Debat beperkt tot binnenstad Wijs, voortreffelijk en rijk m\ PZC PZC Politie probeert inloopspreekuur uit Kamerfractie PvdA steunt eisen zorg Schouwen-Duiveland Gemeentehuizen open na raadsverkiezingen Op de valreep toch nog discussiebijeenkomst Middelburgse lijsttrekkers Informatie over dijkversterking Sjoeltoernooi geslaagd cursussen agenda 17 Fietser (12) lichtgewond Bekeuringen bij gordelcontrole Politie pakt oplichters Parkeerautomaten opengebroken Bredanaar met slok te veel op Diefstal uit tas Portemonnee gestolen rE(]/(£(hi oeme% G\ woensdag '6 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De beoogde collegepartijen zochten elkaar gisteren in Middelburg alvast op. In discotheek The Night- train werd op de valreep een lijsttrekkersdebat gehouden. De lijsttrekkers waren uitgeno digd door de Vereniging Onder nemers Middelburg (VOM). De gastheer bepaalde de gespreks onderwerpen, zodat het debat beperkt bleef tot de binnenstad. „Dit is het enige debat dat wordt gehouden en het is een besloten bijeenkomst", mopperde R. van Eijkelenburg (D66) vooraf. Het andere lijsttrekkersdebat dat gepland stond, werd afgebla zen. Niet alle partijen konden zich vinden in de manier waar op Leefbaar Middelburg dat de bat had georganiseerd. A. de Vries (PvdA) solliciteerde tijdens het debat openlijk naar een plek in het college door af stand te nemen van plannen van zijn partij met het nieuwe thea ter. De PvdA heeft eerder gezegd RITTHEM - Het waterschap Zeeuwse Eilanden en het pro jectbureau Zeeweringen van Rijkswaterstaat houden woens dag 13 maart een informatie avond in Ritthem over verster king van het dijkvak Zuidwate ring. Binnenkort beginnen de werk- zaamheden voor de dijkverster- - king bij Ritthem. Rijkswater staat, het waterschap en de provincie Zeeland werken daarbij samen. Voorafgaand i aan de klus vindt een informa tiebijeenkomst plaats in het dorpshuis. Tijdens de avond geven Henk van den Bosch, projectleider bij het bureau Zeeweringen, en Bas van Liere, afdelingshoofd Be heer Onderhoud Waterkerin gen bij het waterschap, uitleg over de werkzaamheden. Het projectbureau vertoont een vi deo over de dijkversterking. De informatiebijeenkomst be gint om 19.30 uur. Meer infor matie op www.zeeweringen.nl door Harmen van der Werf en Marcel Modde ZIERIKZEE - De Tweede-Ka merfractie van de PvdA steunt het actieplan van provincie, ge meente en belangenorganisa ties om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te ver beteren. Fractiewoordvoerder R. Oud- kerk sluit zich aan bij de opvat ting van de gemeente en de pati ëntenorganisaties dat het aangedragen pakket verbete ringen 'het minimaal noodzake lijke is'. In een persverklaring die de PvdA gisteren liet uit gaan, eist de coalitiepartij dat minister Borst 'directe en volle dige uitvoering' geeft aan de Zeeuwse plannen. Oudkerk geeft aan die insteek te zullen kiezen tijdens het debat op 14 maart over de Spreidingsnota Ziekenhuiszorg. Een Zeeuwse delegatie presen teerde vorige maand een uitge breid plan aan minister Borst REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het nieuwe theater niet aan de Zuidsingel, maar aan de Punt te willen bouwen. Gisteren kwam De Vries daarop terug. We zijn het niet eens met de plek, maar het besluit is genomen. We leg gen ons daarbij neer", zei hij. J. van Dijk-Sturm (WD), die ook nog graag een ronde meeregeert, was daar gelukkig mee: „Ik wil een compliment maken aan de inzet van de heer De Vries." De theaterkwestie werd aan de orde gesteld door boekhande laar D. Anbeek, die verontrust zei te zijn over de discussie rond het theater.,Ik zie straks gebeu ren dat we geen schouwburg hebben. Dat we na een zwem- badloze periode, ook een schouwburgloze periode heb ben." Die periode komt er in derdaad, als het aan Leefbaar Middelburg ligt. Maar volgens H. Akdag hoeft die maar ander half jaar te duren. ,,Ik ben een optimist." De leefbaren zijn al tijd voorstander geweest van de bouw van een nieuw theater op de huidige locatie aan het Mo lenwater. Anbeek vroeg de politici ook naar hun betrouwbaarheid. Tij