Herenstraat is een struikelstraat Beiaardier Henk van Putten speelt op stokkenklavier Sint Jacobstoren Gezoem koelmotor leidt tot rechtzaak Muziekschool houdt twee promotieweken Jeu de boules-toernooi voor gehandicapten StemWijzer vaak geraadpleegd Handtekeningenactie ADZ succes Dronken Engelsman aangehouden GroenLinks wil slavenmonument Vlissinger geslagen Woensdrecht geeft voorlichting Ondernemers vragen Middelburg om nieuwe bestrating Gesprek over religieus leven Hoger beroep tegen vrijspraak politieagent Organisatoren drugstransport aangehouden Dorpscomité Ritthem bijeen aat in Middelburg is, zeer tegen de zin van de ondernemers, geschrapt van de lijst met straten die wordt heringericht. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Bocciaver- eniging Boules Plesant houdt op zaterdag 23 maart in Mid delburg haar eerste jeu de bou- les-toernooi voor mensen met een lichamelijke handicap of chronische ziekte. Ook staat er een team klaar voor demon straties en uitleg aan mensen die interesse hebben voor de sport. Bocciavereniging Boules Ple sant organiseert het toernooi om de balsport in Zeeland te promoten. Zij doet dit in sa menwerking met de Neder landse Boccia Bond en de Ne- bas-Nsg, de organisatie die zich inzet voor sporten voor mensen met een functiebeper king. ,,De dag is gepland, maar het aantal inschrijvingen is nog onduidelijk", zegt regio medewerker Joost Hopmans van de Nebas-Nsg. Om zowel de geoefende boc- ciaspelers als de ongeoefende aan de wedstrijden te kunnen laten deelnemen, zijn er vijf klassen ingesteld. Er kan gespeeld worden in de klassen BC-1 tot en met BC-4. Ook is er een open klasse voor mensen die niet eerder aan een wedstrijd hebben meegedaan. De competitie voor leden die aangesloten zijn bij de bond wordt gespeeld vanaf tien uur. Rond vier uur is de prijsuitrei- king. Voor elke klasse zijn prijzen beschikbaar. Vanaf half elf zijn er demonstraties voor ge handicapten die de sport niet kennen. Voor hen is er de mo gelijkheid om 's middags mee te spelen in de competitie. Het toernooi wordt gehouden op zaterdag 23 maart in sport hal De Voorborch (Stromen- wijk) aan de Breeweg in Mid delburg. MIDDELBURG - Ruim vierduizend mensen hebben vooraf gaand of tijdens de gemeenteraadsverkiezingen de StemWij zer voor Middelburg geraadpleegd. De stemwijzer is een digi tale test van het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) om de voorkeur voor een politieke partij te bepalen. Koploper van de acht deelnemende gemeenten was de stad Groningen, waar ruim 29.000 adviezen zijn verstrekt. Middelburg noteerde 4097 adviezen.. VLISSINGEN - De handtekeningenactie van de Amsterdam se auteur Eric Jan Weterings voor behoud van uitgeverij ADZ in Vlissingen is een succes. Na een publicatie in deze krant stromen de steunbetuigingen binnen. Weterings is bang dat het aanbod van Zeeuwse boeken ernstig verschraalt als ADZ verdwijnt. Hij stuurde onlangs brieven naar dertig ADZ- schrijvers. Tweeëntwintig auteurs zetten hun handtekening onder de teruggestuurde brief. ,,Ik heb nu inmiddels 35 brie ven en handtekeningen binnen, meer dan ik had verstuurd", aldus Weterings. „Dat heeft me behoorlijk verbaasd. Het is boven verwachting." De Amsterdamse auteur wil de handte keningen overhandigen aan de directie van het ADZ. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht een 29-jari- ge Engelsman aangehouden in het centrum van Vlissingen wegens het beledigen van een politieagent. De man was dron ken en viel anderen lastig. Bij zijn aanhouding beledigde hij de agenten. Hij verzette zich zo erg dat hij de politieauto be schadigde. De man is naar Torentijd in Middelburg gebracht. MIDDELBURG - De GroenLinks-fractie in Middelburg wil een monument als herinnering aan de slavernij. Het gemeen tebestuur had eerder laten weten niets in een dergelijk monu ment te zien. GroenLinks vindt dat naast het nationale monu ment in Amsterdam een stedelijk monument niet misstaat. De partij vraagt het gemeentebestuur met een voorstel aan de raad te komen. Vanuit Middelburg zijn een groot aantal sla- ventransporten georganiseerd. VLISSINGEN - Een twintigjarige Vlissinger is gistermiddag rond half zes in de Hercules Segherslaan in zijn woonplaats door twee onbekenden geslagen en geschopt. Hij werd eerst zonder reden uitgescholden door de twee man nen die hem op een scooter passeerden, waarna een handge meen volgde. De man liep enkele schaafwonden en een ge scheurde jas op. Door tussenkomst van een derde, eveneens onbekende persoon, stopte de vechtpartij en ging het tweetal er op de scooter vandoor. De twintigjarige heeft aangifte ge daan van mishandeling. MIDDELBURG - Medewerkers van de vliegbasis Woens drecht geven dinsdagavond 12 maart in Middelburg informa tie over de vliegoefeningen in het Zeeuwse luchtruim. Zij ver strekken informatie over de oef en vluchten van de Pila tus PC - 7 en over maatregelen die zijn getroffen om geluidsover last bij die vluchten zoveel mogelijk te voorkomen. De infor matiebijeenkomst in de filmzaal van het provinciehuis begint om 20 uur en is een initiatief van het provinciebestuur en de vliegbasis. zaterdag 9 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De onderne mers in de Herenstraat willen nieuwe bestrating. De gemeente heeft de straat geschrapt uit de plannen voor de herinrichting van de binnenstad. Als argu ment gebruikt de gemeente dat de winkeliers geen baatbelas ting willen betalen. De onder nemers zelf weerspreken dat. Volgens de gemeente zien ook de bewoners van de Herenstraat de herinrichting niet zitten. „Dat I bewoners het niet zo nodig vin- I den, kan ik me voorstellen", zegt Rijk-Jan Koppejan van La Vaca j Kreatief. Voor ondernemers is een nieuw wegdek wel noodza kelijk. „We willen betrokken worden bij de binnenstad en I daar willen we ook aan meebe talen." De ondernemers vrezen dat de I straat langzaam wegkwijnt als I er niets gebeurt. „De straat is ook een visitekaartje voor de stad. Het is een doorgaande rou te voor mensen die over de sta- tionsbrug het centrum in lopen. I Als het straatje is opgeknapt, oogt het beter en dan krijg je, net als in de Sint-Janstraat, meer loop." 1 Delen van de straat zijn verzakt. Door werkzaamheden ligt een lange strook kinderkopjes MIDDELBURG - Jan Scheffers ondervraagt de komende tijd een aantal mensen over hun on der meer hun religieuze leven in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Scheffers is de presentator van het radioprogramma Veelstro- menland van Omroep Zeeland. Hamid en Hind Amastar zijn de eerste gasten van Scheffers. Hamid is voorzitter geweest van de Marokkaanse Vereniging in Vlissingen. Zijn zuster Hind studeert rechten aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Het gesprek vindt plaats op 20 maart in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en begint om 20.00 uur. Rond 22.00 is het gesprek afgelopen. scheef. Een groot aantal stenen ligt los. „Het is een struikel- straatje. Er vallen regelmatig mensen. Niet dat ze zwaar ge wond zijn, maar toch. Ik heb hier een gemêleerd publiek, dus ook veel ouderen. De stoep bij mijn winkel is nog toegankelijk voor mensen in een rolstoel, maar bij andere winkels is dat anders. Ik zal blij zijn als die stoepen weg zijn." Overbuur man Cees Noyens van herenmo dezaak De Egelantier is het met hem eens. „Mensen in de straat met baby's moeten hun buggy dragen. Anders krijgt zo'n kind een hersenbeschadiging door de trillngen." Vervanging Omdat het wegdek in slechte staat is, moet het toch een keer vervangen