Aanpak rampen is tiptop PZC Het dondert al tijden in de bouw Kerk in trek als woonplek Kwaliteit van studies Westerschelde lijdt niet onder tijdsdruk Arbeidsvoorwaarden voor havenarbeiders gaan op de helling 19 Zeeland koploper Onderzoek verbinding Herdijkte Zwarte Polder met Noordzee CV-KETEL NODIG? Edah woensdag 6 maart 2002 uoren door Harmen van der Werf DEN HAAG - Positief nieuws raag ook wel eens. Zeeland doet het goed, zelfs het beste van het land, als het om samenwerking op het gebied van de rampenbe strijding gaat. Met die bood schap trok gisteren een grote de legatie Zeeuwse bestuurders naar Den Haag. De missie slaag de. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken liet zich gemakkelijk overtuigen. Op initiatief van de provincie is voor alle mogelijke instanties in i Zeeland een systeem ontwik keld om de kwaliteit van de rampenbestrijding te waarbor gen. Gemeenten, waterschap-' pen, Rijkswaterstaat, regionale brandweer, ambulancedienst, geneeskundige dienst, allemaal zijn erbij betrokken. Het oefe nen van rampenbestrijding is strikt geregeld. En alles wordt achteraf gecontroleerd, of het alles wel goed is gegaan en wat er verbeterd moet worden. Staatssecretaris De Vries was vooral onder de indruk van de ver doorgevoerde samenwer king. „Want bij elke ramp blijkt weer dat afstemming van ver schillende diensten het grootste knelpunt is. Of die afstemming werkt, kun je alleen achterhalen door te oefenen." De Vries veiwees in dat verband naar Enschede. Een geluk bij een ongeluk bij de vuur werkramp in Enschede was dat Vrouwenraad MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt op 25 maart een jaarvergade ring over Naar een duurzame sa menleving. Aanvang 14.30 uur in de Scoopera te Middelburg. er net uitgebreid was geoefend. Dat Zeeland voorop loopt met de samenwerking in de rampen bestrijding, is ook weer niet zo vreemd, verklaarde commissa ris van de koningin W. van Gelder. „De lijnen zijn kort in Zeeland en het 'ons kent ons'- gehalte is er hoog. Maar je komt ook merkwaardige dingen te gen, bijvoorbeeld over de be strijding van een watersnood. Dat lost Rijkswaterstaat wel voor ons op, was het algemene idee, terwijl er nooit voor geoe fend is. Dat gaat nu verande ren. De Vries haaide één pijnlijk punt aan: het mislukken van de Sloebrandweer, een samenwer kingsverband van de bedrijven in Vlissingen-Oost, de lokale en regionale brandweer, de pro vincie en Zeeland Seaports. Ook de bestrijding van calamiteiten in de Westerscheldetunnel zou bij die brandweer komen, maar het plan ketste af op onvoldoen de medewerking van bedrijven en omdat niet alle partijen, al dus Van Gelder, op hetzelfde moment 'ja' zeiden tegen deel name. Binnenlandse Zaken was bereid een bijdrage te leveren. W. van Leersum, regionaal brandweercommandant, gaf aan wel een oplossing te zien voor rampenbestrijding in de tunnel: een versterkte brand weerorganisatie in de gemeente Borsele, die zowel de gemeente als de tunnel gaat bedienen. De Zeeuwse missie naar Den Haag werkte. Dat zestien van de zeventien Zeeuwse gemeenten 1 februari nog geen geactuali seerd rampenplan klaar had den, had De Vries al vergeven. Want Zeeland had strengere ei sen gesteld. Gisteren suggereer de hij om de provincie aan te melden voor de landelijke oe- fenprijs, als kroon op het werk. Actievoerende bouwvakkers trekken hun actie-shirts aan. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink GOES - Werkgevers in de bouw kunnen het dak op als het aan de bouwvakkers ligt. Stukje bij beetje knabbelen ze aan regelin gen en daaraan moet een eind komen, vin den de bouwvakkers. De eis van werkgevers om de vorig jaar afgesproken reisurenrege- ling weer van tafel te vegen, is het toppunt. Om te laten zien dat het menens is, deden enkele tientallen bouwvakkers in Goes gis teren een half uur langer over het eten van hun boterham. Een prikactie als voorproefje voor wat ko men gaat. „Is er zaterdag geen akkoord be reikt met de werkgevers over een nieuwe cao, dan gaat de boel plat", schreeuwde dis trictsbestuurder G. Yesildal van FNV-bouw door de megafoon op het Bekhof in Goes. Massale bijval volgde direct. Waar de schaft normaal duurt van half één tot één uur, namen de circa veertig bouwers van de Stadspoort demonstratief extra tijd om te eten. Collega's van nabijgelegen bouwprojecten sloten zich bij hen aan. Als toetje na de lunch kregen ze een chocolade- ei van de paashaas. Wel of geen akkoord, in elk geval roepen de bonden bouwvakkers in de regio Zuid-West op maandag naar een protestbijeenkomst in Roosendaal te ko men. Yesildal: „Is er een akkoord, dan wordt dat uitgelegd. Is er geen akkoord, is dat het begin van de stakingsacties." Reisurenregeling Gisteren werd aan het begin van de avond duidelijk dat beide partijen de onderhande lingen hervatten. Het conflict draait tot nu toe om het afschaffen van de reisurenrege ling. Werkgevers willen af van de huidige CAO-bepaling dat werknemers na 50 kilo meter te hebben gereden, voor elke volgen de 50 kilometer een uur betaald krijgen. Werkgevers pleiten voor afspraken tussen individuele werkgevers en werknemers, ge baseerd op de werkelijke reistijd. De werk gevers hebben nu aangegeven dat ze bereid zijn ook over andere zaken te praten dan alleen de reiskostenvergoeding. Voor de bonden voldoende aanleiding om de onder handelingen te hei-vatten, hoewel de werk gevers hebben aangekondigd voorlopig niet te willen praten over de looneis van vier pro cent. Voor de bouwvakkers is het de spreekwoor delijke druppel die de emmer doet overlo pen. „Niet dat ik voor staken ben hoor, want dat kost ons ook geld", zegt bouwvakker R. Nuiten. „Maar als we nooit onze stem la ten horen, drukken werkgevers er steeds iets door. Het gaat stukje bij beetje. Het is al tijden donderen. Eerst kon je er op 57ste met de VUT, nu is dat op je 62ste. Aan de spaar regeling is geknabbeld. En nu zijn het weer de reiskosten. Er moet gewoon een eind aan komen." Dagelijks rijdt Nuiten vanuit Fijnaart naar Goes en neemt op de weg naar Zeeland vier collega's mee: 194 kilometer per dag. „De vorig jaar afgesproken regeling is een goe de. We houden daar geld aan over, maar mag het een keer? De werkgevers zijn zelf met die regeling akkoord gegaan. De baas ziet al leen maar dat je om zeven uur op de bouwplaats staat en om half vier 's mid dags weer weg gaat. Hij vergeet even dat we drie uur per dag moeten rijden. Naar Zeeland gaat dat goed, maar als we in Rotterdam of Amsterdam werken staan we dagelijks in de file. Wat dat in de praktijk betekent? Half zes 's ochtends op en 's avonds om tien uur naar bedDaar mag best iets tegenover staan." door Ben Jansen en Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nee, hij vindt niet dat Antwerpen op punten heeft gewonnen. In de maandag gesloten overeenkomst over sa menwerking tussen Nederland en Vlaanderen in het Schelde- estuarium, mag dan staan dat er twee jaar tijd is voor onderzoek naar een