PZC Productie Pechiney hoger dan ooit ROC's onder de loep genomen Kamerdebat kan ziekenhuis Zierikzee vooruit helpen Winkelopening op zondag heikele kwestie Maat is vol voor bouwvakkers Uitspraak rechtbank verbijstert familie dodelijk slachtoffer Vlissingse vestiging ziet winst stijgen, maar voelt recessie toch 13 Niet oormerken runderen beboet Prijzen voor jeu-de-boulers Terugkeer ontuchtpleger zaait onrust in zwemclub Vereniging voor kleine kernen Brug zeven weken dicht Animo groot voor Terneuzens Business Park dinsdag 12 maart 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Aluminium smelter Pechiney Nederland in n Vlissingen heeft in 2001 een re- córd aan aluminium geprodu- 5 ceerd. De netto winst steeg, j maar de omzet en het exploita- 1 tieresultaat daalden ten opzich te van het topjaar 2000. Dat wijt j het bedrijf aan de teruglopende J economische groei en de we- 5 reldwijd gedaalde vraag naar 1 aluminium. Pechiney Nederland, onderdeel •j van de Groep Pechiney, produ- ceerde vorig jaar 216.655 ton MIDDELBURG - De economi- 1 i sche politierechter heeft giste ren in Middelburg een 38-jarige veehouder uit Scharendijke 540 1 euro boete opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. Zijn 64-jarige vader uit Scha rendijke kreeg dezelfde boete 1 opgelegd. Negen runderen ble ken bij een controle op 31 au- j gustus vorig jaar geen oormer- l^en te hebben. De zoon nam gisteren de schuld óp zich. Hij zei het merken van de beesten door problemen tel- kens te hebben moeten uitstel ten. I Voor de politierechter deed dat I niets af aan de verantwoording van beide verdachten. HEINKENSZAND - De Mid delburgse jeu-de-boulesclub CJB heeft afgelopen weekeinde goed gescoord tijdens het einde- wintertoernooi in Heinkens- zand. I Èr deden achttien teams uit Zeeland en Brabant deel. Win- 1 naar werd het duo Bart Brasser eh Jos de Goffau van CJB. Him clubgenoten Jeanine Sole en Jo- han Dusebout werden tweede eh Paul Hermsen en Frans Hoornick, eveneens van CJB, derde. VLISSINGEN - Bij de Vlissing se zwem- en duikclub RVV is on lust ontstaan over de terugkeer van een ontuchtpleger, die er voorheen les gaf. De ouders van kinderen die zwemmen bij de Recreatie Vereniging Vlissingen willen dit onderwerp tijdens de algemene ledenvergadering van volgende week maandag aan de orde stellen. De man was zweminstructeur j voor een groep kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. Het zedenmisdrijf, waarvan een minder j arig meis j e het slachto f- ler werd, speelde zich niet af tij dens de RW-ac.tiviteiten maar vond plaats in de privé-sfeer. De rechtbank in Middelburg ver- i oordeelde de Vlissinger tot een i celstraf van zestien maanden. Verschillende ouders stelden met verbazing vast dat de Vlis singer meteen na zijn ontslag uit detentie weer aan de vereni- gingsactiviteiten deelnam. Zij vinden dat de man beperkingen moeten worden opgelegd en dat hij zeker niet toegelaten zou moeten worden op uren dat jon ge kinderen zwemles krijgen. „Je moet de kat niet op het spek binden." RVV-voorzitter K. Bomer wil, zeker nu het vergrijp niet tijdens een zwemles plaats vond, van i geen beperkingen weten: „Die man heeft zijn straf uitgezeten. Hij mag rustig op het ouderen- uurtje komen zwemmen." Bo mer ontkent dat in brede kring sprake is van bezorgdheid onder de ouders. Mochten er toch ou ders verontrust zijndan moeten zij hun plan maar trekken, vindt Bomer. „Die moeten dan maar tiaar een andere vereniging gaan." YERSEKE - De Landelijke Ver eniging voor Kleine Kernen houdt zaterdag 13 april een le denvergadering in gebouw De Zaete in Yerseke. Tijdens een forum dat begint om U.00 uur, zullen de gedeputeer den L. Coppoolse en G. van Zwieten in debat gaan met lan delijke politici over de