Betaald parkeren Oostburg komt PZC PZC Kauwen terroriseren Nieuw-Namen Werk aan de winkel(s) in Hulst Politie vindt nieuwe locatie jeugdcarnaval Sas schot in de roos Politie in Sas richt zich op overlast van jongeren en drugs 13 Ook ondernemers zien nu voordelen van komst automaten in koopcentrum Medicijnen verloren in Hulst HZ denkt aan deeltijdstudie Pabo Woonwagencentra Axel uitgebreid Axelse zwembaden opgeknapt Ruzie over parkeren ontaardt Sloebermarkt in nieuwe vorm Toneelgroep speelt stuk van Annie Schmidt SCHILDERIJENVERKOOP ZONDAG 10 MAART 12.00-17.00 DE HALLE Meer dan 400 schilderijen I www.schilderijenkijken.nl I zaterdag 9 maart 2002 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De ondernemers in Oostburg lijken niet langer 1 vies van de invoering van be- taald parkeren in het centrum van Oostburg. Wanneer mensen voor een parkeerplaats moeten betalen, zullen winkels vanzelf beter bereikbaar worden. Wet- I houder L. Wille is blij dat de middenstanders er nu eindelijk van doordrongen zijn dat be- taald parkeren, geen bedreiging i maar juist een kans voor het Oostburgse koopcentrum kan zijn. De Vereniging Ondernemend j Oostburg brak deze week, sa men met enkele individuele on- dernemers, met de lange tijd heersende opvatting dat be- i taald parkeren funest is voor I Oostburg als winkelstad. Be taald parkeren hoeft de mensen niet weg te jagen, maar kan er juist voor zorgen dat mensen HIJ ZIJ ZO nieuwe club homoseksuelen TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen heeft weer een belangenvereniging voor homoseksuelen. De COC-afdeling is onlangs opgericht, maar om in de behoefte aan informatie te blijven voorzien, is een nieuwe vereniging opge richt. HIJ ZIJ ZO. De 'belangenvereniging homoseksualiteit Zeeuws-Vlaanderen' richt zich vooral op het geven van voorlichting op scholen en het verstrek ken van informatie aan hulpbehoevenden via een hulplijn, internet en het uitgeven van een vereni gingsblad. De vereniging staat open voor nieuwe le den. Informatie is in te winnen bij voorzitter en voorlichter Marion Uit- terhoeve-de Groot uit Terneuzen. dichtbij de winkels een parkeer plaats kunnen vinden, denken zij. Langparkeerders die nu nog de meest aantrekkelijke plaat sen bezet houden, wijken dan vanzelf uit naar een verderop gelegen, onbetaalde plek. De vrees dat Oostburg een stukje van haar aantrekkelijkheid ver liest en dat bezoekers zullen wegblijven, die drie jaar gele den nog bij velen bestond, lijkt te zijn weggeëbd. Een groep ondernemers die donderdag in Oostburg een ei gen alternatief voor de huidige onoverzichtelijke verkeersitua- tie presenteerde, verwacht dat betaald parkeren 'absoluut geen negatieve gevolgen' hoeft te hebben, concludeert T. Huis man. Er komt zelfs meer par keergelegenheid beschikbaar verwacht hij. Voorzitter P. Ton van de VOO zegt dat betaald parkeren een oplossing kan zijn voor de nood zakelijke doorstroming in het centrum, maar de middenstan ders verbinden hieraan wel en kele voorwaarden. Zo zouden klanten de eerste tien of vijftien minuten gratis moeten kunnen parkeren, zodat het mogelijk blijft om even snel een bood schapte doen. Wille reageert blij op deze bood schap. „Het duurde wat lang, maar het lijkt erop dat ik geen roepende in de woestijn meer ben. Ook de ondernemers lijken er nu van doordrongen dat be taald parkeren een middel kan zijn om regulerend op te tre den." De eerlijkheid gebiedt hem te zeggen dat het zijn partij, de PvdA, aanvankelijk te doen was om de inkomsten uit parkeer- geld. ,,De ontwikkelingen gaan echter zo hard, dat we gedwon gen worden om parkeertarieven in te voeren." Het gaat hem wat ver om nu al uitspraken te doen over de hoogte of een eventueel gratis kwartiertje. „Ik denk dat we in elk geval niet moeten denken aan hoge tarieven." Geen paniek Het college heeft de invoering van betaald parkeren in Oost burg, maar ook Breskens en in het kustgebied, na een eerste studie van de Parkeer Groep Nederland, even uitgesteld, tot dat het Gemeentelijk Verkeer- en Vervoerplan en Mobiliteits plan klaar zijn. Deze plannen belichten de verkeersituatie in de gemeente in haar totaliteit. „Als we wat in het centrum van Oostburg willen veranderen, la ten we er dan wat langer over nadenken en het in één keer goed doen en niet in paniekreac ties vervallen." Kauwen bouwen hun nesten in schoorstenen, waardoor deze verstopt raken en brandgevaarlijk worden. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer N1EUW-NAMEN - Het schoorsteenvegers- gilde heeft er de handen vol aan: kauwen- nesten. Deze kraaiachtigen hebben de ver velende gewoonte hun nesten te bouwen in schoorstenen, met een sjecht trekkende schouw of zelfs schoorsteenbranden tot ge volg. Inwoners van Nieuw-Namen vinden dat ze geterroriseerd worden door de zwarte vogels. „In elke schouw zit een kauw." René vanRoeijen kan erover meepraten. Uit zijn schoorsteen haalde aannemer De Mun ter maar liefst vijf vuilniszakken nestmate riaal, voornamelijk takken in alle soorten en maten, gedroogde paardenvijgen en schapenwol. Ook de regenpijp en de dakgo ten zaten helemaal verstopt. Bij Van Roeij- ens buurvrouw moest De Munter eveneens de schoorsteen leeghalen. En zo zijn er nog veel meer adressen. Van Roeijen: „Het is niet leuk meer. Er vlie gen hier echt massa's kauwen rond en ze vliegen af en aan met nestmateriaal. Aan de rekening die ik van de aannemer krijg, durf ik niet eens te denken." Aannemer A. de Munter heeft er een lucra tieve bezigheid bij. „Voorde klanten maken we nu matjes van gaas die ze op de schoor steen kunnen leggen. Dat helpt. Het leegha len van die schouwen is nog niet zo makke lijk. Wij doen dat met een rijf, een soort hark, maar dan moet je oppassen dat die takken niet naar beneden vallen, want dan kun je er nooit meer bij Plaag Ook schoorsteenveger H. de Groot van Pe ters Cleaning in Terneuzen spreekt van een ware plaag. „We hebben het laatste seizoen dertig procent meer gevallen van verstopte schoorstenen door kauwennesten gezien. Levensgevaarlijk! Soms is het zo erg dat we behalve vele vuilniszakken nestmateriaal ook hele bergen compost uit de schoorsteen halen, dat komt door heel oude nesten. Je moet er niet aan denken wat er kan gebeu ren als bewoners hun open haard eens lek ker hoog opstoken." De Hulster brandweer commandant A. der Weduwe bevestigt het gevaar van schoorsteenbranden door kau wennesten, maar zegt dat hij er de laatste jaren niet voor heeft moeten uitrukken. R. Bleijenberg, erelid van De Nachtegaal in Nieuw-Namen, voorspelde de opmars van de kauw al. Volgens Bleijenberg richten de kauwen meer schade aan dan alleen aan het rookkanaal. „De laatste vijf jaar terrori seert de kauw ons dorp en de broedvogels. We hadden vijf jaar geleden nog tien paar tjes Europese tortelduiven. Ook sperwers zie je niet meer. De huismus en de huiszwa luw zijn al helemaal verdwenen." HULST - In de Grote Zwanenstraat is gisterochtend een ca- melkleurige damesjas gestolen. In de jaszak zat een doosje medicijnen met acht tabletten oxazapam. In totaal zaten acht tabletten in het doosje. Bij inname kan men slaperig of suffig worden. Personen die de jas of de medicijnen hebben gevonden wor den verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Hulst of telefoonnummer 0900-8844. TERNEUZEN - Bij voldoende belangstelling breidt de Hoge school Zeeland de dagopleiding Pabo in Terneuzen uit met een deeltijdopleiding. Allerlei signalen wijzen volgens E. van der Heijden, hoofd communicatie Hogeschool Zeeland, uit dat in de Zeeuws-Vlaamse markt veel belangstelling bestaat voor een deeltijd-Pabo. „Dit betekent dat de Zeeuws-Vlaam se deeltijdstudenten dan het eerste en mogelijk het tweede studiejaar in Terneuzen kunnen volgen", legt hij uit. Zeeuws- Vlamingen kunnen sinds het schooljaar 2000-2001 op het ROC Westerschelde het eerste en het tweede jaar van de opleiding tot leerkracht in het basisonderwijs volgen. Die ontwikkeling bleek een schot in de roos. In 2000 startten vijf entwintig eerstejaars hun opleiding. In 2001 waren dat er ruim veertig In de komende periode zal de Hogeschool Zee land