PZC N-Beveland besteedt werk uit Huizen met energieverbruik nul Plan voor betere verlichting wint Goese wedstrijd 11 Broomchemie vecht voor vlamvertrager Werkgroep wenst geen flutcursussen Ruzie laait weer op in schuttersvereniging Gemeente laat vuilverzameling en groenonderhoud door bedrijven doen o4 rt>x Auto in brand op Oesterdam P O"1 Politie pakt verdachte brandstichting zeeuwse almanak Spaarlamp MIDDEN dinsdag 5 maart 2002 door René van Stee TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen gaat naar de rech ter om een productieverbod van minister Pronk (milieu) aan te vechten. Ook wil het bedrijf de inmiddels geleden schade ver halen. De minister verbood vorige week de productie van de om streden vlamvertrager FR-720. De broomhoudende vlamver- trager zou mogelijk gevaar op leveren voor mens en milieu. Volgens technisch manager J. van der Wal van Broomche mie slaat Pronk met het verbod een slag in de lucht, omdat we tenschappelijk onderzoek van het bureau Notax aantoont dat dergelijke gevaren niet te ver wachten zijn. Het RIVM conclu deerde dat op basis van de aan geleverde informatie geen uitsluitsel kan worden gegeven over de aard en de omvang van de risico's en verdere informatie of testen noodzakelijk zijn. „Het is onbegrijpelijk dat der gelijke gelegenheidswetgeving tot stand is gekomen, die ook nog eens in strijd is met de Wet Milieugevaarlijke Stoffen. Er is nu in Nederland een verbod af gekondigd voor een product, dat in andere Europese landen en in de rest van de wereld door de concurrentie vrijelijk gepro duceerd en verhandeld kan worden", aldus Van der Wal. Van der Wal heeft voorts met verbazing geconstateerd dat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zeeland enige maan den geleden wel een tijdelijke vergunning voor de productie van F(lame)R(etardant)-720 hebben verleend. Deze beslis sing wordt door Pronk terugge draaid. Het verlenen van de ver gunning wordt op dinsdag 12 maart bij de rechter aangevoch ten door Greenpeace en het mi nisterie van VROM op basis van de Wet Milieubeheer. Het blijkt verder dat de verbodsmaatregel in strijd is met Europese wetge ving.. De Tweede Kamer voelt Pronk donderdag over dit on derwerp aan de tand. door Ron Magnée WISSEKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat de ko mende jaren voor minimaal een half miljoen euro aan werk zaamheden uitbesteden. Nu worden de taken nog door eigen mensen gedaan. Het bijhouden van het groen, het inzamelen van afvalstoffen en het bestrijden van ongedier te. Tal van werkzaamheden gaat de gemeente Noord-Beveland voortaan aan bedrijven uitbe steden Al met al gaat het om een bedrag van ruim een half mil joen euro. Dat bedrag kan nog flink verder oplopen, aangezien de kosten van het inzamelen van afvalstoffen nog niet zijn mee genomen in de berekening. Pas als deze taken openbaar zijn aanbesteed, worden de extra kosten duidelijk. De samenvoegingsplannen staan in discussienota Reorga nisatie Buitendienst Openbare Werken. Het rapport komt tij dens de commissievergadering van 12 maart aan bod. Als het aan de opstellers van de nota ligt, wordt de uitbesteding de komende jaren gefaseerd inge voerd. Er doen zich momenten voor waarop het makkelijker is om bepaalde taken af te stoten: wanneer personeel met de vut gaat of als er nieuwe machines moeten worden afgeschaft. Van die momenten wil de gemeente gebruik maken. Buitendienst In het rapport staat ook het plan van Noord-Beveland om haar buitendienst op één locatie bij- (Advertentie) OPEN HUIS een te brengen. Dat zou dit jaar nog kunnen beginnen. Nu zijn de voorzieningen verspreid over het eiland, maar uiteindelijk moet Openbare Werken op één plek samenkomen - als het even kan bedrijventerrein