BBR moet flinke tik incasseren n PZC Hansweert stemt in de kroeg Ik heb van niemand in deze samenleving iets te verwachten CDA-fractie is nu de grootste in raad Borsele Nieuwkomer ABT pakt op Tholen de grootste winst Kapelle op de oude voet verder Winst Leefbaar Reimerswaal jerfc 13 Kiezers eren Van de Water Eversdijk terug in gemeenteraad CDA-Kamerlid Buijs in Goese raad gekozen Piepklein dorp krijgt drie zetels donderdag 7 maart 2002 t£> m 3 door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse kiezers hebben voor een aardverschuiving gezorgd. De SGP, het CDA en Leefbaar Rei merswaal waren gisteren de grote winnaars, terwijl Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR) en de VVD hun wonden likten. Tegen alle verwachtingen in klom de SGP van zes naar zeven zetels. Bij de vorige verkiezin gen was de zesde zetel van de partij een restzetel. Daarom verwachtte iedereen dat de SGP eerder een zetel zou verliezen dan dat er een zou worden ge wonnen. Wethouder J. Bliek, te vens lijsttrekker, reageerde ver heugd. „We hadden gehoopt op zes zetels te blijven. M. Weststrate werd met Leef baar Reimerswaal in één klap de vierde partij. De ruim 1300 stemmen leveren twee zetels op. Weststrate sprak van een mooie uitslag, omdat Leefbaar Rei merswaal had ingezet op één ze tel. „Gelukkig weten de kiezers mijn inzet te waarderen. Ze heb- KRUININGEN - Frans van de Water, de Reimerswaalse Pvd A- lijsttrekker die vorige maand plotseling overleed, heeft giste ren 452 stemmen gekregen. Dat kan gezien worden als een soort eerbetoon van de sociaal democratische kiezers, omdat de Yersekenaar vier jaar gele den niet verder kwam dan ne gentig voorkeursstemmen. Om dat de kieslijsten al in januari werden vastgesteld, kon Van de Water niet meer van de lijst ver wijderd worden. ben me niet afgestraft vanwege het feit dat ik recht door zee ben." Ook wethouder J. Jansen, lijst trekker van het CDA, was zeer vereerd met de uitslag. Het CDA groeide van twee naar drie ze tels en wordt de tweede partij van Reimerswaal. „We hadden gehoopt de derde partij te wor den, maar we hebben het zelfs beter gedaan", aldus Jansen. De inzet van het CDA was een nieu we wethoudersperiode voor Jansen en dat lijkt met deze uit slag gelukt. De vierde winnaar was de Christenunie van A. Ju- melet. „Ik heb gekregen waar ik op hoopte", sprak de lijsttrek ker. De ChristenUnie steeg van één naar twee zetels. Voor de BBR zijn de verkiezin gen dramatisch verlopen. De partij haalde vier jaar geleden nog vijf zetels, maar daar zijn er nog maar twee van over. Wet houder M. van Overloop was zichtbaar teleurgesteld en be sefte dat vooral Weststrate stemmen bij de BBR heeft weg gehaald. „Kennelijk is dit watje bereikt met het plaatsen van spotprenten", zei Van Overloop Ook voor de WD zijn de verkie zingen op een deceptie uitgelo pen. De partij houdt slechts één van haar twee zetels over en wordt de kleinste fractie. De PvdA verloor ook een zetel en komt uit op twee. Volgens C. Knuit is de lage opkomst in Hansweert, waar veel PvdA- kiezers zitten, een belangrijke. Ook denkt hij dat de PvdA aan Leefbaar Reimerswaal heeft verloren. Met een grote SGP (zeven zetels) en zes kleine fracties kent de ge meenteraad de komende vier jaar een vreemde samenstelling. Vermoedelijk wordt de coalitie van SGP, CDA en BBR voortge zet, omdat deze partijen nog steeds de grootste zijn. door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - Het CDA is in de gemeente Borsele de grootste partij geworden. Met vijf direct toegewezen zetels en een restzetel noden de christen democraten volgende week een