PZC Gemeente stelt eisen aan terras Redenen te over voor lokaal Souburg 13 Erfenis van oorlog jaagt gemeenten op kosten Davitamon VITAUS Onderzoek naar veiligheid tunnel ALTENA Gesprekken over Middelburgse coalitie begonnen Plastic stoelen en reclame aan schermen voortaan taboe Oorzaak brand schip onzeker zeeuwse almanak Time-out Slim «Fit heet voortaan Slim «Fast! MIDDEIM vrijdag 8 maart 2002 I doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg bindt de strijd aan met plastic terrasmeubilair. Er zijn nieuwe regels opgesteld waaraan de terrassen in de binnenstad moeten voldoen. 1 Terrasschermen mogen geen re clame meer bevatten en de stoe- - len en tafels moeten voldoen aan de 'redelijke eisen van wel- i stand'. De nieuwe regels zijn een uit vloeisel van de herinrichting van de binnenstadDe gemeente wil de stad door de voorschrif ten een meer samenhangend ui- 1 terlijk geven. Dit jaar krijgen horeca-ondernemers nog res pijt. Vanaf volgend jaar moeten alle terrasschermen en het meu- bilair aan de nieuwe regels vol- doen. Cafés en restaurants mogen geen vlonders meer als vloer ge bruiken. Terrasschermen mo gen alleen worden geplaatst als de verkeersveiligheid anders in het geding is of als ze voor af scherming van de wind noodza kelijk zijn. Reclame op terras schermen is voortaan taboe. Voor alcohol- en tabaksreclame geldt overigens al een landelijk verbod. Doorzichtig De gemeente wil verder dat de schermen dezelfde kleur krijgen als de gevel of de kozijnen van het pand waar ze bij horen. De schermen moeten bovendien voor een groot deel van door zichtig materiaal zijn en aan be paalde afmetingen voldoen. Als verschillende ondernemers in één straat terrassen hebben die aan elkaar grenzen, moe ten ze ervoor zorgen dat ze de aankleding op elkaar aanpas sen. Volgens J. Meijer van de ge meente, wordt er rekening ge houden met de ondernemers. „Als ondernemers net nieuw meubilair hebben gekocht, gaan we kijken of het nog een jaar neergezet kan worden. We bekijken dat van geval tot ge val." Voor witte plastic stoelen en tafels geldt echter geen par don. Die moeten onmiddellijk worden vervangen. Het liefst ziet de gemeente houten of rotan stoelen. ,,Op zich kunnen kunst stof stoelen ook wel", zegt Meij er. „Er is een ondernemer die bordeaux-rode stoelen heeft met nette kussentjes erin. Dat kan bijvoorbeeld nog wel. Dat rotan is overigens ook vaak ge woon kunststof." Ondernemers zeggen nog niet geïnformeerd te zijn over de nieuwe regels. Rogér Mast booms van eetcafé Bommel heeft vorig jaar nieuwe schotten laten maken. Hij weet niet of zijn schotten, die zesduizend gulden kostten, aan de voor schriften voldoen. „Ze zijn wel voor een deel door zichtig, maar ik zou het moeten nameten om te kijken of ze de juiste afmetingen hebben. Ik heb vorig jaar gebeld of er richt lijnen waren. Ik heb ze maar naar voorbeeld van de oude gemaakt. Ik verwacht met die door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zeeuwse gemeenten, waar tijdens de Tweede Wereldoorlog zwaar is gevochten, dreigen op kosten gejaagd te worden. Het Rijk wil de fi nanciële bijdrage aan het opruimen van explosieven gaan beperken. Voor de gemeente Oostburg, waar met enige regelmaat zware bommen ont manteld moeten worden, kan de nieu we regeling honderdduizenden euro's gaan kosten. Een woordvoerder van de Zeeuws-Vlaamse gemeente vindt het opruimen van explosieven een maat schappelijk probleem. De gemeenten moeten daar niet alleen voor opdraai