gevolgen van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening voor het beleid rond- om de.kleine kernen. De bijenkomst begint om 10.00 i uur. aluminium halffabrikaten (ex- trusiepalen en walsplakken), waardoor het historische record van het jaar 2000 met 748 ton werd verbeterd. De wereldwijde vraag naar aluminium nam met vier procent af. Vooral het laat ste kwartaal daalde de vraag, waardoor het bedrijf de produc tiecapaciteit moest aanpassen. Dat is gedaan door het stopzet ten van het omsmelten van vast metaal. „Behalve het volledig zelf produceren van aluminium, kunnen we de productiecapaci teit finetunen door ingekocht vast metaal om te smelten", legt directielid H. Frijlinkuit. door Henk Boot TERNEUZEN - Nog deze week krijgen ook de mbo-scholen in Zeeland een brief van onder wijsminister Hermans waarin ze verplicht moeten aangeven hoe ze omgaan met de subsidie regels. Voor 20 april moeten het ROC Westerschelde in Terneuzen en het ROC Zeeland in Vlissingen daarop een antwoord dichten. Door uitlatingen van ROC-be- sturen in de Randstad is de in druk gewekt dat in navolging van de hogescholen ook de scho len voor middelbaar beroepson derwijs dubieuze constructies hanteren om extra geld van het ministerie binnen te halen. Zo zouden ze subsidie krijgen voor niet-bestaande studenten of opleidingen zo opknippen dat studenten viermaal een diplo ma kunnen behalen in plaats van eenmaal, wat voor de scho len extra inkomsten oplevert. Volgens bestuurssecretaris J. Meesen van het Regionaal Opleidingen Centrum Wester schelde is het zeker zo dat zijn instituut probeert „om creatief om te gaan met de regels". Daar nodigen het bekostigingssys teem en de omstandigheid dat het ROC Westerschelde tot de kleinste van ons land behoort volgens hem ook toe uit. „Maar ik zeg niet dat wij frau deren. De x-egels kunnen nu een- „Door te stoppen met het oms melten van zogenoemde 'alumi nium broodjes' die we in Rotter dam inkopen, kunnen we de productiecapaciteit verminde ren. De eigen productie blijft dan constant." In tegenstelling tot de record productie van aluminium half fabrikaten werd er door techni sche problemen 8189 ton minder primair aluminium ge produceerd ten opzichte van 2000. De totale productie kwam uit op 184.905 ton. De omzet daalde vorig jaar met twee pro cent en komt uit op 333,1 mil joen euro. Het exploitatieresul- maal op meerdere manieren ge- interpreteerd worden. Ze zijn rekbaar. Spookstudenten zal de minister bij ons echter niet aan treffen. We zien dat onderzoek met vertrouwen tegemoet. En als we iets verkeerd hebben ge daan, dan horen we dat wel." Bij het ROC Zeeland in Vlissin gen verwijst een woordvoerster naar de landelijke raad voor Be roepsonderwijs en Basis Educa tie (BVE-raad). Die raad is de spreekbuis voor alle mbo-scho len in ons land. Woordvoerder F. Visée is dan ook verbaasd dat er ondanks interne afspraken zaterdag via De Volkskrant toch uitlatingen van bestuursvoor zitters van ROC's naar buiten kwamen. Daarin werd over 'fi- taat bedroeg 44,4 miljoen euro tegen 63,3 miljoen euro in 2000. De winst steeg van 31,2 miljoen euro in 2000 tot 39,1 miljoen eu ro in 2001. Directeur M. de Zélicourt is te vreden over de cijfers. „De pro ductie is mogelijk gemaakt door de uitvoering van de verbete ringsprogramma's Challenge en Top en de invoering van het pro gramma Steeds beter. Daardoor kan Pechiney Nederland veel beter inspelen op de fluctueren de vraag op de aluminium- markt. Door de invoering van de verbeteringsprogramma's is het toch mogelijk om goede winst- nanciële constructies' gespro ken die volgens de een wel en volgens de ander niet door de beugel kunnen. „De BVE-raad is daarom voor stander van een gedragscode, zodat er geen verschil van in zicht