Noorse woning gaat naar museum PZC Bestuurder tijdens de opstand Aanleg rotonde voor gemeentehuis Goes benoemt eerste griffier gemeenteraad Wethouders ruziën over centrumplan Kamerfractie PvdA steunt eisen zorg Schouwen-Duiveland Bekeuringen bij gordelcontrole Debat over fusie gemeenten Uitslag verkiezingen in Lunchcafé Provincie betaalt mee aan verplaatsing van Stavenisse naar Sint-Annaland Bredanaar met slok te veel op Fietser (12) lichtgewond Politie pakt oplichters cursussen 'E'V'E9{ QO^ZTEOt agenda woensdag 6 maart 2002 GOES - Bij een grootscheepse controle op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland heeft de politie gisteren tussen drie uur 's middags en tien uur 's avonds 34 personen bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Ook werden twee automobilis ten betrapt op het rijden zonder geldig rijbewijs. Vijf bestuur ders kregen een bon voor het niet in orde zijn van hun voer tuig. De politie nam 97 bestuurders een blaasproef af. Daarvan werd er slechts één bekeurd. KORTGENE - De Sociëteit Noord-Beveland houdt morgen een debatavond over het rapport dat de ambtelijke werk groep van het Bestuurlijk Platform De Bevelanden onlangs heeft gepresenteerd. De opvallendste conclusie daarin is dat de Bevelandse ge meenten zo intensief zouden moeten samenwerken, dat een fusie binnen afzienbare termijn onvermijdelijk is. J. van der Doef, lid van de werkgroep, en het Schouwen-Duivelandse raadslid N. de Danschutter gaan met elkaar en met het pu bliek in discussie. De bijeenkomst wordt gehouden in De Ko renbeurs in Kortgene Aanvang: 20.00 uur. GOES - Het Lunchcafé Stadhuis aan de Grote Markt in Goes geldt vanavond vanaf negen uur als verkiezingscafé. Alle uit slagen van de stembureaus in de gemeente komen hier binnen en worden bekendgemaakt. De eerste uitslagen worden rond kwart over negen verwacht. Via televisieschermen zijn de landelijke resultaten en de uitslagen van de andere gemeen ten in de provincie te volgen. De gemeente Goes neemt dinsdag 12 maart afscheid van de raadsleden die niet terugkeren in de lokale politiek. Officieel gebeurt dat vanaf 16.00 uur tijdens een extra raadsvergade ring. Na afloopvan 17.00 tot 18.30 uur, is er een receptie in de trouwzaal van het stadhuis aan de Grote Markt. door Rolf Bosboom GOES - J. Adriaanse wordt de eerste raadsgriffier van de ge meente Goes. Hij is al werkzaam als stafmedewerker bij de ge meente, waar hij momenteel ook de functie van klachten coördinator vervult en secreta ris is van de raadscommissie economische zaken, milieu, welzijn en personeel organi satie. Na de gemeenteraadsverkiezin gen van vandaag wordt het zo geheten dualisme van kracht. Dat betekent in de praktijk dat •er een andere verhouding ont staat tussen gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. Het college be stuurt en de raad controleert. Raad en college komen daar door verder van elkaar te staan. Wethouders maken voortaan ook geen deel meer uit van de gemeenteraad. Nu nog is het de gemeentesecre taris - in Goes is dat C. Maas - die als schakel fungeert tussen raad en college. Dat is in het nieuwe systeem niet meer werk baar. Om die reden krijgt de raad een eigen secretaris, de zo genoemde griffier. De aanstel ling daarvan wordt op 1 maart 2003 ook wettelijk verplicht. Goes heeft ervoor gekozen de vacature zo snel mogelijk te ver vullen, nog voordat de nieuwe gemeenteraad is gekozen en ge ïnstalleerd. De commissie van raadsleden die de invoering van het dualis me in Goes voorbereidt, is daar bij uitgekomen bij Adriaanse, die een ruime staat van dienst heeft bij de gemeente. De com missie gaat uit van een groeimo del: de functie van raadsgriffier is vooralsnog een deeltijdbaan, maar kan later indien nodig worden uitgebouwd. De nieuwe gemeenteraad beslist formeel over de benoeming van de grif fier. Dat gebeurt donderdag 14 maart, als de nieuwe raad wordt geïnstalleerd. Goes is de tweede gemeente in de regio die een raadsgriffier heeft gevonden. Vorige week stelde Noord-Beveland J. van de Velde, juridisch medewerker van de gemeente, in die functie aan. THOLEN - De bergen grond zijn een schamele aanwijzing dat er aan de zuidwestkant van Tho- len-stad iets staat te gebeuren. Vooruitlopend op het nieuw te