Patiëntmaar niet uitgeschakeld Jacco Ricardo weigert domme Nederlandse teksten te zingen Belevenissen en emoties in was Belangenvereniging verjongt ieder jaar Nu effe niet PSD zet boten te koop op internetsites Reuma kunst cultuur VLISSINGEN - Het provinciale veerbedrijf PSD heeft zich ver zekerd van zes domeinnamen op het internet om in de loop van volgend jaar de veerboten op de Westerschelde aan de man te brengen. Tegen elk aannemelijk bod zijn ze te koop. In volgorde van leeftijd de Prinses Christina (1968), de Prins Willem- Alexander (1970), de Prinses Juliana (1986), de Koningin Beatrix (1993) en de Prins Jo- han-Friso (1997). Bij de keus van de domeinna men heeft het veerbedrijf Pro vinciale Stoombootdiensten ge probeerd zich voor te stellen op welke manier een potentiële ko per van een tweedehands veer boot op het internet een schip gaat zoeken. De kans is groot dat de schepen buiten het Ne derlandse taalgebied zullen worden afgezet. Dat is ook ge beurd met de twee laatste boten die zijn verkocht. Beide zijn op een veertraject in China ingezet. Met het oog op buitenlandse be langstelling is zijn de namen en ook de tekst van de internetpa gina's Engels. Dus: www.psd- ferry.com, www.ferriesforsale- .com, www.carferryforsale- .com, www.twindeckferry.com, www.doubleendedferry.com en ook www.psdzeeland.com. Voor com-adressen is gekozen, om dat die het eerst worden ge toond bij zoekmachines op het internet. Al deze namen verwijzen naar dezelfde pagina's: Ferry for sale - PSD. Het veerbedrijf ziet de presentatie op het internet als een methode om de toekomstige beschikbaarheid van de sche pen breed onder de aandacht te brengen. Daarom bevat de site naast wat algemene informatie over de omstandigheden waar onder de schepen in Zeeland zijn ingezet en de reden waarom ze van de hand worden gedaan, veel technische informatie en flink wat foto's. Prijzen worden niet genoemd. Behalve op de vijf veerboten wijst de PSD ook op de veerstei- gers in Vlissingen, Breskens, Kruiningen en Perkpolder. Die zijn welfswaar van het Rijk. Na de opheffing van de PSD vervul len ze geen functie meer. De steigers zouden een koper goed van pas kunnen komen. Ze zijn immers precies aangepast aan de dubbeldeks veerboten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Reuma vereniging Midden-Zeeland wordt elk jaar jonger. Vlak voor de twintigste verjaardag dook de gemiddelde leeftijd van de driehonderd leden ruim onder de vijftig jaar. Het bestuur is ac tief en aan vrijwilligers is geen gebrek. De ledenaanwas ligt nu op vijf tien mensen in de afgelopen twee maanden. ,,Dat komt doordat reuma steeds jonger on derkend wordt bij mensen. Ook bij jongeren en kinderen," ver telt secretaresse Sylvia Been hakkers van de RVMZ. Vuurtoren De bloei van de vereniging ligt ook in de ommezwaai die sinds enkele jaren is ingezet. De helft van het bestuur is vernieuwd, verenigingsorgaan De Vuurto ren groeide uit tot ledenmagazi ne dat vorig jaar de waarde- ringsprijs van het Nederlandse Reumapatiëntenbond verdien de. De eigentijdse aanpak veran derde de ledenvergadering: de aansluitende bingo verdween voor verlotingen en gastspre kers, zoals de Zeeuwse reuma toloog Michiel van Krugte. De specialist is een fervent le denwerver voor de vereniging, vertelt Beenhakkers. ,,Wij ge ven een soort nazorg. Via ons ra ken mensen met reuma wegwijs op allerlei terreinen. We wisse len veel informatie uit. We wer ken aan een nieuwe groepsoe- fentherapie met De Gezonde Zaak in Middelburg. Komende zomer komt er een protocol met de sexuologen in Zeeland