GS enthousiast over Vitaal Sas Petitie voor snelle aanleg rondweg Terhole Mariaverering gaat ver terug PZC Ook dorpsraad van Graauw spreekt zich uit tegen windmolens WIJ GAAN VERHUIZEN Subsidie voor onderzoek site jeugd Diefstal uit tas Geld voor aanpassingen dorpshuis Portemonnee gestolen Fietser (12) lichtgewond Bredanaar met slok te veel op Mobiele telefoon gestolen Gedeputeerden zeggen medewerking aan plan voor stadscentrum toe Terneuzenaar wordt secretaris gemeente Sluis agenda <EV(E0\i Foto-expositie cursussen OOSTBURG - De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg krijgen van de provincie ruim 10.000 euro subsidie om de haalbaarheid van een website voor jongeren in Zeeland te on derzoeken. Op de site van het JIP (Jongeren Informatie Punt) moeten jongeren informatie kunnen krijgen over voorzienin gen, opleidingen en allerhande zaken die hen bezighouden Gedeputeerde Staten vinden dat het aanbieden van een zo breed mogélijk aanbod van informatie aan jongeren, via de si te, 'bijdraagt aan het vergroten van de zelfwerkzaamheid van jongeren en de integratie van jongeren in de maatschappij'. BRESKENS - In een pand aan de Europastraat in Breskens werd gisterochtend tussen acht en twaalf uur een portemon nee met enkele tientallen euro's uit de tas van een 57-jarige vrouw uit de gemeente Sluis-Aardenburg weggenomen. De dieven namen ook onder meer diverse bankpassen, twee pas poorten en een rijbewijs uit de tas mee. VOGELWAARDE - Burgemeester en wethouders van Honte- nisse willen ruim 12.000 euro uittrekken voor aanpassingen aan gemeenschapshuis 't Gelaag in Vogelwaarde. De toegan kelijkheid van het gebouw wordt verbeterd en er komt een in validentoilet. De provincie heeft toegezegd te delen in de kos ten en draagt bijna 3500 euro bij. Andere dorpshuizen in de gemeente (De Luifel in Lamswaarde en De Schuur in Hengst dijk) zijn al gebruiksvriendelijker gemaakt. PHILIPPINE - De portemonnee van een zestienjarige jongen uit de gemeente Sas van Gent is maandagavond tussen half acht en kwart voor negen gestolen uit een niet afgesloten sportkleedkamer in Philippine. In de portemonnee zaten een bankpas, identiteitskaart en een geldbedrag van enkele tien tallen Engelse ponden. MIDDELBURG - Een twaalfjarige jongen uit Middelburg is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een scooter op de Buitenruststraat in zijn woonplaats. Beide re den over de Segeerssingel in de richting van de Buitenrust straat. Toen de scooter, bestuurd door een zeventienjarig meisje uit de gemeente Veere, optrok probeerde de jongen haar rechts in te halen. Een aanrijding was het gevolg. Dejon- gen viel op de grond. Hij liep wat schaafwondjes op. Zijn fiets werd beschadigd. GOES - Een 26-jarige man uit Breda is gisternacht op de Mid delburgsestraat in Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had ruim tweeënhalf keer meer alcohol ge dronken dan is toegestaan. Hij diende zijn rijbewijs in te leve ren en moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. MIDDELBURG - Van een veertienjarig meisje uit Vlissingen is gistermiddag rond twee uur de mobiele telefoon gestolen. De GSM werd weggenomen van een tafel uit de kantine van een school in Middelburg. De waarde van het apparaat be draagt enkele tientallen euro's. woensdag 6 maart 2002 door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Gedeputeer de Staten zijn bijzonder positief over het plan om het centrum van Sas van Gent nieuwe impul sen te geven: Vitaal Sas van Gent. De gedeputeerden DBruinooge (financiën) en J. van Zwieten (ruimtelijke ordening) hebben volgens burgemeester P. van den Baar gisteren tijdens overleg hun medewerking aan de reali satie van het veelomvattende project toegezegd. „Gedeputeerde Bruinooge houdt de portemonnee nog wel met twee handen vast. Hij heeft gezegd dat we maar iets moes ten laten zien. Dus gaan we nu voortvarend aan de slag om de