Lokalen wensen plek in coalitie In de voetsporen van Mondragon Recreatieplan voor zuidkust Davitamon VITALIS JWH Erfenis oorlog jaagt gemeenten op kosten ALTENA Borst afwachtend over extra afrit ziekenhuis Goes Éci.b.iJiuiM.- IK Gtumhck - J*4: K|D,m J1 Kiezers houden gemeente spiegel voor Traditionele partijen rekenen op moeizame onderhandelingen Nieuwe voorzitter dorpshuis zeeuwse almanak Time-out Slim - Fit heet voortaan Slim «Fast! paraat zijn overdonderd door het grote succes van de twee nieuwe partijen. Met name Alert! heeft van meet af aan in het vooruitzicht gesteld een flinke steen in de vijver te zullen werpen, wanneer de partij zou toetreden tot het gemeentebestuur. En ook LSD zegt niet van plan te zijn, een maal op het pluche, de rimpels stilletjes glad te zullen strijken. De poorten gaan open, stellen de lokaio's, nu 'het volk' heeft gesproken. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde ZIERIKZEE - De wereld op z'n kop, dat is zo ongeveer het gevoel dat overheerst op het gemeentehuis in Zierikzee. De gevestigde partijen en het ambtelijk ap- waarm opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD door Ab van derSluis VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten, waar tijdens de Twee de Wereldoorlog zwaar is ge vochten, dreigen op kosten gejaagd te worden. Het Rijk wil de financiële bijdrage aan het opruimen van explosieven be perken. De nieuwe regeling kan de ge meente Oostburg, waar met eni ge regelmaat zware bommen moeten worden ontmanteld, honderdduizenden euro's gaan kosten. Een woordvoerder van de Zeeuws-Vlaamse gemeente vindt het opruimen van explo sieven een maatschappelijk probleem. De gemeenten moe ten daar niet alleen voor op draaien. De staatssecretarissen De Vries (Binnenlandse Zaken) en Rem- kes (Volkshuisvesting) willen de kosten die het Rijk kwijt is aan het opruimen van blindgangers en andere explosieven beper ken. Nu al betalen gemeenten mee aan het weghalen van ex plosieven, maar dat moet in de toekomst aanmerkelijk meer worden. Het is de bedoeling dat de gemeentelijke bijdrage om hoog gaat van 2,27 euro naar 2,5 0 euro per inwoner. Tot nu toe hoefden de gemeenten boven dien per project niet meer te be talen dan 45.000 euro. Ook dat maximum wil het Rijk loslaten. Gemeenten draaien vooral op voor de kosten, die zij moeten maken bij het onschadelijk ma ken van explosieven. „Inzet van hulpdiensten, het bijvoorbeeld stilleggen van bouwwerkzaam heden, de opvang en verzorging van mensen", somt een woord voerder van de gemeente Oost burg op. Iets meer dan twee jaar geleden ruimde de Explosieven Oprui- mings Dienst een bom uit de Tweede Wereldoorlog op in Haamstede. Bij die gelegenheid moesten bijna duizend inwo ners zes uur lang worden geëva cueerd. De kosten van het opruimen van een vliegtuigbom in Schoondij- ke in oktober 2000 bedroegen bijna 261.000 euro (575.000 gul den). Volgens de oude regeling hoefde de gemeente 'slechts' 45.378 eu ro (100.000 gulden) te betalen. Als de plannen van de twee staatssecretarissen De Vries en Remkes doorgaan, draait Oost burg in het vervolg voor alle kosten op. Het inschakelen van het Explosieven Opruimings commando (EOC) in Culemborg kost niets. Bezwaar De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft be zwaar gemaakt tegen de plan nen van het Rijk. „Er ontstaat een onevenredige verdeling van kosten. In sommige plaatsen, zoals Arnhem en Nijmegen en de kustgemeenten, liggen naar verhouding veel explosie ven. Deze gemeenten kunnen het niet helpen dat er op hun grond gebied hevige strijd is gevoerd", aldus C. van Dijk van de VNG. Ook de gemeente Vlissingen heeft de laatste twee jaar bewo ners moeten evacueren voor een bomruiming. Oostburg en Vlissingen vinden dat het Rijk voor een deel moet blijven opdraaien voor de kos ten, die gemoeid zijn met het op ruimen van explosieven. „Het is een verantwoordelijkheid van het Rijk", aldus de woordvoer der van Oostburg. (Advertentie) INTERIEUR BW DESIGN Scheldestraat 25 - 29, Vlissingen, 0118-413476 vrijdag 8 maart 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) en Alert! verwachten een serieuze kans om mee te mogen praten over de vorming van een nieuw dage lijks