EU steunt Galileo-systeem Uitgebluste premier van China is blij met zijn vertrek in 2003 Israël neemt bloedig wraak na aanslagen VS lijden pijnlijke verliezen in oosten van Afghanistan Vlaams Blok houdt avond voor Fortuyn Weer doden bij geweld Gujarat Nederland betreurt doorgang omstreden satellietproject Stemmen over noodlanding Bom in beursgebouw Bilbao Miljoenenbuit bij overval Parijs Doden bij geweld in Nairobi Vijf mensen verdronken in put SPD en CSU claimen beiden overwinning Politie Zimbabwe jaagt ontmoeting oppositie en diplomaten uiteen Navo ontkent verraad bij arrestatiepoging Karadzic BRUSSEL - Het extreemrecht se Vlaams Blok houdt morgen in bolwerk Antwerpen een speciale Fortuyn-avond ter ge legenheid van de gemeente raadsverkiezingen in Neder land. Dit om het verwachte electorale succes te vieren van Pim For tuyn, die lijsttrekker is van Leefbaar Rotterdam. Volgens het Blok kennen Rot terdam en Antwerpen verge- lijkbare problemen. Fortuyn zelf zal niet aanwezig zijn in Antwerpen. Wel komt het Utrechtse oud-raadslid van het Nederlands Blok Wim Vrees- wijk commentaar geven bij de uitslagen, die op televisie te vol gen zijn. Vreeswijk en Blok-voorman Dewinter werkten in het verle- den veel samen. Dewinter ver klaarde eerder veel te zien in de ideeën van Fortuyn, die volgens hem voor een electorale dijk doorbraak gaat zorgen. ANP AHMEDABAD - In de Indiase deelstaat Gujarat zijn gisteren opnieuw doden gevallen door religieus geweld. Volgens de po litie vonden zeker negen men sen de dood bij verscheidene in cidenten. Grootschalig geweld zoals dat vorige week de regio teisterde, bleef gisteren uit. Het dodental als gevolg van de strijd tussen hindoes en moslims zou intus sen 572 belopen. De onlusten begonnen nadat af gelopen woensdag 59 hindoes levend waren verbrand in een trein, die even buiten het station van de stad Godhra in brand was gestoken. Dat gebeurde vermoedelijk door moslims die tegen de bouw van een tempel op de plaats van een verwoeste moskee in Ayodhya zijn. Als reactie op de aanslag op de trein plunderden groepen boze hindoes in een aantal plaatsen winkels en andere gebouwen van de moslims en staken zij panden in brand. De onlusten zijn de ergste sinds 1992, toen hindoes in Ayodhya de moskee vernielden. In de on lusten die daarop volgden, vie len ruim 3000 doden. RTR/ANP dinsdag 5 maart 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie gaat het akkoord met het ont wikkelen en lanceren van het omstreden satellietsysteem Ga lileo. Nederland betreurt deze stap en vreest dat het geplande budget (3,25 miljard euro) ruim zal worden overschreden. De animo van privé-investeerders om deel te nemen aan het project is tot nog toe minimaal. Galileo is een van de stok paardjes van de Europese Com missie. Het stelsel van dertig na- vigatiesatellieten moet het Eu ropese antwoord worden op het soortgelijke Amerikaanse GPS- systeem dat al jarenlang de markt domineert. Galileo is nauwkeuriger en daardoor beter bruikbaar voor vracht vervoerders (logistieke plan ning), vissers (opsporen visbe standen), brandweer en politie (lokaliseren rampplaatsen) en de luchtvaart (positie en veilig heid). De ontwikkelingskosten bedra gen 3,25 miljard euro, waarvan ruim de helft (1,75 miljard) uit verschillende EU-budgetten en dat van de ESA (European Space Agency) moet komen. Private investeerders worden geacht 1,5 miljard op te hoesten. Als Galileo in 2008 operationeel is, kost het in de lucht houden van de satellieten 200 miljoen euro per jaar. Minister Zalm (Financiën) heeft afgelopen maanden fel gea geerd tegen de Europese satel lietplannen. Hij wees erop dat het Amerikaanse GPS gratis is terwijl voor het EU-systeem be taald moet worden. De winstge vendheid van Galileo is volgens Zalm dan ook erg onzeker. Hij vreest dat het bedrijfsleven het uiteindelijk laat afweten en de EU-lidstaten voor alle kosten opdraaien. Groen