verschillende deelprojecten na der uit te werken. Dat betekent dat er werk aan de winkel is voor de projectgroep van Vitaal Sas van Gent. Morgenochtend hebben we het eerste overleg al", aldus Van den Baar gisteren na afloop van het werkbezoek dat GS aan Sas van Gent brach ten. Een van die deelprojecten van Vitaal Sas van Gent, dat in zijn geheel ettelijke tientallen mil joenen gaat kosten, is de inrich ting van het terrein van de voor malige suikerfabriek CSM voor kleinschalige bedrijvigheid. Ook GS zijn het volgens de bur gemeester op hoofdlijnen eens met die invulling. Het gemeentebestuur van Sas en het dagelijks provinciebe stuur hebben elkaar gisteren ook nog op enkele andere pun ten gevonden, aldus Van den Baar. Zo wil de provincie meewerken aan het weren van wegtrans porten met gevaarlijke stoffen uit de kern van Sas, en zitten beide overheden 'naadloos op een lijn' over de verplaatsing van het spoorwegemplacement uit Sas. Minister Pronk zegde daar enige tijd geleden rijks- geld voor toe. Volgende week vindt - ter voorbereiding van bestuurlijk overleg met de mi nister - ambtelijk overleg op hoog niveau plaats met het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu. OOSTBURG - De Terneuzenaar Theo Reijns (51) wordt gemeen tesecretaris van de nieuwe ge meente Sluis. Reijns bekleedt nu dezelfde functie in Terneu- zen, waar hij eerder onder meer hoofd van de sectoren Maat schappelijke Zaken en Stads ontwikkeling en Beheer was. Hij was ook loco-secretaris. De gemeenteraden van Sluis- Aardenburg en Oostburg krij gen de benoeming van Reijns als beoogd gemeentesecretaris op 14 maart gelijktijdig ter instem ming voorgelegd. De term 'be oogd' wordt gehanteerd tot de herindeling op 1 januari 2003 een feit is. Na die datum zal het nieuwe college van B en W van de herindelingsgemeente Sluis Reijns officieel benoemen. De huidige gemeentesecretaris sen in Sluis-Aardenburg en Oostburg, J. Jansen en C. Geer- se, blijven tot het eind van het jaar in functie. Beide topambte naren hebben niet meegedon- gen naar de vacature van ge meentesecretaris, omdat zij in verband met hun leeftijd af scheid nemen. Reijns-was lange tijd kandidaat om zichzelf op te volgen in Ter- neuzen, waar uiteindelijk F. Lauret als gemeentesecreta ris werd benoemd. In 1997 trok Reijns een sollicitatie naar de vacature van gemeentesecreta ris in Hulst in. Reijns zal zich vanaf 1 mei, de datum waarop zijn benoeming als beoogd ge meentesecretaris ingaat, vooral bezighouden met de voorberei ding van de herindeling. door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Binnen vijf jaar kan er een rondweg rond Terhole liggen. Dat stelde gedeputeerde J. Hennekeij gis teravond toen hij ruim vijfdui zend handtekeningen in ont vangst nam van A. Compiet van de afdeling Hontenisse van 3VO. De verkeersveiligheidsorgani satie was samen met de dorpsra den van de gemeente de handte keningenactie gestart om de wens voor de aanleg van een rondweg om Terhole kracht bij te zetten. De roep om een derge lijke weg kwam in een stroom versnelling nadat er kort na elkaar twee verkeersdoden vie len. Hennekeij stelde dat er zo snel mogelijk begonnen moet wor den met deprocedure. „We moe ten de discussie over geld voor lopig achterwege laten en ons allereerst richten op de vastleg ging van de rondweg in een be stemmingsplan. Deze opgave moet binnen twee tot drie jaar geklaard zijn. Ondertussen moeten we ons richten op het bijeenschrapen van het beno digde geld. Tel daar nog eens één tot twee jaar uitvoeringstijd bij en dan kom je op een maximum van vijf jaar." Roep in de woestijn Compiet waagde zich niet aan een tijdslimiet waarbinnen de aanleg van de rondweg moet ge beuren. „Er is immers nog geen zekerheid dat de rondweg er komt. Nu heeft, het volk gespro ken. Laat het alstublieft niet Gedeputeerde J. Hennekeij neemt de duizenden handtekeningen in ontvangst van A. Compiet