De Grave pleitbezorger Afghanen PZC Ook tijdens verkiezingen komt kruideniersgeest naar boven Ieren stemmen over strengere abortuswet Westen mag aandacht voor getroffen gebied niet laten verslappen 6 maart 1952 Belgische rechtbank krijgt onrecht uit hele wereld voor de kiezen door Harm Harkema Voor de vijfde keer in twintig jaar wordt van daag de Ierse bevolking in een referendum om een uit spraak over abortus ge vraagd. Twee keer eerder al hebben de Ieren zich in meer derheid tegen legalisering van abortus gekeerd en het roemruchte verbod erop staat dan ook niet ter discus sie. Deze keer gaat het louter over de vraag of de anti abortuswetgeving nog stren ger moet worden dan nu al het geval is. Ierland, dat de afgelopen tien jaar in hoog tempo zijn grote economi sche en sociale achterstand op de rest van de Europese Unie heeft ingehaald, dreigt zich zodoende op het gebied van abortus nog verder te isoleren van zijn partners in Europa. Het referendum vindt zijn oorsprong in een veelbespro ken uitspraak van de Ierse Hoge Raad uit 1992. Een veertienjarig meisje, zwan ger geworden door verkrach ting, kreeg toen toestemming voor een abortus op grond van de dreiging dat ze anders zelfmoord zou plegen. De Hoge Raad baseerde zich op het artikel in de grondwet dat moeder en ongeboren kind een even groot recht op leven toekent. De door de wetgever bedoelde conse quentie daarvan was, dat een abortus slechts mag worden uitgevoerd als het leven van de moeder in gevaar is. Me nigeen vond echter de uit spraak van de Hoge Raad dat ook dreiging met zelfmoord daaronder valt, een wel erg ruime interpretatie. De huidige centrum-rechtse Ierse regering van premier Bertie Ahern vond dat ook: reden om er tien jaar later een referendum aan te wij den. Wie vandaag ja stemt, spx-eekt zich uit voor aan scherping van de wet. Zelf moord dreigingen (bij voorbeeld na incest of ver krachting) zijn dan geen grond meer voor een abortus. Tegelijkertijd zijn nog twee andere puntjes in het refe rendum meegenomen. Zo is er het voorstel om de gevan genisstraf voor iemand die abortus pleegt of zich laat aborteren op maximaal twaalf jaar te stellen en dat vast te leggen in de grondwet. Ook wil de regering het be grip abortus nader omschrij ven. Nu nog is onduidelijk of het gebruik van de morning- afterpil of een spiraaltje on der de abortuswetgeving val len, de regering stelt voor de morning-afterpil ('en verge lijkbare middelen') expliciet te legaliseren. De drieledigheid van de refe- rendumvraag heeft tot grote verwarring onder het pu bliek geleid. De met flink wat Amerikaans geld onder steunde 'Pro Life'-beweging en de nog steeds zeer invloed rijke rooms-katholieke kerk zijn voor de aanscherping. De kerk heeft zelfs voor meer dan 100.000 euro aan glim mende folders verspreid ten faveure van het regerings voorstel. Maar sommige ui terst conservatieve groepen en individuen zijn juist weer tegen, omdat zij de morning- afterpil niet wülen legalise ren. Onder de tegenstemmers be vinden zich natuurlijk ook de voorstanders van een vrijere abortuswetgeving. In die kringen wordt ook schande gesproken over het rege ringsvoorstel abortus te be straffen met maximaal 12 jaar cel en het bijbehorende artikel op te nemen in de grondwet. Schijnheiligheid Anderen hekelen de schijn heiligheid van de Ierse abor tuswetgeving. In 1992 is na een referendum bepaald dat het niet verboden is om voor een abortus af te reizen naar een ander land. Sinds 1995 mogen Ierse hulpverleners daarover ook informatie ver strekken. Het gevolg is dat nu jaarlijks tussen de zes- en ze venduizend Ierse meisjes en vrouwen in het Verenigd Ko ninkrijk een abortus onder gaan. Daaraan zal het nu op stapel staande referendum niets veranderen. GPD woensdag 6 maart 2002 door Henk van de Poll De internationale gemeen schap kan Afghanistan in juni na afloop van het VN-man- daat voor de internationale vei- ligheidsmacht (Isaf) in Kaboel, niet aan zijn lot overlaten. Een verlenging van het