Verdachten dood Thoenes bekend Argentijnse politici weten hun leven op straat niet meer veilig Milosevic zwaait met FBI-rapport Tandenpoetsen met koeienpoep in India Elke minuut sterft een zwangere Eerste ansichtkaart geveild Rebellen Sri Lanka leveren eerste wapens in Gehate drempels in Kandahar weg Euro wint aanhang in Zweden Trainer laat team naakt lopen Prins Laurent scheurt door Brugge Commandant en lid van bataljon 745 zouden journalist hebben vermoord Veertig uur wachttijd door autohandelaren DNA-onderzoek doden Spaanse burgeroorlog zaterdag 9 maart 2002 door Harald Doornbos NEW DELHI - Tandenpoetsen wordt nooit meer hetzelfde. Tenminste als het aan een In diase firma ligt die op een al ternatieve kruidenbeurs in de Indiase hoofdstad New Delhi haar producten aanbiedt. Het recept voor de tandpasta is simpel en huiveringwekkend tegelijk. Men neme een koe, iets dat niet al te moeilijk is in een land waar het dier als heilig wordt beschouwd en er miljoe nen over straat lopen. Melk de koe vervolgens en vermeng de melk met de urine en de poep van dezelfde koe. Mag de reac tie bij de gemiddelde Wester lingen er eentje zijn van 'bah', volgens de firma, Kanpur Gaushala Society, is het resul taat een prima tandpasta. „Het is zeer goede tandpasta waar je normaal je tanden mee kan poetsen", aldus Ram Shankar Gupta, de eigenaar van het bedrijf op de kruiden- beurs in New Delhi, die zijn ei gen pasta dagelijks gebruikt. Gupta's tanden zien er niet uit alsof ze er binnenkort uitval len. Bij Gupta's bedrijf draait alles om de koe. Melk en uitwerpse len van 5000 in de regio aanwe zige koeien functioneren als leveranciers voor Gupta's uit eindelijke producten. Alles wat de dieren produceren wordt gebruikt, behalve het vlees natuurlijk. Het mengsel van melk, urine en poep blijkt niet alleen tandpasta op te le veren, maar ook nog een serie van andere producten. Zo ver koopt de firma de zaken als kunstmest en natuurlijke on kruidbestrijders. Maar wat te denken van thee getrokken van een mix van koeienurine, poep en yoghurt. Voor de juiste smaak gaan er ook stukjes hout en palmolie doorheen. GPD NEW YORK - Elke minuut sterft ergens ter wereld een vrouw aan de gevolgen van haar zwangerschap of tijdens de beval ling. Jaarlijks gaat het om 515.000 vrouwen die overlijden, vooral in ontwikkelingslanden. Dat is onaanvaardbaar, zo heeft Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, mee gedeeld op internationale vrouwendag. Unicef-directeur Carol Bellamy maakte de cijfers gisteren bekend. De kans om tijdens zwangerschap of bevalling te sterven in ontwikkelingslanden is 1 op 13. In westerse landen is dat 1 op 4100. 55 procent van alle bevallingen ter wereld vindt plaats zonder professionele hulp. Volgens Bellamy zijn de cijfers niet verbeterd sinds begin jaren negentig. AFP LONDEN - 's Werelds eerste ansichtkaart, ge post in Londen aan een zekere Theodore Hook in Fulham op 14 juli 1840, wordt omhoogge houden in een Londens veilinghuis. Het bod van 27.000 pond (meer dan 35.000 euro) op de handgetekende karikaturenkaart, gedaan door de Let Eugene Gomberg, werd geaccep teerd. foto Johnny Green/AP door Simone van Priel DEN HAAG - Het onbetrouw bare Amerika dat in zijn visie meedeed aan een samenzwering om Joegoslavië te vernietigen, blijkt voor Slobodan Milosevic toch een welkome bron van in formatie voor zijn verdediging voor het Joegoslavië-tribunaal. Milosevic citeerde gisteren uit een FBI-rapport, waarin staat dat het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden moslimrebel len in onder meer Kosovo steunt. Het rapport zou in de cember 2001 zijn geschreven. Dat het rapport van de FBI was, meldde Milosevic pas toen de Kosovaarse getuige Sabit Ka- driu (41) had ontkend dat er moeddjahi dien-strijders in Kosovo zijn. Zoals Kadriu in het kruisverhoor door de ex-presi dent ook ontkende dat Servi sche burgers zijn gedood door het Kosovo Bevrijdingsleger UQK of dat zij werden verdre- ven. Wellicht waren er enkele wraakoefeningen 'maar zou u met uw armen over elkaar blij ven zitten als iemand uw fami lieleden had vermoord?' Het UQK vermoordde evenmin Al banezen die loyaal aan Servië bleven, aldus Kadriu op vragen van