worden, denkt Kop pejan. „Ze kunnen kiezen, of herinrichten met baatbelasting, of bestraten zoals ze verplicht zijn. Maar dan krijgt de ge meente niets." Noyens: „De gemeente is als wegbeheerder juridisch ver plicht om de veiligheid te garan deren. Je kan de stenen hier ge woon uit de straat tillen. Het gebeurt regelmatig dat zo'n steen door een ruit gegooid wordt." Het steekt de ondernemers dat alle omliggende straten wel op geknapt worden. De Sint-Jan- straat is al een tijdje af. De ge volgen van de opknapbeurt zijn zichtbaar. Er zijn nieuwe win kels bij gekomen met een speci alistisch aanbod. „De gemeente zou kleine zelfstandige onder nemers moeten koesteren", vindt Noyens. „Het publiek heeft dit soort winkels ook lie ver als grootwinkelbedrijven. La Vaca is een unieke winkel, wij verkopen Engelse kleding. Dat houdt niet stand als de ge meente niets doet. Dan draai ik de deur op slot en ga ik met pen sioen." Als alternatief stellen ze voor alleen het stuk straat tussen de Lange Delft en de poort op nieuw te bestraten. Op de schei ding kan dan een inzinkbare paal komen. „Als die bij de Lan ge Delft komt, krijg je allerlei vrachtwagens in de straat die moeten lossen", denkt Koppe jan. door Wim Roodnat SEROOSKERKE (W) - Een koelmotor aan de zijmuur van bakkerij Teileman in Seroos- kerke is inzet geworden van een procedure bij de Raad van Sta te, aangespannen door buur man M. Kraan. Kraan wordt regelmatig uit zijn slaap gehouden door het geluid van de koelmotor, die aanvan kelijk op het dak van de bakke rij aan de Torenstraat stond. Na klachten van Kraan werd het apparaat, nodig voor de koelcel, aan verende beugels aan de zijmuur bevestigd. De problemen waren toen over, totdat op last van de gemeente een half jaar later een kast om de koelmotor werd geplaatst. Het "zware gebrom van de motor werd toen vreemd genoeg op nieuw hoorbaar in de woning van Kraan, die gisteren tij dens een hoorzitting bij de Raad van State vertelde: „Mijn andere buren zijn regelmatig weg en ikkrijg dan gelukkig hun sleutel, zodat ik daar kan sla pen." Kraan had geen goed woord REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl over voor de gemeente Veere, die zich formeel opstelt. Met gewo ne meetapparatuur is het laag- frequente motorgeluidnamelijk niet waar te nemen en de ge meente trekt daaruit de conclu sie dat er geen normen worden overschreden. Het provinciebestuur heeft ech ter met speciale apparatuur ge meten, al moest Kraan erbij zeg gen dat hij geen inzage krijgt in de resultaten. „Maar ik begrijp niet dat de gemeente geen con tact heeft opgenomen met de provincie", aldus Kraan. Gemeentewoordvoerder F. van der D ussen hield voet bij stuk en zei op cle hoorzitting dat het ge luid alleen is te horen als je je oor tegen de wand houdt. De Raad van State doet over zes weken uitspaak op het verzoek van Kraan op de gemeente er toe te dwingen maatregelen te ne men tegen de bromtoon van de koelmotor. MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg gaat in beroep tegen het vonnis van de meervoudige kamer waarbij een Terneuzense politieman on langs werd vrijgesproken van schuld aan de aanrijding die op 20 juli 2000 de dood van de 38- jarige Peter Vermeulen uit Et- ten-Leur tot gevolg had. In eerste instantie seponeerde de officier van justitie de zaak tegen de politieman. Het Ge rechtshof in Den Haag corri geerde die beslissing en gaf op dracht de politieman toch te vervolgen. De officier eiste ver volgens ter zitting een werk straf van honderd uur en ont zegging van de rijbevoegdheid gedurende negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. Het Openbaar Ministerie meent dat, omdat het Gerechtshof heeft bevolen tot vervolging over te gaan, de zaak in laatste instantie ook aan het Hof moet worden voorgelegd. Bovendien is het OM het niet eens met de motivering van het vonnis. Het kan zich met name niet vinden in de overweging dat de politieman niet bekend was met de situatie op de plaats waar het ongeluk zich voor deed. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool pakt flink uit met haar Project- en Promotiewe ken van 11 tot en met 23 maart. Er worden maar liefst 23 muzi kale activiteiten gehouden in twaalf dagen tijd. De activiteiten vinden zowel binnen als buiten de schoolge bouwen plaats. Het publiek kan tijdens de activiteiten kennis maken met het werk van de Zeeuwse Muziekschool. Er zul len zes grote uitvoeringen zijn waarin diverse workshops hun eindpresentatie geven. Een groot scala aan instrumenten zal te zien en te horen zijn. Het programma is als volgt: maandag 11 maart, aanvang 18.30 uur in Arsenaaltheater Vlissingen: presentatie harp, blokfuit en gitaar. Dinsdag 12 maart, aanvang 19.30 uur in Theo van Doesburgcentrum Vlissingen: presentatie key board. En om 17.00 uur in Kui perspoortgebouw Middelburg de presentatie van de saxofoon. Woensdag 13 maart, aanvang 19.00 in Theo van Doesburgcen trum Vlissingen: presentatie blokfluit. En om 19.30 uur in Kuiperspoortgebouw Middel burg een demonstratie ove rhet gebruik van een Midi blaasin strument. Donderdag 14 maart, aanvang 15.30 uur in Arsenaal theater Vlissingen: presentatie van strijkensemble, hetero geenensemble, klarinet- en ko perensemble. Zaterdag 16 maart, aanvang 15.30 uur in Concert- en Gehoorzaal Mid delburg: AMV-2 klassen, kin derkoor, blokfluit, saxofoonen semble en harpensemble. Maandag 18 maart, aanvang 19.30 uur in Arsenaaltheather Vlissingen: presentatie key board en elektrische gitaar. Om 19.00 uur in Theo van Does burgcentrum Vlissingen de pre sentatie van de cello en klarinet. Dezelfde tijd en plaats wordt ook piano gespeeld. Dinsdag 19 maart, aanvang 19.30 uur in Arsenaaltheather Vlissingen: presentatie van de saxofoon, dwarsfluit en het slagwerk. De cello en het klari- netzullen om 19.15 tehorenzijn in het Kuipersgebouw in Mid delburg. Van 16.00 tot 21.00 uur is er in het gebouw de presenta tie van zang. De piano laat haar tonen klinken om 19.00 uur in het. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen. Woensdag 20 maart, van 13.30 tot 18.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek Middel burg zijn er non-stop optredens van diverse pianisten. In het Arsenaaltheather Vlissingen zullen om 19.30 uur de AMV-2 klassen, het kinderkoor en ac cordeonspelers optreden. In het Kuiperspoortgebouw Middel burg is om 19.15 uur weer een presentatie van de cello en het klarinet. En om 19.00 uur in Theo van Doesburgcentrum klinkt de piano weer. Donder dag 21 maart, aanvang 19.30 in Kuiperspoortgebouw Middel burg: Een muzikale ontmoeting tussen akoestische blassinstru- menten en computer. Vrijdag 22 maart, aanvang 19.00 uur in Kuipersgebouw Middelburg: Presentatie piano. Zaterdag 23 maart, van 9.30 uur tot 12.00 uur Kuiperspoortgebouw Mid delburg. Slotactiviteit is de Open Ochtend. MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft deze week een 27- jarige Vlissinger en een 35-jari- ge Middelburger aangehouden, die verdacht worden van een co caïnetransport. De twee zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Zij blijven in voorlopige hechtenis. De twee werden opgepakt naar aanleiding van klachten over dealen. De politie heeft in het verdere onderzoek gekeken naar de herkomst van de cocaï ne en de wijze waarop de Wal- cherse drugsmarkt wordt bevoorraad. De rechter-com missaris heeft huiszoeking ver richt in de woningen van de ver dachten. Daarbij werden onder meer enkele duizenden euro's gevondenHet geld is samen met een auto in beslag genomen. Al eerder werd op Schiphol een 41-jarige Vlissinger op Schip hol aangehouden met één kilo aan cocaïnebolletjes in zijn maag. De verdovende middelen bleken afkomstig te zijn van Cu rasao. De op Schiphol aange houden man zit ook vast. RITTHEM - Het dorpscomité Ritthem houdt op dinsdag 12 maart (20.00 uur) een openbare vergadering in dorpshuis Ons Dorpsleven in de Dorpsstraat. Tijdens de avond zal de herbe strating van de Dorpstraat en Weverstraat aan de orde komen. Henk G. van Putter, beiaardier, slaat op de toetsen en trapt op de pedalen in de Vlissingse Sint Jacobskerk. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met de zijkant van zijn vuist slaat Henk G. van Putten op het stokkenkla vier in de Sint Jacobstoren in Vlissingen. De beiaardier speelt een sonate van Scarlat ti, gevolgd door een typisch Vlaams stuk van Staf Nees. Boven in de Sint Jacobstoren lijkt het of de klanken van de klokken in etappes terugko men. Maar Van Putten is het gewend; hij slaat op de toetsen en trapt op de pedalen en laat haast op gevoel de kleine terts domineren. De beiaardier/organist klimt al ruim 21 jaar de smalle wen teltrap op. Tot drie jaar gele den deed hij het af en toe met lichte tegenzin. „Dat was in de periode vóór de restauratie. In feite was de beiaard toen on bespeelbaar. Ik ben wel door gegaan, want als je er een keer mee bent gestopt, is het vaak voorgoed voorbijzegt hijDe beiaard in de Vlissingse toren is nu soepel te bedienen. De klokken waren voor 1998 ste vig geoxydeerd, ze zaten onder het vuil en de toetsen gaven moeizaam mee. De oude klok ken lieten wel een warme klank horen. „Ik vind dat het klokkenspel nu wat schel klinkt. Niet als ik zelf speel, want ik kan dat genuanceerd doen. Ik sla harder en zachter aan." Dat gebeurt niet als de compu ter gebruikt worden. Vier keer per dag worden liederen auto matisch afgedraaid. De com puter zet de hamers aan de buitenkant van de klokken in werking. „Dan hoor je goed dat er nieuwe, scherpe hamers zijn opgehangen." Blof Van Putten, die in Nieuw-Beij- erland woont, speelt met de gedachten om rond 5 mei de automaat in te stellen met liedjes van Blof. De Zeeuwse band treedt dan op tijdens het Bevrijdingsfestival. Het is ge bruikelijk voor beiaardiers om op de actualiteit in te spelen. Soms gebeurt dat naar aanlei ding van vrolijke evenemen ten, zoals Koninginnedag. Maar ook weieens na een tries te gebeurtenis. „Toen de drummer van Blof vorig jaar overleed, heb ik in Middelburg - ik ben ook beiaardier in de Lange Jan - enkele nummers van de band gespeeld." Hij werd 'lang geleden alweer' door de volle klank van de kerkklokken gegrepen. „Dat moet gebeuren, anders word je nooit beiaardier'. Hij doorliep de beiaardschool in Amers foort. „Op dit moment zijn er in Nederland ongeveer 120 beiaardiers actief. Ik vind het een mooi beroep. Je zit alleen in torenkamertjes, speelt de muziek waar je zin in hebt, en je gaat weer alleen weg. Ik houd van dit eenzame werk." Omwonenden van de Sint Ja cobstoren klampen hem wei eens aan. „Ik krijg heus reac ties, soms ook brieven. Het is een vertrouwd geluid. Het hoort bij de vrijdagochtend, zoals de markt ook bij de vrij dag hoort." Geschiedenis De Vlissingse beiaard heeft een lange geschiedenis. In 1588 klonk al de eerste beiaard met zeventien klokken. Die maakte plaats voor een Hemo- ny beiaard met 36 klokken en later een met 40 klokken. In 1911 verbrandde de toren en ging ook het klavier in vlam men op. Twee jaar later wer den er klokken van de Engelse gieter Taylor opgehangen, „In de oorlog hebben de Duitsers die omgesmolten tot wapen tuig." In 1951 werd de huidige beiaard in gebruik genomen. Op het klavier De Eijsbouts laat hij met 47 klokken Vivali- di weerklinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13