Haast met pensioenhervorming Proces tegen Fireworks mag doorgaan Politie krijgt zes tips over dode man in Bemmel Rechter beslist over dragen van stropdas actie tegen overleg in achterkamertjes De Graaf (D66) in 3 Zeehond terug in Biesbosch FNV eist meer camera's in winkels Dorpen Limburg weer bereikbaar Actie tegen ladderverbod Verdachte moord Nicky vrij Middenstand klaagt over diensten van gemeenten Premier Kok schrijft samen met collega Zeman nota voor EU-top Studiehuis helpt nauwelijks tegen uitval in het hbo Pim Fortuyn als Hitier Hoog bezoek in de Moskee dinsdag 5 maart 2002 - van onze redactie binnenland ASSEN - Moet een medewer ker van de Immigratie en Natu ralisatiedienst (IND) beslist een stropdas dragen als hij de minister vertegenwoordigt op de zittingen van de recht bank? Of zijn een pantalon, een colbert en overhemd vol doende? Over deze vraag buigt zich donderdag 28 maart de bestuursrechter in As sen. IND-medewerker J. Gester- kamp weigert vooralsnog een stropdas tijdens de zittingen van de rechtbank te dragen. Deze weigering heeft ertoe ge leid dat de man niet langer de minister van Justitie mag ver tegenwoordigen tijdens de rechtszittingen. Gesterkamp vindt dit besluit te rigoureus en is van mening dat hij voldoen de netjes gekleed gaat. Daar om heeft hij de kwestie bij de bestuursrechter aange kaart. „Prins Claus is niet mijn voor beeld geweest", vertelt Gester kamp. Volgens hem gaat het deels om het principe en is er bij hem ook sprake van een medi sche reden. „Ik krijg het erg be nauwd, als ik knellende kle ding draag." Tot voor kort wist de man niets van kledingvoorschriften af. Totdat hij in januari 2001 voor het eerst naar een rechtszitting moest. Een hoorcommissie heeft in augustus 2001 pas op papier gezet wat de IND onder representatieve kleding ver staat. Voor de mannen geldt een halsversiering. „Je mag een neuspiercing of een tatoeage dragen, mits er maar een strop das om de hals zit", aldus Ge sterkamp. Hij neemt de kwestie hoog op en zal tijdens de rechtszitting beslist geen stropdas dragen. ANP DORDRECHT - Na lange tijd is er weer een zeehond in de Brabantse Biesbosch gesignaleerd, meldt Staatsbosbeheer. Sinds de afsluiting van de Biesbosch van open zee door de Ha- ringvlietsluizen in 1970 is het dier uit dit gebied vei'dwenen. Boswachter J. van der Neut vermoedt dat de zeehond zijn kans schoon heeft gezien via de Haringvliet en het Hollandsch diep de Biesbosch te bereiken, omdat de sluizen in de Haring vliet vaker openstaan dan normaal om het hoge water van de Maas en Rijn te kunnen lozen. ANP UTRECHT - FNV Bondgenoten wil extra camera's om het su- permarktpersoneel te beschermen. Door toenemend geweld, diefstal en agressie is er een groot gevoel van onveiligheid onder de winkelbedienden. Behalve 4 procent meer loon eist de bond in de onderhandelingen met werkgevers overeen nieuwe CAO voorde circa 200.000 werk nemers daarom meer cameratoezicht. Volgens een FNV-woordvoerster heeft het personeel er geen bezwaar tegen om zelf voortdurend in de gaten te worden ge houden. ANP BERGEN - De Noord-Limburgse dorpen Aijen en Oud-Ber gen, dagenlang ingesloten door het hoge water van de Maas, zijn weer gewoon bereikbaar, De dorpen waren de afgelopen dagen door het hoogwater van de Maas geïsoleerd, maar sinds gistermorgen is de toegangsweg tussen Bergen en Nieuw- Bergen weer vrijHet water van de Maas daalt sneller dan ver wacht. Een legertruck bracht de zevenhonderd bewoners sinds eind vorige week naar Nieuw-Bergen en terug. De militairen zijn gisteren vertrokken. In het buitengebied van Bergen zijn nog zo'n dertig boerderijen, die onbeschermd in de uiterwaarden liggen, omringd door water. ANP WOERDEN - Het ladderverbod voor schilders en stukadoors is vaak praktisch onuitvoerbaar. Dat stelt FNV Bouw die gis teren een campagne aankondigde om het werken op hoogte veiliger te maken. Volgens een Europese richtlijn mag niet meer op een ladder worden gewerkt, tenzij het echt niet anders kan. „Maar deze uitzonderingsregeling is zo onduidelijk, dat het voor werkne mers moeilijk is om mee om te gaan", stelt bestuurder C. Ver hoef van FNV Bouw. „Stel dat je een raampje op vier hoog moet schilderen dat tien minuten werk kost. Doe je dat even snel op de ladder? Of