en. De staatssecretarissen De Vries (Bin nenlandse Zaken) en Remkes (Volks huisvesting) willen de kosten die het Rijk kwijt is aan het opruimen blind gangers en andere explosieven gaan be perken. Nu al betalen gemeenten mee aan het weghalen van explosieven, maar dat moet in de toekomst aanmer kelijk meer worden. Het is de bedoeling dat de gemeentelijke bijdrage omhoog gaatvan2,27 euro naar 2,50 euro per in woner. Tot nu toe hoefden de gemeenten bovendien per project niet meer te be talen dan 45.000 euro. ook dat maxi mum wil het Rijk loslaten. Hulpdiensten Gemeenten draaien vooral op voor de kosten, die zij moeten maken bij het on schadelijk maken van explosieven. Experts bekijken op 16 mei 2001 een röntgenfoto van een zeemijn die uit Vlissingen wordt verwijderd; dat soort acties gaat de gemeenten in de toekomst veel meer geld kosten. foto Lex de Meester „Inzet van hulpdiensten, het bijvoor beeld stilleggen van bouwwerkzaam heden, de opvang en verzorging van mensen", somt een woordvoerder van de gemeente Oostburg op. De kosten van het opruimen van een vliegtuigbom in Schoondijke in oktober 2000, be droegen bijna 261.000 euro (575.000 gulden). Volgens de oude regeling hoef de de gemeente 'slechts' 45.378 euro (100.000 gulden) te betalen. Als de plannen van de twee staatssecretaris sen De Vries en Remkes doorgaan, draait Oostburg in het vervolg voor alle kosten op. Het inschakelen van het Ex plosieven Opruimingscommando in Culemborg kost niets. De gemeente Vlissingen werd de laatste twee jaar geconfronteerd met het eva cueren van inwoners. In oktober '99 werd bi] werkzaamheden aan het slui- zencomplex bij Het Eiland een Ameri kaanse vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog ontdekt. Bewoners moesten tijdelijk opgevangen worden in Het Ar senaal. Connexxion moest treinpassa- giers vervoeren, omdat het treinverkeer richting Vlissingen vanaf Middelburg was gestaakt. De kosten bleven onder de 45.378 euro (honderdduizend gul den). „We zijn tot nu toe onder de grens van de oude regeling gebleven", aldus een woordvoerder van de gemeente Vlissingen. „Maar stel dat je een heel ingewikkelde evacuatie hebt in de bin nenstad, dan zit je zo boven het maxi mum vastgestelde bedrag." Oostburg en Vlissingen vinden dat het Rijk voor een deel moet blijven op draaien voor de kosten, die gemoeid zijn met het opruimen van explosieven. Slim-Fit krijgt een nieuwe naam: SlimFast. Aan de producten en het plan verandert niets. Flet Slim-Fast- plan blijft een ideale manier om af te vallen en op gewicht te blijven! Met maaltijdvervangers die alle belangrijke voedingsstoffen van een complete maaltijd bevatten. En je vervangt maar twee maaltijden per dag De derde maaltijd is dan een gewone maaltijd Voor tips, recepten en advies: www.slimfast.nl. S Slim «Fast, jouw manier van afvallen en op gewicht blijven. Acht voedingssupplementen goed voor lichaam en geest Bijna de helft van de Oost-Souburgers heeft op de nieuwe lokale partij gestemd: in het dorp bestaat veel onvrede over de Vlissingse poli tiek, blijkt uit gesprekken op straat. foto Ruben Óreel s opgenomen in alk regionale ifauliiaden van NRp DagDliicJen Mwr mlorrnalie e-mail info'êWRp.n! o.v.v. Nieuws Gelipt Voor U' door Gerrit van Loon OOST-SOUBURG - Kapotte straten, vervuilde perken, ge sloten banken en 45 meter hoge appartementen. Zomaar wat re denen waarom de mensen uit Oost-Souburg woensdag niet voor de gevestigde partijen in de gemeente kozen, maar voor de lokale