PZC Dodehoekspiegels verplicht gesteld Onderzoek naar hoge winst van HBG op Heermabrug PZC Molenaars voldoen niet aan Arbo-eisen Politieke weerstand tegen windmolens bij de Afsluitdijk groeit Netelenbos vindt dat te weinig vrachtwagenchauffeurs vrijwillig meewerken Weinig zicht op autodiefstal Tegen sluiting draaiorgelmuseum Eis vier jaar tegen advocaat Vraagbaak voor huisartsen Stemmen over ideale burgemeester Importstroom voor lantaarnpalen Patiëntenstop psychotherapeuten Kies 'n zetel.... die bij je past! Hoogleraar pleit voor sluiting van moskeeën Koningskoppel krijgt voorwaardelijke straf wegens plegen meineed Gif tegen nieuw AZC woensdag 6 maart 2002 van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De arbeids inspectie regio Noord wil dat molenaars in Nederland zo snel mogelijk een risico-inventari satiemaken. Uit onderzoek blijkt dat de meeste molenaars niet aan de Arbo-eisen voldoen. De veilig- heid komt daardoor in het ge ding. Molenaars maken zich nu zor gen over de kosten die zo'n in ventarisatie met zich mee brengt. Ook zijn ze bang dat het monumentale karakter van de molen verloren gaat als er maat regelen genomen moeten wor den. Zo kan het zijn dat er een vangnet of hekwerk om de mo lens moet komen. S. Gjaltema van de arbeidsinspectie regio Noord zegt dat ze dat proberen te voorkomen. „Daar zoeken we een oplossing voor. Een risico inventarisatie moet er echter zijn. Dat is al sinds 1994 ver plicht." In Nederland zijn onge veer duizend molens, waarvan 17 0 in Friesland. Aangezien niet één molen gelijk is, moeten ze allemaal gecontroleerd worden. „Dit kost zo'n drieduizend euro per molen. Wij hebben veertig molens in ons bezit. Dat kost ons veel te veel geld", aldus L. Zwierstra van de Stichting de Fryske Mole. Als oplossing voor dit probleem willen de molenaars eigen me dewerkers laten opleiden die dan zelf de risico-inventarisatie kunnen maken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer wil nog voor het einde van dit jaar de dodehoek spiegel verplicht stellen voor al le vrachtwagens. Dat is nodig omdat afspraken met de trans portsector en subsidies er slechts toe hebben geleid dat een kwart van de vrachtwagens zo'n spiegel heeft. „Het is pure hufterigheid dat ze het niet doen", aldus Netelenbos giste- De minister gaat komende maand proberen de verplich ting er bij haar Europese colle ga's van Verkeer door te krijgen. DEN HAAG - Politie en justitie hebben nauwelijks zicht op de georganiseerde diefstal van au to's. Dat concludeert het Weten schappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC) in een onderzoeksnotitie naar voertuigcriminaliteit. „Professionele autodieven ho ren vaak bij organisaties of net werken van criminelen die de auto's voor de verkoop exporte ren", zo staat in de onderzoeks rapportage. „Het gaat om een relatief kleine groep die verant woordelijk is voor naar schat- ting een vijfde deel van alle ge stolen auto's. De georganiseerde voertuigcriminaliteit onttrekt zich voor een belangrijk deel aan het zicht van politie en jus titie. Uit de notitie blijkt verder dat 'opmerkelijk veel gevallen' van autodiefstal samengaan met drugsdelicten. ANP Lukt dat niet, dan gaat ze die op eigen houtje doorvoeren. In dat geval zal de Europese Commis sie hoogstwaarschijnlijk ingrij pen, omdat die een dergelijke beslissing moet nemen. Nete lenbos neemt dat voor lief. „Dan moet Brussel me maar op de vin gers tikken." Volgend jaar komt er een Euro pese wet die de spiegels ver plicht stelt voor nieuwe vracht wagens. Netelenbos vindt dat onvoldoende. Ze wil dat ook de bestaande