bouwen gemeentehuis gaat on der meer het kruispunt Luch- tenburgseweg met de Postweg op de schop. Omdat er al recon structiewerkzaamheden aan de Ten Ankerweg en Postweg gaande zijn, wordt de over een tijdje noodzakelijke rotonde nu maar vast aangelegd. Het gemeentehuis wordt, als al les volgens verwachting ver loopt, in 2004 in gebruik geno men. Met de aanleg van de rotonde is 480.000 euro ge moeid. Met het nieuwe gemeentehuis is het stadje Tholen er niet. Even verderop wordt momen teel driftig gewerkt aan de bouw van een nieuwe kerk. Bovendien breidt de stad in de zelfde zuidwestelijke richting fors uit met de gloednieuwe woonwijk Stadszicht; de naam die ook de Jugendstilvilla draagt. foto Willem Mieras OOSTERLAND - De politie heeft op de Philipsdam bij Sint Philipsland vijf mannen aangehouden. Ze worden verdacht van oplichting van een tankstation in Oosterland. De Hage nezen en Rotterdammer (in de leeftijd van 21 tot en met 31 jaar) hadden vrijdag bij de pomp diverse spullen gekocht en betaald met een creditcard. Later bleek dat het betaalmiddel was gestolen. Het vijftal is voor nader onderzoek in verzeke ring gesteld. door Esme Soesman STAVENISSE - De provincie Zeeland betaalt mee aan de ver plaatsing van een Noorse wo ning van Stavenisse naar streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Op de nieuwe stek wordt waarschijnlijk vol gende maand al begonnen met het storten van de fundering. Met de verplaatsing is zo'n 68.000 euro gemoeid. De ge meente Tholen hoest eenderde van dit bedrag op. Van de pro vincie is eenzelfde bijdrage ge vraagd. De rest moet het muse um door middel van sponsoring bij elkaar zien te krijgen. De provincie tast overigens niet zo diep in de buidel als het streek museum wil. Al wil de woord voerder van het project Delta 2003, dat de activiteiten rond om de vijftigjarige herdenking van het museum coördineert, vooruitlopend op de officiële kennisgeving aan het museum bestuur geen bedragen noemen. Wel is duidelijk dat het museum meer geld via derden bij elkaar moet zien te krijgen. Jammer, vindt voorzitter T. Westerveld van het streekmuseum. Maar dat het initiatief doorgaat staat volgens hem buiten kijf. Steun van de provincie was in die be slissing een belangrijke factor. Het bestuur van het streekmu seum is nu in afwachting van de bouwvergunning. De sloopver gunning is inmiddels binnen. Woningbouwstichting Beter Wonen, eigenaar van twee - op de nominatie voor sloop staande - Noorse woningen in Stavenis se, gaat binnenkort om de tafel met aannemersbedrijf Klein- bouw uit Sint Philipsland om een tijdsplanning te maken. De verwachting is dat nog voor de zomer de Stavenisser woning in Sint-Annaland is heropge bouwd. Volgende maand zou den fundering en vloer bij het museum kunnen worden gerea liseerd. In mei kan de verhui zing dan plaatsvinden. De bedoeling is één van de twee woningen te demonteren en op nieuw op te bouwen. Aanslui tend wordt de tweede woning gesloopt. Mochten onderdelen ontbreken dan kunnen deze eerst nog aan de te slopen wo ning worden onttrokken. Met dit initiatief wil het streekmu seum, vijftig jaar na de waters nood, de karakteristieke wo ning - ook voor de toekomst - behouden. Bovendien, verdui delijkt Westerveld, is het initia tief ook te zien als teken van res pect naar de hulpverleners van weleer toe. De woning wordt bij het museum getrokken. Op de plaats waar de Noorse wonin gen eerst stonden heeft Beter Wonen, die de huizen niet meer rendabel kon exploiteren, twee levensloopbestendige wonin gen gepland. Het streekmuseum staat in de toekomst nog meer vernieuwing te wachten. Nu de gemeente van plan is het oud-archief uit te plaatsen, heeft het museumbe stuur te kennen gegeven mee te willen denken over de invulling van een historisch steunpunt. Precieze plannen zijn er nog niet, meldt Westerveld. „Maal ais museum moet je, omwille van de continuïteit, bereid zijn om mee te denken." GOES - Een 26-jarige man uit Breda is gisternacht op de Mid delburgsestraat in Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had ruim tweeënhalf keer meer alcohol ge dronken dan is toegestaan. Hij diende zijn rijbewijs in te leve ren en moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. MIDDELBURG - Een twaalfjarige