PZC Wijk wil fietspad door park [bestol] Middelburg is een lek schip 15 Laatste hand aan Arnemuids museum Geen voorrang voor meningokok-enting in Zeeuws-Vlaanderen Goes benoemt eerste griffier gemeenteraad Organisaties helpen bij kwijtschelding Dim, STEM LIJST 4 Verzoek aan gemeente Telefoons weg zeeuwse almanak Water MIDDEN woensdag 6 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De openstel ling van de nieuwe fietstimnel onder het spoor in Middelburg leidt tot verkeersproblemen. Dat stelt de verkeersgroep Wijktafel Dauwendaele in een brief aan de gemeente. De groep wil dat er een fietspad wordt aangelegd door het parkje aan de Dauwendaelsestraat. De nieuwe fietstunnel sluit aan op de Segeersweg. Fietsers en bromfietsers die verder de wijk in willen, kiezen de kortste weg door de Edelstenenbuurt, ver wacht de verkeersgroep. De kortste route, via de Topaas en de Robijn, gaat echter over een woonerf. Afsluiten van de route is geen optie. De verkeersgroep denkt dat fietsers en brommers dan over het voetpad aan de Diamant richting de Segeers weg zullen rijden. Op dit moment geldt er een bromverbod voor de Saffier en het Parelplein, omdat de oude tunnel verboden was voor brommers. De nieuwe tunnel is wel toegankelijk voor bromfiet sen. Daarom pleit de verkeers groep voor een verbinding tus sen de Segeersweg en het laatste stukje Roozenburglaan. Fiet sers en brommers kunnen dan vanuit Dauwendaele door het parkje richting Segeersweg en tunnel. Asfalt Om geluidsoverlast voor bewo ners aan de Segeersweg te beperken, moet het wegdek worden aangepast, door bij voorbeeld asfalt neer te leggen. Ook het stuk Segeerssingel tus sen de tunnel en de Agaat moet opnieuw worden bestraat. Ver der heeft de verkeersgroep ge vraagd om fietsers die uit de tunnel komen voorrang te geven op de kruising met de Segeers singel. De verkeersgroep verwacht weinig nadelige effecten van het fietspad door het parkje. Het kan een weg worden die ook ge bruikt kan worden om te skaten of te wandelen. De overbrug ging over het water kan worden gemaakt met een duiker en hoeft volgens de groep niet al te duur te zijn. Ideeën De gemeente had de verkeers groep uitgenodigd mee te den ken over een oplossing voor het fietsverkeer in de Edelstenen- buurt. ,,We leggen de ideeën van de groep naast onze eigen idee- en", zegt J. Hoogstrate van de gemeente. Op korte termijn moet worden beslist over de op timale route door de wijk, zodat de aanpassingen tegelijkertijd met de opening van de tunnel af zijn. Of dat ook wordt gehaald, is niet zeker. ,,Als er ingrijpende zaken moeten gebeuren, zoals asfalteren, kan het wel wat ex tra tijd in beslag nemen." In de brief spreekt de verkeers groep verder haar zorgen uit over het parkeren in de buurt. Mensen die in de stad werken zetten hun auto achter het sta tion. Omdat het P+R-terrein snel vol staat, parkeren mensen hun au to op de woonerven. De ver keersgroep vindt dat de ge meente moet overwegen een vergunningsysteem in de buurt in te voeren. Wannes van Belzen maakt een meterslang schilderij, een belangrijk onderdeel van een diorama in het nieuwe museum in Arnemui- den. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - In het voor malige gemeentehuis van Ar- nemuiden is het een drukte van belang. Alle muren glin steren door de nog natte pas- telkleurige verf. In de kamers ligt zaagsel op de grond en overal zijn mensen aan het za gen, schuren, timmeren en schilderen. Op 19 april wordt het nieuwe museum geopend. In een van de kamers staat Wannes van Belzen. Met de penseel in de hand tuurt hij naar een meterslang schilde rij. Het is het zicht op Ame- muiden vanaf de overkant van het kanaaltj evertelt hijHet is het Amemuiden van voor de oorlog. Het schilderij wordt straks een belangrijk onder deel van een diorama. Van Belzen is er al een paar we