licht Aanvankelijk kreeg Nederland steun van onder meer Duits land, Groot-Brittannië, Zwe den en Oostenrijk voor deze opstelling. Mede na een zware lobby van de Commissie is Duitsland echter van gedachten veranderd. Daarmee zijn de lan den die Galileo steunen in de meerderheid. Commissieamb tenaren en Nederlandse diplo maten gaan er dan ook van uit dat het project nog deze maand groen licht krijgt. Nederland zal nog proberen een maximum af te spreken voor de publieke uitgaven aan Gali leo. Betrokkenen benadrukken dat een dergelijk financieel plafond in de praktijk weinig voorstelt. Als er eenmaal enkele miljarden zijn geïnvesteerd, zal niemand het project vervol gens durven stil te leggen, om dat het bedrijfsleven niet thuis geeft. Commissieambtenaren tonen zich ingenomen met de neder laag voor minister Zalm, De woordvoerder van verantwoor delijk Europees Commissaris De Palacio (Transport) betitelde Zalm eerder als een 'kruide nier'. „Met een dergelijke instel ling was er nooit iemand op de maan geland", aldus de woord voerder destijds. De Commissie, Frankrijk en Spanje menen dat Galileo nood zakelijk is om de EU in techno logisch opzicht op gelijk niveau te houden met de Verenigde Sta ten. GPD MILAAN - Een Italiaanse gezagvoerder heeft zondag zijn passagiers laten stemmen over de vraag of hij een noodlan ding moest maken. Dat berichtte de Italiaanse krant Corriere della Sera gisteren. De circa 250 passagiers die voor een vakantie op weg waren naar Cuba, zagen kort na de start vanaf het vliegveld Milaan dat er uit een van de motoren vlammen naar buiten sloegen. Volgens de gezagvoerder 'was alles onder controle' en was het toestel klaar om de Atlantische Oceaan over te vliegen. Hij voegde er aan toe: „Gezien de angst van de passagiers, stemmen we met handopsteken of we verder vliegen of omke ren." Nagenoeg alle passagiers, van wie velen in tranen waren uitgebarsten, staken direct hun hand op. Het toestel keerde daarop terug. DPA BILBAO - De politie van Bilbao heeft gisteren een bom met vijftien kilo springstof onschadelijk gemaakt. De bom was geplaatst in een toiletruimte van het beursgebouw van de Noord-Spaanse industriestad. Een anonieme beller had laten weten dat de bom was ge plaatst. Hij zei te spreken namens de Baskische terreurbewe ging ETA. Het beursgebouw werd direct na het telefoontje ontruimd. DPA PARIJS - Vier zwaar bewapende overvallers hebben gister morgen bij een overval op een opslagdepot in de Franse hoofdstad Parijs miljoenen euro's buitgemaakt. Zij ontsnap ten na een schotenwisseling met de politie en een wilde ach tervolging, aldus een woordvoerster van de politie. Met springstof lukte het de daders de kelder van het pand in het noorden van de stad binnen te dringen. Ze verdwenen met enkele zakken geld. De politie schat de buit op zo'n zes mil joen euro. Agenten waren snel ter plaatse en een schotenwisseling volg de. Auto's in de buurt werden doorboord met kogels. Een agent raakte lichtgewond. De vier overvallers verdwenen in gereedstaande auto's achtervolgd door de politie, maar wis ten uiteindelijk toch te ontkomen. AFP/RTR NAIROBI - Zeker twintig mensen zijn in de nacht van zondag op maandag gedood bij ongeregeldheden in de Keniaanse hoofdstad NairobiLeden van een verboden sekte vielen café bezoekers en politiemensen aan uit wraak op de moord op drie van hun medeleden. Volgens de politie zijn 28 mensen in een ziekenhuis opgeno men. Getuigen meldden dat leden van de Mungiki-sekte met kapmessen en knuppels kroegen aanvielen die eigendom zijn van de Luo-stam. De Mungiki-beweging bestaat vooral uit leden van de Kikuyu-stam. AFP DOUALA - Vijf mensen zijn slachtoffer geworden van een drama in de Kameroense stad Douala. Ze zijn verdronken m een put. Het eerste slachtoffer was een monteur, die in de put was afgedaald om de pomp te repareren. Toen hij na enige tijd niet meer bovenkwam, schoten vier