voertuigen worden uitgerust met een spiegel of een camera die de dode hoek in de gaten houdt. Tot die tijd doet de bewinds vrouwe eerst nog een beroep op provincies en gemeenten om al leen nog contracten te sluiten met vervoerders die gebruik maken van dode hoekspiegels of camerasystemen Teleurgesteld De vervoersbedrijven kregen gisteren een forse veeg uit de pan omdat het merendeel ervan weigert iets te doen aan de dode hoek, ondanks de forse subsi dies. „Ik begrijp daar gewoon helemaal niets van. De prijs is niet veel meer dan een keer tan ken. Ik ben diep teleurgesteld in de branche." De overkoepelende vervoersor ganisaties Transport Logis tiek Nederland (TLN) en EVO stemmen volledig in met een wettelijke verplichting van de dodehoekspiegel. „Al reageert, de minister nu wel emotioneel", zegt de EVO-woord voerder. „Het lijkt erop dat ze de samen werking met de branche op het spel wil zetten." Volgens de TLN-woordvoerster vergist Netelenbos zich als ze zegt dat slechts een kwart van de vrachtwagens zo'n spiegel heeft. „Inmiddels zijn er 52.000 systemen verkocht, dat is meer dan een derde van de trucks. Netelenbos zet op het handma- prijs van een carkit", aldus de 2000 om een eind te maken aan Natuurlijk scheelt het als deze tig bellen in de rijdende auto, de minister gisteren tijdens de pre- het gebruik van de mobiele tele- spiegel of een camera wettelijk invalidenwagen of op de brom- sentatie van de campagne voor foon in de auto, ging Netelenbos wordt verplicht. Dat zag je ook mer na 30 maart een boete van handsfree bellen. Na twee mis- vorig jaar over tot een verbod, bij de autogordel." 138 euro. „Dat is ongeveer de lukte campagnes in 1999 en ANP HAARLEM - Op de Grote Markt in Haarlem trokken gisteren zo'n veertig draaiorgels in optocht naar het stadhuis om te protesteren tegen de dreigende sluiting van het draaiorgelmuseum in die stad. foto Cynthia van Dijke/GPD HAARLEM - Officier van j ustitie GSta heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem vier jaar cel en een boete van 50.000 eu ro geëist tegen een Haagse advocaat. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de 54-jarige Hagenaar een actieve rol ge speeld in de criminele organisatie van een vermeende IRT-in- formant. De informant werd april vorig jaar veroordeeld tot twaalf jaar celstraf wegens grootschalige drugshandel, illegale gok praktijken en omkoping van voetballers. De zaak dient op dit moment in hoger beroep bij het hof in Amsterdam. Volgens officier Sta heeft de advocaat onder meer zijn kan toor in Den Haag beschikbaar gesteld aan leden van de orga nisatie. De advocaat zelf ontkent dat hij lid was van de mis daadorganisatie. De rechtbank doet 29 maart uitspraak. ANP DEN HAAG - Huisartsen met praktische problemen kunnen voortaan terecht bij een speciale werkgroep die hen de hel pende hand kan bieden. Minister Borst (Volksgezondheid) heeft de werkgroep, die een jaar blijft bestaan, gisteren geïn stalleerd. Huisartsen die geen geschikte praktijkruimte kunnen vinden of moeilijkheden hebben met vereiste vergunningen, kunnen bij de werkgroep aankloppen. Die zoekt vervolgens naar op lossingen en speelt zonodig een bemiddelende rol. ANP HAREN - Inwoners van het Groningse Haren kunnen van daag tijdens de gemeenteraadsverkiezingen hun ideale bur gemeester 'samenstellen'. Ze kunnen dat doen door op een stembiljet aan te geven aan welke eigenschappen de in hun ogen superburgemeester moet voldoen. Met de antwoorden hoopt de gemeenteraad een profiel samen te kunnen stellen, waaraan een nieuwe burgervader van Ha ren moet voldoen. De huidige