Bouw tweede brug bij Bru zeker Provincie zoekt meer geld voor natuurproject aan Zuidkust steunt eisen zorg Schouwen-Duiveland 33 STEM LIJST 4 Goes benoemt eerste griffier gemeenteraad Geen voorrang voor meningokok-enting in Zeeuws-Vlaanderen Provincie en Rijkswaterstaat willen volgend jaar beginnen Kamerfractie PvdA zeeuwse almanak Water door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De voor naamste besmettingsbronnen voor meningitis (hersenvlies ontsteking) komen uit België en Frankrijk. Maar wat dat be tekent voor de meningokok- ken-inenting in Zeeuws- Vlaanderen, kunnen het mi nisterie van Volksgezondheid en de GGD Zeeland nog niet zeggen. Minister Borst zei maandag dat vanwege het besmettings gevaar vanuit België, Brabant voorrang krijgt bij de landelij ke entingscampagne tegen meningokokken, die eind dit jaar moet beginnen. De pro vincie voert in twee gebieden een zogeheten calamiteiten enting uit, nadat twee kinde ren aan meningitis overleden. Deze week wijst het ministerie een organisatie aan die de uit voering van de landelijke en tingscampagne op poten moet zetten. Pas daarna wordt dui delijk of de Zeeuwse grensge bieden als Tholen en Zeeuws- Vlaanderen ook voorrang krij gen. Directeur V. Slenter van GGD Zeeland ziet vooralsnog geen aanleiding om op haast aan te dringen voor die gebie den. De bacteriële hersenvliesont steking die meningkokken-c kan veroorzaken, is vooral ge vaarlijk voor heel jonge kinde ren en jong-volwassenen. De ziekte heet in de volksmond ook wel nekkramp. Half fe bruari werd een leerling van het Hulster Reynaertcollege opgenomen in ziekenhuis De Honte in Terneuzen met her- senvliesonsteking door me- ningokokken-c. GGD Zeeland zag toen geen aanleiding men sen uit de omgeving van de jongen preventief te vaccine ren. Zeeland telt jaarlijks en kele tientallen meningokok- ken-zieken, voornamelijk in het winterseizoen. 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW In Middelburg Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 6 maart 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Met de onderte kening van een projectplan heb ben provincie en Rijkswater staat Zeeland officieel de opdracht gegeven voor de bouw van een tweede brug over de Grevelingensluis bij Bruinisse. De bedoeling is volgend jaar met de werkzaamheden te be ginnen en de nieuwe verbinding in 2005 in gebruik te nemen. De bouw vergt een investering van tussen de tien en vijftien miljoen euro, aldus projectlei der uitvoering J. Geleijnse van Rijkswaterstaat. Voor de zo mervakantie moet er een uit gewerkt plan liggen op basis waarvan het definitieve ont werp van de brug en de pre cieze kosten kunnen worden be paald. De provincie heeft voor dit doel twaalf miljoen euro be schikbaar, liet gedeputeerde J. Hennekeij gisteren weten. Nadien resteert er nog drie mil joen euro voor wachtruimtes en parkeervoorzieningen bij het toekomstige fiets-voetveer Breskens-Vlissingen en twee miljoen voor de aanleg van een openbaar vervoersplein bij de Westerscheldetunnel in Terneu zen. Hennekeij zegt zich te rea liseren dat het budget voor de drie projecten aan de krappe kant is. „Er is overal wat afge schaafd nadat de minister vorig jaar besloot ons geen 48 miljoen gulden maar 37,5 miljoen gul den (omgerekend 17 miljoen eu ro) te geven voor dit soort doel einden. Daar zullen we het mee moeten doen." Parallelweg Met de ondertekening van het projectplan is de investering voor een tweede brug bij Brui nisse zeker gesteld. Hoewel één en ander nog in een voorstel aan Provinciale Staten moet wor den voorgelegd, verwacht Hen nekeij op dit vlak geen proble men. Wellicht