Helderheid blijft uit op hoorzitting PZC Mammoet Max klaar voor bezoek Onderscheiding Radio Free Europe PvZ wil Sluiskilse tunnel financieren met spaarpot Delta Onvrede en ruzies leiden tot scheuring in Ons Boeregoed Directieleden Sep spreken elkaar tegen over afspraken sluiting Borssele ZeeilWS buitengebied |6?ELN JjAE-M Nieuwe aanpak jonge criminelen blijkt te werken zaterdag 9 maart 2002 door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Eigenaar EPZ mag de kerncentrale Borssele langer openhouden, of toch niet. Adjunct-directeur M. van Loon en zijn baas N. Ketting van de voormalige elektriciteitskoepel Sep spraken elkaar gisteren te gen tijdens de tweede ronde ge tuigenverhoren voor de recht bank in Den Bosch. Van Loon gaf het aanwezige kerncentralepersoneel hoop, nadat Ketting die eerder de kop in had gedrukt. Ketting stelde onomwonden: „Het niet nako men van de afspraak uit 1994 over sluiting in 2004 beschouw ik als contractbreuk.Van Loon sprak dit tegen. „Er zijn alleen afspraken gemaakt om uit een politiek probleem te komen." Welk verhaal het dichtst bij de juridische waarheid zit, zal de rechter later dit jaar bepalen in de rechtszaak van het Rijk tegen EPZ. Maar, verklaarde Ketting, op een juridische vraag: „Ik ben geen jurist." Van Loon is dat wel. Volgens hem is de sluitings datum van 2004 domweg door het Rijk opgelegd, nadat de Tweede Kamer eerder met een krappe meerderheid voor slui ting van Borssele had gestemd. „Er was geen wilsovereenstem ming." Schadevergoeding Volgens Van Loon is er vooral over een schadevergoeding on derhandeld. De Sep en haar aandeelhouders, waaronder EPZ, wilden de centrale na mo dernisering tot 2007 openhou den. Voor de drie verloren jaren, van 2004 tot 2007, eiste de Sep compensatie. En het Rijk zegde toe wat de Sep vroeg: zeventig miljoen gulden. Uit te keren als de centrale in 2004 dicht zou gaan. Die afspraken zijn nader hand vastgelegd in het Elektri- citeitsplan 1995-2004. „Maar het stond ons vrij", zei Van Loon, „om na bijvoorbeeld vier jaar met een Elektriciteits plan te komen, waarin zou staan dat Borssele toch na 2004 open zou blijven. Alleen, dan zouden wij die zeventig miljoen gulden niet krijgen." De Sep heeft nooit zo'n plan gemaakt, want tegen die tijd, in 1998, was de elektri citeitsmarkt geliberaliseerd en was van overheidssturing via Elektriciteitsplannen geen sprake meer. Ketting hield een ander verhaal. Natuurlijk, ook hij had er de pest in dat de kerncentrale eer der dicht moest. „Dat was ech ter een politiek gegeven. Wij hebben geprobeerd het beste er uit te halen." Dat is naar zijn mening onder de toenmalige omstandigheden ook gelukt. De vernieuwing van de centrale a 470 miljoen gulden kon door gaan, het Rijk garandeerde dat Borssele tot 2004 open zou mo gen blijven en de Sep kon een vergoeding van zeventig mil joen gulden tegemoet zien. „De eigenaar van de centrale, EPZ, was erg blij met dit resul taat", herinnerde Ketting zich, „want u moet zich indenken dat 2004 nog heel ver weg leek in 1994. Dat was de volgende eeuw. En wij wilden voor alles voorkomen dat het eerder dan ,2004 zou worden. Het Rijk zeg de dit toe, omdat wij geen stap pen zouden nemen tegen slui ting in 2004." Waaraan hij toevoegde: „Het niet nakomen van die afspraak beschouw ik als contract breuk." H. Geysers, indertijd de 'tegen hanger' van Van Loon bij het ministerie van Economische Zaken, liet zich niet zo stellig uit. „Iedereen voelde zich ge bonden", merkte hij wel op, maar hij liet ook een opening. In antwoord op een vraag van de rechter of de Sep in een nieuw Elektriciteitsplan op de af spraak zou kunnen terugko men, antwoordde Geysers: „Hier was zo uitgebreid over ge sproken, dat zou haaks hebben gestaan op de gemaakte afspra ken." Met andere woorden: het kon dus wel, zoals Van Loon aangaf. Al vertelde diezelfde Van Loon daarbijdat 'er dan in de Tweede Kamer wel een andere meerder heid moet zijn'. Die is er tot op heden niet. EPZ krijgt nog de gelegenheid getuigen op te roepen voor 5 april. Het is niet duidelijk of dat ook gebeurt. Een uitspraak in de rechtszaak is waarschijnlijk niet eerder dan deze zomer of het najaar te verwachten. Max de Mammoet past maar net in de ruimte in het Topshuis. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Themapark Waterland Neeltje Jans heeft er sinds gisteren een nieuwe at tractie bij: Max de Mammoet. Het 3.20 meter hoge skelet heeft een plaatsje gekregen in het Topshuis. Waterland kocht het skelet voor de somma van 101.150 euro van H. Breukho ven van cd-winkelketen Free Record Shop. Waterlanddirecteur A. van de Hoef kwam Max via internet op het spoor. Het ruim drie meter hoge en vijf meter lange skelet stond toen nog opgesteld in een vestiging van de Free Record Shop aan de Coolsingel in Rot terdam. Het mammoetskelet paste uitstekend in de plannen van Van de Hoef om in het Tops huis een expositie in te richten over prehistorische zoogdieren. Via internet sloeg hij aan het bieden op het te koop aangebo den skelet. Uiteindelijk bleven Waterland en de 28-jarige sokkenverkoper 'Sockmastermike' over als bie ders. Sockmastermike ging niet hoger dan 101.000 euro. Water land deed er 150 euro bovenop en dat bod bleek uiteindelijk voldoende. Een mammoetskelet kopen is één. Een dergelijk gevaarte op de plaats van bestemming krij gen is een ander chapiter. Max werd voor dat doel geheel gede monteerd en vervoerd naar Wa terland. Daar begon de weder opbouw van de gigant. Dat had heel wat voeten in de aarde, weet T. Sluijter van Waterland Neeltje Jans. „Max is alles bij el kaar 3.20 meter hoog en de ruimte waarin hij staat 3.35. We hadden dus maar vijftien centi meter speling en dat is niet veel." Zoals al aangestipt gaat Max deel uitmaken van een expositie gewijd aan de prehistorie, toe gespitst op de oerdiei'en die in lang vervlogen tijden Zeeland bewoonden. In de Oosterschel- de zijn er afgelopen decennia duizenden fossiele beenderen gevonden. De Vereniging Kor en Bot trekt er nog steeds één keer per jaar met een mosselkotter op uit om te zien of de bodem van de Oosterschelde nog geheimen prijs wenst te geven. Max krijgt gezelschap van een wolharige neushoorn, een sa- beltandtijger en een reuzenhert. Nog meer skeletten zijn te vin den in het Waterpaviljoen op Neeltje Jans. Piècederésistance in de buik van het futuristische gebouw is het skelet van een blauwe vinvis. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De economi sche mogelijkheden van het Zeeuwse buitengebied komen in het nieuwe nationale Struc tuurschema Groene Ruimte 2 onvoldoende uit de verf. Land bouw, toerisme en visserij zijn onderbelicht. In feite worden in het structuurschema vooral be perkingen aangegeven. Dat is voor Zeeland niet aanvaard baar, blijkt uit een (ambtelijke) reactie van de provincie op het SGR2 In het schema is aangegeven hoe het Rijk (ministerie van LNV) wil omgaan met het landelijk gebied, daarbij inzettend op be houd, herstel en ontwikkeling. Het loopt tot 2018. Van grote in vloed daarbij zijn de eisen - met bijbehorende beperkingen - die aan het gebruik van het buiten gebied worden gesteld, met na me ook de ruimte die voor na tuur en water is voorzien. De landbouw ziet zich gesteld voor de lastige opgave om toe nemende concurrentie op de wereldmarkt te combineren met een goede (niet-gesubsidieerde) landbouwpraktijk. Het struc tuurschema biedt weinig aan knopingspunten om uit deze 'spagaat' te komen. Over het verrichten van 'groene dien sten", die boeren een aanvul lend inkomen kunnen opleve ren, is het SGR2 veel te vaag. Toerisme De recreatie krijgt een impuls door kwaliteitsverbetering van het landschap, medegebruik van natuur en platteland en kansen voor recreatieve net werken. Aan het toerisme, ofwel het bedrijfseconomisch exploi teren van vrijetijds-activitei- ten, wordt in het schema echter weinig aandacht geschonken. Juist voor Zeeland is toerisme een belangrijk onderdeel van een vitaal en economisch ge zond landelijk gebied. Opvallend is het