burgemeester N. Gerritsma ver trekt in september. ANP DEN HAAG - De kans bestaat dat de lantaarnpalen langs de rijkswegen in de toekomst op buitenlandse elektriciteit gaan branden. Met een openbare aanbesteding geeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat bedrijven in het buitenland de mogelijk heid mee te dingen naar de elektriciteitsleverantie voor onder andere lantaarnpalen, vuurtorens, pompen en gemalen. Het departement heeft dat gisteren meegedeeld. De liberalisering van de energiemarkt maakt het mogelijk voor het departement om de elektriciteit in het buitenland te kopen. Nu nog betrekt het ministerie de elektriciteit van ver schillende Nederlandse bedrijven.ANP RIJSWIJK - De vrijgevestigde psychotherapeuten hebben een patiëntenstop afgekondigd. Vanaf 1 april nemen ze geen nieuwe cliënten meer aan. De psychotherapeuten gebruiken de patiëntenstop om te pro testeren tegen de vastgelopen onderhandelingen met minister Borst en de zorgverzekeraars over een verhoging van hun ta rieven. De beroepsgroep voert hierover al vanaf 1994 onder handelingen. De vrijgevestigde psychotherapeuten zijn bereid de aange kondigde patiëntenstop op te heffen als er deze maand alsnog een akkoord over de tarieven wordt bereikt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - In de Tweede Ka mer groeit de weerstand tegen het plan voor het plaatsen van windmolens langs de Afsluit dijk. Waar het CDA het initiatief van de provincies Noord-Holland en Friesland aanvankelijk steunde, is de partij sinds giste ren tegen de turbines in de Wad denzee. PvdA en WD zijn in principe voor, maar eisen meer informatie over schade aan de natuur. De partijen spraken gisteren tij- dens hun wekelijkse fractiever gaderingen over het waddenbe- leid. Maandag komt de planolo- gische kernbeslissing voor het gebied in de Tweede Kamer aan de orde. In dit besluit legt het Rijk vast wat in het natuurge bied is toegestaan. Het CDA heeft zijn standpunt met betrekking tot de 109 mo lens die langs de dijk moeten ko men drastisch veranderd. Waar kamerlid Joop Atsma en ook fractieleider Jan Peter Balke nende eerst zeiden voor de tur bines te zijn, hebben de chris ten-democraten gisteren de kant van natuurman Peter van Wijmen gekozen. Van Wijmen wil 'de laatste wil dernis van Nederland' koste wat kost beschermen en staat de windmolens in zee niet toe. Als dat betekent dat Friesland daardoor niet voldoende wind energie kan produceren, heeft hij daar vrede mee. Hij wil liever meer parken in de Noordzee of langs de Noord-Hollandse kant van het IJsselmeer. Tot nu toe had alleen een kleine minderheid, bestaande uit D66, GroenLinks, ChristenUnie en SP, zich tegen de turbines in het Wad uitgesproken. Met het CDA erbij komen ze aan 64 van de 150 zetels. PvdA stond achter het kabi netsbesluit om de energieop wekkers te plaatsen als dat op grond van de milieuregels mo gelijk was. Maar woordvoerster Tineke Witte veen is nu voor zichtiger. „Het kabinet wil pas aan het einde van de procedure, over een paar jaar, nog eens naar de milieugevolgen kijken. Dat vinden we veel te laat. We willen die duidelijkheid voor dat we over andere aspecten van het plan praten." De WD zit vrijwel op één lijn met de PvdA. De partijen heb ben samen met 83 zetels een meerderheid in het parlement. Een eerste onderzoek naar de natuurschade leerde dat de slachting onder vogels minder erg zal zijn dan eerder was ge dacht. GPD Advertentie Interieur Paauwe helpt u graag bij het vinden van de juiste! Kies voor Zuidweg 20A, Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl van onze redactie binnenland