Geweld in M-Oosten houdt aan Octrooiregels internet vastgelegd Frankrijk blokkeert volledige vrijgave van stroommarkt Europa j JfataSrizmtip I Overval vliegtuig Brazilië verijdeld Religieuze politie in Atjeh Filipijnen op de vlucht Mensensmokkelaars gedood Griekse media staken Thailand verbiedt radiozender Wederzijdse aanvallen volgen elkaar nu in hoog tempo op Vermoorde senator Colombia begraven Deze week spelen kids hoofdrol bij C&A... Zo maken ze helemaal de van onze redactie buitenland BRUSSEL - Frankrijk blok keert de volledige liberalisering van de Europese energiemarkt. Dat is gisteren gebleken op de bijeenkomst van de EU-minis- ters van Financiën in Brussel. Volgens de Duitse bewindsman Hans Eichel wil Parij s de Franse stroom- en gasmarkt wel voor industriële klanten vrijgeven, maar niet voor particuliere con sumenten, zoals de overige veertien EU-lidstaten willen. Aan de vooravond van de EU- top in Barcelona eind volgende week staat Frankrijk alleen met de weigering de markten te openen. „Alle andere hebben duidelijk gemaakt dat zij voor volledige liberaliseiing zijn", verklaarde Eichel. „Wij zijn echter bereid bij het opstellen (Advertentie) Voor al uw fotoreportages en inlijstwerk. Nieuwe Kerkstraat 3, Yerseke Tel. (0113) 572518 fax 572141 J van een tijdschema rekening te houden met anderen." Eichel zinspeelde daarmee op de voor mei geplande presi dentsverkiezingen in Frankrijk. De Franse regering weigert al lang de energiemarkt voor con sumenten open te stellen en zal dat zeker niet doen aan de voor avond van de verkiezingen. De Europese Commissie dringt echter aan op een snel besluit. Vrije keuze Het overleg van de ministers in Brussel moet een compromis voorstel opleveren dat de rege ringsleiders op de top in Barce lona op 15 en 16 maart kunnen aannemen. Naar verwachting zullen de bewindslieden voor stellen dat zakelijke klanten vanaf 2003 hun elektriciteitsle verancier en een jaar later die voor gas mogen kiezen. De Commissie wilde een volledige vrije keuze voor zakelijke zowel als particuliere consumenten in 2005. Volgens analisten geeft het com promis het Franse staatsbedrijf Electricité de France kans om flink te investeren in buiten landse bedrijven, terwijl de thuismarkt nog enige tijd on toegankelijk blijft voor ande ren. AP woensdag 6 maart 2002 SAO PAULO - De Braziliaanse politie heeft gisteren twaalf gangsters doodgeschoten bij een actie waarmee een overval op een vliegtuig is voorkomen. De politie had een anonieme tip gekregen dat een bende van het Eerste Commando van de Hoofdstad van plan was op de luchthaven van Sorocaba een vliegtuig te overvallen dat geld vervoerde voor bankfilialen. Bij de schotenwisseling met de politie kwamen twaalf bende leden om het leven. Vijf werden door de politie gearresteerd en drie wisten te ontkomen. De tachtig politiemensen die bij de actie betrokken waren, bleven allen ongedeerd. Het Eerste Commando is een van de grootste criminele orga nisaties van Brazilië en controleert de handel in wapens en drugs. AFP/RTR JAKARTA - In de opstandige regio Atjeh in Indonesië komt binnenkort speciale politie die zich bezighoudt met de nale ving van de islamitische wetgeving, de sharia. Het invoeren van de sharia is onderdeel van de autonomie die de regering vorig jaar aan Atjeh heeft verleend. De autoriteiten in het gebied lieten gisteren weten dat voor de politie-eenheid 2500 mensen zullen worden geworven. In een aantal regio's zullen vanaf 15 maart kledingvoorschriften worden ingevoerd. De religieuze autoriteiten zeggen dat zij de sharia soepel zullen interpreteren. RTR MANILLA - Ruim 60.000 Filipijnen zijn op de vlucht gesla