gemeentebestuur. De zeven zetels winst van de lo kalen betekenen een duidelijke vingerwijzing naar de gevestig de orde. Die moet worden ver taald in een wethouderschap, vinden de lijstrekkers P. Berre- voets-Ringelberg en J. van Feli- us. Naar verwachting beginnen half volgende week de eerste of ficiële besprekingen tussen di verse partijen. Het initiatief tot de uitnodigingen ligt bij de WD, als grootste partij. Lijst- strekker G. van de Velde-de Wil de vond het gisteren nog te vroeg om op de mogelijke collegesa menstelling vooruit te lopen. In 1996 was het ook de WD die de voortrekkersrol nam. Toen was ruim een maand nodig om RENESSE - D. Kooman volgt A. Verseput op als voorzitter van de Stichting Dorpshuis Re- nesse. Verseput heeft vier jaar lang de voorzittershamer gehanteerd, maar stapt nu op omdat hij deze functie onverenigbaar vindt met zijn raadslidmaatschap voor de Schouwse WD. De stichting legt verantwoording af aan de gemeenteraad. Koo man wil zich graag op zijn eigen manier inzetten voor het dorps huis. Hij ziet dat het dorpshuis een belangrijke plaats in Renes- se inneemt en wil het verder la ten uitgroeien tot een centrale ontmoetingsplaats voor de kern. Een ruimere inloopmoge lijkheid voor senioren, naast de bejaardensoos, hoort daarbij tot de mogelijkheden. de partijprogramma's tot elkaar te brengen en de wethouders- posten ingevuld te krijgen. Nu ook LSD en Alert! voor de poort staan en de zetelverdeling dicht bij elkaar ligt, houden de oude partijen rekening met een moei zame collegevorming. Ommezwaai Wat Alert! betreft kan de forma tie vlot worden volbracht. Lijst trekker Van Felius gaat er van uit dat zijn partij (goed voor drie zetels) en de vier zetels van LSD een plaats in het nieuwe college rechtvaardigen. Ook het CDA komt daarvoor in aanmerking, vindt de voormalig gemeentese cretaris van Laren. De christen democraten hebben hun be staande positie gehandhaafd. Dit in tegenstelling tot de WD (min drie) en de PvdA (min één), die daarom mischien beter 'een stapje terug moeten doen', zin speelt Van Felius op een rigou reuze ommezwaai. Feit is wel dat de drie overwin naars in dat geval een vierde partij nodig hebben om samen een meerderheid te halen. Van Felius noemt in dat verband de ChristenUnie (CU) maar toch ook de PvdA als mogelijke kan didaat. „Waar het ons om gaat is dat rekening moet worden ge houden met het onmiskenbare signaal dat de bevolking heeft laten uitgaan. Daar kun je niet omheen. Wanneer je het kiezers volk respecteert, mag je niet verwachten dat wordt vastge houden aan de traditionele sa menstelling (WD, PvdA, CDA) van de coalitie." Overigens lijkt het er op dat de CU een sleutel rol gaat spelen in de collegevor ming. De twee zetels van de re formisten zijn bij diverse opties noodzakelijk om een meerder heid te kunnen vormen. Ambitie Lijstaanvoerder Berrevoets van LSD is aanmerkelijk voorzich tiger met zinspelingen op de nieuwe machtsverhoudingen. Al hamert ook zij er op dat 'de stem van de inwoners' moet doorklinken in het dagelijks be stuur, zeker nu LSD met vier ze tels net zo groot is als WD en CDA. Berrevoets heeft er nooit een geheim van gemaakt op nieuw een wethouderspost te ambiëren. Die ambitie werd haar vorig jaar binnen het CDA fataal. Bij de WD, PvdA en haar oude partij bestaat aversie tegen een terugkeer van de bij de burger populaire Kerkwerf se in het college. Januari 2001 werd Berrevoets in die functie ontslagen, omdat zij door haar collega's een gebrek aan visie werd verweten. Berrevoets heeft zich altijd fel gekant tegen de onverwachte oppositie tegen haar persoon. Het CDA claimt hoe dan ook weer een wethouderszetel, zegt lijsttrekker L. Geluk-Poort- vliet. „Uit het feit dat wij stabiel zijn gebleven na alles wat er is gebeurd, spreekt het vertrou wen van de burger." Geluk is de wethouderskandidaat. In krin gen rond het CDA en de andere grote partijen zijn gaande de campagne twijfels gerezen over de bestuurskwaliteit van Geluk. Dat zou de ambities van de partij kunnen verstoren. Een oplossing zou zijn dat Geluk ge noegen neemt met het fractie voorzitterschap, zodat het CDA een andere wethouder naar vo ren kan schuiven. In dat ver band wordt de naam van ver trekkend