mandaat is wel het minste wat de hoofdrol spelers zouden moeten nastre ven. Daarnaast is uitbreiding van het operatiegebied naar an dere steden wenselijk en heeft de interim-regering dringend geld nodig voor de wederop bouw en het betalen van salaris sen. Die boodschap kreeg minister De Grave van Defensie mee van de meeste van zijn gespreks partners na een reis van vier da gen langs de Nederlandse mili tairen in de Arabische Golfregio en de Afghaanse hoofdstad. Zelf voelt de bewindsman wel voor een verlenging van de aanwe zigheid van de militairen als de Nederlandse capaciteit dat toe laat. Een uitbreiding van het operatiegebied naar andere ste den ziet hij bij de huidige sa menstelling niet direct zitten. Daarvoor zijn nog meer landen nodig, denkt hij. Vooral Indone sië en Bangladesh zouden daar een rol in kunnen spelen. Stabiel De situatie in Kaboel is nog ver re van stabiel, merkte de be windsman na een bliksembe zoek van zes uur. Van de Britse commandant van de Isaf, gene raal McColl en de Afghaanse in terim-minister van Defensie Fahim Kahn, kreeg De Grave te horen dat de belabberde finan ciële situatie van de interim-re- gering een van de grootste ob stakels vormt voor de Verdere stabilisering van het land. De wederopbouw vordert te traag wegens gebrek aan middelen. En het is juist erg belangrijk dat de bevolking ziet dat het vertrek van de Taliban voor hen positie ve gevolgen heeft, benadrukte McColl. Kahn liet zich in dezelfde be woordingen uit. Hij wees erop dat de krijgsheren elders in het land wel over inkomsten be schikken en dit op den duur de geloofwaardigheid van de inte rim-regering kan opbreken. Het land kent immers nog geen cen trale belastinginning. Het geld moet daarom in eerste instantie komen van de internationale gemeenschap, die de regering zo'n2,5 miljard dollar heeft toe gezegd. „Maar ik heb nog steeds geen penny," klaagde Kahn te genover De Grave. De Afghaanse interim-regering wil met hulp van de VS, Groot- Brittannië en Duitsland zo snel mogelijk een eigen leger trai nen. In eerste instantie gaat het om circa 3000 man. Maar uitein delijk wil Kahn naar een leger van 150.000 tot 200.000 man. Erg veel vindt De Grave. Maar hij kreeg te horen dat er nu circa 800.000 Afghanen met een ge weer rondlopen die allemaal denken dat zij soldaat zijn. Die kan hij onmogelijk allemaal ontwapenen en naar huis stu ren, aldus Kahn. Salarissen Om die soldaten tevreden te stellen en een ambtenarenappa raat aan het werk te krijgen, heeft de regering geld nodig voor de salarissen, beklemtoon den Kahn en ook McColl in de gesprekken met de Nederlandse bewindsman. Tevreden mensen hebben minder reden om met el kaar overhoop te liggen. De situatie in Kaboel is door de aanwezigheid van de Isaf be heersbaar. Ondanks de armoede zien de Nederlandse militairen bijna dagelijks vooruitgang. Er worden bomen geplant, er wordt steeds meer gehandeld en met een beetje goede wil kunnen de kinderen half maart weer on derwijs krijgen. De militairen van de luchtmo biele brigade en het corps com mando's, ruim 220 man sterk, vervelen zich niet. De patrouil les die zij overdag en 's nachts uitvoeren in de stad en omge ving blijken cruciaal voor het bewaren van de rust. Vooral de nachtelijke patrouilles zijn be langrijk omdat zich dan nog veel criminaliteit voordoet. De Nederlandse militairen heb ben nog weinig riskante mo menten meegemaakt, in tegen stelling tot hun Britse collega's. Maar de Britten worden door McColl ingezet in de gevaarlijk ste wijken. Volgens de Britse Minister Frank de Grave van Defensie bezocht afgelopen maandag de Nederlandse militairen in Kabul. commandant heeft die aanpak inmiddels tot drie schietinci denten geleid, maar dat bete kent niet dat de bevolking niet blij is met onze aanpak, in te gendeel, meent de Brit. Zinvol Onder de Nederlandse militai ren bestaat weinig onvrede. In tegenstelling tot hun marine collega's in de Arabische Golf, kunnen zij bijna dagelijks con stateren dat hun werk