dens de herinrichting van de Markt is door de toenmalige wethouder beloofd dat de kios ken zouden verdwijnen. „Het gaat me niet om die kiosken, maar om de vraag of we afspra ken kunnen maken." ,Er wordt helemaal niet naar de burgers geluisterd", vondH. El- zenga (SP). „Niet op dit gebied, maar ook niet op andere gebie den." J. Goetheer (GroenLinks) vroeg Elzenga met oplossingen te komen. „Het is makkelijk roepen voor de SP.GroenLinks stelde voor de kiosken te laten staan en de Markt verder in te richten. „Dan komen die kios ken ook beter tot hun recht." Volgens P. Bruinooge (CDA) is naar burgers luisteren niet het zelfde als doen wat de burgers willen. „Als je als bestuurder op wil treden, moet je beslissingen nemen. Je kunt het de burger niet altijd naar de zin maken." Bereikbaarheid H. Boers, de voorzitter van de VOM, wilde weten wat er de ko mende tijd gedaan wordt aan de bereikbaarheid van de stad. Al le partijen waren het er over om de acute medische zorg op Schouwen-Duiveland te verbe teren. In hoofdlijnen gaat het om inrichting van een centrale huisartsenpost voor de avond-, nacht- en weekeindediensten (inclusief het aantrekken van vier nieuwe artsen) in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Ook de ambulan cepost moet in het gebouw wor den ondergebracht, terwijl in de Westhoek permanent een derde ambulance dient te worden ge stationeerd. Extra afrit De bedoeling is tevens over te gaan tot inrichting van een 'uit- ziekafdeling' voor meerdaags kort verblijf in samenwerking met het vex-pleeghuis. Een loca tiemanager zou voor de periode van vijf jaar moeten worden aangesteld om de samenwer king tussen de bestaande en nieuwe disciplines in het huidi ge daghospitaal te bevorderen, zodat er een 'meerwaarde' ont staat. Bovendien eist Zeeland een speciale afrit van de A58 voor een snellere bereikbaar heid van het basisziekenhuis in Goes. Dit pakket vergt een extra budget van 1,3 miljoen euro structureel en 725.000 euro een malig. Mochten deze maatregelen niet doorgaan, dan betekent dat on getwijfeld een verdere ver schraling van de curatieve zorg op Schouwen-Duiveland, stelt de PvdA in de verklaring. In na volging van de gemeente en de betrokken patiëntenorganisa ties beschouwt de Kamerfractie het plan als basis voor verdere uitbreiding van de ziekenhuis zorg in Zierikzee. De coalitie partij noemt in dat verband het herstellen van de 24-uurs acute zorg en ook het weer mogelijk maken van thuisbevallingen op het hele eiland. Het CDA-Kamerlid S. Buijs is woedend over de actie van de PvdA. Er valt volgens hem voor Schouwen-Duiveland meer te bereiken dan wat Oudkerk zich voorstelt. „Minister Borst heeft het ziekenhuis in Zierikzee aan gewezen als een profielzieken huis, dat wil zeggen dat er onder meer 24 uur per dag spoedeisen de hulp beschikbaar moet zijn. Zo ver gaat de PvdA niet eens." Buijs zal er volgende week bij Borst op aandringen voldoende geld voor Zierikzee opzij te zet ten om een 'profielziekenhuis' in te richten. eens dat de aanleg van de N57 hard nodig is, alleen Groen Links maakte bezwaar tegen voorfinanciering door de ge meente. C. Dekker (SGP) oor deelde hard over de prestaties van het college. „Ik verwijt het college dat er amper iets gedaan is om de N57 sneller aan te leg gen. We hadden ons sterker moeten maken in het lobby werk. De N57 is van levensbe lang voor Middelburg." Ver keerswethouder L. Luitwieler (ChristenUnie) wond zich op over de aanval van Dekker. „Het is heel goedkoop om te zeggen dat er gelobbyd moet worden. Ze zien de wethouders uit een provinciestadje aankomen. Je komt niet eens bij de minister binnen. Het is een rijksweg, daar hebben we als gemeente weinig over te zeggen. door Ab van der Sluis De gemeentehuizen in Dom burg, Vlissingen en Middel burg zijn vandaag vanaf 21.00 uur geopend voor belangstel lenden die de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen willen volgen. Op projectie schermen en tv's zijn uitzendingen van onder meer de NOS en Omroep Zeeland te zien. In Middelburg kun nen burgers, partij leden en het college van