ken aan bezig. „Ik werkte er eerst aan in de oudheidkundi ge kamer maar toen het hier kwam, bleek het te breed. Er moest een paneel tussenuit. Dat viel niet mee. Mijn schil derij moest voor een groot deel opnieuw worden gemaakt. Maar goed, ik ben al weer een heel eind. Ik denk dat ik nog een weekje nodig heb. Dan is het wel klaar." De schilder ge bruikt oude en nieuwe foto's van het dorp. Hij heeft zelf on langs foto's gemaakt vanaf de overkant van het kanaal. Als één lange foto zijn die aan el kaar geplakt. „Dit zijn de oude loodsen van de werf", wijst hij aan. „Die staan er nog steeds. De nieuwere woningen die zijn gebouwd, heb ik op het schil derij weggelaten. Aan de hand van oude foto's en 'ansicht kaarten heb ik die plekken in gevuld. Ook doe ik het vanuit mijn eigen herinnering. Ik heb als kind bij de Westdijkstraat om de hoek gewoond." Voor het schilderij wordt een haven aangelegd met water van folie. Daarin worden bij zondere miniatuur-hoogaar zen tentoongesteld. Voorzitter W. Bezemer van de Stichting Oudheidkundig Museum Ar- nemuiden zegt dat er nog een paar verrassingen aan de dio rama worden toegevoegd. In het museum wordt de ge schiedenis van het dorp uit de doeken gedaan. Een zeshoeki ge maquette van het oude Ar- nemuiden moet de blikvanger worden. In een filmzaal wordt een video vertoond over de Ar- nemuidse visserij van tegen woordig. In de raadzaal wordt de relatie van Arnemuiden met het Oranjehuis verbeeld. Pieter van Vollenhoven opent het museum op 19 april. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De voornaam ste besmettingsbronnen voor meningitis (hersenvliesontste king) komen uit België en Frankrijk. Maar wat dat bete kent voor de meningokokken- inenting in Zeeuws-Vlaande- ren, kunnen het ministerie van Volksgezondheid en de GGD Zeeland -nog niet zeggen. Minister Borst zei maandag dat vanwege het besmettingsge vaar vanuit België, Brabant voorrang krijgt bij de landelijke entingscampagne tegen me- ningokokken, die eind dit jaar moet beginnen. De provincie voert in twee gebieden nu een zogeheten calamiteiten-enting uit, nadat twee kinderen aan meningitis overleden. Deze week wijst het ministerie een organisatie aan die de uitvoe ring van de landelijke entings campagne op poten moet zetten, zegt een woordvoerder van het ministerie. Pas daarna wordt duidelijk of de Zeeuwse grens gebieden als Tholen en Zeeuws- Vlaanderen eveneens met voor rang behandeld worden. Direc teur V. Slenter van GGD Zee land ziet vooralsnog geen aanleiding om op haast aan te dringen voor die gebieden, laat hij weten. De bacteriële hersenvliesont steking die meningkokken-c kan veroorzaken, is vooral ge- MIDDELBURG - Van een veer tienjarig meisje uit Vlissingen is gistermiddag rond twee uur de mobiele telefoon gestolen. De gsm werd weggenomen van een tafel uit de kantine van een school in Middelburg. De waar de van het apparaat bedraagt enkele tientallen euro's. Een zeventienjarige Vlissingse scholier raakte eveneens zijn gsm kwijt; de telefoon werd ge stolen uit zijn schooltas in een schoolgebouw in zijn woon plaats. De waarde van de gsm bedraagt ruim 200 euro. vaarlijk voor heel jonge kinde ren en jong-volwassenen. De ziekte heet in de volksmond ook wel nekkramp, naar één van de kenmerkende symptomen. Half februari werd een leerling van het Hulster Reynaertcollege opgenomen in ziekenhuis De Honte in Terneuzen met hersen- vliesonsteking door me- ningokokken-c. GGD Zeeland zag toen geen aanleiding men sen uit de omgeving van de jon gen preventief te vaccineren. Zeeland telt jaarlijks enkele tientallen meningokokken-zie- ken, voornamelijk in het win terseizoen. (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering TelJFax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! (Advertentie) Voor informatie en verkoopadressen: 020 - 407 6666 of