Russische kerk boos op Vaticaan PZC PZC Ibrahim Rugova, van boeddha tot eerste president Kosovo Vlaardingen is een klein beetje Amerika in verkiezingstijd Herstructurering bisdommen zet kwaad bloed in Moskou Commissie-Van Traa is derde verdachte in zaak koningskoppel 5 maart 1952 dinsdag 5 maart 2002 door Joost Bosman Hartelijk zijn de relaties tus sen de Russisch-orthodoxe en de rooms-katholieke kerk nooit geweest. Maar met de rel die zich momenteel afspeelt tus sen de Heilige synode in Moskou en het Vaticaan, lijkt toenade ring verder weg dan ooit. Dat geldt ook voor een bezoek van de paus aan Rusland, die de kleine katholieke gemeenschap in dat land afgelopen weekein de toesprak via een videover binding met Moskou. Vorige maand besloot het Vati caan de sinds 1991 bestaande rooms-katholieke bisdommen in Rusland te herstructureren tot volwaardige diocesen met aan het hoofd een metropoliet. De Heilige synode van de Rus sisch-orthodoxe kerk stond di rect op zijn achterste benen. Het hoofd van de kerk patriarch Aleksi II beschuldigde het Vati caan ervan zieltjes te willen winnen onder de Russisch- orthodoxe bevolking. De nieu we structuur zou de rooms- katholieke gemeenschap in Rusland (ruim een half miljoen zielen op een bevolking van 145 miljoen) immers behoorlijk wat meer armslag geven en efficiën ter kunnen laten werken. De Russisch-orthodoxe kerk is als de dood voor buitenlandse kerkgenootschappen, die sinds het uiteenvallen van de Sovjet unie Rusland overspoelen. Het wegvallen van het communisme en de desolate toestand waarin het land kwam te verkeren, bleek een vruchtbare bodem voor vele westerse religieuze ge meenschappen en sekten. De or thodoxe kerk beschuldigt veel genootschappen er (niet altijd ten onrechte) van, slechts een dekmantel te zijn voor crimine le activiteiten. Collaboratie Tegelijkertijd heeft de kerk zichzelf geblameerd door de de cennialange collaboratie met communistische regimes. Door het monopolie dat de Russisch- orthodoxe kerk daarmee ver wierf, werd ze lui, hoefde de kerk niet actief naar buiten te treden en kon er geen werkelijke gemeenschap van gelovigen groeien. Toen in 1991 de vloed golf aan evangelisatiegemeen schappen in Rusland op gang kwam, was de kerk daarop geenszins voorbereid. Intussen draaien de propagan damachines op volle toeren. Vi ce-voorzitter Mark van de afde ling binnenlandse betrekkingen van het Moskouse patriarchaat waarschuwde onlangs dat het conflict de verhoudingen tussen de beide kerkgenootschappen 'minstens tien jaar terugwerpt in de tijd'. „Het gesprek voort zetten is onder de huidige om standigheden zinloos. In de po litiek van het Vaticaan px-oeven wij een agressieve missie", ful mineerde de aartsabt. Expansie Zijn collega Vsjevolod Tsjaplin van buitenlandse betrekkingen drukt zich nog sterker uit. „Het Vaticaan gaat de weg van de ex pansie op. Hoewel de kerk kort geleden nog beloofde geen mis sie te bedrijven in Rusland, is de realiteit anders. In veel tehuizen in Rusland worden orthodox ge doopte kinderen opgevoed in een rooms-katholieke geest. Dat werk wordt afgeschermd van de plaatselijke geestelijken en autoriteiten. In woorden noemt de katholieke kerk ons een 'zusterkerk', maar in wezen beschouwt ze ons als tweede rangs christenen. Ze willen ge woon met ons concurreren, maar daar zijn wij klaar voor", verklaart Tsjaplin strijdvaar- dig. Patriarch Aleksi hield afgelo pen zaterdag, voorafgaand aan de pauselijk toespraak, een ere dienst in het Kremlin, die zeker niet toevallig was gewijd aan de zeventiende eeuwse patriarch Germogen. Deze martelaar leidde de Russisch-orthodoxe kerk toen Rusland leed onder een invasie van het katholieke Polen. Met zijn brieven vanuit de gevangenis steunde hij het moreel van het Russische verzet, dat uiteindelijk de Polen ver