burgemeester en wethouders te recht in de Burger zaal voor de openbare verkie zingsavond. In de zaal staan schermen waarop de uitslag wordt gemeld. Verder zijn de li- ve-tv-uitzendingen te volgen. De uitslag van de gemeente raadsverkiezingen is na sluiting van de stembureaus direct op www.middelburg.nl te lezen. Op de website zijn de uitslagen per stemdistrict, de tussenstand en de uiteindelijke zetelverdeling in grafieken te zien. De gemeen te Middelburg verwacht de OOST-SOUBURG - Sjoelver eniging Schijf 83 houdt zater dag 9 maart een open sjoeltoer nooi. Er zal gespeeld worden in vijf dames- en vijf herenklassen en twee klassen voor de jeugd. Per klasse zijn drie bekers te winnen en een wisselbeker voor de hoogste score. Ook kan ge speeld worden op vrije bakken. De Oost-Souburgse vereniging heeft landelijk veel succes. Af gelopen weekeinde plaatsten twaalf leden zich voor het Ne derlands kampioenschap dat op 20 april in Barneveld wordt ge houden. Op 23 maart vindt daar het NK voor teams plaats. Daar doen vier teams van 'Schijf 83' aan mee. Het open sjoeltoernooi wordt zaterdag gespeeld in Wijkcen trum de Zwaan aan de Krom- wegsingel in Oost-Souburg. Aanvang is 11.00 uur en de zaal is open om 10.00 uur. Inschrij ven is mogelijk tot 12.00 uur in de zaal van de Zwaan. Magda Clarisse uit Meliskerke is aan de modevakschool Ensaid te Serooskerke geslaagd voor het diploma coupeuse. einduitslag rond 22.00 uur. Het gemeentehuis in Domburg is ook vanaf 21.00 uur open. Di rect na het sluiten van de stem bureaus verwacht het gemeen tebestuur de eerste uitslagen te kunnen presenteren. Actief 106 FM verzorgt vanuit het gemeen tehuis een liveprogramma tus sen 21.00 en 23.00 uur via 106 FM en op.de kabel 107.5 FM. Jaap Hissink en Dineke van den Berg praten over de uitslagen van de verkiezingen met direct betrokke nen. De gemeente Vlis singen stelt de hal van het stadhuis open. Daar staan grote schermen opgesteld, waarop de uitslagen worden vermeld per stembureaude tus senstanden na verwerking van de resultaten, de voorkeurs stemmen, de einduitslag en de zetelverdeling. De website van de gemeente, www.vlissingen- .nl, loopt tien minuutjes achter bij de uitslagen in het stadhuis. De uitslagen en gegevens zij n na 22.00 uur ook op papier be schikbaar. VLISSINGEN Stoppen met roken, negen bijeenkom sten door Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, introductiebij eenkomst woensdag 10 april om 19,30 uur in het regiobureau van de ZCAD aan de Badhuisstraat. MIDDELBURG Italiaans op reis, taal, eten, drinken, cul tuur en reizen, tien bijeenkomsten van anderhalf uur, vanaf dinsdag 19 maart om 19.30 uur, in het bureau van de Zeeuwse Volksuniversiteit, Spanjaard straat 51. Pastel tekenen, door Zeeuwse Volksuni versiteit op 7, 14 en 21 maart; 11 en 18 april, van 10.00 tot 11.30 uur, in hetZVU- bureau. I STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00- 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45 - 9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur; C. Remijnse en J. Faber hebben een systeem bedacht waarbij de agenten desnoods op huisbezoek komen. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De wijkteams van de po litie in Sas van Gent en het buitengebied van Terneuzen proberen de dienstverlening aan de bevolking te verbeteren met de in voering van een inloopspreekuur. Mensen die niet naar het politiebureau kunnen ko men, krijgen bezoek thuis. Wijkagent C. Remijnsen uit Sas van Gent bedacht het systeem en werkte het samen met zijn collega J. Faber uit. Het 'inloops preekuur' is afgekeken van de huisartsen, waar de patiënt naar de dokter toekomt na dat hij een afspraak met diens assistent(e) heeft gemaakt. Kan de patiënt zelf niet naai de dokter komen, dan komt die bij hem op bezoek. Remijnsen ontdekte organisatorisch gezien de nodige raakvlakken tussen de werkwijze van de huisartsen en de politie. „In Sas van Gent kenden we al een spreekuur, op dins dagavond en woensdagochtend. Dat werd zo druk bezocht, dat mensen soms uren moesten wachten voor het doen van een simpele