Elke hengst was toch weer anders Als je niks doet, heb je enkel pitten aan een steeltje De leste Zêêuwse limericks in d'n böógerd Het buurtschap de Potjes, 't is zonde/Dat is noe volledig te gronde/De welvaert nam mee/De drie uzen, het café/Wig 'rondje', noe is 't een rotonde. foto Peter Nicolai (De heer of mevrouw J. P E. Wessels uit Goes). Een 'oenderboersvrouwe uut Vlaeke Die ao toch zö 'npien' in d'r kae- ke D'n tandarts zei bruut: 'Je tanden motte d'r uut 'k Zawè een (Vlaeke) brugge voe j'maeke. (mevr. J. Poelman, Kwaden- damme) Een vriegezel ier uut Waerde Die aoltied z'n guldens trouw spaerde Voe a t'n es zou trouwe Wou.'t mie Euro's zö ouwe Die bin ommers meêr as 't dub bele in waerde. (de heer of mevrouw F. Lamper) Een pasgetrouwd vrouwtje in Westdurpe Zei, toen ze d'r koffie zat te slur pen: 'De wind zit ier t' öög, 'k krieg m'n waste nie dröög 'k Dienk da 'k mao veruus nao Zuuddurpe.' (mevr. H. Verschoor-Van Driel, Vlissingen) Een vrouwe uut Westkapelle Ao over iedereen wat te vertel len Ja, over de buren Sprak ze soms uren Mè 't meest wat ze zei was: 'El- lelle'. (mevrouw M. de Wolff-Van de Broeke, Middelburg) Een bon-vivant uut Zonnemaire Kneep een wuufin d'r dikke der rière Ze was eest eêl ontdaen Me ze liet het begaen Zei toen: 'Nog es, ik dat zö gae- re'. (de heer of mevrouw W. Preisz, Vlissingen) In Zonnemaire lijken de dames niet bepaald preuts te zijn. Nog maals de heer Fonteine: Een man gieng vrimd in Zonne maire Mar ie zei: 'Ik kan 't ómae ver- klaere Da'k mie 't buurvrouwtje vrie, Mö je nie as overspel zie, Dat doe 'k meêr om m'n vrouwe te spaeren.' Tenslotte nog Zoutelande met een iets gewijzigde limerick van de eerder genoemde mevrouw De Wolff-Van de Broeke: Een vrouwe uut Zoetelande Doe a vee aer op d'r tanden Eur man was dat zat Wou wat doe, wist nie wat Umzatin dat aer mie z'n 'anden. Engel Reinhoudt Agenda 16 maerte: De bekende Brae- bantse troubadour Gerard van Maasakkers in 't Kerkje van El- lesdiek. Prachtige chansons in goed ver- staenbaer Brabants op'ediend mie moöie muziek. Aanvang: 20.00 uur. Entree 7 euro. Reser veren: 0113-311999. 17 maerte: Oecumenische bie- eênkomst in 't Kerkje van Elles- diek. 14.30 uur. Dit is de laatste aflevering over limericks. Er ligt nog een enorme stapel en de post brengt ook nog nieuwe uit alle hoeken van het Zeeuwse land en soms van ver er buiten, maar met vijf artikelen is het welle tjes. Eigenlijk zou er een ont moetingsdag gehouden moeten worden van limerickschrijvers. Dan kunnen versjes uitgewis seld en gezongen worden en er zouden een paar lessen gegeven moeten worden om te leren een limerick te schrijven die aan alle eisen voldoet. Veel ingestuurde limericks zijn leuk om te lezen, maar voldoen niet aan het ge wenste rijmschema en al hele maal niet aan het metrum. Een limerick moet je kunnen zingen. Mevrouw Van der Jagt uit Yerse- ke schrijft, dat ze geniet van de limericks en ze doorstuurt naar familie in Apeldoorn, die ze ver volgens weer doorgeeft aan Zeeuwse vrienden. En die zijn er in Apeldoorn heel wat, want daar is bijvoorbeeld altijd nog een Zeeuwse vereniging actief. Ze schrijft verder dat ze vroeger bij haar vriendin thuis een slok brandewijn namen in geval van kiespijn. Het jongste broertje was dan ook niet meer wakker te krijgen nadat hij iets te veel van dit medicijn had genoten. Ze maakte een limerick: D'r was es een vrouwe uut Yese Die a zö'n piene an d'r kieze Ze nam een slok brandewien Dat was tegen het sjagrien En z'a ok gin piene mi an d'r kie ze. Het gegeven is leuk, maar met Yese wordt het rijmen al moei