dat de visserij, in Zeeland ook van belang, in het SGR2 helemaal niet aan bod komt. Onduidelijk is daardoor wat de gevolgen zijn van het nieuwe structuurschema voor deze sector. Dat geldt bijvoor beeld voor de Voordelta, waar over Provinciale Staten van me ning zijn dat niet te gauw tot het afsluiten van gebieden voor de visserij moet worden overge gaan. Dat is ook nog niet ge beurd, maar wel zijn inmiddels de Vogel- en Habitatrichtlijnen van de Europese Unie op de Voordelta van toepassing ge worden. Vastgesteld wordt dat de bestaande visserij mogelijk moet blijven. In de provinciale reactie staat dat de goede bedoelingen van het SGR2 te weinig onder bouwd zijn met financiële mid delen. Plannen zijn mooi, maai er moet ook geld beschikbaar zijn om ze uit te voeren. De ge loofwaardigheid van het struc tuurschema staat of valt vol gens de provincie dan ook met een bij de komende kabinetsfor matie vast te leggen forse extra bijdrage van het kabinet. Ook is onvoldoende duidelijk op welke wijze - met welke instrumenten - cle ambities verwezenlijkt kunnen worden. Beschermingszone De aanwijzing van de Deltawa teren als speciale bescher mingszone mag geen gevolgen hebben voor de bestaande (re creatieve) activiteiten in bij voorbeeld het Veerse Meer en de Grevelingen, vindt de provin cie. Gunstige subsidieregelin gen voor het Strategisch Groen project Schouwen en het Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland zijn verdwenen. Er wordt vanuit ge gaan dat dergelijke regelingen door de aanwijzing tot Natio naal Landschap van de hele provincie, terugkeren. Landgoederen De regeling voor landgoederen wordt aangepast. Op zo'n land goed moet minimaal vijf hectare bestaan uit bos, natuur of park, dat voor 90 procent toeganke lijk moet zijn. Hierop mag één 'woongebouw van allure' ko men, waarin maximaal drie wooneenheden zijn toegestaan. De provincie ziet het niet als een bezwaar dat dit verder gaat dan de huidige regels, als in plaats van wooneenheden ook een kleine zorginstelling mogelijk wordt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland wil de spaarpot van Delta Nutsbedrijven stukslaan om de tunnel bij Sluiskil en het aquaduct in Middelburg te be talen. Deze twee kanaalkruisin gen zijn belangrijk voor de eco nomie van beide regio's, maar de aanleg laat vanwege de hoge kosten lang op zich wachten. „Delta heeft een half miljard euro in de kluis liggen. Ik vind dat we daar driekwart van moe ten kunnen gebruiken om iets goeds te doen voor de burgers van Zeeland", verklaart voor zitter R. Stoffels van de PvZ- Statenfractie. Hij heeft Gede puteerde Staten verzocht het idee met Delta te bespreken. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) wuift de sugges tie echter direct weg. Vooral om dat die niet nodig is. „Minister Netelenbos van Verkeer heeft recent gezegd dat de tunnel bij Sluiskil er komt. We praten met het Rijk over de financiering en die is hopelijk voor de kabinets wisseling rond. Kennelijk heeft de PvZ dit nieuws gemist." De tunnel bij Sluiskil kost ten minste 200 miljoen euro. De provincie en het havenschap Zeeland Seaports hebben 18 miljoen euro toegezegd. De pla nologische procedures duren nog ruim twee jaar, zodat aan leg in 2005 kan beginnen, ver wacht Hennekeij Ook het geld voor het aquaduct in Middelburg ligt al klaar, zegt Hennekeij. De kosten van de weg tussen de A58 en Vrouwen polder, inclusief het aquaduct, bedragen 130 miljoen euro. „Dat geld is al opzij gezet. Het probleem is alleen dat het tijd stip van de aanleg is uitgesteld. Maar daar werken we als pro vincie, gemeenten en Rijkswa terstaat aan. Ik verwacht dat we in de loop van deze maand een oplossing kunnen presenteren." De bedoeling is om nog voordat de bestemmingsplannen zijn aangepast, al een ontwerp te la ten maken. Op die manier is een jaar tijd te winnen, schat Hen nekeij. „Aanleg kan dan in 2005 beginnen, terwijl nu nog wordt uitgegaan van 2006." Onverstandig idee Het idee om de algemene reser ves van Delta aan