dreef. Germogen zelf stierf de hongerdood. Aleksi beklaagt zich er onder meer over, dat hij voor een vol dongen feit werd geplaatst en niet vooraf door het Vaticaan óp de hoogte was gebracht van de herstructurering. De pauselijk ambassadeur betreurt het op zijn beurt dat hem twee weken achtereen de toegang tot het Heilige Danilovski-klooster in Moskou werd geweigerd, zodat hij niet de kans kreeg om de za ken uit te leggen. Bovendien, zo zegt het Vati caan, zijn wij niet uit op uitbrei ding van de katholieke gemeen schap, maar herstellen wij slechts de status-quo van voor de revolutie van 1917. Toen be stond er al een rooms-katholiek aartsbisdom in Rusland. Het conflict kreeg een extra la ding toen ook de politiek zich ermee ging bemoeien. Zo vroeg Aleksi president Poetin per soonlijk het Vaticaan te waar schuwen af te zien van de vier bisdommen. Poetin zat daarmee in een lastig parket. Enerzijds past de Russisch-orthodoxe kerk goed in zijn beleid van Rus sisch patriottisme en nationa lisme. Anderzijds ziet Rusland in het Vaticaan een invloedrijke macht, die kan bijdragen tot de terugkeer van Rusland in Euro pa. Bezoek Ronduit sensationeel was Poet- ins verklaring tijdens zijn be zoek aan Polen in januari, dat hij paus Paulus Johannes II graag zou ontmoeten in Mos kou. De paus zelf heeft al vaak laten weten Rusland te willen bezoeken. Uiteindelijk raadde het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het Vati caan omzichtig af, de bestuur lijke structuur van de katholie ken in Rusland op dit moment om te vormen. Het antwoord van het Vaticaan biedt weinig hoop op verzoe ning. Kort en droog luidde het: „Daar zien wij nu al tien jaar van af." door Robert Bas Wanneer het gerechtshof vandaag arrest wijst in de meineedzaak tegen het 'koningskoppel' K. Langen- doen en J. van Vondel, oorde len de raadsheren niet alleen of de ex-rechercheurs bij de parlementaire enquêtecom missie-Van Traa gelogen hebben. Eigenlijk is er in het hoger beroep een derde ver dachte bijgekomen, de com missie-Van Traa zelf. De rechtbank veroordeelde voormalig chef Langendoen van de Criminele Inlichtin gendienst (CID) Kennemer- land en diens toenmalige on dergeschikte Van Vondel in 1998 tot respectievelijk vier en zes maanden celstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de twee in 1995 bij de commissie-Van Traa, die on derzoek deed naar de door politie gebruikte opspo ringsmethoden, meineed pleegden. Daarnaast zou Van Vondel ook een getuige heb ben bedreigd. Meineed In het hoger beroep draaide het niet alleen meer om de meineed van de twee ex- CID'ers. De raadsheren ver diepten zich ook in de werk wijze van de commissie-Van Traa, die aangifte had ge daan van meineed. Bij het hof werd duidelijk dat de commissie het zelf niet zo nauw met de regels nam. Volgens de wet op de parle mentaire enquête kunnen ge tuigen op twee manieren worden verhoord, in het openbaar onder ede en in be slotenheid. In de wet staat precies vermeld wat de rech ten en plichten van de getui gen zijn in beide verhoren. De commissie-Van Traa in troduceerde tot grote verba zing van het hof een derde variant, het besloten ge sprek. Dat betekende dat ge tuigen achter gesloten deu ren werden verhoord, zonder dat de status van het gesprek duidelijk was vastgelegd. Zo werd de geheimhouding om zeild die wel geldt bij het be sloten verhoor. Een van de getuigen die in een besloten gesprek werd ondervraagd, was een voormalig politie- informant, alias de sapman. Deze vertelde de commissie in alle vertrouwelijkheid dat hij grote sommen geld had ontvangen van Langendoen en Van Vondel. Toen deze dat in openbare verhoren ont kenden, deed de commissie aangifte van meineed. In het hoger beroep tegen de ex-CID'ers bleek dat de sap man er niet van op de hoogte was gesteld dat zijn