Leider Golkar aangehouden PZC VS verwachten snel einde aan operatie Ieren passen voor nog rigidere abortuswet Leger Brazilië doodt rebellen SPD in verlegenheid door zwartgeldzaak Keulse partijleiders Een gevangenis in Kosovo: soep met knuppelslagen Indiase oppositie eist hoofd van minister wegens rellen Gujarat Pad voert wandelaars door Britse woonkamer Parlementsvoorzitter Indonesië beschuldigd van corruptie Zoon Soeharto aangeklaagd wegens moord Dinosaurus met volgroeide veren Duitse matrozen verdronken Half miljard mensen op internet Vijf Iraanse dissidenten vrij Royaal de ruimte vanaf 9.295,- vrijdag 8 maart 2002 van onze redactie buitenland CHIDDINGFOLD - De nieuwe aanbouw van de bewoners van een boerde rij in het Britse Chidding- fold trekt iets meer aan dacht dan zij hadden verwacht. Omdat zij bij de bouw een eeuwenoud recht van overpad over het hoofd hebben gezien, lopen de wandelaars nu dwars door hun woonka- Huurder Anton Pearson zegt dat zijn gezin er al aan gewend is geraakt om de verbaasde wandelaars via twee gaten in de bui tenmuren door zijn huis in Chiddingfold, 55 kilome ter ten zuiden van Lon den, te loodsen. „Meestal moeten ze lachen als ze door het huis stommelen. Ze vinden het allemaal maar vreemd en stoppen soms even om rond te kij ken", aldus Pearson. Mkz Eigenaar Peter Wink- worth ontdekte kort na het begin van de construc tie dat het bouwwerk het recht van overpad in de weg stond. Hij stelde daarop voor het voetpad een klein stukje te verleg gen. Een hoorzitting over de kwestie werd echter uitgesteld toen er mond- en-klauwzeer uitbrak en een groot deel van het platteland maandenlang van de buitenwereld werd afgesloten. Inmiddels hebben zes mensen bezwaar aangete kend tegen de verlegging van het pad, waardoor de procedure mogelijk aan zienlijk meer tijd zal ver gen. In de tussentijd is Pear son verplicht de men sen recht van overpad door zijn huiskamer te ge ven. „Ik wijs altijd maar op de twee gaten in de muur." AP doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische parlementsvoorzitter Akbar Tandjung is gistermiddag aan gehouden wegens corruptie. Tandjung leidt ook Golkar, de partij die op de PDI-P van presi dent Megawati Soekarnoputri na de grootste is in het parle ment. Golkar heeft drie decennia lang dictator Soeharto in het zadel gehouden. De partij dreigde gis teravond zijn steun aan Mega wati in te trekken. Hoewel er nog geen officiële aanklacht is, wordt de parle mentsvoorzitter ervan verdacht veertig miljard roepia, ofwel 4,5 miljoen euro, van het staatsdis- tributiebedrijf Bulog te hebben verduisterd. Een groot deel van JAKARTA - Aanklagers hebben 'Tommy' Soeharto, jongste zoon van oud-president Soeharto, gisteren aangeklaagd wegens moord. Hij zou opdracht heb ben gegeven tot de moord in juli 2001 op rechter Syafiuddin Kartasasmita die hem wegens corruptie had veroordeeld. Als Hutomo 'Tommy' Mandala Putra inderdaad aan moord schuldig-wordt bevonden, kan hij de doodstraf krijgen. Twee mannen die ervan worden verdacht de moord op de rechter te hebben gepleegd bekenden aanvankelijk dat Tommy de op dracht daartoe had verstrekt. Bovendien zou de zoon van het voormalige staatshoofd wapens en geld hebben gegeven aan het duo. Beiden hebben hun verkla ringen overigens weer ingetrok ken. Aanklager Andi Rachman As- bar zei gisteren dat hij bij de rechtbank in Jakarta drie aan klachten heeft ingediend. Het betreft de moord op Kartasas mita, illegaal wapenbezit en het ontlopen van de justitie. RTR/ANP het geld zou voor de verkiezin gen van 1999 - de eerste demo cratische verkiezingen in 44 jaar - in de partijkas van Golkar zijn gestort. Tandjung was op dat moment kabinetschef, een machtige positie, onder presi dent Habibie. Eerder speelde hij belangrijke politieke functies onder Soeharto. De zaak, die al maanden speelt, kwam gisteren in een stroom versnelling, nadat het parle ment de beslissing voor een par