zinvol is. Alleen de commando's knorren een beetje. Zij vinden zich ei genlijk te goed voor patrouille- lopen en begeleiden van bezoek uit Nederland. „Daar achter ge beurt het", zegt een commando wijzend naar de bergen ten oos ten van Kabul. Hij doelt op de Amerikaanse militaire actie in Gardez tegen strijders van de Taliban en Al Qaeda. „Daar zijn wij voor getraind, maar we mo gen niet meedoen. Dat is zoiets als een timmerman die niet mag timmeren." Chef defensiestaf admiraal Kroon, die meereist in het gezelschap van de minister, heeft geen boodschap aan deze klaagzang. Commando's zijn goed getraind voor hun taak. Maar zij moeten goed beseffen dat hun werk bij de krijgsmacht niet alleen bestaat uit het uit voeren van riskante operaties. Op dit moment hebben wij hen foto Hennie Keeris/ANP hard nodig voor het bewaken van de veiligheid en het bewa ren van de rust in Kaboel, zegt Kroon. Hij is dan ook niet van plan om in april, als de huidige club wordt afgelost, de commando's thuis te laten. Voor de nieuwe periode van drie maanden gaan opnieuw leden van deze elite troepen met collega's van de luchtmobiele brigade naar Ka boel. ANP De discussie over de zoge heten genocidewet is in België opnieuw opge laaid. Reden is een arrest van het Internationale Gerechtshofhof in Den Haag dat oordeelt dat mi nisters, die in eigen land immuniteit genieten, niet vervolgd kunnen worden door een ander land. Gro te vraag is welke gevolgen dit heeft voor de aan klacht tegen de Israëli sche premier Sharon. door PascaleThewissen Fidel Castro, Saddam Hoes sein, Jasser Arafat, Augusto Pinochet en Ariel Sharon; ze hebben gemeen dat ze allemaal in België zijn aangeklaagd we gens volkenmoord. Dat heeft te maken met de unieke genocide- wet, die het Belgische rechters mogelijk maakt om misdaden tegen de menselijkheid, waar ook ter wereld gepleegd, te ver volgen. Maar de wet is niet on omstreden. „We hebben wel wat beters te doen dan in de hele wereld poli- tie-agentje te spelen." Persrech ter Guy Delvoie van het Brus selse Hof van Beroep neemt geen blad voor de mond. Vol gens hem is het hoog tijd dat de politiek beseft dat ze de rechte lijke macht in België met een on mogelijke wet heeft opge scheept. Zowat veertig klachten zijn op basis van de genocidewet ingediend, voornamelijk tegen (ex-)regeringleiders. Testcase Meest in het oog springende zaak is die tegen Ariël Sharon, die is uitgegroeid tot een testca se. De klacht tegen de Israëli sche premier werd ingediend door 23 overlevenden van de bloedbaden in 1982 door de christelijke Falange-milities in twee Palestijnse vluchtelingen kampen in Libanon, Sabra en Shatila. Sharon, toen minister van Defensie, was volgens de overlevenden verantwoordelijk voor de slachtpartijen. Israël controleerde in 1982 het gebied. Als Defensie-minister zou Sha ron op de hoogte zijn geweest van de plannen van de Libanese milities, maar hij greep niet in. Bij de moordpartijen in Sabra en Shatila vielen naar schatting achthonderd doden. De Libane se christelijke militieleider Elie Hobeika, die mede-verant woordelijk werd gehouden voor de massamoord, werd begin dit jaar gedood. Volgens sommige bronnen bestaat er een verband tussen de moord en de bereid heid van Hobeika om in Brussel tegen Sharon te getuigen. Vandaag beslist de Brusselse Kamer van Inbeschuldiging stelling of de aanklacht tegen Sharon ontvankelijk is. De kans is echter reëel, volgens Delvoie, dat de uitspraak wordt opge schort en de debatten heropend. Aanleiding is een recente uit spraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Dat besliste op 14 februari dat het aanhoudingsbevel dat België had uitgevaardigd tegen de Congolese minister van Buiten landse Zaken, Ndombasi, in druist tegen het internationaal recht, omdat het de immuniteit en de onschendbaarheid van een minister negeert. Het arrest kwam er na een klacht van de Congolese rege ring. Die vond dat haar minister - die aangeklaagd was omdat hij de Congolezen opgehitst zou