Meer zetels, weinig collegepluche Zeeuwse komedie speelt stuk van Sam Shepard Slagwerksolist steelt de show lezers schrijven Prikken Marine Lokale partijen winnen maar moeten meestal genoegen nemen met oppositierol kunst cultuur Duitsers staan terecht voor doodbloeden vriend na steekpartij Rechtzaak verdachte misbruik stiefdochters voorlopig aangehouden vrijdag 8 maart 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscht nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat df redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worder niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De rt dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over g* weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ellen van Kanten van de Neder landse Vereniging voor Kritisch Prikken (NVKP) herhaalde op 4 maart haar leugens van 1 febru ari. Zonder inentingen tegen meningokokken Czullen van el ke 100.000 baby's er vroeger of later tien daaraan sterven, en nog eens tien er afgezette lede maten of grote littekens aan overhouden, dan wel spastisch, doof, blind of zwakzinnig wor den. Nog eens tien worden dui delijk dommer. Met inentingen krijgen van die zelfde 100.000 kindertjes er sommigen milde bijverschijnse len, die tot een paar dozijn mel dingen aanleiding geven en hooguit een krijgt een ernstige maar voorbijgaande allergische reactie. Dat zijn de resultaten van de 14 miljoen inentingen die in Enge land gegeven zijn. Het is dus ge woon gelogen dat de ernstige bijwerkingen van inenting sa men even ernstig -zijn als de complicaties van meningitis. Dat inentingen andere hinder lijke kwalen zouden veroorza ken is ziekelijke fantasie. Voor het Golfoorlogsyndroom is tien jaar lang vruchteloos gezocht naar oorzaken, en het is niet eens duidelijk of het wel be staat, anders dan als naam voor de psychische ellende na elke ramp of oorlog. De NVKP beveelt op haar web site voor meningitis een homeo pathisch, dus volstrekt onwerk zaam middel aan. Zij is dus een organisatie van gevaarlijke gekken. Jan Willem Nienhuys bestuurslid Stichting Skepsis Dommelseweg IA Waalre Als je leest (PZC, 4-3) dat de Ne derlandse marineschepen die controle moeten uitoefen op het mogelijke vertrek van terroris ten, geen schepen mogen ente ren is te ongelooflijk voor woorden. Ik kan mij zeer goed voorstellen dat de bemanning zich afvraagt wat zijn wij in via desnaam aan het doen. Dit is typisch weer zo'n oplos sing van het paarse kabinet, al les op een halfzachte wijze. Haai in vredesnaam die schepen te rug en zet ze op een goede ma nier in. Nederland staat weet eens behoorlijk voor paal. Ik kan mij goed voorstellen da! men lachend over Nederland doet, dit is te zot voor woorden. Of je zet de schepen en hun be manning in of je haalt ze terug, Dit doet mij denken aan een car toon in een van de ochtendbla den. Je ziet voorop een soldaat in gevechtstenue, geweer in de aanslag. Vanachter een rots zie je De Grave met een heel kleir Nederlands vlaggetje roepend wij staan achter jullie hoor. Wal een beschamende vertoning. I Dit is een van de redenen dat ik zeker niet meer op paars zal stemmen. Zachte heelmeesters maken KeesRipl Baaiweg 27 Boudewijnskerkv. (Advertentie) T t>»s door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De lokale par tijen kunnen tevreden terugzien op de raadsverkiezingen in Midden- en Noord-Zeeland. Het aantal zetels dat ze vanaf 14 maart, als de nieuwe raden wor den geïnstalleerd, gaan inne men is aanzienlijk toegenomen. Maar van een 'Fortuyn-effect' is geen sprake. In de meeste raden zullen ze genoegen moeten ne men met