grondig Vrouwelijke politici blijven nog steken in de subtop Hanengevecht om het torentje RUDEN RIEMENS zaterdag 9 maart 2002 FOTOGRAFIE Mevrouw Docters van Leeuwen - van Maarseveen, voorvechtster van het vrouwenkies recht, gaat in 1921 voor het eerst naar de stembus. Anno 2002 lopen de vrouwen in de poli tiek nog steeds niet voorop. foto Spaarnestad Fotoarchief De komende weken duiken ze overal op. In achterstandswijken, schoolgebouwen en feestzalen. De Haagse politici trekken de provincie in om stemmen te verzamelen voor de Ka merverkiezingen van 15 mei. Onder aanvoering van hun krijgsheren, want geen vrouw loopt voorop. In de politiek spelen zij altijd in de subtop. Pim, ÜPaul, Ad en Hans. Dezelfde grijze pakken met dezelfde inhoud: allemaal mannen. Van de partijen die elkaar in de peilingen op de hielen zitten, wordt er geen één geleid door een vrouwelijke lijsttrekker. De landelijke verkiezingsstrijd beperkt zich tot een hanengevecht. Toeval of een gemiste kans? „Het één noch het ander. Wij hebben gewoon gekozen wie het beste is", zegt Annemarie Jorritsma, de nummer twee van de WD. Dus voert Hans Dijkstal, fractievoorzitter in de Tweede Ka mer. de liberale lijst aan. Jorritsma, nota be ne minister van economische zaken en vice- premier, is ervan overtuigd dat zij niet is ge passeerd omdat zij vrouw is. „Wel heb ik er mijn tweede plek aan te danken. Tussen Gerrit (Zalm) en mij zie ik geen verschil Dat hij op drie staat en ik op twee, heb ik op mijn vrouw-zijn gewonnen." Vrouwen komen ver in de politiek, erkent Monique Leijenaar. „Maar als het om de ab solute toppositie gaat, leggen ze het loodje. Leijenaar is universitair hoofddocent poli ticologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en onderzoekt de positie van vrouwen in de politiek. Vrouwen kunnen minister worden, desnoods vice-premier, maar meer zit er niet in. De succes-story stokt jammerlijk bij de absolute top: het lijsttrekker- en het premierschap. „Dan botst een vrouw tegen het glazen plafond", zegt Leijenaar, „ook al ligt dat in de Neder landse politiek heel hoog." Onvoldoende steun Tweede-Kamerlid Maria van der Hoeven, cle nummer twee op de kandidatenlijst van het CÜ A, was afgelopen najaar dicht bij het lijsttrekkerschap. De partij zat een paar da gen zonder nummer één. De gedoodverfde leider Jaap de Hoop Scheffer stapte op na een interne machtsstrijd. „Natuurlijk gaat het daarna door je hoofd: wat betekent dit voor mij?", zegt Van der Hoeven. „Natüur- lijk ben ik links en rechts gepolst. Daarna maak je de afweging: heb ik steun om lijst trekker te worden? Die bleek niet genoeg. Ik wilde het niet op stemmingen laten aanko men. Dat leidt tot tweespalt en dat wilde ik niet." De onvoldoende steun wijt zij niet aan haar sekse. „Een vrouwelijke lijsttrekker pikt het CDA heus wel." Maar binnen het CDA bestonden op dat moment twee nummers twee. Behalve Van der Hoeven was er ook nog Jan-Peter Balkenende, lager op de ad- vieslijst maar wel vice-fractievoorzitter. „Hij is partij-ideoloog, heeft jaren gewerkt bij het wetenschappelijk instituut van het CDA. We moesten de strategie goed op orde hebben. Dan is iemand met zijn achtergrond niet te versmaden. Ik heb weer andere capa citeiten. Daar heb ik vrede mee", zegt Van der Hoeven. Ze meldde Balkenende dan ook: 'Ik sta achter je'. Nu is ze vice-fractie voorzitter. Toch zijn er in de Nederlandse politiek wel degelijk vrouwelijke lijsttrekkers geweest. Vier jaar geleden riep Hans van Mierlo, de