PZC Wachtlijst RIO is onacceptabel Axelse Vlakte is weinig populair 11 Vernielde flitspaal snel weer in bedrijf Protest tegen huizen cr w in polder Biervliet Project Kanaalzone biedt verbeteringen van woonomgeving Broomchemie vecht voor vlamvertrager Officier wijst beroep tegen snelheidscontrole af Directeur pleit voor ander subsidiesysteem om sneller te kunnen werken ■h'ïkihJL& ..il zeeuwse almanak Spaarlamp ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 5 maart 2002 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De officier van justitie in Middelburg wijst het beroep van de 450 mensen af die vorig jaar zomer in de Axel- sestraat in Terneuzen tijdens een snelheidscontrole tegen één of meer bekeuringen aan liepen. Tien van de chauffeurs zijn bij de kantonrechter in be- justitie was de controle wel roep gegaan tegen die beslis sing. Dat zegt woordvoerster E. Boot van het Openbaar Mi nisterie. Volgens de officier van degelijk rechtmatig, in tegen stelling tot het pleidooi dat de Terneuzense advocaat W. Suij- kerbuijk namens een aantal bekeurden hield op de hoorzit ting eind vorig jaar. De politie deelde tijdens de ra darcontrole in de Axelsestraat ruim zevenhonderd bekeurin gen uit. Vierhonderdvijftig mensen dienden een beroep schrift in bij justitie. De rode draad in hun bezwaren was, dat ze de borden niet had den gezien die een maximum snelheid van dertig kilometer per uur voorschreven. „Mensen moeten zelf alert zijn op eventuele verkeersborden die ergens staan. Doen ze dat niet, dan is het risico voor hen zelf", verwoordt parketwoord voerster Boot het standpunt van justitie. Volgens haar kunnen er nog tot half maart beroepen tegen het besluit binnenkomen. De ter mijn om in beroep te gaan bij de kantonrechter is zes weken. door René van Stee TERNEUZEN - Directeur M. van den Bergh van het Regio naal Indicatieorgaan (RIO) Zeeuws-Vlaanderen vindt het onacceptabel dat momenteel ruim zevenhonderd mensen op een wachtlijst staan voor een in take-gesprek bij het RIO. Hij reageert hiermee op een brandbrief van de Oostburgse CDA-fractievoorzitter L. Flik- weert, waarin zij dezelfde pro blematiek aan de orde stelt. Ook vraagt zij om actie van het Oost burgse college van B en W en haar collega-raadsleden. RIO's hebben als belangrijkste taak het bepalen of iemand in aanmerking komt voor verple ging of zorg. Van den Bergh vreest dat de wachtlijst nog lan ger wordt als op zeer korte ter mijn geen maatregelen worden genomen. Hij pleit daarom voor verandering van het subsidie systeem. Het RIO werkt nu nog op basis van de financiële bij drage van ruim 0,7 miljoen euro door de zeven deelnemende Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Met dit budget moet het RIO al zijn werk doen. Overzichtelijker Van den Bergh hoopt dat de ge meenten besluiten over te gaan op een systeem van 'output-fi nanciering', waarbij op basis van gemiddelden in voorgaande jaren een schatting wordt ge maakt van het aantal toekom stige indicaties. „Dit systeem is overzichtelijker omdat een der gelijke inschatting ons niet voor de bijna onoverkomelijke pro- Diefstal koper in Terneuzen TERNEUZEN - Dieven hebben afgelopen weekeinde, tussen zaterdag en gisteren, uit een bedrijfspand aan de Ambachts straat in Terneuzen een onbe kend aantal kilo's koper wegge nomen. De daders hebben uit een niet afgesloten loods drie zakken en een bak, allemaal gevuld met koper, gestolen. Tevens werden er vanaf het afgesloten terrein twee bakken met koper wegge nomen. Het schadebedrag is on bekend. (Advertentie) g OPEN HUIS P A 0)n mannequins £7? tonen de mode <Z3 van 4 Zm 9 mrt mode design Vlissingen blemen stelt waar we nu mee worden geconfronteerd. Op ba sis van betaling per indicatie weten ook de gemeenten waar ze aan toe zijn", aldus Van den De vorming van één RIO voor heel Zeeland