over de interpretatie van de regelgeving kan ontstaan", aldus Visée. Alle mbo-scholen in ons land zijn samen goed voor 600.000 studenten en parttime cursis ten. Ze bieden werk aan 43.000 man. Het totale budget van 2 miljard euro wordt per 'kop' over de instituten verdeeld. „De gemiddelde omvang van een ROC waarop de vergoedingsre geling is afgestemd, is 15.000 deelnemers. Met Den Helder be- cijfers te behalen. Als die niet waren uitgevoerd, was dat niet mogelijk geweest en hadden de aandeelhouders onlangs ook niet besloten om flink in de fa briekte investeren. Dan hadden ze namelijk ook kunnen kiezen voor verkoop of sluiting van de fabriek." Modernisering Aandeelhouders Groep Pechi ney en Hunter Douglas (bezit 15 procent van de aandelen) gaan elf miljoen euro investeren om de fabriek te moderniseren en de productiecapaciteit met 25 procent op te schroeven. Door hoort het ROC Westerschelde met bijna twaalfduizend deel nemers tot de kleinste ROC's van het land. We willen wel kwalitiatief goed onderwijs le veren en daarvoor de benodigde apparatuur kunnen aanschaf fen. We hebben als ROC een streekfunctiein Zeeuws-Vlaan- deren en voor ons telt vanwege onze omvang echt elke cent die we kunnen krijgen om leerlin gen en bedrijven in de regio het gevraagde onderwijs te bieden", aldus Meesen. Groter Het ROC Zeeland is met acht duizend mbo'ers, tweeduizend deelnemers aan volwassenen educatie en vijfenvijftighon- de modernisering verbeteren te vens de arbeidsomstandighe den voor het personeel en daalt de uitstoot van schadelijke stof fen aanzienlijk. De vooruitzichten voor dit jaar zijn voor Pechiney gunstig. „De markt trekt dit jaar weer aan", zegt De Zélicourt. Hij wijst erop dat er ook op andere terreinen flink aan de weg wordt getim merd. Zo constateert de direc teur dat de uitstoot van schade lijke stoffen dit jaar lager wordt dan ooit het geval is geweest. „Dat wordt nog beter als de fa briek geheel is gemoderni seerd." derd cursisten in het contract onderwijs net een slag groter. In een fors aantal gevallen gaat het bij ROC's om deelnemers die school en werk combineren. Van hen wordt verwacht dat ze op enig moment een vaste baan krijgen. Lukt dat niet, dan ver valt voor het ROC de subsidie. In praktijk houden ROC's die deelnemers vaak toch binnen boord om te voorkomen dat ze tussen wal en schip verzeild ra ken. Daar begint de strijdigheid met de regelgeving. Ook zouden ROC's soms meer probleemleer lingen opvoeren omdat dit extra subsidie oplevert. Minister Her mans hoopt met zijn onderzoek te achterhalen of de mbo's de re gels correct naleven. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het debat dat de Tweede Kamer donderdag voert over de spreiding van zie kenhuizen, wordt belangrijk voor Schouwen-Duiveland, volgens gedeputeerde G. de Kok van Volksgezondheid. Minister Borst heeft al wel steun beloofd voor maatregelen ter verbete ring van de medische zorg op Schouwen-Duiveland, maar dat is een minimumpakket, al dus de gedeputeerde. De Kok hoopt vurig dat de Tweede Kamer dit ook inziet en minister Borst oproept een stap extra te zetten. „Want ons plan, dat door alle betrokken partijen in Zeeland wordt gesteund, be tekent nog niet dat wordt vol daan aan de bereikbaarheidseis van het College Bouw Zieken huisvoorzieningen. Dat patiën ten binnen 45 minuten in een ziekenhuis kunnen zijn, komt door ons plan zeker dichterbij, maar kan nog niet overal wor den gehaald." Huisartsenpost Het plan voor Schouwen-Dui veland houdt in; de inrichting van een centrale huisartsenpost (plus de aanstelling van vier ex tra huisartsen), de verplaatsing van de ambulancepost Zierik zee naar het ziekenhuis en de opening van een herstelafdeling voor ziekenhuispatiënten met tien bedden, in