ZEEUWSE COURAN VS overwegen inzet kernwapens m Max gaf dierenmishandeling gezicht Daling van aantal sepots door OM te fraai afgeschilderd Roken doodt 4 Pentagon stelt vergelding van chemische aanval als voorwaarde Meeste Britse parlementariërs zien euro zitten Man verliest armen door aanval pitbull Stemmen in Zimbabwe vereist geduld Wiegel niet vies van premierschap ■n Leefbaar Nederland en de centen Opnieuw bloedig weekeinde Israël Interculturele vrouwendag Zilver voor Van de Bunt 13 Laatste hemd Napoleon brengt flink bedrag op Trimble bepleit referendum over Ierse hereniging Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- L12° 0 CO ZW 4 Opklaringen Naar vanmiddag toe steeds meer zon bij een matige zuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 12 graden. 245e jaargang no. 59 maandag 11 maart 2002 los nummer 1,00 doorAns Bouwmans WASHINGTON - Een uit gelekt rapport van het Pentagon over de moge lijkheden voor de VS om kernwapens te gebruiken, heeft dit weekend voor veel opschudding ge zorgd. Minister van Bui tenlandse Zaken Powell, veiligheidsadviseur Rice en verschillende senato ren probeerden gisteren de angst weg te nemen dat de VS concrete plannen heb ben om hun nucleaire ar senaal te gebruiken. Volgens de krant The Los Ange les Times staat in het rapport een lij st met minstens zeven lan den die in aanmerking zouden kunnen komen voor kernaan- vallen. Het gaat om China, Rus land, Irak, Noord-Korea, Iran, Libië en Syrië. Daarvan hebben alleen China en Rusland kern wapens, en Rusland staat niet langer officieel te boek als 'vij and'. Het Amerikaanse stand punt is tot dusver dat er geen kernwapens worden gebruikt tegen landen die zelf niet over een nucleair arsenaal beschik ken. Overzicht The Los Angeles Times citeert uit een geheim stuk dat op 8 ja nuari naar het Congres is ge stuurd. In deze op verzoek van het Congres gemaakte Nuclear Posture Review wordt een over zicht gegeven van de huidige nucleaire capaciteit van de VS en van alle mogelijke situaties LONDEN - De meeste Britse parlementsleden zijn ervoor om op den duur het pond sterling in te ruilen voor de euro. Dat blijkt uit een peiling onder parlementariërs waarvan de zender ITV gisteren de uitkom sten bekendmaakte. Maar het merendeel van de politici wil wel nog enkele jaren wachten met de invoering van de Euro pese eenheidsmunt, blijkt uit de ondervraging. Volgens ITV zou 59 procent van de leden van het Lagerhuis stemmen voor invoering van de euro over een paar jaar; 39 pro cent is tegen en 2 procent weet het niet. Maar als het referen dum over de euro-invoering morgen al zou worden gehou den, zou slechts 46 procent voor stemmen. De steun voor toetreding tot de Europese Monetaire Unie is groot bij de Labour-partij van Tony Blair. Bijna driekwart van de Labour-parlementsleden ziet de euro wel zitten. Bij de Conservatieven is dat maar 27 procent. De Liberal-Democrats zijn pas echt enthousiast. Liefst 86 procent van de parlementsle den van de derde partij van Groot-Brittannië is voor invoe ring van de euro. De meeste Labour-politici wil len dat de Britse bevolking zich nog voor de komende algemene verkiezingen in 2005 of 2006 over invoering van de euro moet kunnen uitspreken. AP OVIEDO - Een tachtigja rige Spanjaard die door een pitbull is aangevallen, heeft als gevolg van het incident beide armen ver loren. Dit is gisteren door het ziekenhuis in het Noord- Spaanse Ceares meege deeld. De pitbull had de bejaar de man zaterdag een arm afgebeten. Ook werdhij in de andere arm en overal in de rest van het lichaam ge beten. Het slachtoffer is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Daar konden de artsen zijn tweede arm niet red den en moesten die ampu teren. AFP waarin de Amerikaanse presi dent het gebruik daarvan zou kunnen overwegen. Bush zou dat in drie situaties doen: in geval van doelen die niet met conventionele wapens kunnen worden uitgeschakeld, als vergelding tegen een aanval met nucleaire, biologische of chemische wapens en in 'geval van een verrassende militaire ontwikkeling'. Volgens Powell richt het rapport zich onder meer op het gevaar van landen die massavernietigingswapens ontwikkelen.Alles wat er in de studie staat, is dat deze naties - Iran, Irak, Syrië, Noord-Korea - het soort wapens ontwikkelen die ons zorgen moeten baren. Daaruit moet je niet afleiden dat de VS zich nu voornemen kernwapens te gebruiken in een of andere eventualiteit die zich in de nabije toekomst kan voor doen." Defensiespecialisten leiden uit het rapport echter een door 11 september geïnspireerde nieu we Amerikaanse