Cruijckel- creke in Wissekerke. Daar moet dan ook een milieustraat verrij zen, Vooralsnog is het de vraag of het bedrijventerrein er wel komt. Onlangs is de provincie Zeeland in beroep gegaan bij de Raad van State tegen het oor deel van de minister Pronk (mi lieu). Die haalde een streep door het Wissenkerkse project. Dat neemt niet weg dat Noord- Beveland nog steeds hoop heeft op een nieuwe locatie. De voor delen van centralisatie van Openbare Werken zijn legio, werkmethoden worden een duidiger, het personeel is flexibeler inzetbaar en er zijn waarschijnlijk minder wagens nodig. Nu zijn er acht wagens in ge bruik, zo meldt hoofd Openbare Werken A. Meeuwse, waarvan er enkele dringend aan vervan ging toe zijn: „Sommige voer tuigen zijn al jaren afgeschre ven." Overigens spreekt de nota zich niet uit over de mogelijke i CZl mannequins tonen de mode van 4 Zm 9 mrt mode design Vlissingen RILLAND - Een motorstoring is er de oorzaak van dat de auto van een 57-jarige vrouw uit Huijbergen gistermiddag rond half zes op de Oesterdam bij Ril land in brand vloog. De brandweer wist te voorko men dat de auto helemaal uit brandde. De vrouw bleef onge deerd. door Rolf Bosboom GOES - Goes krijgt een nieuw voor beeldproject op het gebied van duur zaam bouwen. Het streven is in de wijk Ouverture, aan de zuidkant van Goes, tien woningen te bouwen met een ener gieverbruik dat gemiddeld nihil is. De huizen moeten in nauw overleg met de toekomstige bewoners worden ontworpen. In de wijk Overzuid is al een vergelijk baar project uitgevoerd. Daar werden in 1999 aan de Wagnerlaan zestien zogehe ten Ecosolar-woningen opgeleverd. Daar is grote aandacht besteed aan ener giebesparing, onder meer door slim ge bruik te maken van zon en daglicht, en het gebruik van milieuvriendelijke ma terialen. Ecosolar was een landelijk voorbeeldproject voor duurzaam bou wen. In Ouverture, de wijk die momenteel aan de zuidkant van Goes verrijst, wil de ge meente nog een stap verder gaan. Er zou den enkele woningen moeten komen waarbij het streven is een 'energiepresta tiecoëfficiënt' van 0,0 te bereiken. Met andere woorden: het energieverbruik moet, door slim hergebruik, per saldo nul zijn. In Etten-Leur zijn al dergelijke hui zen gebouwd; aan de Laagewei in Goes is twee jaar geleden een kantoorpand met hetzelfde concept opgeleverd. In de hele wijk Ouverture gelden toch al strenge richtlijnen. Zo is er een centraal koel- en verwarmingssysteem, wordt re genwater opgevangen en opnieuw ge bruikt en moeten de woningen voldoen aan de eisen uit het Beeldkwaliteitsplan dat de gemeente voor de wijk heeft opge steld en het Politiekeurmerk Veilig Wo nen. Ontwikkelaars Om te bepalen wie cle ongeveer tien ex treem duurzame huizen mag gaan bou wen, benadert de gemeente vijf ontwik kelaars van wie mag worden verwacht dat ze daar interesse in hebben. Onder hen is Assink Vastgoed Proj ectontwikke- ling uit Mijnsheerenland, die de zuinige huizen in Etten-Leur heeft gebouwd. De andere bedrijven die meedingen komen uit de provincie: Faassé Faasse Projec ten, Bouwbedrijf Fraanje (die de Eco- door Anita Hoekman COLIJNSPLAAT - Iets maken met natuurlijke producten. Dat is de trend van de laatste jaren. Brooddeeg mag weer, evenals kaarten maken. Ellie Soetekouw uit Colijnsplaat weet er alles van. Al meer dan vijftien jaar zit ze in het be stuur van Werkgroep Creatief Noord-Beveland. Van yoga tot dakpancollage en van een kookcursus voor 55-plusman- nen tot klussen voor vrouwen. De werkgroep werd ooit opge richt om het gat dat Huishou delijke Voorlichting op het Platteland (HVP) achter had gelaten op te vullen. Die orga nisatie gaf door het hele land cursussen voor vrouwen op het platteland, maar werd door de groeiende emancipatie