PROVINCE LE 2 SE II I Breder onderzoek studiefraude 'C De Grave geschokt over optreden VN KNMI ziet de bui eerder hangen door nieuw weermodel A Kamer ontevreden over aanpak van minister Hermans Spotjes misleiden kiezers Broodjes gezond voor gezondere bouw-CAO Drie doden bij schietpartij in Tel Aviv Ibrahim Rugova gekozen tot president van Kosovo FNV tegen sollicitatieplicht 57-plus Onrust Zimbabwe neemt toe Minder ammoniakvervoer Rentree van VdB heel ver weg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 10° 5° ZW 3 Zon Rustig en droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. Maxima 10 graden. 245e jaargang no. 54 dinsdag 5 maart 2002 los nummer 1,00 Waterschap zet kandidaten in een cirkel ■■■HHIHl internet-.www.Dzc.nl door Erwin Tuil DEN HAAG - Een Kamer meerderheid van CDA, PvdA en D66 neemt geen genoegen met het plan van WD-minister Hermans (Onderwijs) om het hoger onderwijs een 'zelfreini gend onderzoek' te laten doen. De minister deed dat voorstel in een brief aan de Kamer over de hbo-frau- de. Ook zijn de fracties ontevreden over het chronologisch feiten overzicht dat de Kamer gister avond heeft ontvangen. „We hadden specifiek gevraagd om een overzicht vanaf het moment dat Hermans minister werd", zegt U. Lambrechts (D66). Dat Hermans het aanvankelijke on derzoek uitbreidt naar univer siteiten en het beroeps- en vol wassenenonderwijs (bve), is niet afdoende. Zwaktebod De fracties zijn unaniem in de beoordeling van het voorstel dat Hermans heeft gedaan voor na der onderzoek. D66 vindt het een 'zwaktebod'. M. Hamer (PvdA) noemt het voorstel 'on realistisch'. „Na het lezen van de brief is wat mij betreft de ge loofwaardigheid van de minis ter niet groter geworden", vindt C. Eurlings (CDA). De kritiek richt zich vooral op de wijze waarop Hermans nader onderzoek wil laten doen om de onderste steen in de fraude-af faire boven te krijgen. Voor een langdurig en intensief onder zoek voelt de minister niets. UTRECHT - De tientallen telefonisten die dagelijks telefoontjes doorgeleiden naar de juiste gemeente lijke afdelingen in Utrecht, hebben gisteren voornamelijk één vraag te beantwoorden gehad: 'Waar blijft mijn oproep kaart?' Utrecht is één van de 38 Nederlandse gemeenten waar morgen géén raads verkiezingen plaatsvin den. In twintig van deze 38 gemeenten hebben de burgers in 2000 vanwege gemeentelijke herindelin gen al een nieuwe gemeenteraad mogen kie zen. Die raadsleden heb ben dus eenmalig met een verlengde zittingsduur te maken van 5,5 in plaats van vier jaar. In vijf ande re gemeenten was de ver kiezing afgelopen najaar aan de orde. Terwijl in nog eens dertien gemeenten, waaronder alle zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten, later dit jaar de gemeentelijke herinde ling pas zover is dat kies gerechtigden naar de stembus mogen. De ruime aandacht in de media voor de verkiezin gen en de campagne 'U komt toch ook' brengt burgers in die 38 gemeen ten in verwarring. GPD „Dan staan alle instellingen in het hoger onderwijs in de be klaagdenbank, totdat de on schuld is bewezen. Ik acht dat onverantwoordelijk, onrealis tisch en ongewenst", schrijft Hermans. Daarom kiest hij voor een intern onderzoek, waarbij de opleidin gen een enquête moeten invul len. De opleidingen moeten daarin aangeven hoe ze de re gels hebben toegepast. Her mans wil verder dat de opleidin gen een verklaring afgeven waarin ze garant staan voor een eerlijke invulling. Over die aan pak bereikte de minister giste ren overeenstemming met de vereniging van universiteiten, de hbo-raad en de bve-raad. Uit de brief van Hermans en de bijgevoegde verslagen blijkt verder dat meerdere ambtena ren niet zorgvuldig zijn om gegaan met aanwijzingen van fraude. Niet alleen de afgelo pen weekeinde geschorste di recteur hoger beroepsonderwijs J. Zuurmond reageerde traag op de beschuldigingen van klok kenluiders. Ook