onderzoeken of er voldoende belangstelling voor de Ter- neuzense deeltijdopleiding bestaat. Medio juni valt de beslis sing of er in 2002 met de opleiding wordt begonnent. AXEL - De woonwagencentra in Axel (Liniehof) en Koe wacht (Emmabaan) krijgen er standplaatsen bij. Burgemees ter en wethouders vragen dé Axelse gemeenteraad het be stemmingsplan te wijzigen om de centra met minstens twee en zes plaatsen uit te breiden. De nieuwe kavels kunnen dooi de kandidaat-kopers (kinderen die op de centra zijn opge groeid en zelfstandig willen gaan wonen) worden gekocht. De kopers van een stuk grond kunnen na verkrijging van een bouwvergunning een woonwagen optrekken op de stand plaats. AXEL - Om de twee Axelse zwembaden voor het begin van het seizoen weer in optimale staat te brengen, moet voor zo'n 36.000 euro aan onderhoudswerkzaamheden worden uitge voerd. In het Axelse bad 't Plaatje komen meer dan twintig nieuwe zitbanken, een nieuwe toplaag voor buitendouche- bakken, een extra warme douche en een uitbreiding van de bronbemaling. De grote zandfilter- van het Koewachtse zwembad dient te worden gerepareerd, een houten scherm tussen de twee baden wordt vervangen en ook verschillende kozijnen worden vernieuwd of geschilderd. TERNEUZEN - Een tot nu toe onbekend gebleven fietser heeft vrijdag tussen half zes en kwart voor zes op de Oude- landseweg in Terneuzen een personenauto bekrast. De eige naar van de auto, met daarachter een aanhanger, had zijn voertuig daar geparkeerd om uit een tuin wat rommel op te ruimen. Hij kreeg een meningsverschil met de fietser, die vond dat de auto daar niet goed stond. De fietser pakte zijn sleutelbos en gaf terwijl hij wegreed een kras over de linker zijde van de auto. De automobilist ging de man achterna en kon hem zijn fiets afnemen, waarop de fietser wegliep. De au tomobilist heeft de fiets afgeleverd op het politiebureau en aangifte gedaan van vernieling. door Harold de Puysselaer SAS VAN GENT - De verplaat sing van het jeugdcarnaval van De Roselaer naar de Vlaande- renhal in Sas van Gent is een schot in de roos geweest. Het jeugdcarnaval leidde vorige maand in tegenstelling tot an dere jaren niet tot incidenten. Dat concludeert inspecteur E. Paliwoda van de politie in Zeeuws-Vlaanderen in zijn rapportage over het verloop van het carnavalsfeest in de Bete- koppenstad. Paliwoda spreekt in vergelij king met vorig jaar van een 're delijk rustig verlopen carnaval'. Alles bij elkaar zijn er geduren de de vijf carnavalsdagen vier vechtpartijen geweest, waarbij verschillende gewonden vielen. Een vechtpartij sprong eruit, doordat de betrokken verdach ten grof geweld gebruikten. Bij hun aanhouding liep een agent een gebroken middenhands- beentje op, een andere werd in een wurggreep genomen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Voor het eerst voerde de ge meente tijdens carnaval de mo gelijkheid in om serieuze rad draaiers de toegang tot Sas tijdens het leutfeest te ontzeg gen. In totaal zijn er vier van die ontzeggingen uitgedeeld en vier schriftelijke waarschuwingen. Evenals voorgaande jaren was de politie prominent aanwezig tijdens het carnavalsfeest in Sas. Iedere gecombineerde avond- en nachtdienst waren er acht agenten op pad in het car- navalsgebied. Tijdens de dienst van carnavalsmaandag werden daar nog eens twee agenten te paard aan toegevoegd gezien de dreigende sfeer die er toen heerste. Ingrijpen Volgens Paliwoda is gebleken dat de politie iedere keer zeer kort op de incidenten zat en daardoor snel en effectief kon ingrijpen. In zijn rapportage maakt hij verder melding van het opvallende feit dat er dit j aar geen glaswerk op straat lag. Slechts incidenteel moesten mensen erop worden aange sproken dat ze op straat een flesje bier bij zich hadden. Paliwoda prijst tenslotte de in zet en medewerking van de ho- reca-exploitanten. „Die is zoals voorgaande jaren uitstekend geweest." CLINGE - Onder het motto 'geen jaarmarkt wel Sloeber- markt' kon de MKZ-erisis vorig jaar het hoofd geboden worden. Muziek- en Toneelvereniging