bouw je een hele steiger?" Daarom bepleit de bond betere informatie en een duidelijke invulling van de uitzonderingsregeling. ANP MAASTRICHT - De man die vorige week dinsdag werd aan gehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord op het jongetje Nicky Verstappen, is gisteren vrijgelaten. Het on derzoek heeft onvoldoende bewijs tegen de man opgeleverd, motiveert het Openbaar Ministerie in Maastricht. Vrijdag bleek uit DNA-onderzoek dat het erfelijk materiaal van de verdachte niet op het lichaam van Nicky is aangetrof fen. Het DNA dat wel op zijn lichaam wei'd gevonden, heeft een ander profiel. Het OM wil verder geen mededelingen doen. Nicky Verstappen verdween op 10 augustus 1998 tijdens een jeugdkamp op de Brunssummerheide. Een dag later werd zijn dode lichaam gevonden. ANP van onze redactie binnenland man droeg kleding die geduren de enige tijd uitsluitend in BEMMEL - De politie in Bern- Zwitserland is verkocht, mei heeft gisteravond zes tips De politic houdt er ernstig reke- binnengekregen over de mo- ning mee dat het lichaam van de gelijke identiteit van een onbe- onbekende man wellicht via de kende dode man, die op 6 no- Rijn uit Duitsland of Zwitser- vember in de Waal bij Haalde- land naar Nederland is gedre- ren - een gehucht in de buurt van ven. Hij zou ergens in het Duitse het Gelderse Bemmel-is gevon- Ruhrgebied te water kunnen den. zijn geraakt. Tot nu toe heeft de Duitse politie ook geen idee wie De politie liet het hoofd recon- de man is en wat er met hem is strueren en toonde dat beeld gebeurd, gisteravond op televisie. rp Het uit klei vervaardigde hoofd 1 V-prOgEHITinia S is net als dat van 'het meisje van De reconstructie van het hoofd Nulde' gemaakt in Manchester, verschijnt deze week ook in ver- Het is de tweede keer dat de Ne- gelijkbare programma's in derlandse politie dit middel ge- Duitsland en Zwitserland. Het bruikt om achter de identiteit rechercheteam hoopt dat het to- van een stoffelijk overschot te nen van het hoofd net zoveel komen. succes oplevert als bij het meisje Op dinsdag 6 november vonden van Nulde het geval was, zegt de vooi'bijgangers het lichaam van woordvoerster. Toen leidde de een man langs de Waalbandijk. reconstructie vrij snel tot iden- Zijn gezicht was op dat moment tificatie van het tot dan toe on- niet meer toonbaar. De man is bekende kinderlijkje. De gister door een misdrijf om het leven avond binnengekomen tips gekomen. Toen hij werd gevon- worden in samenwerking met den, had hij vijf tot vijftien da- de Duitse en Zwitserse politie gen in het water gelegen. De verder onderzocht. ANP van onze redactie binnenland Ongeveer 15 procent van de on dernemers heeft ervaring met DELFT - De meeste onderne- gemeenten waar alle informatie mersverenigingen (65 procent) over vergunningen is gebundeld zijn ontevreden over de ge- in een loket. Gezien de uiterma- meentelijke dienstverlening. Ze te positieve reacties van onder- klagen over trage procedures, nemers hierover, beveelt MKB- vage vergunningverlening, Nederland alle gemeenten aan moeilijk bereikbare contactper- zo'n loket op te zetten, sonen en gebrekkige afstem- Uit het onderzoek blijkt verder ming tussen gemeentelijke af- dat ruim 70 procent van de on- delingen. dernemersverenigingen gere geld met het gemeentebestuur Dat blijkt uit een enquête die de overlegt. Over de resultaten is Haagse Hogeschool heeft ge- men echter verdeeld. Van de ge houden onder driehonderd lo- meenten is 80 procent tevreden, kale ondernemersverenigingen, maar van de ondernemers is dat De resultaten van het onder- circa 50 procent. Opmerkelijk is zoek zijn gisteren bekendge- dat veiligheid bij dit overleg zei- maakt door de opdrachtgever, den aan bod komt, hoewel veel de organisatie van middelgrote gemeenten dit onderwerp tot en kleine bedrijven MKB-Ne- speerpunt van hun beleid heb- derland. ben verheven en ondernemers Over de in bijna alle gemeenten klagen over criminaliteit, aangestelde bedrijfscontact- Verder blijkt 65 procent van de functionaris is slechts de helft ondernemers op bedrijventer- van de ondernemers tevreden, reinen en kantoorlocaties ontc- Vaak vinden ze de rol van deze vreden over de bereikbaarheid functionaris onduidelijk en zijn per openbaar vervoer en de