anderen hem te hulp. Zij verdronken net als de monteur-. De brandweer heeft de lijken uiteindelijk geborgen. De eigenaar van de put moest na het drama worden opgeno men in het lokale ziekenhuis. De inwoners van zijn dorp, die hem van hekserij beschuldigden, hadden hem ernstig toege takeld. AFP MÜNCHEN - Zowel de SPD als de CSU heeft gisteren de over winning opgeëist in de Beierse lokale verkiezingen van zon dag. Ter-wijl de SPD zichzelf op de borst klopte wegens de goede resultaten in de steden in de zui delijke deelstaat, wees CSU- premier Edmund Stoiber vooral op de voorsprong van zijn partij op het platteland. Stoiber benadrukte dat de ver kiezingen voor burgermeesters, gemeente- en landraden geen test voor de landelijke parle mentsverkiezingen van septem ber zijn. Stoiber is dan namens de christen-democraten uitda ger van SPD-kanselier Schro der. AP Palestijnse brandweerlieden spoelen het bloed en puin weg van de plaats waar de auto stond van de familie van Hamas-activist Hussein Abu Kweik. foto AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft gisteren kei hard teruggeslagen na de Palestijnse zelfmoordaanslagen die afgelopen weekeinde 21 Israëliërs het leven kost ten. Militairen poogden met wisselend succes leiders van militante Palestijnse groeperingen uit de weg te ruimen. Bijna twintig Palestijnen lieten gisteren het le ven bij de diverse vergeldingsacties. Israëlische gevechtshelikopters namen gisteravond het hoofdkwartier van de Palestijnse president Arafat in Ramallah onder vuur. De president is ongedeerd gebleven, aldus Palestijnse functionaris sen. Het pand staat slechts tien tot vijf tien meter naast het kantoor van Arafat, zo verklaarden de functionarissen. Bij wat een mislukte liquidatiepoging lijkt te zijn geweest, kwamen gistermid dag twee Palestijnse vrouwen en vier kinderen om het leven. Israëlische tank granaten verwoestten in het vluchtelin genkamp Al-Amnari bij Ramallah op de Westelijke Jordaanoever twee auto's. De militairen dachten dat Hussein Abu Kweik, een leider van de radicale Ha- mas-beweging, zich in een van de voer tuigen bevond. Ze doodden echter zijn vrouw, schoonzus en twee van zijn kin deren alsmede twee tieners. De Palestijn heeft wraak gezworen.,Ha- mas zal de moord op mijn familie wreken en Sharon draagt daarvoor de verant woordelijkheid", aldus Hamas-activist Abu Kweik. De Palestijnse autoriteiten spraken van een 'misdadige oorlog tegen de Palestijnen'. Ze riepen de Vei ligheidsraad van de VN op het Israëli sche offensief te stoppen. Direct na het schietincident heeft het Israëlische leger zijn excuses aangeboden voor de fout. In de ochtenduren hadden Israëlische militairen in een vluchtelingenkamp bij Jenin meer succes. Ze schoten de dertig jarige Amj ad Fakhoury, een leider van de radicale Palestijnse Al-Aqsa Martelaren Brigades, dood bij een vuurgevecht. De van onze redactie buitenland KABOEL - De Amerikaanse strijdkrachten hebben giste ren gevoelige klappen gekre gen bij het offensief in Oost- Afghanistan. Een helikopter werd neergeschoten en een andere werd geraakt door vuur vanaf de grond. Sinds vrijdag zijn er negen Amerikanen gesneuveld, zo maakte minister van Defen sie Rumsfeld gisteren be kend. Een Chinook-helikop ter viel gisterochtend ten prooi aan vuur van de grond tijdens een missie tegen Al Qaeda- en Talibanstrijders nabij Gardez in de provincie Paktia. Het toestel stortte neer en een vuurgevecht volgde. Zeven Amerikanen kwamen daarbij om het le ven. Een tweede Chinook was en kele uren eerder in de regio getroffen door vijandelijk vuur. De bemanning wist met het toestel te ontkomen, maar moest een gewonde Amerikaanse militair ach terlaten. Hij werd later dood teruggevonden, aldus een Amerikaanse functionaris. Sinds vrijdag het offensief door een gecombineerde strijdmacht van Amerikanen en Afghanen werd ingezet, hebben circa veertig Ameri kanen verwondingen