van 3 VO. weer een roep in de woestijn worden. Men is Terhole al veer tig j aar vergeten Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse zag het hoopvol in. „Met zo'n breed gedragen wens moet die rondweg op korte ter mijn haalbaar zijn." M. Huis man van Rijkswaterstaat was foto Wim Kooyman pessimistischer. „De opties zijn kansrijk, maar er is nog geen doorbraak." door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - De dorpsraad van Graauw is tegen de komst van een windmolenpark in de Melo- polder. Voor de dorpsraad ligt dit voor de hand nu bijna drie kwart van de Graauwenaren en omwonenden van de Melopol- der zich tegen de plaatsing van de acht winturbines heeft uitge sproken. Dorpsraadvoorzitster R. Jaberg hoopt dat minister Pronk (Milieu) de argumenten van de tegenstanders serieus neemt. De Graauwse dorpsraad formu leerde gisteravond zijn stand punt in een vergadering. De dorpsraad heeft zich tot giste ren neutraal opgesteld omdat eerst duidelijk moest worden wat de mening-van de dorpelin gen in de kwestie was. Om die mening te peilen, wilde de dorpsraad een enquête houden, maar het plaatselijke actieco mité Tegenwind nam de raad de wind uit de zeilen. Het comité haalde 478 handtekeningen op van tegenstanders. Omdat er in Graauw en omgeving 781 perso nen wonen van achttien jaar en ouder, vond Jaberg dit een 'overduidelijke uitkomst'. De dorpsraad ziet daarom af van het houden van een eigen en quête. Ook alle fracties van de gemeente Hulst spraken zich uit tegen de komst van de windmo lens. Jaberg vroeg zich wel af of de ar gumenten van de tegenstanders genoeg zijn om Pronk te over tuigen de Melopolder met rust te laten. Zogenaamde nimby-ar- gumenten not in my backyard) zijn voor Pronk niet steekhou dend en hij zou dus alsnog kun nen beslissen de Melopolder als locatie voor windenergie aan te wijzen. De Hulster wethouder P. Weemaes gaf aan dat het nieuwe Streekplan, dat volgend jaar wordt vastgesteld, duidelijk heid zal geven. „De standpun ten van de omwonenden zijn kei- en keihard. Ze wonen in de omgeving, zijn dus juridisch be trokken en kunnen goede argu menten op tafel leggen." Daar bij is er door de vier plaatselijke initiatiefnemers van het wind molenpark, verenigd in Melo- wind, geen officieel verzoek bij de gemeente ingediend. Beste locaties Melowind wil acht turbines plaatsen op eigen grond, nadat een onderzoek van de provincie heeft uitgewezen dat de Melo polder als een van de beste loca ties uit de bus is gekomen. Wel heeft een van de initiatiefne mers, H. Verstraaten, eerder ver klaard dat wanneer er vanuit de bevolking veel protest zou ko men, het plan niet zou worden doorgezet. SAS VAN GENT - De Sasse Fo tokring houdt in het weekeinde van 22, 23 en 24 maart de jaar lijkse fototentoonstelling in De Speye in Sas van Gent. Tijdens deze 3 8e editie zijn in de foyer en de hal van het cultureel centrum ruim 75 foto's te zien. Op vrijdag worden de foto's door een des kundige jury beoordeeld. De drie beste fotografen ontvangen een plaquette als herinnering. De tentoonstelling is geopend op vrijdag 22 maart van 17.00 tot 20.00 uur en zaterdag 23 en zondag 24 maart van 10.00 tot 18.00 uur. door Evert J. Démoed Terecht wordt gesteld dat de mensen in ons gebied een godsdienstige inslag hebben. Ongeacht of men rooms-ka- tholiek of protestant is; men staat voor wat men is. In de rooms-katholieke geloofsbe leving komt dit onder meer tot uiting in de openlijke verering van Maria als Moeder van Gods Zoon. Die verering heeft sinds de Middeleeuwen in heel West- Europa plaats gevonden. Blij kens gevonden pelgrimsinsig nes uit de vijftiende eeuw be zat men in Aardenburg een Maria met de inktpot, zoals een tegenwoordig beeld ons nog toont. Die inktpot valt buiten de normale iconografie van Maria en insiders beweren dan ook dat het hier ging om een straf bedevaartplaats. Men neemt namelijk aan, dat in Aardenburg