Scherpe oesters belagen surfers Gemeentehuis officieel geopend Samenwerking sociale diensten PZC Gezellig avondje in het Zeeuws Studie toekomst stadhuiscomplex Tekstschrijver Bl0f ook bushokdichter Woensdrecht geeft voorlichting Studie waterrecreatie in de Delta Brommer uit de bocht Meeuw jaagt auto de sloot in Diefstal uit kledingwinkel Gsm uit jaszak gestolen Watersporters lopen snijwonden op door schelpen op Kabbelaarsbank Schouwen-Duiveland in oude ansichten Hoger beroep tegen vrijspraak politieagent Mede-oprichter Stichting Renesse overleden Autokraken zaterdag 9 maart 2002 MIDDELBURG - Medewerkers van de vliegbasis Woens drecht geven dinsdagavond 12 maart in Middelburg informa tie over de vliegoefeningen in het Zeeuwse luchtruim. Zij ver strekken informatie over de oefenvluchten van de Pilatus PC- 7 en over maatregelen die zijn getroffen om geluidsoverlast bij die vluchten zoveel mogelijk te voorkomen. Aanwezig tijdens de bijeenkomst zijn onder anderen staf—bevelhebber J. van Laarhoven en squadroncommandant J. van der Biezen. De in formatiebijeenkomst in de filmzaal van het provinciehuis be gint om 20 uur en is een initiatief van het provinciebestuur en de vliegbasis. Namens de provincie Zeeland is gedeputeerde A. Poppelaars aanwezig. De bijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. GOES - De ANWB en het Breed Overleg Deltawateren (BOD) onderzoeken de behoefte aan waterrecreatie in de Deltawate ren. Beide organisaties willen samen met een visie komen over verdere wensen en mogelijkheden op dit gebied. De ANWB peilt de mening van de leden tijdens een provinciale ledenver gadering op 25 maart in Goes. Volgens de ANWB zijn de Deltawateren uitermate belangrijk voor recreatie en toerisme. Niet alleen voor de bewoners van de Delta zelf, maar ook voor stedelingen en vakantiegangers. De organisatie zegt zich al jaren in te zetten voor behoud en realisering van goede recreatieve voorzieningen in de Delta. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met het Breed Overleg Deltawateren. Dit BOD bestaat uit veertien organisaties op het gebied van waterrecreatie. De samenwerking leidde on der meer tot een serie boekjes over de Oosterschelde. De ver gadering wordt gehouden in hotel Terminus te Goes en begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN - Een 16-jarige bromfietser uit Zierik- zee heeft donderdagmiddag beenletsel opgelopen nadat hij uit de bocht gevlogen was. Iets na vijf uur reed hij vanuit Scharendijke over de Schouwsedijk. Ter hoogte van Den Osse verloor hij in de bocht naar links de macht over het stuur en kwam in de berm terecht Daar botste hij tegen een waterput- markeringspaal aan. De 16-jarige is met verwondingen aan zijn been overgebracht naar het ziekenhuis. GOES - Een laag overvliegende meeuw bezorgde een 26-jari- ge automobilist uit Rilland gistermorgen de schrik van zijn le ven. De man reed op de A58. ter hoogte van Goes, toen hij moest uitwijken voor de vogel en vervolgens in de sloot be landde. De Rillander bleef ongedeerd, maar zijn wagen is ver nield. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebro ken in een kledingwinkel aan de Hogezoom in Renesse De buit bestond uit lingerie, skatebroeken, fleecetruien, siera den en een jas. De waarde van de gestolen is onbekend. ZIERIKZEE - Uit de jaszak van een 26-jarige man uit Os- sendrecht is donderdagavond in Zierikzee een gsm gestolen. De man liep tussen zeven uur en half acht in het centrum toen in een onbewaakt ogenblik de telefoon uit zijn jaszak werd gegrist. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Natuur- en i Recreatieschap De Grevelingen gaat een deel van het Surfge- i bied Kabbelaarsbank uitdie pen. Dat is nodig omdat op de bodem steeds meer scherpge- rande 'kromme' oesters zijn ko- men te liggen die gevaarlijk zijn r voor surfers. Een deel van de Kabbelaars bank is altijd al ondiep geweest, maar tot dusverre was dat nooit een probleem. Sinds een paar jaar is het aantal kromme oes ters op de bodem van de surfplas echter sterk toegenomen, waar door de ondiepte nu voor een ge vaarlijke situatie zorgt. De oesters hebben schelpen met messcherpe kammen. Surfers die op hun plank stappen of er van af vallen, kunnen daarbij ernstige snijwonden aan han den of voeten oplopen. Met het groeien van de populatie krom me oesters is dan ook het aantal klachten gestegen, dat erover binnenkwam bij het natuur- en recreatieschap. De gevaarlijke situatie heeft volgens het schap reeds geleid tot serieuze terugloop van de populariteit van surfgebied Kabbelaarsbank. Dat wordt ge staafd door het feit dat het aan tal seizoenparkeerkaarten min der is geworden. De beheerder van de Grevelingen wil dat een halt toeroepen. Het Grevelingenschap wil de bewuste strook uitdiepen tot twee meter diepte. Bij deze diepte wordt het contact met de bodem grotendeels voorkomen en daarmee ook de kans op ver wondingen daaruit voortvloei ende schadeclaims. Bijkomend voordeel van verdieping is dat het hele gebied bevaarbaar en dus ook bevisbaar wordt, zodat de strook in de toekomst zono dig met de kor leeggevist kan worden. Wanneer het uitdiepen precies gebeurt, is nog niet bekend. Wel staat vast dat een verkorte pro cedure door de directie Zeeland van Rijkswaterstaat voor het verlenen van een ontgrondings vergunning onmogelijk is. Dat betekent dat uitvoering voor de zomer van dit jaar niet meer lukt. Om verdere ongelukken te voorkomen of in ieder geval te beperken, wordt bebakening aangebracht en waarschu wingsborden geplaatst. Aan de maatregel hangt een fors prijskaartje: de kosten zijn begroot op tweehonderddui zend euro. De kwestie komt vrijdag 15 maart aan de orde tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van het Na tuur- en Recreatieschap. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Noord-Be velanders met een uitkering moeten vanaf 1 juni vanuit de gemeente Goes worden be diend. Dat concludeert een ambtelijke projectgroep die de kwaliteit van de dienstverlening van de afdeling sociale zaken van de gemeente Noord-Beveland heeft onderzocht. De afdeling is te klein om gespecialiseerd te kunnen werken. Bovendien is de personele bezetting dusdanig dat cliënten van .de afdeling soms niet op tijd hun uitkering ontvangen of een antwoord op hun vragen krijgen. Dat kan worden verholpen door de uitvoering van een groot aan tal taken van de afdeling over te hevelen naar de gemeente Goes. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de uitvoering van de Alge mene Bijstandswet, de Wet Voorzieningen Gehandicapten en de Wet Inburgering Nieuw komers. Voor vragen en advies moeten de Noord-Bevelanders wel gewoon bij hun eigen ge meente terecht kunnen. Commissaris van de koningin W. van Gelder sprak de genodigden toe tijdens de opening van het gemeentehuis, foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zijn grootste klus zit erop. Wethouder C. Veerhoek wist dat het niet eenvoudig zou worden. Hij kreeg heel wat en soms vileine kritiek over zich heen, maar zette ondanks de ri sico's - 'er sneuvelen nogal eens wethouders over nieuwe ge meentehuizen' - door. Gisteren werd zijn geesteskind officieel geopend. Het nieuwe Schou- wren-Duivelandse gemeente huis, kosten 19.9 miljoen euro. Veerhoek maakte van de gele genheid gebruik om nog eens uitgebreid te schetsen hoe het allemaal is gelopen. Van onder handelingstafel tot tekentafel en van tekentafel tot bouw plaats. De wethouder verheelde niet dat er enorm veel moeite en energie erin gestoken moest worden om iedereen ervan te overtuigen dat de omstreden plek toch écht de beste was en waarom het toch allemaal écht niet te duur was. ,,Als een rond trekkend circus heeft een ge