be- bevoegdheden te beperkt. reikbaarheid per auto ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - D66-fractie- voorzitter De Graaf roept de an dere gevestigde Haagse partijen op nog voor de Kamerverkiezin gen een gezamenlijk pact tegen de achterkamertjes te sluiten. „Met zo'n pact moeten de partij en duidelijk maken, dat zij de huidige gesloten politieke cul tuur willen doorbreken", aldus De Graaf gisteren in Rotterdam. De politieke partijen zouden volgens De Graaf in zo'n pact afspraken moeten maken, hoe die gesloten cultuur te verande ren. Met name Leefbaar Neder land en de lijst-Fortuyn spinnen in de peilingen momenteel veel garen met hun kritiek op wat zij zien als de achterkamertjescul tuur aan het Haagse Binnenhof. De Graaf stelt onder meer voor afspraken te maken over meel open benoemingsprocedures voor allerlei topfuncties, de ï'echtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester en het versterken van de band tussen kiezer en gekozene via bijvoor beeld een districtenstelsel. Ook wil De Graaf het wekelijkse Torentjesoverleg van de pre mier en vice-premiers met de re geringsfracties afschaffen. In plaats daarvan zou de premier elke week in de Tweede Kamer een korte toelichting moeten ge ven op de besluiten die de vrij- dag daarvoor in de ministerraad zijn genomen. Verder pleit De Graaf voor een veel beknopter regeerakkoord dat zowel de mi nisters als de regeringsfracties meer vrijheid laat. De Graaf zegt dat het pact de kiezers moet laten zien dat de gevestigde politieke partijen de kritiek op de Haagse politieke cultuur serieus nemen en ook bereid zijn er snel iets aan te doen. Hij heeft zijn oproep gis teren ook per brief aan de lijst trekkers van alle nu in de Twee de Kamer vertegenwoordigde partijen gestuurd. GroenLinks-lijsttrekker Ro- senmöller reageerde met 'ge zonde scepsis'. Hij vindt het weinig geloofwaai-dig dat „D66 pas na acht jaar Torentjesover leg wakker wordt." Een week geleden pleitte CDA-lijsttrek- ker Balkenende op het congres van zijn partij ervoor bij de ko mende kabinetsformatie een re geerakkoord te sluiten dat niet langer mag zijn dan een A4-tje. De uitwerking van dat akkoord zou vervolgens aan de ministers van het nieuwe kabinet moeten worden overgelaten. ANP ALKMAAR - In de Breedstraat in Alkmaar hingen tot gisteren posters van Pim Fortuyn, afgebeeld als Adolf Hitler. Onderaan de poster staan de letters GCR vernield. De afzender van de actie is niet bekend. De toekomstige eigenaar van het pand heeft de posters inmiddels la ten verwijderen. foto Bas Beentjes/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok en zijn Tsjechische collega Zeman willen dat de EU-lidstaten meer haast maken met de hervorming van hun pensioenstelsel. Zij schrijven dit in een discussieno ta die aan de orde komt tijdens de EU-top die eind volgende week in Barcelona plaats heeft. De pensioenen in veel lidstaten dreigen op termijn onbetaal baar te worden door de ver grijzing. Dat komt doordat die landen, in tegenstelling tot Ne derland, de pensioenen volledig via een omslagstelsel financie ren, waarbij de werkenden be talen voor de gepensioneerden. In Nederland wordt alleen de AOW via een omslagstelsel gefi nancierd. Voor de aanvullende pensioenen is geld opzij gelegd. Kok deed een jaar geleden, voorafgaande aan een EU-top in Stockholm, al een soortgelij ke oproep, samen met zijn Spaanse collega Aznar, wiens land op dit moment EU-voor- zitter is. Problemen met de be taalbaarheid van de pensioenen in landen als Frankrijk, Italië en Duitsland raken ook Neder land, omdat ze tot een waai- dedaling van de euro kunnen leiden. De Nederlandse pensi oenen worden dan ook minder waard. Kok en Zeman stellen in hun no ta dat de lidstaten hun begro tingsbeleid moeten veiheteren, zodat er in de toekomst meer geld beschikbaar is om de gevol gen van de vergrijzing op te van gen. Ook moeten ze zorgen dat er meer mensen aan de slag ko men, waardoor er ook meer aan pensioenpi'emies wordt be taald. Verder zouden lidstaten, in ovexieg met de sociale part ners, moeten werken aan een systeem van aanvullende pensi oenen, zoals dat in Nederland en enkele andere lidstaten al be staat. Tsjechië is nog geen lid van de EU, maar hoox-t bij de tien landen die in 2004 tot de