verkla ring en persoonsgegevens in de aangifte werden vermeld. Van Traa had de beloofde ab solute geheimhouding ge schonden, stelde de in België wonende Nederlander ge schokt vast. Het hof voelde plaatsvervangend commis sievoorzitter T. de Graaf hierover uitgebreid aan de tand. Hij beaamde dat de sapman niet om toestem ming is gevraagd 'omdat zijn gegevens toch al bekend wa ren bij justitie'. Dat de gegevens van de sap man door de aangifte open baar zouden worden, was volgens de D66-fractievoor- zitter de commissie niet aan te rekenen. Het Openbaar Ministerie (OM) moest vol gens hem maar bekijken wel ke door de commissie aange dragen gegevens voor een strafrechtelijk onderzoek gebruikt zouden worden. Het hof toonde zich verbaasd over de handelwijze van de commissie en komt hierop ongetwijfeld terug in zijn ar rest. Of de beloftebreuk door de commissie ertoe leidt dat het OM niet-ontvankelijk wordt verklaard, blijkt van daag. Volgens de advocaten van Langendoen en Van Von del is dit in ieder geval de eni ge juiste sanctie. Advocaat-generaal M. van der Horst was het hier niet mee eens. Hij eiste in januari celstraffen van twaalf en vijftien maanden, waarvan vier en vijf maanden voor waardelijk, tegen Langen doen en Van Vondel. ANP Twee politici die handen schudden, vuilnisman spelen, buurten bezoeken, hun breedste glimlach to nen. Het is nog een magere afspiegeling van Ameri kaanse verkiezingen, maar voor het eerst voeren twee kandidaten een ei gen campagne: voor het burgemeestersambt in Vlaardingen. door Cock Rijneveen Hoe bereik je 58.157 burgers in amper een maand tijd? Iloe laat je je tot burgemeester kiezen van een stad waar de meeste inwoners, ondanks alle inspanningen, niet veel meer van je weten dan je naam en ge zicht? En dan nog moet je hopen dat ze die op het stembureau niet door elkaar halen. De inwoners van het Zuid-Hol landse Vlaardingen en het Bra bants Best mogen morgen als eersten hun burgemeester aan wijzen. Het is een primeur en een politiek experiment. Maar wat moet de kiezer ermee. Geeft de partijkleur de doorslag of het gezicht dat trekjes vertoont van voormalig CDA-coryfee Brink man, kies je de x-appe tong of de sociale bevlogenheid van een 'Swiebertj es-burgemeester'? Een gekozen eerste burger klinkt als het summum van de mocratie. Maar in een land waar politici geen enkele ervaring hebben met het voeren van per soonlijke campagnes, heeft het referendum verdacht veel weg van een 'blind date'. In Vlaar dingen pogen ze er in elk geval het beste van te maken. Avontuur „Je wordt een beetje voor het blok gezet, maar het is wel een spannend avontuur", stelt kandidaat-bui-gemeester van Vlaardingen Rik Buddenberg (48 jaar, CDA) Hij is sinds 1995 eerste burger van Sassenheim, na vier jaar wethouder te zijn geweest m Zoeterrheer. „Uit mijn omge ving heb ik meer negatieve reac ties gehad dan positieve. Colle ga's prijzen me dat ik het doe, maar zelf moeten ze er niet aan denken", reageert concurx-ent Tjerk Bruinsma (50 jaar, PvdA), acht jaar wethouder in Gronin gen. Door de gemeenteraad geselec teerd uit veertien kandidaten moeten de twee op een on-Ne- derlandse manier stemmen zien te werven. Ze zijn erdoor over vallen, wijzen er allebei op dat pas na hun sollicitatie de ge bruikelijke procedure - voor dracht door de gemeenteraad, benoeming door de minister - wei'd verruild voor een volks raadpleging, en dat ze pas na hun officiële kandidaatstelling op 29 januari aan het werk kon den. Buddenberg: „Voor burge meesters is het een cultuurschok om voor je eigen baan op cam pagne te moeten, die ook nog eens op de persoon is gericht. Het is pionieren." Bruinsma: „Ik heb er moeite mee. Niet om een verkiezingscampagne te voe ren, wel om te zeggen dat je de beste bent." Bruinsma was de eerste drie da gen van vorige week