over reuma en sexuele relaties. We geven informatie over voeding, vergoedingen en organiseren' activiteiten, zoals aangepast tuinieren en uitstapjes naar in formatiemarkten. Leden van nu consumeren niet enkel informa tie, ze willen nieuwe dingen meemaken." Lustrum Zaterdag 16 maart viert de RV MZ het vierde lustrum in De Zandput in Serooskerke van 10.30 tot 16.00 uur. Tot 12.30 uur houdt de vereniging recep tie, 's middags vermaken de le den zich met het gemengd koor Te Quiero en cabaret van de 'Nsaids. MIDDELBURG - Het recept van de RVMZ is volgens Beenhakkers: „Geef mensen een afgepaste taak, vertel hoeveel tijd die kost en bel even op hoe het verliep. Dan weten vrijwilligers dat hun werk ertoe doet. Dat hun in spanningen verschil ma ken." Klagen is makkelijker dan dragen, maar aangezien vrij wel alle leden van de vereni ging reuma hebben is er geen keus. Sylvia Beenhakkers heeft naast haar reuma nog de ziekte van Crohn, maar het remt haar geenszins. Ze is o verb lijfmoeder en runt nog een tweede vereniging naast haar gezin. „We hebben in het bestuur allemaal dagen van 'nu effe niet'. Soms moet je verder gaan dan je eigenlijk kan. Als je een afspraak maakt met CZ Groep voor overleg, moet je lijf maar toevallig willen die dag. Dat bezuur ik dan ook in de drie dagen daarna. „De overheid wil vrijwilli gerswerk stimuleren. Ik denk dat ze bestuurscursussen moeten stimuleren. Dan leer je creatief zijn, nieuwe aan pakken bedenken. Een be stuur kan klagen dat er vrij willigers nodig zijn 'want het is zo druk', daar raakt nie mand enthousiast van. Loop je als een stel malloten de kar te trekken, dan springen ze allemaal aan boord. Dat werkt aanstekelijk. Wij kre gen de helft van de cursus- kosten vergoedt. Maar voor sommige verenigingen kan de resterende helft nog een probleem zijn. Als er iemand in de provincie komt die ver enigingsbesturen zo'n cursus aanpraat, dat zou een zegen zijn." zaterdag 9 maart 2002 door Claudia Sondervan Ik vind de postercampagne van de Ne derlandse Reumastichting heel erg hard en confrontrerend. Voor de men sen met reuma zelf. Misschien dat het de rest van de wereld de ogen opent." Menko Weststrate (37) uit 's-Heeren- hoek is sinds drie jaar officieel reuma patiënt. Afgelopen herfst begon hij aan zijn nieuwe baan: nachtportier bij hotel Arneville in Middelburg. Als hij daar naartoe rijdt met zijn auto, ziet hij sinds deze week de posters van de lentecam pagne van de Nederlandse Reuma stichting. Een foto van een auto met de tekst: ter overname wegens reuma. An dere posters tonen een kappersschaar met dezelfde boodschap. Het idee er achter wijst naar het thema van de campagne: reuma en werk. „Voor het grote publiek staat de diagnose 'reuma' gelijk aan 'uitgeschakeld'. Zo heb ik het in eerste instantie ook gevoeld. Tot het beter ging." Door reuma moest Weststrate zijn oude beroep opgeven. Als touringcarchauf feur bereisde hij elke zomer heel Euro pa met gezelschappen in zijn bus. In de winter reed hij wintersportgasten naar Oostenrijk. „De verantwoordelijkheid werd te zwaar. Stel dat je in het buiten land staat en je gewrichten willen niet. Dat kan je niet maken als chauffeur. Voor de passagiers ben je alles: steun en toeverlaat." Lange dagen, mensen rondrijden, zorgen voor maaltijden en overnachtingen, koffers sjouwen, bus schoonmaken en bovenal het sociaal verkeer regelen. „En die koffers wegen 25 tot 30 kilo." Oude-mensen-ziekte Zijn laatste rit maakte hij in december 1999, nadat hij al enkele j aren geplaagd werd door ontstekingen. „Dat ik reuma had, leekme onvoorstelbaar. Ik