Vijf militairen dood door ongeval raket PZC Grote rubberproducenten werken samen 5 EU wil compensatie VS voor staalheffing Israël doodt zeker twaalf Palestijnen in de strook van Gaza Duitse Isaf-troepen blijven in Afghanistan Levenslang voor dominee Pandy Zware klappen voor Taliban en Al Qaeda Rust keert weer in Ahmadabad Trainen voor de WK Vijf jaar voor Gentse sapman Doden door geweld in Algerije Geen cadmium in elektrische auto Turkse ex-premier veroordeeld Viertal Zuid-Afrika vrijgesproken Tribunaal wijst verzoek vrijlating Milosevic af donderdag 7 maart 2002 doorWierd Puk BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Schroder (SPD) ziet geen aanleiding de Duitse bij drage aan de internationale vre desmacht Isaf in Afghanistan ter discussie te stellen. Schroder reageerde op een ongeval in Ka boel, gisteren, waarbij vijf Isaf- militairen, onder wie twee Duit se soldaten, om het leven kwa men. Ook drie Denen werden gedood bij een poging om twee luchtaf- weerraketten van Russische makelij onschadelijk te maken. Zeven soldaten raakten ge wond, van wie drie ernstig. Sinds in 1993 de Duitsers buiten hun eigen landsgrenzen zijn gaan optreden, zijn 38 militai ren van de Bundeswehr gesneu veld. Bij het ongeluk in Afghanistan waren, volgens het ministerie van Defensie in Den Haag, geen Nederlandse soldaten betrok ken. Nederlandse militairen opereren in Kaboel onder Duits commando. Schroder sprak zijn leedwezen uit met de families van de slachtoffers, maar de kanselier benadrukte dat de soldaten niet waren gedood bij gevechtshan delingen. Minister van Defen sie, Scharping, brak een bezoek aan Duitse militairen in de Hoorn van Afrika af en keerde voor beraad terug naar Berlijn. Volgens de inspecteur-generaal van de Duitse strijdkrachten, generaal Kujat, had de ontplof fingplaats tijdens de ontmante ling van twee SA-3 luchtdoelra ketten op een terrein bij Kaboel. De aangeslagen Kujat om schreef de slachtoffers op een persconferentie in Berlijn als 'zeer ervaren en bijzonder goed opgeleide militairen'. Speculaties dat de uitrusting van de Duitse troepen, die lijden onder zware bezuinigingen, niet op dergelijke gevaarlijke op drachten is berekend, werden door Kujat weggewimpeld. In Duitsland bestaat zorg over BRUSSEL - De Hongaarse do minee Andras Pandy is tot le venslang veroordeeld voor de moord op zijn twee echtgenotes en vier van zijn (stief)kinderen. Dochter Agnes moet 21 jaar cel uitzitten voor haar aandeel in vijf van de moorden, waaronder die op haar eigen moeder. Op papier kan zowel Andras als Agnes Pandy op vrije voeten ko men als ze éénderde van hun straf hebben uitgezeten. De kans wordt echter klein geacht dat vader en dochter voor straf vermindering in aanmerking komen. De advocaat van Andras Pandy, Hein Diependaele, had op vrijspraak gehoopt. Hij be nadrukte dat er ondanks het extreem grondige onderzoek geen harde bewijzen zijn gevon den tegen zijn cliënt. Die pendaele kondigde gisteren een procedure aan bij het Hof van Cassatie. GPD de betrokkenheid van de Bun deswehr bij de oorlogshande lingen in Afghanistan. Schrö- ders besluit om 3900 militairen beschikbaar te stellen voor Isaf, leidde zelfs tot een bij na-crisis binnen zijn eigen regering toen leden van de kleine coalitiepart ner, Bündnis'9O/Groenen, ern stige bezwaren formuleerden. Het ongeluk in Kaboel komt kort nadat een krant onthulde, dat commando's van de elite eenheid KSK (Kommando Spe- zialkrafte) samen met Britse en Amerikaanse eenheden gevech ten leveren met strijders van het Al Qaedanetwerk. Hoewel de KSK-inzet past binnen het mandaat dat de Bondsdag for muleerde, verkeerde het meren deel van de kiezers in de veron derstelling dat de speciaal getrainde eenheden nog in Oman aan het oefenen waren. Nu de Amerikanen ook Irak in het vizier hebben, groeit in Duitsland het wantrouwen over het uiteindelijke doel van de Amerikaanse president Bush. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Fischer sloot zich onlangs aan bij de Europese kri tiek op Bush, die in Iran, Irak en Noord-Korea een 'As van het Kwaad' ontwaarde. GPD van onze redactie binnenland GARDEZ - De strijders van Al Qaeda en de Taliban die zich in een grottencompex in Oost-Afghanistan hebben verschanst en al dagen strijd leveren tegen de Amerikanen en hun Afghaanse bondge noten, krijgen zware klap pen. Generaal Hagenbeek, leider van 'operatie Anaconda', schatte gisteren dat ongeveer de helft van hen inmiddels is gedood. Na aanvankelijk te zijn te ruggedreven door onver wacht zware tegenstand hebben de Amerikanen en hun bondgenoten de stri j ders nu geheel omsingeld. De strijd speelt zich af op grote hoogte en bij ijzige tempera turen. Het gaat om de hevig ste grondgevechten in de oorlog in Afghanistan tot nu toe. Volgens Hagenbeek stonden de bondgenoten en de strij ders soms op maar vijftig meter van elkaar.De resul taten spreken voor zich. Honderden Al Qaeda- en Ta- liban-terroristen zijn niet langer onder ons om onze burgers te bedreigen." RTR/AFP/ANP/DPA AHMADABAD - Een hindoe-vrouw koken. De situatie in Ahmadabad is het aanvankelijk 58 hindoes het leven. De meer dan vijfhonderd mensen, meest maakt vlakbij het Indiase Ahmadabad weer rustig na een week van religieus rellen en aanvallen sloegen over op an- moslims, werden gedood, brandstof uit koeienmest om te kunnen geweld. Daarbij lieten in Ahmadabad dere plaatsen in de deelstaat Gujarat en foto Am an Sharma/AP doorTheo Haerkens JAKARTA - De drie grootste rubberproducenten in de we reld, Thailand, Indonesië en Maleisië, nemen gezamenlijk maatregelen om de productie van natuurlijke rubber te ver minderen en de prijzen te verbe teren. De drie landen zijn samen goed voor bijna 85 procent van de we reldproductie. Ze hebben na an derhalf jaar praten de Interna tionale Tripartite Rubber Raad (ITRC) opgezet, die eind deze maand begint met het opkopen van overtollig rubber. Daarvoor hebben Thailand, Indonesië en Maleisië 225 miljoen dollar bij eengebracht in een verhouding van 4:3:2. De drie willen dit jaar 4 procent en volgend jaar 10 procent minder rubber produ ceren. Rubber wordt gewonnen door sneetjes te maken in de bast van de rubberboom en het sap dat uit de wond sijpelt, op te van gen. De rubberculturen bloei den op in het kielzog van de zich ontwikkelende auto indu strie. Met gemiddeld 55 eurocent per kilo zijn de rubberprijzen het laagst in dertig jaar, een gevolg van de economische problemen in wereld en de verminderde vraag naar autobanden. In 1995 leverde een kilo natuurlijke rubber nog 1,30 euro op en in '97, kort voor de Aziatische cri sis uitbrak nog 91 eurocent. De laatste maanden trekt de econo mie aan in de VS, de belangrijk ste afnemer, maar dat heeft zich nog niet vertaald in een ople vende vraag. Thailand en Indonesië gaan hun plantages gelei del ij k ver j ongen Ze willen daarnaast een deel er- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie gaat bij de Amerikaanse autori teiten aandringen op compen satie voor de Europese staalin dustrie, omdat die wordt getroffen door een invoerhef fing tot 30 procent op de staal- markt in Verenigde Staten. Eurocommissaris Lamy (Han del) heeft dat gisteren gezegd in een reactie op de dinsdag aange kondigde Amerikaanse heffing, die bedoeld is om de eigen staal industrie te beschermen. Ook gaat de EU zich met andere staalproducenten zoals Japan, Korea, China en Brazilië bezin nen op nadere stappen. De EU zal echter gëen eenzijdige sanc ties treffen tegen de VS en een politiek van 'oog om oog, tand om tand' voeren. Minister Jorritsma van Econo mische Zaken noemde de hef fingen gisteren ronduit teleur