Milosevic. „Ik geloof niet dat er zulke Albanezen waren. Het kruisverhoor was een harde confrontatie tussen Milosevic en Kadriu, een mensenrechten activist uit Vucitrn die vorig jaar werd verdreven en op be schuldiging van teiTorisme werd opgesloten in een gevan genis, waar hij werd mishan deld. Kadriu was het eerste slachtoffer dat Milosevic in de rechtszaal rechtstreeks durfde aankijken: „Wie heeft al die mensen vermoord? Buitenaard se wezens? Het waren j ouw troe pen, Milosevic." Deze benade ring van Milosevic kwam hem op een berisping van de Britse rechter Richard May te staan. May greep veelvuldig in om Milosevic te bewegen tot vragen stellen in plaats van commen taar te geven. Ja of nee Milosevic herhaalde zijn eerde re stelling dat het 'niet waar is dat de politie en het leger misda den begingen'. De zestig doden, inclusief vrouwen en kinderen, die na een politieaanval op de Jashari-familie in Kosovo wer den geteld, zijn volgens hem het slachtoffer geworden van een vuurgevecht tussen het U£K en de politie. Kadriu verloor zich in uitvoeri ge antwoorden, ondanks Milo sevic' aandringen om het vooral bij 'ja of nee'te houden. „Beperk niet mijn recht tot spreken", beet Kadriu hem toe. „Anders beantwoord ik helemaal geen vragen meer. U heeft tien jaar lang mijn recht tot spreken be perkt." GPD van onze redactie buitenland COLOMBO - De eerste voorma lig paramilitaire organisatie op Sri Lanka heeft gisteren haar wapens ingeleverd. De over dracht van onder meer automa tische geweren vormde een nieuwe stap op weg naar een duurzame vredesregeling op het Aziatische eiland. De nu ontwapende DPLF was eerder verbonden aan een mili tante splintergroepering binnen de Tamil Tijgers (LTTE). De LTTE strijdt voor een eigen Tamilstaat in het noorden en oosten van het eiland. Sinds en kele weken geldt er een staakt- het-vuren, een voorbode voor vredesbesprekingen later dit jaar. De afspraak is nu dat alle paramilitaire organisaties een begin maken met ontwapening. De DPLF, die enkele parle mentszetels bezet, is de eerste die over de brug kwam, aldus de BBC gisteren. De Tamil Tijgers zouden hun ei sen voor een eigen staat moge lijk laten varen, zo werd onlangs bekend. De groepering zou be reid zijn genoegen te nemen met vergaande autonomie. Zo'n houding zou een succesvolle af sluiting van vredesberaad fors kunnen vergroten. De oorlog in Sri Lanka heeft sinds 1983 al bij na 70.000 levens geëist. Met uitzondering van Noorwegen heeft geen enkel westers land zich ooit serieus ingespannen het bloedvergieten te stoppen. Het nu overeengeko men staakt-het-vuren is een succes voor de Noorse diploma tie. ANP KANDAHAR - Het was gisteren in de Afghaanse stad Kanda har een soort bevrijdingsdag voor automobilisten door de verwijdering van verkeersdrempels die auto's ten tijde van de Taliban tot een slakkengang veroordeelden. Lange stukken van doorgaande wegen waren ineens egaal en nodigden uit tot hard rijden. Hoewel veel inwoners van Kandahar zich best konden vinden in het strenge beleid van de Taliban, waren de verkeersdrempels zeer impopulair. AP STOCKHOLM - Voor het eerst zijn voorstanders van de euro in Zweden in de meerderheid. Dit blijkt uit een enquête die gisteren is gepubliceerd. Van de duizend ondervraagden was 47 procent voor de invoe ring van de euro en 34 procent tegen. De overige 18 procent had geen mening. De sociaal-democratische premier Persson is voorstander van toetreding tot de euro. Hij wil volgend jaar, na de parle mentsverkiezingen van september, een referendum over de toetreding houden. Naast Zweden horen Denemarken en Groot-Brittannië ook niet tot de EU-landen die de euro als betaalmiddel hanteren. DPA SEOUL - Een Zuid-Koreaanse honkbaltrainer is ontslagen nadat bekend werd dat hij zijn jonge spelers na een geleden nederlaag naakt door de straten liet lopen. Dit werd gisteren door een officiële bron bekendgemaakt. De onderzoekers legden uit dat de trainer vijf spelertjes had gedwongen om gedurende tien minuten naakt in de buurt van een basisschool in het dorp Gwangju te lopen. Hij wilde de spelertjes straffen nadat zij wedstrijden hadden verloren. De 35-jarige trainer beweerde dat zijn pupillen, in de