PZC Hockeyers vallen van hun troon Vreugdenhil boos op teamleiding stiekem gefilmd Nuijten in selectie voor EK 21 Doelman Kralj is weg bij PSV Monique Dopingzondaars Fifa: controles op bloeddoping bij WK Opnieuw hoofdprijs Stephan Eberharter Voshart in selectie voor EK korfbal Portugal zeker van steun Uefa Danny Heister uitgeschakeld Timmer meldt zich af in Inzeil Armstrong in Milaan-Sanremo Oranje speelt tegen Noren Australië sluit in halve finale titelprolongatie Nederland uit vrijdag 8 maart 2002 door Rob Kramp BEEKBERGEN - Bondscoach Frank Louter heeft acht turn- ,'sters geselecteerd voor het EK dat van 18 tot en met 21 april in Patras in Griekenland wordt gehouden. Onder hen bevindt zich Monique Nuijten uit Goes. Nieuw in de selectie zijn Suzan- na Harmes en Laura van Leeu- door Edwin Alblas KUALA LUMPUR - Onwerke lijk was voor veel hockeyers de gedachte op een WK niet de fi nale te spelen, maar na de af straffing tegen Australië in de halve finales (4-1) is het harde realiteit. De wereldkampioen is van zijn troon gevallen. „Voor mijn gevoel is het toernooi over", zei Teun de Nooijer, ook al wacht morgen in Kuala Lumpur nog de replay van de laatste olympische finale. Tegen Zuid-Korea, maar dan wel om het brons. De finale gaat tussen Duitsland en Australië. „Ik heb nog nooit op een WK of Olympische Spelen niet de fina le gespeeld", treurde captain Je roen Delmee. Voor de twee in ternationals, die alle successen van het Nederlandse hockeyelf- tal in de laatste decennia mee vierden, is het haast een onmo gelijke opgave om te wennen aan het verlies van een titel. Hoe opbeurend de woorden van bondscoach Joost Bellaart van daag ook zullen zijn. Strijdvaardigheid Voor de coach is de missie nog niet over en allesbehalve mis lukt. „Brons is ook een prijs en daar gaan we voor. Tegen Zuid- Korea zullen ze er zeker staan", gaf hij wat opzichtig blijk van zijn strijdvaardigheid. Bellaart heeft als bondscoach nog niets gewonnen. Het is zijn eerste WK in die functie. „Voor mij telt al leen maar goud", stamelde Del- mee. „Het toernooi is voor mijn gevoel afgelopen, het is klaar", verbloemde ook Teun de Nooij er zijn teleurstelling niet. „Maai de werkelijkheid is dat we nog BUNNIK - Deetos en Die Haghe zijn de hofleveranciers voor de selectie van de korfbalploeg die van 31 maart tot 7 april in het Spaanse Terrassa zal deelne men aan het EK. Beide clubs le veren vier spelers. Verrassingen telt de selectie niet. Bondscoach Jan Sjouke van den Bos koos dezelfde veer tien spelers die hij selecteerde voor de zaalinterland tegen Bel gië. De selectie bestaat uit de speel sters Abbenhuis, Loorij (Die Haghe), Brandt, Riet (Deetos), Preuninger (Fortuna), Van dei- Wilt, De Jong (Blauw Wit) en de spelers Abbenhuis, Slingerland (Die Haghe), Poelstra (Nic.), Huizebosch (DOS:46), Leon Si mons (Blauw Wit), Voshart, Erik Simons (Deetos). ANP LISSABON - Portugal zegt ga ranties te hebben van de Uefa dat het voor 100 procent zeker de eindronde van het Europees kampioenschap voetbal in 2004 kan organiseren. Hierover be stonden de afgelopen dagen nog twijfels. Toen zou Uefa's voorzitter Jo hansson hebben gezegd te over wegen de kandidatuur van Portugal in te trekken. De voor bereidingen op het evenement zouden te langzaam gaan. Voorzitter Madail van de voet balbond van Portugal sprak vervolgens met de Zweed. „Hij heeft mij ervan verzekerd dat de Uefa tevreden is met de gang van zaken. Bovendien zei Jo hansson dat onze kandidatuur nooit ter discussie heeft ge staan." RTR DOHA - Tafeltennisser Danny Heister is gisteren in Doha uit geschakeld in de Qatar Open. De nationale kampioen verloor in de achtste finales in zeven games van de Taiwanees Chuan 25e op de wereldranglijst, 11-7 9-11 11-7 14-12 9-11 8-11 8-11. Heister, de nummer 23 van de wereld, verspeelde