Strijd tegen varkens gaat door Blussers oefenen in Goemanszorg 11 Ruzie laait weer op in Koewachtse schuttersvereniging VVV rekent op komst ANWB naar Zierikzee Politie pakt verdachte brandstichting Burgh Broomchemie vecht voor vlamvertrager Bewoners Schuddebeurs vragen om optreden tegen stank Veere heeft spijt van weghalen borden met oproep kiezers a>s zeeuwse almanak Spaarlamp PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 5 maart 2002 door Famke van Loon SCHUDDEBEURS - Een aan tal bewoners van Schuddebeurs geeft de strijd tegen de stank overlast van de varkensmesterij aan de Lange Blokweg in Zie- rikzee niet op. Twee opgetrok ken stallen zijn planologisch al gelegaliseerd, maar voldoen niet aan de afgegeven bouwver gunning. De bewoners van Schuddebeurs dringen er daar om bij de gemeente op aan die vergunning te handhaven. Schuddebeurs klaagt al jaren over de stank die de varkens houderij van Agri Groep Zee land BV aan de Lange Blokweg in Zierikzee bij een bepaalde windrichting veroorzaakt. Her haaldelijk is bij de gemeente aangedrongen op maatregelen. Zo hebben bewoners de ver strekte milieuvergunning aan gevochten. Daarnaast bena drukken ze keer op keer dat twee stallen, zoals die er nu staan, niet zijn gebouwd vol gens de afgegeven bouwvergun ning. Systemen De toenmalige gemeente Zie- rikzee heeft destijds toestem ming gegeven voor de bouw van drie stallen, mits deze aan de ei sen van 'groenlabelstallen' zou den voldoen .Dit betekent dat de stallen moeten zijn voorzien van een zogeheten koeldeksysteem, dat volgens onderzoeken voor minder stankoverlast zorgt. „Echter in afwijking van deze (Advertentie) OPEN HUIS P Cf fD\ mannequins tonen de mode (Z> van 4 Vm 9 mrt mode design Vlissingen voorwaarde zijn de tweede en derde stal gebouwd met het zo genaamde spoelgotensysteem. Er is derhalve gebouwd in af wijking van de bouwvergun ning", schrijven G. Velders, F. Ritsema-Bruinsma en W. van Haveren in hun brief aan het college van Schouwen-Duive- land. Dat het bedrijf, zoals het er nu staat, niet helemaal klopt met de bouwvergunning weet de ge meente ook. Volgens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke orde ning) is destijds op 'schalkse wijze' een aantal zaken op het bordje van de gemeente gelegd. Zo is de varkensstal iets groter, staat hij anders op het terrein en zijn de mestkelders onder de stallen minder diep aangelegd dan de vergunning vereiste. In het zogeheten 'bestemmings plan partiële herziening inten sieve veehouderij', waarin de gemeente paal en perk stelt aan groei en vestiging van veebe- drij venheeft het college met in stemming van de provincie deze situatie gelegaliseerd. Dat was volgens de wethouder ook in het belang van de bewoners. Daarmee is de kous voor drie in woners van Schuddebeurs nog niet af. Want het bedrijf voldoet nog altijd niet aan de bouwver gunning. In een nieuwe brief aan het college eisen zij dat de gemeente alsnog de aanleg van het (vereiste) koeldeksysteem afdwingt. De bewoners verzoe ken om 'handhavend op te tre den tegen de overtreding van de voorwaarden van de bouwver gunning'. Of de gemeente de afspraken in de huidige vergunning zal af dwingen, valt nog te bezien. Op dit moment wordt in navolging van de aanpassing van het be stemmingsplan aan een nieuwe bouwvergunning voor de var kenshouderij gewerkt. „Wan neer wij een bouwvergunning afgeven overeenkomstig het be stemmingsplan staan wij vrij sterk", stelt Veerhoek. De bewo ners van Schuddebeurs beloven echter tot het bittere eind met alle mogelijkheden de strijd aanbinden. De manier waarop de varkensstallen in Schuddebeurs moesten worden gebouwd, zou stank voorkomen; nu dat niet het geval is, blijven