PZC I Fortuyn wellicht de grootste Populariteit Milosevic groeit met de dag door Slobo-Show PZC Haagse arrogantie A massaal afgestraft j Seksueel geweld is gewoonste zaak van de wereld in Kenia Kans op dertig Kamerzetels Partijen snuffelen met weerzin aan Fortuyn 8 maart 1952 vrijdag 8 maart 2002 door Ap van den Berg en Hans van Soest De verpletterende stembus winst van Pim Fortuyn in Rotterdam krijgt misschien een nog glansrijker vervolg tijdens de Kamerverkiezingen van 15 mei. Dat stellen opiniepeiler Maurice de Hond en Rodney Weterings, bestuurskundige aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Opiniepei ler De Hond sluit zelfs niet uit dat de Lijst Fortuyn straks de grootste Kamerfractie wordt. „De laatste opiniepeiling waar in de Lijst Fortuyn landelijk 18 Kamerzetels haalt is een grove onderschatting van de werke lijkheid", stelt De Hond. „Het is ondenkbaar dat Fortuyn in Rot terdam 35 procent van de kie zers haalt en landelijk maar 12. De partij zal rond de 30 zetels uitkomen, net als PvdA, WD en CDA. Het zal er om spannen wie de grootste wordt." Ook Weterings denkt dat For tuyn het landelijk beter zal doen: „De opkomst was woens dag laag. Onder de thuisblijvers zijn veel zwevende kiezers, mensen die ontevreden zijn over de zittende partijen. Maar zij konden gisteren niet op Fortuyn stemmen, omdat hij alleen in Rotterdam op de lijst stond. Straks is dat anders." Een steekproef in Rosmalen wees uit dat 15 procent van de stemmers voor Fortuyn zou hebben gekozen. In Vlaardin- gen zou hij met 15 procent de grootste fractie zijn geworden. „Hij heeft dus niet alleen in de grote steden een forse aan hang", zegt Weterings. „Maar het blijft Fortuyn. Hij spreekt tot de verbeelding en roept ster ke gevoelens en reacties op, maar met één verkeerde opmer kingen kan hij zijn glazen in gooien. Dat blijft de komende maanden de onzekere factor." De Hond: „Fortuyn is een uiting van de ontevredenheid bij de kiezer. De bestaande partijen hebben het electoraat verwaar loosd. Nederland kent geen gro te problemen zoals een econo mische crisis, maar sinds Paars is er bijna geen politiek debat meer in Nederland. Burgers voelen zich niet serieus geno men door de politiek en hebben weinig vertrouwen in de oplos singen van bestaande partijen voor problemen die er nog wel zijn, zoals in het onderwijs en de zorg. In het verleden vertaalde zich dat in een lage opkomst bij de verkiezingen. Nu heeft die onvrede via Fortuyn een kanaal gevonden." Depolitisering Het dramatische verlies van PvdA en WD krijgen die partij en niet snel weggepoetst, ver wacht Weterings. „Links en rechts betalen de tol voor een acht jaar durende vrijage. Door die depolitisering kunnen ze zich nauwelijks nog profileren. En dat vervelende sentiment rond Paars dat er ondanks de welvaart nog grote problemen zijn in de collectieve sector, krijgen ze dus heel moeilijk weg", denkt Weeterings. Hij voegt toe dat de geringe zetel winst van het CDA 'een opste ker' is. „Maar het aantal CDA- Kamerzetels zal na 15 mei rond de huidige 29 zetels schomme len." De Hond vond het lijsttrekkers debat in de nacht van woensdag op donderdag tekenend voor het feit dat de bestaande partijen geen antwoord hebben op For tuyn. „Melkert en Dijkstal wa ren overbluft door het electora le succes van Fortuyn, terwijl ze dit almaanden aan hadden kun nen zien komen." GPD doorJaco van Lambalgen Als geslagen honden zaten de politiek leiders van de 'oude partijen' in de nacht van woensdag op donderdag bij het lijsttrekkersdebat. Maar ze zaten vooral aan tafel bij Pim Fortuyn. Met strakke ge zichten zagen ze hem genieten van de vers binnengehaalde winst. Fortuyn domi neerde het gesprek. Op de vraag of hij met andere fracties een regering zou willen vormen als de uitslag van de Kamerverkiezingen ook zo goed