kan nog op de uitvoeringskosten worden be knibbeld, door gebruik te ma ken van huidige ervaringen bij de bouw van de tweede brug in de Zandkreekdam, hoopt de ge deputeerde. Dat project is in grote lijnen vergelijkbaar met wat straks in Bruinisse de be doeling is. Het voornaamste verschil zal zijn dat de brug bij Bru breder zal worden, legt Ge leijnse uit, omdat daar behalve de hoofdrijbaan van de N59 ook de parallelweg in de bypass wordt meegenomen. Onveilig Met die constructie moeten lan ge files voor een openstaande brug in het hoogseizoen tot het verleden gaan horen. De drukte gaf regelmatig aanleiding tot verkeersonveilige situaties en ongelukken. Een tweede brug garandeert een constantere doorstroming van weg- en scheepvaartverkeer, aldus Ge leijnse. Daarnaast wordt in op dracht van Rijkswaterstaat de filesignalering bij de Grevelin gensluis en het knelpunt bij Nieuwerkerk verbeterd. De kruising bij Nieuwerkerk wordt tevens voorzien van een moder ne verkeerslichteninstallatie, die sneller reageert op het ver keersaanbod. De tweede Bruse brug wordt ge bouwd aan de Oosterschelde- kant van de Grevelingensluis. Onderzochte alternatieven in de vorm van een aquaduct dan wel een vervangende hoge brug over de waterwegverbinding, bleken volgens Geleijnse al snel te kostbaar. In de huidige inves teringsraming is ook de aanslui ting van de omleiding op het bestaande wegennet meegeno men. Rijkswatex-staat heeft een aantal bewoners in het plange bied inmiddels op de hoogte ge steld van de bedoelingen en de mogelijke gevolgen die de weguitbreiding met zich mee brengt voor hun woongenot. Ook de dorpsraden van Bruinis se, Nieuwerkerk en Oosterland zijn geïnformeerd over de plan nen. Een woordvoerder van het dorpsbestuur van Bru laat we ten de snelle bouw van de tweede brug 'geweldig' te vin den. Rijkswaterstaat en de provincie willen volgend jaar beginnen met de bouw van een tweede brug in de N59 bij Bruinisse. foto PieterHonhoff door Harmen van der Werf en Marcel Modde ZIERIKZEE - De Tweede-Ka merfractie van de PvdA steunt het actieplan van provincie, ge meente en belangenorganisa ties om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te ver beteren. Fractiewoordvoerder R. Oud- kerk sluit zich aan bij de opvat ting van de gemeente en de pati ëntenorganisaties dat het aangedragen pakket verbete ringen 'het minimaal noodzake lijke is'. In een persverklaring die de PvdA gisteren liet uit gaan, eist de coalitiepartij dat minister Borst 'directe en volle dige uitvoering' geeft aan de Zeeuwse plannen. Oudkerk geeft aan die insteek te zullen kiezen tijdens het debat op 14 maart over de Spreidingsnota Ziekenhuiszorg. Een Zeeuwse delegatie presen teerde vorige maand een uitge breid plan aan minister Borst om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te verbe teren. In hoofdlijnen gaat het om inrichting van een centrale huisartsenpost voor de avond-, nacht- en weekeindediensten (inclusief het aantrekken van vier nieuwe artsen) in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Ook de ambulan cepost moet in het gebouw wor den ondergebracht, terwijl in de Westhoek permanent een derde ambulance dient te worden ge stationeerd. Extra afrit De bedoeling is tevens over te gaan tot inrichting van een 'uit- ziekafdeling' voor meerdaags kort verblijf in samenwerking met het verpleeghuis. Een loca tiemanager zou voor de periode van vijf jaar moeten worden aangesteld om de samenwer king tussen de bestaande en nieuwe disciplines in het huidi ge daghospitaal te bevorderen, zodat er een 'meerwaarde' ont staat. Bovendien eist Zeeland een speciale afrit van de