godfather van D66Els Borst uit tot zijn op volgster. In een verder verleden voerden An- drée van Es, Ina Brouwer en Ria Beckers de lijsten aan van de PSP, de CPN en de PPR. Het kan dus wel. ,Toch was dat meer een kwestie van de j uis- te vrouw op het juiste moment," zegt Leije naar. „Bovendien hadden vrouwen in die tijd veel in te brengen in linkse partijen. Links en feminisme waren met elkaar ver bonden." Politicoloog Monique Leijenaar ergert zich aan de huidige voorzichtigheid van partijen. „GroenLinks houdt veilig vast aan PaulRosenmöller. Zet daarvoor zelfs de eigen principes over het maximaal aantal zittingstermijnen opzij. Waarom hebben ze de nummer twee van de lijst, Femke Halse- ma, geen prominentere rol gegeven?" Dat partijen geen vrouw op één durven te zetten, komt volgens haar door de 'spindoc tors'. Dit zijn adviseurs van de politieke voormannen, die - naar Amerikaans voor beeld - een positieve draai geven aan alles wat hun leider doet. Zozettenzij depublici- teit naar hun hand. „Die spindoctors heb ben hun ideeën over electorale aantrek kingskracht. De kiezer wil, denken zij, een agressieve lijsttrekker. Volgens de spindoc tors is dat dan een man. Mannen lopen vaak heel lang mee, hebben hun eigen aanhang. En mannen als Melkert en Rosenmöller staan zelf te popelenDan wordt de druk op de partijleiding erg groot. Zeg dan maar eens nee tegen een man." Aan de opkomst van Pim Fortuyn kun je overigens zien hoe verfrissend een nieuw gezicht en een nieuwe stijl kan werken. „Hij draait er niet omheen. Hij is direct, net als vrouwen. Die zijn vaak ook helderder. Dat spreekt mensen aan", constateert Leijenaar. Behalve de lijst-Fortuyn heeft nóg een par tij gekozen voor die andere stijl. De Verenig de Seniorenpartij wordt aangevoerd door een vrouw, Anneke Smit-Boerma. Maar het ziet er niet naar uit, dat deze nieuwkomer een zetel gaat halen. Beschaamd De grote partijen zelf hebben echt hun best gedaan. Zeggen ze. Van Bas Eenhoorn, par tijvoorzitter van de WD, had de nummer één gerust een vrouw mogen zijn. Maar nu was de beste echter de man Dijkstal. De vol gende keer een vrouwelijke kanjer op num mer één? Graag. Net als op zijn eigen positie trouwens. Een beetje beschaamd erkent Eenhoorn, dat de huidige WD-lijst erg wei nig vrouwen bij de eerste dertig kandidaten telt: zeven. „De hoeveelheid vrouwen die zich aanbood, was gewoon mager. Er zij n al- tij d meer mannen dan vrouwen die zin heb ben in het politieke bedrijf. Je moet echt je best doen een vrouw te vinden." Ook de Almeerse burgemeester Hans Ou- werkerk, die voor de PvdA de kandidaten voor de Kamerlijst selecteerde, had te kam pen met een veel groter aanbod van mannen dan vrouwen. Toch staan op zijn lijst man en vrouw om en om. Dat moest nu eenmaal van het congres. Maar van 'excuus-Truzen' wil Ouwerkerk niet weten: „Alle vrouwelijke kandidaten hebben een stevig talent. Zij hebben zich ruim bewezen." Toch was er geen sprake van dat zij Koks opvolger van de troon konden stoten: de man Ad Melkert. Natuurlijk: het werk is zwaar. Een politica moet haar privé-leven op orde hebben en zich erbij neerleggen, dat ze niet alles even goed kan doen. Maar dat geldt voor meer banen. „De mentaliteit in de politiek is haantjesachtig", geeft Eenhoorn als verkla ring. „Je borst vooruit, vooraan staan, laten zien dat je erbij hoort. Politiek is een bedrijf, waarin je je moet manifesteren, je vooral la ten horen. Vrou wen willen hun werk ge woon goed doen." Els Borst had