kan volgens Van den Bergh ook bijdragen aan de oplossing van de gerezen pro blemen. Onder meer de bunde ling van gezamenlijke kennis, automatisering en de boek houdkundige en administratie ve werkzaamheden moeten zor gen voor lagere overheadkosten en betere service. „Dat kan bij voorbeeld betekenen dat we voor iedereen na de middag be reikbaar blijven. Ook de werk druk voor onze indicatie-advi seurs kan aanzienlijk dalen, hetgeen de kwaliteit van hun werk weer ten goede komt", al dus Van den Bergh. Bij de moge lijke vorming van een Zeeuws RIO blijft hij voorstander van dienstverlening op locatie. „In een sterk vergrijzend gebied als Zeeuws-Vlaanderen is het zaak zo dicht mogelijk bij onze cliën ten te blijven", licht hij toe. Van den Bergh verwacht dat het wegwerken van de wachtlijst nog zeker een jaar duurt. Als er niet wordt overgegaan op out put-financiering vreest hij een nog grotere stagnatie. Het RIO neemt meer dan vijfduizend in- dicatiebesluiten per jaar. Om de nu gerezen problemen het hoofd te bieden worden binnenkort twee nieuwe indicatie-advi seurs aan het huidige team toe gevoegd. Het ziet er niet naar uit dat zich snel nieuwe bedrijven melden voor een plekje op de Axelse Vlakte. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Het nieuwe industrie- en haventerrein op de Axelse Vlakte is niet in trek bij bedrijven. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat op korte termijn nieuwe bedrijvigheid in het gebied wordt ontplooid. De onderhandelingen met het Oosten rijkse cementbedrijf Wiget over de aan koop van 2,3 hectare haventerrein waar jaarlijks 600.000 ton aan bulkgoederen zouden worden overgeslagen, zijn on langs gestaakt. Vice-voorzitter R. Bar- bé van het havenschap Zeeland Sea ports verwacht niet dat ze nog worden opgestart. Ook een aangekondigde uit breiding van het terrein van Avesta Po- larit (voorheen Outokumpo) is voorals nog niet doorgegaan. De Axelse Vlakte, drie jaar geleden nog uitgebreid met een dokhaven en een 225 meter lange kade die in totaal zo'n 11 miljoen euro kostte, dreigt te verwor den tot een strategische reserve voor het havenschap. Ook al, omdat binnen het schap stemmen opgaan om de wes telijke kanaaloever, het gebied ten noorden van de kern Sluiskil, op zeer korte termijn gereed te maken voor in dustriële en havengebonden activitei ten. Vorig jaar besloot het havenschap een marktstudie te laten uitvoeren naar de ontwikkeling van het gebied. De re sultaten van die studie worden binnen kort bekendgemaakt. Analyse De studie levert bouwstenen aan voor het nieuwe acquisitie-en marketingbe leid dat het havenschap wil gaan voe ren. Met het oog op die marktgerichte aanpak van het schap werd ook al een sterkte/zwakte-analyse gemaakt van de verschillende beheersgebieden van het schap. Anderhalf jaar geleden nog wilde ha venschap voorzitter D. Bruin- ooge de boer op met de Axelse Vlak- te/Autrichepolder, maar economische ontwikkelingen in de regio hebben de positie van dat gebied eerder verzwakt dan versterkt. Enkele maanden geleden werd bekend dat Hydro Agri Sluiskil voorlopig geen nieuwe grote energiecentrale gaat bou wen. Die centrale zou een centrale rol vervuld kunnen hebben bij de komst van duurzame, schone bedrijvigheid op de Axelse Vlakte. Voorts ligt het zwaar tepunt van nieuwe economische initia tieven in Zeeuws-Vlaanderen niet aan weerszijden van het kanaal Gent-Ter- neuzen, maar juist bij de Braakmanha ven. Daar wordt deze zomer een nieuw logistiek park in gebruik genomen (dertig hectare groot), begint Oil Tanking Ghent rond dezelfde tijd op de Mosselbanken nieuwe activiteiten en is inmiddels een short-seaterminal in ge- foto Peter Nicolai bruik. Barbé is van mening dat de wes telijke kanaaloever, met goede ontslui tingsmogelijkheden via de weg, spoor en kanaal, meer ontwikkelingspotentie