De Vlaanderen wil uitbreiden Spraakverwarring bij Tekst Kwijt Ontwerp brede school Graauw Trouwringenshow Erfenis van Tweede Wereldoorlog jaagt gemeenten op kosten Inbraken in Sas van Gent Koewacht richt dorpsraad op Liselot en Rosan beste voorlezers Reeks autoinbraken in Aardenburg CDA wenst regels algenverf Partycentrum dient verzoek in tot aankoop stadskantoor en sporthal Vastenactie staat in teken van eiland Mindanao agenda weekenddiensten Harmonie Sas geeft concert H» ■HE vrijdag 8 maart 2002 SAS VAN GENT - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in enkele woningen in Sas van Gent. Bij elke woning werd de toegang geforceerd en werd kasten door zocht. Uit een huis in de Walstraat werden enkele tientallen euro's, een gsm en een videocamera weggenomen. Uit een woning in de Rozenlaan werden enkele honderden euro's en enkele tien tallen Engelse ponden weggenomen. KOEWACHT - In Gemeenschapscentrum De Vlaschaard is gisteren definitief de Dorpsraad Koewacht opgericht. Zo'n vijftig aanwezigen luisterden naar de beweegredenen van het oprichtingscomité en konden hun stem uitbrengen. De dorpsraad legde zijn doelstellingen uit. Speerpunten zijn onder meer de wensen van de inwoners zo goed mogelijk te vertalen naar het gemeentebestuur, inspraakavonden orga niseren en zich sterk maken voor het vasthouden, verbeteren of vernieuwen van al bestaande voorzieningen zoals het zwembad, bilbliotheek, sportaccommodaties. Daarna werd democratisch besloten om alle twaalf de kandidaten toe te la ten tot de dorpsraad. Voorzitter wordt Etiënne van Waes. HULST - Liselot Smulders van Ingelosenberghe uit Sint- Jansteen en Rosan Luycks van de Eikelaar uit Koewacht heb ben gisteravond de voorronde van de voorleeswedstrijd voor basisscholieren in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gewonnen. In de bibliotheek in Hulst deden veertien leerlingen een gooi naar de titel. Op hun eigen school waren ze eerder al als winnaar uit de bus gekomen. Zittend in een gemakkelijke stoel, lazen de kinderen een stukje voor uit hun favoriete boek. Liselot Smulders las voor uit Marietje Appelgat en haar vieze vrien den van Lydia Rood. Rosan Luycks sloeg het boek Spijt van Carry Slee openDe twee winnaars nemen zaterdag 2 0 april in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg deel aan de provincia le ronde. De landelijke finale is op woensdag 15 mei in Utrecht. AARDENBURG - In de nacht van woensdag op donderdag heeft een hele reeks autoinbraken plaatsgevonden in Aarden burg. In alle gevallen verdween de autoradio uit het voertuig. Het ging om auto's die geparkeerd stonden in de Romanlaan, de Sint Jorishof, de Reinaertstraat, de Van der Sluysstraat, de Vermerestraat, de Sint Sebastiaanstraat en aan de Eedeweg. Verder werd dezelfde nacht uit de Weststraat een auto gesto len. Het betreft een blauwe Mercedes Vito met het kenteken: 19-VR-KR. De waarde van de auto is niet bekend. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfractie van het CDA pleit voor internationale afspraken over het verbod van koperhou- dende anti-algenverfZij vreest dat het Nederlandse verbod op deze verf wordt ondermijnd doordat dezelfde verf in de buurlanden gewoon gekocht kan worden. De CD A-Kamerle den S. Buijs uit Goes en J. Schreijer-Pierik schrijven dit in vragen aan minister Pronk van milieu. Pronk heeft de ver koop van koperhoudende anti-algenverf in watersportwin kels verboden omdat die schadelijk is voor het milieu. De watersportvereniging Hiswa heeft een proefproces aange kondigd. Zij is het niet met een verbod eens, omdat de koper- houdende verf nog wel gebruikt mag worden in de beroeps