het niet voor niets over 'wedstrijdjes ver plassen' waaraan de heren lijsttrekkers zich bezon digden, omdat zij zich zo nodig moesten be wijzen. „Vrouwen hebben vaak de indruk, dat als zij het goed doen de publiciteit van zelf wel komt", zegt ook CD A-Kamerlid Maria van der Hoeven. „Maar je dient zelf op de trom te slaan. Dat moet je leren." Behalve dat vrouwen die mee willen tellen zich noodgedwongen moeten aanpassen aan de politieke machocultuur, komen ze ook nog eens extra onder vuur te liggen als ze zich in de strijd mengen. „Wij worden veel zwaarder beoordeeld", stelt Annema rie Jorritsma. „Een middelmatige man is goed, een middelmatige vrouw is een meisje of vrouwtje. Het gekke is: ik word strenger beoordeeld dan mijn mannelijke collega's. Wordt Brinkhorst ooit beoordeeld op zijn agrarische opleiding? Nee, maar ik krijg steeds te horen, dat ik geen economie gestu deerd heb. Daar kun je jezelf alleen maar te gen wapenen door lekker hard te werken." „Vrouwen moeten het waarmaken", beaamt Van der Hoeven. „Daar is het fout gegaan met Els Borst. Zij heeft het als lijst trekker niet waargemaakt. Dat slaat gelijk op andere vrouwen terug. Zo van: zie je wel, ze kunnen het niet. Dat is heel vervelend." Blijkbaar zijn vrouwen nog steeds niet ge woon in de politiek. Er wordt extra op hen gelet - op wat ze doen, wat ze aan hebben en hoe ze eruit zien. Toen Winnie Sorgdrager in 1994 minister van justitie werd, heette ze al snel 'meisje Sorgdrager'. Tineke Netelenbos, die deze winter als minister van verkeer de NS-directie naar huis stuurde, was een bitch. „Belachelijk, terwijl ze gewoon haar werk deed," zegt onderzoekster Leijenaar verontwaardigd. Laatste stukje Er moet nog steeds actie gevoerd worden om vrouwen op hoge plaatsen in de politiek te krijgen. „Er zijn nu jonge vrouwen die zeg gen: 'Laat toch zitten, wij hebben het toch gemaakt?' Dat is gevaarlijk", zegt Maria van der Hoeven. „We moeten nog één stapje ver der. Dat laatste stukje overbruggen." Ook Jorritsma blijft strijdbaar. „We moeten gelijk na de verkiezingen op zoek naar vrou wen die we voorpolitieke functies kunnen opleiden." Al was het maar omdat de rege ring besluiten neemt, die de hele bevolking aangaan. En ja, die bestaat nu eenmaal voor de helft uit mannen en vrouwen. „Het maakt absoluut uit als vrouwen mee praten in de top van partijen en in de minis terraad", zegt Leijenaar stellig. „Voor de on derwerpen die op de agenda staan, de manier waarop die besproken worden en de accen ten die gelegd worden. Vrouwen hebben een heel ander netwerk dan mannen en pikken daardoor andere zaken op." Op dit moment scoort Nederland, interna tionaal gezien, nog aardig wat betreft het aantal vrouwen in de politiek. „We hebben vier vrouwelijke ministers en eenderde van het aantal Kamerleden is vrouw", zegt Leij enaar. Maar na de verkiezingen kan de situa tie makkelijk slechter worden. „Als Leefbaar Nederland en de Lijst-Fortuyn echt zo goed gaan scoren als nu voorspeld wordt, gaat het aantal vrouwelijke Kamer leden drastisch omlaag. Zij hebben weinig vrouwen op hun lijst staan." Toch is Nederland toe aan een vrouwelijke premier, vindt Jorritsma. Zelf wordt ze ook af en toe getipt als mogelijke minister-pi'esi- dent. „Ha, Dijkstal in de Kamer en ik pre mier als wij de grootste pai'tij worden? Nee hoor, dan wordt hij premier", zegt ze. Deze formatie komt het er dus niet meer van. Pas in 2006 is er een hex*kansing. Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24