samenwerking met verpleeghuis Cornelia. Plus de komst van een locatiemana ger en een derde ambulance op voormalige eiland, met de Kop van Schouwen als standplaats. Het geld voor deze voorstellen moet nog op tafel komen, maar De Kok wil alvast vooruitkij ken. Om overal aan de bereik baarheidseis van het College Bouw te kunnen voldoen, moet er meer gebeuren. De Kok denkt aan bijvoorbeeld 24-uurs spoedeisende hulp, maar hij kon daarvoor nog niet alle partijen (waaronder de zorgverzeke raars) op één rij krijgen. „Het is daarom ook zo belangrijk dat de Tweede Kamer zich achter ons plan schaart én een extra stap vraagt." De Kok verwacht in elk geval steun van CDA-Kamerlid door Jacques Cats DEN HAAG - „Wij kunnen deze uitspraak niet begrijpen", zegt Leon Vermeulen, broer van de 38-jarige Peter Vermeulen uit Etten-Leur die om het leven kwam bij een ongeval in Ter- neuzen. De rechter heeft de Ter- neuzense politieman die daarbij betrokken was, vrijgesproken van schuld. De nabestaanden van het slachtoffer zijn zeer ge schokt. De rechtbank in Middelburg achtte niet bewezen dat de agent zeer onvoorzichtig en on oplettend had gereden toen hij op 20 juli 2000 op de mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen met zijn dienstauto tegen een voor ganger botste. Peter Vermeulen was de bestuurder van die auto. Hij overleed kort na het onge val. De officier van j ustitie die negen maanden rijontzegging en hon derd uur werkstraf eiste, heeft inmiddels aangekondigd in be roep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank. Het Open baar Ministerie kan zich niet vinden in de overweging van de rechtbank dat de politieman niet bekend was met de situatie op de plaats van het ongeval. Woedend De familie van het slachtoffer is woedend dat de overledene de schuld van het ongeval in de schoenen wordt geschoven. „Het doet ongelooflijk veel pijn als een zeer dierbaar persoon je ontvalt", zegt de broer van het slachtoffer. „Het zou zoveel goed doen als erkend werd dat de politie fouten heeft gemaakt. Niet alleen de betrokken agent maar het hele politieapparaat," Er zouden tij dens het onderzoek naar de toedracht allerlei fou ten zijn gemaakt. De familie van het slachtoffer blijft erbij dat de politieman zich schuldig heeft gemaakt aan onverantwoord rijgedrag. Ook wordt de agent, die een bestuur der van een gestolen auto ach tervolgde toen de aanrijding plaats vond, verweten geen ge luidssignalen en zwaailichten te hebben gebruikt. De procedure rond het gebruik van die signa len moet nodig op de helling, vindt Leon Vermeulen. De fami lie van Peter Vermeulen is juist daarom zo geschokt door de uit spraak van de rechtbank omdat uitrter zitting aangehaalde ju risprudentie. blijkt, dat in deze S. Buijs en zijn PvdA-collega R. Oudkerk. De gedeputeerde onderkent overigens, met voor zitter W. Alkemade van de ver eniging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland kernge zond', dat het niet gemakkelijk zal zijn een stap extra te zetten. In Nederland bestaat een tekort aan huisartsen en ook veel spe cialisten zijn dun gezaaid. Dat maakt de inrichting van een 24-uurs spoedeisende hulp niet eenvoudig. Steun van de Kamer zou De Kok toch goed uitko men, want hij heeft dan een ex tra drukmiddel in handen. „Wij zullen het dan linksom of rechtsom moeten proberen." MIDDELBURG - De Lan- gevielebuitenbrug in Middelburg gaat zeven weken dicht voor het ver keer. Vanaf 18 maart tot begin mei wordt een nieuw wegdek aange bracht. De houten fiets- en loop brug wordt, als de werk zaamheden klaar zijn, af gesloten. Vanaf begin mei geldt op de Langeviele- buitenbrug eenrichtings verkeer. Alleen verkeer dat vanaf het Tangent komt kan dan van de brug gebruik maken. Voor fiet sers, voetgangers en bus