uitpakt, reageerde Fortuyn blijmoedig: „Dat zal wel moeten! Ik praat met ieder een." Dat lag bij de andere partijen iets ge nuanceerder. PvdA-leider Ad Melkert, de grote verlie zer van de gemeenteraadsverkiezingen, zei 'geen aanknopingspunten' te zien. Hij vocht uiterst stekelige debatjes met de Rotterdamse professor uit, om de afstand met de politieke nieuwkomer te marke ren. Ook vermeed hij oogcontact met For tuyn. Die laatste kan meer verwachten van de WD. Lijsttrekker Hans Dijkstal sprak uitnodigend: „Ik hou van iedereen." Hij wilde wel graag het programma van For tuyn nog even zien. Dat staat allemaal in zijn nieuwe boek, beloofde Fortuyn. Thom de Graaf van D66 en GroenLinks- leider Paul Rosenmöller waren meer op him gemak in het gezelschap van Fortuyn, maar niet minder kritisch. „Als ik het niet met u eens ben, is dat nog geen beledi ging", haalde De Graaf uit na een aanval van Fortuyn. Rosenmöller in een onder onsje: „Jij zou toch in je oren knopen dat we elkaar niet in de rede vallen?" Van zijn omstreden opvattingen over het asielbeleid nam Fortuyn geen letter terug. Als we niet willen dat het hele bouwwerk instort, moeten we zorgen dat er niet nog meer mensen bijkomen." Melkert voerde getergd aan dat hij steeds mensen tegen was gekomen die vreesden 'opgedweild' te worden.,De nieuwe vreemdelingenwet is een goed instrument om de stroom asiel zoekers aan te pakken." „Waarom voer je hem dan niet uit!", sloeg Fortuyn direct terug. Het eerste debat met de winnaar van woensdag beviel de anderen maar matig. Zo zei Dijkstal dat hij 'liefst iets concre ter' had gepraat, om vervolgens direct op te stappen. Melkert mompelde zuinigjes: „Ach, het hoort erbij." „Dat klinkt niet erg enthousiast. Dat be looft nog wat", juichte Fortuyn jolig. Als winnaar van de dag en van de nacht was hij even onaantastbaar. GPD door Arjo Klamer Een verrassing. Zo heet de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen. Grote winst voor de Leefbaren en klappen voor de paarse partijen. Maar is de uitslag wel zo'n verrassing? Bij mezelf bemerk ik een slui merende onvrede over Paars. Paars mikt op de markt, bena drukt de werkzaamheid van ons burgers, bezuinigt flink en gaat prat op een financiële huishou ding die in orde is, maar voor die zakelijke aanpak betalen we al lemaal een prijs. We zien de zak- kenvullerij van een klein aantal Nederlanders toenemen, we ho ren over corruptie in de bouw, chaos in het openbaar vervoer en voelen de problemen in de zorg en het onderwijs. Herinnert u zich nog de referen da over die stadsprovincies? Het hele politieke establishment was daar voor, waarop ongeveer negentig procent van de burgers tegen stemde. Je zou zeggen dat zo'n gat tussen de burgers en hun 'vertegenwoordigers' tot grote schaamte en zelf twijfel bij de laatsten zou hebben geleid. Maar nee hoor, men gaat op de oude, regenteske, manier door. Ook dat Europese gedoe zit niet lekker. De apathie ten opzichte van alles Europees zou uitge legd kunnen worden als een im pliciete afwijzing. Maar nee, men concludeert dat burgers meer informatie nodig hebben; dan gaan ze vanzelf mee. Dus kunnen we voortvarend verder werken aan die Europese inte gratie, de uitbreiding en nu dan de Europese Conventie. Wat een arrogantie. Wij burgers hadden een kans moeten hebben om ons uit te spreken over de invoering van de euro. Nu moeten we ons kunnen uitspreken over de uit breiding en de verdere over dracht van bevoegdheden naar, Europese lichamen. Maar nee, Den Haag weet het beter. Het is zich bewust van de gebrekkige politieke betrokkenheid van de burgers. Paars-2 maakte daar zelfs een punt van. Als ant woord had Paars meer transpa rantie en betere informatie. Dat voldoet niet. Zelf was ik even betrokken bij een experiment van oud-Ka merlid van het CDA, Jacques de Miliano, om kiezers