afgeslankte PvdA, een bijna ge halveerde VVD, een stabiele SGP-ChristenUnie en twee an dere winnaars: de Lokale Partij Borsele (LPB) en GroenLinks aan tafel voor de college-onder- handelingen. De PvdA, die vorige keer met een restzetel op zes zetels kwam, leverde er twee in. Een ging er in elk geval naar GroenLinks, die voor het eerst in Borsele mee deed. Het verlies voor de PvdA liep in de uitslagen bijna gelijk op met het aantal stemmen voor GroenLinks. De WD, die in 1998 gemakkelijk drie zetels haalde, pakte er nu ternauwer nood twee. De LPB leek daar garen bij te spinnen. Een zetel nam de LPB zo over van D66, die niet meer meedeed en aan de wieg van de lokalen stond, en de tweede was een restzetel. De LPB scoorde erg goed in 's Hee- renhoek, waar ook de nummer 8 op de lijst, Nico Werri, met voor keurstemmen in de raad werd gekozen. Eenzelfde beeld tekende zich af voor het CDA, dat over de hele Unie fors won, maar vooral in Kwadendamme, waar Marga van de Plassche-Nagelkerke met voorkeurstemmen werd ge kozen. Op de PvdA-lijst schoof Dingeman Welleman een plaats op, van vijf naar vier, door voorskeurstemmen uit Nieuw- dorp. Confessionelen Lijsttrekker M. Vermue-Ver- mue van het CDA toonde zich gelukkig met de geboekte winst. Daarmee is haar partij opnieuw de grootste in Borsele. Het con fessionele deel van de raad kan zich gesterkt voelen door een groeiend aantal kiezers. De SGP ChristenUnie kreeg er dan wel geen zetels bijtoch stemden honderd Borselenaren meer op de reformatorische lijstverbin- ding. Met samen tien zetels zijn de confessionelen in de meer derheid. Dat kan overigens ook worden gezegd van de huidige coalitie van PvdA, SGP, ChristenUnie en WD. Ook daar tekent zich Het was gezellig in Hansweertse café annex stembureau. foto Willem Mieras door Rob Paardekam HANSWEERT - Dat het er op een stembureau niet altijd even formeel aan toe gaat, bleek gis teren in Hansweert. Daar was het ronduit gezellig. Het kon ook bijna niet anders, aangezien de mensen naar het café moes ten komen om te stemmen. Om dat dorpshuis Kaj Munk on langs tegen de vlakte ging, stond de stemmachine deze keer opgesteld in zaal Zeelandia. Het stembureau werd bemand door wethouder John Jansen en raadslid Kees Knuit, aangevuld met een ambtenaar en de secre taris van de dorpsvereniging. Dat Hansweert zo'n dorp is waar iedereen elkaar kent, bleek uit het feit dat bijna iedere bezoeker bij de voornaam werd begroet. John Jansen zat tijdens de vorige verkiezingen nog op het stembureau in Kruiningen, maar is blij dat hij nu in zijn ei gen woonplaats zit. „Het is hier veel leuker." Dat de gezelligheid geen gren zen kende, bewpes de secretaris van de dorpsvereniging. Hij zat aan het eind van de ochtend al aan een glas wijn. „Als ik straks dubbel zie, hebben we twee keer zoveel stemmers", grapte hij. De opkomst in Hansweert viel mee. Er stond weliswaar geen rij, maar er kwamen constant mensen binnengewandeld. Een vrouw, ze wil haar naam niet in de krant, trok een somber ge zicht toen ze de lijst met kandi daten bekeek. Hoewel er zeven partijen meedoen, staat die van haar er niet bij. „Ik stem nor maal gesproken GroenLinks of SP", laat ze weten. „Maar die doen niet mee. Daarom stem ik maar op de PvdA." E. van Witsen laat weten dat hij en zijn vrouw bewust op een lo kale partij hebben gestemd. Dat Leefbaar Nederland en Bewo ners Belangen Reimerswaal el kaar de afgelopen weken in de haren zijn gevlogen, verandert daar niets aan. „Wij hebben op de BBR gestemd", vertelt Van Witsen. „We hebben het gevoel dat die partij echt voor de ker nen opkomt." Ook de