vaart. Het CD A heef t Pronk hierover om een reactie gevraagd door Harold de Puysseleijr ijl SAS VAN GENT - De eigenaar van Partycentrum De Vlaande- ren in Sas van Gent wil het s stadskantoor, de gemeentelijke ll sporthal en grond in die omge- ying kopen van de gemeente om het evenementencomplex i| te moderniseren en uit te brei- n den. il Dat blijkt uit informatie van de d gemeente Sas van Gent. 1 De mogelijke verkoop van de gemeentelijke gebouwen naast De Vlaanderen is door het colle ge van burgemeester en wet houders toegevoegd aan de lijst met belangrijke projecten die de gemeente nog onomkeerbaar in gang wil zetten voor 1 januari volgend jaar, de datum waarop de formele samenvoeging van de gemeente Sas met de ge meenten Axel en Terneuzen plaatsvindt. Het college van burgemeester en wethouders meldt de ge meenteraad dat de eigenaar van De Vlaanderen december vorig jaar het verzoek bij de gemeente heeft ingediend om het stads kantoor, de sporthal en bijbeho rende grond over te nemen. Vol gens de gemeente met als doel te komen tot een 'upgrading' van De Vlaanderen. Een en ander zou gestalte moeten krijgen door de automatenhal te ver plaatsen, door bestaande voor- zieningen zoals bowling en ten nis uit te breiden en door andere i vermaaksattracties in het com- j plex te vestigen. Projectgroep I De gemeente heeft inmiddels een speciale projectgroep opge tuigd, die bekijkt of het moge lijk is mee te werken aan het verzoek van De Vlaanderen. Daarbij komen onder andere I zaken aan de orde als het beheer en de exploitatie van de sport hal, en de gevolgen van de ver koop van het stadskantoor en de werkplaats van de dienst ge meentewerken voor de nieuwe gemeente. Zoals het er nu naar uitziet, blijft er in Sas na de her indeling alleen een dienstenlo ket over met een ruimtebeslag van honderdvijftig vierkante meter. Dat zou de gemeente op een andere plaats onder kunnen brengen dan in het stadskan toor, dat verder voor het groot ste gedeelte leeg zou blijven. Financieel gezien komt de be langstelling van De Vlaanderen voor de gemeente in elk geval als geroepen, zo blijkt uit een memo bij de voortgangsrapportage over de nog uit te voeren projec ten. De gemeente komt namelijk binnen de huidige begroting ruim vierhonderdduizend euro te kort voor kosten die er aan komen voor nader onderzoek naar de verplaatsing van het rangeerterrein in Sas (ruim 530 0 0) en de uitwerking van Vi taal Sas van Gent, het plan om het centrum van Sas nieuw le- TERNEUZEN - De vastenactie van de interparochiële vereni ging Regio Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen staat dit jaar in het teken van het Filippijnse eiland Mindanao. De actie wordt ge houden op zondag 10 maart. Twee folkloredansgroepen tre den dan op tijdens een matinee voorstelling. Dit gebeurt in wel- zijnscentrum 't Meulengat in Sluiskil. De Werkgroep Vasten actie van de negen katholieke geloofsgemeenschappen uit de Kanaalzone verwacht dat de Mabuhay Dance Troupe uit de Fillippijnen en de West- Zeeuws-Vlaamse White Group veel mensen naar 't Meulengat lokken. Behalve kijken naar en meedan sen met de groepen, kunnen de bezoekers tussen 13.30 tot 17.30 uur enveloppen trekken, bingo, oud-Hollandse spelletjes en het Rad van Avontuur spelen. Hier naast is er een fototentoonstel ling en een videoband over de Filippijnen te bekijken en kun nen bezoekers wafels en Filip pijnse hapjes eten. Kinderen kunnen hun gezicht laten gri meren. De opbrengst van de Mindanao Matinee gaat naar Don Marceli- no, een stadje waarvan de zes duizend inwoners in diepe ar moede leven. ven in te blazen (370.000), De ei genaar van De Vlaanderen, J. van