lijk. Yese en kieze rijmt alleen wat de klank betreft en eigenlijk zou ook de laatste regel op een ander woord moeten eindigen. Hier een herschreven versie: Di weun ier op Yese een vrouw tje Die pakt 'n vorige weke een kou- tje Mè as medicien Dronk ze flienk brandewien D'rroöie neuze dat is noe een blauwtje. De heer P. Dekker uit Oostburg wilde buurtschap de Potjes op genomen zien in het 'Limerick- abc', waar we enkele afleverin gen geleden mee begonnen wa ren, en maakte er een over het verdwenen Potjes. Ooit was er een buurtschap Pot jes met een Pee Er was daar wel een bruin café Drie uuzen en twee kotjes En dat ivas het hele Potjes Nu is 't een rotonde en die telt voor twee. De vorm lijkt nog op een lime rick, maar voldoet geheel niet aan de eisen. Zo zou het wel kunnen: Het buurtschap de Potjes, 't is zonde Dat is noe volledig te gronde De welvaert nam mee De drie uzen, het café Wig 'rondje', noe is 't een roton de. Zo, nu gauw vrom naar het abc. De vorige keer kwamen we tot Ovezande en de P van Potjes hebben we inmiddels gehad. De R kreeg er maar éénde S trof het beter en kreeg er veel meer dan hier kunnen worden afgedrukt. Een brutaele kérel uutRitthem Schold ieder voe dattum en dit- tem Ie kwam voe 't gerecht En dat beviel slecht Ie kreeg veertien dagen. Noe zit 'm. (De heer T. Hoek van DijkeVlis singen) Een pennelikker uut Sluusklille Kneep op 'twerk een meid in d'r billen Ze wier wè zö kwaod Tot alles in staot Ze kon d'm wè levendig villen. (de heer - en niet zoals eerder ge meld mevrouw - Wolfert uit Hoek) Een oud boertje uut Schaeren- dieke Gieng graag naer z'n twêê paer- den kieke Maer z'n gezicht wier erg slecht Ie zei tegen z'n knech t: 'Ze gae meêr op mekaere lieke' (de heer T. Hoek van Dijke, Vlis singen) Een messelaeruut de buurte van Schore Die was mie de helm op gebore Kwam d'r regen of wind Of kreeg z'n vrouwe een kind Ie wist het een weke van te vo ren. (mevr. J. Poelman, Kwaden- damme) Di was es een meisje uut Schore Die ao d'r art je verlor e An een dokter uut Goes Mè die zei: 'Lieve snoes Ik doe alleêne in neus, keel en oren'. (de heer N. Smilde, Akkrum) Schore ligt goed in de markt bij de dichters. Nog eentje van de heer of mevrouw W. Preisz uit Veere. D'r was es een boertje in Schore Die at zich an pruumpjes verlo- re Ie most gauw naer de plee Wan die kreeg diarree Nou, dat kon je vanvarre al ore. Het Zeeuws-Vlaamse gehucht Turkije (of is toch het land be doeld?) kreeg er een van de heer D. Fonteine uit Dreischor. Een jongen en een meid uut Tur kije Die woue ok beste veilig vrije Mè zie riep benauwd: 'Zó 'n condoom vin 'k zö koud, Ik za d'rwè eênvoeje breie.' Di was es een badgast in Veere Die liet zich jikkemienen ansmere Ie zei, mie volle mond: 'Goed Zeeuws en goed rond' Wan die zat net het volkslied te leêren. Voor gepensioneerd scheepsbouwer Remy Verras (72) is het zonneklaar. De hengst is een aloud Vlaams, zo niet Zeeuws- Vlaams vissersschip. Hij zegt het niet zonder trots. Zijn vak - hij praat doelbe wust niet over 'zijn werk' - was zijn hobby, die hij nog steeds voortzet als model bouwer. Alleen de naam al, hengst. Waar komt die vandaan? Verras heeft wel een idee. „Weet je, vroeger had je in Oost- Zeeuws-Vlaanderen het Helle gat, dat liep van de Westerschei - de helemaal door tot Hulst. In Boschkapelle of Hengstdijk moet de oorsprong van de hengst hebben gelegen. Hengst dijk heeft mijn voorkeur, van wege de naam natuurlijk." Of het werkelijk zo is, valt niet meer te achterhalen. Voorzover bekend zijn er bij het indijken van het Hellegat nooit resten van oude (vissers)schepen te ruggevonden. Als er in die tijd al aandacht voor was. De theorie, die de vroegere con servator van het Antwerps scheepvaartmuseum Jules van Beylen aanhangt, dat de hengst en ook de hoogaars van de Hol landse rivieren komen, wil er bij Verras niet in. Van Beylen ver wijst daar in zijn standaard werkje Oude vissersschepen van de Ooster- en Westerschelde uit 1961 wel naar. Zijn bewijs is een proces-verbaal uit 1711 over de verdrinkingsdood van de erfstadhouder van Friesland en Groningen. Zijn koets suk kelde bij Moerdijk van een hengst- of hoogaars-veerschip in het water. De hengst was één van de meest karakteristieke houten vissers schepen die zeker tot in de jaren dertig het beeld van de Zeeuwse visserij hebben bepaald. Minder galant dan de hoogaars met zijn lange voorsteven, maar niet minder mooi, vindt Verras. Van Beylen noemt de hengst een stoer, hoekig schip, forser dan de hoogaars. Bij de officieel in 1867 door Pie- ter Verras opgerichte scheeps werf in Paal - met de mooie naam Moed en Trouw - zijn ze allebei gebouwd, hengsten en hoogaarzen. De hengst was het populairst. Niet voor niets. In Paal, met schepen uit Clinge, Graauw en het Belgische Kiel- drecht, in Philippine en net over de grens in Boekhoute zaten veel mosselvissers. Zij hadden laadruimte nodig voor hun mos selen en dat bood de hengst. Ver ras: „Een tien meter lange hengst kon net zoveel vervoeren als een hoogaars van twaalf me ter, maar ging geladen wel lang zamer." Katholiek schip De hengst was niet alleen een Zeeuws-Vlaams schip, het was ook een katholiek schip, vertelt Verras als anekdote. Terwijl Zeeuws-Vlaamse werven als De Klerk in Kruispolderhaven en Verras wel hoogaarzen bouw den, is er aan de overkant van de Westerschelde slechts één hengst gebouwd, bij de werf van Meerman in Arnemuiden in 1892. „En", weet Verras, „vis sers met een hengst gingen wel koffie drinken bij collega's met een hoogaars, maar andersom niet." Veel klanten van Verras kwamen toch ook uit Yerseke. Niet één hengst zag er precies hetzelfde uit. Ze werden 'op zicht' gemaakt, zonder gede tailleerde tekeningen. In over leg met de opdrachtgever kreeg het schip vorm. Vernieuwingen waren welkom. Vissers ontdek ten, toen zij mosselzaad uit de Waddenzee en Zuiderzee gingen halen, dat lemmeraken van de Zuiderzee sneller liepen. Zo is de lemmerhengst ontstaan, een veel ronder schip met een lange re kop dan een gewone hengst. Verras en De Klerk waren stevi- woensdag 6 maart 2002 Hengst De Drie Gebroeders, gebouwd in 1908 op de werf Moed en Trouw van Verras in Paal. illustratie Adri Karman ge concurrenten. De grondleg ger van de werf in Paal, Pieter Verras, was als knecht bij De Klerk begonnen. Dat zat niet lekker. „Vissers wisten dat. Ze gingen van de één naar de ander. Wie de opdracht kreeg, verdien de soms niets. Maar er waren ook grenzen, zeker voor mijn grootvader Jan Verras. Als een visser een ander roer op een schip wilde hebben, zei hij: 'Doe ik niet, ga maar naar een ander'. Dat was zijn eer te na." Een roer tekent het type vissersschip. Vissers hadden het volgens Re my Verras nooit over bijvoor beeld 'ik wil een lemmerhengst' maar over 'dat jacht van Schot'. „Zo'n schip vonden ze mooi. Ze wilden er dan ook zo één heb ben. In de ogen van Remy Ver ras was de bouw van de houten schepen 'kunst'. Het uitzoeken van het juiste hout was al iets bijzonders. Hij herinnert zich dat zijn vader een voorkeur had voor Slavonisch hout uit Joego slavië, dat hij bij importeurs in Helmond en Dordrecht haalde. „Die bomen hadden een korte jaarlijkse groeitijd