fractievoorzitter C. Legemaate genoemd. Advertentie door Harmen van der Werf GOES - De provincie laat bin nenkort een studie uitvoeren naar de zin en de haalbaarheid van een extra afrit langs de rijksweg A58 voor ambulan cevervoer naar het ziekenhuis in Goes. Minister Borst (volksgezond heid) wil de resultaten van die studie afwachten, heeft zij de ze week geantwoord op vragen van de WD-Kamerleden J. Geluk en A. van Blerck- Woerdman. Geluk en Van Blerck-Woerd man trokken nogal van leer in hun vragen. Zij spraken ver wijtend over 'stroperige, bestuurlijke onmacht van overheden, ziekenhuizen en zorgverzekeraars' rond de aanleg van een extra afrit voor het Goese ziekenhuis. Begin 2000 was dat idee al geopperd op een discussiebijeenkomst over de toekomst van het zie kenhuis in Zierikzee. Sluiting van Zierikzee lijkt onvermij delijk, luidde daar de conclu sie, maar dan moet er wel een snellere ambulanceverbin ding met Goes komen. Minister Borst reageert in haar antwoorden niet op de kritiek. Zij meldt slechts feiten. Dat de provincie onlangs een plan voor de bereikbaarheid van zorgvoorzieningen op Schou- wen-Duiveland heeft inge diend. En dat de extra afrit on derdeel uitmaakt van dat voorstel. De tijdwinst die zo'n afrit kan opleveren, is volgens Borst één a zes minuten. Of zo'n afrit er echt moet ko men en hoe, is volgens Borst nog een kwestie van overleg tussen Rijkswaterstaat, haar eigen ministerie en de provin cie. Maar eerst moet er een stu die komen, naar onder meer de voor- en nadelen van de extra afrit, de kosten en eventuele alternatieven. Ook moet in kaart worden gebracht welke procedures nog doorlopen moeten worden om tot aanleg over te gaan. Wellicht moet het bestemmingsplan gewijzigd worden. Er moet zeker grond aangekocht worden. De studie moet al in april ge reed zijn. De betrokken be stuurders zijn daarna aan zet. Als tot aanleg wordt besloten, kan de afrit er op z'n vroegst volgend jaar klaar zijn. door Inge Heuff ZIERIKZEE -Schouwen-Duiveland wordt een wandelroute rijker. De Zierikzeese so ciëteit De Vereeniging viert dit jaar haar tweehonderdjarig bestaan met onder meer het uitzetten van een Mondragonpad. Tij dens de jubileumviering op 11 april wordt de exacte route bekendgemaakt. De sociëteit De Vereeniging is nog steeds ac tief in Zierikzee en wil haar jubileum vieren met een cadeau aan de gemeenschap. Dat is, naast de wandelroute, een beeltenis van Mondragon die aan het Stadhuismuseum wordt aangeboden. De Vereeniging hield tot voor kort haar vergaderingen in restaurant Mondragon. Mondragon was de Spaanse veldheer die in 1575 voet aan wal zette bij Zijpe om van daaruit Duiveland en Schouwen te verove ren. Het Mondragonpad volgt in grote lijnen deze route. Hoe het pad uitgezet is, wil de Vereeniging nog even voor zich houden, maar gemeentearchivaris Huib Uil kan zich wel voorstellen hoe de route ongeveer zal lo pen. „Mondi'agon trok op 28 september 1575 het Zijpe over en kwam een dag later door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Levensstrijd- dijk bij Zierikzee moet een wan delboulevard worden. Dat vinden de opstellers van het Re creatieplan Zuidkust Schou wen. Zij zien voor hun geestesoog een fiets- en voetpad op de kruin van de dijk. Plus daar en elders in het gebied uitzichtpunten en informatiepanelen. De kosten van het totale inrichtingsplan zijn begroot op 778.030 euro. Het nieuwe natuurgebied in spe heeft het hele jaar grote aan trekkingskracht op mensen. De plannenmakers willen die men sen naar de zin maken zonder dat dat ten koste gaat van de rust van de dieren. De recreatie mogelijkheden zijn daarom vooral aan de randen van het ge bied geprojecteerd. Op aanvullende voorzieningen voor auto's hoeven de bezoekers van de zuidkust niet te rekenen. Bij Schelphoek, Heerenkeet en Levensstrijd zijn parkeervoor zieningen en dat is voldoende, vinden de opstellers van het plan Voor fietsers komen geen luxe fietsenrekken. De plan nenmakers willen volstaan met simpele planken tussen palen waar het rijwiel tegenaan gezet kan worden. Wel wordt in het recreatieplan gepleit voor goede aansluitin gen van de te realiseren fietspa den op bestaande fietspaden en polderwegen. Wat de plannen makers