hebben om Tutsi's te doden - als gevolg van het aanhoudingsbe vel niet meer kan functioneren. Mensenrechtenorganisaties als Amnesty International en Hu- man Rights Watch reageerden teleurgesteld op het arrest. An deren spreken over een gemiste kans. Delvoie: „Het hof zegt: je moet eerst de bevoegdheid heb ben om de immuniteit op te hef fen. Het somt vervolgens geval len op waarvoor immuniteit niet geldt, zoals voor inteiriatio- nale gerechtshoven als het Joe- goslavië-tribunaal. Over de bevoegdheid die de Belgische justitie zich met de genocidewet aanmeet doet het hof geen uit spraak. Dat is jammer." Het arrest betekent overigens niet automatisch dat de zaak te gen Sharon van de baan is, maar wel dat zolang hij in functie is er geen juridische stappen tegen hem kunnen worden onderno men. De Belgische magistratuur had gehoopt dat het Hof zich na drukkelijker zou uitspreken over de mogelijkheden en voor al de onmogelijkheden van de Belgische genocidewet. Delvoie geeft het eerlijk toe: „We zitten niet om die genocidewet te springen. De gerechtelijke ach terstand in België is groot. Dit soort zaken gaat ten koste van onze eigen burgers." De Kamerverkiezingen staan voor de deur en de discussie over de zuiverheid van de oor logskassen is in volle gang Want naarmate de campagnes duurder worden, moet ergens geld vandaan komen, maar hoeveel geld komt waar van daan en waaraan wordt het be steed. doorErwinTuil Vorkje prikken met minis ter Jorritsma of toosten met minister Zalm? De WD maakt het mogelijk. Voor maximaal 225 euro kunt u aanzitten met kamerleden en ministers van oranje-blauwe huize. Opbrengst van zo'n 'fundraising dinner', zo'n 15.000 euro, is bestemd voor de verkiezingskas. Vergeleken met landen als de Verenigde Staten, waar bij de laatste presidentsverkiezin gen ruim een miljard dollar werd uitgegeven aan de cam pagne, is Nederland een krui denier in hart en nieren. Geen grote bedragen, maar toch schrapen om de centen bij el kaar te krijgen om de kiezer op 15 mei j ou w hokj e rood te laten maken. Net als in de Verenigde Staten, waar het concept van 'fund raising dinner' ouder en duur der is, zoeken de Nederlandse partijen naar geld. Er worden jaarlijks bedragen opzij gezet, de leden betalen braaf hun contributie en in de aanloop naar de verkiezingen sturen de meeste partijen een bedel brief aan de leden. Dineetjes waarbij tegen betaling gekeu veld kan worden met 'de macht' is dan een makkelijker manier. De campagnes worden iedere vier jaar duurder en dus moet er meer geld worden opge haald. De doctrine van de fi nanciële correctheid bepaalt dat er best wat kan, zolang de partij er maar open over is. GroenLinks openbaarde in dat kader vorige week de in houd van de campagnekas, de WD zette de sponsors op het internet en PvcLA-voorzitter Ruud Koole beëindigde vorig jaar de sponsoring door Reaal Verzekeringen Als het gaat om uitgaven, dan behoren de regeringspartijen PvdA, WD en oppositiepar tijen CDA en GroenLinks tot de groten. De sociaal-demo craten hebben een budget van ongeveer 1,4 miljoen euro. WD-voorzitter Bas Eenhoorn vernacht ruim een miljoen te kunnen besteden en hij hoopt op een half miljoen meer. GroenLinks kan 870.000 euro in de strijd gooien. Het CDA mikt ook op een fors miljoen euro, maar 'daar moe ten nog wel wat wervingsac ties voor gehouden worden', zegt voorlichter Marcel Meijer. Dat geldt ook voor de andere partijen. Alom gaan bedel brieven en smeekbedes de deur uit naar de leden om een tientje of een honderdje te do neren aan de partij. Want de verkiezingen mogen dan een relatief koopje zijn, alle partij en kampen met een chronisch geldgebrek. Van de kleinere partijen steekt de Socialistische Partij met bijna een miljoen royaal uit boven D66 dat een half mil joen hoopt te kunnen beste den. De partijen moeten het in de aanloop van de campagnes vooral hebben van eigen zui nigheid en de al dan niet ver plichte afdracht van inkomen aan de partij. Iedere partij zet ieder jaar een •bedrag