een oppositierol. In Goes zijn de verschuivingen het geringst. Daar zijn geen lo kale partijen en de winst van twee extra raadszetels (van 23 naar 25) gaat geheel naar het CDA, dat een actieve campagne voerde. In de negen andere ra den klinkt komende zittingspe riode wel een, meer of minder krachtig, lokaal geluid. Van de in totaal 210 te verdelen zetels hebben de lokaio's er 32 en als blok zijn ze daarmee groter dan de sterk verliezende WD, die terugviel naar 30. De meeste zetels, 46, worden door het winnende CDA bezet. De reformatorische partijen SGP en ChristenUnie hebben er samen evenveel. Lichte verlie zer PvdA komt uit op 38 zetels, mede dankzij goede resultaten in Middelburg en ook in Veere, waar een coalitie met Groen - Links is gevormd. Het verlies van D66 lijkt mee te vallen, maar komt wel neer op bijna een halvering van de inbreng (van 9 naar 5 zetels). De SP doet in Vlissingen een stapje terug en is in Middelburg geslaagde nieuwkomer met 2 zetels. De Zeeuwse kiezers hebben niet gezorgd voor een echte opmars van de lokale partijen. Op basis van stemmenaantallen is alleen op Noord-Beveland de plaatse lijke groepering Noord-Beve- lands Belang de grootste partij geworden, die vooral stemmen afpakte van de WD (een zetel* verlies) en de PvdA. Op Schou- wen-Duiveland hebben de twee lokale nieuwkomers Leefbaar Schouwen-Duiveland (vier ze tels) en Alert! (drie zetels) voor een aardige verschuiving ge zorgd. LSD, aangevoerd door de dissidente CDA'er P. Berre- voets-Ringelberg, heeft even veel zetels als VVD en CDA. De wijking van het algemene beeld is het herstel van de PvdA op vallend, die terugkeerde op het niveau van zes zetels (17,9 pro cent). Het CDA is in stemmen uitgedrukt de grootste partij (19,8 procent). Nieuwkomer SP (twee zetels) zorgt ervoor dat GroenLinks op twee zetels blijft steken. Ondanks de overstap van AOV/Unie55+ met twee ze tels naar de WD. zijn de libera len in Middelburg de grote ver liezers: van zes (WD en oude renpartijen) op drie zetels; een verlies van 3,2 procent. D66 keert met één zetel terug op het pluche. Het aantal stemmen zakte wel van 7,7 naar 4,1 pro cent. Het verlies van de SGP (een zetel) is toe te schrijven aan de 10 procent hogere opkomst. PvdA en GroenLinks sponnen in Veere garen van het samen gaan: plus een zetel, mede door het verdwijnen van D66 (dat een foto Ruben Oreel zetel had). Daar heeft ook de in Dorpsbelangen Toerisme op gegane ouderenpartij voordeel van. Deze lokale groep klom van 4,8 naar 8,7 procent. De kiezers in Souburg en Rit- them bekeerden zich massaal tot de lokale Partij Souburg- Ritthem, aangevoerd door ex- CDA'er L. Waterman. In Oost- Souburg goed voor bijna de helft van de uitgebrachte stem men. Een duidelijk bewijs dat appeleren aan plaatselijke ge voelens aanspreekt. Ook de in Lokale Partij Vlissingen omge doopte ouderenpartij scoorde met twee zetels. De winst voor de lokalen (netto plus vier) gaat ten koste van PvdA, WD, D66 en SP (elk een zetel verlies). Het CDA stijgt in stemmenaantal licht (van 15,3 naar 16,2 pro cent) en heeft baat bij de uit breiding van het aantal raads zetels van 27 naar 29. opkomst van Alert!een afsplit sing van de WD, zorgt voor een groot verlies (van zeven naar vier zetels) bij de liberalen. Ook D66, dat de twee zetels verloor, en de PvdA (een zetel verlies) dragen bij aan het succes van de lokaio's, die echter ook - kijkend naar het aantal uitgebrachte stemmen - bij CDA (gelijk ge bleven) en de reformatorische partijen (een zetel verlies) stem men wegkaapten. SGP Op Tholen lijkt de winst van de lokale partij Algemeen