directer te betrekken bij het overleg in de Pim Fortuyn foto ANF te Tweede Kamer. Om vervolgens j- te ontdekken hoe hermetisch dat Haagse blok is. Ik keek op, van het geweld dat de macht dit daar geconcentreerd is, kan ont- v ketenen. Fortuyn en de Leef ba- z ren wachten een erg moeilijke) tijd in de Tweede Kamer. In he; uitblokken van nieuwe elemen- N ten is men daar zeer bedreven.2 Typerend was de reactie vat Wouter Bos, de PvdA-staatsse- cretaris van Financiën. Hij ging voor de camera's in debat met Paul Scheffer, ook PvdA'er die zich had uitgesproken over de verloren jaren van Kok, en zich als zwevende kiezer bekende. „Scheffer. blijf bij de feiten",, -1 bleef Bos zeggen. En daar kwam het rijtje weer van de miljoen - banen dieer onderKokbijgeko-' men zouden zijn, de sluitende overheidsbegroting en van alles' dat in beweging gezet zou zijn Boekhouder Dat is de boekhoudersmentali-, teit waar een belangrijk deel van de burgers zich van afkeert, Hoe dan ook moest die begro ting sluitend gemaakt worden,! Dat dit ten koste ging van de pu- blieke voorzieningen, werd op de koop toegenomen. De vraag die we ons willen stellen is niet of de financiën op orde zijn, maar of de kwaliteit van de sa menleving is verbeterd onder Paars. Of deze samenleving be schaafder is geworden, veiliger en gezonder. Daar gaat het over. Of Fortuyn met zijn bedrijfsma- j tige aanpak, het antwoord is, betwijfel ik. Maar het kan geer kwaad dat politiek Nederland door hem en de Leefbaren wordt wakker geschud. GPD Arjo Klamer is hoogleraar in de cul turele economie aan de Erasmus universiteit Vrouwen in Kenia wor den op grote schaal mis handeld en verkracht. Tientallen slachtoffers overlijden jaarlijks. In een vandaag bij internationa le vrouwendag gepubli ceerd rapport constateert Amnesty International dat deze misdaden vaak ongestraft blijven. door Frans van den Houdt Alice werd door haar man in elkaar geslagen omdat het eten koud was toen hij thuis kwam van z'n werk. Hij sloeg een krukje stuk en stak een van de poten in haar vagina. De martelingen gingen door tot de jonge vrouw buiten bewustzijn raakte. Twee weken lag ze in co ma. Toen ze voldoende hersteld was, kwam de zaak voor de rechter. Die liet haar een stukje door de rechtszaal lopen en oor deelde, omdat ze niet meer strompelde, dat het wel meeviel. De man kreeg een boete yan 125 euro. Eenmaal thuis sloeg hij z'n vrouw opnieuw verrot. Keniaanse mannen meppen er thuis lustig op los. Bovenstaand geval van huiselijk geweld is slechts een van de vele waar mensenrechtenadvocate Judy Thongeri de afgelopen jaren op is gestuit. Om dit toenemende probleem en het hierover ver schenen rapport van Amnesty International wereldwijd onder de aandacht te brengen, is ze een paar dagen in Nederland. „Het huiselijke geweld tegen vrouwen neemt niet alleen toe in omvang, ook in kracht. Het blijft niet bij slaan. Vrouwen worden steeds vaker verkracht, verminkt en gedood", zegt Thongeri, die ook lid is van het Keniaanse Federatie van Vrou welijke Advocaten. „En de slachtoffers worden steeds jon ger: meisjes van onder de twaalf en zelfs baby's. Mannen denken dat als ze zich aan kinderen ver grijpen, ze van aids genezen." De meeste Keniaanse vrouwen gaan volgens Thongeri gebukt onder dit geweld. Zowel arme, analfabetische vrouwen als de beter gesitueerden die een uni versitaire opleiding hebben ge noten. De eerste groep be schouwt huiselijk geweld vaak niet als een misdaad en reali seert zich niet dat gedwongen seks binnen het huwelijk ook verkrachting is. Bovendien heb ben deze vrouwen de middelen niet om de dader voor de rechter te slepen. De tweede groep durft niet. „Dokters en advocaten schamen zich rot dat ook zij door hun echtgenoten worden mishandeld en verkracht en doen daarom geen aangifte." Dat Keniaanse mannen het als de