opge lopen. Niemand van hen ver keert in levensgevaar. Zo'n duizend Amerikaanse en Af ghaanse militairen zijn actief in de streek rond Gardez. Ook gisteren werden veel bombardementsvluchten uitgevoerd boven het gebied. Amerikaanse B-52's hebben sinds vrijdag honderden bommen afgeworpen op ver meende stellingen en grotten waarin de Al Qaeda- en Tali banstrijders zich verschan sen. Ook andere toestellen, waaronder Franse Mirages, kwamen gisteren in actie bo ven het strijdtoneel. De acties concentreren zich in de Shahi Kot bergen. Volgens Amerikaanse me diaberichten stuitten de Amerikaanse en Afghaanse grondtroepen op zeer felle te genstand. Er zouden weinig vorderingen zijn gemaakt. Volgens Rumsfeld zijn de Ta libanstrijders in de bergen goed georganiseerd en goed bewapend. De Afghanen hebben kritiek op de Amerikanen. Ze zou den te weinig troepen naar het gebied hebben gestuurd en niet voldoende voorberei dingen hebben getroffen. Volgens CNN sturen de Ame rikaanse strijdkrachten ver sterkingen naar het gebied, DPA/RTR/AFP doorGert-Jan Broere PEKING - Er was een korte pe riode dat het slot van de zitting van het Chinese Volkscongres direct ook het aardigst was. Dat had voor een deel te maken met de tevreden constatering dat het boeiende werk van een driedui zend man sterk leger van ja knikkers er weer voor een jaar opzat. Maar waar het toch voor al om te doen was, was de afslui tende persconferentie van de weinig tactvolle, maar daar door o zo interessante premier Zhu Rongji. Maar vorig jaar kon zelfs Zhu niet meer boeien. Uiterst mat, alsof hij was fijngemalen door de kaken van Pekings logge en weerbarstige bureaucratie, stond hij de media te woord. Al leen verontschuldigingen voor een vuurwerkramp waren nog opmerkelijk, want de Chinese staat biedt nooit excuses aan. Dit jaar is Zhu voor de laatste keer in zijn one-manshow te be wonderen, als sluitstuk van de parlementszitting die vandaag voor het eerst bijeenkomt. Vol gend jaar zit zijn termijn als premier erop, evenals die van Jiang Zemin als president en Li Peng als parlementsvoorzitter. Maar tot nu toe is Zhu de enige die heeft aangegeven ook wer kelijk op te stappen. Hij wekt de indruk blij te zijn dat het voorbij is, Zhu is een politicus zonder een echte machtsbasis, van wie in Chinese politieagenten pakken een vrouw op die probeerde te protesteren in Peking, voorafgaand aan de persconferentie over het Nationale Volkscongres. foto G reg Baker/AP 1998 werd gezegd dat hij ie mand was die geslachtofferd kon worden wanneer de econo mische problemen uit de hand zouden lopenDat dat niet is ge beurd, is voor een belangrijk deel op het conto van Zhu zelf te schrijven. Zijn beleid van staat- sinvesteringen in met name de infrastructuur hebben alleen wel geleid tot het grootste be grotingstekort uit de Chinese geschiedenis. Zhu's andere gro te verdienste is dat hij erin slaagde China de Wereld Han delsorganisatie binnen te lood sen. In het rood Tegelijkertijd echter heeft Zhu veel van wat hij bij zijn aantre den beloofde niet kunnen waar maken. De staatsbedrijven zit ten nog steeds diep in het rood en de banken zijn volgens Wes terse maatstaven failliet. Ook de afslankoperatie van het staatsapparaat liep op een mis lukking uit. Met die nalatenschap treedt hij over een dag of elf de media te gemoet, voor de laatste keer als slotakte van een verder vrijwel overbodig theater. De kans dat hij met vuurwerk wordt uitge luid is gering. GPD brigades hebben de verantwoordelijk heid opgeëist voor vier aanslagen van af gelopen weekeinde. Een eind aan het geweld is voorlopig niet in zicht. De Israëlische premier Sharon verklaarde gisteren tegen journalisten dat de Palestijnen veel verliezen moeten lijden voordat de onderhandelingen weer kunnen worden hervat. Van officië le Palestijnse zijde kwamen eveneens dreigende woorden naar aanleiding van het geweld van gisteren. „Deze misdaden