Belang Tholen (van nul op twee zetels) van de verliezende WD, PvdA en CDA (elk een zetel minder) te komen, terwijl christelijk geori- enteerde kiezers de SGP aan een zetel winst (nu met zes zetels de grootste) hebben geholpen. In Kapelle zijn VVD en Gemeente belangen meer in stemmenaan tal gezakt dan de PvdA, maar de verdeling van de restzetels valt voor de sociaal-democraten on gunstiger uit (een zetel verlies). In deze gemeente juist geen groei van de lokalen, wel komt de ChristenUnie met 6 ,8 procent van de stemmen de raad binnen. In Reimerswaal zijn de lokalen per saldo één zetel kwijtge raakt, ondanks een lichte stij ging (van 23,7 naar 25,5) van het stemmenpercentage. Bewoners Belangen Reimerswaal raakte door de afsplitsing van Leef baar Reimerswaal al eerder een zetel kwijt en verliest er nog eens twee, terwijl LR op twee zetels uitkomt. Het zijn hier vooral de christelijke partijen CDA, SGP en ChristenUnie die met elk één zetel winst in de kie zersgunst stijgen. Gedrieën goed voor 12 van de 19 zetels. De niet-confessionele meerderheid in de raad is verdwenen. Behal ve BBR leveren ook PvdA en WD in. De Lokale Partij Borsele, voort gekomen uit D66 dat niet meer meedeed, is op twee zetels uitge komen. De twee zetels verlies van de PvdA hebben daar mee te maken, al zijn ongetwijfeld ook veel stemmen naar nieuwkomer GroenLinks (een zetel) gegaan. Linkse kiezers hadden nu een keuze. Behalve stemmen uit de D66-hoek heeft de LPB ook uit de WD-ruif (een zetel verlies) gegeten. Wat stemmenaantal betreft ontlopen PvdA (21,6 procent) en SGP/ChristenUnie (21,3 procent) elkaar nauwe lijks meer en heeft het CDA (28,6 procent) de positie van grootste partij heroverd. Middelburg Als lokale partij hebben de Mid delburgse kiezers LM beperkt tot drie zetels, één verlies. In af De Zeeuwse kiezers hebben niet gezorgd voor een echte opmars van de lokale partijen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is de nacht merrie van elk toneelschap. Acht maanden wordt hard ge werkt om een mooie productie op de planken te brengen, breekt anderhalve week voor de première een van de hoofd rolspeelsters haar been. Het is De Zeeuwse Komedie overko men. Door het uitvallen van Reina de Groot moet regisseur Marijke Reuscr zaterdag in Vuur in de sneeuw plotseling ook als toneelspeelster aan de slag. „Het kan niet erger", verzucht Reuser. Vorige week woensdag sloeg het noodlot toe. Tijdens een van de laatste repetities voor het stuk Vuur in de sneeuw brak De Groot haar kuitbeen en op twee plaatsen haar enkel. Overnemen ,,Ik ben met haar meegereden in de ambulance", vertelt Reuser. „Het belangrijkste was natuur lijk hoe zij eraan toe was. Maar het tweede dat door je gedach ten schiet is: 'Wat doen we nu met het stuk?' We zijn in augus tus begonnen met repeteren. Het geheel stondMoet je dan de opvoeringen afgelasten? Daar voor heb je natuurlijk niet acht maanden met een hele crew ge werkt. Toen dacht ik: 'Wie kan het beter overnemen dan ik?' Reina en ik zijn ongeveer van dezelfde leeftijd, het is mijn re gie, ik weet wat de intentie is van haar rol, ik ken de context, alleen de tekst moest ik nog in mijn hoofd zien te stampen. Vanuit het ziekenhuis ging ik te rug naar het Vestzaktheater. Ie dereen was er nog. Ik heb het voorgesteld en iedereen was en thousiast." In Vuur in de sneeuw draait het om twee families. Zoon Jake (Sjors Postelmans) komt uit een van oorsprong Ierse stadsfami- lie (de moederrol daarvan wordt vertolkt door Reuser) en is ge trouwd met dochter Bess (Jo- landa Kasse) uit de andere fami lie, die van het platteland komt. Het