Kop noch staart aan stembiljet Slagwerker Arnold Marinissen in hoofdrol bij Zeeuws Orkest Kunstenaar Ivens maakt monument watersnoodramp Vandevijvere schildert muzikaal Verdachte verkrachting wil psychisch onderzoek Werkstraf voor veroorzaker van dodelijk ongeluk Waterschap kunst cultuur Kunstenaars spreken over figuratieve kunst door Ben Jansen Of de kiezer morgen in Midden- en Noord-Zeeland maar zo vriende lijk wil zijn twee stemmen uit te bren gen. Eén op een kandidaat voor de ge meenteraad en één op iemand uit de regio aan wie de kiezer zijn belangen in het waterschap Zeeuwse Eilanden toe vertrouwt. Het waterschap stelt in het kielzog van de gemeenteraadsverkie zingen een nieuwe algemene vergade ring samen. Het lijkt een kleine moeite na het stem men voor de gemeenteraad meteen even door te lopen naar het stemhokje van het waterschap. Toch ligt de uitoefe ning van dit democratische recht niet voor iedereen voor de hand. Zeeuwse Eilanden scoorde vier jaar geleden een opkomstpercentage van 48 procent. Dat was fors minder dan de 62 procent die een stem uitbracht voor de gemeen teraad. Met advertenties, huis-aan-huis be zorgde folders en praat- en vraagavon- den probeert het waterschap de kiezers zo ver te krijgen dat ze daadwerkelijk bijdragen aan de samenstelling van de algemene vergadering. De rekening die het waterschap alle inwoners van Mid den- en Noord-Zeeland jaarlijks pre senteert, is blijkbaar onvoldoende. Personenstelsel De ingewikkelde manier waarop het waterschapsbestuur wordt samenge steld, draagt waarschijnlijk niet bij aan de lust bij de kiezer zich bij de stembus van het waterschap te vervoegen. Het waterschap kent geen politiek lasten stelsel, maar een personenstelsel. Dat betekent dat een kandidaat dient te worden gekozen binnen de categorie waarvoor de kiezer stemgerechtigd is. Dit personenstelsel verklaart ook de merkwaardige vormgeving van het stembiljet. Om te voorkomen dat de kiezers min of meer automatisch hun stem uitbrengen op degene die boven aan staat, zijn de namen van alle kandi daten in een cirkel afgedrukt: er is kop noch staart aan. De algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden bestaat uit 35 personen. Ze zijn verdeeld in vier categorieën: onge bouwd (de eigenaren van grond - 6 ze tels), gebouwd (de eigenarep van ge bouwen - 8 zetels), ingezetenen (alle inwoners van 18 jaar en ouder - 15 zetels) en bedrijfsgebouwd (vertegen woordigers van bedrijven - 6 zetels). De zetels van deze laatste categorie wor den niet in de stemhokjes in dorpen en wijken ingevuld. Het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel kiest de vertegenwoordigers voor deze sector. VLISSINGEN - Een van ver krachting verdachte 33-jarige Vlissinger wordt mogelijk op nieuw door een psychiater on derzocht. Het Openbaar Minis terie en de man zelf vroegen gisteren in de hoger beroeps zaak bij het Haagse gerechtshof om een nieuw onderzoek omdat de gedragsdeskundigen het niet met elkaar eens zijn. De psychiaters verschillen van inzicht over het risico dat de man zich in een relatie opnieuw aan zijn partner vergrijpt. De Vlissinger tekende hoger beroep aan nadat hij door de rechtbank was veroordeeldtot twee jaar cel, aangevuld met tbs met dwangverpleging. De man ont kende zijn toenmalige vrien- ding veria-acht te hebben en was het niet eens met de tbs met dwangverpleging. Wel gaf de man toe zijn vrien- ding mishandeld te hebben en via de regenpijp en een dakraam haar huis te zijn binnengedron gen. De vrouw zei tussen 1993 en 1997 zes keer tot seks te zijn ge dwongen. De Vlissinger liet in een excuusbrief aan de vrouw met wie hij samen een kind heeft zelf het woord 'verkrachting' vallen. Tijdens de hoger beroepszaak kwam de man hier echter op te rug. ,,Het is dom van mij dat woord te hebben gebruikt", zei de Vlissinger. „Ik schreef die brief omdat ik met haar wilde praten over hoe wij verder zou den gaan.De man heeft inmid dels de illusie laten varen dat het met deze vriendin nog iets wordt. De strafzaak werd bijge woond door een vrouw met wie hij na zijn vrijlating elders in het land een nieuw leven wil begin nen. De aangifte van verkrachting heeft voor de Vlissinger grote gevolgen gehad. Hij verblijft reeds sinds mei 2000 in de cel. Zijn advocaat mr. H. Ter Brake vroeg de man in afwachting van het onderzoek van de psychiater op vrije voeten te stellen onder voorwaarde dat hij zijn ex- vriendin niet meer lastig valt. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak of de psychia ter opnieuw aan het werk kan en of de gevangenisstraf wordt op geschort. dinsdag 5 maart 2002 door Sheila van Doorsselaer KRUISDORP - De Hulster kun stenaar R. Ivens gaat het wa tersnoodmonument van de ge meente Hontenisse vormgeven. Het kunstwerk verrijst onder aan de dijk nabij Kruisdorp en zal volgend jaar, een halve eeuw na de watersnoodramp, worden onthuld. Het toekomstig watersnoodmo nument doet op het eerste ge zicht denken aan de mysterieu ze steenkring van Stonehenge in het Zuid-Engelse graafschap Wiltshire. Ivens gebruikt acht zuilen van groenachtige graniet (tropical green), ieder bijna drie meter hoog, die in een cirkel worden geplaatst. De totale oppervlakte van het monument meet tien bij tien meter. De binnenzijde van de zuilen wordt gezoet, dat wil zeg gen, glad gemaakt zonder dat het graniet gaat glanzen. In bladgoud komt op zes van de acht zuilen een strofe van een gedicht van kunstenaar C. Fer- ket over de Westerschelde. Op de overige twee zuilen komen, ook in bladgoud, de namen van de slachtoffers van de ramp in Hontenisse. De buitenzijde van de zuilen blijft ruw en wordt opgesierd met een afbeelding die in de steen wordt gehouwen. Zo ont staat een beeldverhaal in reliëf en wordt het monument ook meer tastbaar. Midden in de cir kel komen banken. Ivens zal zo snel mogelijk aan het werk gaan omdat hij zo'n zes maanden denkt nodig te hebben het mo nument te vervaardigen. Verbonden Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse, voorzitter van de commissie Herdenking Waters nood 1953, koos samen met de overige leden van de commissie, waaronder historicus G. Spon- selee, W. van Baarle (cultuur commissie) en drie getuigen van de ramp, A. Cammaert, L. van Dixhoorn en P. Everaert, het ontwerp van Ivens. Vogelaar voelt zich zeer verbonden aan de ramp. Ook in zijn geboortedorp Numansdorp vielen doden en hijzelf moest als tienjarige jon gen samen met zijn zusjes vluchten voor het water. De precieze locatie van het mo nument is de iets hoger gelegen kruising van de Zeedijk/Kruis straat en Kruisdorpsedijk. De grond is eigendom van water schap Zeeuws-Vlaanderen en is nu nog in gebruik als grondde- pot. Het schap is volgens Voge laar zeer positief over de nieuwe invulling van het gebied. De lo catie nabij Kruisdorp is niet toevallig gekozen. Het monu ment komt ongeveer in het mid den te staan van waar ooit het grondgebied van Hontenisse blank stond. Volgend jaar zal in de kerk van Hengstdijk een ex positie over de watersnood te zien zijn. ARNHEM - De militaire recht bank in Arnhem heeft een 50-ja- rige militair uit Grijpskerke veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een half jaar. De man veroorzaakte vorig jaar, terwijl hij onder in vloed verkeerde, een verkeers ongeluk waarbij een bromfiets ster om het leven kwam. Verder kreeg de automobilist een voor waardelijk rijverbod opgelegd van twee jaar. Het ongeval vond plaats toen de militair met een shovel met aan hanger de Middelburgseweg in Grijpskerke op wilde rijden. De man zag echter niet dat er een bromfietsster naderde. De be stuurster, een meisje van 17 jaar, kon het voertuig niet meer ontwijken en knalde tegen de laadbak aan. Ze overleed aan haar verwondingen. Eerder eiste justitie tegen de mi litair vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voor waardelijk. Het