beleidsvisie op kernwapens af. Daarmee zou het accent worden verlegd van kernwapens als afschrikking naar kernwapens als middel voor oorlogvoering. ,,Dit is een uitgebreide planning en geïnte greerde doctrine voor nucleaire oorlogen", zegt militair analist William Arkin van The Los An geles Times. De chef van de Amerikaanse de fensiestaf, generaal Myers, be nadrukte gisteren 'dat het alle maal om afschrikking gaat'. Maar mocht dat niet werken, dan houden de VS zich het recht voor de wapens te gebruiken. Powell ontkende dat de VS van plan zouden zijn nieuwe kern wapens te ontwikkelen. Het Pentagon heeft volgens Powell wel opdracht gekregen verbe terde versies te maken van hui dige'wapens. GPD pagina 3: reactie Mient Jan Faber CHINHOYI - Faiti Arufusha, 75, laat zijn identiteitskaart zien, terwijl hij wacht voor het stembureau in Chinhoyi, 120 ki lometer ten westen van Harare. In Zim babwe werden dit weekeinde presidents verkiezingen gehouden. De wachttijden bij de stembureaus liepen op tot 26 uur. foto AP pagina 5: mogelijk extra dag DEN HAAG - Oud VVD-coiy- fee Hans Wiegel sluit zich niet bij voorbaat uit als premier als zijn partij hem daarvoor zou vragen. De huidige voorzitter van de zorgverzekeraars zou in dat geval het liefst een coalitie van WD, CDA en eventueel de Lijst Fortuyn voorzitten. Paars is voor hem passé. Dat bleek gisteren uit het op treden van Wiegel in het tv- programma Buitenhof. Het was de eerste keer sinds de ge meenteraadsverkiezingen dat de liberaal bereid was com mentaar te leveren. Het lijsttrekkersdebat van woensdag noemde hij 'van ma cabere schoonheid en onthut send'. De kiezers hebben de gevestigde partijen een be hoorlijke dreun gegeven, maar volgens de WD'er is het zijn partij eerder gelukt om in zes weken terug te komen en het verlies aan zetels goed te ma ken. Voor de PvdA is het in zijn ogen wellicht verstandig om Kok toch maar voor een derde termijn in te zetten. ANP van onze redactie binnenland PRINSENBEEK - Menig een zaam gestorven bejaarde zal bij zijn begrafenis minder tranen teweeg hebben gebracht dan de zwaar verwaarloosde en mis handelde hond Max, die zater dag door tientallen dierenbe schermers werd begraven in Prinsenbeek. De tranen vloeiden rijkelijk bij de toespraken die bij de kist van Max werden gehouden. Vooral toen de kist openging en het uit gemergelde lijf van Max zicht baar werd was menigeen niet meer in staat de emoties in toom te houden. L. Vermeulen, voorzitster van de in allerijl opgerichte stich ting Max, beschreef de laatste maanden van de hond. Hoe die door zijn oude baasjes naar een nieuw gezin was gebracht, „Ze wilden Max niet naar een asiel doen, maar naar een nieuwe fa milie, hem een nieuw goed te huis geven. Hoe konden zij weten dat Max in de hel zou be landen?" Vermeulen: „Daar sta je dan als hond in de tuin. Een dag geen eten en drinken is nog te over zien. Misschien is je baasje het vergeten." Er volgden maanden van uithongering, tot Max uit eindelijk zo goed als dood door zijn nieuwe eigenaar over de schutting werd gegooid. „Je bent een hond. Je blaft, je jankt, je roept je baas... maar niemand luistert." Dierenmishandeling heeft, met de dood van Max, een gezicht gekregen, benadrukte Vermeu len. „Zolang de straffen die voor dierenmishandeling worden uitgedeeld niet hoger zijn dan de straf voor het vernielen van een lantaarnpaal, mogen dierenliefhebbers niet rusten." Ze heeft de stichting Max op gericht samen met vrouwen uit heel het land die elkaar via internet hebben leren ken nen. Strengere straffen Voorzitter H. Ten Napel van de Stichting Zinloos Geweld Tegen Dieren bepleitte strengere straffen voor dierenmishande- laars. „Twee jaar gevangenis straf wegens dierenmishande ling is mogelijk, maar het gebeurt nooit." Hij riep op tot een massaal, digitaal protest in de richting van minister Kort hals van Justitie. I. Viele uit Voorhout, die eerder de stille tocht voor Max organi seerde, vertelt trots over de soli dariteit die het lijden van Max heeft veroorzaakt. „Er zitten al meer dan vijfhonderd berichten in het condoleanceregister. Zelfs eentje uit Amerika. En we krijgen nog handtekeningen uit Duitsland en België. Het is ge woon ongelooflijk." GPD Max krijgt een laatste kus van Lies Vermeulen van de stichting Max. foto Robert v. d. Berge/ANP Voor het eerst heeft Leefbaar Nederland iets gezegd over zijn financiële uitgangspunten. Zo wil de partij geen extra uitga ven doen bovenop de huidige begrotingen van de verschillen de departementen en moeten overdrachtsbelasting en motor rijtuigenbelasting op de helling. Dat werd gisteren