lementair onderzoek naar de zaak uitstelde. Tijdens de ver gadering demonstreerden voor- en tegenstanders van de Golkarleiderbij het parlement. Tandjung weigerde af te treden als parlementsvoorzitter en be riep zich op de gedachte dat ie mand pas schuldig is als hij door de rechter is veroordeeld. Steun Onmiddellijk na het bekend worden van de aanhouding van hun eerste man, dreigde Golkar zijn steun voor Megawati's rege ring in te trekken en riep de par tij de vijf Golkar-ministers op hun functies neer te leggen. Als de steun van Golkar wegvalt. krijgt Megawatti het nog moei lijker dan tot nog toe. Partijgenoten hebben zich de laatste tijd van Tandjung gedis tantieerd, omdat een veroorde ling desastreus kan uitpakken voor Golkar. Mogelijk wordt de partij bij de verkiezingen van 2004 verboden. Een deel van de partij is ook niet vergeten dat de berekenende, maar weinig charismatische Tandjung tweeënhalf jaar geleden doelbewust een einde maakte aan het president schap van Habibie. Deze groep zal er geen traan om laten als hij het politiek toneel verlaat. Na veel hangen en wurgen er kende Tandjung enkele maan den geleden dat hij het Bulog- geld inderdaad had ontvangen. Hij beweerde toen dat hij het naar een liefdadigheidsinstel ling had doorgesluisd voor noodhulp aan verscheidene regio's. Hij maakte zich bela chelijk door wekenlang vol te houden zich de naam van de in stelling niet te kunnen herinne ren Onderzoek maakte al snel duidelijk dat de hulpgelden niet waren gearriveerd op de plaat sen die hij noemde. GPD DENVER - Paleontologen zeggen in China voor het eerst een fossiel te hebben opgegraven van een dinosaurus die volledig ontwikkelde veren lijkt te hebben gehad. Volgens het Ameri- kaans-Chinese onderzoeksteam moet de vondst voor eens en voor altijd een eind maken aan de discussie of vogels en dino saurussen aan elkaar verwant zijn. Ook wordt door de vondst het idee versterkt dat dinosaurus sen toch niet, zoals heel lang is aangenomen, koudbloedig wa ren, maar warmbloedige schepsels die veren hadden om hun lichaamstemperatuur op peil te*houden en niet om te vliegen Vorig jaar vond het team, dat wordt geleid door Mark Norell, in hetzelfde gebied in de provincie Liaoning ook al een fossiel van een gevederde dinosaurus. Deze dinosaurus zou echter geen volgroeide, maar primitieve veren hebben gehad. AP BRUSSEL - Twee Duitse matrozen zijn gisteren bij een Navo- oefening in de Baltische Zee verdronkenDat heeft de Na vo in Brussel bekendgemaakt. De matrozen zaten in een bootje dat omsloeg toen het van een Duits marineschip naar een Brits marineschip voer. Twee Britse matrozen en een Duitse matroos die ook in het water te rechtkwamen werden gered. De lichamen van de omgekomen Duitsers zijn geborgen. AP Een vrouw telt in Dublin de stemmen na het Ierse referendum over abortus. door Wierd Puk BERLIJN - Een halfjaar voor de Bondsdagverkiezingen is de so ciaal-democratische SPD van de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder in opspraak ge raakt wegens een zwart geld- schandaal. Partijleiders in Keulen zouden tussen 1994 en 1998 geld hebben aangenomen van ondernemin gen. Justitie deed gisteren een inval op de partijburelen in de domstad. Hierbij werden dozen met belastend materiaal in be slag genomen. De voormalige lokale SPD- bons Norbert Rüther, die als sleutelfiguur in de affaire wordt genoemd, heeft inmiddels zijn politieke functies neergelegd. Rüther, destijds voorzitter van de gemeenteraadsfractie, zou een gift van minstens 511.000 mark illegaal hebben doorge sluisd naar de partijkas. Ook is er sprake van de betaling van smeergeld door het be drijfsleven aan lokale SPD-po- litici, ter hoogte van 29 miljoen mark, om de toestemming zeker te stellen voor de bouw van een omstreden afvalverbrandings oven. Kanselier Schroder heeft 'geen enkel begrip' voor de gebeurte nissen in Keulen en eist ophel dering. De SPD in Keulen, die decennia