openbaar mi nisterie vond verder dat de man twee jaar lang geen auto mag besturen. Op het waterschapskantoor in Goes worden dozen met spullen voor de verkiezingsbureaus ingepakt. foto Willem Mieras kandidaten voor één zetel in de catego rie gebouwd. Ook het kiesdistrict Tho- len/Sint Philipsland heeft in deze twee categorieën één zetel. In beide sectoren dingen er twee kandidaten naar, Op Zuid-Beveland en Walcheren/Noord- Beveland is de keus ruimer. Maar daar zijn dan ook meer zetels te verdelen. Zestien kandidaten willen in aanmer king komen voor een van de vijf zetels die voor de categorie ingezetenen op Zuid-Beveland beschikbaar zijn en vier voor de drie zetels gebouwd. Voor het district Walcheren/Noord-Beve land staan tweeëntwintig kandidaten op het stembiljet voor de categorie ingezetenen (er zijn acht zetels) en twaalf voor de categorie gebouwd (drie zetels). Groenen Het is dit jaar mogelijk de laatste keer dat de algemene vergadering van het waterschap volgens het personenstel sel wordt samengesteld. Er is een wijzi ging van reglementen in de maak, waardoor in 2006 waarschijnlijk poli tieke partijen en andere groeperingen mogen deelnemen met lijsten, net zoals bij de verkiezingen voor gemeentera den, Provinciale Staten en de Tweede Kamer het geval is. Vooruitlopend daarop hebben de afgelopen weken al enkele belangenorganisaties en een po litieke partij de aandacht gevestigd op kandidaten die naar hun opvatting een stem verdienen. Zo presenteerden tien kandidaten die de steun van natuur- en milieubeschermingsorganisaties ge nieten, zich gezamenlijk als Groenen. Landbouworganisatie ZLTO probeer de gisteren met een advertentie van een halve pagina ook buiten de traditionele landbouwsector ongebouwd kandida ten aan de man te brengen. De SGP heeft in een huis-aan-huis bezorgde folder een aantal kandidaat-water schapsbestuurders warm aanbevolen. De waterschapsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn op 20 novem ber, de dag waarop bezuiden de Wester schelde ook de raadsverkiezingen voor de heringedeelde gemeenten 'worden gehouden. In de categorie ongebouwd valt alleen een keus te maken voor kiezers op Schouwen-Duiveland. Daar hebben zich twee kandidaten aangemeld voor de ene zetel die voor een vertegenwoor diger van de grondeigenaren in deze re gio beschikbaar is. In de andere regio's zijn er voor het ongebouwd evenveel kandidaten als zetels: één op Tholen/ Sint-Philipsland, twee op Zuid-Beve land en twee op Walcheren/Noord-Be veland. Op Schouwen-Duiveland valt verder te kiezen uit drie kandidaten voor één in de categorie ingezetenen en uit vijf door Jan-Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest zet tijdens de komende voorjaarstournee het slagwerk in de schijnwerpers. Op 7, 8 en 9 maart treedt het orkest op met Arnold Marinissen, die in bin nen- en buitenland bekendheid geniet als slagwerker. Marinis sen neemt de solopartijen voor zijn rekening in het Paukencon- cert van Jaromir Weinberger en het Concert voor Slagwerk en Orkest van Richard Rodney Bennett. Arnold Marinissen (35) is af komstig uit Middelburg. Hij studeerde op de Muziekschool in die stad en voltooide zijn op leiding aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag, waar hij in 1991 afstudeerde als beste examenkandidaat van het jaar. Het is niet voor het eerst dat Ma rinissen met het Zeeuws Orkest op de planken staat. In zijn stu dententijd nam hij regelmatig de slagwerkpartij voor zijn re kening als het orkest moest op treden. Maar de solistenrol die hem nu wordt toebedeeld is een primeur. Vlak voor de eerste gezamenlij ke repetitie van orkest en solist, afgelopen zaterdag, legt Mari nissen uit wat volgens hem de VLISSINGEN - De kunstenaars Johnny Beerens uit Breskens, Reynier de Muynck uit Goes en Kees de Valk uit Middelburg gaan donderdag 14 maart een ontmoeting aan met het pu bliek. Het Centrum voor Kunsteduca tie Vlissingen heeft