vader en moeder van wethouder John Jansen komen 's ochtend al stemmen. „Aan mij hoef je na tuurlijk niet te vragen op wie ik stem", lacht mevrouw. Hapje Iets voor twaalf uur 's middags gaat de beheerder van Zeelan dia de tafel dekken. „Tussen twaalf en één uur is het toch nooit zo druk", weet John Jan sen. Hij heeft een boekje waarin zijn vader, die ook raadslid is geweest, jarenlang heeft bijge houden hoeveel mensen er van uur tot uur kwamen. Zo laten de vergeelde blaadjes zien dat er bij de raadsverkiezingen in 1978 twintig mensen waren tus sen twaalf en één. Bij de vorige verkiezingen waren dat er 44. Even een hapje tussendoor moet dus kunnen. 's Middags, het is inmiddels aan het regenen, gaat het er in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in Krabbendijke wat formeler aan toe. Marien West strate van Leefbaar Reimers waal is ook aanwezig en hij wordt niet vrolijk van het weer. Hij is er bijna zeker van de regen hem stemmen gaat kosten. Voor de SGP zou het wel goed zijn. „Hun kiezers komen altijd, al moeten ze door drie meter sneeuw." Op de stem van J. Papendorp hoeft Weststrate in elk geval niet te rekenen. Ze zegt zich enorm te hebben geërgerd aan de campagne van Leefbaar Rei merswaal en de BBR. „Het is voor mij een reden om niet op die partijen te stemmen." N. Rommers is het daar niet mee eens. Ze vond de cartoons die beide partijen over elkaar plaatsten zelfs wel mooi. „Je moet er doorheen kunnen kij ken", vindt ze. Even later komt de aap uit de mouw: Rommers staat tiende op de lijst van West strate. „Een vriendendienst", zo laat ze weten. „Als er iets is, kun je altijd bij hem terecht." een meerderheid van tien zetels af, maar in 1998 waren dat er dertien. Pvd A-lijsttrekker P. Vollaard is daar niet zo gelukkig mee, evenals zijn WD-collega A. van Opdorp. „Nu lijkt het alsof het college wordt afgere kend op haar beleid, maar dat was een beleid waarover grote overeenstemming bestond." Van Opdorp was nog beschik baar als wethouder, maar nu het CDA aan zet is, wordt voortzet ting van de huidige coalitie moeilijk. Volgens Vollaard kun je het ook van de zonnige zijde zien. „GroenLinks heeft meer stem men gehaald dan de PvdA er heeft verloren. Zo bekeken heeft links in Borsele toch ge wonnen." Lijsttrekker Cees Traas van GroenLinks, die een eenmansfractie zal gaan vor men, meent zijn stemmen deels te danken te hebben aan een duidelijke keuze van Groen Links tegen de Westerschelde Container Terminal. „Maar ook doordat een aantal GroenLink- sers vroeger geen andere keuze hadden dan de PvdA." Ook Nico Werri, door de kiezers op de tweede zetel van de LPB gezet, is tevreden. „Wij gaan een eigen geluid laten horen. Ik had er niet op gerekend maar ik ben er wel klaar voor." KRUININGEN - H. Eversdijk, het Eerste-Kamerlid uit Ril land, is gisteren gekozen in de gemeenteraad van Reimers waal. De CDA'er vergaarde 480 stemmen en dat was meer dan hij had verwacht. Eversdijk stond derde op de CDA-lijst en de partij haalde ook drie zetels. Opvallend ge noeg was Eversdijk ook in de raad gekomen als het CDA maar twee zetels had gehaald. De se nator haalde 480 stemmen bin nen; ruimschoots meer dan P. Koeman, de nummer twee. Eversdijk reageerde verheugd. Eerder was hij al raadslid in Borsele. Het werk als gemeente raadslid is volgens Eversdijk prima te combineren met dat van Eerste-Kamerlid „Dat laatste vergt gemiddeld niet meer dan anderhalve dag", al dus de senator. Abdel Ben Ali: „Als ik ga stemmen, help ik weer een of andere figuur aan een baantje, maar wie helpt mij?" foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Abdel