over bodig. In Noord-Beveland wa ren er echter een paar vrouwen die niet van ophouden wilden weten. Zo werd de Werkgroep Creatief Noord-Beveland ge boren. Ellie Soetekouw was bijna zes tien jaar geleden betrokken bij de oprichting.. Zij is de coördi nator sinds haar voorganger mevrouw D. Geelhoed uit Wis- senkerke eind vorig jaar over leed. Ellie: „Omdat het het jaar van de vrijwilliger was, dat was zij in hart en nieren, wil den we haar nog iets aanbi eden als dank voor de bewezen dien sten. Voor een lintje was het te kort dag, maar de gemeente heeft haar een beeldje aange boden." Na het overlijden van me vrouw Geelhoed moest er een opvolger komen. En niet ieder een liep daar even warm voor. „Het is een tijdrovende taak. Zeker in deze periode. Dan zijn we op zoek naar enkele nieuwe cursussen, moeten we leer krachten vinden. Goede men sen, want we geven hier geen flutcursussen. We eisen kwali teit." De andere drukke perio de komt in september als de werkgroep een open dag houdt op Noord-Beveland. Daar zijn alle cursussen en leraren te zien. Paverpol Ellie Soetekouw heeft zich al voor heel wat cursussen inge schreven. Niet alleen omdat ze er zelf zo van geniet, maar ook omdat het moet. „Iedereen van het bestuur volgt tenminste een cursus per jaar. Zo kunnen we echt controleren of het een goede cursus is of niet. Zelf heb ik al aan natuurlijke decora ties meegedaan en ik heb een Ellie Soetekouw: „Kwaliteit staat bovenaan bij de cursussen van de Werkgroep Creatief Noord-Be veland." foto Willem Mieras figuurtje gemaakt van paver pol, waarbij je een lap stof nat maakt met paverpol, waarna je het kunt bewerken. Ik maak zelf ook kerst- en verjaardags kaarten. Mijn familie en vrien den verwachten elk jaar een zelfgemaakte kaart. En ik wil nog aan heel veel cursussen deelnemen. Kalligrafie lijkt me wel wat. Maar ik zou me nooit inschrijven voor poppen maken. Ik vind het prachtig om te zien, maar het is te veel ge- frunnik voor mij." In elk dorp wordt er een andere cursus aangeboden en soms rouleert dat per jaar. „We zijn begonnen met een cursus per dorp en nu hebben de mensen soms wel keus uit vier dingen. We zitten nog al eens vol met veertig man. Je moet echt niet denken dat al die duizenden mensen die ooit bij ons een cur sus hebben gevolgd zo ver schrikkelijk creatief zijn. Ik ken mensen die ooit riepen dat ze geen kip konden tekenen en nu schilderen ze de prachtigste dingen. Bovendien gaat het niet alleen om de creativiteit. We hebben ook een sociale functie. Daarom krijgen we ook subsidie van de gemeente. Het is vooral gezellig. Dan geeft het niet wiens stoeltje van wilgentakken en mos het meest gammel is." kostenbesparingen van de centralisatie van de voorzienin gen. Volgens Meeuwse komen die vi-agen pas ter sprake als er gekozen is voor één van de alter natieven. Ook een inperking van het aantal arbeidsplaatsen is volgens de nota niet aan de or de. door Rolf Bosboom GOES - De verlichting in en naar de Goese wijk Noordhoek kan op enkele plaatsen beter. De wijkvereniging heeft de locaties in kaart gebracht. Met dat initi atief heeft de vereniging de vei ligheidswedstrijd gewonnen die de lokale CDA-afdeling had uitgeschreven. Het CDA zocht naar een manier om burgers meer bij de politiek te betrekken. Met de wedstrijd hoopte de partij mensen te sti muleren na te denken over de veiligheid in de stad en zelf met voorstellen te komen. De wed strijd leverde uiteindelijk vijf reacties op, zowel van particu lieren als van verenigingen. De inzending van de wijkver eniging Noordhoek sprak de christen-democraten het meest aan. De vereniging is al zo'n twee jaar bezig met het verbete ren van de verlichting in de wijk. De wensen zijn inmiddels voor het grootste deel