jongen uit Middelburg is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een scooter op de Buitenruststraat in zijn woonplaats. Beide re den over de Segeerssingel in de richting van de Buitenrust straat. Toen de scooter, bestuurd door een zeventienjarig meisje uit de gemeente Veere, optrok probeerde de jongen haar rechts in te halen. Een aanrijding was het gevolg. De jon gen viel op de grond. Hij liep wat schaafwondjes op. Zijn fiets werd beschadigd. door Ron Magnée KAPELLE - Het onlangs niet de bewoners bereikte akkoord over de inrichting van het Ka- pelse centrum staat op losse schroeven. De Kapelse wethou ders kunnen het niet eens wor den over het aantal parkeer plaatsen dat het nieuwe gemeentehuis nodig heeft. De fracties moeten nu uitkomst bieden. Tot teleurstelling van wethou der J. Herselman (WD) kan het met de bewoners bereikte ak koord geen genade vinden in het college. Vrijdag overlegden de wethouders Herselman en G. Burger (CDA) met Kapelse centrumbewoners. Er werd on der meer afgesproken dat de wethouders zich hard zouden maken voor minder parkeer plaatsen: dertig in plaats van de beoogde veertig. Die toezegging kan geen collegebrede steun krijgen, zo blijkt nu. Herselman en Burger hebben de kwestie met collega L. Niewenhuijse (SGP) en burgmeester G. de Groot besproken. Wie er nu pre cies dwars ligt, wil Herselman REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl niet zeggen, maar voorlopig is er nog geen eenduidig plan over het parkeerterrein. Het college gaat nu eerst met de fracties overleggen. De onenigheid begon bij de pre sentatie van het plan om de Juli ana van Stolbergschool uit te breiden. In dat ontwerp waren meteen ook de plannen voor de toekomstige uitbreiding van het gemeentehuis meegenomen. En daarvoor moet een deel van het parkje achter het gemeentehuis wijken. De gemeente Kapelle ziet haar personeelsbestand de komende jaren immers flink stijgen. Voor deze werknemers moeten er veertig extra par keerplaatsen bij het gemeente huis komen, zo becijferde het college eerder. Dit tot grote on vrede van de omwonenden. Die zien het parkje achter het ge meentehuis krimpen. Ook wethouder Herselman spreekt zich nu onomwonden uit voor dertig parkeerplaatsen. De toekomstige werknemers kunnen het laatste stukje best wandelen, vindt hij. „Ambtena ren in Goes zie je ook de auto neerzetten op het Hollandia- plein om vervolgens vijfhon derd meter naar het werk te lo pen. Dan kunnen onze mensen makkelijk tweehonderd meter lopen naar het gemeentehuis." Vooralsnog blijft een compro mis over het centrumplan dus uit. De fracties zullen geraad pleegd worden en volgende week dinsdag komt het punt op nieuw op de agenda van het col lege. Dat is wel rijkelijk laat. Dezelfde middag begint name lijk om vijl uur de gemeente raadsvergadering waar het heikele punt ongetwijfeld uit gebreid aan bod komt. GOES Assertiviteitscursus, Zusterstraat 11, start dinsdag 12 maart, 19.30 uur, elf bij eenkomsten. Informatie en aanmelden ROC Zeeland 0113-558000. Vakantiefotografie, Zusterstraat, start woensdag 13 maart, 13.30 - 15.45 uur, acht bijeenkomsten. Informatie en aan melden 0113 - 558024. Moderne Zeeuwse architectuur, begin woensdag 13 maart 19.30-21.30, Sport- punt Zeeland in Goes, Zeeuwse Volks universiteit. Door architect De Koning. Mode door de eeuwen heen, twee bij eenkomsten over de historie van mode, Buys Ballotcollege, Bergweg 4, op 19 en 26 maart, 19.30 - 21.30 uur, informatie: ZVU 0118-634800. Natuur en landschap in Zeeland, 9 les- avonden en 6 excursies vanaf maandag 15 april, MEC de Bevelanden aan de Kat- tendijksedijk, IVN, vereniging voor Na- tuur-&Milieueducatie. door Leen Moerland Het laatste half jaar zie je de ene na de andere politicus opdraven, omdat het dit jaar weer verkiezingen zijn. De een heeft nog mooiere plannen dan de andere en dat allemaal om stemmen te winnen. In vroeger tijd had een politicus dit niet nodig. Hij werd of door de vorst of de magistraat be noemd. Zo'n politicus was Jacob Valc- ke, die tijdens de Nederlandse Opstand, beter bekend als de Tachtigjarige Oorlog, als Goe- se en Zeeuws politicus een zeer belangrijke rol speelde. Jacob Valcke werd waar schijnlijk in 1540 in Goes ge boren, als zoon van een familie