sen is de brug nog wel van twee kanten open. Op de brug worden twee stroken voor fietsers gemaakt. In de Zandstraat komt ook eenfietsstrook, zodat fiet sers voortaan in twee richtingen door de straat kunnen. De houten fiets brug wordt afgesloten. De gemeente onderzoekt nog of de brug verplaatst kan worden. Hij zou dan kun nen aansluiten op de Frans Naereboutstraat. Tijdens de werkzaamhe den wordt het verkeer om geleid. zaak wel degelijk strafrechter lijke vervolging dient plaats te vinden. Volgens de broer van het slacht offer heeft de politieman in ge sprekken met de familie tot twee keer toe verkondigd dat hij een volgende keer anders zou handelen bij zo'n situatie. Het kwam bij de familie uitermate hard en vreemd over de agent op de zitting te horen zeggen dat hij dezelfde beslissing zou nemen als dezelfde situatie zich nog eens zou voordoen. TERNEUZEN - De herinrich ting van het Business Park Ter neuzen is al aardig op streek. Bedrijven tonen veel interesse voor het voormalige Philipster- rein aan dr Haarmanweg. In de hallen van de voormalige spaarlampenfabriek van Phi lips moeten met name grote be drijven onderdak vinden, waar onder Memox, terwijl buiten op het terrein nieuwe bedrijfs ruimten en kantoren worden ge bouwd. Van Alten wil aan de voorzijde van het terrein vijf bedrijfsge bouwen met kantoorruimte wegzetten. BedrijfsmakelaarP. van Altenis in onderhandeling met een aan tal nieuwe geïnteresseerden, die naast de al eerder gevestigde drie bedrijven mogelijk hun in trek nemen op het Business Park nemen. Multimediafabri kant Memox, die onder licentie van Philips onder andere meer dvd's produceert, is inmiddels in een tijdelijke huisvesting be gonnen in het Business Park. Daar zijn verder Zeeuwse Cate ring en schoonmaakbedrijf HE al gevestigd. Volgens Van Alten is de verbou wing van de leegstaande Phi- lipsgebouwen in volle gang. On der de nieuwe geïnteresseerden voor vestiging op het park be vindt zich het centrum voor dagbesteding voor verstande lijk gehandicapten De Dag- boog, dat een timmerwerk plaats wil beginnen op het terrein aan de Haarmanweg. Verder is Van Alten in gesprek ovür de vestiging van kinderöp- vang in het Business Park. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 46-jarige onderne mer uit Veere stond gisteren 'om het princi pe' voor de economische politierechter. De 125 euro boete die hem werden opgelegd, deden hem weinig. Hij zocht alleen zijn recht. De eigenaar van zeven winkels voelt zich onjuist behandeld als het gaat om ope ningstijden op zondag. De campingwinkels en de strandpaviljoens mogen tijdens het seizoen vanaf negen uur 's morgens open, terwijl de winkel^in de ker nen van de gemeente Veere moeten wachten tot zondagmiddag twaalf uur om hun deu ren te openen.Anders wordt de zondagrust verstoord. In de kernen lopen veel kerkgan gers. Dat aspect speelt niet op de cam pings", merkte economisch politierechter J. Begheyn op. De hele gang van zaken stuit de winkelier uit de gemeente Veere flink te gen de borst. De verdachte van de gelijkna mige Mosmans Holding zei gisteren bewust zijn winkels een uur eerder op zondag open te stellen om te protesteren tegen de oneer lijke concurrentie. Vorig jaarmei werden bij zijn winkel Atelier De Schapekop door de politie de eerste overtredingen geconsta teerd. De ondernemer bracht daarna de ge meente en de politiek op de hoogte van het feit dat hij zijn winkels de hele zomer een uur eerder open wilde stellen. „Vijf maan den gebeurt er dan niets. Pas tegen het einde van het koopseizoen wordt er door de politie dan weer gecontroleerd. Maar ik ga gewoon door", zei hij strijdbaar. Vormfout Bij die actie op 21 oktober vorig jaar waren vijf van zijn winkels in Veere in overtreding. Daarvan werd hij gisteren vrijgesproken wegens een vormfout op de dagvaarding.De ondernemer gaat tegen de uitspraak in ho ger beroep bij het Gerechtshof in Den Haag. mmm sb Meer dan 1400 ontevreden bouwvakkers kwamen naar Roosendaal, waar de vakbonden een manifestatie hielden. door Jeffrey Kutterink en Ron Gregoor ROOSENDAAL - 'Blijf van ons geld af. 