omwonenden tegen de boer strijden. archieffoto Pieter Honhoff door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft een 37-jarige man aangehouden op verdenking van brandstichting, begin no vember, in een stacaravan op camping Blomshoeve in Burgh- Haamstede. De inwoner van de Noord-Bra bantse gemeente Halderberge was eigenaar van de caravan waar de brand begon. Het vuur trof in totaal elf vakantiever blijven, waarvan er negen wer den verwoest. De verdachte heeft tijdens zijn verhoor volgens politiewoord- voerder J. van Mourick niets losgelaten over een mogelijk motief voor de brandstichting. Of hij zijn daad heeft bekend, wilde Van Mourick gisteren niet zeggen. Wel gaf hij aan dat de bewijzen die de afgelopen vier maanden zijn vergaard duide lijk in de richting van de man wijzen. Op het moment van de daad waren alle caravans onbe woond, waardoor persoonlijke ongelukken uitbleven. Ook de Brabander zelf verbleef niet in zijn caravan. Op de Blomshoeve staan in totaal 125 caravans. Groot alarm De brand ontstond in de vroege ochtend van 5 november. Omdat het vuur snel om zich heen greep, werd groot alarm gesla gen bij de omliggende brand weerposten. Direct na het blus sen sprak de brandweer het vermoeden uit dat er sprake was DOMBURG - De tweehonderd bordjes die de Ondernemersver eniging Badplaats Domburg zondag in de gemeente Veere plaatste om mensen op te roepen naar de stembus te gaan, zijn gisterochtend door de gemeente en de provincie verwijderd. De borden zijn weggehaald om dat er geen vergunning voor was aangevraagd. „Het is zo klein zielig", zegt Frits Biesen van de ondernemersvereniging. „Je zou bijna denken dat de ge meente niet gebaat is bij een ho gere opkomst. Het is droevig. We hebben bij het plaatsen van de borden geen schade aangericht en we zouden ze op woensdag avond om zeven uur allemaal weer keurig netjes weghalen." De gemeente Veere betreurt het dat de regels in dit geval zo strikt gehanteerd zijn, zegt woordvoerster L. van den Heu vel. Volgens haar heeft de pro vincie gisterochtend de borden weggehaald die langs de pro vinciale wegenstonden. „Mede werkers van onze afdeling Be- hèer en Onderhoud hebben dat gezien en besloten ook de bor- denpp Veers grondgebied weg te halen. We bieden de ondernemersver eniging de mogelijkheid hun posters alsnog op te hangen op de gebruikelijke verkiezings borden in de kernen." De onder nemers hadden bordjes ge maakt met opschriften als: 'stemmen is cool', 'stemmen is vet', 'stemmen is toekomst' en 'stemmen is belangrijk'. Ze wil den daarmee berei ken dat men sen met elkaar in gesprek zou den gaan over de verkiezingen en dat jongeren in tegenstelling tot vijf jaar geleden, deze keer wel naar de stembus gaan. door Famke van Loon DREISCHOR - 'Brand aan de Molenstraat 3' wordt om iets na half acht aan de blusploeg van Dreischor gemeld. Land bouwmuseum Goemanszorg staat in lichterlaaie. Een mid delgrote brand in een monu mentaal pand, waarbij twee bluswagens moeten worden ingezet. Maar met loeiende si renes en zwaailichten rukt de brandweer deze keer niet uit: het gaat om een oefening. De uitgangen van het museum zijn gecontroleerd: op één na zijn ze allemaal dicht. Door de ramen zien de brandweerman nen ten minste één brand haard, die veel rook veroor zaakt. Snel wordt het eerste tweetal klaargemaakt om met perslucht het museum in te trekken. Wanneer deze de brand op de begane grond on der controle heeft, stapt het tweede tweetal naar binnen. „Is daar iemand?" Vanuit de spelonken van de schuur klinkt de hulpkreet van een slachtoffer. Geduldig contro leren ze tree voor tree de sterk te van de trap alvorens ze zich naar het slachtoffer haasten. Pand kennen Want