die oorspronkelijk uit Vlaan deren afkomstig was. In het begin van de zestiende eeuw had deze familie zich al in Goes gevestigd. De vader, Jan Cornelszoon Valcke, was in 1543 secretaris van Goes. Hij was getrouwd met Volkje van Duvenee. Jacob Valcke ont ving een goede opvoeding. Waarschijnlijk heeft hij in Leuven gestudeerd. Deze stad had toen al een universiteit. In 1574volgdehij zijn vader op als secretaris van Goes. Al snel viel hij op als een kundig rechtsgeleerde.Hij werd al snel tot pensionaris van Goes benoemd. In deze functie sloot hij met vier andere leden van de magistraat de zogenaamde Satisfaktie van Goes. Dit ge beurde in 1577 en was een ver drag met de Prins van Oranje. Goes koos in dat jaar de zijde van de prins tegen de Span jaarden Jacob Valcke kreeg in deze ja ren steeds meer macht. In 1579 was hij als pensionaris van Goes aanwezig bij het sluiten van de Unie van Utrecht, de zogenaamde Nadere Unie. Dit was een verbond tussen de noordelijke provincies. In 1580 nam deze Unie het gehei me besluit om de soevereiniteit van deze Unie op te dragen aan Willem van Oranje. Valcke was toen lid van het College van deze Unie. Vermoord Het besluit is echter nooit doorgegaan, aangezien de prins in 1584 werd vermoord door Balthasar Gerards. In de Interieur van de Grote of Maria Magdalenakerk in de achttiende eeuw. Hier lag Jacob Valcke be graven. tussentijd was Jacob Valcke al gepromoveerd tot gecommit teerde Raad van Zeeland, een soort lid van Gedeputeerde Staten. In deze hoedanigheid was hij lid van het gezantschap, dat allereerst de soevereiniteit aanbood aan de koning van Frankrijk en daarna aan de koningin van Engeland. Deze gaf steun aan de opstand en stuurde haar minnaar, de graaf van Leicester, naar de Nederlanden. Vanaf het begin ging het mis met deze graaf en in 1588 kwam het tot een uitbarsting. Jacob Valcke moest naar En geland om de onenigheden met de koningin glad te strijken. Door deze moeilijke diploma tieke missies kreeg hij steeds meer macht en in 1588 werd hij benoemd in de toen gevormde Raad van State. Dit was echter nog niet het eindpunt, want in 1590 werd hij benoemd tot Thesaurier-generaal van Zee land, een soort minister van Financiën. In deze betrekking heeft hij veel bijgedragen tot de oprich ting van de Verenigde Oostin- dische Compagnie. Met de De Moucherons is hij één van de stichters. Engeland Jacob Valcke is in 15 9 8 in Mid delburg getrouwd met Susan na Taymon, de weduwe van de secretaris van de Staten van Zeeland, mr. Christoffel Roels. Lang heeft hij niet van de hu welijkse staat mogen genieten, wantin 1603 stierf hij in Enge land op een missie met Johan van Oldenbameveld aan wa terzucht. Zijn ingewanden werden in Engeland begraven maar de rest van zijn stoffelijk overschot werd naar Goes ver voerd en in het familiegraf ter aarde besteld. Zoals we al zagen heeft Valcke veel gedaan voor het vader land en was hij een trouwe die naar van de Oranjes. Het ver moeden bestaat dat wanneer hij was blijven leven, door zijn invloed de grafelijke waardig heid van Holland en Zeeland aan Prins Maurits opgedragen zou zijn Bij zijn dood werd hij geprezen als „een kloek erva ren man, die den lande zeer nuttelijk in veel ambten en le- gatiën had gediend en daarom bij zijn sterven veel beklaagd werd". Vanaf 1596 tot aan zijn dood behoorde Valcke tot de gegoede ingezetenen van de stad Middelburg, 's Zomers bewoonde hij een slot in Hein- kenszand. Zoals al vermeld werd hij bij gezet in het familiegraf in de Grote of Maria Magdalen akerk in Goes. Daar brak in 1618 een geweldige brand uit en de steen van het graf van Ja cob Valcke werd mede door de brand verbrokkeld In 1844 vatte dr E. B. Swalue, predi kant te Goes, het plan op om een nieuw gedenkteken te plaatsen voor Valcke. Op de steen kwam te staan: 'Ter ge dachtenis van den beroemden Goesenaar Jacob Valcke, den medestander van Oranje ter bevrijding des vaderlands; den grondlegger en medestichter der Oost-Indische Compagnie enz; als gezant in Engeland overleden in 1603 en alhier be graven. Het onderstaande op schrift was op zijn grafsteen geplaatst, doch deze is bij den brand van 1618 vernietigd. Het is hersteld in 1844'. door Harmen van der Werf en Marcel Modde ZIERIKZEE - De