tegen Chuan de voorsprong van 3-1 in games. In de tweede ronde had hij nog drievoudig wereldkampioen Waldnm- uitgeschakeld. ANP wen, beiden van Pro Patria uit Zoetermeer. De twee kwamen vorig jaar nog uit bij de juniores. In vergelij king met het WK in Gent, waar op de Nederlandse vrouwen een wedstrijd moeten spelen. En daar ga ik me wel voor proberen op te laden. Nederland is verwend met de successen van de laatste jaren: twee keer olympisch kampioen, de beste op het vorige WK en dat van 1990. En op het toernooi ertussen (1994) verliezend fina list. Het is nogal wat, benadruk te Bellaart. „Dan zullen sommi gen misschien brons zien als falen, maar ik kan je verzekeren dat veel landen er veel geld voor over hebben dat te bereiken." Met de roestigste medaille van alle mag Bellaart dan nog ge lukkig zijn, met de wedstrijd van gisteren was hij dat niet. Australië was op alle fronten beter dan zijn ploeg, die in de eerste tien minuten weer eens slordig met goede mogelijkhe den omsprong en daarna een voudig werd platgewalst. „Australië heeft maar één ver snelling: de vijfde. En je moet dus zorgen dat ze die dus niet kunnen gebruiken. Daarin heb ben we gefaald. We hadden ook zeker niet verdiend om te win nen" Via de stick van Bram Lomans scoorde Scott Webster na negen minuten de eerste, drie minuten later gevolgd door een tweede treffer van Jamie Dwyer. Twee kansen, twee doelpunten. „Een hard lesje in effectiviteit", rie pen Bellaart en Delmee in koor, meteen ook het euvel in de Ne derlandse ploeg blootleggend. „Australië heeft ons meteen af gestraft." Nederland heeft het hele toer nooi al te veel kansen nodig om tot scoren te komen, al had dat slechts tegen Duitsland (verlies) en Spanje (gelijkspel) conse quenties. Daar is in de voorbe- door Johann Mast INZELL - De boosheid van schaatser André Vreugdenhil dat niet hij maar Bart Veldkamp het enige Belgische startbewijs voor het WK allround heeft ge kregen, is enkele dagen na de onheilstijding alleen maar toe genomen. „Mijn eigen ploeg schoffelt me keihard onderuit. Dat verdien ik niet. Dit is stank voor dank en daar pas ik voor", zegt Vreugdenhil. Plotseling is de World Cup-fina le in Inzeil, die vandaag begint, de laatste serieuze wedstrijd van het seizoen voor schaats- Belg Vreugdenhil uit Honselers- dijk. Daar had hij niet op gere kend. Hij eindigde in januari bij het EK allround verdienstelijk op de zesde plaats. Maar omdat Bart Veldkamp dertiende werd kreeg België slechts één start plaats voor het WK, dat volgen de week in Heerenveen plaats vindt. Vreugdenhil kreeg van de Belgi sche schaatsbond in eerste in stantie de toezegging dat hij aan het WK mocht meedoen. De lei ding van het Wehkamp-team van Veldkamp en Vreugdenhil adviseerde echter om de 34-jari ge Hagenaar te laten starten. Het sponsorcontract met Weh- kamp loopt na dit seizoen af en de teamleiding vindt het met het oog op de toekomst verstandi ger dat kopman Veldkamp in Heerenveen rijdt. De Belgische bond schonk na gesprekken het INZELL - Marianne Tim mer komt de komende da gen bij de wereldbekerfi nale in Inzeil niet in actie. De schaatsster is ziek en heeft zich afgemeld. Timmer zou vandaag meedoen aan de 500 en zondag aan de 1000 meter. De KNSB heeft geen re serves aangewezen voor de betreffende afstanden. Op de 500 meter zijn daar door slechts vier Neder landse deelneemsters. Voor de 1000 meter over weegt de schaatsbond echter nog wel een ver vangster op te roepen. ANP ploeg vijfde werd in de landen- wedstrijd, is de ploeg op één plaats gewijzigd. Kimberley Viola werd door trainingsach terstand niet in de selectie opge nomen. In de begeleiding keerde Boris reiding genoeg op getraind, ver zekerde Bellaart. Maar toen het gebrek aan scherpte bij de aan vallers zich al vroeg in het toer nooi openbaarde, liet