opzij in een spaarpotje. Van de zuur gespaarde euro's wordt reclamezendtijd ge kocht bij de Ster en IP. Hoeveel de partijen uitgeven, wil nie mand zeggen. „We hoeven de andere partijen niet wijzer te maken", zegt Meijer. Alleen GroenLinks laat weten dat het 86.400 euro besteed aan recla me op televisie. De PvdA con centreert de middelen op de lo kale en regionale omroepen. De rest van het geld wordt be steed aan folders, posters, ad vertenties, pepermuntrolle tjes, stickers, petjes en ander reclamemateriaal. Bedrijven De opkomst van Leefbaar Ne derland en de beloofde miljoe nen van Pim Fortuyn richtte de schijnwerpers op de banden tussen partijen en bedrijven. „De gevestigde partijen voe ren campagne met subsidies die ze zich zelf toebedelen", klaagde LN-voorman Jan Na gel vorig jaar. Daarom was zijn partij geheel aangewezen op sponsorgeld. De anonimiteit van die gulle gevers werd ge garandeerd door het onder brengen van de giften bij de Stichting Vrienden van Leef baar Nederland. Dit soort sponsoring is vooral voor de WD de oplossing voor alle problemen. Ook D66 en CDA zijn niet op voorhand af wijzend, maar zijn aanzienlijk minder succesvol met het lok ken van bedrijven dan de libe ralen. Volgens penningmees ter Van Drimmelen gaat het bij D66 om een paar duizend euro per jaar. „Het stelt niet zo veel voor." Het CDA ontvangt ook wel wat, maar volgens voorlichter Meijer is het de moeite niet waard. De PvdA is nu, na het afscheid van Reaal en haar 37.000 euro, 'clean', belooft partijvoorzitter Koole. Actief bedrijven benaderen is niet echt Nederlands. „Wij kennen geen cultuur van be drijven die partijen sponsoren om zo politieke invloed te krij gen. Daar is onze politieke cul tuur te open voor", zegt Van Drimmelen. Daarom is het ook onwaar schijnlijk dat Den Haag zal worden opgeschrikt door af faires rond parlementariërs die zich jarenlang tegen beta ling gedragen als lobbyisten van het bedrijfsleven. Aan het Binnenhof geen graaiende po litici zoals in Groot-Brittan- nië, zo bezweren de partijen. GPD Paraat De Zeeuwse bevolking moet goed voorbereid zijn op een mogelijke oorlog. Daarom wordt op Walcheren een orga nisatie opgericht die in geval van oorlog beveiliging en hulp kan bieden. De bunker op Too- renvliedt bij Middelburg wordt een commandopost met moderne verbindingsmidde len. Verder worden vrijwilli gers geworven voor de hulp diensten. Volgend jaar staat een grote oefening gepland. Toerisme De Zeeuwse VW's, hotelhou ders, winkeliers en andere be langhebbenden moeten sa menwerken om meer toeristen te trekken. Dat vindt secreta ris Ten Haaf van de Bedrijfs- horeca voor Zeeland. Voor 1940 was Nederland rijk en konden inkomsten uit toeris me worden gezien als bijkom stigheid. Maar nu ontbreekt het aan buitenlandse deviezen en is het vreemdelingenver keer nodig als inkomstenbron, aldus Ten Haaf. Belasting Het Grand Theater in Goes sluit voorlopig de deuren, uit protest tegen de vermakelijk heidsbelasting. Die is door de Goese gemeenteraad verlaagd naar dertig procent, maar de bioscoopeigenaar vindt dat nog te hoog. Op andere verma kelijkheden wordt twintig procent belasting geheven. GroenLinks-lijsttrekker Paul Rosenmöller op verkiezingscampagne in Delft, begin februari. foto Ed Oudenaarden/ANP Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tildens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22,00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100, Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand 19.25 per kwartaal. 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail' abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1.- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen m een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemenien)admmisiratje en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaalschappi|en van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. aldeling ce, Postbus 18.4380 AA Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2