heeft dan de Axelse Vlakte. „Punt is alleen dat we eens moeten op houden de Kanaalzone per segmentje, per gebiedje te bekijken. Na de herin deling is er sprake van nog één gemeen te, dat zal het werk van het havenschap ook vergemakkelijken. Als uit de eerder genoemde studie blijkt dat we met de westelijke kanaaloever marktverken ningen moeten doen, wil dat nog niet zeggen dat we de Axelse Vlakte het predikaat 'strategische reserve' gaan geven. We blijven zoeken naar kandi daten. Het feit dat het gebied nog steeds op de shortlist van een multinational staat duidt erop dat er wel belangstel ling voor het gebied blijft. Ook hoefijzerfabriek Kerckhaert uit Vogel waarde, ook geen kleintje, heeft be langstelling getoond. Nee, het feit dat er aan de kade nog geen schip heeft ge legen, wil niet zeggen dat het schap on verstandig heeft gehandeld. We hebben voor de markt uit geïnvesteerd. We hadden het geld en dat is niet wegge gooid", aldus Barbé. door Harold de Puysseleijr STOPPELDIJKVEER - De ver nielde flitspaal langs de rijks weg 61 ter hoogte van Stoppel- dijkveer wordt binnen enkele dagen hersteld. Dat zegt politie woordvoerder H. van Opdorp. De flitspaal was na een eerdere vernieling een jaar lang buiten gebruik en pas sinds kort weer in bedrijf. Vandalen legden de paal het afgelopen weekeinde met grof geschut opnieuw om. De politie kan er geen uitspraak over doen of de plegers van de vernieling dezelfden zijn die het vorig jaar op de flitspaal hadden gemunt. Het enige dat Van Opdorp over de daders kan melden, is dat het vermoe delijk om Zeeuws-Vlamingen gaat. De aangerichte schade be draagt tussen de 2 5 0 0 en de 4500 euro. De politiewoordvoerder noemt het een trieste zaak dat flitspa len in de streek keer op keer doelwit van vernieling zijn. „Want het doel dat we nastreven met de snelheidscontroles is het verkeer veiliger te maken. Het is jammer dat de mensen die de flitspalen vernielen niet van het belang daarvan doordrongen zijn." De vernielers smaken volgens Van Opdorp niet het genoegen dat de apparatuur een jaar bui- De flitspaal langs de N61 bij Stoppeldijkveer hangt er nu nog armetierig bij, maar wordt snel hersteld, zegt de politie. foto Wim Kooyman ten gebruik blijft, zoals na de vorige vernieling. Politie en jus titie hebben landelijk besloten vernielde flitspalen zo snel mo gelijk te laten repareren. Dat ge beurt met de flitspaal nabij Stoppeldijkveer ook. Los daarvan beraadt de politie zich de komende tijd op de vraag hoe nu verder om te gaan met de flitspalen. „We denken na over maatregelen om meer toezicht te kunnen houden op de apparatuur. Mogelijk kiezen we een andere plaats voor de flitspaal, waar meer sociale controle is." Ook betrekt de po litie in haar overwegingen de mogelijkheid om de flitspaal ge heel op te doeken. Een tweede flitspaal die lang durig buiten gebruik is geweest na een vernieling, die langs de Langeweg ter hoogte van Absdale, komt een dezer dagen ook opnieuw in gebruik. Deze paal is in verband met de aanleg van een parallelweg naast de Langeweg een eindje ver plaatst. door René van Stee BIERVLIET - Natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje en een groep inwoners van Bier vliet, gesteund door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), willen geen uitbreiding van Biervliet met 22 woningen in de Kleine Zoute Polder. Zij hebben bij de rechtbank in Middelburg om een voorlopige voorziening gevraagd om er voor te zorgen dat de bouw activiteiten worden stopgezet tot de bezwaarprocedure is af gerond. De bezwaarmakers noemen de 'puistvormige' uitbreiding van dorpen in laaggelegen open pol dergebied ouderwets. Ze vinden het daarom onbegrijpelijk dat de gemeente Terneuzen, in een tijd waarin het 'organisch groei en' van dorpen wordt gepropa geerd en water het leidende principe is voor