lang aan de macht was, is berucht om haar insi ders-politiek, die wordt aange duid als 'KölnerKlüngel' (Keul se kliek). In september 1999 moest de SPD'-burgemeesters- kandidaat zich terugtrekken omdat hij aandelen had gekocht met voorkennis. Als gevolg van dit schandaal veroverde de CDU voor het eerst in 43 jaar het burgemeesterschap De SPD stelde daarop de 27-ja- rige leraar Jochen Ott aan als partijleider om de lokale afde ling te 'zuiveren'. Ott zegt 'kei hard' op te zullen treden 'zonder rekening te houden met functie of persoon'. Norbert Rüther, die inmiddels ook zijn lidmaat schap van de SPD heeft opge zegd, zou samen met de toenma lige penningmeester Manfred Biciste 511.000 mark hebben verdeeld over 38 partijleden Die sluisden het geld in bedra gen van minder dan 20.000 mark door naar de partijkas en maakten vervolgens gebruik van de wettelijke mogelijkheid om hun donaties af te trekken van de belasting. Eén van Gerhard Schröders be langrijkste adjudanten, secre taris-generaal Franz Müntefe- ring, dreigt in het 'Keulse geklungel' te worden mee gezo gen. Müntefering was in de ja ren '90 SPD-partijleider in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, waar Keulen ligt. Müntefering ontkent iets met de zaak te ma ken te hebben. GPD door Harm Harkema LONDEN - De zeer strenge anti-abortus wetgeving in Ierland blijft zoals zij nu is. In een referendum stemde de Ierse bevolking gisteren met een zeer kleine meerderheid te gen het regeringsvoorstel nog strenger te worden. De uitslag is een forse nederlaag voor de re gerende centrum-rechtse coalitie van pre mier Bertie Ahem (Fianna Fail) en voor de machtige rooms-katholieke kerk, die alle registers had opengetrokken in haar strijd voor nog rigider maatregelen. Ierland is het enige land van de Europese Unie waar abor tus is verboden. Lang bleef de uitslag onzeker, maar toen gistermiddag laat alle stemmen waren ge teld bleken de tegenstanders van aanscher ping het pleit met 50,4 procent tegen 49,6 procent te hebben gewonnen, Het verschil beslaat slechts zo'n 10.000 stemmen. De op komst was met zo'n 42 procent laag. Analyse van de stemmen gaf een duidelijk verschil tussen stad en platteland te zien. In de hoofdstad Dublin (waar een derde deel van de bevolking woont) bleek een ruime meerderheid van de kiezers tegen aanscher ping, terwijl op het platteland verreweg de meesten stemden zoals de pastoor het wilde. Ook was de opkomst in de stad veel hoger. Oppositieleider Michael Noonan van Fine Gael wees er op dat daar opvallend veel 'bo ze en gefrustreerde' jongeren, en met name jonge vrouwen, naar de stembus waren foto Paul McErlane/RTR gekomen. Premier Ahern, die vorig jaar nog een referendum over uitbreiding van de Eu ropese Unie verloor, zei teleurgesteld te zijn over de uitslag. Op grond van een referendum in 1983 is abortus in Ierland verboden, behalve wan neer de zwangerschap het leven van de moe der in gevaar brengt. De Hoge Raad werd in 1992 geconfronteerd met een veertienjarig meisje dat zwanger was geworden van ie mand die haar verkracht had. Zij wilde het kind niet hebben, maar kreeg zelfmoordneigingen toen het er op leek dat zij op grond van de wet het kind ter wereld diende te brengen. De Hoge Raad oordeelde dat het meisje wel een abortus mocht onder gaan, omdat door de dreiging van zelfmoord haar leven in gevaar was. GPD door Simone van Priel DEN HAAG - Stil zaten ze, 63 mannen opeen gepakt in een ruimte van vier bij vijf meter, terwijl vanuit de kelder jam merkreten opstegen van men sen die werden mishandeld. Zo'n drieduizend Albanese mannen zaten in mei 1999 on der erbarmelijke omstandig heden vast in de gevangenis van Smrekovrica in Kosovo. Tot op de wc's toe waren men sen gepropt. Het snel-snel naar binnen schrokken van de dage- lijkse portie soep kon gepaard gaan met slagen van knuppels. De 41-jarige Albanese men senrechtenactivist Sabit Ka- driu, die enkele weken in Smrekovrica