al is het een oefening, de Dreister blusploeg gaat vol gens de instructies te werk om de fictieve brand te bestrijden. Met het klembord in de aan slag controleert bevelvoerder K. van de Velde de verrichtin gen van de vrijwillige brand weerlieden. Een half uur eer der heeft hij de oefening in het landbouwmuseum uitgezet. Het gaat deze keer niet alleen om de brand meester te wor den. Een belangrijk onderdeel De oefenende blussers helpen een slachtoffer in landbouwmuseum Goemanszorg. van de oefening is volgens Van de Velde het pand zelf te leren kennen. „Dat ze weten waar de belangrijkste looppaden zit ten." Het bestuur van Goemanszorg is bezig een brandveiligheids plan en ontruimingsplan op te stellen. Het museum loopt hiermee vooruit op de komen de gebruiksvergunning, die de gemeente op termijn ook voor de musea op Schouwen-Dui- veland verplicht stelt. „Dat de gemeente ons nu niet als prio riteit ziet, belet ons niet de za ken op het gebied van de veilig heid op orde te hebben", stelt voorzitter L. Nederhoed. Want met veel hout in het pand en de tentoongestelde attributen moet het museum bij een echte brand met duidelijke vlucht wegen snel ontruimd kunnen worden. Tips Goemanszorg had daarom de brandweer gevraagd een oefe ning in het museum te houden, waar beide partijen iets van konden opsteken: het bestuur krijgt alvast tips hoe de veilig- foto Pieter Honhoff heid kan worden verbeterd, en de brandweerlieden van Dreischor leren de situatie in het museum beter kennen. Na de oefening zijn Van de Velde en Nederhoed het in elk geval over één ding eens: dat de in scene gezette brand geen wer kelijkheid mag worden. Van de Velde: „Want dan is er een veel grotere paniek." door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Het conflict tussen de schuttersmaatschappij Sint Sebasti- aan in Koewacht en de familie Elegeert is weer in alle hevigheid opgelaaid. Nadat eerder mevrouw M. Wante en mevrouw D. Elegeert geen lid mochten worden van de vereniging, zijn nu ook hun beider echtgenoten uit de club ge zet en is dochter Debby Elegeert afge lopen weekend de toegang tot de leden vergadering ontzegd. Mevrouw D. Elegeert kondigde giste ren aan opnieuw stappen te onderne men tegen de schuttersvereniging". Secretaris van Sint Sebastiaan E. Ver- mandel wil liever niet te veel woorden aan het geruzie vuil maken, maar in zijn ogen heeft de vereniging niets ver keerd gedaan. Het conflict begon twee jaar geleden toen de dames Elegeert en Wante geen lid mochten worden van Sint Sebasti aan. Ze stapten daarop naar de Com missie Gelijke Behandeling (CBG), omdat ze zich als vrouw gediscrimi neerd voelden. De commissie stelde een jaar geleden de schuttersvereniging in het gelijk. De club telde al drie vrouwe lijke leden, zodat niet kon worden ge steld dat de vereniging onderscheid maakt in sekse, oordeelde de CBG destijds. „Nu wordt onze dochter blijkbaar toch niet als een volwaardig lid gezien en dus is wel degelijk sprake van ongelij ke behandeling", betoogt mevrouw Ele geert, die de zaak dan ook opnieuw wil openbreken. Negatief Daarnaast stelt ze dat de heren Wante en Elegeert in december vorig jaar on terecht uit de vereniging zijn gezet. „Wegens negatieve houding", luidde het argument. „Maar het enige dat ze hebben gedaan, was verschillende ke ren verzoeken eindelijk eens een alge mene ledenvergadering te houden." Volgens het bestuur van de schutters club is in diezelfde decembervergade- ring een statutenwijziging goedge keurd, waarin staat dat jeugdleden voortaan geen algemene vergadering meer mogen bijwonen. „Dat moet dan binnen een kwartier gebeurd zij n zegt mevrouw Elegeert. „Want zoveel tijd zat ertussenhet vertrek van