Genieten van rust in de natuur 7 dagen landelijk wonen in Italië HOIK4ND INTERNATIONAL Kamperen in het groen vanaf 398 per week (voor 4 pers,) zaterdag 9 maart 2002 Met de caravan mag, maar vaste staanplaatsen zijn taboe op de natuurkampeerterreinen. fotoGPD Nederlanders zijn een kampeervolkje. Met tent, vouwwagen, caravan of camper. Vooral naar Frank rijk, maar steeds vaker in ei gen land. Wie rust zoekt, gaat naar een 'groen kam peerterrein'. De grootste bedreiging? Ge luid. Bebouwing rukt op ja, maar vooral geluiden ervaar je in de natuur als hinderlijk. Dat neemt toe. Industrie, nieuwe wegen, een Betuwelijn, straks wellicht de IJzeren Rijn. „Wij moeten daar zeer alert op zijn. Rust is tenslotte waar wij voor staan." Gïjsbert Valstar, van de Stich ting Natuurkampeerterreinen (SNK), ziet zichzelf als een be langenbehartiger voor de klei ne, groene kampeerteiTeintjes in ons land. Ze zijn er nog, alleen al de SNK telt er 134 en dan slaan we de honderden kam- peerboeren, het handvol privé- terreinen en ettelijke tientallen andere groene campings ge makshalve maar even over. Val star overlegt met gemeente ambtenaren, bekijkt bestem- mingsplannen, adviseert ter reineigenaren. „Als ik alleen naar onze organi satie kijk, komen er ieder jaar terreinen bij", zegt Valstar. „Dit jaar tien, vorig jaar acht." Ook het aantal overnachtingen neemt gestaag toen „In 2001 telden wij 430.000 overnachtin gen, een groei van 8 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De MKZ-crisis heeft kennelijk weinig invloed gehad. Valstar: „In totaliteit niet. Er hebben zich natuurlijk wel verschui vingen voorgedaan. Mensen hebben de MKZ-gebieden gemeden en gingen naar andere terreinen." De 134 terreinen zijn overigens geen eigendom van SNK. De Stichting regelt uitsluitend de erkenningen, te zien aan het groene bordje bij de ingang van elk terrein met de tekst Natuur kampeerterrein. Alle terreinen worden elke twee jaar geïnspec teerd. Kampeerkaart SNK werd 2 5 j aar geleden opge richt door kampeerclubs als Goed Kamp, NTKC, de Land goedterreinen, Natuurlijk Kamperen en Staatsbosbeheer. Voornaamste doelstelling is het kleinschalig kamperen op een voudige terreinen in een na tuurlijke omgeving te bevorde ren. De kampeerkaart werd ge ïntroduceerd, waarmee je toe gang hebt tot de terreintjes. In een grijs verleden moest je daar voor zelfs een kampeerexamen afleggen. Heden ten dage koopt iemand die belangstelling heeft voor kamperen in het groen voor 9 bij de Stichting Het groene boekje het gidsje met daarin een overzicht van alle terreintjes. Tegelijkertijd ontvangt hij de natuurkampeerkaart die hem het recht geeft van de aangeslo ten terreinen gebruik te maken. Die kaart heeft inmiddels aan betekenis ingeboet nu Staats bosbeheer voor haar 43 terrei nen deze formaliteit met ingang van dit jaar heeft afgeschaft. SBB hoopt hiermee meer kam peerders te trekken en meer in komsten te genereren. Binnen de SNK wordt op dit be sluit verdeeld gereageerd. Zo overweegt mede-oprichter NTKC - met 90 jaren een van de oudste, zo niet de oudste kam- peerclub van ons land - zich te rug te trekken, bang dat de com mercie haar intrede doet. Tot Bij de SNK zijn de volgende organisaties aangesloten. De terreinen voldoen aan de voorwaarden die de SNK stelt. Van sommige organisaties moet je lid zijn oin op hun terreinen te mogen kamperen. NTKC (Nederlandse Toeristen Kampeer Club), Ebrodreef 87, 3561 JM Utrecht, tel. 030- 261.8118 (woe 20.00-22.00 uur). E-mail: ntkc@kampeerclub.nl, website: www.kampeerclub.nl; LKC (Vereniging Gastvrije Nederlandse Landgoederen en Kastelen), Nevenlandse Hof 14, 7312 EX Apeldoorn, tel. 055-355.8844, website: www.lkc.nl; Nivon (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk), Hilversum- straat 332,1024 MB Amster dam. tel. 020-4350700, 10.00- 16.00 uur, e-mail: info@nivon- .nl, website: www.nivon.nl; SBB (Staatsbosbeheer), Post bus 1300, 3970 BH Driebergen, tel. 030-692.6213, website: www.staatsbosbeheer.nl; SGK (Stichting Goed Kamp), Iepenlaan 19, 2803 SB Gouda, vorig jaar verkocht SNK 30.000 gidsjes/kaarten per jaar, een be langrijke inkomstenbron. De verwachting is dat deze bron ge deeltelijk opdroogt. Valstar is daar niet zo bevreesd voor, te