gewoon in zijn eigen stad aan het werk. Donderdag zette hij zijn cam pagne voort: onder meer langs de kinderopvang, een wande ling door de wijk, een optreden bij een kinderplaybackshowom ten slotte met de Turkse ge meenschap van Vlaai-dingen rond de tafel te zitten. In het weekeinde bezocht hij een mos kee. Rotary Zijn opponent uit Sassenheim spreidt zijn promotietocht: dinsdag was er de rotary, woensdag de eigen partij, don- derdag door weer en wind als vuilnisman op pad en gisteren een mini-waterpolotoernooi. Het is de vraag of de inwoners zo iets van de kandidaten te weten komen. De eerste en enige opi niepeiling maakte duidelijk dat tweederde van de bevolking geen flauw benul heeft op wie te stemmen. „Stel dat wij op eigen kracht campagne hadden moeten voe ren en het referendum niet ge lijktijdig met de gemeente raadsverkiezingen zou worden gehouden, dan had ik moeten zien of we de minimale dertig procent van de stemgerechtig den wel zouden halen", erkent Tjerk Bruinsma. Rik Buddenbex-g struint daarom elk weekeinde de sportvelden af. „Daar kom je de gewone Vlaai-dinger tegen." Want hij realiseert zich één ding terdege: „Om meer dan vijftig procent van de stemmen te halen, kun je niet volstaan met je eigen ach terban." GPD pagina 15: Te Veldhuis door Cees van Zweeden Hij is zo saai dat hij in poe- dervorm als slaapmiddel zou kunnen dienen. Hij kwam ooit bovendrijven bij gebrek aan gewicht. Hij was pacifist toen zijn volk bij geweld zwoer. Hij drukte de beul van dat volk, Slobodan Milosevic, de hand. Maar gisteren werd Ibrahim Rugova (57) gewoon gekozen tot de eerste president van Kosovo. De verkiezing van Rugova kwam niet meer als een verras sing, nadat zijn partij (LDK) op 17 november de parle mentsverkiezingen had ge wonnen. De LDK haalde wel iswaar niet genoeg stemmen vooreen absolute meerderheid in het 120 zetels tellende par lement, maar een alternatief was er niet. Rugova kreeg de baan na ruim drie maanden ondex-handelen met de voor malige verzetsstrijders van Hashim Thatci. Mysterie De populariteit van Rugova onder de Kosovaren blijft voor buitenstaanders een mysterie. „Ibrahim Rugova is een my the", zo zei Ax-beni Kastrati, een acteur in de hoofdstad Pristina en een verklaard te genstander van de man. „Je kunt niet winnen van een my the." Zijn grootste populariteit ge niet Rugova op het platteland, waar hij het aureool heeft van vader des vaderlands. „Rugo va zegt nooit iets negatiefs, zo dat hij weinig vijanden heeft", verklaai'de een westerse diplo maat. „Hij is een soort boed dha." Valse start Deze boeddha werd in 1944 geboren, tegen het einde van een oorlog die hem een valse start in het leven zou geven. Zijn vader werd door de parti zanen geëxecuteerd wegens vermeende collaboratie met de Duitsers. Dat kon Ibrahim er later niet van weerhouden zich aan te sluiten bij de communistische partijDie zou hem echter roy eren. Na zijn vrijage met het communisme reisde hij naar Parijs, waar hij aan de Sor- bonne studeerde. Tot zijn hob by's rekent hij sindsdien goede wijn en zeldzame stenen, die De nieuwe leiders van Kosovo: president Ibrahim Rugova (links) en premier Bajram Rexhepi na hun verkiezing. foto Hazir Reka/RTR beide in ruime mate aanwezig zijn in zijn hoofdstedelijke vil la. In december 1989 behoorde Rugova met 22 andere intel lectuelen tot de oprichters van de LDK (Democratische Liga voor Kosovo), die lijdzaam verzet tegen de Serviërs pre dikte. Rugova hield er de bij naam 'Gandhi van de Balkan' aan over, die hij eer aandeed door tijdens de NAVO-oorlog tegen Servië de veimaledijde Slobodan Milosevic de hand te drukken. Rugova kreeg het leiderschap van de LDK in de schoot ge- woxpen, nadat de gedoodverf de kandidaat Rexhep Qosja voor de eer had bedankt. „Rugova was een complete outsider", zei Ramiz Kelmendi