gen voor het geweld tussen het leger en 's lands grootste groep van moslimseparatisten, het Moro Islamitisch Bevrijdings Front (MILF). Het geweld laaide twee weken geleden weer op in de provincie Maguindanao. Drie soldaten en negen MILF-leden kwamen om. Er vielen zeker zestien gewonden. Zeker 6115 moslimgezinnen hebben hun heil gezocht in eva cuatiecentra, moskeeën en bij familie om niet bij de strijd be trokken te raken. De gevechten concentreren zich rond zes dorpen op het eiland Mindanao. De MILF vecht voor een ei gen islamitische staat in het zuiden. RTR ISTANBOEL - De Turkse politie heeft twee Turkse mensen smokkelaars en een Irakese immigrant doodgeschoten De drie mannen zouden maandagavond bij een poging aan ar restatie te ontkomen het vuur hebben geopend op de politie. De twee Turken zouden een groep buitenlanders hebben ge holpen Turkije binnen te komen. De schietpartij vond plaats in de buurt van de grens met Syrië. In de provincie Van, die aan Iran en Irak grenst, hield de poli tie 42 Irakezen aan die illegaal in Turkije verbleven. De immi granten zullen worden teruggestuurd, meldden de autoritei ten. In de westelijke provincie Izmir hield de politie veertien illegale buitenlanders aan. AP ATHENE - Journalisten bij kranten, radio en televisie in Griekenland houden vandaag een 24-uursstaking met als in zet hogere lonen en betere werkomstandigheden Als gevolg van de staking verschijnen er geen kranten en vervallen de nieuwsuitzendingen op radio en tv. Slechts één kleine televi siezender neemt niet aan de staking deel. Vorige maand leg den de Griekse journalisten het werk ook al een dag neer. AP BANGKOK - De Thaise autoriteiten hebben de onafhankelij ke radiozender 90,5 uit de lucht gehaald. De zender is eigen dom van de Nation Multimedia Group die bekend staat om zijn kritische houding tegenover de huidige regering. Vice-premier Yongchaiyudh zei dat het station is gesloten, omdat het zijn vergunningen niet had betaald, maar voegde toe dat de zender de 'autoriteiten op een onredelijke manier had bekritiseerd'. Maandag werd bekend dat het tijdschrift The Far Eastern Economie Review uit Hongkong Thailand excuses heeft aan geboden na een artikel over het koninklijk huis. In Thailand gelden strenge wetten over wat wel en wat niet over het ko ningshuis mag worden geschreven. AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Aan de golf van wederzijds geweld in het Mid- k den-Oosten lijkt geen einde te komen. De reeks van Palestijnse aanslagen en harde militaire re- presailles van Israël lijken el kaar zelfs steeds sneller op te volgen. De afgglopen dagen hebben het j ergste geweld te zien gegeven in de nu al zeventien maanden du- rende intifada, j De Israëlische luchtmacht voerde gisteravond opnieuw aanvallen uit op doelen in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Volgens oogge- I tuigen bestookten F-16'sgebou- j wen in het centrum van Gaza- 1 stad. In Bethlehem werd een I pand van Force 17 getroffen, de persoonlijke garde van de Pa- j lestijnse leider Arafat. In Tulk- 1 arm troffen raketten het politie- i bureau. Of bij deze aanvallen I slachtoffers zijn gevallen is nog niet bekend, j Eerder op de dag pleegde een I Palestijn in Afoula in het noor den van Israël een zelfmoord aanslag op een autobus. De dader en een Israëliër zijn daar door om het leven gekomen. Vier mensen liepen verwondin gen op, bij deze door de terreur beweging Islamitische Jihad ge claimde aanval. Die kwam enkele uren na een aanslag op een restaurant in Tel Aviv, waarbij drie doden en 25 gewonden vielen. Het Israëlische veiligheidskabi net kwam gisteren opnieuw bij een om zich te beraden