stellend. Volgens haar zijn ze in strijd met de afspraken in de WTO en reiken de negatieve ge volgen voor de wereldhandel veel verder dan alleen de staal- markt. Het staalconcern Corus heeft er bij de Europese Commissie (EC) op aangedrongen actie te onder nemen tegen de invoerheffin gen, die drie jaar van kracht blijven. Ze kunnen bepaalde producten van Corus in de VS uit de markt prijzen. Ook in het buitenland werd afwijzend gereageerd. De Britse premier Blair, sinds 11 september een 'speciale vriend' van Bush, deed geen enkele moeite zijn er gernis te onderdrukken. In het Lagerhuis noemde hij de ïm- portheffingen 'fout en onaccep tabel'. Volgens de Britse staatssecreta ris Hewitt van Handel en Indu strie hebben de heffingen een beperkte directe invloed van 4 procent op de Britse staalpro- ductie. Maar op grote schaal te verwachten import van goed koop staal uit andere landen zal een 'verwoestend' effect hebben op de Britse staalindustrie, al dus Hewitt. Vakbondsleider sir Jackson vreest voor 5000 banen in de Britse staalsector, die de afgelopen jaren toch al zo moei zaam draait. Relaties Rusland heeft ervoor gewaar schuwd dat de tariefverhoging 'ernstige gevolgen' kan hebben voor de relaties tussen Rusland en Amerika. Minister Gref van Economie berekende dat de hef fing Rusland jaarlijks '400 tot 500 miljoen dollar' gaat kosten. Dat is 10 procent van de totale handel tussen de twee landen. Onafhankelijke analisten spra ken zelfs van een schade van één miljard dollar. ANP/GPD pagina 7: staalcrisis SEOUL - Zuid-Koreaanse speciaal getrainde militairen ko men aan koorden naar beneden tijdens een anti-terroristische oefening in het Wereldcup Stadion in Seoul. De wereldekam pioenschappen voetbal vinden plaats van 31 mei tot 30 juni in Zuid-Korea en Japan. foto Kim Jae-Hwan/EPA van een andere bestemming ge ven en er palmolie en fruit ver bouwen. Thailand probeerde tot nog toe de nood van de eigen rubberboeren te lenigen door de overtollige productie op te ko pen en op de wereldmarkt te dumpen, maar dat bleek een heilloze weg. Wegens geldge brek aarzelde Indonesië lang om mee te doen. Om de plantages te verjongen worden oude, weinig productie ve bomen gekapt en vervangen. De nieuwe bomen kunnen over vijf tot zeven jaar in productie worden genomen. De landen hopen dat de vraag tegen die tij d weer is aangetrokken. Per jaar brengt een hectare in Indonesië gemiddeld 600 kilo rubber op, maar het ministerie van land bouw acht een opbrengst van 2000 kilo per hectare haalbaar. Thailand heeft ongeveer 2 mil joen hectare rubberplantage en Indonesië 3,4 miljoen. Indonesië wil de tussenliggende tijd gebruiken om een eigen rubberverwerkende industrie op te zetten. Nu verwerkt het land niet meer dan 15 procent van zijn productie zelf en gaat het grootste deel onverwerkt de grens over. Verwerkte rubber is een hoogwaardiger product en levert meer op. De Indonesische minister Rini Soewandi van Handel vindt de huidige prijs van vijftig eurocent per kilo niet acceptabel. ,,Dat moet twee keer zoveel zijn.GPD van onze redactie buitenland GAZA - Bij hun jacht op radica le Palestijnen in de Gazastrook hebben Israëlische troepen gis teren zeker twaalf Palestijnen gedood. Twee Israëlische mili- tairén kwamen om het leven. Het offensief was het zwaarste sinds de intifada (de Palestijnse opstand) zeventien maanden geleden weer begon. Bij hevige gevechten in de vroe ge ochtend werden ten minste zes Palestijnen en twee Israëli's gedood. Volgens Palestijnse bronnen is onder de doden ook een 42-jarige moeder van vijf kinderen. Een lid van de radicaal-islami tische Hamas-beweging werd gedood bij een explosie in een gebouw in het oosten van Gaza Stad. Een hooggeplaatste acti vist van de Fatah-beweging van de Palestijnse leider Arafat is 's avonds in Hebron, op de Weste