de mannen en het binnenkomen van onze dochter. Bovendien is de statutenwijziging vol gens haar nog niet rechtsgeldig. Afgelopen vrijdag probeerde jeugdlid Debby vergeefs de algemene ledenver gaderingbij te wonen. De toegang werd haar ontzegd, en daarbij werd verwe zen naar een brief die ze eerder vorige week in de bus kreeg, waarin stond dat jeugdleden de vergadering niet mogen bijwonen. In de brief stond ook dat de vereniging voorlopig geen nieuwe jeugdleden wenste aan te nemen. Dit naar aanleiding van een mislukte po ging van Debby om vijftien nieuwe jeugdleden aan te melden. „Een derge van brandstichting. Gesprek ken met de elders verblijvende eigenaren van de stacaravans en getuigen versterkten dat idee gaandeweg, aldus Van Mourick. De uitslag van het technisch on derzoek, die vorige week kwam, was doorslaggevend. Op basis daarvan werd besloten de ver dachte aan te houden. De man is na zijn verhoor weer in vrijheid gesteld, in afwachting van het voorkomen van zijn zaak voor de rechtbank. Dat de testen van het forensisch laboratoriumonderzoek zo lang op zich hebben laten wachten, heeft volgens Van Mourick te maken met de prioriteitstelling. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De VVV Schouwen-Duiveland re kent vast op de heropening van een ANWB-vestiging in Zierikzee. Bestuursvoorzit ter C. Geluk vernacht niet dat het gesteggel inet de lan delijke koepel ANVV de krachtenbundeling van bei de organisaties in de weg zal staan. Geluk laaft zich aan de we tenschap dat driekwart van de toeristenkantoren proble men heeft voor 1 april te vol doen aan de nieuwe eisen van i de ANVV. Een groot deel van die vesti gingen werkt al langer samen met de ANWB. „Die same»- werking zal heus niet van de één op de andere dag worden opgezegd! Dus dat opent in ons geval zeker perspectie ven." Nieuw kantoor I De VVV Schouwen-Duive- land heeft de afgelopen da- gen in Zierikzee haar kan- toor aan de Nieuwe Haven in 1 gebruik genomen. De locatie is in de plaats gekomen voor de vestiging aan de Meel- straat. De centrale administratie van de eilandelijke VW is verplaatst naar Burgh- Haamstede. Zowel de winkel als de bovenliggende kan toorruimte werden gehuurd van de gemeente. Onbekend is nog welke invulling wordt gegeven aan het pand, dat j grenst aan het stadhuismu- I seum. Naar verwachting besluit de ANW volgende maand wel ke VW's in Nederland vol doen aan de aangescherpte I erkenningseisen. Een pro bleem voor Schouwen-Dui veland is het gebrek aan een directeur en een winkelma nager. De financieel geplaagde in stelling zit midden in een re organisatieproces en ont sloeg vorig jaar bij wijze van bezuinigingsmaatregel haar directeur. Mocht de ANVV hechten aan een dergelijke post, dan overweegt het stichtingsbestuur iemand uit zijn midden in die functie te benoemen, zonder daar een salaris aan te koppelen. De vereiste winkelmanager zou mogelijk kunnen worden ge deeld met andere VW's uit de omgeving. Vacatures Vooralsnog heeft de VW Schouwen-Duiveland beide staffuncties in haar erken- ningsaanvraag aangemerkt als vacatures. „Dus is het even afwachten hoe ze daar op zullen reageren. Geld is er zeker niet voor halverwege dit jaar en dan nog is het de vraag of we de organisatie weer met zo'n zware post moeten belasten", aldus Ge- 1 luk. De ANWB gaf afgelopen na- I jaar te kennen hernieuwde belangstelling te hebben voor een vestiging in Zierik zee. Het definitieve besluit hangt evenwel af van de af loop van het ANVV-verhaal. Eerder sneed de 'wielrijders- bond' de lijn met Schouwen- Duiveland door wegens on voldoende omzet. De nieuwe VW-winkel is qua kleurstel ling en indeling reeds voor bereid op de hereniging van beide