betreft komt er langs het populaire Oosterscheldefiets- pad een verhard wandelpad. Op vier punten langs de zuid kust komen uitzichtpunten. Twee grotere en twee kleinere. De grotere uitzichtpunten wor den gebouwd in een ophoging op of tegen de bestaande dijk en krijgen een cirkelvorm. Om te voorkomen dat de uitzichtpun ten boven de dijk uitkomen wordt voorgesteld ze aan te leg gen in de vorm van een verzon ken zitkuil. Recreanten kunnen in de luwte van de omliggende grondwal zitten terwijl staande mensen kunnen uitkijken over de omge ving. Bij één van de kleinere uit zicht/rustpunten, feitelijk niet veel meer dan wat zitbanken, komen kwelbuizen. Het is de be doeling dat rond de buizen ver zinkt stalen roosters komen zo dat het water uit de kwalbuis vrij kan doorstromen. Het plan voorziet niet in de aan leg van vogelkijkhutten. Voge laars krijgen voorzieningen langs de Delingsdijk in de vorm van een fietspad/parallelweg. Van daaruit hebben ze onbelem merd zich op een gebied waar zich al tal van vogelsoorten ge vestigd hebben. Toerroute Voorgesteld wordt de Inlaagweg ter hoogte van de aansluiting met de Hoosjesweg af te sluiten voor doorgaand verkeer en te voorzien van keermogelijkhe- den voor auto's. Zo kan voorko men worden dat het een 'toer route' wordt. De Inlaagweg moet een verblijfsgebied wor den. Ter vergroting van de recreatie- ve beleving van het gebied dooi de mens en om de dieren meer leefruimte te geven wordt ge pleit voor aanleg van veerasters. Het vee moet vrij door het hele natuui'gebied kunnen trekken. Waardoor de mens zich echt 'te gast' voelt in het natuurgebied. Het ï-ecreatieplan Zuidkust Schouwen komt donderdag 14 maart aan de orde tijdens de vergadei-ing van de gebieds- commissie Schouwen-Oost. De vergadering wordt gehouden in het dorpshuis in Serooskerke en begint om 09.00 urn1. Het silhouet van het zwaard van de Spaanse veldheer Mondragon is terug te vinden op de Noordhavenpoort waar hij doorheen trok bij de inval van Zierikzee. foto Pieter Honhoff aan land, Over de zeedijk trokhij richting de huidige caissons bij Ouwerkerk. Vandaar moet hij via de Gouweveei'sepolder naar Zierikzee zijn getrokken. "Na een langdurig beleg trokken de Spaanse troepen op 2 juli 1576 Zierikzee binnen. Lang zijn zij er ove rigens niet gebleven. A1 op 3 november van dat jaar vertrokken de laatste troepen om dat er niets meer te halen viel in het stadje. Vlaanderen en Brabant werden het reisdoel en daar werd het platteland zwaar geplun derd: de Spaanse furie. Van het Mondragon pad zal vanaf 11 april een brochure met rou tebeschrijving verkrijgbaar zijn. Onlangs bereikte ons een be richt van de Middelburgse Bedrijfsvolleybal Vereni ging. De secretaresse van deze sportieve associatie meldde dat wedstrijden die op 15 ja nuari door een stroomstoring moesten worden afgelast, zijn verschoven naar 16 april. Een van de deelnemen de teams is samengesteld uit medewerkers van Delta Nutsbedrijven. Die hebben zich dus weten te verzekeren van een time-out van drie maanden. Je reinste competi tievervalsing. fie/e rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen -iii-i-io 2.1 ;nïijnw! i;x t iV'Af iflormatie: c-rnail: mri'-d'inp.ril n vv. 'iwr.vs Guluil Voor II' Acht voedingssupplementen goed voor lichaam en geest ■ra VITALIS j VITALIS VITALIS Omo capsules 5.49 pak 28 stuks -&r80" ISUPER DE B0E"r1 ISocils!> Slim-Fit krijgt een nieuwe naam: Slim-Fast. Aan de producten en het plan verandert niets. Het Slim-Fast- plan blijft een ideale manier om af te vallen en op gewicht te blijven! Met maaltijdvervangers die alle belangrijke voedingsstoffen van een complete maaltijd bevatten. En je vervangt L maar twee maaltijden per dag. De derde vV, y maaltijd Is dan een gewone maaltijd. Voor - tips. recepten en advies: www.slimfast.nl. ;.2Pj ';Jjt Slim «Fast, jouw manier van afvallen en op gewicht blijven. De hele wereld op je bord met KNORR Wereldmixen! Ontdek nu zelf de Italiaanse Came Caprese, Mississippi Gumbo en Toscaanse Pesto. Zelf hoeft u alleen vlees en verse groenten toe te voegen. Verrassend lekker, snel klaar, dus ideaal voor een doordeweekse variatie. Jf</K nw ©yj -fs: A -0 j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29