Weldoen door Vermaak heeft met succes de organisatie van dit evement in handen geno men .Wetten en regels weerhou den de boeren ervan nog met hun vee op de jaarmarkt te ver schijnen. Maar ondernemers, ambulante handel, verenigin gen en hobbyisten kunnen wel naar Clinge komen voor een braderie met standwerkers, straatanimatie en rommel markt. Voor de deelnemers is er op maandag 18 maart om 20.00 uur een bijeenkomst gepland in Café de Troubadour. De in schrijfformulieren kunnen wor den ingevuld en met kan aan vullende informatie krijgen. door Sheila van Doorsselaer HULST - Liever vandaag dan morgen zien de ondernemers van Hulst kranen en hoogwer kers de binnenstad intrekken om te beginnen met de recon structie van het stadshart. Maar het is wachten op be sluitvorming. Geen nieuws be tekent in dit geval géén goed nieuws. Ingrijpen is nodig. De Bier kaaistraat, ooit een van de drukste en gezelligste winkel straten van Hulst, heeft zijn elan al een hele tijd geleden verloren. Het houten mannetje van de pizzeria dat de speciali teiten van het huis promoot, is soms de enige die in de straat te zien is. Een tijd geleden was de binnenstad van Hulst een ga tenkaas. Winkelpanden ston den lang leeg en dat was een troosteloos gezicht. Inmiddels lij kt het wat beter te gaan. Blokker zit in het voor malige pand van de ABN Amro aan de Grote Markt en het ou de Blokkerpand is inmiddels ingenomen door Hotlegs. He- laas stopt de stoelendans een keer en blijft er iemand over. Zo staat het voormalige Hot- legs-pand dus leeg. De Steen straat is inmiddels weer aardig volgelopen en in de Gentse straat wordt flink verbouwd aan winkelpanden. Er is zelfs een pand gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe bistro. Secretaris M. de Bruijn van ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad hoopt dat de 'opknaplust' van de winkeliers in de Gentsestraat aansteke lijk werkt op die in de Bier kaaistraat. Maar is het ge noeg? Hoop Volgens de ondernemers, ver enigd in Hulst Reynaertstad, niet. Al jaren wachten ze op het verlossende woord van de gemeente, meer in het bijzon der de gemeenteraad. Alle hoop is gevestigd op de BAM- plannen, waarbij het gedeelte rondom het 's-Gravenhofplein grondig wordt aangepakt. Omdat het allemaal zo lang duurt en omdat ze vinden dat Hulst met de BAM-plannen een broek heeft aangetrokken die een paar maten te groot is, willen de ondernemers het liefst zelf het heft in handen nemen; alleen het hoe en waar om ze dat zouden doen houdt hen tegen. De BAM-plannen, het opknappen van Dubbele Poort, de kop van de Bierkaai- In de Gentsestraat wordt flink verbouwd: hier komt een bistro. straat en de Overdamstraat, inrichting van een horecagele genheid in de Kelder- manspoort, vervanging van het postkantoor door winkels en appartementen en de aan leg van een parkeergarage on der het 's-Gravenhofplein moeten Hulst weer op de kaart zetten. De gemeenteraad, die zijn stad ook meer impulsen wil geven, is echter tegen de aanleg van een parkeergarage. Daardoor ziet de projectont wikkelaar er geen brood meer in verder te gaan met het het gehele project. Kortom, het schiet niet op. In de laatste edi tie van het Buutreednersfesti- val, werden de plannen al het WKLK genoemd, het (wet houder) Willy Kayser Lucht Kasteel. Kayser moest er nog om lachen. „Wacht maar tot het af is, dan hebben ze alle maal spijt dat ze dat ooit heb ben gezegd." Over de koppen lopen van de dagjesmensen is er in Hulst niet echt meer bij. Op zoge naamde Belgendagen, als de noorderburen een dagje vrij zijn, is het vaak als vanouds, maar in de weekenden is het niet meer zo druk als vroeger. Door de week trekken de vele banken in de stad veel volk. Belgen die een rekening in Hulst hebben en komen stor ten of opnemen. Maar de kans dat ook dit typische beeld ver dwijnt is aanwezig. Wanneer de Nederlandse banken gege vens van hun Belgische klan ten moeten prijsgeven aan de Belgische belastingdienst is de kans groot dat het aantal bui tenlandse rekeninghouders in Hulst het nut van een dergelij ke rekening