eventuele volgende verdieping van de Westerschel de, gedeputeerde L. Coppoolse is er niet bevreesd voor dat dat ten koste van de kwaliteit zal gaan. „Lees maar eens goed", is zijn advies. „Er staat dat uit gangspunt is dat de studies bin nen twee jaar gereed zijn. Dat laat ruimte over om als het no dig blijkt meer tijd te nemen." Deze wetenschap stelt Coppool se gerust. Als voorzitter van het Bestuurlijk Overleg Wester schelde, de spreekbuis van Zeeuwse overheden en belan genorganisaties, is hij betrok ken geweest bij de totstandko ming van de overeenkomst. „Juist omdat er staat dat twee jaar onderzoek het uitgangs punt is, heb ik er geen moeite mee dat de periode waarin een milieueffectrapport en een maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse moeten worden ge maakt, in de tijd is beperkt. Daarmee kunnen we de in Vlaanderen levende indruk wegnemen dat wij er in Neder land alleen maar op uit zijn de zaak op de lange baan te schui ven." Goed compromis In Zeeland - en de Tweede Ka mer heeft dat overgenomen - is steeds het standpunt gehuldigd dat bij een besluit over een even tuele volgende verdieping zorg vuldigheid voor voortvarend heid dient te gaan. Wat nu uit de bus is gekomen, acht Coppoolse een goed compromis. De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Loofftevens voorzit- 'ter van een samenwerkingsor gaan van Zeeuwse Westerschel- degemeenten, vraagt zich af of het lukt binnen twee jaar de in gewikkelde processen in het es tuarium en de uiteenlopende belangen zodanig in kaart te brengen dat er besluiten over kunnen worden genomen. „We hebben gezien dat de invloed van Antwerpen groot is. Geluk kig blijven we bij de onderzoe ken betrokken, zodat we tijdig aan de bel kunnen trekken als de resultaten onvoldragen dreigen te worden." Doemscenario V. Klap, Schelde-specialist van de Zeeuwse Milieufederatie, deelt de aarzelingen van Poppe- de Looff. „Kwaliteit hoort voor op te staan. Als je in twee jaar klaar kunt zijn is dat prima, maar op voorhand lijkt het me aan de korte kant." Het positie ve is volgens Klap dat de onder zoeken ook als resultaat te zien kunnen geven dat het niet ver antwoord is de vaarweg naar Antwerpen verder te verdiepen en dat toch de natuur dient te worden verbeterd. Hij erkent dat er evenwel ook een doem scenario denkbaar is: „Een ver dere verdieping én de aanleg van de Westerschelde Contai- nerterminal. Dat zou pas echt een ramp zijn." GroenLinks in Zeeland heeft gisteren dezelfde zorg geuit. Tweede Kamerleden reageren vrij laconiek op de tèrmijn die is afgesproken voor de studies naar een verdere verdieping van de Westerschelde. „Ik ga er van uit", laat S. Buijs (CDA) weten, „dat kwaliteit boven tijd gaat. Zo is het met staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat vorig jaar ook afgesproken." M. Augusteijn (D66) en W. Her- rebrugh (PvdA) geven eenzelfde soort reactie. „Zorgvuldige be sluitvorming staat voorop", verklaart Augusteijn, die er di rect achteraan zegt dat D66 toch tegen een verdere verdieping is. „Dat wordt hard doorwerken voor die ambtenaren", stelt Plerrebrugh. „Ik zie wel of het lukt." VVD-kamerlid J. Geluk vindt dat is vastgelegd wat de Tweede Kamer wilde. Het is volgens hem 'heel erg positief' dat Ne derland en Vlaanderen tot el kaar zijn gekomen, zeker omdat er ook afspraken zijn gemaakt over het terugdringen van de veiligheidsrisico's van de scheepvaart op de Westerschel de. Geluk: „Het is nuttig dat dit probleem ook wordt opgepakt." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Rijkswater staat en provincie Zeeland on derzoeken of de Herdijkte Zwarte Polder ter hoogte van Nieuwvliet-Bad in verbinding kan worden gebracht met de Noordzee. In de achttien hecta re grote polder kan daardoor zout water in en uit stromen en ontstaat een getijverschil van ongeveer 50 centimeter. De milde vorm van ontpolderen moet tot stand komen door aan leg van een doorlaatmiddel in de zeedijk aan de kant van het na tuurgebied de Verdronken Zwarte Polder. Voorop staat, dat de veiligheid niet in het ge ding mag komen. Daartoe zal het doorlaatmiddel - een sluis of een duiker - zonodig afgesloten kunnen worden. Als het tot uitvoering komt, ge beurt dat in het kader van het programma voor natuurherstel Westerschelde. Dat is bedoeld om de schade te compenseren die veroorzaakt is door de twee de verdieping van de zeearm. Er is veel kritiek, ook van de Euro pese Commissie, op de wijze waarop het programma gestalte krijgt. De schade ontstaat in de Westerschelde zelf en moet daar ook zoveel mogelijk gecompen seerd worden, is de opvatting. Het plan voor de Herdijkte Eis werkstraf voor veroorzaken dodelijk ongeval MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert eiste giste ren 120 uur werkstraf en negen maanden rijontzegging tegen een 56-jarige man uit Krabben- dijke. De man veroorzaakte op 7 december 200 een dodelijk on geval in Koudekerke De man verleende op die dag met zijn vrachtauto bij de krui sing Prinses Beatrixstraat- Middelburgsestraat geen voor rang aan een fietser. De verwon dingen van het slachtoffer leken aanvankelijk mee te vallen. La ter werd hij alsnog naar het zie kenhuis in Tilburg gebracht. Daar overleed het slachtoffer aan ernstig letsel. De officier van justitie achtte dood door schuld wel bewezen maar hield met zijn eis rekening met de om standigheden. Uitspraak: 19 maart. Zwarte Polder komt gedeelte lijk aan de bezwaren tegemoet. Weliswaar is sprake van een binnendijks gebied, maar dat komt door aanleg van een door laatmiddel wel onder zoute ge tij-invloed te staan, zodat daar een slik- en schorachtige situa tie tot ontwikkeling kan komen, met bijbehorende flora en fau na. Medewerker J. Beijersbergen van de provincie geeft aan dat de Herdijkte Zwarte Polder al is aangewezen als gebied voor na tuurontwikkeling. In de polder bevinden zich geen gebouwen. Er staat alleen een onbemande radarpost van de Schelde-wal- radarketen. Hij zegt dat het idee van een doorlaat op zich niet nieuw is; in de Breebaartpolder in Groningen is het met succes uitgevoerd. „Als het in Gronin gen kan, dan kan het in Zeeland ook." De in 1829 opnieuw ont stane Herdijkte Zwarte Polder is volgens Beijersbergen nu een vlak poldertje 'waar weinig te beleven is'. Hij gaat er vanuit clat via het doorlaatmiddel het hele gebied onder invloed van de zee komt te staan. „De marie ne natuur moet de hele polder kunnen bereiken. Het is een klein gebied, dat moet je hele maal benutten." Bedoeling is dat in de tweede helft van 2002 een ontwerpplan gereed is, vertelt medewerker A. van Berchum van Rijkswater staat Zeeland. De Stuurgroep Natuurherstel Westerschelde moet er dan verder mee aan de slag. Hij onderstreept dat de zeedijk niet afgegraven hoeft te worden. „Een doorlaatmiddel heb je het meest in de hand", al dus Van Berchum. „Het is een kansrijk project. Als dit niet lukt, hoeven we niet verder te gaan." Het plan voor de Herdijkte Zwarte Polder is