leeftijd van 9 tot 13 jaar, een dergelijke behandeling nodig hadden om hun fysieke kracht en teamprestaties te verbeteren. AFP BRUSSEL - De Belgische prins Laurent, de jongere broer van troonopvolger Filip, heeft moeite het gaspedaal van zijn Fer rari in bedwang te houden. In het verleden werd hij al diverse malen betrapt op snelheidsovertredingen. In oktober 2000 reed hij zelfs met een snelheid van 137 kilometer per uur door Brugge, waar 70 kilometer was toegestaan. Het nieuws over de overtreding raakte pas gisteren bekend. De politie hield de prins in 2000 aan, maar deze zou zich op zijn onschendbaarheid hebben beroepen. Daardoor werd de zaak doorgespeeld aan het parket-generaal in Gent. Dat be vestigt de forse overtreding van Laurent, maar doet geen me dedelingen over een eventuele straf. Normaal gesproken volgt in België bij een snelheidsovertreding met 60 kilometer of meer de inbeslagname van de auto. ANP FRANKFURT AM ODER - Oost-Europese trucks staan in de rij vlakbij de grens tussen Duitsland en Po len in Frankfurt am Oder. De file wordt veroorzaakt door veel autohandelaren, die gebruikte auto's naar Polen proberen uit te voeren vóór morgen. Want dan verhoogt de Poolse regering de invoerbelasting op tweedehandswagens. Gisteren moesten de chauffeurs bij de grenscontrole in Frankfurt am Oder ongeveer veertig uur wachten. foto Sven Kaestner/AP (Advertentie) door Henk van deri Boom BARCELONA - In Spanje be gint volgende week het eerste DNA-onderzoek bij vermisten uit de Spaanse Burgeroorlog. De universiteit van Granada wil de identiteit vaststellen van vier stoffelijke resten die zijn aange troffen in een massagraf in Pri- aranza de Bierzo, een dorp in de oostelijke provincie Leon. De vier behoorden tot een groep van dertien republikeinen, die in 1936 met twee nekschoten door de Franquisten werden ge dood. Onder hen was de burge meester van Priaranza. De plaats van hun graf bleef lange tijd onbekend. Dankzij de aan wijzingen van Leopoldo Morei- ra is het later opgespoord door een kleinkind van één van de slachtoffers. Moreira behoorde zelf tot het groepje republikei nen, maar wist aan de slachting te ontsnappen. Hij kon zich ver stoppen in een sloot, waar hij getuige was van de executie. La ter is Moreira alsnog doodge schoten Op verzoek van de fa milie van een van de slachtoffers zijn de stoffelijke resten twee jaar geleden opgegraven. Be halve de skeletten werden ook persoonlijke voorwerpen aan getroffen, zoals kammetjes, een paar messen en schoenen. Ko mende week begint de universi teit van Granada aan het DNA- onderzoek. Vier families heb ben genetisch materiaal be schikbaar gesteld om dat te vergelijken met de opgegraven resten. Het onderzoek naar vermisten uit de Spaanse burgeroorlog is pas iets van de laatste tijd. Tij dens de dictatuur van Franco was het verboden het onder werp zelfs maar ter sprake te brengen. Maar ook tijdens de democratische regeringen na 1975 bleef het gruwelijke verle den in Spanje een taboe. Het zou de 'vreedzame overgang' van dictatuur naar democratie in gevaar brengen. Pas de laatste jaren steunt de overheid de zoektocht naar de vermisten- .GPD De Nederlandse politierecher- cheur G. Thiry zei dat de com mandant en een lid van bataljon 745, respectievelijk Sarosa en Camillo, als de daders moeten worden beschouwd. De verden king is gebaseerd op verklarin gen van twee gedeserteerde bataljonsleden en een boer die getuige was van de moord. Sarosa zei in een interview met het NOS Journaal niet schuldig te zijn aan de moord.Het is de eerste keer dat de namen van de twee hoofdverdachten publiek zijn gemaakt. De Verenigde Na ties en de Nederlandse recher cheur hebben samen de zaak on derzocht. Hun rapport, waarin de namen van de hoofdverdach ten staan, is al enige tijd in han den van de Indonesische procu reur-generaal. Pas vorige maand besloot het Openbaar Ministerie een eigen onderzoek te beginnen. Tien dagen gelede'n stuurde de Indonesische procu reur-generaal een speciaal team naar Oost-Timor om getuigen te horen in de zaak Thoenes. Persconferentie Het VN-bestuur in Oost-Timor, Unteat, maakte gisteren tijdens de persconferentie bekend dat het Indonesische onderzoeks team negen