Partij Souburg-Ritthem. Bijna de helft van het aantal stemmen uit het dorp ging naar deze partij en dat betekende vier zetels in de Vlissingse ge meenteraad. Want Oost-Sou burg mort. „De gemeente moet het dorp het dorp houden." Vooral de stad Vlissingen is een doorn in het oog. Alle centjes gaan naar Vlissingen. Oost- Souburg is het stiefkindje. En Vlissingen stopt ons in het ver domhoekje. Het zijn veel ge hoorde kreten in het dorp vlak boven de stad. Voor het eerst sinds de gemeentelijke herinde ling in 1966 kunnen de Soubur gers op een eigen partij stem men. Meer vingers in de lucht voor Souburgse en Ritthemse zaken. Stiefkindje Opvallend veel ouderen steken hun vinger op. Mevrouw Wame- link (70) uit de Steengracht- straat is een van de vele Partij Souburg-Ritthem stemmers. Ze komt net de supermarkt uitzet ten. „Wat me vooral stoort zijn die twee hoge appartementen die hier gebouwd zijn. Geen ge zicht voor Souburg. Die moeten weg. Ons dorp is toch al het stiefkindje van Vlissingen T. van der Horst (71) is het hele maal met haar eens. „Als we naar de gemeente of woning bouw in Vlissingen bellen, ge beurt er niks. Ik woon aan de Hudsonstraat nummer 15 en naast ons huis is een brandgang. Die ziet groen van het onkruid. Als het gaat regenen, wordt de straat spekglad. Maar blijkbaar moeten er eerst een paar oude mensen vallen voordat er wat aan wordt gedaan." „Luisteren naar de mensen uit Souburg", vindt ook Frieda Bloemhard uit de Eikenstraat. Ze stemde eveneens Partij Sou burg-Ritthem. Ze woont al der tig jaar in het dorp Grote onzin, vond ze het afbreken van de hui zen aan het Oranjeplein. Een plek die veel commotie oproept. Mevrouw De Bruijne komt de besproken straat in lopen. Ze wijst naar het bushokje aan de overkant. „De bus moet op het Oranjeplein blijven. Hij mag hier niet weg." Het is niet haar enige klacht. „Te veel banken gaan dicht. In april is alleen de Postbank nog open. En de bi bliotheek is veel te duur". Ze hoopt dat de lokale partij deze zaken eens flink gaat aanpak ken. Zandhopen Jan van Eenenaam (70), die ge niet van zijn wandeling in het zonnige Souburg, maakt zich niet meer druk.,Van mij mag de huidige gemeenteraad nog tien jaar blijven zitten. De centjes gaan toch allemaal naar Vlis singen. Daar is niets aan te doen." De bewoner van de Kromwegesingel is niet te spre ken over de voetbalvelden in het dorp. „Het zijn zandhopen." De hoop van Trudy Schout uit de Frans Leenhoutsstraat is ge vestigd op de Partij Souburg- Ritthem. Ze hoopt dat de partij het eenrichtingsverkeer in ere schotten eigenlijk weinig pro blemen." Een beetje vreemd vindt hij de overheidsbemoeie nis wel. „Het is toch raar dat de gemeente bepaalt welk meubilair je op je terras mag zetten?" door Wout Bareman TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel heeft de onder zoeksbureaus Holland Railcon sult en TNO Technische Menskunde opdracht gegeven onderzoek te verrichten naar de veiligheid in de tunnel. Daarbij gaat het vooral om de wijze waarop mensen die nauw be trokken zijn bij de dagelijkse gang van zaken (operators) en de hulpdiensten reageren bij een ongeval of calamiteit. De Westerscheldetunnel staat nu internationaal al bekend als uitermate veilig. Dat heeft alles te maken met de twee geschei den rijrichtingen, met de dwars verbindingen om de 250 meter en de hittewerende bekleding, die een hitte tot 1350 graden kan weerstaan. Maar de tunneldi rectie wil ook op ander gebied de veiligheid optimaliseren. Uit