Tweede-Ka merfractie van de PvdA steunt het actieplan van provincie, ge meente en belangenorganisa ties om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te ver beteren. Fractiewoordvoerder R. Oud- kerk sluit zich aan bij de opvat ting van de gemeente en de pati ëntenorganisaties dat het aangedragen pakket verbete ringen 'het minimaal noodzake lijke is'. In een persverklaring die de PvdA gisteren liet uit gaan, eist de coalitiepartij dat minister Borst 'directe en volle dige uitvoering' geeft aan de Zeeuwse plannen. Oudkerk geeft aan die insteek te zullen kiezen tijdens het debat op 14 maart over de Spreidingsnota Ziekenhuiszorg. Een Zeeuwse delegatie presen teerde vorige maand een uitge breid plan aan minister Borst om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te verbe teren. In hoofdlijnen gaat het om inrichting van een centrale huisartsenpost voor de avond-, nacht- en weekeindediensten (inclusief het aantrekken van vier nieuwe artsen) in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Ook de ambulan cepost moet in het gebouw wor den ondergebracht, terwijl in de Westhoek permanent een derde ambulance dient te worden ge stationeerd. De bedoeling is tevens over te gaan tot inrichting van een 'uit- ziekafdeling' voor meerdaags kort verblijf in samenwerking met het verpleeghuis. Een loca tiemanager zou voor de periode van vijf jaar moeten worden aangesteld om de samenwer king tussen de bestaande en nieuwe disciplines in het huidi ge daghospitaal te bevorderen, zodat er een 'meerwaarde' ont staat. Bovendien eist Zeeland een speciale afrit van de A58 voor een snellere bereikbaar heid van het basisziekenhuis in Goes. Dit pakket vergt een extra budget van 1,3 miljoen euro structureel en 725.000 euro een malig. Mochten deze maatrege len niet doorgaan, dan betekent dat ongetwijfeld een verdere verschraling van de curatieve zorg op Schouwen-Duiveland, stelt de PvdA in de verklaring. In navolging van de gemeente en de betrokken patiëntenorga nisaties beschouwt de Kamer fractie het plan als basis voor verdere uitbreiding van de zie kenhuiszorg in Zierikzee. De coalitiepartij noemt in dat ver band het herstellen van de 24- uurs acute zorg en ook het weer mogelijk maken van thuisbe vallingen op het hele eiland. Het CD A-Kamerlid S. Buijs is woedend over de actie van de PvdA. Er valt volgens hem voor Schouwen-Duiveland meer te bereiken dan wat Oudkerk zich voorstelt. „Minister Borst heeft het ziekenhuis in Zierikzee aan gewezen als een profielzieken huis, dat wil zeggen dat er onder meer 24 uur per dag spoedeisende hulp beschikbaar moet zijn. Zo ver gaat de PvdA niet eens. Dit is een verkeerd signaal rich ting de minister." Buijs zal er volgende week van zijn kant bij Borst op aandringen voldoende geld voor Zierikzee opzij te zet ten om een 'profielziekenhuis' in te richten. Óf hij daarvoor ge noeg steun krijgt, weet hij nog niet. Tot nu toe heeft de Tweede Kamer dat soort initiatieven met betrekking tot kleine zie kenhuizen praktisch altijd eensgezind gesteund. Oppositie en regeringspartijen sluiten dan de rijen. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Seni oren biljart; 13.30-16.30uur: Koersbalse- nioren; Ambachtscentrum Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 15.00 uur: De Pit, 13.30- 16.30 uur: Biljartclub; 14.00 uur: Activitei ten voor WAO'ers; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo; Openbare bi bliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kin deren van 4t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00 - 22.00 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; KAPELLE - De Vroone, 13.30 u: Biljarten en kaarten voor ouderen, 14 u: Sjoelen; KORTGENE Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 9.15 - 11.30 uur: EO Vrouwzijn-koffieochtend; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur; Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos, WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 u; Kaarten en biljarten; WOLPHAARTSDIJK - Muziekzaal van de Griffioen, 13.30-15.00 uur: Knutselhonk, YERSEKE - Openbare bibliotheek, 14.00- 14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volks dansen voor 50-plussers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31