aangifte zoals de vermissing van een fietssleutel. Wij stoorden ons daar zelf ook aan, vandaar dat we met dit systeem gaan proberen beter aan de wensen van on ze klanten tegemoet te komen." Het wijkbureau van politie in Sas is daarom voortaan elke dinsdag van 14.00 uur tot 20.00 uur geopend voor het inloop spreekuur. Het bureau in Terneuzen is dage lijks geopend. Voor eenvoudige aangiftes kunnen mensen daar zo terecht. Voor min der simpele zaken kunnen ze via het alge mene politietelefoonnummer 0900-8844 tijdens kantooruren een afspraak maken. Mensen die zelf niet naar het politiebureau kunnen komen, zoals ouderen of invaliden, krijgen na een afspraak thuis bezoek. Voorlopig betreft het een experiment van een half jaar. Bij gebleken succes wordt het systeem gehandhaafd en wellicht overgeno men door wijkteams in andere delen van de provincie. MIDDELBURG - Een twaalfjarige jongen uit Middelburg is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrijding met een scooter op de Buitenruststraat in zijn woonplaats. Beide re den over de Segeerssingel in de richting van de Buitenrust straat. Toen de scooter, bestuurd door een zeventienjarig meisje uit de gemeente Veere, optrok probeerde de jongen haar rechts in te halen. Een aanrijding was het gevolg. De jon gen viel op, de grond. Hij liep wat schaafwondjes op. Zijn fiets werd beschadigd. GOES - Bij een grootscheepse controle op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland heeft de politie gisteren tussen drie urn 's middags en tien uur 's avonds 34 personen bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Ook werden twee automobilis ten betrapt op het rij den zonder geldig rij be wij sVi j f bestuur ders kregen een bon voor het niet in orde zijn van hun voer tuig. De politie nam 97 bestuurders een blaasproef af. Daarvan werd er slechts één bekeurd. OOSTERLAND - De politie heeft op de Philipsdam bij Sint Philipsland vijf mannen aangehouden. Ze worden verdacht van oplichting van een tankstation in Oosterland. De Hage nezen en Rotterdammer (in de leeftijd van 21 tot en met 31 jaar) hadden vrijdag bij de pomp diverse spullen gekocht en betaald met een creditcard. Later bleek dat het betaalmiddel was gestolen. Het vijftal is voor nader onderzoek in verzeke ring gesteld. ZIERIKZEE - Op het Havenplein en de Gasthuisboomgaard in Zierikzee zijn twee parkeerautomaten opengebroken. De dader bleef evenwel met lege handen achter, omdat beide ap paraten op dat moment geen inhoud bevatten. Wel werd voor enkele honderden euro's schade aangericht. GOES - Een 2 6-jarige man uit Breda is gisternacht op de Mid delburgsestraat in Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had ruim tweeënhalf keer meer alcohol gedi-onken dan is toegestaan. Hij diende zijn rijbewijs in te leveren en moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. BRESKENS - In een pand aan de Europastraat in Breskens werd gisterochtend tussen acht en twaalf uur een portemon nee met enkele tientallen exxro's uit de tas van een 57-jarige vrouw uit de gemeente Sluis-Aardenburg weggenomen. De dieven namen ook onder meer diverse bankpassen, twee pas poorten en een rijbewijs xxit de tas mee. PHILIPPINE - De portemonnee van een zestienjai-ige jongen uit de gemeente Sas van Gent is maandagavond tussen half acht en kwart voor negen gestolen uit een niet afgesloten sportkleedkamer in Philippine. In de portemonnee zaten een bankpas, identiteitskaart en een geldbedrag van enkele tien tallen Engelse ponden door Katie Heyning Wie vandaag verzuimt te stemmen, beseft waar schijnlijk niet hoe kort geleden hét is dat bijna alle volwassen inwoners vaix Zeeland dit recht kregen. Eeuwenlang was het samenstellen van het plaatselijk bestuur geen voor- recht van de burgerij, maar voorbehouden aan een kleine groep uit de bovenlaag van de maatschappij. Regerexx was een zaak vaix de aristocratie, waarbij men elkaar de baan tjes toespeelde en familierela ties van groter belang achtte dan bestuurlijke ervaring. In Middelburg was het stads bestuurtot aan de negentiende eeuw samengesteld uit