gehad. Het hout ervan had daardoor een beste, rechte draad." Voor een hengst golden enkele vaste vuistregels. De breedte was een derde van de lengte en de holte een zesde of een zeven de van de lengte. Een hengst voor de Noordzee kreeg een die pere holte, van een zesde van de lengte, vanwege de ruwere weersomstandigheden. Het platte vlak werd als eerste ge legd, vervolgens de boorden, het mast- en beunpand, de voor- en achtersteven en binnenin de knieën (spanten), om het schip goed stijf te maken. Het hout werd gebogen door het met riet te verwarmen. Voor onder meer de voor- en achtersteven werden mallen gebruikt; planken waar mee kon worden gemeten of de voor- en achtersteven in de juis te hoek waren geplaatst. De Coene Haan Remy Verras heeft in 1946 nog gewerkt aan het laatste houten schip dat in Paal is gebouwd, de jachthoogaars De Coene Haan, die nog steeds vaart. „Ik heb er de liggers van gehakt." Hij heeft de bouw van de oude houten schepen altijd vol bewondering gevolgd. „De mensen die daar aan werkten, waren kunste naars." Verras heeft lang aan houtbouw vastgehouden. De Klerk stapte al begin jaren der tig over op staalbouw. „Mijn va der wilde er niet aan. Volgens hem zouden ze later op hout bouw terugkomen." De houtbouw is niet teruggeko men, de oude scheepstypen wel. Een Middelburgse binnenhuis architect bracht Remy Verras in de tweede helft van de jaren zes tig op het idee een stalen jacht hoogaars te bouwen. Tekenin gen waren er niet van. De Coene Haan was er nog wel. „Met toe stemming van de eigenaar heb ben wij dat schip voor Moerdijk op een plaat gezet en helemaal nagemeten." In staal heeft Ver ras later nog twee hoogaarzen gebouwd, vier Philippiense schouwen, vijf lemmerhengsten en een schokker. Hij deed dat in Paal en, nadat de werf daar in 1970 vanwege de dijkverhoging weg moest, in Walsoorden. Zijn zoon Michiel zet het bedrijf voort. Zoals Jules van Beylen als con servator veel heeft bijgedragen aan het behoud van de kennis van Zeeuwse vissersschepen, zo heeft Remy Verras - zegt hij in alle bescheidenheid - geholpen de belangstelling voor die oude schepen nieuw leven in te bla zen. En als het even kan, steekt hij zelf nog een handje toe, on der meer voor het behoud van de eind negentiende eeuw bij Ver ras gebouwde blazerhengst D'n Bruinen, die in handen is van de Vlaamse stichting Tolerant. Remy Verras prijst zich geluk kig dat 'zijn liefde' meer en meer wordt gedeeld. Dat is wel an ders geweest. Vijfentwintig jaar geleden bezocht hij het bestuur van de stichting Stamboek Ron de- en Platbodem Jachten in Amersfoort. Nog met enige ver wondering: „Die mensen deden heel goed werk met Zuiderzee schepen, maar van de oude Wes- terschelde-schepen wisten ze niets." Waarom? Verras heeft het antwoord zelf gegeven. De hengst komt toch van over de grens. Harmen van der Werf Riek (55) en Adri (59) Hoogstrate telen op tien hectare bij Kloetinge, in een maatschap met doch ter Arianne (31), appels, peren en pruimen. In het dorp verkopen ze de eigen producten plus groenten vanuit de schuur van hun boerderij aan de Zomer- weg. Elke week klappen ze uit de boomgaard. Het mag dan een paar dagen lenteachtig zijn geweest, opschieten met de voorjaars karweitjes was er voor de fami lie Hoogstrate niet bij. Bij de boomkweker staan een paar honderd kersenboompjes te wachten, maar ze kunnen er nog niet in. „Veel te nat", zegt Adri. „In zulke natte grond moet je nooit iets doen, dat wordt een ramp. Mensen die de voorjaar kriebels krijgen en van alles willen planten, zullen dat wel merken. De grond blijft het