het zware speelschema geen ruimte om daar tussendoor nog uren trai ning aan te besteden. Wel wer den de spitsen met behulp van vertrouwen aan Veldkamp. Tot boosheid van Vreugdenhil. „Commerciële overwegingen mogen nooit voor sportieve gaan. Ik heb die plek verdiend voor België. Ik ben teleurgesteld in de beslissing en de mensen om me heen. Natuurlijk kan ik het team gedeeltelijk begrijpen. Ze zeggen dat ze me twee jaar ge holpen hebben en ik ben inder daad een stuk beter gaan schaatsen bij Wehkamp. Maar ze schoffelen me nu hard onder uit en dat verdien ik niet." Ongepast Vreugdenhil vindt het ongepast dat de Belgische bond op basis van Veldkamps resultaten bij de Olympische Winterspelen een beslissing heeft genomen. „Ze zeggen dat Bart goed gereden heeft, maar hij vindt zelf van niet en hij heeft ook niet goed gepresteerd. Waar hebben ze het dan over? Bovendien vind ik dat je alleen naar vergelijkbare wedstrijden moet kijken waar Bart en ik samen gereden heb ben. Dan heb ik heb bij het EK en enkele World Cups beter ge presteerd", aldus Vreugdenhil. „Ik stel mezelf altijd positief op en ik denk dat ik mag zeggen dat ik een van de meest sociale schaatsers ben. Ik heb te snel te veel medelijden met anderen. Maar als ik er deze keer niets van zeg, dan lopen ze straks al tijd over me heen. Bart was boos op mij, omdat ik gezegd heb dat hij slecht gepresteerd heeft bij de Spelen. Hij heeft het recht niet om boos op mij te zijn. Hij moet de rollen niet omdraaien. Hij heeft mijn toekomst op het spel gezet." De uiterste inschrijfdatum voor het WK is op 12 maart. Vreug denhil heeft er weinig vertrou wen in dat hij dinsdag alsnog wordt aangewezen. Toch wil hij zich in de aanloop naar het WK positief opstellen in de richting van Veldkamp. „Ik wil er zeker niet met de pet naar gooien. Ik ben reserve, dus moet ik er klaar voor zijn." Respect Vreugdenhil maakt zich niet druk om eventuele gevolgen van zijn woorden voor zijn positie in het team. Zijn toekomst is toch al ongewis. Óp 31 mei loopt het contract van de schaatser af, net zoals dat van zijn teamgeno ten. Of er een nieuwe sponsor komt is nog niet bekend. „Ik wil gewoon rechtvaardigheid en meer respect van de andere kant." Teammanager Conrad Alleblas wil eerst zelf met Vreugdenhil Orlov niet terug. De trainer van De Hazenkamp uit Nijmegen wordt vervangen door Gerben Wiersma van Heerenveen. Riet je Bijholt blijft de tweede assis tent van Louter. De juniores verdedigen in Pa- videobeelden op hun tekortko mingen gewezen. „Dan moet je verder hopen dat ze wel een keer vallen." De schade na een kwartier vond De Nooijer nog wel te overzien. „Zeker ook omdat we steeds maar weer strafcorners kregen, dus kansen om terug in de wed- praten en gaat derhalve niet op diens uitspraken in. Alleblas benadrukt dat het teammana- gement de Belgische bond heeft geadviseerd om Veldkamp te la ten rijden. „Bart staat buiten dat advies", aldus Alleblas. „Wij vinden dat zijn prestaties bij de Spelen duidelijk maken dat er progressie is. Bart kan tij tras de derde plaats van het EK van 2000 in Parijs. Voor die ploeg selecteerde Louter zeven turnsters. Selectie vrouwen senioren: Ve rona van de Leur, Suzanna Har mes, Laura van Leeuwen, Ga- strijd te komen." Maar nadat de Aussies na drie minuten in de tweede helft al op 3-0 kwamen, legde ook de spelmaker van Oranje het hoofd in de schoot Dertien in totaal en niet één keer liep de strafcorner gesmeerd. Toen het al lang 4-0 stond leidde een verprutste strafcorner nog dens het WK goed presteren, denken wij." Veldkamp is kopman van het team en Alleblas durft de verge lijking met het wielrennen deels aan. „Je hebt kopmannen en knechten. Bart is kopman, laat dat vooral duidelijk zijn. Als hij goed presteert, kan dat een ex tra impuls geven voor de voort briëlle