elf schepenen, die zich vooral met de rechtspraak bezighielden en twaalf raadsleden, die zich op bestuurlijke zaken concen treerden. Twee burgemeesters stonden aan het hoofd van dit college, dat jaarlijks op 1 au gustus van samenstelling wis selde. De zittende bux-gemees- ters werden dan weer schepen, terwijl twee collega's hun ta ken overnamen. Tegelijkertijd trad een aantal schepenen af. Hun opvolgers werden geko zen uit een voordracht, die de voorgaande dag door de Raad en het uit twaalf vooraan staande burgex-s bestaande College van Kiezers was opge steld. Van oorsprong was het de be doeling dat zij de macht in de handen van de wijsten, treffe- lijksten en rijksten uit de stad legden. Wijs en voortreffelijk ligt als eis voor de hand, rijk iets mindex: De redenering was echter dat iemand die goed op het familiekapitaal paste, ook goed met de openbare midde len om zou gaan. Hoewel het de kiesmannen in principe vrij stond elke burger voor te dra gen, kwam hier in de praktijk weinig van terecht. Pluche Zoals wel vaker in de politiek hield men elkaar op het plu che. Keer op keer waren het zittende raadsleden die geno mineerd werden. In de loop der tijd werd het zelfs gewoonte aftredende schepenen de vrij gevallen plaatsen in de raad weer op te laten vullen, zodat buitenstaanders nauwelijks aan bod kwamen. ft' M u 1 i In 1672 leiden opzettelijk verspreide geruchten tot een opstootje, waarbij boze Walcherse boeren een burgemeester en vijf leden van het stadsbestuur gevangen namen. Bij de verdeling van politieke functies moesten oude fami lies het vaak opnemen tegen nieuwkomers. De hooglopen de ruzies tussen rij ke allochto nen als de Thibauts en autoch tonen als de familie Veth leidden rond 1650 zelfs tot het opstellen van 'contracten van correspondentie', afspraken waarin de verschillende func ties en baantjes vooreen gerui me tijd onderling verdeeld werden. De gewone burgerij had al die tijd maar weinig inspraak. Hoewel er natuurlijk magi straatsleden waren die met groepen uit de burgerij con tacten onderhielden, werden al te intieme politieke relaties niet gewaardeerd en kon een dergelijk gebrek aan 'harmo nie' tot afzetting leiden. Zelfs na de komst van de Fransen in 1795 bleven de oude regenten in Middelburg de dienst uit maken. Werd tijdens de eerste volksvergadering, die op 9 fe bruari 1795 in de Oostkerk werd gehouden, nog treffend gesproken over de rechten van de mens en de ondemocrati sche vorm van bestuur, vier dagen later werden de voor malige leden van het stadsbe stuur gewoon weer in hun ou de waardigheid benoemd Intrige Toch hebben de Middelburgse burgers van tijd tot tijd gepro beerd meer greep op hun be stuur te krijgen. Vooral de pe- x*iode 1670-1715 was er één van strijd en intrige, waarbij de verschillende facties er niet voor terugdeinsden politieke munt te slaan uit nationale ontwikkelingen. Zo vormden de dagenlange ondexiiande- lingen over de samenstelling van het College van Kxezers in het rampjaar 1672 in eerste in stantie slechts aanleiding tot boze woorden, als de uit spraak van een teleurgesteld heer dat men sijn achterste wel aen haere contracten veegen mocht. De politieke opwinding werd echter op slimme wijze aange wakkerd door opzettelijk ver spreide geruchten dat de ma gistraat Walcheren aan de steeds verder oprukkende Fransen wilde overgeven. De boze Walcherse boeren togen hierop naar Middelburg en na men zelfs een burgemeester en vijf leden van het stadsbestuur gevangen. Het resultaat was een grondige wisseling van de wacht. Elf nieuwelingen, onder wie vijf wooi'dvoerders van de op- roerige burgerij, werden be noemd en het systeem van on derlinge bevoox'deling liep een forse deuk op. Vele jaren wa ren nodig om de oude orde te herstellen. In Middelburg daar het scootje in 't hondert gaet en het scheepje als sonder stuer drijft was men in het begin van de achttiende eeuw zo druk bezig met het terugdringen van de invloed van de burgerij dat men aan besturen nauwe lijks toekwam. O O o. inloopspreekuur afspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17