meer daar de kaart voor de ove rige bijna honderd terreinen wel verplicht blijft. Hoe het ook zij, een kampeerder die in ons land gebruik wil ma ken van de natuurkampeerter reinen zal toch zo nu en dan een blik moeten werpen in het gids je. De voorzieningen en kam- peermogelijkheden verschillen nogal. Zo mag op het ene terrein wel een auto komen, op het an dere niet. Soms is een huisdier toegestaan, soms niet. Niet overal zijn warme douches, of stroom, of speelvoorzieningen voor de jeugd. En waar mag 's avonds een kampvuur branden? Richtlijnen De bij de SNK aangesloten kampeerverenigingen hebben richtlijnen opgesteld waaraan een natuurkampeerterrein moet voldoen. Voorwaarden zijn on der meer dat er minimaal 200 vierkante meter ruimte per kampeerplek moet zijn - afge bakend met heggetjes of paal tjes, dat er geen vakantiehuisjes op staan, dat vaste staanplaat sen ontbreken en dat er geen re creatieve activiteiten worden georganiseerd. Valstar: „Dat zijn kenmerkende verschillen met andere groene campings, die ook soms fraai zijn gelegen, maar die dingen toelaten waar wij anders over denken." Reden waarom bij voorbeeld de Kleine Groene Campings niet bij SNK zijn aangesloten. Dat geldt ook voor de organisaties die zich richten op kamperen bij de boer. Val star: „Een van onze criteria is dat een natuurterrein niet direct naast een nog werkend agra risch bedrijf mag liggen. Uiter aard om overlast te voorko men." Verder let de Stichting op de grootte van de terreinen - door gaans variërend van een tot drie hectare met tien tot dertig website: www.goedkamp.nl; VNK (Vereniging Natuurlijk Kamperen), Gebuurdreef 5, 4851 BW UI venhout, tel. 076- 561.2047, e-mail: info@natuur- lijkkamperen.nl, website: www.natuurlijkkamperen.nl. Behalve bovengenoemde kam peerclubs zijn ook onderstaan de organisaties actief in de sec tor 'groen kamperen': SVR (Stichting Vrije Recrea tie), Broekseweg 75,4231 VD Meerkerk, tel.: 0183-352.741, e-mail: info@svr.nl, website: www.svr.nl; KGC (Kleine Groene Cam pings), Postbus 155, 7040 AD 's- Heerenberg, website: www.kgc.nl; VeKaBo (Vereniging Kampe ren bij de Boer), Havenstraat 14 9591 AK Onstwedde, tel. 0599- 333.355, website: www.vekabo.nl; Eceat (Europees Centrum voor Eco/Agro Toerisme), Post bus 10899,1001 EW Amster dam, tel. 020-6681030, e-mail: eceat@antenna.nl, website: www.eceat.nl plaatsen, wordt toegezien op de kampeertarieven - van 2 tot 8 per persoon per nacht - en wordt gelet hoe de eigenaar/be heerder zijn gastheerschap uit oefent en toeziet op naleving van de regeltjes. Tolereert hij bij voorbeeld krijsende kleuters in poedelbadjes of luidspelende transistorradio's, dan zou het met zijn erkenning snel gedaan kunnen zijn. Valstar: „Onze gasten komen voor hun rust en privacy. Ze wil len ruimte om zich heen en me de-kampeerders die er eender over denken. Ze kunnen zich zelf vermaken. Lezen, wande len of fietsen. De ligging van het terrein en de directe omgeving zijn voor ons dan ook net zo be langrijk als het terrein zelf." Gerard Chel Stichting Natuurkampeerter reinen, Postbus 413, 3430 AK Nieuwegein, tel. 030-6033701, ma t/m vrij van 10.30 - 12.30 uur. E-mail: info@natuurkam- peerterreinen.nl. Website: www.natuurkampeerter- reinen.nl (Advertentie) Deze zomer is Italië een absolute must voor de echte vakantieganger. Nog nooit was het land van de pizza's zo in trek als nu! Holland International heeft naast haar uitge breide aanbod aan vakantiereizen alle bekende en vooral onbekende plekken van Italië sfeervol voor u op een rij gezet in een nieuwe reisbrochure: Typisch Italië. Wat dacht u van geheel "op u zelf" landelijk wonen, met privé zwembad, in één van de 60 vakantiewoningen in Italië en ook nog beschikbaarheid in het hoogseizoen? Typisch Italiaanse woningen van Cuendet waar u zich Italiaan voelt onder de Italianen. Vanaf 398 per week (voor 4 pers.). Vlucht en autohuur zijn niet inbegrepen, maar wel direct boekbaar. Beleef Vitamine V Vakantie Volgens Holland International Kom langs en laat u persoonlijk adviseren door de vakantiespecialisten van Reisburo Arke of Holland International Reisburo. Bel voor het dichtstbijzijnde reisbureau: 0900 -73 47 23 68.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39