over de grens niet meer inziet. Concurrentie De zondagopenstelling was voor Hulst jarenlang het on derscheidende karakter, maar steeds meer steden en meubel boulevards gooiden op zondag de deuren open en dat bete kende concurrentie. In Goes en Middelburg zijn de winkels op zondag gesloten. Dat kan, om dat het op zaterdagen heel druk is. De Hulster onderne mer G. d'Haens, ook bekend vanwege zijn inzet in de Mid denstandsvereniging Hulst, de Federatie ondernemers Hulst en Hulst Reynaertstad, be merkte eerder dat de zondag als dé koopdag wat in kracht afneemt, terwijl de zaterdag foto Camile Schelstraete terrein wint. Afstappen van de zondagopening is echter voor de ondernemers onbespreek baar. De Bruijn: „Als er zeven zon nen schijnen of de regen valt met bakken naar beneden en de winkel blijft leeg, dan vraag ik me wel eens af waarvoor ik op zondag openblijf. Maar als je daarna een paar zeer goede weken hebt, weet je weer waarom je het allemaal doet." Liep de omzet van de onderne mers een jaar geleden wat te rug, D'Haens rept met trots dat er weer een lijn omhoog in zit. Trots vermeldt hij dat hij zijn omzet de laatste drie maanden met 55 procent zag stijgen. Ook K. den Herder van Blok ker mag niet klagen. Hoeveel meer er bij haar de laatste tijd in de kassa zit en hoeveel extra klanten haar winkel bezoch ten, zegt ze liever niet, maar ze verzekert dat het behoorlijk wat is. DeBruijn meldt ook een toename in de verkopen. De ondernemers hebben geen ver klaring voor het feit dat het met Hulst iets beter lijkt te gaan, maar dat het nog beter kan en zelfs moet. staat buiten kijf. door Harold de Puysselaer SAS VAN GENT - Het wijkteam van politie voor de gemeente Sas van Gent en de dorpen Sluiskil, Hoek en Biervliet schenkt dit jaar speciale aan dacht aan de aanpak van over last door de jeugd en de overlast door de handel in verdovende middelen. Dat staat in het werkplan van het wijkteam Sas van Gent/Ter- neuzen buiten (Sluiskil, Hoek en Biervliet). Door het experi ment met het systeem van in loopspreekuren en de strikte agendering van afspraken hoopt het team dat er meer tijd beschikbaar is voor de aanpak van met name deze problemen Vorig jaar was er tijdens carna val in Sas sprake van een toena me van het aantal geweldsdelic ten waar jongeren bij betrokken waren. Daarnaast zorgen jeug digen voor overlast in en rond het zwembad en in de wijk St. Albert in Sas. Ook in Sluiskil neemt het aantal meidingen van overlast door de jeugd toe. Dat verschijnsel doet zich ook in Hoek voor. Met name oudere inwoners zijn daar het slachtoffer. Het wijkteam heeft zich vier doelen gesteld om dit probleem aan te pakken. De politie wil de overlast terug dringen door de sociale controle te bevorderen en de pakkans te vergroten. Ook wil ze de pro- bleemjeugd leren kennen en de zogenoemde 'harde kern jonge ren' systematisch aanpakken. Manieren om die doelstellingen te realiseren zijn onder meer surveillances te voet of op de fiets in de wijken, in gesprek gaan met de buurtbewoners en de jongeren, en alle meldingen van overlast serieus onderzoe ken. Ook met de bestrijding van de drugsoverlast wil het wijkteam ernst maken. Vooral in de ge meente Sas zorgen bezoekers van illegale drugspanden voor overlast. Verder krijgen illegale hennepkwekerijen bijzondere aandacht. De commissie Alge meen Bestuur van de gemeente Sas van Gent bespreekt het werkplan van de politie in haar vergadering op dinsdag 12 maart. KIELDRECHT - Toneelvereni ging Kunst Veredelt uit Kiel- drecht hrengt dit seizoen de tra gikomedie Er valt een traan op de tompoes van Annie M.G. Schmidt op de planken. De première is zaterdag 23 maart in het ontmoetingscen trum Ermenrike aan de Tuin wijkstraat. Verder zijn er voor stellingen op zondag 24, vrijdag 29 en zaterdag 30 maart. De laatste uitvoering van dit sei zoen is maandag 1 april (tweede paasdag). De aanvang is telkens om 20.00 uur. Advertentie DEZE KEER EEN ZEER EXCLUSIEVE COLLECTIE Pr. Rooseveltlaan la. Axel LI w "3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67