ruimtelijke or dening, plompverloren een nieuwe wijk aan de dorpskern wil plakken. Ook zijn ze niet te spreken over het feit dat de hoogstamfruitboomgaard op de bouwgrond al was gekapt, voor dat de gemeente de bewoners en 't Duumpje in kennis had ge steld van het verlenen van de door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De woonom standigheden in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone zijn de voorbije tien jaar aanmerkelijk verbeterd. De uitstoot van scha delijke stoffen in de lucht, het water en de bodem is fors terug gebracht. De grote, vooral chemische, be drijven hebben het voorbije de cennium voor tientallen milj oe nen gestoken in technische voorzieningen, waardoor uit stoot van kwalijke stoffen aan merkelijk kon worden geredu ceerd. Daarnaast werd de bedrijfsvoering bij de meeste bedrijven veiliger. Zonder het Ruimtelijke Ordenings- en Milieuproject Kanaalzo ne Zeeuws-Vlaanderen (ROM- project), dat dit jaar formeel wordt afgesloten, hadden die resultaten nooit geboekt kun nen worden. Gedeputeerde A. Poppelaars van milieu, de laatste drie jaar voorzitter van de stuurgroep die het project initieert, is ervan overtuigd dat het project zijn nut heeft gehad. Zeker op het gebied van ruimte lijke ordening en op milieuvlak. Mislukking Daar staat tegenover dat het ROM-project ook gedeeltelijk als een mislukking kan worden beschouwd. In het in 1992 ge formuleerde plan van aanpak voor het project werden vier vrij ambitieuze projecten opgeno men die geordend konden wor den onder infrastructurele maatregelen. Van die vier, de aanleg van een tunnel bij Sluiskil', de aanleg van een doorlopende noordzuidverbin- ding tussen de Westerschelde- tunnel en België, de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneu zen en de aanleg van een spoor lijn op de oostelijke kanaaloe ver tussen de Axelse Vlakte en Zelzate, is er geen enkele gerea liseerd en is een eventuele aan leg nog niet eens in beeld. „Wat betreft de infrastructurele projecten is de lat duidelijk te hoog gelegd. Probleem was dat bij alle deelprojecten in de an dere beleidsvelden de ministe ries - zeker VROM - nauw be trokken waren. De minister van Verkeer en Waterstaat daaren tegen heeft over dit project nim mer met ons overleg gevoerd. Dat is een manco geweest", zegt Poppelaars. Samenvattend vindt hij dat twee zaken prima hebben uitgepakt. „We hebben vrij veel geld uitgegeven aan de sloop van verschillende buurt schappen (Boerengat, Axelse Sassing, Koegorsstraat), zo'n 9 miljoen euro: die buurtschap pen zijn verdwenen." Pluspunt „De bewoners zijn elders ge huisvest en door het verwij de ren van de bebouwing hebben we de bedrijven in de directe omgeving ruimte om uit te brei den geboden. Dat we dat gedaan hebben pakt nu goed uit, zeker in de buurt van Dow bij Terneu zen, met de ontwikkeling van het logistiek park en de Mossel- banken. Een tweede pluspunt is dat we met alle bedrijven in het gebied bindende afspraken hebben gemaakt over milieu- investeringen en bedrijfsmi lieuplannen." De kritiek - ook uit de kringen van de Zeeuwse Milieufederatie - dat de natuur er binnen het project karig vanaf is gekomen vindt Poppelaars best begrijpe lijk. „Ik vind het alleen spijtig dat de ZMF lopende het proces is afgehaakt. Mogelijk was de natuur dan beter aan zijn trek ken gekomen. Neemt niet weg dat de ecologische verbindings zone in de Kanaalzone er wel degelijk komt. De grondverwer ving voor deze groen-blauw gordel is wat moeilijk verlopen, maar er zit nu schot in. Ik hoop dit jaar bij Westdorpe de eerste boom voor het dorpsbos te kun nen planten. De dienst Lande lijk Gebied is verder al geruime tijd bezig met het aanleggen van een krekengebiedje. Ook dat wordt afgerond." De stuurgroep ROM-project Kanaalzone bespreekt woens dag 6 maart het slotdocument van het