Sambeek, wil in dit stadium van de onderhandelingen liever nog niet teveel kwijt over de uit breidingsplannen. „We zijn wel in gesprek met de gemeente. Maar momenteel buigen we ons nog over de mogelijkheden. Pas als er een concreet plan ligt, komen we daar mee naar bui ten." Acteurs van toneelvereniging Tekst Kwijt repeteren hun nieuwste stuk Boerenbont en Rode Lampjes. foto Peter N ico la i door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Twee dames met het oudste beroep ter we reld hebben wat problemen met het betalen van de huur en be sluiten een kamer onder te ver huren. Hun nieuwe huisgenoot wordt Hendrik, een meer dan naïeve boerenjongen. Dat zorgt voor de nodige spraakverwar ring in Boerenbont en Rode Lampjes, het nieuwste stuk van toneelvereniging Tekst Kwijt. Boerenzoon Hendrik is op de vlucht voor zijn verloofde en zijn aanstaande schoonmoeder. Hij vind een toevluchtsoord bij Betty en Dolly, maar jaagt daar direct de klanten van de dames op de vlucht met zijn uitspra ken. Want heeft hij het nu over een stier of over een klant van Betty, gaat het gesprek nu over een van Hendriks koeien of toch over een meisje? Gelukkig loopt het allemaal goed af, al duurt het toch zeker twee uur voor alle verwikkelingen opgelost zijn. De vaste kern van Tekst Kwijt, met André Verstraeten als Hen drik, Janca van der Hoek als zijn verloofde, Maria Platteeuw als schoonmoeder en Mia Bleijen- berg en Suzie Scherbijn als ver huursters annex prostituees, zorgt er voor dat er veel te la chen valt. Als vaste klanten van Betty en Dolly zijn Roel van de Wekken als Wim en Lier Platt eeuw als Kees heel overtuigend, al is Kees een beetj e erg onnozel. Tekst Kwijt staat op het toneel op vrijdag 15 en zaterdag 16 maart in het Dorpshuis in Hoofdplaat. Beide voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij het se cretariaat en voor aanvang van de voorstelling aan de zaa 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 13.30 uur: Creatief; 14.00 uur: Kaarten en biljarten 16.00 uur: Zitgymnastiek; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten; 'tTrefpunt, 9.30 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; Jeugdcentrum, 19.0021.30 uur: Open in loop tieners van 12 tot en met 15 jaar; De Boemerang, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE-Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden; 13.30 uur: ANBO bingo; GRAAUW - Gemeenschapscentrum, 13.30 uur: KBO koersbal; HEIKANT - Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - De Vogel, 19.30 uur: Vleeskaarting; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Spreek vaardigheid; 13.30 uur: Kaarten, biljarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschaps dansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.30 uur: Fysiotherapie in groepsver band; 10.30 uur: Engelse les; 13.00 uur: Biljarten en bridge; 14,00 uur: KBO mo deshow; Kantine H.V.V/24,20.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - Zaal van Leuven, 20.00 uur. Kaarten deTroefslag; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 11.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time - Out, 15.00 18.00 uur: Bijeenkomst 12 tot 16 ja rigen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond country line dansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 15.30 16.30 uur: Kantklossen voor de jeugd vanaf 7 jaar; 18.30 20.30 uur: Modelbouw vanaf 8 jaar; SAS VAN GENT - De Roselaer, 21.00 uur: Hangavond voor 12 tot en met 18-jari- gen; SLUIS - Sporthal de Vliete, 19.30 uur: Huldiging sportlieden; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur; SWOS gym, volksdansen, kaarten, ca