gewoonste zaak van de we reld zien hun vrouw op gezette tijden een aframmeling te geven en tot seks te dwingen, heeft te maken met hun cultuur. Deze beschouwt vrouwen als minder waardig. Ze kunnen daarom on gestraft mishandeld en gedis crimineerd worden. Ook door de autoriteiten. Amnesty geeft daar in haar rapport schrijnen de voorbeelden van. Politie agenten weigeren vrouwen die aangifte willen doen van ge welddadigheden en verkrach ting vaak adequate hulp, be handelen hen onbeschoft en laten de daders na het betalen van steekpenningen lopen. Ook de politie schuwt geweld tegen vrouwen niet. Zo verhaalt Amnesty van Margaret Njeri, die op een politiebureau in de hoofdstad Nairobi door agenten met een zweep en knuppel werd bewerkt, zich ten overstaan van anderen de kleren van het lijf gescheurd zag en vervolgens groene pepers in haar vagina ge stopt kreeg. Ze liep ernstige ver wondingen op aan haar tanden, rug, ruggen wervel en dijbeen. Er werd officieel een klacht in gediend maar de verantwoorde lijke agenten zijn nooit gestraft. En een rechter liet een man die zijn vrouw vanwege vermeend overspel had doodgestoken vrijuit gaan, omdat de verdach te toch wel 'ernstig geprovo ceerd was door de mogelijke on trouw van zijn vrouw'. Struikelblok „Het grootste struikelblok voor het aanpakken van de daders van huiselijk en seksueel geweld is inadequate wetgeving", stelt Thongeri. „Politie en rechters zullen hun houding pas veran deren en zich echt gaan inzetten voor de slachtoffers, als de ge troffen vrouwen zich gesteund weten door wetten." De advoca te hoopt daarom dat de Keni aanse regering zich door het Amnesty-rapport zo onder druk gezet voelt, dat de wetgeving eindelijk ten gunste van vrou wen wordt veranderd. GPD Twee ouderen bekijken in Nis de uitzending van het proces tegen Milosevic. foto Sasa Djordjevic/EPA door Cees van Zweeden Sedert enkele weken is er een televisiese rie die miljoenen Serviërs aan de buis kluistert. Het geroezemoes in cafés ver stomt en de straten lopen leeg, als de 'Slobo- Show' begint. De hoofdrol wordt vertolkt door Slobodan Milosevic. Plaats: Den Haag. Zoran Djindjic is een van de geregelde - en getergde - kijkers. Als premier van Servië waagde hij vorig jaar zijn politieke leven door Milosevic op het vliegtuig naar Den Haag te zetten. Maar nu dreigt Milosevic door de blunders van de aanklaagster, Carla del Ponte, uit te groeien tot een held. Djindjic had Milosevic aan het Joegoslavië- Tribunaal uitgeleverd, zo zei hij, omdat Del Ponte hem had beloofd 'voldoende bewij zen' te hebben. Ze zou die bewijzen 'in de eerste dagen van het proces' op tafel leg gen. Maar als Djindjic de tv aanzet, ziet hij geen bewijzen. „De getuigen zijn slecht voorbe reid en verward", zei de premier. „Ik ben sprakeloos als ik zie waar Del Ponte na vijf jaar onderzoek mee komt." Een peiling in Servië wees uit dat Djindjic daarin niet alleen staat. Bijna 42 procent van de ondervraagden gaf Milosevic een 10 voor zijn optreden, een opmerkelijk rap portcijfer voor iemand die in eigen land wordt gehaat. Milosevic slaagt erin de show te stelen door de getuigen, Albanezen uit Kosovo, aan ge detailleerde verhoren te onderwerpen. Hasan Pruthi, magistraat uit Djakovica, zag zich danig door Milosevic in de hoek ge dreven. Nadat hij had getuigd hoe Serviërs een deel van zijn stad hadden afgebrand, produceerde Milosevic een lijst met namen van politiemannen die door Albanese UQK- strijders waren vermoord. Milosevic las de namen op, maar Pruthi hield vol ze nooit te hebben gehoord. Waarop Milosevic zei: ,,U was rechter bij een plaatselijke hof, en u be weert niets te weten van gebeurtenissen, waar de hele stad over sprak?" Elk woord „Ik zou hem ook een 10 geven, hoewel geen 10-plus", zei Anthony d'Amato, een Ameri kaanse rechtsgeleerde. „Hij dwingt