was nog jong! Reuma lijkt een oude-mensen- ziekte. Nu weet ik dat kinderen het al kunnen hebben." Na de zomer van 2000 verbeterde zijn lichamelijke conditie. „Tevoren kon ik na een half uur op zijn, gaan rusten. Dan was ik kapot." Hij zocht nieuw werk, ook in het toerisme. Een arbeids- reïntegratieprogramma in 2001 wees hem enigszins de weg, maar de baan re gelde hij zelf, via internet. „In een week was het voor elkaar. Ik ben nog steeds met gasten bezig. Ik werk drie nachten per week in Arneville. Ik krijg nu een training, zodat ik ook overdag kan in vallen bij de receptie van het Arionho- tel in Vlissingen. Zo gaat het naar een werkweek van veertig uur." Zijn reuma hield hij bij de sollicitatie nog geen drie minuten verborgen. „Je hoeft het niet te zeggen, maar ik wilde Menko Weststrate: „Voor het grote publiek staat de diagnose 'reuma' gelijk aan 'uitgeschakeld'. foto Willem Mieras eerlijk zijn. Degene die het gesprek voerde, kende de reumaverschijnselen via familie. Mijn werkgever is heel be reid om mij ruimte te geven als het een dag niet gaat. Ze vragen ook of het alle maal goed gaat." Weststrate brengt zijn ervaring mee, al lag die vooral aan de andere zijde van de receptiebalie: als touringcarchauffeur was het inchecken van zijn passagiers bij hotelbalies da gelijks werk. Buschauffeurs komt hij tot zijn spijt weinig tegen. Arneville is het domein van zakenmensen met weekeindetassen. Zijn oude collega's spreekt hij nog vaak. „Ik hoor nog alles wat er Omgaat." Zijn leven is veel geregelder geworden. „Ik ben elke dag thuis. Als chauffeur ken je weken dat je niet eens tijd hebt om thuis andere kleren te halen tussen twee trips. Dit is een veel geregelder be staan, dat beter past bij je ziekte. Voe ding is bijvoorbeeld heel belangrijk. Bepaald eten kan onstekingen veroor zaken. Ik reageer slecht op eiwit en cho cola. In hotels regel je dat moeilijk." Werken is belangrijk, plezier in het werk hebben nog meer, vindt Weststra te. „Je bent niet steeds met de reuma be zig. Je staat positief in het leven." Reu ma is volksziekte nummer twee, weet Weststrate nu. Je kan j e niet voorstellen hoeveel men sen het hebben. Jong en oud. Maar uit geschakeld ben je niet. Ik rij nog dage lijks auto. Maar het is wel een auto maat." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Een ratjetoe, nee, dat vindt hij beslist niet. Op de nieuwste cd Laat me dromen van Jacco Rieteco, alias Jacco Ricardo uit Oostburgis niet een voudig een stempel te drukken. Het is een beetje jaren zeventig, een beetje rock 'n roll, een beetje country en een beetje fox trot. Juist die mix aan stijlen moet een breed publiek van jon geren tot vijftigplussers aan spreken. Als Jacco Ricardo zich dan toch moet spiegelen aan een lande lijk artiest, dan voelt hij zich het meest verwant met Rob de Nijs. Maar covers van De Nijs zul je in zijn repertoire niet vinden. „Dan gaan mensen al gauw ver gelijken. Die man kun je nooit evenaren." De tweede cd van Jacco Ricardo is geheel Nederlandstalig en - wat ook nieuw is - vrijwel volle dig gevuld met eigen werk. Op het hele album prijken maar twee covers, Let your love flow van Bellamy Brothers en 7c Neem vandaag de trein van de Vlaamse Ann Christy) maar de ze lijken nauwelijks meer op het origineel. De vorige cd Sing me home uit 1998 bevatte heel wat meer covers en louter Engels werk. Maar dit keer pakt Jacco uit met iets heel anders. Kenners heb ben Jacco Ricardo verzekerd dat er enkele potentiële hits op staan en dat het lied Allemaal Zeeuwsch-Vlaanderen wel eens het nieuwe volkslied