ze uitgeno digd voor een avond met als the ma: de hedendaagse figuratieve kunst. Door middel van het aan stippen van verschillen en over eenkomsten in hun werk, wordt de aanwezigen het een en ander duidelijk gemaakt over de mo gelijke benaderingen van het thema. Gespreksleider is Nico Out. De ontmoeting vindt plaats in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen en begint om 19.45 uur. Slagwerker Arnold Marinissen. bekoring is van het slagwerk. „Als kind speelde ik dwarsfluit. Later drumde ik in een bandje en ik heb ook nog een tijdje met een trommel voor mijn buik ge lopen in het muziekkorps. Dus het slagwerk heeft altijd wel ge trokken. Het besluit om er mijn beroep van te maken werd inge geven door de enorme rijkdom aan klankkleuren die het slag werk je te bieden heeft. Daar ben ik uiteindelijk voor geval len. Voor ieder onderdeel van je instrumentarium moet je weer een andere feeling zien te ont wikkelen en dat is boeiend. Een tremolo op een marimba vraagt een heel ander toucher dan een tik op de triangel. De marge waarbinnen een slagwerker vertrouwd moet zien te raken met zijn instrumentarium is stukken groter dan die van bij voorbeeld een pianist." Invloeden Het gebruik van slagwerk is in de tweede hel ft van de achttien de eeuw, door Turkse invloeden, het West-Europese symfonieor kest binnengesijpeld. Sindsdien werd het door componisten gaandeweg steeds serieuzer ge nomen. De pauken, de trom mels, de bekkens en de gongs doorliepen als het ware een emancipatieproces. Componis ten die wilden experimenteren met klank, ontdekten dat slag instrumenten daar een rijk en gevarieerd hulpmiddel bij kon den zijn. „Bij Gustav Mahler was het slagwerk aan het eind van de negentiende eeuw al niet meer weg te denken", vertelt Arnold Marinissen. „En tegenwoordig bestaat er een compleet reper toire aan composities die speci aal voor slagwerk zijn geschre ven. Dat repertoire strekt zich uit over een periode van zo'n ze ventig jaar. Als een slagwerker al die stukken zou willen uit voeren, heeft hij een mensenle ven nodig." De stukken die Marinissen met het Zeeuws Orkest gaat uitvoe ren, lopen qua karakter sterk uiteen. Het Paukenconcert uit 1939 van de in 1967 overleden Jaromir Weinberger noemt hij 'heel traditionalistisch'. Het doet volgens Marinissen soms nog aan het late werk van Beet hoven denken. Weinberger werd in 1896 in Praag geboren en ves tigde zich op latere leeftijd in de Verenigde Staten. Het Concert voor Slagwerk en Orkest van de Brit Richard Rod ney Bennett (geboren in 1936) is nog geen vijftien jaar oud. Met foto Lex de Meester de uitvoering door het Zeeuws Orkest beleeft het stuk zijn Ne derlandse première. Klankleur Bennett heeft in dit werk veel nadruk gelegd op klankkleur, zegt Marinissen. „Ondanks het feit dat er veel ongestemd slag werk - trommels, bekkens - in voorkomt, is het een zeer melo disch geheel waarin het accent minder op het ritme ligt." Marinissen roemt de 'transpa rantie' van het muziekstuk. „Het is heel open geschreven, en er is een evenwichtige verdeling tussen het aandeel van de solist en dat van de overige orkestle den. Het slagwerk eist niet alle aandacht op. Het samenspel staat bij Bennett voorop." Voorjaarsconcerten Zeeuws Or kest: donderdag 7 maart: Con certzaal, Middelburg; vrijdag 8 maart: Scheldetheater, Terneu- zen; zaterdag 9 maartGrote Kerk, Goes. Aanvang steeds 20.00 uur. Programma: Wein berger: Paukenconcert; Ben nett: Concert voor Slagwerk en Orkest; Ravel: Pavane pour une enfante défunte; Dvorak: Zes Slavische Dansen. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van Joan Berkhemer. doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - In de schilderijen van de Vlaamse kunstenaar Bart Vandevijvere zit muziek. Als hij schildert, luistert hij naar moderne muziek van componisten als John Cage, Morton Feldman en Lucien Goethals. Zijn abstracte schilderijen zijn te beschouwen als geverfde equivalenten van hun werk. De titels van Vandevijveres schilderijen, waarvan er op het ogenblik tien te zien zijn in kunstcentrum deWillem3 in Vlis singen, spreken voor zich. 