nasta en biljarten; Kantine V.V. Sluiskil, 19.45 uur: Kaarten; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; ST. JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, klaver jassen en biljarten; 't Zwaantje, 9.00-11.30 uur: Bowls; Dansschool Verberkmoes, 21.00 uur: Dansavond; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: Gym voor dames; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 9 en 10 maart 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Terneuzen, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: N. Waalewijn, Oostelijk Bolwerk 12c, tel. (0115)616262. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: M. Maenhout, Van Kinsbergenlaan 2, tel. (0115)616262. Spreekuur 11.30 en 17 uur. West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17 30-ma. 08.00 uur: Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0117 455565 (ook voor dringende huis bezoeken) Axel en Zaamslag, vrij. 17.00 - ma. 08.00 G. P. Harskamp, Noordstraat 8, tel. (0115) 561666 Spreekuren zat. van 10-10.30 en 17.00 - 17.30 uur, zon. 11.30-12.00 en 17.00- 17.30 uur. Sas van Gent e.o., vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. Dierick, Graaf Jansdijk A 185, West- dorpe, tel (0115)452525. Spreekuur zat. 10.00 uur in praktijkge bouw Oranjestraat 2. Huisartsengroep Groot Hulst van vrij. 17.00 - ma. 08.00 uur via telnr. 0114 313131. Spreekuur zat, en zon. om 11.00 en 17.00 uur op Grote Bagijnestraat 16 te Hulst. Hoek, Sluiskil, Philippine: Dr. Haerens, Spoorstraat 44, Sluiskil, tel. (0115)471955. Spreekuur 12.00 uur. Kloosterzande en Hontenisse vrij. 17.00- ma. 08.00 uur. M. van Kalmthout, Groenendijk 52, tel (0114) 686800, spreekuurzat. 11,30 uurin de praktijk Groenendijk 52. SAS VAN GENT - De harmo nie de Vereenigde Vrienden houdt zondag 10 maart een voorjaarconcert in de Vlaan deren in Sas van Gent. Als gastvereniging treedt de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie Hulst voor het voetlicht. Dit ge zelschap onder leiding van Jo- han Witte opent om 14.30 uur het concert. De Vereenigde Vrienden vervolgt het program ma. Advertentie aensdag 20 t/m Zondag 24 maart Noordstraat 101 -105 Terneuzen Tel.; 0115-64.80.70 Fax 64.80.90 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten waar tijdens de Twee de Wereldoorlog zwaar is ge vochten, dreigen op kosten gejaagd te worden. Het Rijk wil de financiële bijdrage aan het opruimen van explosieven gaan beperken. Voor de gemeente Oostburg, waar met enige regelmaat zware bommen ontmanteld moeten worden, kan de nieuwe regeling honderdduizenden euro's gaan kosten. Een woordvoerder van de Zeeuws-Vlaamse gemeente vindt het opruimen van explo sieven een maatschappelijk probleem. De gemeenten moe ten daar niet alleen voor op draaien. De staatssecretarissen De Vries (Binnenlandse Zaken) en Rem- kes (Volkshuisvesting) willen de kosten die het Rijk kwijt is aan het opruimen van blindgangers en andere explosieven beper ken. Gemeenten betalen nu al mee, maar dat moet aanmerke- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lijk meer worden. Het is de be doeling dat de gemeentelijke bijdrage omhoog gaat van 2,27 euro naar 2,50 euro per inwoner. Tot nu toe hoefden de gemeen ten bovendien per project niet meer te betalen dan 45.000 euro ook dat maximum wil het Rijk loslaten. Gemeenten draaien vooral op voor de kosten die zij maken bij het onschadelijk maken van ex plosieven. „Inzet van hulpdien sten, het stilleggen van bouw werkzaamheden, de opvang en verzorging van mensen", somt een woordvoerder van de ge meente Oostburg op. De kosten van het opruimen van een vlieg tuigbom in Schoondijke in ok tober 2000 bedroegen bijna 261.000 euro. Volgens de oude regeling hoefde de gemeente 'slechts' 45.378 euro te betalen. Als de plannen van de staatsse cretarisseri doorgaan, draait Oostburg in het vervolg voor al le kosten op. Het inschakelen van het Explosieven Oprui mingscommando (EOC) in Culemborg kost niets. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen van het Rijk. Onrechtvaardig Ook de gemeente Vlissingen heeft bewoners moeten evacue ren voor bomruimingen, even als de gemeente Schouwen- Duiveland. Oostburg en Vlis singen vinden dat het Rijk voor een deel moet blijven opdraaien voor de kosten, die gemoeid zijn met de bomruimingen. „Het Rijk dacht in de jaren zestig, dat de meeste bommen wel gevon den zouden zijn. Nu blijkt, zo veel jaar na dato, dat er op een aantal punten nog heel wat ligt. Wij vinden het niet rechtvaardig dat de kosten afgewenteld wor den op de gemeenten. Het is een verantwoordelijkheid van het Rijk", aldus de woordvoerder van Oostburg Directeur D. van Damme-Fassaert van de St. Josephschool met de maquette van de nieuwe, brede basisschool. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht GRAAUW - „Het is een mooi project voor Graauw, dat gezien mag worden." Dat zegt direc teur D. van Damme-Fassaert van de St. Josephschool over het ontwerp van de nieuwe basis school, dat gemaakt is door ar chitect F. Schirris. (Advertentie) Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed SlaapkEnner Een Cascade waterbed.... RademakersJ Heeft een slaapoplossing voor iedereen De school wordt een brede school, de eerste in de gemeente Hulst. Dat betekent dat een he leboel voorzieningen voor de kinderen van 2,5 tot 12 jaar bij elkaar gevoegd zijn. Van Dam me: „Voor de ouders heefthet als voordeel dat ze hun kinderen maar naar één plaats hoeven brengen." De nieuwe school bestaat uit vier klassen en twee speelwerk lokalen, waarvan één voor de kleuters is bestemd en één voor de peuterspeelzaal en de bui tenschoolse opvang. Ieder lo kaal krijgt een werkhoek, ber ging en een aparte toilethoek. Het gebouw biedt tevens onder dak aan een directiekamer en een personeelskamer. De school krijgt een zeer ruime hal met buiten een rond plein. Van Dam me: „Dat wordt de arena van Graauw. De architect heeft zich hierbij laten inspireren door het plein in Sienna." De nieuwe school, die ruim 1 miljoen euro gaat kosten, komt te staan op de plaats van de hui dige school. Er werd besloten om de oude St. Josephschool te slopen, nadat berekeningen aantoonden dat een grondige renovatie en gedeeltelijke uit breiding van de school bijna net zoveel kostte als het normbe drag voor een nieuwe vierklas- sige school met speelwerkloka len. Noodlokalen Van Damme hoopt dat het voor stel in de raad van april komt. „Als de raad er mee akkoord gaat, worden er half juni nood- lokalen op het parkeerterrein gezet waar we les gaan geven. Dan kan er in augustus gestart worden met de bouw. Als het vervolgens dan geen strenge winter is, hopen we rond pasen 2003 de nieuwe school te ope nen." Goede zaak Van Damme, die pas anderhalf jaar aan de school verbonden is, zegt heel blij te zijn dat er nu al een ontwerp voor een nieuwe school gepresenteerd kan wor den. „Zeker als je met dit ont werp voor de dag komt. We heb ben er bewust voor gekozen om de school op de plaats van het oude gebouw neer te zetten Midden in het dorp, we hoeven er ons immers niet voor te scha men. En een goede zaak voor een dorp als Graauw. Zeker als je bedenkt dat ons leerlingen aantal de komende jaren nog groeit. De verwachting is dat we van 60 leerlingen naar 78 gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37