hele jaar spekkig of het droogt zo erg uit dat je er helemaal geen kant mee op kunt. Gewoon wachten, er zit niks anders op." De kersenbomen, die kunnen komen zodra het droger is, zijn voor de verkoop van kersen in de schuur, niet voor de markt. „Een pas geplukte kers van ei gen bodem is zo lekker. Heb je die een keer geproefd, hoef je nooit meer een andere", weet Riek. Nu Arianne bijna in de boomgaard komt wonen, is het weer mogelijk om kersen aan te planten. „Je moet erbij blijven want er kunnen netten kapot waaien, of de vogels maken ze stuk. Bovendien zijn rijpe ker sen niet alleen voor vogels on weerstaanbaar." Riek en Adri hopen dat ze van de gemeente Goes toestemming krijgen om regenkappen te plaatsen, als de kersen productief worden. Adri: „Re genkappen zijn in het bestem mingsplan voor het Goese bui tengebied niet uitgesloten, het woi'dt per aanvraag bekeken. Wij hebben een perceeltje uitge zocht dat achter de schuur ligt, dus weinig in het zicht. Zonder maatregelen tegen de vogels kun je al helemaal geen kersen telen. Een constructie voor de netten heb je altijd al nodig. Re genkappen helpen niet alleen tegen de vogels maar vooral te gen schimmels. Met regenkap pen hoef je daar niet meer te- gènte spuiten. Bovendien kun je je vruchten helemaal aan de boom laten uitrijpen. Dat maakt ze onovertroffen." De teelt van kersen verlengt het oogstseizoen bij de familie Hoogstrate met zes weken. De vroege en de late rassen zijn al lemaal rijp voordat de pluk in de pruimen begint. „We hoeven met die netten gelukkig niet meer, zoals vroeger in de morel len, met een brommer door de boomgaard te rauzen. Dan had den we een stok met een zwarte lap eraan, waar de vogels be nauwd voor waren. Dat was nog modern. Daarvoor had je altijd van die mensen die tien weken per jaar schor waren. Die liepen de hele dag met grote brullen vogels te verjagen. Als je in een kersenboomgaard niets doet, heb je enkel pitten aan een steel tje." De kletsnatte grond levert ook een ander probleem op. De snoeiers, die gestaag doorwer ken, produceren alsmaar snoei- hout, terwijl het te nat is om de boel te versnipperen. Adri heeft helemaal geen zin om de grasba- nen weer aan gort te rijden. „Eén voordeel zit er wel aan de nattigheid: de kelder die in het nieuwe huis van Arianne is ge plaatst, is beproefd en gegaran deerd stof droog gebleken." Het vroege voorjaar heeft er ook voor gezorgd dat de spuitappa ratuur, tot in de kleinste onder delen uit elkaar geplukt, ligt te weken in teiltjes.,, Na een heel seizoen spuiten gaat er van alles verstoppen en je zult net zien dat je daar bij je eerste spuit- beurt last van krijgt. We peute ren dus alles schoon om te zor gen dat we meteen tegen schurft kunnen spuiten. Vorig jaar deed ik dat voor het eerst op 5 april, nu wordt het drie weken vroe ger. Als er groene delen zijn en de schimmelsporen zijn rijp, dan moet je erop af, anders zit je de hele zomer met de gebakken peren. Dan moet je later een ver mogen wegspuiten om nog wat resultaat te hebben." Schurft is een sluwe vijand. Hij overleeft altijd en maakt zich bijna onzichtbaar. Adri: „Elk jaar zijn er mensen die vragen of ik hun perzik of amandel eens tegen luis wil komen spuiten. Dan hebben ze last van rood, verkronkeld blad. Maar dat is geen luis, dat is een koude schimmel, die zich graag op die vroeg uitlopende soorten ves tigt. Als je die nu gaat spuiten, ben je al te laat. Wie er last van heeft, kan het beste de rode bla ren opruimen en volgend jaar vroeg tegen schimmel spuiten." Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25