van de streek kan worden. Dat oordeel laat hij liever aan anderen over. Composities Hij is blij met de prachtige tek sten van Loek van Hecke en composities van Diederick Ben- jaminsz uit Sluiskil en Mare Verschelden uit Zaamslag. Zingen in het Nederlands was even wennen voor de zanger. Evenals het bijna house-achtige nummer Tc Neem vandaag de trein. „Ik had het nummer bijna afgekeurd, omdat ik het te mo dern voor mij vond, heel anders dan wat ik gewend was. Maar ik ben blij dat ik het toch heb ge daan." Jacco had maar één voorwaarde toen hij werd gesti muleerd om in het Nederlands te gaan zingen. „Het mogen geen domme teksten zijn, zoals 'ik hou van jou en ik blijf je trouw'. Het moeten thema's zijn die me aanspreken." Daarom gaat het in zijn liedjes over stress, de behoefte even alleen te zijn, verliefdheid, oorlog, de jeugd vroeger en nu en over ru zietjes en tegenslagen in het da gelijkse leven. De Bus bijvoor beeld gaat over jonge mensen die elk weekend weer afscheid van elkaar moeten nemen, om dat een studie hen naar een an der deel van het land trekt. Een van zijn favorieten is Laat me even alleen. „Net geen slow- plaat, maar een nummer waar je toch lekker op kunt dansen." Jacco Ricardo presenteert zijn cd zaterdag 16 maart met een ert gen theatershow in het Ledel- theater in Oostburg. Stond hij' vorig j aar nog met de groep Van- alles uit Sluis en Rini Kourdos uit Oostburg op de planken, nu' waagt hij de stap in zijn eentje. - Om het publiek toch wat meer te bieden dan louter zijn verschij ning en stem, heeft Jacco de dansgroepen uit Oostburg en Rotterdam gevraagd om het op treden te vergezellen. Daar naast begeleiden professionele dansers van Dancetrax en ach tergrondzangeressen Viviari van Hecke, Joke Zomer en Ellen' Minderhoud hem bij de num mers. Cd-zpresentatie. Jacco Ricardo, zaterdag 16 maart in het JbedeU theater in Oostburg. Aanvang: 20.00 uur. Peter Douglas hoofdgast bij concert Young Ones HULST - Niet Mathilde Santing maar Peter Dou glas is de hoofdgast tij dens het jaarlijkse concert van The Young Ones in Den Dullaert in Hulst op 6 april. „Het management van Santing heeft verstek la ten gaan en daardoor heb ben wij een andere keuze gemaakt. We zijn erg blij met Peter Douglas, die achteraf gezien ook beter bij ons thema past", zegt Chris Kalkmeijer van The Young Ones. Het thema van dit jaar is Amerika en daar past de Nederlandse Sinatra, zo als Douglas ook wel wordt genoemd, prima bij. Onder leiding van John Curfs zullen The Young Ones lichte muziek met overwegend Amerikaanse invloeden ten gehore brengen. Van pop en jazz tot filmuziek. Televisie presentator Jochem van Gelder praat de show aan elkaar. door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE Beeldhouwer Joop van Nugte- ren uit Burgh-Haamstede werkt graag in was. Dat materiaal stelt hem in staat zonder omwe gen zijn belevenissen en emoties vorm te geven. Uiteindelijk levert dat ranke en slanke figuren in brons op. Vanaf vandaag exposeert hij die in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. Anderhalf jaar geleden verruil de Van Nugteren zijn woon plaats Mijnsheerenland voor Burgh-Haamstede. Eigenlijk is het de jaarlijkse Kunstschouw die hem daar heeft gebracht. Twee jaar geleden werd hij in het kader daarvan uitgenodigd zijn werk te laten zien en tijdens een fietstocht in de omgeving stuitte hij op zijn huidige wo ning, die toen te koop werd aan geboden. Vorig jaar deed hij opnieuw mee aan de Kunst- schouw, maar ditmaal door zijn werk thuis te exposeren. In De Bewaerschole zijn nu zijn bron zen