meentelijke vertegenwoordi ging alle zalen op Schouwen- Duiveland bezocht." Veerhoek stak ook niet onder stoelen of banken dat er tegen slagen zijn geweest. Al meteen bij de aanbesteding leek het mis te gaan. Daar kwam een drama tisch hoger bedrag uit dan ge pland. Dat probleem werd op gelost. Eén keer sloeg hem de schrik om het hart. Vlak voor zijn ogen stortte zeker 200 vierkante meter vloerbekisting en steiger- pijpen in. Veerhoek - van oorsprong civieltechnisch inge nieur - vreesde vooreen ketting reactie. Die bleef uit. Het com mentaar van een toevallig net passerende bejaarde Zierikzee- enaar: ,,Ze kunne zegge wat ze wille over joe, maar je bin d'r al- tiedbie." Bouwteam Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen roemde in zijn toe spraak de vasthoudendheid van Veerhoek en diens bouwteam. „Het was een titanenstrijd, maar die is achter de rug. Klaar is Kees." Asselbergs roemde het nieuwe gebouw in alle toonaarden en dat deed ook commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder. Hij stelde dat het nieu we bestuurlijke centrum precies op de juiste plek staat. „Aan de rand van de stad, historisch vol komen verantwoord." Ook de vormgeving is wat Van Gelder betreft meer dan ge slaagd. „Het is een symbool van de dynamische gemeentelijke samenleving." Architect Th. Rau zei het wat dichterlijken „Dit gemeentehuis heeft meer dan één architect: de stad heeft het zelf voortgebracht. Daar mee is bewezen dat architectuur niet alleen een bouwkunst is, maar ook een sociale kunst. Het nieuwe gemeentehuis als soci aal kunstwerk. Dat is het ver trekpunt voor de toekomst. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Blof-tekst- schrijver Peter Slager heeft in opdracht van de gemeente Mid delburg zeven gedichten ge maakt. De gedichten zijn bin nenkort te lezen in het nieuwe busstation aan de Kanaalweg. De tekst wordt waarschijnlijk in het glas gegraveerd. Slager wil de teksten nog niet vrijgeven. „Die blijven nog even onder het bureau." Bij de ope ning van het busstation, die waarschijnlijk in mei plaats vindt, zijn de gedichten voor het eerst te lezen. Thema Het thema wil Slager wel vast verklappen. „Het moest te ma ken hebben met het idee van een bushalte, dus met wachten en met Middelburg. Ik was ge vraagd om teksten te schrijven. Dat is natuurlijk een breed be grip, dus ik heb er gedichten van gemaakt, een paar sonnetten en andere vormen." Hoewel Slager de teksten van Blof schrijft, heeft hij zich nooit eerder als dichter gemanifes- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl teerd. Toch heeft hij de opdracht met plezier geaccepteerd. „Ik vond het een eer om Neerlands eerste bushokjesdichter te zijn. Ik ben geen dichter, maar ik vond het leuk om te doen en om te kijken of ik het kan. Of dat zo is, moeten mensen maar beoor delen." Hij schreef zes gedichten voor het openbare gedeelte van het busstation en één voor de wachtruimte van de chauffeurs. „Dat gedicht heeft wat meer be trekking op hun belevingswe reld." Het is nog niet duidelijk hoe de tekst wordt aangebracht. „Het idee is dat de gedichten in het glas worden gegraveerd", zegt M. Oosterling van de gemeente. „Maar het is nóg niet helemaal zeker hoe dat er uit komt te zien." Het busstation is in feite een langgerekte bushalte van glas. MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg gaat in beroep tegen het vonnis van de meervoudige kamer waarbij een Terneuzense politieman onlangs werd vrijgesproken van schuld aan de aanrijding die op 20 juli 2000 de dood van de 38-jarige Peter Vermeu len uit Etten-Leur tot gevolg had. In eerste instantie seponeerde de officier van justitie de zaak tegen de politieman. Het Ge rechtshof in Den Haag corri geerde die beslissing en gaf op dracht de politieman toch te vervolgen. De officier eiste vervolgens ter zitting een werkstraf van hon derd uur en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende ne gen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Motivering Het Openbaar Ministerie meent dat. omdat het Gerechtshof heeft bevolen tot vervolging over te gaan, de zaak in laatste instantie ook aan het Hof moet worden voorgelegd. Bovendien is het OM het niet eens met de motivering van het vonnis. Het kan zich met name niet vinden in de overweging dat de politieman niet bekend was met de situatie op de plaats waar het ongeluk zich voor deed. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De eigen 'taele' wordt op Schou- wen-Duiveland een warm hart toegedragen. Animo voor de vertelavond in streektaal van Stad en Lande is er volop. Een zaal in een dorpshuis kan zo ge vuld worden, maar de streek taalcommissie houdt liever vast aan de knusse huiskamer die de Ridderzaal van Slot Haamstede De vertellers van de streektaal avond van Stad en Lande zaten gisterenavond in de Ridderzaal van Slot Haamstede comforta bel op hun spreekstoel. En al was de taal streekgebonden, de verhalen waren dat zeker niet. Op haar gemakje vertelde Leni Blom-Schaleven uit Renesse over haar reisje naar Thailand: over de vriendelijkheid in het verkeer en de teakhouten stoel, die niet gekocht werd omdat er geen imperial op het 'vliegtuug' zat. Ook de groep Kant' ooi voerde het publiek zingend langs China en Spanje. Pikant Maar al namen deze Schouwe- naren een vertellend kijkje over de grens, toen Gerard Smalle- gange op de zetel naast de schouw plaatsnam was er spra ke van een immigrant. De Zuid- Bevelander liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en stak een pikant verhaal over Flup, 'korte en uitgestulpte' Uugje en big Jaapje af. De 'vreemdeling' zorgde ook voor interzeeuwse uitwisselingen: voor de Zuid- Bevelandse uitdrukking 'z'n pupje stoppen en uitkloppen' droeg het publiek de varianten aan die op Schouwen-Duive- land gehanteerd worden. Want waren het voorheen de Schouwenaren, die het hoogste woord hadden op de streektaal- avond, deze keer lieten ook Dui- veland, Zuid-Beveland en Goe- ree van zich horen. „We zijn van typisch Schouws naar Zeeuws gegaan vertelt Tineke Deurloo van de streektaalcommissie en thousiast. Ieder jaar probeert deze commissie van Stad en Lande tenminste één vertel avond in het Schouws/Zeeuws te organiseren, waarbij het in stand houden van de traditie, de eigen taal, voorop staat. „Het is onderdeel van het cultureel erf goed. Ik vind het zonde dat jon geren thuis geen Zeeuws meer praten. ABN leren ze op school wel." De traditie van de vertelavond in stand te houden, lijkt in ieder geval geen problemen op te le veren: de belangstelling is'groot en de Ridderzaal was dan ook tot de laatste stoel bezet. De toe hoorders hoorden het verhaal van de Bruse Jan van der Have over de oprichting en de eerste oefeningen van de fanfare. Tus sen de verhalen door zong Kant' ooi over hoe fantastisch het is om te kamperen bij de boer en haalde met het publiek herinne ringen op aan de 'koekedoze en het zinke boek'. De streektaalcommissie weet dat gezien de belangstelling een zaal van een dorpshuis gemak kelijk een paar avonden gevuld kan worden. Deurloo is echter voorlopig niet van plan de ge zellige sfeer van de Ridderzaal voor de grotere aantallen op te offeren: „De entourage is hier zo gezellig: een echt huiskamer idee." RENESSE - Oud-gemeentese cretaris van de voormalige ge meente Westerschouwen en me de-oprichter van de Stichting Renesse Jan Willem de Jonge is afgelopen donderdag op tach tigjarige leeftijd overleden. De Jonge begon zijn loopbaan bij de lokale overheid in 1939. Van 1961 tot november 1986 was hij gemeentesecretaris van de gemeente Westerschouwen. De Jonge stond begin jaren vijf tig van de vorige eeuw aan de wieg van de Stichting Renesse. Gedurende een groot aantal ja