gereali seerd, maar er blijven nog wat knelpuntjes over. Zo is het fiets pad langs de Ringbaan 's avonds deels aardedonker. Verder zijn twee lantaarns langs het pad achter kerkgebouw De Hoek steen dringend gewenst. „Het is goed dat een vereniging op die manier voor de wijk op komt", verklaart CDA'er M. Dieleman de beslissing om de Noordhoek te laten winnen. „Er blijken toch nog wat enge plek ken in de wijk te zijn. Het is onze bedoeling om dit signaal in een breder perspectief te plaatsen en nog eens goed te kijken of het totale verlichtingsplan van de gemeente wel klopt. krijgen, zou dat een mooie af ronding zijn." Welke prijs er aan de wedstrijd wordt verbonden, is nog ondui delijk. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het Goese Twee de-Kamerlid S. Buijs de win naar een dag op sleeptouw zou nemen op het Binnenhof. In middels ligt er het idee een aan tal CD A-Kamerleden naar Goes te halen om de veiligheid in de gemeente te bekijken. De andere inzendingen waren van de wijk verenigingen uit Kattendijke (die andermaal de wens van een fietspad langs de Kattendijksedijk uitte) en het Goese Meer, die over diverse za ken aan de bel trok. Verder de den twee particulieren mee. Zij maken zich zorgen over de vei ligheid van verkeersdrempels en over de uitgaansproblemen in de binnenstad. (Advertentie) Ji Waterschap 6 maart 2002 Opsteker Voor de vereniging is de prijs vraag een uitgelezen manier om haar wensen onder de aandacht te brengen. „Voor ons is dit een opsteker", zegt H. Blommaart. „We zijn nu al twee jaar bezig met de verlichting in de wijk. In middels is zo goed als alles gere geld. Als we dit ook voor elkaar (Advertentie) BODE BASLER JOBIS GEIGER HAUBER CDs CC mode design Vlissingen De Ecosolar-woningen in cle Goese wijk Overzuid vormden in 1999 al een landelijk voorbeeldproject; nu wil de gemeente in de buurt nóg zuiniger huizen laten bouwen. foto Willem Mieras losar-huizen heeft ontwikkeld), Bouw bedrijf Nonnekes en Bouwbedrijf Rijk, eventueel in combinatie met Bouwbe drijf Flipse. De bedrijven wordt gevraagd of zij een plan willen indienen. De bouwer die het idee presenteert dat het best aan de ge stelde eisen beantwoordt, krijgt de op dracht. De ontwikkelaars moeten niet alleen aan de energie-eisen voldoen, maar ook invulling geven aan wat be perkt particulier opdrachtgeverschap wordt genoemd. Dat houdt in dat de huizen zoveel moge lijk in samenspraak met de toekomstige bewoners worden ontworpen en gereali seerd. Ook op dat gebied moeten de Goe se woningen een voorbeeldproject wor den. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft een 37-jarige man aangehouden op verdenking van brandstichting, begin no vember, in een stacaravan op camping Blomshoeve in Burgh- Haamstede. De inwoner van de Noord-Bra bantse gemeente Halderberge was eigenaar van de caravan waar de brand begon. Het vuur trof in totaal elf vakantiever blijven, waarvan er negen wer den verwoest. De verdachte heeft volgens politiewoord voerder J. van Mourick niets losgelaten over een mogelijk motief. Of hij zijn daad heeft be kend, wilde Van Mourick giste ren niet zeggen. Op het moment van de daad wa ren alle caravans onbewoond, waardoor persoonlijke onge lukken uitbleven. Ook de Bra bander zelf verbleef niet in zijn caravan. Op de Blomshoeve staan in totaal 125 caravans. De brand ontstond in de vroege ochtend van 5 november. Omdat het vuur snel om zich heen greep, werd groot alarm gesla gen bij de omliggende brand weerposten. Direct na het blus sen sprak de brandweer het vermoeden uit dat er sprake was van brandstichting. De uitslag van het technisch onderzoek, die vorige week kwam, was doorslaggevend. Op basis daar van werd besloten de verdachte aan te