stuk begint als Jake zijn vrouw Bess net in elkaar heeft geramd. Hij denkt haar te heb ben vermoord, maar dat blijkt niet het geval. De ruzie tussen Jake en Bess blijkt wel een kata lysator voor tal van verwikke lingen. Het wordt duidelijk dat beide moeders een lievelingetje hebben onder hun kinderen, tot grote frustratie van broers en zussen. De gecompliceerde fa milieverhoudingen en de ge brekkige communicatie die daarmee samenhangt leiden tot een uitbarsting. „Dit stuk is een uitstekende illustratie van het gegeven dat je je familie niet kunt uitzoeken", zegt Reuser. „Daar zit je aan vast, daar moet je het mee doen." Op de plank Reuser heeft het stuk zelf aan gedragen, nadat ze door de Zeeuwse Komedie was uitgeno digd een voorstelling te regisse ren. „Ikhadhetaleenjaarofvijf op de plank liggen met het idee er iets mee te doen", verklaart ze. „Ik lees heel beeldend. Tij dens het lezen zie ik het stuk voor me. Wat ik mooi vind aan dit stuk is dat het gaat over men sen aan de rand van de samenle ving die op zoek zijn naar liefde maar geen van allen hebben ze daarin geluk. Dat maakt het tragisch, maar het geheel wordt met veel humor gebracht, waar door het verteerbaar blijft. Zon der grappen zou het een draak zijn. Het stuk is van Sam Shepard. Het is heel goed ge schreven en uitstekend vertaald doorLodewijkdeBoer.Zijnzin- nen zijn kort en krachtig, wat het stuk heel direct maakt." Amerikaans Reuser heeft getwijfeld of ze Vuur in de sneeuw, dat zich af speelt in Amerika, moest over zetten naar een Nederlandse si tuatie. Ze heeft besloten dat niet te doen. „Het stuk is te Ameri kaans. Shepard is grootge bracht met begrippen als mo- Regisseur Marijke Reuser (met opgeheven schoen) vervangt hoofdrolspeelster Reina de Groot, die vlak voor de première haar been brak. foto Dirk-Jan Gjeltema ther, God en country en dat heeft bij hem geleid tot een heel ambivalente kijk op de Ameri kaanse droom. Een belangrijke scène in het stuk draait om chauvinisme en eerbied voor de vlag. Dat zou met een Neder landse vlag ondenkbaar zijn. En ook de extreme conflicten waaraan vuurwapens te pas ko men passen niet bij Nederland. In zekere zin moet je denken aan familieverhoudingen zoals die bij Jerry Springer aan bod ko men, zij het dat de mensen in zijn programma karikaturen zijn en de mensen in dit toneel stuk niet. Die zijn van vlees en bloed." Geluk Het enige geluk bij het ongeluk van De Groot is dat Reusers re gie af was, de laatste repetities waren bedoeld om het stuk de juiste vaart te geven. Daardoor heeft ze zich de laatste ander halve week geheel kunnen con centreren op het instuderen van de rol van Lorraine. „Het is een mooie rol die ik ook graag had gespeeld als ik niet voor de regie was gevraagd. Maar let op, we spelen dit stuk tot eind april. We gaan het zeker een keer spelen met Reina, al moet ze in een rol stoel of op krukken opkomen. Daar passen we het stuk gewoon voor aan. Want zij heeft hier ook acht maanden aan gewerkt." De Zeeuwse Komedie speelt 'Vuur in de sneeuw' van Sam Shepard in Vestzak 99 Vlissin gen, za 9 maart (première) za 16, 23 en 30 maart, za 6, 13 en 27 april, vri 12 april, aanvang: 20.15 uur. Zo 24 maart en zo 21 april om 15 uur. MIDDELBURG, Concertzaal Het Zeeuws Orkest onder lei ding van Joan Berkhemer met werken van Jaromir Weinber ger (1896-1967), Richard Rod ney Bennett (geb. 1936), Mau rice Ravel (1875-1937)en An- tonin Dvorak (1841-1904). So list: Arnold Marinissen, slag werk. door Kees Cijsouw Het Zeeuws Orkest mixt de ze week tijdens de voor- jaarstoürnee door de provincie oud en nieuw, bekend en