Ben Ali gaat niet stemmen. In de ruimte van Colours Samen Sterk (CSS) aan de Wijngaardstraat in Goes, het multiculturele ontmoetingscentrum waar Ben Ali dagelijks de handen uit de mou wen steekt, blijft het de hele verkiezings dag akelig leeg. CSS heeft jongeren opgeroepen om naar het pand aan de Wijngaardstraat te komen, zodat de de mocratische rechten groepsgewijs kun nen worden uitgeoefend. Maar er komt bijna niemand. Alleen Jan Willem Hamoen uit Wilhelmi- nadorpdie voor het eerst een kijkje neemt bij CSS, heeft zijn oproepkaart meegeno men. Een paar anderen hebben 's ochtends al in de Spinne gestemd. Maar Ben Ali verdomt het. „Ik heb van niemand in deze samenle ving iets te verwachten." Dat is toch juist een reden om je stem te laten horen? „Nee, volgens mij niet. Als ik ga stemmen, help ik weer een of ander figuur aan een baantje, maar wie helpt mij?" „Ik ga zowat iedere dag alle uitzendbu reaus af voor een baantje, maar nooit is er wat voor mij bijOveral ben ik geweest, bij het ZCAD, bij maatschappelijk werk. Al die mensen worden ergens voor betaald maar niet om mij te helpen. Weet je, ik heb een verleden en daardoor zit ik met de ge bakken peren." Wat voor verleden? „Nou, ik ben 26 jaar en ik heb daarvan 13 jaar vastgezeten. In jeugdgevangenissen, tuchthuizen en in de gewone bajes. Voor dingen waar ik spijt van heb. De reclasse ring, die mij aan een huis, een baan en een opleiding zou helpen, kon niets voor mij betekenen. Met lege handen word je dan in de maatschappij gedumpt. Helemaal niets te doen. Ik heb een hekel aan mijn ei gen leven, 's Ochtends je bed uit en een biertje drinken, nog maar een biertje drin ken en maar weer werk gaan zoeken. Hier bij CSS kan ik nog wat vrijwilligerswerk doen, maar ik wil een gewoon leven: werk, huisje-boompje-beestje. Alles wat je no dig hebt om een goed mens te zijn Maar je komt nogal agressief over, zou dat misschien de communicatie in de weg kunnen staan? „Denk erom, ik ben niet agressief. Ik ben een van de weinige Marokkanen die zijn zwakke plekken durft te laten zien. Maar het is waar, die agressieve houding heb ik aangeleerd, zo ben ik niet geboren. Ik ben met geweld opgevoed. Tot mijn achtste ben ik thuis geweest, daarna in pleegge zinnen en instellingen. Zelfs nu laat mijn vader me alle hoeken van de kamer zien als het hem niet aanstaat, wat ik doe." Zou je de manier waarop je overkomt kunnen veranderen? „Misschien hier, bij CSS, hier zijn mensen die me nemen zo als ik ben en die me waar schijnlijk kunnen helpen om de weg naar werk en een goed leven te vinden. Daarom ben ik iedere dag hier om te helpen poet sen en schilderen en om de boel goed in te richten. Maar aan het einde van de dag heb ik nog steeds geen werk. Dat maakt mij soms erg moedeloos." Is er iets wat jij voor de samenleving zou kunnen betekenen? „Zeker wel. Ik heb wel een droom hoor. Ik zou in de voorlichting willen. Marok kaanse jongeren vertellen over drank, drugs en over alles wat ze niet moeten doen. Ik ben daar een deskundige in, in wat je niet moet doen. Dat heb ik namelijk allemaal zelf gedaan. Ik weet hoe ze je in de bajes manipuleren en ik weet waar je allemaal niet in moet trappen. Dat heb ik te bieden en ik wil het nog wel voor niks doen ook." Zou je nou toch niet gaan stemmen? „Nee, mijn oproepkaart ligt nog in Mid delburg. Daar ben ik nog ingeschreven." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Wei nig uitbundigheid op het Thool- se gemeentehuis gisteravond. De VVD, CDA en PvdA kregen een zetel verlies te verwerken. D66 wist alleen op basis van een restzetel te blijven. Grote win naar was nieuwkomer ABT (Al gemeen Belang Tholen), die met twee zetels stevig van zich liet horen. Ook de SGP boekte een zetel winst. De ChristenUnie toonde zich als enige stabiel. De laatste behield haar twee ze tels. Moest de ChristenUnie het vier jaar geleden nog hebben van een restzetel, nu werden er genoeg stemmen voor twee ze tels binnengehaald. De SGP had nog minder te klagen. „Er gaat niets buiten Gods voorzie nigheid om", reageerde wethou der K. Heijboer opgetogen. Niet alleen de winst van zijn eigen partij doet hem deugd, maar ook het feit dat na de jongste verkie zingen op Tholen de confessio nele partijen nog altijd de dienst uitmaken. Dat is op de laatste plaats te danken aan het CDA, die een zetel heeft verloren. Dat leverde wethouder W. van Kem pen een 'beetje gelaten' gevoel op. En wat frustratie, erkende hij. Dat de nieuwe lokale partij het zo goed doet, betekent blijk baar dat kiezers niet kijken naar allerlei werk dat de afgelopen vier jaar is gedaan. Je wordt blijkbaar alleen afgerekend op dingen waar men ontevreden over is." Spoedstudie Diezelfde frustratie speelde ook J. van den Donker parten. Lan ge tijd was het gisteravond on duidelijk of zijn partij D66 wel een plekje in de raadszaal mag gaan innemen. Met een aantal stemmen dat uitkwam onder de kiesdeler leek die positie even twijfelachtig. Spoedstudie van de Kieswet bracht echter duide lijkheid. De teleurstelling was er voor Van den Donker niet minder om. „Ik heb de laatste tijd veel adhesiebetuigingen ontvangen, ook van nieuwe kie zers. Maar blijkbaar ben ik oude kiezers kwijtgeraakt. Waar ik niks van snap is dat een nieuwe partij, die nog niks gebakken heeft, zoveel mensen naar de stembus kan trekken." Wethou der R. Ravensteijn (WD), wiens partij eveneens een zetel moest inleveren, stelt het nog scherper. „Ik heb in het verkiezingspro gramma van ABT eigenlijk niks nieuws gezien." L. van Doorn, ABT-man, gaf aan blij te zijn met het uitkomen van zijn diepste verwachting. ABT komt niet uit het niets naar voren, meent hij „We willen een flinke bijdrage gaan leveren aan het aanpakken van plannen die er liggen. We willen ontwikke ling." Dat gaat niet van de een op de andere dag, waarschuwde hij meteen op voorhand. „Vier jaar om het op de rails te zetten. Daarna maken we het in vier jaar af." GOES - Tweede-Kamerlid S. Buijs (CDA) is gisteren met voorkeursstemmen gekozen in de gemeenteraad van Goes. Hij stond als 'lijstduwer' onder aan de lijst van het plaatselijke CDA, maar haalde zo veel stem men dat hij aanspraak kan ma ken op een zetel. Buijs zal de plek echter niet innemen. Het Kamerlid rekent voor dat hij ongeveer een kwart van de zogeheten 'kiesdeler' in de wacht heeft gesleept en dus ook in feite slechts recht heeft op een kwart zetel. Bovendien heeft hij de komende tijd alle aandacht nodig voor het Haagse werk. „Ik heb met veel plezier aan de Goese campagne meegedaan. Ik stond bewust op de laatste plaats om er vooral een beetje enthousiasme in te brengen. Dat is blijkbaar gelukt." Het CDA boekte met twee zetels grote winst in Goes. „Het is dui delijk dat het CDA er weer is", aldus Buijs. „In de eerste plaats is Charles Linssen voor dat suc ces verantwoordelijk. Ook Jan Peter Balkenende heeft een ef fect gehad. Hij is bij veel Zeeu wen toch een bekend figuur." door Ron Magnée KAPELLE - Het is stuivertje wisselen in Kapelle. In de raad verliest de PvdA één zetel. De nieuwkomer ChristenUnie komt met één zetel in de raad. De collegepartijen CDA, VVD en SGP blijven gelijk. Niets wijst op een andere coalitie. Het CDA is de grote winnaar in Kapelle. De