A58 voor een snellere bereikbaar heid van het basisziekenhuis in Goes. Dit pakket vergt een extra budget van 1,3 miljoen euro structureel en 725.000 euro een malig. Mochten deze maatregelen niet doorgaan, dan betekent dat on getwijfeld een verdere ver schraling van de curatieve zorg op Schouwen-Duiveland, stelt de PvdA in de verklaring. In na volging van de gemeente en de betrokken patiëntenorganisa ties beschouwt de Kamerfractie het plan als basis voor verdere uitbreiding van de ziekenhuis zorg in Zierikzee. De coalitie partij noemt in dat verband het herstellen van de 24-uurs acute zorg en ook het weer mogelijk maken van thuisbevallingen op het hele eiland. Het CD A-Kamerlid S. Buijs is woedend over de actie van de PvdA. Er valt volgens hem voor Schouwen-Duiveland meer te bereiken dan wat Oudkerk voorstelt. „Minister Borst heeft het ziekenhuis in Zierikzee aan gewezen als een profielzieken huis, dat wil zeggen dat er onder meer 24 uur per dag spoedeisen de hulp beschikbaar moet zijn. Zo ver gaat de PvdA niet eens. Dit is een verkeerd signaal rich ting de minister." Buijs zal er volgende week bij Borst op aan dringen voldoende geld voor Zierikzee opzij te zetten om een 'profielziekenhuis' in te richten. Tot nu toe heeft de Tweede Ka mer dat soort initiatieven met betrekking tot kleine zieken huizen praktisch altijd eensge zind gesteund. (Advertentie) (Advertentie) Het brakwatermoeras in het Prunjegebied moet volgend jaar, inclusief de bestaande inlagen en karrevelden, verder uitgroeien tot een zone van ongeveer duizend hectare. foto Pieter Honhof door Marcel Modde MORIAANSHOOFD - De pro vincie is op zoek naar externe fi nancieringsbronnen voor de tweede fase van het natuurplan Tureluur aan de Schouwse zuid kust. De inrichting van het ge bied vergt een bedrag van 13,8 miljoen euro. Daarvan is 1,5 miljoen nog niet gedekt. Bij Rijkswaterstaat is nu het verzoek neergelegd om mini maal tien procent van de inrich tingskosten te betalen. Gedepu teerde Staten wijzen in een brief aan de dienst op de diverse raakvlakken in het afzonderlij ke beleid, wat een dergelijke bij drage billijkt. In dat verband wordt met name gewezen op de directe samenhang met het pro ject Herstel Watersystemen en het door alle overheden onder schreven Beleidsplan Ooster- schelde. Van de 13,8 miljoen euro voor de aanleg van de tweede fase van Plan Tureluur in het gebied rond Moriaanshoofd is 9,5 miljoen nodig voor grondverwerving en 4,3 miljoen voor de eigenlijke inrichting. Een wezenlijk on derdeel van dat plan vormt de ontwikkeling van een brakwa tersysteem. Ten behoeve van het waterbeheer is het de bedoeling oude kreeklopen te herstellen en kaden aan te brengen. Naar schatting zal daartoe zo'n 0,7 miljoen kubieke meter grond moeten worden verzet voor de somma van 2,4 miljoen euro. Stuwen Daarnaast is er voor het gebied een eigen waterbeheersing ver eist, die losstaat van de omlig gende polders. De bouwkosten van verbindingen en stuwen in dat kader worden geraamd op 0,6 miljoen euro. GS verwach ten ongeveer drie miljoen euro aan subsidies te kunnen binnen halen. Dat betekent dat nog een gat van 1,5 miljoen moet worden ingevuld, motiveert het college het verzoek aan Rijkswater staat. De eerste fase van het plan in het Prunjegebied is grotendeels voltooid. Het vervolg van de na- tuurwerkzaamheden aan de Schouwse zuidkust is volgend jaar voorzien. Het merendeel (Advertentie) van de nodige 650 hectare grond voor de aanleg van de tweede fa se is inmiddels in opdracht van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost verworven. Dat moet straks resulteren in een duizend hectare