sculpturen gecombineerd met schilderijen, grafiek en kleurenetsen van Edith Stoel uit Klijndijk. Even heeft Van Nugteren over wogen de expositie af te gelas ten, omdat zijn vrouw enkele weken geleden is overleden. Maar omdat zij volop aan de voorbereiding heeft meege werkt, wilde hij de tentoonstel ling toch door laten gaan. Bo vendien kan zijn werk niet los worden gezien van emoties waarmee een dergelijk verlies gepaard gaat. Op het ogenblik werkt Van Nug teren aan een beeld waarin hij de pijn en de kankercellen let terlijk vormgeeft. „Of ik het ooit zal laten, zien weet ik niet. Waarschijnlijk houd ik dat voor mezelf. Maar het geeft aan wat beeldhouwen voor mij bete kent. Het is een medicijn, een uitlaatklep. Als ik zo'n beeld maak, krijg ik een gevoel van opluchting, zoiets wat je voelt als je voor een examen bent ge slaagd." Gevoelens Dat geldt ook voor het werk dat Van Nugteren wel exposeert. Hij weet daarin een universele vorm te vinden voor zijn per soonlijke gevoelens. Zo heeft hij nadat zijn vrouw was geope reerd een sierlijk beeld gemaakt van een vrouw met een gat in haar buik. 'Nieuw leven' heet het. „Ik ben altijd voorzichtig met het uiteenzetten van de pre cieze aanleiding voor een beeld. Een beeld als dit zou er onver koopbaar door worden. Maar het is voor mij geen bitter beeld. Voor mij is het een uitbeelding van ruimte voor nieuw leven. Mijn vrouw heeft na die opera tie nog drie jaar kunnen leven. En ik heb iets wel een naam ge geven, maar iedereen die mijn werk ziet, kan zijn eigen inter pretatie geven." Het zijn niet uitsluitend droevi ge of pijnlijke emoties die Van Nugteren aanzetten tot het ma ken van een beeld. Dat moge blijken uit titels als 'Vrijheid', 'Levensvreugd' en 'Part nership'. „Ik kan een overweldi gend gevoel van vrijheid hebben en daarvoor zoek ik dan een vorm. Die komt als vanzelf uit mijn handen. Ik vind was een heerlijke materie om in te wer ken. Mijn geest vloeit daar als het ware in. Daardoor straalt een beeld uit wat ik erin heb ge legd." Van het wassen beeld wordt een mal gemaakt die nodig is om de sculptuur uiteindelijk in brons te gieten. Van Nugteren: „Het mooie is dat je je gevoelens in een beeld kwijt kurit en ze tege lijkertijd in een bronzen vorm voor altijd bewaart." Van Nugterens uitbeelding van gevoelens of thema's is letter lijk, maar juist daardoor niet puur realistisch. Bij het beeld 'Keerpunt' kijkt een figuur te gelijkertijd twee kanten op: naar het verleden en vooruit. Het beeld 'Hoeksteen' beeldt de vrouw letterlijk uit als hoek steen van het gezin. De beeld houwer ziet wel enige verwant schap met het werk van Osip Zadkine. „Ik denk dat ik mijn eigen stijl heb ontwikkeld, maar als ik dan weer eens een boek over hem doorblader betrap ik me erop dat ik vergelijkbare vormen gebruik. 'Heb ik het van hem of heeft hij dat van mij?', denk ik dan. Ik hoef maar naar het jaartal te kijken om te weten dat ik zo'n beeld van hem onbe wust toch in mijn hoofd moet hebben opgeslagen. Tenzij ik er onafhankelijk van hem op ben gekomen, omdat we misschien op een zelfde manier vorm ge ven aan onze gevoelens. Expositie Joop van Nugteren en Edith Stoel, t/m 30 maart in De Be waerschole in Burgh-Haamstede, open di t/m za van 13.30-16.30 uur. Jacco Ricardo wil alleen in het Nederlands zingen over thema's die hem aanspreken: „Geen teksten als: 'ik hou van jou en ik blijf je trouw'." foto Peter Nicolai Sculpturen van Joop van Nugteren, vlnr: 'Tijdperk', 'Hoeksteen', 'Bezinning' en 'For better for worse'. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 66