lijke Jordaanoever, geliqui deerd. De Israëlische televisie meldde dat hij behoorde tot de gewapende tak van Fatah en dat hij verantwoordelijk werd ge houden voor een aantal aansla gen. Om wie het gaat, is niet dui delijk. Van Palestijnse kant is de liquidatie niet bevestigd. Eerder op de avond kwam een Palestijn om het leven bij een wegblokkade van Israëlische militairen in het Palestijnse Kalkiliya, vlakbij de grens tus sen Israël en de Westelijke Jor daanoever. In de plaats Silat al-Baher, op de Westelijke Jordaanoever, raakten vier Palestijnse kinde ren gewond voor hun school tij dens een beschieting door Israë lische militairen. Een Israëlisch gevechtsvlieg tuig heeft een raket afgeschoten op een kantoor in Dahariya, ook op de Westelijke Jordaanoever, van de Al-Fatah-beweging. Het gebouw was leeg en er vielen geen slachtoffers Twee Palestijnen kwamen gis teravond om het leven toen het Israëlische leger het vuur open de op een stelling van de Pales tijnse gewapende macht bij de joodse nederzetting Netzarim, in de Gazastrook. Eveneens gisteravond vuurden helikopters raketten af op een Palestijns politiebureau en een gebouw van Arafats Fatah-be- weging bij Hebron. RTR/D- PA/AFP GENT - De rechtbank in Gent heeft gisteren de 55-jarige 'Gentse sapman' veroordeeld tot vijf jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, en een boete van bijna een kwart miljoen euro. Volgens de rechters zat de man, die een fruitsappenbe- drijf heeft, achter de smokkel van een partij van 1400 kilo co caïne die in 1997 in Zaandam en Hoorn werd onderschept. De zaak heeft verbindingen met de IRT-affaire. De Gentse sapman werkte samen met-een Amsterdamse banketbakker, alias de taartman. Hij werd twee jaar geleden veroordeeld tot negen jaar wegens drugssmokkel. Belga/ANP ALGIERS - Algerijnse ordetroepen hebben de afgelopen da gen op twee verschillende plaatsen in totaal elf vermoedelij ke leden van een militante moslimorganisatie doodgeschoten, zo meldden gisteren Algerijnse kranten. Los hiervan schoten moslimmilitanten vijftien burgerwachten dood. De door ordetroepen om het leven gebrachte militanten zou den lid zijn geweest van de Salafisten Groep voor Preek en Strijd (GSPC), waarvan de leider, Hassan Hattab, voorkomt op de lijst van door de Verenigde Staten gezochte terroristen. Ze werden gedood in Setiften oosten van de hoofdstad Al giers, en Djelfa, ten zuidoosten van de stad. De burgerwachten werden vermoord in Oum-Toub, in de buurt van de noordelijke kuststad Skikda en in het dorp Si Mustapha, 50 kilometer ten oosten van Algiers. AP BRUSSEL - Elektrische voertuigen en invalidewagens mo gen uiterlijk eind 2005 niet meer over cadmiumbatterijen beschikken. Voor nieuwe voertuigen geldt dit al vanaf juli volgend jaar. Dat heeft de Europese Commissie gisteren be sloten. Cadmium zorgt voor een te grote schade aan het mi lieu, meent EU-Commissaris Wallström. De EU-lidstaten moeten nog een advies geven over het besluit van de Commissie. Wallström is echter vastbesloten de maat regel door te zetten. ANP ANKARA - Een Turkse rechtbank heeft gisteren ex-premier Erbakan veroordeeld tot 28 maanden cel wegens fraude. De 75-jarige Erbakan werd schuldig bevonden aan misbruik van staatsgelden bestemd voor partijen en valsheid in geschrifte als leider van de Welvaartspartij. Die partij werd in 1998 verboden, een jaar nadat Erbakan ge dwongen was als premier op te stappen. Erbakan is tegen de veroordeling in beroep gegaan. Mocht de straf in hoger beroep worden bevestigd, dan mag hij nooit meer in de politiek te rugkeren. Erbakan blijft hangende het beroep op vrije voeten. De rechtbank veroordeelde tevens 71 regionale leiders van de Welvaartspartij tot straffen variërend van tien tot veertien maanden. Zeven mensen werden vrijgesproken. RTR KAAPSTAD - Vier leden