Dat wat leuk is, pakt ze aan Ik lok m'n tegenstander in een zetje en dan... een dam Een beetje kussen, een beetje voelen GEBOEKT Kane zal anders klinken dE jon&E ondERooER +BABAAB+BAB+BAB+BA -BA *+B ABBA +BAB+BAB+BABA Nieuwe attracties in de Efteling Een gezonde geest in een ge zond lijf. Hoe krijg je dat voor elkaar? Jolien de Graag (16) kent het recept: een flinke portie inzet plus een stevige do sis wilskracht. Dé sleutel tot succes. De Goese scholiere houdt het lijf strak en lenig met jiu jitsu, terwijl de hersencellen gekneed worden achter het dambord. Swingend schuift ze de schijven over het bord. Swin gend, want ook de uurtjes Streetdance zorgen voor 'vlotte' partijtjes in zwart-witte kleu ren. Haar damverhaal begon ooit op de Ireneschool in Goes. „Stelde niet veel voor, maar de school- competities waren erg leuk. Bo vendien leerde ik de eerste dam- regels. Haarlemmerzetjes en dat soort instinkertjes. Na de basis school ben ik blijven dammen. Waarom? Wel, gewoon omdat ik het leuk vond. Ik was nog lang niet uitgeleerd vond ik zelf. Bo vendien, wat ik doe, wil ik graag heel goed doen. Dat zit in de aard van 't beestje, zal ik maar zeggen." Niet alleen regionaal, maar ook nationaal heeft Jolien intussen een goede naam opgebouwd. Vorig jaar pakte ze in Mook, tij dens het Nederlands kampioen schap, de eerste plaats bij de as piranten. Sterke punten? „Ik denk vooral m'n positiespel. Je tegenstander in een zetje lokken en dan doorbreken naar een dam." Ook internationaal heeft Jolien haar Coupe Royal en de Coupe Philip al uitgeprobeerd. Dat was tijdens het Europees kam pioenschap in Polen. „Mooie trip, veel geleerd en tussendoor lekker gevoetbald", lacht ze. Wekelijks volgt ze trainingen bij de Goese damclub maar ook in Zutphen zit ze regelmatig ach ter het bord. „Daar volg ik de nationale damestraining bij Ni- na Hoekman. Zit je een hele dag testcombinaties uit te vogelen of diagrammetjes op te lossen. Daar leer ik veel van." Ook online is Jolien actief. „Al tijd wel iemand te vinden waar je een partij mee kunt dammen. Of om tussendoor even mee te chattén, ook leuk." Momenteel speelt Jolien nog mee in de halve finale van Ne derland voor vrouwen. „Ver wacht er niet echt veel van. Ik ben de jongste deelneemster." In mei doet ze een gooi naar de nationale titel bij de meisjes. In middels is ze in de Zeeuwse competitie kampioen geworden in de eerste klas. „Dat betekent, dat ik volgend seizoen uit mag komen in de promotieklasse. Weer een stapje hoger. De toe komst? Ik zie wel. Voorlopig ben ik niet van plan te stoppen." Haar grote voorbeeld is Ton Sijbrands. „Die is onwijs goed. Heb ik één keer tegen gespeeld, tijdens een blind simultaan wedstrijd. Een gave ervaring. Uitslag? Wat denk je? Ja natuur lijk dus..." Hans Segboer Jolien de Graag: „Wat ik doe, wil ik graag heel goed doen. Dat zit in de aard van 't beestje, zal ik maar zeggen." foto Willem Mieras vrijdag 8 maart 2002 Er wordt wat verzonnen om jou aan het lezen te krijgen! Kortingsbonnen, speciale aan biedingen, auteurs die langs ko men, chatsessies met je favorie te schrijver of schrijfster en lees wedstrijden met als hoofd prijs een dagje pretpark zijn maar enkele van de verleidelijk heden die je over de streep moe ten trekken, zodat je op een dag besluit het er toch eens op te wa gen. Voor het schrijven van een best seller bestaat geen recept. Wel helpt het §ils in een boek voor jongeren 'school' en 'verliefd heid' belangrijke onderwerpen zijn. Een sympathieke hoofd persoon die iets bijzonders klaarspeelt, vergroot nog de mogelijkheid tot succes. En als zo'n herkenbaar en wensvervul lend verhaal dan ook nog wordt verteld door een populaire au teur die-er-wat-van-kan, wordt het - maar vergif kun je er beter niet op innemen - misschien een succes-story. Nanda Roep lijkt het kunstje te beheersen. In haar vorig jaar verschenen Tanja's song schopt een meisje dat zich in de brug klas van een 'kakkersschool' aanvankelijk ternauwernood staande kan houden, het tot een echt sterretje. Met Tanja is ver liefd (het 'los' te lezen vervolg) kun je je nieuwsgierigheid be vredigen naar hoe het haar een paar maanden later vergaat na dat ze haar vriendje aan de dijk heeft gezet. Met Mike had ze 'se rieuze verkering, tot ze door hem werd bedonderd - onge looflijk. Ze heeft gekust en een beetje gevoeld, pfft, gek eigen lijk. (...)Zekanzich