Wammes (Pro Patria), Rikst Valentijn (Heerenveen), Renske Endel, Monique Nuij ten, Fieke Willems (De Hazen- ka mp/Nij megen) Juniores: Berber van den Berg, Nathalie Bletterman, Loes Lin- ders (Heerenveen), Shalina Groenveld, Renee de Wit (Alk maar), Mayra Kroonen (Pro Pa tria), Patricia Lasomer (Echt). foto Koen Suyk/ANP wel tot de enige tegentreffer, zes minuten voor tijd. Van verdedi ger Menno Booij notabene. „Misschien wel kenmerkend dat juist hij het enige doelpunt maakt", schamperde Delmee, om daarmee nog maar eens de onkunde voorin te onderstre pen. GPD zetting van het team. Dat is ook het belang van André op langere termijn. André heeft zijn positie te danken aan het feit dat Bart alle buitenlandse rijders op sleeptouw heeft genomen. We lopen niet weg voor André's te leurstelling, maar zijn tijd komt nog wel Hij heeft enorme moge- lijkheden." GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - Ivica Kralj is weg bij PSV. Zijn doorlopend contract tot 2004 wordt per 1 ju li ontbonden, omdat beide par tijen geen enkel heil meer zien in een verder verblijf. Kralj hoeft met onmiddellijke ingang niet meer te verschijnen op de trai ningen. PSV neemt een financi eel verlies op de koop toe. De clubleiding trok Ivica Kralj in juli 1999 aan, in de stellige verwachting dat de Joegoslavi sche nationale doelman de nieu we eerste keeper zou worden. Het liep echter allemaal anders. De prestaties van Kralj vielen tegen en Ronald Waterreus kreeg relatief eenvoudig zijn plaats in de basis terug. Sindsdien heeft Kralj bij PSV een onduidelijke positie. In de keepersgroep van PSV was hij het vijfde wiel aan de wagen. Hij speelde in drie seizoenen slechts van onze sportredactie ZURICH - Bij de wereldtitel strijd voetbal, de komende zo mer in Japan en Zuid-Korea, zal worden gecontroleerd op bloeddoping. De Fifa heeft dat besluit gisteren genomen. Het is de eerste keer dat in het voetbal deze controles plaats hebben. Het gebeurt op drin gend advies van de medische commissie van de wereldvoet- balorganisatie. Het college vond de extra controles noodza kelijk, nadat bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City meerdere atleten waren betrapt. Na elk duel zullen twee spelers per team op bloeddoping wor den getest. Deze controles wor den uitgevoerd naast de al ge bruikelijke. Ook zullen er onverwachte controles tijdens trainingen plaatsvinden bij de eindronde. De Fifa zag af van door Gert Hendriksen PADOVA - Openbaar aanklager Paola Cameran lijkt bij de voor bereiding op het dopingproces over de Ronde van Italië 2001 steeds meer troeven in handen te krijgen. Ze beschikt onder meer over met een verborgen ca mera opgenomen beelden van wielrenners die bij hun arts ver boden middelen komen vragen en halen. Het Italiaanse dagblad La Re- pubblica publiceerde een aantal opgenomen conversaties tussen renners en verzorgers. „Wat heb je nodig?", vraagt een dokter aan zijn fietsende 'patiënt', wiens naam niet wordt prijsge geven. „Dokter, geef mij maar freamine en een beetje epo." Freamine is een injecteerbare van onze sportredactie ALTENMARKT-ZAUCHEN- SEE - De Oostenrijkse skiër Stephan Eberharter heeft na de wereldbekers algemeen en af daling ook de hoofdprijs op de Super-G gewonnen. Eberharter had gisteren tijdens de afslui tende wedstrijd in Altenmarkt- Zauchensee genoeg aan de vier de plaats om de beker te verove ren. De Zwitser Didier Cuche won de laatste Super-G van het sei zoen in een tijd van 1.25,53, voor de Oostenrijker Fritz Strobl (1.25,88) en de Italiaan Ales- sandro Fattori (1.26,14). Zwit serse skiërs hadden op dit num mer al tien jaar niet meer gewonnen. Cuche had nog een kleine kans om Eberharter te achterhalen in de strijd om de wereldbeker „Ik wist dat ik moest winnen en dat hij geen punten mocht sco ren. Hij hoefde