eerder onderzoek van TNO is gebleken dat gebruikers van een tunnel bij nadering en het inrij den van de verbinding plotse ling ander rijgedrag vertonen. Er is sprake van enige onzeker heid en dat leidt tot bijvoor beeld verkrampt rijden en een matiging van de snelheid. Onbehaaglijk Daarbij spelen factoren als de lengte, het type tunnel (onder een waterweg, door een rots of ondergronds in een stad), de bochten en hellingen in de tun nelbuis en de aankleding een rol. Volgens TNO is de kritische afstand van een tunnel twee ki lometer. Is de verbinding langer, dan maakt zich van veel gebrui kers een onbehaaglijk gevoel meester. herstelt. Laatst is ze nog door een fietser tegen haar been gere den. Een fietser die daar hele maal niet mocht rijden. Ook voor haar hond stemde ze woensdag op de lokale partij. Het huisdier heeft last van het vuurwerk dat jongelui 's avonds in haar buurt afsteken. Ze heeft de politie al enkele keren inge schakeld. „Maar die moet natuurlijk wel op het juiste mo ment komen. Trouwens, de poli tie kan er niets aan doen dat de vogels dan al gevlogen zijn." Rotbende Vroeger was Souburg trots en rijk. Tenminste, volgens me vrouw Hoogersteger uit de Hen ri Dunantstraat. Ze heeft een uitgesproken mening over haar woonplaats. „Het is hier een grote rotbende. Straten zijn ka pot. Perken vervuild. Vroeger was Souburg rijk maar sinds ze bij Vlissingen behoort, is daar niets meer van over." Volgens de inwoners van Oost- Souburg verdienen tal van za ken in hun dorp verbetering. Naast beloofde verbeteringen zal de lokale Partij Souburg- Ritthem volgens hen ook voor meer werk zorgen. Het motto in dorpscafé de Vriendschap luidt dan ook: meer werk aan de win kel door het gelul van Dick Schinkel. Partij Souburg-Rit them haalde bij de gemeente verkiezingen vier zetels. Een van de zetels wordt ingevuld door, jawel, Dick Schinkel. De NV Westerscheldetunnel laat niets aan het toeval over en wil dat al die zaken nu verder worden onderzocht, zodat pas sende maatregelen kunnen wor den genomen. Holland Railcon sult gaat een virtual reality programma voor de tunnel en directe omgeving ontwerpen, waarmee de toekomstige tun neloperators kunnen worden getraind voor alle mogelijke on gewenste situaties in de tunnel, zoals ongevallen en branden. Het trainingsprogramma is ook bestemd voor de hulpdiensten. TNO maakt een analyse van de taken van de operator in het be dieningscentrum van de tunnel, de wijze waarop hij menselij kerwijs reageert op een ongeluk en de mogelijke gevolgen van een verkeerde inschatting. Ook die analyse moet leiden tot voorstellen voor de opleiding, training en werkomstandighe den. TNO onderzoekt ook de leesbaarheid van de bebording, onder meer op het Tolplein. De NV Westerscheldetunnel heeft het afgelopen jaar uitge breid onderzoek gedaan naar de verkeersstromen. Hoewel die moeilijk te voorspellen zijn, is aan de hand van een aantal voorbeelden (Zeelandbrug, de Storebaeltbrug in Denemarken en de Oresund tussen Kopenha gen en Malmö) bekeken in hoe verre de prognoses overeenko men met de realiteit. De verkeersmodellen voor de Westerscheldetunnel gaan uit van de passage van 12.000 voer tuigen per dag met een groei van twee procent tot 2010 en daarna van één procent per jaar. Maar een grotere stijging wordt niet uitgesloten. pagina 17: tunnelrubriek (Advertentie) INTERIEUR HM DESIGN Scheldestraat 25 - 29, Vlissingen, 0118-413476 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het spel is