over de situatie. Premier Sharon sloot onderhandelingen met de Pa- lestijnen uit totdat ze een einde maken aan het geweld. Hij zei dat zij zo hard zullen worden ge raakt, totdat ze beseffen dat „zij met terreur niets zullen berei ken". Mubarak De Egyptische president Muba rak is in Washington om met zijn ambtgenoot Bush te praten over de situatie in het Midden-Oos ten. De VS hebben laten door schemeren niet te willen bemid delen in het conflict. Het Witte Huis liet weten dat de Palestij- nen eerst een einde moeten ma ken aan het geweld voordat be middeling een kans van slagen heeft. Aangenomen wordt dat Bush en Mubarak ook zullen praten over het plan van de Saudische kroonprins Abdallah bin Abdul Aziz voor wede in het Midden- Oosten. Die bood aan dat alle Arabische landen Israël erken nen en betrekkingen aangaan, op voorwaarde dat Israël zich terugtrekt achter de grenzen van voor de zesdaagse oorlog van 1967. De Syrische president al-Assad bracht een bezoek aan Saudi- Arabië om te praten over het wedesvoorstel. Assad sprak la ter zijn steun uit voor de ideeën van de Saudische kroonprins AFP/RTR/ANP/DPA BOGOTA - Familieleden van de Colombiaanse senator Martha Ca- talina Daniels dragen haar kist. De politica werd gisteren in Bogota begraven. Daniels, haar assistente en haar chauffeur vonden de dood bij een poging enkele gijzelaars te bevrijden. De drie zijn vemoedelijk ver moord door de rebellenbeweging Fare. Hun lijken werden zaterdag gevonden in een ravijn bij de plaats Zipaco, 35 kilometer ten noor den van Bogota. foto Jose Miguel Gomez/RTR door Bob Kroon GENEVE - Het gratis en onge straft binnenhalen van muziek en video's via het internet wordt een stuk moeilijker. Onder auspiciën van de World Intellectual Property Organiza tion (Wipo) van de VN, een soort wereldoctrooiraad, is een nieuw verdrag tot stand gekomen, dat het 'intellectuele eigendoms recht' van componisten, musici, zangers, maar ook auteurs en journalisten bescherming moet bieden. „Hiermee worden reeds be staande copyright-bepalingen aangepast aan het digitale tijd perk", aldus directeur-generaal dr. Kamil Idris van de Wipo. Een voorbode van dit nieuwe verdrag was vorig jaar de on dergang van Napster, de roem ruchte Amerikaanse muziek- provider, op wiens website zo'n zestig milj oen liefhebbers gratis een privé-discotheek van Bach tot Bono konden opbouwen. Napster vond navolgers in Mor pheus en andere (vaak Neder landse) copyright-ontduikers, die met 'uitwisselingsformules' juridische beperkingen pro beerden te omzeilen vanuit on duidelijke Caribische eilanden of zelfs schepen. Het nieuwe copyrightverdrag staat te boek als de Wipo Perfor mances and Phonograms Treaty (verdrag voor uitvoeringen en geluidsregistraties) en is na ja renlange moeizame onderhan delingen inmiddels door het vereiste minimum van 30 lan den geratificeerd. Ook Neder land heeft getekend. Idris geeft toe dat het PPT-ver- drag in de digitale wereld zon der grenzen pas effectief wordt 'wanneer alle landen zich aan de nieuwe regels houden, en die ook opnemen in hun nationale wetgeving.' „Artistieke creativiteit moet ook op het internet op bescher ming kunnen rekenen", aldus een woordvoerder van de Wipo, die in één adem echter toegeeft, dat dit veel moeilijker is af te dwingen dan in het pre-digitale tijdperk. Daarom geeft het nieuwe verdrag 'auteurs, eige naars en vertolkers van intellec tueel eigendom' het recht zich te weren met bijvoorbeeld code ring. GPD Tazmanian devil sweatshirt. 122-176 Katoenen zip off broek. 122-182. Denim jurkje mi T-shirt. 92-122. Dubbel-look T-shirt. 128-176.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5