project. door René van Stee TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen gaat naar de rech ter om een productieverbod van minister Pronk (milieu) aan te vechten. Ook wil het bedrijf de inmiddels geleden schade ver halen. De minister verbood vorige week de productie van de om streden vlamvertrager FR-720. De broomhoudende vlamver trager zou mogelijk gevaar op leveren voor mens en milieu. Volgens technisch manager J. van der Wal van Broomche mie slaat Pronk met het verbod Advertentie I Waterschap 6 maart 2002 voor natuur! kapvergunning. Verder vinden ze het 'te gek voor woorden' dat de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van de wo ningen al in volle gang zijn, ter wijl de bezwaarprocedure nog niet is afgelopen. Vestingstad Met de bouw van woningen op het graslandperceel wordt niet alleen een waardevol Zeeuws landschap met bijbehorende natuurwaarden onherstelbaar aangetast, het plan doet ook af breuk aan het karakteristieke cultuurhistorische karakter van de vestingstad Biervliet, zo menen de bezwaarmakers. Zij vinden dat er ook geen recht wordt gedaan aan de uitgangs punten van de Rijksnota Belve dère, waarin West-Zeeuws- Vlaanderen eveneens als zoda nig wordt aangemerkt. „Het ruimtelijk beleid zou zich hierop moeten richten. Ook de vragen waarom Biervliet 22 wo ningen behoeft en waarom op die locatie, worden door de ge meente niet beantwoord. Reden te meer om juist in een Belvedè- regebied te pleiten voor het con cept 'organisch groeien'. Het 'aanplakken' van deze nieuwe woonwijk past absoluut niet in dit concept." (Advertentie) BODE BASLER JOBIS GEIGER mode HAUBER design -Vlissingen O"1 ("DN een slag in de lucht, omdat we tenschappelijk onderzoek van het bureau Notax aantoont dat dergelijke gevaren niet te ver wachten zijn. Het RIVM conclu deerde dat op basis van de aan geleverde informatie geen uitsluitsel kan worden gegeven over de aard en de omvang van de risico's en verdere informatie of testen noodzakelijk zijn. „Het is onbegrijpelijk dat der gelijke gelegenheidswetgeving tot stand is gekomen, die ook nog eens in strijd is met de Wet Milieugevaarlijke Stoffen. Er is nu in Nederland een verbod af gekondigd voor een product, dat in andere Europese landen en in de rest van de wereld door de concurrentie vrijelijk gepro duceerd en verhandeld kan worden", aldus Van der Wal. Vergunning Van der Wal heeft voorts met verbazing geconstateerd dat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zeeland enige maan den geleden wel een tijdelijke vergunning voor de productie van F(lame)R(etardant)-720 hebben verleend. Deze beslis sing wordt door Pronk terugge draaid. Het verlenen van de genoemde vergunning wordt overigens op dinsdag 12 maart bij de rechter aangevochten door milieuorganisatie Green peace en het ministerie van VROM op basis van de Wet Mi lieubeheer. Het blijkt verder dat de ver bodsmaatregel in strijd is met Europese wetgeving. De Euro pese Commissie heeft op 12 fe bruari laten weten het verbod niet gerechtvaardigd te achten in het licht van dringende rede nen als de menselijke gezond heid. De Tweede Kamer voelt Pronk donderdag over dit on derwerp aan de tand. Het komt nogal eens voor dat een mooi gebaar, zo goed be doeld, niet begrepen wordt. Het nutsbedrijf Delta dat de zer dagen gratis spaarlam pen aan haar clientèle ver strekt weet daar van mee te praten. Dat bleek wel uit de reactie van die inwoonster van Zaamslagveer toen de post bode met de gratis spaarlamp in de hand bij haar aanbelde. Ik hoef die lamp van Delta niet, was haar reactie. Waar om niet, wilde de postbode weten. „Wel", antwoordde ze, „ik heb van de week al zeven keer gebeld dat de lantaarnpaal in de straat niet brandt. En nu komen ze eindelijk met een lamp, moet ik hem zelf nog indraaien ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35