Maria haar voor spraak gebruikte voor ter dood veroordeelden. Haar beeld stond in de aan haar ge wijde parochiekerk, waar zij als Sedes Sapientiae troonde. Het kerkgebouw is op 30 juni 1572 door een groep Water geuzen vernield en daarna in 1625 gesloopt. Het cultusbeeld bleef bewaard en werd in 1871 geplaatst in de nieuwe paro chiekerk en prijkte daar in een nis in de voorgevel. Enkele ja ren later werd het vervangen door een houten kopie, welke in de kerk werd geplaatst. Wonderlijker was de situatie in Vrouwenpolder op Walche ren. Toen in de veertiende eeuw heer Wolfert van Borsse- le in de nieuwe polder ten noorden van Zanddijke een praochielcerkje liet bouwen, wilde hij daarin ook een Man- abeeltenis laten aanbrengen. De schilder die hij daarvoor had gevraagd, kreeg echter de opdracht niet klaar. Toen een vreemde jongeman de schilder eens vroeg de opdracht van hem te mogen overnemen, stemde hij daarin graag toe. De volgende dag bleek die jon geman te zijn verdwenen, maar had wel een schildering van Onze Lieve Vrouw achter gelaten. Zo mooi was die, dat niemand kon begrijpen dat Maria er zo stralend kon uit zien. De dorpsbewoners waren dan ook verrukt en toen het kerkje klaar was, werd dit schilderij daar in geplaatst. Al snel deden zich alleiiei wonde ren voor, de naam Vrouwen polder ontstond en werd een bedevaartsplaats. Vrijheid Weliswaar is dit alles door de reformatie in het einde van de zestiende eeuw verloren ge gaan, maar de herinnering bleef. Die werd nieuw leven in geblazen, toen in de Franse tijd vrijheid van godsdienst ontstond en de openlijke vere ring door bedevaarten en pro cessies weer konden plaats vinden. Dat begon in Belgisch Vlaanderen, maar breidde zich ook uit naar ons gebied. Waar ergens de plaatselijke overheid niet warm liep voor medewerking aan het tot stand komen van een kapel, daar werd deze juist op of over de grens gebouwd. Daarbij kan worden gedacht aan Koe wacht of aan Heikant, waar nog in 1934 naast de parochie kerk een Theresia-beeweg werd ingericht. Laten we vooral de kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken bij het te genwoordige Kapelleb rug niet vergeten. De oorspronkelijke kapel is afgebroken nadat de Staatse troepen in 1645 Hulst hadden veroverd. Maar sinds 1935 vervangt de huidige ka pel dat vroegere gebouw. Ook kan nog worden genoemd het open kapelletje langs de Veer- straat in Nieuw-Namen, dat in 1995 werd gebouwd en voor zien werd van een Mariabeeld. Dit huidige beeld dient ter ver vanging van een veel ouder beeld, dat zich thans in de Drongense parochiekerk schijnt te bevinden. Lourdes Een grote opleving ontstond in de Mariaverering in de tweede helft van de negentiende eeuw als gevolg van haar verschij ning in 1858 aan de veertienja rige Bernadette Soubirous te Lourdes. Nadien werden daar ook vele genezingen gemeld, waardoor de grot van de ver schijning een bedevaartsoord werd. Hierdoor ontstond bij velen de wens ook zo'n grot in de nabijheid te hebben. Ge volg was dat er vele nabootsin gen van de Lourdesgrot ver schenen, ook in ons gebied. Bij de processies naar deze grot ten zong men dan het Lourdes- lied. Te Lourd' op de bergen verscheen in een grot, vol glans en vol luister de Moeder van God. Ave, ava, ave Maria. De eerste grot in ons gebied was die op het kerkhof in Zuiddorpe. Deze werd ge sticht door de burgemeesters weduwe Onghena en werd in juli 1877 gewijd. Mede door de bouw op het kerkhof van ka pelletjes met de Zeven smarten van Maria, namen de bede vaarten naar Zuiddorpe sterk toe. Omdat de grot bouwvallig werd, is deze in 1982 groten deels afgebroken, maar werd vervangen door een kunstgrot, bestaande uit een stuk muur werk Aangelokt door het voorbeeld van Zuiddorpe werd omstreeks 1880 een Lourdesgrot gebouwd in de plaatselijke parochiekerk. Behalve deze grotten werd in 1911 ook nog een grot gesticht aan de overkant in Heinkens- zand. Dat we in Vlaanderen ook nog enkele grotten kunnen vinden, zal u niet verbazen. Alleen is daar de devotie altijd uitbundiger geweest dan hier. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 't Trefpunt, 9.30 uur: Creatief; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; 14.00 uur: Mo deshow; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, bil jarten en spelletjes; Jeugdcentrum, 14.00 uur: Kinderclub 4 tot en met 7 jaar; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Anbo koersbal, KBO soos, kaarten en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur- Bloemschik ken; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zang koor Viva la Musica;CaféDe Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub Lamswaarde; Ro zenhof, 10.00 -11.30 uur: Koffiemorgen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Tekenen en schilde ren; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN De Kauter, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en koersbal; Cafe St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG Ontmoetingscentrum De Open Kring, 9.00 - 11.30 uur: Koffieoch tend met bezoek imker, Tienercentrum Time-Out, 13.00 -17.00 uur: Bijeenkomst twaalf- tot zestienjarigen; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen; door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een tachtigja rige vrouw uit Zaamslag krijgt begin volgende maand haar rij bewijs terug. De vrouw moest dat eind vorig jaar inleveren na het veroorzaken van een aanrij ding met een vrachtauto op de Vrijheidslaan in Terneuzen. Het rijbewijs werd haar afgeno men omdat de politie er aan twijfelde of de vrouw, gezien haar leeftijd, nog wel bekwaam was om auto te rijden. Tijdens de zitting van de kan tonrechter in Terneuzen bena drukte de vrouw gisteren echter dat ze haar rijbewijs niet kon missen omdat ze een eigen be- SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 -15.30 uur; Club hobbybeurs voor groepen 3 tot en met 8; De Regenboog, 14.00 uur: Kaar ten; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur Zwemmen Swos; 13.30 uur:, kaarten, ca nasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00 - 20.00 uur en 20.30 - 22.15 uur: Linedance; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 9.30 uur: Bloemschikken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Swot volksdansen en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur Yoga; 13.30 uur: Kin dermiddag; 't Schelpenhoekje, 14.00 - 15 30 uur- Kinderclub 4 tot en met 7 jaar; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten en biljarten. OOSTBURG Koken voor kinderen, donderdag 21 maart 16.00-17.30 uur. Prins Willem- Alexandergebouw aan de Stadhou derslaan, door de Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen, zes midda gen; drijf heeft. En voor dat land bouwbedrijf moest ze op pad met de auto, legde ze kanton rechter C. Kool en officier van justitie C. de Graaf uit. „Om koffie en een pilsje naar het land te brengen." Het onderzoek naar de ge schiktheid om nog auto te kun- hen rijden is in gang gezet. De officier vond het wenselijk dat de vrouw geen auto meer zou rij - den zolang de uitkomst daarvan niet vast stond. Ze eiste daarom naast een boete van 250 euro een rijontzegging van negen maan den. De kantonrechter vond dat het niet aan hem was om vooruit te lopen op het onderzoek. Hij vonniste naast de boete een rij ontzegging van vier maanden. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) SCHUTTERSHOFWEG 13, TERNEUZEN autoruiten - schuifdaken SEMsr montages - reparaties per 1 april naar Mr. F. J. Haarmanweg 32A, (pand Selecta) 4538 AS Terneuzen, tel. 0115-648888 - Reparatie en vervangen van alle ruiten voor auto, bestelwagen en vrachtwagen - Open daken van sunroof tot echt schuifdak -Hoofdinbouwstation Webasto zonnedaken - Blinderen autoruiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47