www.bristol.online.nl Aanbieding geldig t/m 10 maart 2002. (Advertentie) door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - ,,'t Is mooi ge weest." Kees Marijs (69), SGP- raadslid uit Arnemuiden, stopt met de politiek. Achtentwintig jaar was hij actief. „Ik ga met emeritaat, zoals ze in de kerke lijke wereld zeggen." Marijs neemt een beetje met pijn in het hart afscheid. Hij is bang dat het christelijke geluid in de Middel burgse politiek verstomt. Want de C van het CDA en de Chris tenunie stelt niet veel meer voor. Aanvankelijk zag hij weinig in een politieke loopbaan. „Ik was secretaris van de kiesvereniging in Arnemuiden. Men zei tegen mijj ij moet de politiek in. Ik zag dat niet zitten, ik keek daar nog al zwaar tegen aan. Ik ben niet zo'n spreker." Zijn opa - bij naam Blonze - haalde hem over. „Hij sprak de voor mij befaam de woorden: niet goed kunnen spreken is niet erg, als je maar wat te zeggen hebt." En Marijs had wat te zeggen. „De SGP is de enige partij die Gods woord als grondslag heeft en die het ook in de praktijk brengt. De C bij die andere par tij en stelt niet veel meer voor. Zij dwepen met het woord principi eel, maar stemmen wel voor een schouwburg, een afgodstempel die op zondag open is. Ze zijn voor sport op zondag en voor de Streetparade. Wij moeten op passen dat we geen water bij de wijn doen. De SGP moet uitkij ken - mezelf inbesloten - dat we niet klinisch tegen stemmen. We moeten ook uitleggen waarom we principieel ergens tegen zijn. En tegelijkertijd moeten we op passen dat we niet in prekerij vervallen. Tussen die twee klip pen moeten we doorvaren." Marijs versleet gedurende zijn raadslidmaatschap vier ge meentesecretarissen, zeven burgemeesters en handenvol wethouders. Hij is vol lof over de oud-burgemeesters Jaap de Jonge van Arnemuiden en waarnemend burgemeester Don Burgers van Middelburg. Kees Marijs krijgt na zijn afscheid meer tijd voor zijn vrouw Stien. Ook de huidige burgemeester van Middelburg, Koos Schou- wenaar, kan rekenen op de steun van Marijs. „Een joviale vent, komt goed over. Hij zal hier in Arnemuiden wel beval len als wijkwethouder, denk ik. De andere burgemeesters waren niet slecht, maar minder." Zonder verstand Over de huidige vier wethou ders is Marijs niet zo te spreken. Hij vindt ze wel ijverig en ook met hun dossierkennis is niets mis, maar ze doen wel aan pot verteren. „Hun ijver is zonder verstand. Zoals ze omgaan met de financiën van Middelburg, dat is niet goed. Middelburg is een lek schip. Die wethouders kunnen wel kwieke en gedreven jongens zijn, maar ze hebben steken laten vallen. Onder meer bij het Stadskantoor en bij het steeds maar weer verplaatsen van de schouwburg. In een an dere gemeente hadden ze allang een motie van wantrouwen aan de broek gehad." Marijs is blij dat hij in al die ja ren wat heeft kunnen betekenen voor Amemuiden. Het oude stadhuis wordt een multifunc tionele ruimte met museum, po litiepost en wijkondersteu- ningspunt. „Alleen vind ik het jammer dat er voor Amemuiden geen dorpsplan is en dat men de straten, wegen en pleinen heeft laten liggen. Mensen noemen Middelburg wel eens Kuilen burg, maar dat geldt ook voor Amemuiden." Ook vindt hij dat de gemeente Middelburg veel te weinig aandacht besteedt aan de visserijsector. De laatste jaren zat Marijs in de luwte. Hi] is één van de vier SGP-spelers in het politieke krachtenveld. Marijs was woordvoerder Amemuiden. De discussies in de gemeenteraad vielen hem zwaar. „Toen ik naar door Rolf Bosboom GOES - J. Adriaanse wordt de eerste raads- griffier van de gemeente Goes. Hij werkt nu onder meer als stafmedewerker bij de ge meente. Na de raadsverkiezingen van vandaag wordt het dualisme van kracht. Daardoor ontstaat er een andere verhouding tussen gemeenteraad en burgemeester en wethou ders. Nu nog fungeert de