alleen in de top vijftien te finishen en deed het heel slim", zei Cuche. Eberhar ter, die vorige maand tijdens de Olympische Spelen op de Su per-G zilver won, verzamelde totaal 470 punten. Cuche ein digde tweede met 426. De Noor Kjetil Andre Aamodt, die in Salt Lake City goud haalde, werd ze vende. Bij de vrouwen ging de zege naar Micky Dorf meister in 1.27,87. Voor de bijna 29-jarige zeven wedstrijden, waaivan twee in Europees verband. Zijn Europese debuut voor PSV maakte hij in het seizoen '99-'00 in de uitwedstrijd tegen Glas gow Rangers. Kralj maakte daarin een matige indruk. Beter verging het dit seizoen in de thuiswedstrijd tegen Lazio Roma, waarin hij met een reflex een schot van Mendieta keer de. PSV betaalde destijds ongeveer 6,5 miljoen gulden voor Kralj. Omdat het contract ontbonden wordt, ziet PSV niets daarvan terug. Voorzitter Harry van Raaij: „Het initiatief om het contract te ontbinden is van ons uitgegaan. Vaak heb je succes met het aantrekken van een spe ler, soms gaat het mis. Met Kralj hebben we het duidelijk niet goed gedaan. Ook wij maken fouten. Bij PSV kwam hij niet uit de verf. Het heeft geen zin om hem almaar op de reservebank te houden." GPD het invoeren van extra drink- pauzes. Er lag een voorstel op tafel om per helft de spelers an derhalve minuut de tijd te gun nen om vocht tot zich te nemen. Dit in verband met de hoge tem peraturen in Azië. Wel adviseert de Fifa scheids rechters zich soepel op te stel len, als spelers bij gewone on derbrekingen langs de kant even snel wat drinken. DPA MILAAN - Lance Armstrong zal zijn wielerseizoen openen met de klassieker Milaan-San- remo. De drievoudig winnaar van de Tour de France meldde zich wegens maagproblemen af voor de Ronde van Murcia die woensdag begon. SID cocktail aminozuren (te verge lijken met de vetzuren van in- tralipid dat door de PDM-ploeg berucht werd) en als zodanig niet verboden, maar wel in com binatie met het bloeddoping- middel erytropoietine. In een andere opname doet een renner zijn beklag over de teamarts, die hem niet genoeg middelen wil geven of over het feit dat de ploegleider op de hoogte is gebracht van zijn ge bruik. Cameran werkt aan een proces tegen 52 personen - wielrenners, verzorgers, ploegleiders - die er van worden verdacht de antido- pingwet te hebben overtreden. Justitie voerde op 6 juni vorig jaar een bliksemactie uit in de Giro. Bij de invallen werden flinke voorraden verboden mid delen aangetroffen. AFP/ANP Oostenrijkse was het de vijfde overwinning in dit seizoen en de veertiende in haar loopbaan. Woensdag was ze al de snelste op de afdaling en veroverde ze de wereldbeker algemeen Op de Super G werd haar land genote Alexandra Meissnitzer tweede op 66/100e en de Duitse Hilde Gerg derde op 1,5 secon de. Gerg was al zeker van de we reldbeker op de Super G. Olym pisch kampioene Ceccarelli uit Italië kwam niet verder dan de 19e plaats. Jana Kostelic, in Salt Lake City goed voor drie keer goud en een zilver, haalde het einde niet en viel uit. DPA OSLO - Het Nederlands voet balelftal speelt op 21 augustus een oefenduel met de Noren. De ontmoeting vindt in Oslo plaats en geldt als voorbereiding op de start van de EK-kwalificatie. Oranje vervangt Denemarken. Die interland gaat niet door nu Noorwegen en Denemarken in dezelfde EK-kwalificatiegroep zitten De Noorse bondscoach Sdemb is tevreden met Neder land. „Ook al gaan ze niet naar het WK, ze hebben veel meer sterren dan Denemarken en zijn en perfecte warming up."GPD Remco van Wijk loopt zich vast op de Australische verdediging en gaat onderuit. Veldkamp heeft mijn toekomst op het spel gezet' De World Cup-finale in Inzeil is de laatste serieuze wedstrijd van het seizoen voor André Vreugdenhil. foto Leo Vogelenzag/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21