in de rechtszaal iets af dat geen enkele advocaat kan afdwingen - de aandacht voor elk woord dat hij uitspreekt." Milosevic heeft zich terdege voorbereid op zijn proces. Volgens het Servische blad Ne- deljni beschikt hij over het complete archief van de geheime dienst over de UQK, het Kosovaarse rebellenleger. Dit archief zou door de baas van de geheime dienst, Rade Markovic, op een cd-rom zijn gezet. Maar Milosevic' verdediging wordt nog het meest geholpen door aanklaagster Del Pon te zelf, die een naïef beeld schildert van de oorlogen op de Balkan. De Serviërs begin gen oorlogsmisdaden in Kosovo, maar niet als enigen. De U£K vermoordde ook bur gers en krijgsgevangenen, en haar leiders zijn (tot dusver) niet aangeklaagd. Del Pon te zegt dat de rebellie een gevolg was van Milosevic' besluit in 1989 de autonomie van Kosovo te schrappen. Maar toen een half milj oen Serviërs in Kroatië een jaar later om autonomie vroegen in dit land-in-oprich- ting, werd hen die ontzegd. En toen zij ver volgens naar de wapens grepen, zoals de Al banezen in Kosovo, werden hun leiders wel voor oorlogsmisdaden aangeklaagd. Dit meten met twee maten door Del Ponte zal Milosevic tijdens het hele proces kansen voor open doel bieden. Ruim 800.000 Ser viërs werden uit hun huizen verdreven en minstens 30.000 anderen vonden de dood in Kroatië, Bosnië en Kosovo, maar geen enke le politiek leider werd daar ooit voor aange klaagd. Slechts Servische politici (behalve Milosevic ook Radovan Karadzic) zagen ar restatiebevelen tegen zich uitgevaardigd. Als Milosevic in 1999 niet in oorlog was ge raakt met de NAVO, zou hij wellicht nooit zijn aangeklaagd voor misdaden in Kroatië en Bosnië. Tijdens de oorlogen daar waren er veel politici die met hem het glas hieven. „In Neurenberg zou het moeilijk zijn ge weest de zegevierende Geallieerden te be tichten van medeplichtigheid aan de nazi misdaden", schreef columnist Hugo Young. „Hetzelfde kan niet worden gezegd (van de westerse politici) tijdens de oorlogen in Joe goslavië tussen 1991 en '95." Milosevic is nu reeds in zijn element. Maar zijn finest hour moet nog komen. Dat breekt aan als het tribunaal over enkele maanden de aandacht van Kosovo naar Kroatië en Bosnië verlegt. Dan kan Milosevic zijn eigen getuigen oproepen: van Bill Clinton tot Jac ques Chirac, de wereldleiders die eens het glas met hem hieven. GPD pagina 5: soep met knuppelslagen Mannenhaat Een 20-jarige vrouw in Den Haag moest mee naar het po litiebureau, omdat ze haar tong had uitgestoken naar twee agenten. Op het bureau bekende ze een hekel te heb ben aan alle mannen. Ze mocht even later naar huis, toen haar vader haar kwam ophalen. Haven De Oosthaven in Breskens wordt verbeterd. De beton nen beschoeiing van de ha ven, die in de oorlog was ver nield, wordt hersteld. En de scheepszate, die lossen bij laag water mogelijk maakt, wordt weggehaald, omdat die voor de vissersschepen van geen waarde is. Ook de oprit aan de zuidzijde wordt weggehaald. Die was door de geallieerden aangelegd voor hun amfibievaartuigen, maar maakte het voor vissers onmogelijk om aan te meren. Na de opknapbeurt heeft de haven 290 meter aanleg- ruimte. Veerboot Zo'n tachtig passagiers van de veerboot Prins Bernhard zijn gisteravond met een vis sersboot van Breskens naar Vlissingen gebracht. Toen de veerboot van 20.25 uur wilde vertrekken, bleek iets te ha peren aan de afrij brug. De boot kwam klem te zitten en kon niet weg. Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail' redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19.25 per kwartaal 52,- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,~ zalerdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-coneern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij- PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2