van een militante, op islamitische leest geschoeide burgerwacht in Zuid-Afrika zijn gisteren door het hooggerechtshof in Kaapstad wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken van de moord op een bendeleider. De bendeleider, Rashaad Staggie, werd in 1996 in Kaapstad neergeschoten en in brand gestoken door een menigte van 300 leden van de burgerwacht Pagad. De rechter achtte wel bewe zen dat de verdachten zich in de menigte bevonden. Pagad (Burgers tegen Gangsterpraktijken en Drugs) wordt verantwoordelijk gehouden voor een reeks gepleegde bom aanslagen in de afgelopen drie jaar. AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het verzoek van Slobodan Milosevic om voorlo pige vrijlating is afgewezen. Dit hebben de rechters van het Joe- goslavië-Tribunaal in de zaak tegen de ex-president van Joe goslavië gisteren bekendge maakt. Milosevic had vorige maand om zijn voorlopige vrijlating ge vraagd, omdat hij zo zijn verde diging beter kan voorbereiden. „Ik heb alleen maar een telefoon ter beschikking", pleegt hij steeds weer te zeggen. Milosevic erkent het tribunaal niet omdat hij het illegaal vindt en heeft daarom geen advocaat in de arm genomen. Hij werkt in zijn cel zelf aan zijn verdediging, ge steund door een groep mensen in Belgrado met wie hij telefo nisch contact houdt. De VN-rechters onderstrepen Milosevic' recht op een eerlijk proces. Dat kan volgens hen echter op andere manieren wor den gewaarborgd dan door voorlopige vrijlating. De rech ters zijn er niet van overtuigd dat Milosevic komt opdagen voor de rechtszaak, als hij een maal op vrije voeten is. Ook vre zen zij voor bedreigingen van slachtoffers en andere getuigen. Eerder op de dag mocht Milose vic (60) de getuige Qamil Sha- bani een kruisverhoor afnemen. Die had maandag verteld hoe hij in 1999 een van de honderddui zenden Kosovaren was die on der druk van de Servische poli tie en het Joegoslavische leger naar de buurlanden Macedonië en Albanië vluchtten. Milosevic probeerde de geloofwaardig heid van de getuige te ondergra ven door zijn mondelinge getui genis voor de rechters in Den Haag te vergelijken met de ver slagen van wat Shabani in eer dere verhoren had gezegd tegen onderzoekers van het VN-hof. Dit is een methode die door gaans door 'gewone' advocaten bij het tribunaal wordt gebruikt om de geloofwaardigheid van de getuigen van de aanklagers onderuit te halen. Milosevic daarentegen weigerde tot voor kort stukken van het 'illegale tribunaal' te lezen en las dus ook geen verslagen van eerdere ge tuigenverhoren Als volgende getuige is Sabit Kadriu (41) opgeroepen, een et nisch Albanese leraar Albanees en mensenrechtenactivist uit Kosovo. Volgorde In de loop van de zitting maakte Milosevic ook bezwaar tegen het feit dat de aanklagers de volgorde hadden gewijzigd waarin de getuigen worden op geroepen. Kadriu is op de dag zelf pas op de lijst gezet, waar door Milosevic naar eigen zeg gen te weinig tijd heeft voor de voorbereiding van het kruisver hoor. Hij wil de getuigenlijst een week van tevoren krijgenen die moet dan ongewijzigd blijven. In de loop van die discussie las Milosevic een oude lijst met ge tuigen op die ook een categorie getuigen bevatte die achter ge sloten deuren zal worden ge hoord. Dat is verboden, zelfs in algemene termen zoals „een martelslachtoffer uit Kroatië" of „een moordgetuige uit Bos nië", omdat getuigen bang zou den kunnen worden om naar Den Haag te komen om te getui gen. ANP Advertentie ONTDEK DE WERELD VAN ROLF BENZ MEUBELEN... EN BANG OLUFSEN AUDIO EN VIDEO Kom 7 t/m 9 maart naar onze nieuwe Rolf Benz Studio. Naast deze zeer bijzondere collectie meubelen showt AV Design Vlissingen u B&O Audio en TV producten De Jonge Hoek van Dijke, Stenevate 2 Hemkenszand 0113561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5