een proef. Als het goed uitpakt, kunnen langs de Westerschelde meer binnen- dijkse gebieden in verbinding met het getij komen. Projectlei der J. Coosen van Rijkswater staat ziet dat niet als antwoord op de kritiek van de Europese Commissie. „Het is een zelf standige lijn die is uitgezet, een verrijking van het huidige pro gramma. Geen ontpoldering zo als we aanvankelijk bedoelden, in de zin dat de dijk naar achter wordt gezet. Het wordt een nat te polder, vergelijkbaar met wat op Schouwen en Tholen in het kader van plan Tureluur ge beurt." pagina 24: Natuur heeft er baat bij De NH-kerk in Schoondijke blijft na de fusie met de gereformeerde kerk als enig godshuis in gebruik. De voormalige gereformeerde kerk wordt verkocht. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - Vrijkomen de kerkgebouwen in West- Zeeuws-Vlaanderen zijn in trek bij randstedelingen. De kerken hebben een markante uitstraling, bieden een schat aan mogelijkheden en bezitten over het algemeen behoorlijk wat grond. Bovenal zijn ze - hoewel er het nodige aan ver spijkerd moet worden - nog re delijk te betalen ook. In korte tijd zijn drie kerken in particu liere handen gekomen. Ook de Samen op Weg-gemeente Schoondijke besloot deze week het kerkgebouw aan de Prinses Irenestraat in Schoon dijke van de hand te doen. Makelaar J. de Dobbelaere uit Oostburg begeleidt de verkoop van de kerkgebouwen van de Vrije Evangelische Gemeente NieUwvliet, Breskens, Retran- chement en de gereformeerde kerk van de Samen op Weg-ge meente Schoondijke. De Dob belaere ervaart dat er een groeiende belangstelling is voor het wonen en werken in een kerk. De interesse komt vooral van buiten Zeeuws- Vlaanderen. Randstedelingen, bijvoorbeeld kunstenaars of galeriehouders, die op zoek zijn naar een beeldbepalend of apart woon- en werkobject. De afgelopen tijd verwissel den de kerken in N ieuwvl i et en Retranchement van eigenaar. In Retranchement wordt in de kerk een atelier/galerie geves tigd. De kerk in Nieuwvliet wordt ingericht als woning. Eerder kreeg de kerk in Zuid- zande al een nieuwe bestem ming als antiekzaak. In Bres kens staat nu nog de kerk aan Papendrecht te koop, terwijl de makelaar ook adverteert met de kerken aan het Dorps plein en de Prinses Irenestraat in Schoondijke. Het jeugdgebouw Laus Deo van de gereformeerde kerk in de Prinses Irenestraat is al ver kocht, de koop van de gerefor meerde kerk is 'zo goed als rond'. Dat er zoveel kerken tegelijk in de aanbieding zijn, is toeval, denkt De Dobbelaere. „Maar ik denk wel dat als de één de aanzet geeft, de ander makke lijker volgt." Voor de kerk in Breskens is het, ondanks de vele reacties, nog niet gelukt een koper te vinden. Dit heeft volgens hem te maken met de grootte en de prijs van het ob ject. Ook de pastorie is bij de koop inbegrepen en dat heeft zijn weerslag op de vraagprijs. De leden van de Vrije Evangeli sche Gemeente kerken voorlo pig in Breskens, in afwachting van een geschikte locatie voor nieuwbouw. Predikant M. Grashoff van de SOW Schoondijke zegt dat het afstoten van een van de kerk gebouwen in Schoondijke al les te maken heeft met de fusie van de gereformeerde en her vormde gemeenten drie jaar geleden. „Van meet af aan was duidelijk dat twee kerken be houden niet haalbaar was, dat er één overtollig zou zijn." Toch had het heel wat voeten in aarde om een van de kerken daadwerkelijk weg te doen, erkent hij. De pijnlijke beslis sing - 'er is niemand blij mee' - welke van de twee