gemeentesecreta ris als schakel tussen raad en college. Dat is in het nieuwe systeem niet meer werkbaar. Daarom krijgt de raad een eigen secretaris, de zogenoemde griffier. De aanstelling daarvan wordt op 1 maart 2003 ook wette lijk verplicht. Goes heeft ervoor gekozen de vacature zo snel mogelijk te vervullen, nog voordat de nieuwe gemeenteraad is gekozen en geïn stalleerd. De commissie van raadsleden die foto Lex de Meester Middelburg ging dacht ik: nu kom ik op niveau terecht. Het is me toch tegengevallen. Ik had professionele bestuurskunde verwacht, maar zowel in de raad als in het college wordt gezeurd. De vergaderingen duren einde loos. In Amemuiden waren de discussies veel pittiger. In Mid delburg moet je oppassen dat je niet in slaap valt. In de commis sies moet over details worden gesproken en in de raad moet op hoofdlijnen worden bestuurd. In Middelburg was dat soms an dersom." Het is nu de beurt aan de jonge ren, vindt Marijs. „Ik voel me toch wel 'ns als een visserschip dat met zwaar weer de haven binnenloopt. Het is mooi ge weest. De betrokkenheid en de sociale contacten zal ik missen, maar i k ga niet achter de gerani ums zitten. Ik speel nog met de gedachte mijn memories te schrijven." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vlissingers met een minimuminkomen kunnen van 7 tot 22 maart hulp krijgen bij het invullen van het kwijt scheldingsformulier voor de ge meentelijke belastingen en wa terschapsheffingen. De hulp wordt geboden door de Stichting In- en Uitloophuis, de diaconieën en de cliëntenraad van de Sociale Dienst. Hoewel de aanslagen voor gemeentelij ke belastingen nog niet zijn verzonden, kunnen de kwijt scheldingsformulieren ook al daarvoor worden ingevuld. Inwoners kunnen donderdag 7 maart bij de cliëntenraad aan de Cruquiusstraat 27 terecht van tien tot twaalf uur en van één tot vier uur. Op vrijdag zitten de medewerkers daar klaar van tien tot twaalf uur. In biblio theek 't Spui wordt dinsdag 12 en donderdag 14 maart van elf tot vijf uur hulp geboden. Het In- en Uitloophuis aan de Vin cent van Goghlaan 241a doet maandag 18, woensdag 20 en vulactie. Het huis is dan ge opend van half tien tot twaalf uur en van half twee tot half vij f Om de formulieren te kunnen invullen, zijn gegevens en for mulieren nodig. Dat zijn het aanslagbiljet waterschapslas ten en eventueel de aanslag ge meentelijke belastingen, het so- finummer, een bewijs van het huidige inkomen, het laatste bank- of giroafschrift, eventue le spaartegoeden, schulden zo als leningen en hypotheken, een brief over de huur en huursubsi die en de ziekenfondspremies. (Advertentie) 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 (Advertentie) de invoering van het dualisme in Goes voor bereidt, is daarbij uitgekomen bij Adriaan se, die een ruime staat van dienst heeft bij de gemeente. De commissie gaat uit van een groeimodel: de functie van raadsgriffier is vooralsnog een deeltijdbaan, maar kan la ter indien nodig worden uitgebouwd. De nieuwe gemeenteraad beslist formeel over de benoeming van de griffier. Dat gebeurt donderdag 14 maart, als de nieuwe raad wordt geïnstalleerd. S temmen voor de gemeente raad bezorgt onze meuwbak- ken Vlissinger veel hoofdbre kens, laat staan dat hij weet aan wie hij het bestuur van het waterschap moet toever trouwen. In de middagpauze vroeg deze voormalige bewo ner van een zanderig, hoog gelegen deel van ons land zijn collega's om raad Dat lever de alleen wat flauwe tips op als het meenemen van een dartspijltje om blind een kandidaat op het ronde for mulier te prikken. Dat vond onze Vlissinger echter te link. Stel je voor dat hij per ongeluk op een of an der Fortuyntje in water- schapsland zou stemmen „Zo eentje die zegt: Er is nu wel genoeg water in Zeeland, vol is vol!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15