op de wagen. De onderhandelin gen overeen nieuw Middelburgs college zijn begonnen. Het CDA heeft als grootste partij het ini tiatief. De partij wil met een zo breed mogelijke coalitie de ko mende raadsperiode in. Lijsttrekker Piet Bruinooge en fractievoorzitter Sjoerd Buis man hebben gisteren met alle partijen in Middelburg gespro ken. „Er staan twee zaken cen traal in die gesprekken", zegt Buisman. „Hoe men het te vor men college ziet en de vraag welke punten voor partijen be langrijk zijn. Ze hoeven niet hun verkiezingsprogramma te over handigen, maar het gaat om de punten die ze straks in het colle geprogramma willen zien." Het huidige college is met vijf tien zetels in de raad vertegen woordigd. Op een totaal van 29 is dat een krappe meerderheid. Bij politiek gevoelige punten is één dissidente stemmer vol doende om een voorstel te laten sneuvelen. Dit keer wil het CDA een groter draagvlak. „We wil len een zo breed mogelijke coa litie", zegt Buisman. Hij verwacht dat de onderhan delingen vrij vlot zullen verlo pen. „Ik denk eerder in weken dan in maanden, maar als ie mand zijn hakken in het zand zet, wordt het moeilijk. Maar dat verwacht ik niet. Er is goede wil. De dingen zijn onderhan delbaar." Mogelijkheden Er is een aantal mogelijkheden voor een coalitie. Het CDA heeft samen met de PvdA en de WD een meerderheid van vijftien. Dat geldt ook voor de combina tie CDA-PvdA-Christenunie. Het probleem bij die scenario's is welke partij de vierde wet houder moet leveren. De PvdA en het CDA hebben hetzelfde aantal zetels in de raad. Ook mogelijkheden zonder de PvdA leveren niet de gewenste brede coalitie op. Samenwerking met de SGP of Leefbaar Middel burg, die beiden ook drie zetels hebben, lijkt op basis van de verkiezingsprogramma's bijna onmogelijk. Een voortzetting van het huidi ge college zonder de AOV Unie 55+ lijkt voor de hand te liggen. De ouderenpartij verdween uit de raad omdat de zittende raadsleden zich aansloten bij de WD. De plaats van wethouder Ruud Visser kan worden inge nomen door A. de Vries (PvdA). De partijen praten vandaag ver der. ANTWERPEN - De oorzaak van de brand die woensdag avond woedde op het met kunst mest geladen vrachtschip Star Ikebana in de haven van Ant werpen is nog niet duidelijk. In elk geval is zeker dat er geen sprake is geweest van broei van de meststoffen. De dampen die door een chemische reactie ont stonden, bleken na onderzoek niet giftig te zijn. Het Singaporese schip Star Ike bana lag voor anker in het Chur- chilldok en vervoerde 2600 ton kunstmeststoffen van chemie bedrijf BASF. De lading vatte woensdagavond plots vlam. Fase twee van het rampenplan werd afgekondigd omdat er enige tijd sprake was van ontploffingsgevaar. Onlangs bereikte ons een be richt van de Middelburgse Bednjfsvolleybal Vereni ging De secretaresse van deze sportieve associatie meldde dat wedstrijden die op 15 ja nuari dooreen stroomstoring moesten worden afgelast, zijn verschoven naar 16 april. Een van de deelnemen de teams is samengesteld uit medewerkers van Delta Nutsbedrijven. Die hebben zich dus weten te verzekeren van een time-out van drie maanden. Je reinste competi- tievervalsing. De hele wereld op je bord met Wereldmixen! Ontdek nu zelf de Italiaanse Carne Caprese, Mississippi Gumbo en Toscaanse Pesto. Zelf hoeft u alleen vlees en verse groenten toe te voegen. Verrassend lekker, snel klaar, dus ideaal voor een doordeweekse variatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13