onbe kend werk. Een wezenlijk aan deel is daarbij weggelegd voor een instrumentengroep, die zich pas sinds de vorige eeuw- naar de voorgrond heeft ge speeld: het slagwerk. „De backbenchers van het or kest," omschreef programma- toelichter Wijnand van de Kamp hun positie treffend. En zo leek het alsof je je donderdag in Middelburg eerder dan bij het Zeeuws Orkest bij Nieuwe Muziek waande: daar immers is de plaats, die het slagwerk zich heeft veroverd de afgelopen decennia regelmatig nadrukkelijk te horen geweest. Arnold Marinissen treedt tij dens de drie concerten op als slagwerksolist en hij heeft met het orkest voor die gelegenhe den twee sterk contrasterende werken uitgezocht. In het con cert voor pauken en een septet van koperblazers van de Tsjech Weinberger hebben de pauken een soort obligaatpartij: ze zijn nadrukkelijk aanwezig zonder echt solistisch te worden uitge buit. Zij het, dat ze donderdag in handen van Marinissen rit misch en begeleidend zeer trefzeker werden geslagen. Marinissen stal voor mij de show met zijn tweede optre den: het eigentijdse Concert voor slagwerk en kamerorkest, in 1990 gecomponeerd door de Brit Tichard Bennett, waarvan de uitvoering een Nederlandse première betekende. Van zijn orkestpartij was ik niet weg: een beetje grijzig, met alleen in het Scherzo en de finale een duidelijk geprofileerde mu ziek; al kan die indruk mede zijn ontstaan door de in mijn beleving niet altijd even kern achtige uitvoering van het Zeeuws Orkest. In dat wat dif fuse orkesttaptijt tekende Ma rinissen op een ontspannen manier een reeks juweeltjes van klankkleur in. Roffelend, tikkend, dreunend, strelend zorgde hij voor een reeks fraaie muzikale patronen en toonde zijn virtuositeit op zijn instru mentarium in de cadensen van het eerste en laatste deel. Een solist van klasse. Contrasterende werken vulden ook het tweede, puur* orkestra le deel van het concert. Pro grammatisch bewoog zich dat op meer gebaande paden. Ra vels Pavane voor een gestorven prinses en de Slavische Dansen van Dvórak zijn beide begon nen als pianomuziek en later georkestreerd, maar daar houdt de gemeenschappelijke noemer wel op. De dromerige, even elegante als geconcen treerde Pavane en de door gaans extroverte, zo kleurrijk geïnstrumenteerde Slavische Dansen van Dvórak vormen verder een opvallend muzikale tegenstelling tot elkaar en doen het alleen daarom al pri ma in één programma. Los van hier en daar wat onge lijke inzetten, (die zich trou wens ook voordeden bij de ko perblazers in Weinberger) vond ik de interpretatie van de Pavane niet in alle opzichten geslaagd: die fijnzinnige, sere ne muziek van Ravel kreeg wat mij betreft teveel zwaarte en daardoor te weinig luciditeit mee. Dat Dvoraks Slavische Dansen onmiddellijk na hun verschijnen ongekend popu lair werden en de componist lot ver over de grenzen bekend heid gaven, is anno 2002 nog altijd makkelijk te begrijpen. De selectie van zes dansen, die het Zeeuws Orkest had geko zen illustreerden moeiteloos hoe enthousiasmerend die mu ziek is. Ook in uitvoeringen, die het meer van de grote lijn dan van de subtiele afwerking moeten hebben zoals donder dagavond. Je kunt wel vast stellen, dat vier van de zes dan sen teveel recht toe recht aan klonken, dat de vaak zo sprin gerige ritmen van Dvórak niet helemaal werden uitgebuit en dat Berkhemer c.s. ze wel uit bundigheid meegaven, maar niet altijd voldoende schwung: dat alles laat onverlet dat ik me er onderweg naar huis toch op betrapte zo'n furiantje te neu riën. Want aanstekelijke mu ziek blij ft het. Het Zeeuws Orkest speelt het zelfde