bekend bij de verkiezing van Fred Teeven tot lijst- O trekker. Bij een Palestijnse zelfmoordaanslag op een restaurant in Je ruzalem zijn zaterdag elf mensen gedood. Eerder opende een Palestijn het vuur op voorbijgangers in de kustplaats Ne- tanya, waarbij twee doden vielen. In antwoord op deze aanslagen zei de Israëlische regering dat ze de vergeldingsacties door het leger gaat intensiveren. Middelburg vierde afge lopen zaterdag de inter nationale vrouwendag. Een intercultureel feest met optredens van de Turkse volksdansgroep Ayyildiz. Wethouder M. te Roller (vrouw) uit Veere riep de feestgangers op om straks vooral op een vrou\y te stemmen. „Want vrouwen voeren anders Q politiek." Marjorie van de Bunt heeft bij de Paralympics in Salt Lake City haar tweede medaille binnen gehaald. De Terneuzen- se won eerder goud op de biatlon, nu verover de ze zilver op het on derdeel 5 kilometer ski lopen. De Finse Tanja Kari pakte goud in 14.18,4. Bij de man nen eindigde Arnold Pol derman uit Axel de tiende plaats. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18.19,20,21 en 22. FONTAINEBLEAU - In het Franse Fontainebleau is giste ren een overhemd van de voor malige Franse keizer Napoleon geveild voor 62.000 euro. Het is vermoedelijk het laatste hemd dat hij in zijn verban ningsoord Helena heeft gedra gen. De koper is niet bekend. Het gaat om een batisten over hemd met een rechtopstaande kraag. Er staat een kroon op, bovenop een ingenaaide letter N. Een dienaar had het hemd bewaard. DPA BELFAST - De protestantse Noord-Ierse premier Trimble wil in mei 2003 een referendum houden in Noord-Ierland over een eventuele hereniging met Ierland. Trimble sprak zaterdag op een bijeenkomst van zijn Ulster Unionist Party, waar hij als voorzitter werd herkozen. De unionisten; protestants, zijn voorstander van Britse heer schappij over Noord-Ierland- De katholieken zijn veelal voor stander van een verenigd Ier land. Het referendum zou ge lijktijdig met verkiezingen voor het regionale parlement moeten worden gehouden. Een besluit over een referendum moet door Londen worden goedgekeurd. Volgens Trimble zal de raadple ging aantonen dat de provincie nog altijd een wezenlijk onder deel is van het Verenigd Ko ninkrijk. Binnen katholieke kring in Noord-Ierland is recent gezegd dat er steeds meer katholieken in de provincie komen waardoor een verenigd Ierland slechts een kwestie van tijd zou zijn. Trimble zei dat de volksraadpleging met deze 'republikeinse bluf' zal afreke nen. AFP/RTR/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) geeft een te po sitief beeld over de daling van het aantal sepots. Enkele dui zenden zaken die door bij de po litie gedetacheerde OM-mede- werkers al waren geseponeerd, kwamen niet terug in de jaarcij fers, omdat ze niet goed waren geregistreerd. Onderzoeker F. van Tulder van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van Justitie ontdekte de 'stille' sepots na be studering van de cijfers van po litie en justitie. Tussen 1990 en 1999 daalde het aantal sepots volgens het OM van 30 tot 11 procent: van 44.000 naar 26.000 zaken. Met de daling lijkt het OM de doel stelling om het aantal sepots terug te dringen te hebben ge haald. Bij de politie gestatio neerde medewerkers van het OM, zoals hulpofficieren en par ketsecretarissen, blijken echter elk jaar duizenden zaken 'om redenen van efficiëntie' als niet vervolgbaar terzijde te schui ven. Deze zaken komen niet in de jaarcijfers van de politie te recht, omdat die ze beschouwt als overgedragen aan het OM. Ook in de statistieken van het OM komen ze niet, omdat ze niet zijn ingezonden naar de parket ten. Na vergelijking van de cijfers van politie en justitie komt Van Tulder tot de conclusie dat er in 1999 zeker 23.000 van deze 'stil le' sepots zij n geweest. Dat bete kent dat daling van het aantal sepots minder spectaculair is dan het OM heeft gepresen teerd. In plaats van een daling van 30 tot 11 procent is het aan tal sepots tot 21 procent ge daald. ANP Advertentie naam:p .noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v i weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig s raatoestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:D' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maand met nummer: j ~j j j automatische incasso (€19,25). handtekening: c kwa?aal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r ven,. In de colofon tref, o nade™ informatie aan f"10™ 1 "KaSS° 198,-) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" igfitiSSSZ "3 di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1