werd ver kocht, werd uiteindelijk over gelaten aan de marktpartij. Nu er een goed bod ligt voor de gereformeerde kerk, viel de keuze van 'een meerderheid' van de leden maandag op be houd en verbouwing van de hervormde kerk. Wenselijk De gemeente Oostburg staat de ombouw van kerkgebouw naar woning of werkruimte niet in de weg, maar houdt de vinger in de pap door te bepa len of de gewenste bestem ming ook wenselijk is voor de gemeente. Volgens woord voerster S. de Kievit betekent dit niet dat een horecagelegen heid of appartementencom plex direct kansloos is. „Het is te allen tijde aan de raad om de bestemmingplanwijziging goed te keuren." door Wout Bareman BLANKENBERGE - De ar beidsvoorwaarden voor de ha venarbeiders die schepen laden en lossen gaan op de helling. De Europese richtlijn die de dienst verlening in de havens regelt, wordt binnenkort zo gewijzigd dat de bemanning van de sche pen de lading voortaan zelf mag behandelen. Dat heeft verre gaande consequenties voor de arbeiders in de haven. Delegaties van de Internationa le Transportarbeiders Federatie (ITF) en de Belgische Transport arbeiders Bond (BTB) beraden zich in Blankenberge op de ver anderende regelgeving. Ze heb ben besloten bij de werkgevers druk op de ketel te zetten. Woordvoerder Chris De Smedt: „Nu moet het laden, lossen en vastmaken van schepen nog ge beuren door erkende havenar beiders. In België is dat geregeld via een speciale wet. Als straks in de buitenlandse havens de bemanning zelf mag lossen en laden, vrezen we dat dat ingrij pende gevolgen zal hebben." De BTB vreest dat veel scheep- vaarttrafieken zullen uitwijken naar havens buiten België, waar de bemanning zelf de lading kan behandelen. „We vrezen dat een deel van de trafieken uit onder meer Zeebrugge zal verhuizen naar Vlissingen of Rotterdam in Nederland en Duinkerken in Frankrijk." De arbeidsvoor waarden van de ladende en los sende bemanning zal er in ieder geval minder goed uitzien dan die van de havenarbeiders. De rederijen besparen dus kosten. „Als in één haven de regeling voor havenarbeiders verandert, zal die bij andere bedrijven, ook in andere havens, snel worden overgenomen. Daarom willen we dit probleem als vakbond grootschalig aanpakken", ver klaart BTB-vertegenwoordiger Renaud Vermote het overleg met de Nederlandse havenvak bond. De bonden zijn extra ge spitst op de aflopende CAO bij P&O North Sea Ferries in ons land. Een wijziging van de ar beidsvoorwaarden kan grote gevolgen hebben. In de haven van Zeebrugge wordt gevreesd dat de vrachtlijn Zeebrugge- Felixstowe verloren gaat, als er bij P&O geen akkoord wordt be reikt over de arbeidsvoorwaar den. De directie van de rederij heeft volgens de bonden al ge dreigd de trafieken op de Britse haven stop te zetten. Ook vanuit Rotterdam vaart P&O op Felix stowe. (Advertentie) HR/Combi-kctels van vaillant, Remeha, Agpo, Intergas, Nefit en AWB SLECHTS 1559,- incl. montage en btw. Leaseprijs vanaf 36,14 p.m. Na 250,- terua voor uw oude ketel Warmte Garant Meer informatie? Bel GRATIS 0800 02440244 of kijk naar onze site www.warjvitegaramt.nl Alle pnjren Incl btw. leaseprijzen ob basis wm 120 mnd. ind. rente en tosten. Eft Rente p.j. 5.1* neno.ioetslng BKR. (Advertentie) Pak 250 gram, bonen, normale of snelfiltermaling a l?2 3 wakken 1/oor 3." - Juhhele pnjs per kilo 5.32 Fa badschuim Diverse geuren, flacon 500 ml Mager rundergehakt per kilo 6?' l/m 10 maart 2002.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19