programma vanavond in het Scheldelheater Terneuzen en zaterdag in de Grote Kerk van Goes, beide keren om 20 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert verweet gisteren in Middelburg twee Duitsers nalatig te zijn geweest door hun vriend Jürgen Sta- brodt na een fatale steekpartij in Den Osse bij Brouwershaven aan zijn lot over te laten. „Als ze waren opgetreden dan had het slachtoffer niet hoeven te over lijden", motiveerde de officier bij de rechtbank zijn eis tegen de twee mannen uit Mülheim an der Ruhr. Flikweert eiste tegen de 47-jari ge verdachte 150 uur werkstraf. In de strafmaat nam hij ook de mishandeling van een parket wachter mee. Voor de 35-jarige medeverdachte had hij een eis van 120 uur werkstraf in petto. De dader van de dodelijke steekpartij, een dertigjarige Deen, is in december door de Middelburgse rechtbank voor doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het trio trof 8 september vorig jaar hun 39-jarige vriend sla- pend aan op een bootje in de jachthaven Den Osse. De Deen stak met een stiletto in de benen i van het slachtoffer. „Das ist was I er braucht", hadden de Duit sers, die op enige afstand ble ven, hem horen roepen. Ook liet de dader het opgeheven mes zien dat onder het bloed zat. De Duitsers verklaarden daarnaast dat ze hun vriend twee keer'au' hadden horen schreeuwen. In plaats van hulp te bieden waren ze met de Deen terug gegaan naar de camping. Het slachtof fer overleed later aan een com binatie van bloedverlies en on derkoeling. Flikweert nam het de Duitsers kwalijk dat ze niet de moeite hadden genomen om in de boot te gaan kijken. „De mannen waren zwaar beschon ken, maar ze wisten dat hij was gestoken." De raadslieden A. Bals en W. Dingemanse bepleit ten dat hun cliënten, die giste ren wegbleven van de de zitting, niet hadden beseft hoe ernstig de situatie was. Uitspraak op 20 maart. door Aector Dooms MIDDELBURG - Welke vorm van tbs moet een 44-jarige in woner van Vlissingen krijgen? Is hij detentiegeschikt en hoe zit het met zijn pedofiele geaard heid? Over die vragen zal de rechtbank in Middelburg zich moeten buigen. Om die reden kon officier van justitie R. Jeuken gisteren zijn eis nog niet formuleren. Wel stond het voor de officier vast dat de Vlissinger zijn twee zeer jonge stiefdochters in de tachti ger en negentiger jaren seksueel heeft misbruikt. De officier hield gisteren alvast zijn be toog. Jeuken achtte de verkrachting van één van de meisjes tussen haar achtste en dertiende jaar bewezen. Bij het tweede slacht offer begon de ontucht toen ze nog geen vier jaar was. Ook was er gemeenschap met haar. De man bagatelliseerde de seksuele handelingen, maar de officier confronteerde verdachte met zijn eigen woorden in het reclas- seringsrapport, waarin hij ver telde opgewonden te raken door de seksuele handelingen die meestal in zelfbevrediging ein digden. Het andei-e meisje zou volgens de officier over een lan gere periode zijn misbruikt. De man gaf toe haar te hebben ver kracht. Jeuken stelde vast dat zijn agressie en frustratie zich in seksueel gedrag uitte. Volgens de gedragsdeskundigen is er sprake van een persoonlijk heidsstoornis. Een behandeling is dringend gewenst, want de kans op herhaling blijft aanwe zig. Ze vinden dat de rechtbank zich moet uitlaten over de vorm: een tbs met dwangverpleging of een tbs met voorwaarden. De of ficier wil verder van de recht bank weten of verdachte een de tentie kan ondergaan zodat hij hierop zijn eis kan afstemmen. De rechtbank komt 20 maart met een tussenvonnis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36