ZEEUWSE COURAN Lokalen en CDA boeken winst 9) PZC Hermans wist van fraude in het hbo Perry's actiepakker! Gifwolk boven Antwerpen door brand op schip Fortuyn jaagt grote partijen schrik aan Jl° Ir Alle plaatselijke partijen in Zeeland halen raadszetels Bouwvakkers leggen werk neer ff /v Isaf-militairen dood door ongeluk Zeeuwse portretten in Brugge Benzinepompen in de fout Kiezers Goes krijgen twee oproepkaarten morgana UHWl'BWia Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Reebok Reflex €ACQ0 Vrij zonnig 's Ochtends al opklaringen, maar vooral in de middag veel zon. Een vrij krachtige wind bij circa 12 graden. 245e jaargang no. 56 donderdag 7 maart 2002 los nummer 1,00 door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De lokale partijen hebben bij de ge meenteraadsverkiezingen in Midden- en Noord-Zee land hun positie fors ver sterkt. Ook het CDA boek te flinke zetelwinst. PvdA en vooral VVD verloren, evenals D66. GroenLinks bleef stabiel en de SP groeide iets. Het reforma torische blok van SGP en ChristenUnie profiteerde licht van een trouwe kie- zersaanhang. De Zeeuwse kiezers liepen aar dig in de pas met de landelijke trend. Afwijking is dat de VVD in de tien gemeenten meer ver loor dan de PvdA en dat D66 het verlies wist te beperken. De op komst bereikte in Vlissingen met 48,3 procent een diepte punt; in Reimerswaal en Veere was dat met 72,4 het hoogst. Er waren 210 zetels te verdelen, Verkiezingen 11: Spectaculair debuut Partij Souburg-Ritthem 12: Uitslagen per gemeente 13: BBR grote verliezer in Reimerswaal 14: Uitslagen alle steden en dorpen 15: Schouwse triomf Pia Berrevoets 16: Meer stemmen waterschap 17: Opkomst historisch laag vier meer dan bij de vorige raadsverkiezingen doordat Goes en Vlissingen er elk twee zetels bij krijgen. Alle twaalf lokale partijen slaagden er in één of meer zetels te bemachti gen. Ze zijn nu met 32 zetels (elf meer) in negen raden ver tegenwoordigd; in Goes deden alleen de gevestigde partijen mee. Opvallende nieuwkomer is de Partij Souburg/Ritthem, die met vier zetels in de Vlissingse raad stapt. Ook de twee nieuwe lokale partijen op Schouwen- Duiveland scoorden met samen zeven zetels erg goed. De ruzie in Reimerswaal leidde tot hal vering van Bewoners Belangen Reimerswaal, ten gunste van concurrent Leefbaar Reimers waal. Door de zetelwinst is het CDA in vier gemeenten de grootste partij geworden. De PvdA daalde twee zetels in Borsele en verloor ook in Kapel- Ie, Reimerswaal, Tholen, Gis singen en op Schouwen-Duive- land. Met zes zetels kwamen de sociaal-democraten in Middelburg, na de afsplitsing van Leefbaar Middelburg, weer op het oude niveau. Het sa mengaan van PvdA en Groen Links leverde in Veere één zetel winst op. GroenLinks komt voor het eerst in de raad Borsele Voor het CDA was winst wegge legd in Vlissingen, Borsele en op Schouwen-Duiveland, terwijl de twee nieuwe zetels in Goes ook naar de christen-democra ten gingen. De WD leed in Mid delburg een gevoelige neder laag; rekening houdend met de overkomst van de ouderenpar tijen gingen daar drie zetels ver loren. Ook op Schouwen-Dui- velend leverden de liberalen drie zetels in. In Vlissingen, Tholen, Reimerswaal, Noord- Beveland en Borsele moest één zetel worden prijs gegeven. De SP zakte in Vlissingen van drie naar twee zetels, maar doet in Middelburg met twee zetels voor het eerst haar intrede. Op Tholen en in Reimerswaal is de SGP de grootste partij gewor den. De ChristenUnie steeg in Reimerswaal en Kapelle. D66 keert met een zetel terug in Mid delburg en verdwijnt uit de ra den van Veere en Schouwen- Duiveland. De lokalen hebben in Vlissingen zes zetels (PSR en Lokale Partij Vlissingen). De veranderingen van ouderenparij in Dorpsbe langen Toerisme betekende in Veere behoud van de ene zetel. Algemeen Belang Tholen kwam ineens op twee zetels en Noord- Bevelands belang steeg van drie naar vier. De Lokale Partij Bor sele (voormalig D66) ging van een naar twee zetels. Leefbaar Middelburg zag een van de vier zetels (voorheen van PvdA en D66) verloren gaan. Leefbaar Schouwen-Duiveland deed het met vier zetels erg sterk. In Zeeuws-Vlaanderen hoefden de kiezers niet naar de stembus. Daar worden vanwege de herin deling per 2003, in november pas verkiezingen voor de drie nieuwe gemeenteraden gehou den. Het is afgelopen met de prikacties in de bouw. Nadat gisteren opnieuw het CAO-overleg tussen bonden en werkgevers vast liep, kondigden de bouwvakkers aan vanaf maandag te staken. Struikelblok in het overleg is de kilome- "li tervergoeding. Twee