AMERSFOORT - Het Westen moet op het afbranden van kerkgebouwen in islamitische landen reageren met het tijde lijk sluiten van moskeeën in westerse landen. Nederland moet zich daar in de Europese Unie sterk voor maken, vindt dr. J. Jongeneel, hoogleraar zendingsweten schappen aan de Universiteit Utrecht. Moskeeën in het Westen moe ten net zo lang gesloten blijven 'totdat met islamitisch geld de betrokken kerkgebouwen her steld zijn in hun oorspronke lijke luister', schrijft Jonge neel in Ellips, het tijdschrift van de Evangelische Hoge school in Amersfoort. Verder vindt Jongeneel dat de wester se landen een bouwstop moe ten invoeren voor nieuwe mos keeën op hun grondgebied, totdat in elk islamitisch land een rooms-katholieke en een protestantse kerk voor ambas sadepersoneel en westerse dienstverleners is gebouwd. Op die manier moeten wester se landen volgens Jongeneel reageren op het feit dat ze zelf aan moslims volledige gods dienstvrijheid verlenen, ter wijl christenen in islamitische landen daar geen beroep op kunnen doen. Het Westen heeft tot dusver veel te soft op het 'islamitisch imperialisme' gereageerd, vindt de theoloog. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam stelt een intern on derzoek in naar de extreem hoge winst die het bouwbedrijf HBG heeft gemaakt bij de bouw van de Enneüs Heermabrug in Am sterdam. Op de bouwkosten van in totaal 28,3 miljoen euro, zou een winst zijn gemaakt van 23,9 procent. In de bouwwereld gelden veelal winstpercentages van 2 tot 3 procent. Een klokkeluider van het bouw bedrijf heeft de interne cijfers doorgespeeld aan de lokale partij Amsterdam Anders/De Groenen. De partij vraagt zich af of HBG mogelijk gebruik heeft gemaakt van gefingeerde rekeningen en of bij de bouwop dracht mogelijk afspraken zijn gemaakt tussen diverse bouw ondernemers. Het bouwbedrijf HBG kwam al eerder in opspraak bij de bouw van de Schiphol tunnel. Onder meer door het schrijven van val se facturen werd daarbij toen een winst geboekt van 18,5 pro cent. Het bedrijf trof later een schikking met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De Heermabrug verbindt de nieuwbouwlocatie IJburg met het vaste land. Bij de opdracht van de gemeente Amsterdam aan HBG waren de malversaties rond de Schipholtunnel reeds bekend. Amsterdam heeft een eigen bureau Screening en Be waking. Dat heeft tot taak bij grote projecten bedrijven door te lichten op hun betrouwbaar heid. De Heermabrug was het eerste project dat door het bu reau werd gescreend. In 1999 adviseerde het bureau de ge meente niet met HBG in zee te gaan. Desondanks besloot de gemeen- De westelijke entree tot IJburg in Amsterdam: de Enneus Heermabrug foto/Robin Utrecht/ANP teraad HBG toch de bouwop dracht te geven. Hoewel een an der böuwconsortium, Koop Tjuchem/K. Dekker voor 21,1 miljoen euro aanbood de brug te bouwen. De gemeenteraad had meer vertrouwen in HBG van wege de technische aspecten die aan de bouw van de brug kleef den. Het Ingenieurs Bureau Amsterdam (IBA) moest het bouwproces begeleiden. Verspilling De Amsterdamse wethouder D. Stadig van ruimtelijke ordening is geschrokken van de berichten over de hoge winst die HBG zou hebben geboekt. Hij laat een in tern onderzoek instellen, dat binnen enkele weken moet zijn afgerond. Afhankelijk van dit onderzoek wordt bekeken wel ke maatregelen kunnen worden genomen. Amsterdam Anders/ De Groenen spreekt van ver spilling van gemeenschapsgeld. „Met de winst van de Heer mabrug kon de schikking voor de Schipholtunnel ruimschoots worden betaald." HBG ontkent stellig dat er iets mis is gegaan. „Er