'Giacinto Scel- si' heet een tweeluik - één wit en één zwart schilderij - naar de Italiaanse compo nist wiens werk verwantschap heeft met dat van Feldman en Cage. De twee mooi ste werken van de expositie zijn getiteld 'Music for a painter' en 'Korte improvisa tie'. Het is wat te gemakkelijk te zeggen dat de genoemde componisten abstracte muziek maken en Vandevijvere abstracte schilde rijen. De overeenkomst gaat wel iets die per. Componisten als Cage, Feldman en Scelsi beschouwden klank als een objec tief gegeven, losstaand van de wil van de componist. Dat betekent dat toeval in hun werk een belangrijke rol speelt. Ook Van devijveres werk beweegt zich tussen de polen controle en toeval. Hij zegt te zoe ken naar de verhouding tussen beweging, verloop, traagheid, improvisatie en toe val. Dissonanten Dat resulteert in schilderijen (acryl op canvas) die op het eerste gezicht vrij streng zijn in hun abstractie. De schilde rijen zijn bijna monochroom, zoals de zwarte en de witte Scelsi, of er is een pa troon zichtbaar, bijvoorbeeld van hori zontale en verticale bewegingen. Maar altijd blijft de hand van de schilder zicht baar. Lijnen zijn nooit langs een lineaal getrokken, altijd blijven vuiltjes, druipers en verfstreken zichtbaar. Soms miniem, soms overduidelijk. Het schilderij 'Music for a painter' laat verticale banen zien in lichtblauw, maar als kronkelige rivie ren gaan daar twee donkerblauwe banen doorheen. En rechtsonder heeft het schil derij een aantal rode verfspatten. Dit zou je het 'goed laten klinken van disso nanten' kunnen noemen, iets wat Vande vijveres favoriete componisten graag doen. De 'Korte improvisatie' is precies wat de titel belooft. In een patroon van oranje rondingen op zwart is de brede schilders kwast ineens eventjes wild uitgeschoten, midden in het tafereel. Dat is het accent dat een saxofonist zou kunnen plaatsen als hij even afwijkt van de noten op zijn partituur. Tuinstoel Vandevijvere exposeert in W#AK zaal 2 van het Vlissingse kunstcentrum, in zaal 1 hangen foto's van Luk Berghe, een andere Vlaming. In februari en september vorig jaar trok hij met een witte plastic tuin- Op de abstracte schilderijen van Bart Vandevijvere blijft altijd de hand van de schilder zichtbaar, zoals in de verfspatten rechts op dit doek. foto Lex de Meester stoel op zijn rug door Vlissingen. Hij vroeg voorbijgangers op zijn stoel plaats te ne men en fotografeerde ze tegen een Vlis- sings decor. Het resultaat van zijn 'Social Urban Project - Global Plastic Chair' is nu te zien: meer dan tweehonderd foto's. Communicatie is een belangrijk thema van Berghe. Zijn simpele vraag bracht hem in contact met Vlissingers (of toeris ten) van allerlei slag en ze zijn allemaal op precies dezelfde manier gefotografeerd. De foto's moeten het niet hebben van com positie, technische perfectie of portret kunst. Het zijn slechts kiekjes. Als geheel doen ze verslag van Vlissingen en rondlo pend ontstaat de neiging verbanden te zoeken en de gedeeltelijk afgebeelde loca ties exacter voor de geest te halen. In die zin betrekt Berghes project mensen bij de stad Vlissingen. Het werkt ook an dersom. De gefotografeerden kunnen him foto gratis komen ophalen in deWil- lem3. Berghe weet zodoende een publiek naar het kunstcentrum te trekken dat daar gewoonlijk niet snel zal komen. Om dat de af te halen foto's onder de geëxpo seerde exemplaren zijn opgehangen, kan worden vastgesteld dat in de eerste weken van de tentoonstelling al meer dan de helft van de geportretteerden is langsge- weest. Expositie: schilderijen Bart Vandevijvere en fotoportretten van Luk Berghe, t/m 14 april in deWillem3 in Vlissingen, open do- zo van 12-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36