ampervoor- stellen dat ze ooit een jongen in haar broekje liet voelen.' Tanja houdt het niet meer als ze bij haar vriendin Louisa met huiswerk bezig is en plotseling Louisa's broer in de deurope ning ziet: 'Hij komt net onder de douche vandaan, zijn haren slierten in zijn donkere gezicht. Hij heeft alleen een handdoekje om zijn middel geknoopt.Als je Nanda Roep mag geloven, kijkt Tanja op dat moment met 'ogen haast zo groot als koplampen', voelen 'haar wangen warm als poffertjes' en is haar keel 'droog als beschuit.Wat allemaal hele maal echt niet zo vreemd is trou wens, want (zo gaat het verdei') 'halverwege zijn benen zie je on bedekte knieën. De haren op zijn benen hangen nat omlaag, in de richting van zijn grote blo te voeten met de tien naakte te nen. Als hij merkt dat Tanja er naar kijkt, wiebelt hij ermee. Waarna de deugniet het karwei gehaaid afmaakt met een vlug ge knipoog: 'Allehemels, is dit de broer van Louisa?! Was hij steeds alzo leuk?! „Toedeloe", roept hij zangerig als hij weer naar buiten stapt. „Doei", zegt Louisa. „Urrgh", poogt Tanja.' Tanja's song en Tanja is verliefd maken deel uit van de serie Vlin ders 4 You over vier brugklas leerlingen. Tot nu verschenen zes delen met telkens een hoofd rol voor een van de vier: Nanda Roep schreef over Tanja, Hans Kuyper over Douwe, Daan Remmerts de Vries over Olivier en Lydia Rood over Marike. Vol gende maand komen er nog twee delen bijen het ziet er naar uit dat net als bij een succesvolle televisiesoap het einde heel ver ergens in de toekomst ligt. Fans door dik en dun hoor je daar na tuurlijk niet over klagen. Die lusten er wel pap van. Op de laatste bladzijden van elk boek nodigen de auteurs je uit eens een mailtje te sturen, zodat ze je nog meer over zichzelf en over Tanja, Douwe, Olivier en Marike kunnen vertellen. Dat blijkt een gouden tip, want er zijn nogal wat bewonderaars die graag laten weten hoe fan tastisch ze de serie vinden. Als je doorlinkt, kom je vanzelf ook bij een meisje terecht dat uit be wondering zelfs een website over Nanda Roep opende. Op die manier de schrijfster een kontje geven is goed voor het zelfvertrouwen, want haar boek Tanja is verliefd - het moet maar gezegd - is te suf voor woorden. Of kun jij wel genieten van prietpraat als 'ze krijgt een hal ve euro, zeg maar een gulden'? Wil je echt het complete frituur- menu van CafetaRia lezen zoals je dat met de prijzen van de di verse snacks op bladzijde 104 aantreft? En denk je dat het de moeite is om in een boek van 120 bladzijden dertig (30!) verschil lende personages uit de lucht te zien vallen? Serieus? Dan beleef je vast ook veel plezier aan het geraffineerd subtiele dialoogje op bladzijde 58: „Yep." „Goh." Jan Smeekens Nanda Roep: Tanja is verliefd. Leopold; 10,25 euro. Achterin het boek staan verwij zingen naar de andere delen in de serie Vlinders 4 You. illustratie uit Tanja is verliefd Ze is één van de gezichten van muziekzender TMF. En sinds kort ook van Ook dat nog, het consumenten programma van de KRO. Daphne Bunskoek wil echter niets van carrièreplanning weten. Ze pakt alles aan wat ze maar leuk vindt. Ze is kleiner van stuk dan de tv doet vermoeden. In de TMF-kantine annex bar wordt Daphne Bunskoek (28) echter niet over het hoofd gezien. Het voordeel van bekend zijn. Al hoewel de voormalige TV Oost presentatrice nooit een leven in de schijnwerpers heeft geambi eerd. „Ik ben er nu eenmaal in gerold." Haar verhaal doet sterk denken aan dat van de andere Oost-ster: Eddy Zoëy. Samen presenteer den ze Jong Belegen, een jonge renprogramma voor de regiona le omroep van Overijssel. Zoëy kreeg vervolgens een baan bij BNN. En Bunskoek werd na een interview met veejay Tooske door TMF uitgenodigd voor een screentest. De rest is bekend. In middels werkt de brunette er al weer drie jaar. Gastoptredens En nu dus Ook dat nog. „Vorig seizoen heb ik al enkele gastop tredens gedaan. Dat is mij en Ook dat nog bevallen. Daarom is besloten dat door te trekken. In totaal ben ik in tien afleverin gen te zien." Met filmpjes, of sketchjes, waarin Bunskoek op zoek gaat naar bijvoorbeeld de gevaren van herbal xtc. „Het is vooral informerend." Met deze stap keert Bunskoek deels terug naar vroeger. Ze heeft immers aan de theater school in Zwolle gestudeerd. „Dat wil niet zeggen dat ik het wel gehad heb bij 'TMF. Juist niet. Ik zit hier nu drie jaar en