is door ons met twee businessunits aan ge werkt. De een heeft inderdaad behoorlijk winst gemaakt, de andere niet", zegt een woord voerder van het bouwbedrijf. „In totaal bedroeg de marge 10 procent, dus op een bedrag van tachtig miljoen gulden was dat acht miljoen. Dat vinden wij niet overdreven veel voor zo'n ingewikkelde brugconstruc- tie." De parlementaire Enquêtecom missie Bouwnijverheid zal ove rigens niet aan openbare ver horen beginnen vóór de Kamer verkiezingen op 15 mei. De commissie zegt ook, dat nog afspraken gemaakt moeten worden met het Openbaar Mi nisterie en de Nederlandse Me dedingingsautoriteit, om te voorkomen dat onderzoeken el kaar frustreren. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft de twee hoofdrolspelers in de IRT-af- faire, voormalig chef K. Lan- gendoen van de Criminele In lichtingendienst (CID) Kenne- merland en diens voormalig rechterhand J. van Vondel, ver oordeeld wegens meineed. Het zogenoemde 'koningskoppel' hoeft echter niet de gevangenis Het hof legde hen gisteren voor waardelijke celstraffen van respectievelijk twee en drie maanden op. Volgens het hof is bewezen dat ze in 1995 bij de parlementaire enquêtecommis sie-Van Traa meineed hebben gepleegd. De twee ex-politiemannen heb ben volgens het hof onder ede gelogen over betalingen aan een politie-informant, de zoge noemde sapman Diens verkla ringen bij de rijksrecherche, de rechtbank en het hof zijn vol gens de raadsheren betrouw baar. Het hof gaat ervan uit dat de twee ex-CID 'ers niet hebben ge logen uit eigen gewin, maar handelden volgens de gedrags code die in die tijd bij de CID in Kennemerland gold. Die hield in dat informanten absolute ge heimhouding werd toegezegd. Vanuit deze professionele op stelling hebben Langendoen en Van Vondel ervoor gekozen bij de commissie-Van Traa niet de waarheid te verklaren, meent het hof. Volgens de raadsheren is dit echter een verkeerde keuze ge weest. De ex-CID'ers hadden ook met een beroep op het be lang van de Staat of hun ver schoningsrecht kunnen zwij gen, stelt het hof. Bij zijn beslissing om een voor waardelijke straf op te leggen, heeft het hof laten meewegen dat Langendoen en Van Vondel door de IRT-affaire veel nega tieve publiciteit hebben gekre gen en ook van andere misdaden zijn beschuldigd. De commissie-Van Traa deed in februari 1996 aangifte van meineed. Tijdens het hoger be roep bleek dat de commissie de belofte van geheimhouding aan de informant had gebroken door in de aangifte zijn privé- gegevens op te nemen. De advo caten van de twee verdachten vonden dat het OM alleen hier om al niet-ontvankelijk ver klaard moesten worden. Zorgvuldiger Het hof vindt het echter te billij ken dat de commissie in haar aangifte de naam van de infor- mantheeft vermeld. Wel zou het zorgvuldiger zijn geweest als de sapman hiervan vooraf op de hoogte was gesteld, conclude ren de raadsheren. Advocaat-generaal M. van der Horst eiste in januari tegen Langendoen en Van Vondel cel straffen van twaalf en vijftien maanden, waarvan vier en vijf maanden voorwaardelijk. Lan gendoen en Van Vondel toonden zich teleurgesteld in het arrest. Ze gaan in cassatie. ANP ETTEN-LEUR - Een bodemon derzoek op de toekomstige loca tie van een asielzoekerscentrum in Etten-Leur is gesaboteerd. Onbekenden hebben in de peil buizen giftige stoffen gegoten. Doordat de vier buizen gevuld zijn met ontvetters en thinner is het grondwater vervuild. Omwonenden zijn gisteravond per brief gewaarschuwd. Bur gemeester H. van Agt heeft aan gifte gedaan bij de politie. GPD (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3