organisaties. Verkoop Gaat het plan door, dan krijgt de ANWB de beschik king over 75 vierkante meter van het pand (de voormalige Parlevinker) voor het gang bare dienstenpakket alsme de een hoek voor verkoop van zaken als kaarten, boeken, gidsen, kleding en reisacces- soires. door Renévan Stee TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen gaat naar de rech ter om een productieverbod van minister Pronk (milieu) aan te vechten. Ook wil het bedrijf de inmiddels geleden schade ver halen. De minister verbood vorige week de productie van de om streden vlamvertrager FR-720. De broomhoudende vlamver trager zou mogelijk gevaar op leveren voor mens en milieu. Volgens technisch manager J. van der Wal van Broomche mie slaat Pronk met het verbod Advertentie BODE Cf i (Z) mode design Vlissingen BASLER JOBIS GEIGER HAUBER (Advertentie) I Waterschap 6 maart 2002 voor natuur! een slag in de lucht, omdat we tenschappelijk onderzoek van het bureau Notax aantoont dat dergelijke gevaren niet te ver wachten zijn. Het RIVM conclu deerde dat op basis van de aan geleverde informatie geen uitsluitsel kan worden gegeven over de aard en de omvang van de risico's en verdere informatie of testen noodzakelijk zijn. „Het is onbegrijpelijk dat der gelijke gelegenheidswetgeving tot stand is gekomen, die ook nog" eens in strijd is met de Wet Milieugevaarlijke Stoffen. Er is nu in Nederland een verbod af gekondigd voor een product, dat in andere Europese landen en in de rest van de wereld door de concurrentie vrijelijk gepro duceerd en verhandeld kan worden", aldus Van der Wal. Vergunning Van der Wal heeft voorts met verbazing geconstateerd dat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zeeland enige maan den geleden wel een tijdelijke vergunning voor de productie van F(lame)R(etardant)-720 hebben verleend. Deze beslis sing wordt door Pronk terugge draaid. Het verlenen van de genoemde vergunning wordt overigens op dinsdag 12 maart bij de rechter aangevochten door milieuorganisatie Green peace en het ministerie van VROM op basis van de Wet Mi lieubeheer. Het blijkt verder dat de ver bodsmaatregel in strijd is met Europese wetgeving. De Euro pese Commissie heeft op 12 fe bruari laten weten het verbod niet gerechtvaardigd te achten in het licht van dringende rede nen als de menselijke gezond heid. De Tweede Kamer voelt Pronk donderdag over dit on derwerp aan de tand. lijk jeugdbeleid bij een uitstervende vereniging is de ultieme manier om van jeugdleden af te komen", vindt me vrouw Elegeert. Stemrecht Volgens secretaris Vermandei ligt de zaak simpel. „Ten eerste heeft niet het bestuur, maar hebben de leden beslo ten de heren Elegeert en Wante uit de vereniging te zetten. Ten tweede staat al jaren in de statuten dat leden onder de zestien jaar geen stemrecht hebben. Dus heeft hun dochter ook niets te zoe ken bij een algemene vergadering. Wat de familie Elegeert nu doet, is zich ach ter hun kind verschuilen om de vereni ging dwars te zitten. Wij distantiëren ons daar als bestuur van." Het komt nogal eens voor dat een mooi gebaar, zo goed be doeld, niet begrepen wordt. Het nutsbedrijf Delta dat de zer dagen gratis spaarlam pen aan haar cliëntèle ver strekt weet daar van mee te praten. Dat bleek wel uit de reactie van die inwoonster van Zaamslagveer toen de post bode met de gratis spaarlamp in de hand bij haar aanbelde. Ik hoef die lamp van Delta niet, was haar reactie. Waar om niet, wilde de postbode weten. „Wel", antwoordde ze, „ik heb van de week al zeven keer gebeld dat de lantaarnpaal in de straat niet brandt. En nu komen ze eindelijk met een lamp, moet ik hem zelf nog indraaien ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25