in die tijd heb ik enorm veel ge leerd. Veejay zijn is niet alleen maar clipjes aan elkaar praten, zoals veel mensen denken. Ik doe ook redactiewerk en inter views." Toch zegt ze dat TMF 'geen baan voor het leven is'. Daphne Buns koek: „Dit is niet het eindsta tion. Maar ook geen opstapje. Daphne Bunskoek:,TMF heeft zijn beperkingen. Ik vind het dan ook niet gek als ik me wat op andere terreinen ga verdiepen." foto GPD Kijk, bij TMF werk je geen tien, vijftien jaar. Het is natuurlijk zap-tv, 24 uur per dag. En dat heeft zijn beperkingen. Ik vind het dan ook niet gek als ik me wat op andere terreinen ga ver diepen." Hoe haar toekomst er uitziet, weet ze niet. Ook de aanstaande verhuizing naar MTV, die een aantal van de TMF-veejays 'overneemt', is nog in nevelen gehuld. „Ook al wist ik alles, dan nog mag ik het niet zeggen. Maar nee, ik verwacht niet dat het werk wezenlijk anders wordt. Ach, vanaf mei wordt meer duidelijk." Bij TMF is Daphne Bunskoek 's maandags om 21.00 uur te zien met Rockzone en van dinsdag tot en met donderdag om 21.00 uur met TMF Late. In het week einde presenteert ze Clipclas sics (14.00 uur). Ookdatnogkun je op zondagavond zien op Ne derland 1. Harold de Haan Het besluit van de drie Kane leden Aram Kersbergen, Tony Cornelissen en Ronald Kool om de band te verlaten is 'm zeker niet in de koude kleren gaan zitten, zegt de drummer van Kane, Martijn Bosman. „Ik zal die jongens zeker missen. Ik kon het muzikaal en persoonlijk erg goed met ze vinden." De Haagse groep Kane heeft zijn zinnen gezet op het buiten land. Al sinds het verschijnen van de eerste Kane-plaat As long as you want this uit 1999 bestaat er interesse van over de grens. De band heeft dat des tijds afgehouden om muzikaal eerst 'rustig' verder te kunnen groeien. Bosman, die sinds de zomer van vorig jaar in de gele deren van Kane drumt: „Met het uitkomen van de tweede plaat is die interesse alleen maar groter geworden." Ieder bandlid is in dividueel gevraagd: 'Durf je 't aan?' en 'Ben je bereid daar je andere activiteiten voor opzij te zetten?' „Daar is anderhalve maand over gesproken", zegt Bosman. „Aram, Tony en Ro nald haakten uiteindelijk af." Het vertrek van het drietal is niet de eerste bezettingswijzi ging binnen Kane. Eerder maakte drummer Cyril Directie plaats voor André Kemps die op zijn beurt werd vervangen door Bosman. De drummer: „De in druk zou inderdaad kunnen ontstaan dat de bandleden van Kane dus inwisselbaar zijn. Maar dat is niet zo, integendeel. De kern van Kane is sinds het begin Dinand Woesthoff en Dennis van Leeuwen geweest. Maar Kane groeit juist steeds meer toe naar een situatie waar in alle bandleden een gelijke stem hebben. In dat proces van groeien vallen er wel mensen af. Dat niemand inwisselbaar is, zal vanzelf blijkenKane zal an ders gaan klinken zonder Aram, Tony en Ronald." Sinds het vertrek van het drietal begin deze week is bassist Matto Kranenberg aangetrokken ter vervanging. Mogelijk zal er ook nog gezocht worden naar een nieuwe toetsenist, maar zeker is dat niet, aldus Bosman. In mei zet Kane de eerste serieu ze stappen richting buitenland. De band verzorgt in Duitsland die maand negen maal het voor programma van de Schotse groep Simple Minds. Morgen en zondag geeft Kane concerten in de Heineken Music Hall in Am sterdam. Dat worden de laatste in de oude bezetting. iron, jj-2*. |oZn, ajjtmJuxuji. magische p Puzzel AB+BA«+BA«+BA Beweeg de krant langhaam naar achter en probeer er doorheen te ki'jken. ontdek het teken dat uIt de reeks verdwijnt en door lang Turen week verschijnt De Efteling komt in dit vijf tigjarig jubileumjaar met twee nieuwe attracties. Op 28 maart, het begin van het nieuwe seizoen, gaan de deuren open van PandaDroom en het Efte ling Theater. PandaDroom is een samenwer king tussen het attractiepark en het Wereld Natuur Fonds. Het is volgens de Efteling een 'span nende wereldreis door de in drukwekkende natuur van Moeder Aarde'. Wat de attractie precies inhoudt, wil een woord voerder nog geheim houden. „Maar het is in ieder geval geen snelle achtbaan." Volgens het Wereld Natuur Fonds en de Ef teling is het voor het eerst dat een charitatieve organisatie en een familieattractiepark sa menwerken. Het Efteling Theater gaat zeven maanden lang iedere dag een aantal shows brengen met Hans Klok. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10