IJzendijke wordt weer vestingstad Trots Retranchement wordt hersteld 'fffr Politie pakt verdachte brandstichting Burgh FAMILIE BERICHTEN Praktijkproef elektrisch vistuig even in de ijskast Jubileum van verovering door Maurits is mooie aanleiding voor tal van projecten V oorlees wedstrij d voor basisscholieren Borsele door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft een 37-jarige man aangehouden op verdenking van brandstiching, begin no vember, in een stacaravan op camping Blomshoeve in Burgh- Haamstede. De inwoner van de Noord-Bra bantse gemeente Halderberge was eigenaar van de caravan waar de brand begon. Het vuur trof in totaal elf vakantiever blijven, waarvan er negen wer den verwoest. De verdachte heeft tijdens zijn verhoor volgens politiewoord voerder J. van Mourick niets losgelaten over een mogelijk motief voor de brandstichting. Of hij zijn daad heeft bekend, wilde Van Mourick gisteren niet zeggen. Wel gaf hij aan dat de bewijzen die de afgelopen vier maanden zijn vergaard duide lijk in de richting van de man wijzen. Op het moment van de daad waren alle caravans onbe woond, waardoor persoonlijke ongelukken uitbleven. Ook de Brabander zelf verbleef niet in zijn caravan. Op de Blomshoeve staan in totaal 125 caravans. De brand ontstond in de vroege ochtend van 5 november. Omdat het vuur snel om zich heen greep, werd groot alarm gesla gen bij de omliggende brand- weerposten. Direct na het blus sen sprak de brandweer het vermoeden uit dat er sprake was van brandstichting. Gesprek ken met de elders verblijvende eigenaren van de stacaravans en getuigen versterkten dat idéé gaandeweg, aldus Van Mourick. De uitslag van het technisch on derzoek, die vorige week kwam, was doorslaggevend. Op basis daarvan werd besloten de ver dachte aan te houden. De man is na zijn verhoor weer in vrijheid gesteld, in afwachting van het voorkomen van zijn zaak voor de rechtbank. Dat de testen van het forensisch laboratoriumonderzoek zo lang op zich hebben laten wachten, heeft volgens Van Mourick te maken met de prioriteitstelling. de praktijkproef uit te stellen. We kunnen er beter langer aan werken dan dit forceren." De problemen hebben onder meer met de vangstresultaten te maken. De vangst van schol valt tegen. Dat komt waarschijnlijk doordat schol een stijvere rug gengraat heeft. Vis krijgt door de pulsekor een schokje, verge lijkbaar met een schokje van schrikdraad. Tong krult dan op in het zand en komt in het net. Met schol lukt dat minder goed. Ondanks de tegenslag blijft Meun vertrouwen houden in de nieuwe ontwikkeling, waarvoor het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) onlangs nog 1,13 miljoen euro heeft uitgetrokken. LNV stimu leert de pulsekor, omdat daar mee selectiever gevist kan wor den, er minder schade aan de bodem ontstaat en het brand stofverbruik omlaag zou kun nen. Dit jaar wordt nu gebruikt om het vistuig te verbeteren en klaar te maken voor een langdu rige praktijkproef met een vis- kotter. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De praktijk proef met een elektrisch vistuig of pulsekor gaat dit jaar niet door. De resultaten van experi menten, uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek, hebben aangetoond dat het elektrisch vistuig daar nog niet rijp voor is. De Federa tie van Visserijverenigingen houdt wel vertrouwen in de ont wikkeling van een bedrijfszeke- re pulsekor. Het zou er het komende jaar van moeten komen. De door Verburg Holland in Colijnsplaat ontwik kelde pulsekor was er klaar voor. Een aantal vissers had ook al interesse getoond voor een praktijkproef, maar het mag niet zo zijn. ,,Er zijn nog te veel problemen", laat secretaris G. Meun van de Federatie van Visserij verenigingen weten. „De werkgroep pulsekor, met vertegenwoordigers uit de vis serij, van de overheid en de fa brikant, heeft daarom besloten dinsdag 5 maart 2002 door René van Stee IJZENDIJKE - IJzendijke moet weer de vestingstad van weleer worden. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de dorpsraad waar onder meer de valorisatie (opwaardering) van de kern op het programma stond. Evenals in de andere kernen van de gemeente Oostburg is het doel van de opwaardering in IJ zendijke het vergroten van zo wel de leefbaarheid in de kern als de toeristische aantrekke lijkheid. Een uit IJzendijkenaren samen gestelde werkgroep wil de wal- lenstructuur van de kern, het oude fort en het Ravelijn in ere herstellen. Ook een interactieve beeldengroep, de herinrichting van de Markt, Tivoli en het 17 Oktoberplein, een uitgebreid groenplan en het benadrukken van de Maurits-wandelroute staan ook op het wensenlijstje van de groep. Aanknopingspunt Wethouder C. Bolijn noemde de verovering van IJzendijke door Maurits in 1604 een prima aan knopingspunt om de kern een grondige opknapbeurt te geven. „In 2004 is dit vierhonderd jaar geleden en deze gebeurtenis willen we niet geruisloos voor bij laten gaan. Het is de bedoe ling dan een groots feest te hou den dat IJzendijke ook landelijk als toeristische trekpleister op de kaart zet", aldus de wethou der. Om de plannen voor het feest in 2004 alvast vorm te geven, wil de gemeente zo spoedig moge lijk beginnen met het opknap pen en herinrichten van de Markt. Authentiek straatmeu- bilair, meer openbaar groen, ouderwetse bestrating, het meer benadrukken van het oude exercitieterrein, meer ruimte voor terrassen en het in oude stijl terugbrengen van omlig gende straten moeten hiervoor zorgen. Grootschalig De eerste fase van de herinrich tingsplannen moet in oktober van dit jaar zijn afgerond. De kosten die hiermee zijn gemoeid bedragen ruim 235.000 euro, waarvan ongeveer de helft af komstig is uit Europese subsi die. De verdere uitwerking van grootschaligere plannen als het in ere herstellen van de wallen en het Ravelijn zullen nog iets langer op zich laten wachten, omdat hiermee ettelijke miljoe nen euro's zijn gemoeid. De ge meente Oostburg is inmiddels wel al druk bezig om ook voor deze plannen Europese en lan delijke subsidiebronnen te pro beren te vinden. HULST - In de openbare biblio theek van Hulst wordt aan staande donderdag een voor ronde voor de voorleeswedstrijd voor scholieren in Oost- Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Deze begint om 19.00 uur. Veertien voorleeskampioenen uit de regio lezen een fragment voor uit een door hen zelf geko zen boek. De kinderen zijn af komstig uit de groepen zeven en acht van de plaatselijke basis scholen. De school winnaars zijn: Car men Brouwer en Marit Aude- naerd (Axel), Marjolein de Det- ter (Clinge), Ninia Vermeulen (Heikant), Astrid van Roosma len, Lissa van Waes, Sander Compiet, Anouk Heitzman en Dorian Blommaert (Hulst), Ynske Taelman (Kloosterzan- de), Rosan Luijcks (Koewacht), Liselot Smulders (Sint Jan steen), Anne Scheerders (Vogel waarde), Michiel Acke (Zuid- dorpe). De twee winnaars gaan door naar de provinciale ronde, za terdag 20 april in Middelburg. De landelijke finale is op 15 mei in Utrecht. De standerdmolen van Retranchement vertoont de nodige gebreken, maar die worden binnenkort verholpen. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - De dorpsgemeenschap van Retran chement kan eindelijk uitzien naar het herstel van de trots van het dorp. De standerdmolen wordt weer in zijn oude glorie hersteld. Vanaf begin april wor den herstel- en conserverings- werkzaamheden uitgevoerd. De kosten van de restauratie wor den geraamd op bijna 350.000 euro. Na een storm van enkele jaren geleden, waarbij het monument bijna omver werd geblazen, werden enkele noodgrepen uit gevoerd in de vorm van steun balken en schoren om het geheel te ondersteunen en verder ver zakken te voorkomen. Enkele dagen geleden kreeg de gemeen te eindelijk een positief ant woord van het Rijk op een subsi dieverzoek dat medio vorig jaar al de deur uit ging. De raad ging al eerder akkoord met het her*- stel. Adriaensz Molenbouw uit Weert zal de restauratie uitvoe ren. Er wordt gerekend op een werkperiode van een jaar. De gebreken die nu verholpen moe ten worden, doen zich vooral voor op onderdelen die tijdens een opknapbeurt in 1982 nog goed genoeg werden geacht of om budgettaire redenen niet konden worden aangepakt. De molen van het grensdorp da teert uit 1643, toen er nog windrecht betaald moest wor den. Het is de laatste van de vele standerdmolens die ooit in West-Zeeuws-Vlaanderen te vinden waren. Het is tevens het oudste molentype in ons land. Karakteristiek De gemeente Sluis-Aardenburg kocht de molen in 1977 aan. Ka rakteristiek voor de streek wa ren de twee door middel van wieken op de bovenas aange dreven koppels stenen en de aanwezigheid van een pelwerk. De kap was oorspronkelijk met eikenhouten schaliën bedekt. De restauratie moet de molen weer maalvaardig maken en herstellen in de staat van voor de Tweede Wereldoorlog. Volgens Johan Gerrits van de gemeente Sluis -Aardenburg is het de bedoeling de molen na de restauratie meer te laten draai en. „De gemeente is op initiatief van de vereniging De Zeeuwse Molen druk bezig met de voor bereidingen voor de opleiding van een tweede molenaar. Tij dens het seizoen kan de molen dan meer opengesteld worden en draaien. Daarnaast zijn we in overleg met de provincie Oost- Vlaanderen voor het beginnen van een Interreg Ill-project. Er bestaan namelijk plannen om een grensoverschrijdende mo lenfietsroute op te zetten, waar in alle molens uit de streek kun nen worden opgenomen." Diep geschokt zijn we door het plotseling overlijden van mijn dierbare vriendin en ons nichtje NELLY DE KEIJSER Wij wensen Nico en de kinderen veel sterkte. Plony en Geerard Verdrietig en verbijsterd zijn wij dat na vele jaren van vriendschap is overleden NELLY DE KEIJSER Wij zullen haar erg missen en wensen Nico, kinde ren en kleinkinderen veel sterkte. Kees en Joke Brekelmans Coen en Yvonne Brekelmans Lotte Sonja en Peter van der Singel Vera en Daan Verdrietig en verbijsterd zijn wij na het overlijden van NELLY DE KEIJSER Wij wensen Nico, kinderen en kleinkinderen veel kracht en sterkte toe met dit grote verlies. Alexander en Anne-Marie Valentijn en Frederieke Eric en Petra Sabine Michel en Pascalle NELLY, altijd was je er om met gym te helpen. Voorde laatste keer. bedankt! Fijn dat ik je mocht kennen. Renesse, 2 maart 2002. Bep Hadala Geschokt zijn we door het plotseling overlijden van onze aerobicvriendin NELLY DE KEIJSER Wij wensen Nico, de kinderen en kleinkinderen veel sterkte. Maria van Strien Willy van Schelven Jeannette van den Hoek Desy van Damme Anjo van Burg Elly Klompe Hanneke Bos Ineke van Langeraad Tot ons verdriet is van ons heengegaan ons trouwe lid, mevrouw NELLY DE KEIJSER Haar vriendschap zullen we in de club missen. Kegelclub 'HEROVEMA' Zierikzee, 2 maart 2002. Na een kortstondige ziekte is toch nog onverwacht van ons heengegaan, mijn lieve zorgzame man, on ze vader, schoonvader, groot- en overgrootvader MARKUS BOUDEWIJN IJSEBAART echtgenoot van Sara Elizabeth Willemsen geboren 16 april 1914 overleden 3 maart 2002 Wij zijn dankbaar voor de goede en liefdevolle zor gen die hij in 'Ter Schelde' mocht ontvangen. Breskens: S. E. IJsebaart-Willemsen Cadzand: Betsie en Ko Huigh-IJsebaart Sonja en Ronald Kevin, Anouk Marco en Lia Breskens: Sonja en Anton Triou-IJsebaart Mate en Nancy Elze en Alexander 4511 HH Breskens, 5 maart 2002. Ringlaan 4, Kamer 309. Mijn man. onze vader en opa is opgebaard in het mortuarium van het Antonius Ziekenhuis te Oost burg. Gelegenheid tot afscheid nemen woensdag van 19.00-19.30 uur. De afscheidsbijeenkomst, waarvoor u wordt uitge nodigd, zal gehouden worden op donderdag 7 maart om 14.00 uur in 'Ter Schelde', waarna de be grafenis zal plaatsvinden op de algemene begraaf plaats te Breskens. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in 'Ter Schelde'. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Toch nog onverwacht is van ons weggenomen onze zwager en oom MARKUS IJSEBAART echtgenoot van S. Willemsen Familie Willemsen Neven en nichten Nee, hartfalen is géén ander woord voor hartinfarct of hartaanval. Hartfalen betekent dat de hartspier aan kracht heeft verloren De pompwerking van het hart is minder goed. En dat leidt tot een combinatie van verschillende klachten. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl Na een leven van zorg voor alles wat haar lief en dierbaar was, hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve zorgzame moeder, groot- en over grootmoeder ANNA MARIA VERKAART weduwe van Franciscus Wilhelmus Borsboom in de leeftijd van 85 jaar. Wij zijn dankbaar dat we haar zo lang in ons midden mochten hebben. Frank Borsboom Carla Borsboom-Kraaijeveld Samantha en Edwin Bart Lukas Frank en Elise Zierikzee, 2 maart 2002. Venkelstraat 20. Correspondentieadres: Van Lennepstraat 22, 3351 EW Papendrecht. Woensdag 6 maart is er van 19.30 tot 20.00 uur ge legenheid tot condoleren en afscheid nemen in de aula van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, Kon. Gustaafweg 2 te Zierikzee. De plechtige uitvaartdienst zal gehouden worden donderdag 7 maart in de St. Willibrorduskerk, Ho ge Molenstraat 86 te Zierikzee. aanvang 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de be graafplaats 'St. Barbara' aan de Grachtweg te Zie rikzee, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot condo leren in het Parochiecentrum, Mosselstraat 4 te Zierikzee. gemeente Wet op de Ruimtelijke Ordening toepassing artikel 15 Onderwerp Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele maken bekend dat door Gemeente Borsele. Stenevate 104451 KB Heinkenszand. een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor het plaatsen van een Abri, ten dienste van het openbaar nut. op een perceel aan het Kamilleplein, kadastraal bekend ge meente Borsele, sectie AH, nummer 4480/4465. Het bouwplan is in strijd met de voorschriften van het bestemmingsplan Heinkenszand "Over de dijk. fase Iomdat er ter plaatse van de bestemming verkeersdoeleinden geen bouwwerken ge plaatst mogen worden. Burgemeester en wethouders zijn ech ter voornemens vrijstelling te verlenen met toepassing van artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waardoor realisatie van het bouwplan alsnog planologisch wordt. Inzage Alvorens deze vrijstelling te verlenen ligt het bouwplan met in gang van 5 maart 2002 gedurende vier weken ter inzage op het gemeentehuis, afdeling Interne Zaken, Stenevate 10 te Hein kenszand. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 08.30-12.30 uur en donderdagavond van 17.00-22.00 uur. Zienswijze Gedurende de termijn van terinzageleggmg kunnen belangheb benden hun zienswijze over het voornemen om vrijstelling te verlenen naar keuze schriftelijk of mondeling naar voren bren gen bij het college van burgemeester en wethouders. Postbus 1,4450 AA Heinkenszand, tel. 0113-238383 Heinkenszand. 5 maart 2002 hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vnj gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken. Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. 020-626 44 36/giro 454000/www.a171nesty.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38