te spreken, is ook onverstandig omdat het de toekomst van dat bedrijf schaadt, zegt Hennekeij vanuit zijn functie als president-com missaris van Delta Nutsbedrij ven. „Wat de PvZ wil, is het leegzuigen van het bedrijf. Dat leidt ertoe dat Delta niet kan in vesteren in voorzieningen die noodzakelijk zijn voor het eigen bedrijf." Politiek is het voorstel van de PvZ eveneens weinig succes be schoren, voorspelt de gedepu teerde. „Toen zoiets werd voor gesteld voor de aanleg van de Westerscheldetunnel, struikel de de halve politieke wereld van Zeeland daarover. Bovendien hebben de aandeelhouders daarna besloten het bedrijf meer zelfstandigheid toe te ken- door Maurits Sep MIDDELBURG - Radio Free Europe/Ra dio Liberty krijgt de onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting van de Roose velt Stichting. Het radiostation heeft vol gens de stichting een unieke rol vervuld als schakel tussen de verboden oppositie en de burgers in het voormalige Oostblok. De andere onderscheidingen zijn toege kend aan Gro Harlem Brundtland, oud- px-emier van Noorwegen en nu directeur- generaal van de wereldgezondheidsorga nisatie WHO (vrijwaring van gebrek); Er nesto Zedillo, oud-president van Mexico (vrijwaring van vrees); en aan de Egypti sche professor Nasr H. Abu Zaid (vrijheid van godsdienst). De uitreiking vindt plaats op zaterdag 8 juni in Middelburg. De belangrijkste on derscheiding, de Four Freedoms Award, wordt dan uitgereikt aan Nelson Mande- la, de leider van het ANC (Afrikaans Na tionaal Congres), die na 28 jaar gevangen schap de eerste zwarte president van Zuid-Afrika werd. Mandela krijgt de on derscheiding omdat hij zich zijn leven lang heeft ingezet voor een democratische samenleving, met gelijke kansen en rech ten voor iedereen, en voor zijn strijd tegen discriminatie. Radio Free Europe/Radio Liberty werd aanvankelijk gezien als een instrument van de Verenigde Staten tijdens de Koude Oorlog. Na de val van de Muur en de om wenteling in Midden- en Oost-Europa is volgens de Roosevelt Stichting evenwel het besef gegroeid dat haar rol van groot belang was voor de burgers in het voorma lige Oostblok. De omroep is gehuisvest in Praag en richt zich nu onder meer op de landen in Centraal-Azië, waar onafhan kelijke media ontbreken of in hun werk worden belemmerd. Armoede Gro Harlem Brundtland wordt onder scheiden vanwege haar inspanningen en 'baanbrekende politieke voorstellen'' om Nelson Mandela, gefotografeerd tijdens het Koninklijk huwelijksfeest in de Arena in Amsterdam. foto ANP wereldwijde problemen als gezondheid, armoede, schaarste en milieuvervuiling aan te pakken. Duurzame ontwikkeling stond daarin centraal. Volgens de Roose velt Stichting zijn Brundtlands plannen tevens de aanzet geweest tot de milieu conferenties die de Verenigde Naties de laatste jaren heeft gehouden. Tijdens zijn presidentschap in Mexico tussen 1994 en 2000 heeft Ernesto Zedillo gestreden tegen politieke corruptie en te gen de ongelijkheid tussen rijk en arm. De Roosevelt Stichting kent hem daarvoor de onderscheiding voor vrijwaring van vrees toe. Zij benadrukt bovendien de hervor mingsgezindheid van Zedillo, die bij zijn aantreden een lid van de oppositie in zijn regering opnam. De Egyptische professor Nasr H. Abu Zaid is zijn vaderland ontvlucht nadat hij in opspraak was geraakt door zijn inter pretatie van de Koran. Hij stelt onder meer dat staat en godsdienst gescheiden moeten zijn en pleit voor gelijke rechten voor vrouwen en mannen. Een Egyptische rechtbank ontzegde hem het recht om ge huwd te blijven. Hij verliet daarop zijn land en woont inmiddels vertrok daarop met zijn vrouw in Nederland. Nasr H. Abu Zaid is verbonden aan de Universiteit van Leiden. COR DE JONGE Je weer, ik ben Bezio Mieree/o HeetXNKiytSififFlcHF H/OOJAAR l/.O-C- EN IK D&OM DUS DAT IK OP MIJN SCHIP STA X7 /ZoiT/NEMAT16 TREK IK MIJN Vef^KfJK£fC\\ EN STA ALS AAN HcT tXK 6eHAé£LD VAN SCHRIKPAAf!' PAK AAN Pe/AK/ZoN A PAAe IN D£ VAZTA D/e ViM/r door Rolf Bosboom NISSE - Ontevreden leden en oud-leden van Ons Boeregoed hebben een eigen kleder drachtenvereniging opgericht: Mooi Zeeland. Deze telt inmid dels bijna veertig leden. Mooi Zeeland wil zich volgende maand officieel presenteren en heeft haar eerste optreden in Ons Boeregoed kwam vorig jaar uitgebreid in het nieuws, toen het bestuur de leden J. Goud uit Yerseke en N. Minnee uit Hoe- dekenskerke wilde royeren. De reden was dat zij samen met acht andere leden van de vereni ging een presentatie van kleder drachten hadden verzorgd zon der medeweten van het bestuur. Het ging overigens om kleding uit de eigen collecties van de le den. Goud stapte uiteindelij k zelf op Minnee weigerde te vertrekken en liet het aankomen op de le denvergadering in oktober. Daar koos een grote meerder heid, 223 van de 283 uitge brachte stemmen, de kant van het bestuur. Voor J. de Dreu uit Nisse, prominent lid van de ver eniging, was dat aanleiding om met onmiddellijke ingang zijn lidmaatschap op te zeggen. Na dien volgden diverse andere mensen zijn voorbeeld. Later is het Initiatief ontstaan om een eigen vereniging in het leven te roepen. De Dreu is een van de mensen die betrokken zijn bij de daadwerkelijke op richting. Inmiddels zijn de sta tuten van Mooi Zeeland bij de notaris gepasseerd en wordt er gewerkt aan een huishoudelijk reglement. Het aantal leden is momenteel 37. „Op twee na zijn het allemaal mensen die direct of indirect bij Ons Boeregoed betrokken zijn geweest." Ook Minnee maakt deel uit van Mooi Zeeland. Volgens De Dreu is het streven niet om te gaan concurreren met Ons Boeregoed. „We willen za ken oppakken die Ons Boere goed laat liggen." Dan gaat het vooral om kleinschalige optre dens, voor instellingen met een beperkter budget. De Dreu: „Die proberen we te bereiken door met een klein groepje op te treden en aan de hand van dia's iets te vertellen over de ontwik keling van de klederdracht." Het geld dat wordt verdiend met optredens komt niet, zoals bij Ons Boeregoed, uitsluitend ten goede aan de vereniging. De in komsten gaan in de kas en wat aan het eind van het jaar is over gebleven wordt gebruikt om de onkosten van de leden te dek ken. De nieuwe vereniging wil zich donderdag 11 april officieel pre senteren in verenigingsgebouw De Burcht in Kwadendamme. Het eerste grote opti'eden is ook al geboekt. De zaterdag voor Pinkstex'en verzox-gen de leden een px-esentatie bij een 25-jarig huwelijk. Secretaxis A. Dek van Ons Boe regoed neemt de oprichting van Mooi Zeeland voor kennisge ving aan. „Het was ons bekend dat er iets gaande was, maar ik wist niet dat het al zover was. Ik wens ze veel succes." Van rivali teit is volgens hem geen sprake. „Er zijn meer clubs op kleder- drachtengebied en die zien we allemaal als zusterverenigin gen. Ik zou niet weten wat voor concurrentie er kan zijn." MIDDELBURG - De nieuwe benadering door de Jeugdre classering Zeeland van crimine le jongeren werkt. Van de elf jongeren die vorig jaar intensief zijn begeleid door de reclassering zijn er acht bui ten de criminaliteit gebleven. Zij hebben hun leven weer op gepakt en proberen ver verwij derd te blijven van de ci'iminali- teit. Dat blijkt uit een evaluatie die de jeugdreclassering heeft gemaakt van het project Inten sieve Trajectbegeleiding (ITB). Binnen het landelijk opgezette project krijgen jongeren tussen de twaalf en de achttien jaar, die behoren tot de zogenaamde hax-- de kern, een begeleider toege wezen. Die begeleidt en contro leert hen, in samenwerking met de politie, een half jaarlang heel intensief. Het gaat om jongeren die een begin lijken te hebben gemaakt met een criminele car rière en die zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf. Zij krijgen de mogelijkheid via het project een evenwichtige en zinvolle in vulling aan hun leven te geven. Als ze met succes aan het project deelnemen, ontlopen ze hun straf. Gaan ze de fout in, dan moeten ze hun gevangenisstraf alsnop uitzitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15