partij haalde 174 stemmen meer dan vier jaar ge leden. De WD levert 114 stem men in. Ook de derde coalitie partij van Kapelle, de SGP, ziet het aantal zetels licht dalen. De partij haalde dit jaar 29 stem men minder dan vier jaar gele den. Maar de schommelingen hebben geen enkele invloed op de zetelverdeling onder de coa litiepartijen. De drie partijen staan nog steeds op respectieve lijk vier, drie en twee zetels. Opvallend is dat de PvdA een zetel heeft moeten inleveren ter- wijl in absolute aantallen de partij juist steeg. Haalde de par tij vier jaar geleden nog drie ze tels, dit jaar zijn het er twee. De oorzaak is de restzetelverdeling die ongunstig uitpakte voor de sociaal-democraten. Tot slot: Gemeentebelang blijft gelijk met drie zetels en nieuwkomer ChristenUnie komt de raad in met één zetel. Al met al lijkt niets de voortzet ting van de huidige coalitie in de weg te staan. CDA-fractievoor- zitter G. Burger schrijft de zege toe aan 'vier jaar goed beleid'. En de huidige coalitie ziet hij wel doorgaan: „Als je het aantal zetels ziet, zou je dat wel zeg gen." Lijsttrekker J. Herselman van de WD toont zich minder tevre den, hoewel zijn partij statio nair op drie zetels staat. „We hadden een lichte stijging ver wacht Die is er niet gekomen. We zullen het WD-geluid nog duidelijker moeten laten ho ren." Toch toont ook Herselman zich tevreden over de huidige coalitie: „De uitslag biedt alle mogelijkheden om verder te gaan." Ook de derde coalitie partij, de SGP, ziet de coalitie bij monde van lijsttrekker L. Niewenhuijse graag verder gaan: „Als het aan mij ligt wel ja," Ondanks een lichte daling van zijn partij is hij tevreden dat de confessionele partijen geza menlijk er één zetel bij hebben gekregen. Bij de PvdA overheersen ge mengde gevoelens. „Het is niet zo dat de kiezers ons hebben af gestraft", analyseert lijsttrek ker R. Lambeck. „Maar toch hebben we een zetel moeten in leveren. Dat is gewoon pech." Lambeck geeft toe dat de kans op een collegeplek voor de PvdA minimaal is. „Onze positie is er niet sterker op geworden." H. van Oostende, nieuwkomer in de raad namens de Christen- Unie, is blij met de zetel. Voorlo pig ziet hij nog geen plek in het college voor zijn partij wegge legd: „Wij stellen ons als nieuw komer bescheiden op." Andere coalitie Lijsttrekker P. Gahseman van Gemeentebelang toont zich te vreden over de drie zetels die de partij heeft behouden. Hij roept de WD op met initiatieven voor een andere coalitie te komen. Volgens hem wordt deze partij anders ondergesneeuwd door de overmacht van de confessionele partijen. In de samenstelling van Gemeentebelang heeft zich wel een klein drama voorge daan. De partij haalde drie ze tels, maar de nummer drie van de lijst, de huidige fractievoor zitter J. van Nimwegen, zal voorlopig geen raadslid meer zijn. Hij werd voorbijgestreefd door de nummer vier van de lijst, C. Vleugel, die met een overmacht aan voorkeursstem men in de raad komt. Van Nim- wegen toont zich stoïcijns onder het verlies: „Jammer, maar de kiezer heeft bepaald." OOSTDIJK - Het piep kleine Oostdijk, een dorp met nog geen vijfhonderd inwoners, krijgt naar alle waarschijnlijkheid drie vertegenwoordigers in de gemeenteraad van Rei merswaal. Het huidige raadslid M. Sinke (SGP) werd her kozen, en omdat de Chris tenUnie een tweede zetel behaalde, mag ook A. Beekman de gemeente raad in. C. Jasperse-Teer van het CDA, ook woon achtig in Oostdijk, is niet rechtstreek gekozen, maar omdat J. Jansen zo goed als zeker wethouder wordt, mag ook zij de raad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13