getuigen heeft ge hoord. Leden van de Unteat en Thiry zijn bij alle getuigenver horen aanwezig geweest. De twee hoofdverdachten, zoals Advertentie van onze redactie buitenland JAKARTA - De hoofdverdach ten van de moord op de Neder landse journalist Sander Thoenes zijn gisteren in de Oost-Timorese hoofdstad Dili met naam en toenaam genoemd. blijkt uit het onderzoek van Thiry, zijn niet gehoord. Sarosa bevindt zich op Bali en Camillo in de West-Timorese stad Ku- pang. Sander Thoenes, correspondent in Indonesië voor het Britse dagblad Financial Times en het Nederlandse weekblad Vrij Ne derland, werd op 21 september 1999 vermoord bij de Oost-Ti morese hoofdstad Dili. De Oost- Timorese bevolking had kort daarvoor massaal voor onaf hankelijkheid gestemd in eén referendum onder leiding van de Verenigde Naties. In reactie op de uitslag pleegden pro-In donesische milities en legereen heden op grote schaal geweld. Op basis van de getuigenversla gen zal de procureur-generaal bepalen of de zaak-Thoenes voor het Oost-Timor Tribunaal wordt gebracht. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Militairen en beulen maakten al hardhandig kennis met het fenomeen na de val van de dictatuur in 1983. Nu is het de beurt aan de politici die Argentinië hebben veranderd in een grote financiële, economi sche en sociale puinhoop. Met name volksvertegenwoor digers kunnen zich niet meer vrij over straat bewegen zonder het doelwit te worden van hoon en spot. De opgekropte woede over de wijdvertakte corruptie en roofzucht, het 'witteboor- denhandjeklap' en de beslag legging op spaartegoeden slaat niet zelden om in openlijke agressie. Ex-president Fernando de la Rua, wiens desastreuze bestuur de weg opende voor de huidige crisis, verzamelde enkele weken geleden voor het eerst de moed om zijn buitenverblijf aan de rand van Buenos Aires te verla ten. Sinds begin december had het afgetreden staatshoofd zich daar uit vrije wil opgesloten, nadat hij per helikopter het re geringspaleis was ontvlucht terwijl een woedende menigte buiten met een hels pannencon- cert zijn 'hoofd' eiste. Pannenconcert De la Rua moest hals over kop naar huis terugkeren, toen hij opgemerkt werd in de super markt. Het winkelend publiek belaagde hem opnieuw met een hels pannenconcert. De huis houdelijke attributen hadden zij daartoe uit de winkelschap pen gegraaid. Ook oud-minister Domingo Ca- vallo van Economie - die de spaartegoeden van de Argentij nen bevroor - durft al twee maanden zijn luxe appartement niet meer uit in het centrum van Buenos Aires. Zijn vrouw Sonia trekt alleen de deur achter zich dicht uitgedost met pruik en donkere zonnebril. Zelfs ex-president Alfonsin - partijlid van De la Rua - kan niet meer veilig over straat. Drie we ken geleden werd hij bij thuis komst opgewacht door een der tigtal withete demonstranten. De bejaarde Alfonsin - verant woordelijk voor de monetaire chaos en hyperinflatie waar doorhij in 1989 gedwongen was vervroegd de macht over te dra gen aan Carlos Menem - liet de scheldkanonnade niet over zijn kant gaan en deelde de eerste klap uit. Resultaat: hij moest er veel meer incasseren. Rennen Ook de dochter van ex-presi dent Menem (1989-1999) kan meepraten over de toenemende vijandige bejegening. Zes op de tien Argentijnen wijzen haar vader als de hoofddader aan voor de huidige crisis. Toen Ar gentijnse toeristen Zulemita in het Amerikaanse Miami in een winkelcentrum naar buiten za gen komen met twee uitpuilen de tassen met merkkleding moest zij het op een rennen zet ten. Eduardo Menem zelf trok de conclusie dat hij zich voorlopig beter niet in Buenos Aires kan laten zien. Het oud-staatshoofd leeft teruggetrokken in een klein dorpje aan de voet van de Andes. Dit tot afgrijzen van zijn nieuwe ega, de 37-jarige ex- Miss Universe Cecilia Bolocco met wie Menem vorig jaar trouwde. GPD Kom 7 t/m 9 maart naar onze nieuwe Rolf Benz Studio. Naast deze zeer bijzondere collectie meubelen showt AV Design Vlissingen u B&O Audio en TV producten. ONTDEK DE WERELD VAN ROLF BENZ MEUBELEN... De Jonge Hoek van Dijke, Stenevate 2 Heinkenszand 0113561482 j EN BANG OLUFSEN AUDIO EN VIDEO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5