zullen niet zonder straf blijven aldus Ahmed Abdelrahman, een adviseur van president Arafat. „Het antwoord op escalatie zal escalatie zijn." DPA/AFP/RTR van onze redactie buitenland HARARE - De Zimbabwaanse politie heeft gisteren een bijeen komst opgebroken van opposi tieleider Morgan Tsvangirai en buitenlandse diplomaten, on der wie vertegenwoordigers van dertig ambassades. Ooggetui gen hebben dat meegedeeld. Volgens de getuigen was de ont moeting al gaande in een hotel in de hoofdstad Harare. De poli tie riep Tsvangirai na een half uur naar buiten en deelde mee dat de bijeenkomst, op touw ge zet door zijn partij Beweging voor Democratische Partij (MDC), illegaal was. Tsvangirai en andere MDC-lei- ders bespraken met de diploma ten onder meer de situatie die ontstaat als Moegabe de verkie zingen verliest. Op 9 en 10 maart gaat de Zimbabwaanse bevol king naar de stembus. Tsvan girai is volgens allerlei opinie peilingen een geduchte rivaal voor president Mugabe, die er al 22 jaar zit. De landen van het Britse Geme nebest ondernemen geen stap pen tegen Zimbabwe en presi dent Mugabe, voorafgaand aan de verkiezingen. Dat hebben de 54 landen van het Gemenebest, voornamelijk voormalige Britse kolonies, gisteren besloten tij dens een topconferentie aan de Australische oostkust. De oppo sitie reageerde teleurgesteld, net als de Britse premier Blair. Het onderwerp Zimbabwe, een oude Britse kolonie, heeft het Gemenebest (dat 1,7 miljard mensen vertegenwoordigt) in beroering gebracht. Er bestaat zorg over de gewelddadigheden rond de verkiezingen. De landen legden de oproep van Groot-Brittannië om het regime van president Mugabe nu al met sancties te treffen naast zich neer. Londen verdenkt Moegabe ervan dat hij de verkiezingen wil manipuleren. De Britse pre mier Blair denkt dat uitstel van eventuele sancties 'een verkeer de zaak' is. „We hadden nu actie moeten ondernemen. Maar we hebben in elk geval de mogelijk heid in gang gezet om Zimbab we te schorsen, als Moegabe uit eindelijk wint door geweld en intimidatie in gemanipuleerde verkiezingen." Blair denkt dat het Gemenebest 'uiteindelijk de juiste beslissing zal nemen'. Groot-Brittanië, Australië en Nieuw-Zeeland wilden dat Zimbabwe tijdelijk uit het Ge menebest wordt gezet, maar Afrikaanse staten (die eenderde van het Gemenebest uitmaken) stonden erop dat er tot na de verkiezingen geen actie komt. Moegabe heeft de Britse pre mier Blair gevraagd zich erbui ten te houden. RTR De arrestatiepogingen zouden zijn mislukt, omdat een Franse kapitein belde met een hoge Bosnische politiefunctionaris in Foca, die op zijn beurt een lijfwacht van Karadzic inscha kelde. Karadzic was daardoor steeds op tijd op de hoogte van de activiteiten van de Navo. De Britse inlichtingendiensten zouden het telef oongesprek tus sen de Fransman en de politie functionaris hebben onder schept. Het Franse contingent in Bosnië is er al eerder van beschuldigd pro-Servische manschappen in de gelederen te hebben. In december vorig j aar is een Fran se officier, die werkte bij de Navo in Brussel, veroordeeld tot vijf jaar wegens spio nage voor Belgrado. Hij werk te voor de Franse geheime dienst. ANP/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo heeft gis teren ontkend dat de pogingen van SFOR om de voormalig Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic te arresteren zijn verraden door een Franse legerofficier. Dat heeft een woordvoerster van de alliantie in Brussel gezegd. De internationale troepen macht SFOR in Bosnië poogde vorige week tweemaal vergeefs Karadzic in de kraag te vatten. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft Karadzic aan geklaagd wegens volkeren moord en oorlogsmisdaden. De Duitse krant Hamburger Abendblatt en de Britse kranten The Times en The Daily Mail be richtten gisteren over het ver meende Franse 'lek'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5