vastzat, deed gis teren in het proces tegen Slob odan Milosevic gedetailleerd verslag van de deportatie van duizenden Kosovo-Albane- zen, moordpartijen en het plat branden van halve dorpen in het noorden van Kosovo. Sinds september 1998 hadden Joego slavische en Servische troepen een groot aantal dorpen in een ijzeren greep. In mei 1999 wa ren 20.000 mannen, vrouwen en kinderen verdreven. Kadriu, die veel onderzoek naar het Servisch geweld deed, vertelde onder meer over de moord in het plaatsje Galica op dertien mannen en een vrouw, wier lichamen hij had gezien. De mannen waren naakt op el kaar gestapeld, hun kelen doorgesneden, van sommigen de ogen uitgestoken, de sche dels met hamers ingeslagen. Zijn mensenrechtenorganisa tie heeft ook bewijs verzameld over de verkrachting van Al banese vrouwen en meisjes die op zoek waren naar eten. Hun levenloze lichamen werden gevonden 'onder het bloed, sommigen misten vingers, sommigen misten ledematen. Zij werden verkracht en ver moord'. Toen de politie in Kadriu's woonplaats Vucitrn de Alba nezen uit hun huizen joegen, zocht hij een goed heenkomen in een gebied dat werd gecon troleerd door het U£K. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De door Ame rikanen geleide aanval op een bolwerk van strijders van Al Qaeda en de Taliban in het oos ten van Afghanistan zal ver moedelijk dit weekeinde of vol gende week voorbij zijn. Dat voorspelde de Amerikaanse mi nister Donald Rumsfeld van Defensie gisteren. Hij zei dat er geen tekenen zijn dat de strijders zich willen over geven. Volgens de bewindsman zijn hun aantallen 'dramatisch gewijzigd'. Het is onduidelijk of strijders in staat zijn om het ge bied binnen te trekken of te ver laten. aldus Rumsfeld. Aau het begin van de militaire operatie 'Anaconda', afgelopen zaterdag, ging Washington nog van een paar honderd strijders v n Al Qaeda en Taliban uit. Amerikaanse militairen nemen nu aan dat er mogelijk tot ze venhonderd strijders in de ber gen nabij Gardez in de provincie Paktia zitten. Rumsfeld zei dat pas na de strijd duidelijk zal worden hoeveel er vechten Verder is duidelijk dat ze goed bevoorraad zijn. „Ze schijnen geen tekort aan muni tie en voorraden te hebben", al dus Rumsfeld. Het Afghaanse ministerie van Defensie heeft gisteren duizend extra militairen naar het oosten van het land gestuurd. Ook de VS hebben de troepensterkte verhoogd met driehonderd tot ongeveer 1200 manschappen. Verder zijn twaalf extra ge vechtshelikopters van het type Apache naar het berggebied in de provincie Paktia gezonden. „Duizend man onder comman do van Gul Haider zijn vandaag naar Paktia gestuurd om deel te nemen aan de strijd tegen Al Qaeda en andere terroristen", zei dr. Gulbuddin, een mede werker van minister Fahim van Defensie. Generaal Gul Haider is op het ministerie verantwoor delijk voor de zuidelijke zone, waar ook Paktia onder valt. Vanuit de Afghaanse hoofdstad Kaboel vertrok gisteren een konvooi gepantserde voertui gen waaronder zes tanks naar de frontlijn nabij de stad Gar dez. AFP/DPA BRASILIA - Het Braziliaanse leger heeft zeker vijf strijders van de Colombiaanse rebellenbeweging FARC doodgescho ten. Volgens een legerwoordvoerder waren de Colombianen in het Amazonegebied de grens overgestoken. Indianen van de Maku-stam maakten het leger attent op de rebellen op Brazi liaans grondgebied. Ze zeiden dat de guerrilla's hun kamp waren binnengekomen en dreigementen hadden geuit. Het Braziliaanse leger heeft door het incident de troepen macht in het grensgebied met Colombia verstrekt. Het Colombiaanse regeringsleger trok twee weken geleden het gebied binnen dat in 1998 in beheer van de FARC was ge geven. De buurlanden spraken daarna de vrees uit dat FARC- strijders hun toevlucht over de grens zouden zoeken. RTR HONGKONG - Bijna een half miljard mensen in de wereld had vorig jaar vanuit hun huis direct toegang tot internet. Dat zei het onderzoeksbureau