unie hopen toe te treden. Vol gens de nota van Kok en Zeman geldt de aanbevelixxg om het pensioenstelsel te hervormen in nog sterkere mate voor de meeste van die kandidaat-lid staten. De EU-top van Barcelona staat geheel in liet teken van het ver beteren van de economische po sitie van de unie. Twee jaar gele den werd in Lissabon een serie maatregelen afgesproken die de Europese economie binnen tien jaar de best draaiende ter we reld moet maken. Met de uitvoe ring van die maatregelen loopt het echter nog allerminst naar wens. Het is de bedoeling in Barcelona wat meer vaax-t in dit px-oces te brengen. ANP SNEEK - Havisten met een stu diehuisdiploma op zak doen het in het hbo niet beter dan jonge ren met havo-oude-stijl. De uit val in het eerste studiejaar in het hoger beroepsonderwijs blijft onverminderd groot. Dit blijkt uit cijfers van het Friese platform aansluiting voox-tgezet ondex-wijs-hoger be roepsonderwijs. Friesland is de eerste provincie met harde ge gevens over de x-esultaten van het studiehuis. In het jaar 2000 begonnen 161 studiehuis-havisten aan een op leiding bij een van de drie Friese hogescholen. Van hen stopte 29 procent tijdens of na het eei'ste j aartegen 2 8 px-ocent van de ha- visten-oude-stijl datzelfde jaar. Opmerkelijk is het grote aantal afhakei's met het profiel natuur en gezondheid. Hier stopte 38 procent vroegtijdig. GPD ZAANDAM - PvdA-kanxerlid en Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven nam gisteren tijdens een werkbezoek in Zaandam een kijkje in de Moskee Sultan Ahmet. foto Robin Utrecht/ANP door Merel van Leeuwen ALMELO - Het proces tegen de twee directeuren van vuur- werkbedrijf S.E. Firewox'ks in Enschede gaat door. Dat heeft de rechtbank in Almelo gisteren besloten. Volgens de rechtbank heeft het Openbaar Ministerie (OM) on rechtmatig gehandeld door ge sprekken tussen de twee ver dachten en hun advocaten en andere geheimhoudei's op te ne men en uit te werken. Het niet- ontvankelijk verklaren van het OM is echter een te zware sanc tie, meent de rechtbank. Justitie heeft niet tijdig vastge steld dat in het ondex-zoek naar de dii'ecteuren Bakker en Pater gesprekken met advocaten zijn opgenomen. Ook heeft het OM niet tijdig besloten om deze ge sprekken te vex-nietigen, stelt rechtbankvoorzitter H. Breit- barth. Verder heeft de officier van jus titie de x-echtbank tijdens de zit ting van 6 december onjuiste in- foxmatie gegeven. De rechtbank bestempelt dit als 'zeer ernstige onzorgvuldigheid'maar gaat er vanuit dat er geen sprake is van kwade opzet. De ooi-zaak is ver moedelijk miscommunicatie tussen de politie en het OM, oor deelt Breitbarth. Afluisteren Wat de gevolgen zijn van het on rechtmatig afluisteren van de telefoongesprekken tussen de S.E. Fireworks-directeuren en hun advocaten, beslist de i-echt- bank in een later stadium. De x-echters kunnen bijvoorbeeld een lagere straf opleggen als de twee directeuren worden ver oordeeld. Het OM verdenkt Bakker en Pa ter van brand door schuld en het overtreden van milieuvoor schriften. Op 13 mei 2000 ont plofte het vuurwerkbedx-ijf S.E. Fireworks. Hierdoor vielen 22 doden en raakten vele honder den mensen gewond. Ook werd een complete woonwijk in de as gelegd. De raadsman van Bakker, J. Plasman, vei'zocht de recht bank gisteren voor het begin van de inhoudelijke behande ling nog een aantal getuigen te mogen horen, oncler wie de ver meende brandstichter. De rechtbank wees dit af. „We zijn zeer nieuwsgierig naar de oor zaak van de brand, maar dat is niet van belang in deze zaak", aldus Breitbarth. Tijdens de ondervx-aging van Bakker door de x-echtbank bleek gisteren opnieuw hoe slecht vooi-bereid Bakker in 1998 aan het dii-ec.teui'schap van S.E. Fi reworks begon. Hij wist niet welke vergunningen het bedrijf had toen hij het ovei-nam van voox-malig eigenaar H. Smallen- broek. „Ik dacht dat alles in or de was. Dat is gebaseerd op het vertrouwen dat ik heb opge bouwd in de 22 jaar dat ik bij het bedrijf werkte", zei Bakker. Onjuist Volgens het OM was op het ter rein vuux*werk op een onjuiste manier opgeslagen, lag er te zwaar vuui-werk en waren de brandpi'eventiema atregelen niet in orde.Vandaag wordt de strafzaak vooi"tgezet. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3