later, een journalist die ook tot de oprichters behoorde „Hij was het type van de eeuwige verliezer die in een hoekje kof fie zat te drinken." Rugova had misschien het imago van een verliezer, hij won keer op keer. Nadat Milo sevic Kosovo zijn autonomie had ontnomen, besloot Rugo va net te doen of de Serviërs niet bestonden. Hij organi seerde verkiezingen voor een 'paxiement' en een 'president', en honderdduizenden Koso varen brachten hun stem uit in illegale stemlokalen. Rugova kreeg 99,5 procent van de stemmen. De Serviërs negeer den de farce, maar Rugova liet zich 'Meneer de President noe men' en begon zich in een 'pre sidentiële' Audi te verplaat sen. Belasting Zijn regering moest hij echter in het buitenland vestigen, in Bad Godesberg bij Bonn. Voornaamste bezigheid was het heffen van 'belasting' op de Kosovaren die in Duitsland werkten. Rugova inde genoeg geld om een compleet alterna tief onderwijsstelsel in Kosovo op te zetten, waar onderricht in het Albanees werd gegeven. Dit stelsel was geenszins een farce, want in 1998 was het aantal schoolkinderen toege nomen tot 270.000. In dat jaar kwam echter de gu- errillaoorlog tegen de Serviërs in een stroomversnelling, waardoor de 'Gandhi van de Balkan' wei'd gemarginali seerd. Toen begin 1999 in het Franse Rambouillet met de Sexviërs moest worden onder handeld, werd guerrillaleider Thatci hoofd van de delegatie. Rugova maakte in Rambouil let op de westerse bemidde laars een zwakke en besluite loze indruk. Nadat de NAVO de Serviërs Kosovo uit had gebombar deerd, wachtte Rugova twee maanden alvorens naar de provincie terug te keren. Hij vreesde de toorn van zijn volk. omdat hi j ti j dens de oorlog had gepleit voor het onderbreken van de bombardementen op Seivië. Maar langs de kant stonden honderden mensen en op een viaduct hing een spandoek met de woorden 'Welkom thuis, meneer de pre sident'. Dat welkom kreeg voor Rugo va een extra feestelijk cachet bij de regionale verkiezingen van 2000, toen zijn partij 58 procent van de stemmen ver gaarde. Afgelopen november, toen de Kosovaren werd ge vraagd een parlement te kie zen, bleef Rugova steken op 46 procent. Maar dat was altijd nog bijna twee keer zo veel als zijn rivaal Thatci. GPD Pachtprijzen De Grondkamer voor Zeeland heeft de pachtprijzen ver hoogd. De Grondkamer heeft de afgelopen weken overlegd met pachters en vexpachters om hun mening te horen over de pachtprijzen. Algemeen was men van oordeel dat de piïjzen wel iets omhoog kon den. De maximum pachtprijs voor de beste grond is nu 170 gulden per hectare. Niet mee De familie Van Dijk uit Wate ringen wacht met spanning in Rotterdam op de 18-jarige dochter Elisabeth. De familie vertrekt binnenkort naar Ca nada. Maar de avond voor hun vertrek is de oudste dochter verdwenen. Toen de plannen voor de emigratie vaste vor men aannamen, verzette het meisje zich hevig tegen vertrek naar Canada, maar de laatste tijd leekzij zich erbij te hebben neex-gelegd. De politie heeft haar nog niet gevonden. Corruptie Tegen een hoge ambtenaar van het ministerie van Oorlog is een jaar gevangenisstraf ge- eist wegens corruptie. De man. die tot taak had een groot aan tal reseive-officiei"en voor uit zending naar Indonesië uit te zoeken, bekende tot 4500 gul den steekpenningen te hebben aangenomen. Hiermee hebben zeker twee officieren uitzen ding voorkomen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: w v.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22,00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bi| acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand 19,25 per kwartaal 52,-- per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abci@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1.-- zaterdag €1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2