ren was hij secretaris en pen ningmeester van die stichting. Daarnaast vervulde De Jonge verschillende maatschappelij ke functies, onder meer als be stuurslid van de VW-Renesse en VW-Schouwse kust en als voorzitter van de raad van toe zicht van de Oosterschelde Thuiszorg. De Jonge was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 's-HEERENHOEK - Donder dagnacht vonden in 's-Heeren- hoek twee autoinbraken plaats. Uit de wagens, die geparkeerd stonden in de Merietstraat en de Emmastraat, werden de autora dio's en enkele cd's gestolen. doorCor Pols door Piet Kleemans ZIERIIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland buigt zich over de toekomst van het grotendeels leegstaande monu mentale stadhuiscomplex aan de Meelstraat in Zierikzee. Een deel blijft hoogstwaarschijnlijk beschikbaar voor museale doel einden, maar wat er met andere lege ruimten en aanpalende pandjes moet gebeuren is nog niet bekend. Het eigenlijke stadhuis stamt uit de Middeleeuwen, maar in de loop der jaren werd het on derkomen van de toenmalige gemeente Zierikzee te krap en werden stukje bij beetje aan grenzende pandjes van jongere datum bij het stadhuiscomplex getrokken. Tot in de aangren zende Maarstraat en Verre- nieuwstraat aan toe. Na de ge meentelijke herindeling van 1997 kwam het complex echter grotendeels leeg te staan. Omdat er voor hen geen plaats was in het tijdelijk gemeente huis bleven enkele diensten, waaronder het gemeentear chief, achter in de Meelstraat. Die zijn inmiddels ook allemaal verkast naar het nieuwe ge meentehuis. Alleen het Stad huismuseum is achtergebleven. Dat moet daar, vindt cultuur wethouder D. van der Wekken, ook blijven. Al enkele jaren geleden werd de suggestie geop perd het Stadhuismuseum en het nu nog in het Gravensteen gevestigde Maritiem Museum met elkaar- samen te voegen en op die mogelijkheid wordt mo menteel driftig gestudeerd. Van der Wekken: „Dat heeft nu absolute voorrang. Pas als we precies weten wat de mogelijk heden zijn kunnen we kijken welke ruimten overbodig zijn en besluiten of we die wellicht be ter af kunnen stoten." De wet houder verwacht het eindrap port in mei dit jaar. De historische trouwzaal blijft in ieder geval beschikbaar voor huwelijken. De voormalige ruimte van het gemeentearchief kunnen worden gebruikt als de pot voor museale voorwerpen en de studiezaal wordt wellicht ingericht als expositieruimte. Historische ruimten als de raadszaal moeten in de visie van Van der Wekken echter ook be houden blijven. Inmiddels hebben verschillende partijen belangstelling getoond voor de ruimte die tot voor kort werd gebruikt als VW-kantoor en het pandje aan de Verre- nieuwstraat waarin de afdeling financiën gevestigd was. Welke partijen dat zijn wil Van der Wekken in dit stadium nog niet kwijt. Voorlopig, tot duidelijk is hoeveel ruimte nodig is voor het gecombineerde museum, houdt de gemeente de boot echter af. In de loop der tijden zijn steeds meer pandjes bij het middel eeuwse stadhuis getrokken. foto Marijke Folkertsma De Bruse voetbalvereniging Volharding keerde na de Twee de Wereldoorlog niet meer te rug. Daarom werd in 1955 een nieuwe voetbalclub opgericht. De nieuwe naam was Bruse Boys. Deze club speelde jarenlang in de vertrouwde kleuren groen en wit. Door de gemeente werd aan de Prinses Wilhelmina- laan een sportterrein ter be schikking gesteld. In 1959 werd Bruse Boys kam pioen van de tweede klasse C van de KNVB, afdeling Zee land zaterdagcompetitie, na een overwinning op Burgh 3. Op de hierbij afgebeelde foto staan op de bovenste rij van links naar rechts: Maarten Duinhouwer, Dies de Ronde, Piet van de Velde, Arie van der Roest, Nico de Keijzer en Ri- nus van Stee. Onderste rij: Leen Verhage, Adrie Kostense, Jan Bal Lzn, Han van der Werf en Adrie Verspoor Jzn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61