'k Waarschuw niet meer.' Uit meer dan 1400 kelen klinkt rond één uur op de wijs van Peter Koelewijns 'Kom van dat dak af' de frustratie door van de Zuid- -Nederlandse bouwvakkers. De maat is vol. „We gaan staken en ie dereen die wil werken, slaan we van de bouwplaats af", zegt Peter Pot uit Et ten-Leur strijdlustig. Hij werkt bij BAM-Wi'lma op de nieuwbouw op het Chassépark in Breda en hij weet zeker dat daar de boel volgende week plat gaat. Met zijn vijftienen zijn ze vanuit Breda naar Sportcentrum Leysdream in Roosendaal gekomen, waar de vak bonden FNV Bouw, Hout-en Bouw bond CNV en Het Zwarte Corps een manifestatie houden. De werknemers in de bouw zijn het ge drag van hun bazen goed zat. „Iedereen denkt dat het alleen maar gaat om die reistijdenvergoeding. Dat is bij ons in ieder geval niet zo, want de afstand die wij moeten reizen is niet zo groot", zegt Theo van der Wegen uit Roosendaal, die ook in Breda werkt. „Zij weigeren iede re vorm van loonsverhoging, ze willen geen enkele prijscompensatie geven, ze willen niks. Het wordt nu tijd dat er eens iets gebeurt." De opkomst, ongeveer 1400 bouwvak kers waarvan een kwart Zeeuwen, valt de organisatie niet tegen. Jos van der Borgt, coördinator van FNV Bouw, had ertussen de 1000 en 1500 vernacht. „Je moet niet vergeten dat er ook nog ge woon gewerkt wordt. Er zijn vooral de legaties van bedrijven en afdelingen. Als er straks echt gestaakt gaat worden, zal de opkomst nog veel groter zijn", zegt Bert van Kuijk uit Nieuwkuyk. In Zeeland zijn vertegenwoordigers van de vakbonden gisterochtend nog verschillende bouwplaatsen afgegaan om mensen op te roepen toch vooral naar de protestbijeenkomst te gaan. Niet zonder succes, constateert FNV- bestuurder G. Yesildal. „De bouwvak kers die werken aan het project op het Bekhof in Goes zijn allemaal naar Roo sendaal afgereisd. Vanaf 12.00 uur lag het werk daar helemaal stil. Ook op bouwplaatsen in Arnemuiden is het werk stilgelegd." Actiebereidheid Dat er gestaakt gaat worden, daar twij felt Van der Borgt niet meer aan. „Nee, ik denk niet dat er voor volgende week een CAO ligt. Als het zover is, zal er ook massaal gestaakt worden. Bij ons op de bouwplaats werken zo'n zestig mensen. Vijf daarvan hebben gezegd niet mee te doen aan acties. Dus kun je nagaan hoe groot de actiebereidheid is." De sfeer in Leysdream zit er al snel goed in. Met een pilsje in de ene en een brood foto Thom van Amsterdam je in de andere hand zijn de actievoer ders er klaar voor. Allemaal in een T-shirt van hun bond. Er wordt gela chen, gedronken, gejoeld, gejuicht en geklapt. Dick van de Kamp, voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV legt nog eens uit wat er na volgende week maandag moet gebeuren. „Werkgevers zullen ons tegenkomen op onverwachte momenten, elke dag iets anders. Zodat ze voortdurend in angst zitten: wanneer is mijn project aan de beurt? En we gaan door, totdat ze niet meer weten hoe ze het hebben." FNV-bestuurder Yesildal schat dat de actiebereidheid in Zeeland erg groot is. Waar er wanneer welke ac ties gevoerd gaan worden, is volgens hem nog niet duidelijk. „De eerste sta king in Zuidwest zal zijn op 19 maart. De vorm waarin zal worden gestaakt moet nog worden vastgesteldIn elk ge val zullen de acties flexibel zijn. De ene dag groter dan de andere, voldoende om werkgevers angst in te boezemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13