houden. door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Het conflict tus sen de schuttersmaatschappij Sint Sebastiaan in Koewacht en de familie Elegeert is weer in al le hevigheid opgelaaid. Nadat eerder mevrouw M. Wan- te en mevrouw D. Elegeert geen lid mochten worden van de ver eniging, zijn nu ook hun beider echtgenoten uit de club gezet en is dochter Debby Elegeert afge lopen weekend de toegang tot de ledenvergadering ontzegd. Mevrouw D. Elegeert kondigde gisteren aan opnieuw stappen te ondernemen tegen de schutters vereniging. Secretaris van Sint Sebastiaan E. Vermandei wil liever niet te veel woorden aan het geruzie vuil maken, maar in zijn ogen heeft de vereniging niets verkeerd gedaan. Het conflict begon twee jaar ge leden toen de dames Elegeert en Wante geen lid mochten worden van Sint Sebastiaan. Ze stapten daarop naar de Commissie Ge lijke Behandeling (CBG), omdat ze zich als vrouw gediscrimi neerd voelden. De commissie stelde een jaar geleden de schut tersvereniging in het gelijk. De club telde al drie vrouwelijke leden, zodat niet kon worden gesteld dat de vereniging onder scheid maakt in sekse, oordeel de de CBG destijds. „Nu wordt onze dochter blijk baar toch niet als een volwaar dig lid gezien en dus is wel degelijk sprake van ongelijke behandeling", betoogt me vrouw Elegeert, die de zaak dan ook opnieuw wil openbreken. Negatief Daarnaast stelt ze dat de heren Wante en Elegeert in december vorig jaar onterecht uit de ver eniging zijn gezet. „Wegens ne gatieve houding", luidde het ar gument. „Maar het enige dat ze hebben gedaan, was verschil lende keren verzoeken eindelijk eens een algemene ledenverga dering te houden." Volgens het bestuur van de schuttersclub is in diezelfde de- cembervergadering een statu tenwijziging goedgekeurd, waarin staat dat jeugdleden voortaan geen algemene verga dering meer mogen bijwonen. „Dat moet dan binnen een kwartier gebeurd zijn", zegt mevrouw Elegeert. „Want zo veel tijd zat er tussen het vertrek van de mannen en het binnen komen van onze dochter." Bo vendien is de statutenwijziging volgens haar nog niet rechtsgel- dig. Brief Afgelopen vrijdag probeerde jeugdlid Debby vergeefs de al gemene ledenvergadering bij te wonen. De toegang werd haar ontzegd, en daarbij werd verwe zen naar een brief die ze eerder vorige week in de bus kreeg, waarin stond dat jeugdleden de vergadering niet mogen bijwo nen. In de brief stond ook dat de vereniging voorlopig geen nieu we jeugdleden wenste aan te ne men. Dit naar aanleiding van een mislukte poging van Debby om vijftien nieuwe jeugdleden aan te melden. „Een dergelijk jeugdbeleid bij een uitstervende vereniging is de ultieme manier om van jeugdleden af te ko men", vindt mevrouw Elegeert. Volgens secretaris Vermandei ligt de zaak simpel. „Ten eerste heeft niet het bestuur, maar hebben de leden besloten de he ren Elegeert en Wante uit de ver eniging te zetten. Ten tweede staat al jaren in de statuten dat leden onder de zestien jaar geen stemrecht hebben. Dus heeft hun dochter ook niets te zoeken bij een algemene vergadering." Het komt nogal eens voor dat een mooi gebaar, zo goed be doeld, niet begrepen wordt. Het nutsbedrijf Delta dat de zer dagen gratis spaarlam pen aan haar clientèle ver strekt weet daar van mee te praten. Dat bleek wel uit de reactie van die inwoonster van Zaamslagveer toen de post bode met de gratis spaarlamp in de hand bij haar aanbelde. Ik hoef die lamp van Delta niet, was haar reactie. Waar om niet, wilde de postbode weten. „Wel", antwoordde ze, „ik heb van de week al zeven keer gebeld dat de lantaarnpaal in de straat niet brandt. En nu komen ze eindelijk met een lamp, moet ik hem zelf nog indraaien ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21