Duitse en drie Deense Isaf-militairen vonden gisteren in Afghanistan de dood toen zij een luchtafweerraket te demon teren. Niettemin houdt bondskanselier de Duitse troepen in het door oorlog verscheurde land. On danks de zorg die bij de Oosterburen heerst. De 100 Zeeuwse Portretten worden in juli tentoongesteld in het Belfort in Brugge. Tien kun stenaars hebben de portretten van Zeeuwen in de leeftijd van 0 tot 99 jaar twee jaar geleden ge maakt als millenniumproject. Het is voor het eerst dat de por tretten in één grote ex positie worden samen- gebracht. /L Benzinestations in Zeeland overtreden massaal de regels. Dat zegt minister Pronk van milieu. LPG-stations staan te dicht op huizen, milieuvoorzieningen zoals lekdichte vloeren ont breken en keuringscertificaten zijn er ook al niet. De minister heeft de betrokken gemeenten gevraagd strenger op de regels toe te zien. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; wetenschap: 8; radio en televisie: 9; verkie zingen: 11,12,13,14,15,16 en 17; zeeland: 19, 20, 21, 23 en 25; sport: 26, 27 en 28; kunst cultuur: 29,30,31, 33 en 35. ANTWERPEN - Door een brand aan boord van een vrachtschip vol kunstmest in de haven van Anwerpen is gisteravond een gifwolk boven de stad ontstaan. Fase twee van het rampenplan werd afgekon digd omdat er enige tijd sprake was van ontploffingsgevaar. Een aantal personen raakten door de dampen onwel en moesten naar het zie kenhuis. De brandweer gaf rond elf uur het sein brand meester. De lading kunstmest van het vrachtschip Star Ikebana, varend onder de Singapo rese vlag en voor anker aan het Chur- chilldok, vatte omstreeks negen uur vlam. Vermoedelijk was een gedeelte van de lading gaan smeulen. De brand veroorzaakte hevige rookont wikkeling. Er kwamen stikstofoxide, amoniumnitraat en natrium vrij en die stoffen zijn zeer irriterend voor ogen en luchtwegen. Ook kunnen ze wateropho ping in de longen veroorzaken. Inwoners van de dorpen Ekeren, Hoevenen, Kapel len, Mariaburg, Stabroek, Zwijndrecht en Lillo kregen het advies ramen en deu ren gesloten te houden. Desondanks meldden zich bij de nooddiensten diverse mensen met ademhalingsproblemen. In de haven werden bedrijven in een straal van één kilometer rond het schip tot kwart over elf verplicht de werk zaamheden neer te leggen. Dit leidde tot files op de Noorderbaan omdat werkne mers van Opel Belgium die nachtdienst hadden, het bedrijf niet in mochten. Nadat fase twee van het rampenplan was afgekondigd, nam de Antwerpse burge meester Detiège de leiding van de opera tie over. Nabluswerkzaamheden gingen nog enige tijd door, omdat de brandweer rekening hield met ontploffingsgevaar. Vlaardingen Een soortgelijk tafereel speelde zich gis termiddag af in Vlaardingen. Hier brak brand uit op een Scheveningse viskotter, die voor reparatie op de werf ligt. Door de rookontwikkeling moesten de inwo ners van Schiedam-West in hun huizen blijven. Vijf mensen werden in het ziekenhuis behandeld wegens ademha lingsproblemen GOES - In Goes hebben enkele tientallen kiezers twee oproep kaarten voor de verkiezingen in de bus gehad. De gemeente kan niet aangeven in welke gebieden het fout is ge gaan. Volgens A. Minderhoud zijn de dubbele stemkaarten in elk geval in de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat verspreid. Zijn zoon had er ook twee in de bus gehad. Toen Minderhoud zich daarmee meldde op het stembureau, werd één van de twee kaarten door de voorzitter van het stembureau verscheurd. „Ik kreeg te horen dat het in de hele straat was misgegaan. Dan vraag ik me af: hoe kan dat? Dit is wel heel vreemd. De gemeente bevestigt dat het in veertig tot vijftig gevallen fout is gegaan. Toch heeft dat de uit slag niet kunnen beïnvloeden, aldus de woordvoerder. „Theo retisch is het niet mogelijk dat iemand twee keer stemt. Ieder een wordt geregistreerd. Als ie mand voor de tweede keer komt, j wordt dat opgemerkt. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering Tel/Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! door Erwin Tuil DEN HAAG - Een Kamermeer derheid van PvdA, CDA en D66 beschuldigt minister Hermans (Onderwijs) ervan dat hij infor matie over de fraude in het ho ger beroepsonderwijs heeft ach tergehouden. Hij wist al veel eerder dat het mis was met de financiering van het hbo dan hij de Kamer heeft gemeld, aldus deze fracties. Hermans kreeg volgens de Ka mer al op 6 juli 2000 waarschu wingen dat het hbo een 'vrije uitleg' gaf aan de regels voor fi nanciering door het ministerie. Die stonden in een speciaal voor Hermans geschreven advies van hoge ambtenaren, accountants en vertegenwoordigers uit het hbo. De minister haalde dit advies vervolgens aan in een brief aan de Hbo-raad, gedateerd 12 sep tember 2000. PvdA, CDA en D66 maken daaruit op dat Her mans toen al op zijn minst een gewaarschuwd man was. Zij vinden dat deze conclusies tot actie van de minister hadden moeten leiden. De Hbo-raad stelde een ge dragscode in, terwijl het minis terie geen maatregelen nam, stellen de fracties. De minister heeft de Kamer echter meerma len voorgehouden dat hij pas op 14 november 2001 van zijn amb tenaren over de mogelijke frau de vernam. Daar blijft hij bij. In het bewuste advies aan Her mans, dat gisteren uitlekte, wordt geconcludeerd dat de hbo-scholen aantrekkelijke op leidingen opzetten en 'onrenda bele opleidingen afstoten.' Ver der concluderen de schrijvers van het advies dat de instellin gen de definitie van 'student' oprekken. De instellingen lood sen ook studenten zo snel moge lijk door de opleiding met 'dub bele diplomering van reeds elders gediplomeerden, pret- pakketten en genade-zesjes'. Op die manier kregen hbo-op- leidingen maximale vergoedin gen voor middelmatige presta ties. Zwakke plekken Het ministerie ontkende giste ren dat het uitgelekte advies on regelmatigheden signaleert. Het advies moest volgens het departement de mogelijke zwakke plekken in het financie ringssysteem van het onderwijs blootleggen, ten behoeve van een nieuw stelsel dat in 2003 zou worden ingevoerd. PvdA, CDA en D66 weigeren die verklaring te accepteren. Tij dens een eerder debat over de kwestie is Hermans nadrukke lijk gevraagd om de risico's van het financieringssysteem in kaart te brengen. „Het wordt een heel zwaar debat volgende week, voorspelt Hamer (PvdA). „Hij was van alle risico's op de hoogte." D66-Kamerlid Lambrechts gaat een stap verder: „We zijn absoluut verkeerd geïnfor meerd." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pim Fortuyn en in zijn kielzog de lokale 'Leef- baar'-partijen zijn de grote win naars geworden van de gemeen teraadsverkiezingen. Fortuyn kwam met Leefbaar Rotterdam vanuit het niets op zeventien zetels en werd daarmee de grootste partij. Ook in de meeste andere gemeenten behaalden de lokale partijen een forse winst. Grote verliezer was gisteren de PvdA, die in vrijwel alle ge meenten zetels inleverde. Het verlies was des te opvallender, omdat WD en CDA zich behal ve in Rotterdam redelijk hand haafden. De kleinere partijen D66 en GroenLinks leden een licht verlies. Blokkade De winst van Fortuyn werd er kend door de gevestigde partij en. „Dit is de avond van Pim Fortuyn", zei CDA-leider Bal kenende op een bijeenkomst in Ede. WD-minister Jorritsma zette onmiddellijk een blokkade op samenwerking met Fortuyn. „Die kans is volstrekt ondenk baar." In Rotterdam toonde Pim For tuyn zich opgetogen. „Ik krijg een geweldig mandaat van de bevolking hier." Leefbaar Rot terdam zal als grootste partij het initiatief moeten nemen voor de college-onderhandelingen. De PvdA ging van vijftien naar elf zetels daar, en de WD van ne gen naar vier. Het CDA heeft vijf raadszetels. Opvallend was dat in Hilversum Leefbaar Nederland-oprichter Nagel zijn lokale afdeling een verlies zag lijden van vijf zetels. „Behoorlijk vervelend", aldus Nagel. De verwachting is nu dat hij het wethouderschap verruilt voor een Kamerlidmaatschap. Volgens de peiling zou de lijst Fortuyn achttien zetels halen als er gisteren kamerverkiezin gen zouden zijn gehouden, en Leefbaar Nederland zes. GPD (Advertentie) (Advertentie) Uw laatste kans bij Morgana Slaapkanr slaapkamers DE SCHIPPER Arnemuiden, van Cittersweg 2a Goes, Woonboulevard. Marconistraat 32 Algemeen informatienummer 0118-60 34 34 genieten met je ogen dicht (Advertentie) naamd noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 weken voor 15-' straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e majl twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: p J" j j automatische incasso 19,25). handtekening: E per kwartaal met automatische incasso 52,-). D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. in de colofon treft o nadere informatie aan f"""™ '5che lncasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 991 Zl"hhhnh9" Antwoordnummer 123 UUUUUz. 4380 VB Vlissingen di wo da vr za (postzegel niet nodig) Vlammen laaien op boven de Star Ikebana in het Antwerpse Cliurchilldok. Aerobicschoen met Hexalite demping uanJMw/oor www.perrysport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1