groot brak watermoeras, inclusief be staande inlagen en karrevelden, grenzend aan de Oosterschelde en daarmee 'een project van in ternationale allure', stellen GS. Recreatie De beoogde natuurontwikke ling wordt beschouwd als een onlosmakelijk onderdeel van het totale ecosysteem van de Oosterschelde. Door de kwel- stroom van de rivierarm naar bet binnendijks gebied onstaan er 'zout-zoet gradiënten', bin- nendijkse schorren (ter com pensatie van verloren gegane slikken en schorren), verster king van broed- en foerageerge- bieden van watervogels en ver sterking van de natuurgerichte recreatie langs de oeverzone. De zuidkust van Schouwen wordt in de Vierde Nota Waterhuis houding expliciet genoemd als het meest kansrijke project voor integraal waterbeheer en het tot staan brengen van de achteruit gang van de natuur. door Rolf Bosboom GOES - J. Adriaanse wordt de eerste raadsgriffier van de ge meente Goes. Hij is al werkzaam als stafmedewerker bij de ge meente, waar hij momenteel ook de functie van klachten coördinator vervult en secreta ris is van de raadscommissie economische zaken, milieu, welzijn en personeel organi satie. Na de gemeenteraadsverkiezin gen van vandaag wordt het zo geheten dualisme van kracht. Dat betekent in de praktijk dat er een andere verhouding ont staat tussen gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. Het college be stuurt en de raad controleert. Raad en college komen daar door verder van elkaar te staan. Wethouders maken voortaan ook geen deel meer uit van de gemeenteraad. Nu nog is het de gemeentesecre taris - in Goes is dat C. Maas - die als schakel fungeert tussen raad en college. Dat is in het nieuwe systeem niet meer werk baar. Om die reden krijgt de raad een eigen secretaris, de zo genoemde griffier. De aanstel ling daarvan wordt op 1 maart 2003 ook wettelijk verplicht. Goes heeft ervoor gekozen de vacature zo snel mogelijk te ver vullen, nog voordat de nieuwe gemeenteraad is gekozen en ge- installeerd. De commissie van raadsleden die de invoering van het dualisme in Goes voorbe reidt, is daarbij uitgekomen bij Adriaanse, die een ruime staat van dienst heeft bij de gemeen te. De commissie gaat uit van een groeimodel: de functie van raadsgriffier is vooralsnog een deeltijdbaan, maar kan later in dien nodig worden uitgebouwd. De nieuwe gemeenteraad be slist formeel over de benoeming van de griffier. Dat gebeurt don derdag 14 maart, als de nieuwe raad wordt geïnstalleerd. Goes is de tweede gemeente in de re gio die een raadsgriffier heeft gevonden. Vorige week stelde Noord-Beveland J. van de Vel de, juridisch medewerker van de gemeente, in die functie aan. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering Tel./Fax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! Stemmen voor de gemeente raad bezorgt onze nieuwbak ken Vlissingerveel hoofdbre kens, laat staan dat hij weet aan wie hij het bestuur van het waterschap moet toever trouwen. In de middagpauze vroeg deze voormalige bewo ner van een zanderig, hoog gelegen deel van ons land zijn collega's om raad. Dat lever de alleen wat flauwe tips op als het meenemen van een dartspijltje om blind een kandidaat op het ronde for mulier te prikken. Dat vond onze Vlissinger echter te link. Stel je voor dat hij per ongeluk op een of an der Fortuyntje in water- schapsland zou stemmen: „Zo eentje die zegt: Er is nu wel genoeg water in Zeeland, vol is vol!" Voor informatie en verkoopadressen: 020 - 407 6666 of www.bristol.online.nl Aanbieding geldig t/m 10 maart 2002. (Advertentie) Lak instapper diverse kleuren J1A-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35