Nielsen/NetRating gisteren. Volgens het bureau konden eind vorig jaar 498 miljoen men sen op internet surfen. Vooral in Azië steeg het aantal inter- netsurfers snel. Alleen al in de laatste drie maanden van 2001 is het gebruik hier met 5,6 procent gestegen ten opzichte van het kwartaal daarvoor. Noord-Amerika telt met 40 procent van het totaal nog steeds de meeste internetaansluitingen. RTR TEHERAN - Vijf vooraanstaande Iraanse dissidenten zijn vrijgelaten, van wie vier na een gevangenschap van bijna een jaar. Het staatspersbureau IRNA heeft dat gisteren gemeld. De dissidenten, Mansourian, Sabbaqian, Bazargan, Tavasso- li en Naeimpour, kwamen woensdag vrij, elk tegen betaling van 285.000 euro borg. Vorige maand verschenen ze voor de rechter, die nog geen uitspraak heeft gedaan. Op Naeimpour na hebben de dissidenten 333 dagen gevangengezeten. De vijf mannen zijn leiders van het Nationaal Religieus Ver bond, een progressieve politieke groepering die zich verzet te gen de conservatieve geestelijkheid die voor een belangrijk deel de dienst uitmaakt in Iran. AP Advertentie De Kia Rio is een ruime gezinsauto met veel standaard extra's, 3 jaar garantie zónder kilometerbeperking en 3 jaar Kia Internationale Assistentie. Bel gratis voor de dichtstbijzijnde dealer 0800 0221160 of surf naar www.kia.nl. Acll« Is geldig bij een kentekenaanvraag in de periode 1 t/m 31 maart 2002 Aanbieding is mei voor geld inwisselbaar. Gemiddeld verbfuik:7.1IVlO0 KM-11 op 14,1 KM lol 8 7U100KM-1L op 1 i,5KM-C02-ultsloot: van 170G/KM tot 207GKM. Verkoopprijs is mofusrel BPM en BTW. ewrl. Kosten deel 1 en 2. vewjdonngs- t* (droge en rljte» maken. AfgeoeekJe Kia R» 5 deurs bevat opties legen meerprijs Amerikaanse militairen rijden over het platform van de luchtmachtbasis in Bagram. foto Mikhail Metzel/AP van onze redactie buitenland NEW DELHI - Parlementariërs van de Indiase oppositie hebben gisteren het aftreden van minis tervan Binnenlandse Zaken Lal Krishna Advani geëist, omdat hij de rellen tussen hindoes en moslims vorige week niet in de hand heeft gehouden. Ook werd het aftreden geeist van de eerste minister van Guja rat, Narenda Modi. Beide minis ters behoren tot de nationalisti sche hindoe-partij BJR De oppositieleden zetten hun eis kracht bij door leuzen te schreeuwen, zodat de bijeen komsten van zowel het Lager huis als het Hogerhuis moesten worden geschorst tot vandaag. De Indiase regering heeft volgens oppositie bewust voor komen dat de politie optrad te gen hindoes die moslims aan vielen. Het dodental van de rellen is in middels opgelopen tot 667. Twee mensen die in de trein met hindoe-activisten zaten die in brand werd gestoken, zijn on langs aan hun brandwonden overleden. In de rellen die op de treinbrand volgden kwamen 607 mensen om het leven, voor namelijk moslims. Van die slachtoffers werden er 157 neer gestoken en 99 door de politie doodgeschoten. De rest werd le vend verbrand. Er liggen nog 820 mensen in ziekenhuizen met ernstige verwondingen. Veel van hen verkeren nog in levens gevaar. Indiase moslimleiders hebben gisteren een compromisvoorstel verworpen dat bedoeld was om verdere botsingen te voorko men. De aanleiding voor het geweld was het plan van natio nalistische hindoes om in de noordelijke stad Ayodhya een hindoetempel te bouwen op de plek waar in 1992 een moskee uit de 16de eeuw werd verwoest. De militante Wereld Hindoe Raad wil op 15 maart de eerste zuilen voor de tempel naar Ay odhya brengen. Het compromis komt erop neer dat de hindoes de zuilen niet op de omstreden plek, maar op een aangrenzend terrein deponeren De Moslimraad voor Heel India liet weten dat niet te accepteren „De regering moet de VHP van het hele plan afhouden", zei woordvoerder S.Q.R. Illyas. Hij zei dat de moslimraad naar het hooggerechtshof zou stappen als de regering de nationalisti sche hindoes geen halt toeroept. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5