zijn directe baas, directeur-generaal J. Vro lijk, wachtte vorig jaar een maand voordat hij zijn minister inlichtte. De Kamer twijfelt daarom aan de werkelijke be weegredenen voor de schorsing van Zuurmond. PvdA, CDA en D66 vinden ook na het lezen van de brief dat de Kamer de mogelijkheid moet openhouden zelf onderzoek in te stellen als het debat over de fraude volgende week niet be vredigend is. De fracties laten nog in het midden of dat via de Rekenkamer moet lopen, of dat er een parlementair onderzoek moet worden ingesteld. GPD TEL AVIV - Een man heeft in de nacht van maandag op dinsdag het vuur geopend in een restau rant in Tel Aviv en zeker drie mensen gedood. Er zijn meer dan tien gewonden gevallen. Politie en reddingswerkers heb ben dit gemeld. De schutter was een Palestijn, aldus de politie. Een door de man gegooide gra naat ontplofte niet. Het hoofd van de ambulancedienst van Tel Aviv, Yosef Cohen, sprak van mogelijk dertien slachtoffers. Cohen zei verder dat het 'een zelfmoordaanslag' was. Red dingswerkers vervoerden de slachtoffers naar een nabijgele gen ziekenhuis. De politie zei dat de schutter is gedood. AP Een Groningse bouwvakker weet wel raadmet zijn broodje gezond. van onze redactie binnenland ASSEN - Bouwvakkers kregen gisteren tijdens de middagschaft op de grootste bouwlocaties in Assen, Groningen en Heerenveen van de vakbonden een broodje gezond. De bonden informeerden hun leden tege lijk over de vastgelopen onderhandelin gen. Zij hopen met het broodje gezond 'een aanzet te geven tot een gezondere CAO'. De bonden en de werkgevers in de bouw hebben zesmaal met elkaar over legd. De werkgevers willen volgens de bonden alleen maar over de reisurenver- goeding praten. Zij willen af van de regeling dat de werk nemers na 50 kilometer te hebben gere den, voor elke volgende 50 kilometer een uur werktijd krijgen betaald. De vakbonden hebben hun leden niet al leen geïnformeerd over de knelpunten, maar ook iedereen opgeroepen naar de bijeenkomst op 11 maart in het Thialf- stadion in Heerenveen te komen. „De bij eenkomst gaat door. Ook als de onder foto Karei Zwaneveld/ANP handelingen alsnog goed uitpakken. Dan gebruiken wij de bijeenkomst om al le leden over de nieuwe ontwikkelingen te informeren." „In de loop van deze week worden alle bouwputten in het Noorden bezocht door ons, om de knelpunten toe te lich ten", zei CNV-woordvoerder C. Kraijen- oord. ANP van onze redactie buitenland KABOEL - Minister De Grave van Defensie is gisteren tijdens een bezoek aan Kaboel ge schrokken van het gebrekkig functioneren van de Verenigde Naties in Afghanistan. De hulpgelden die Nederland had toegezegd, zitten nog vast in de bureaucratische pijplijn, waardoor bijvoorbeeld het Ver enigd Koninkrijk nu de bouw van drie scholen financiert. Oorspronkelijk zou Nederland het geld voor de scholen verzor gen. Na een gesprek met de Britse commandant van de internatio nale veiligheidsmacht in Ka boel, generaal McColI, zei De Grave dat hij zijn collega Herf- kens van Ontwikkelingssamen werking zal vragen de gelden rechtstreeks naar Kaboel te stu ren. Nederland heeft voor dit jaar in totaal ruim 70 miljoen euro aan hulp toegezegd. Vol gens McColl is het van groot be lang voor het overleven van de huidige intexdm-regering dat er zichtbare resultaten zijn in de wederopbouw en dat salarissen worden uitbetaald. Daarvoor heeft de regering het in Tokio toegezegde geld van de interna- Nederlandse militairen patrouilleren in de straten van Kaboel. tionale gemeenschap nodig. De uitbetaling van die gelden, in totaal enkele miljarden dollars, laat echter op zich wachten. Niet alleèn voor de interim-re gering Karzai is een vlotte beta ling van belang, ook de Britse generaal zegt er alle belang bij foto Hennie Keeris/ANP te hebben. Als er hier tevreden mensen rondlopen, wordt er niet op mijn soldaten geschoten, aldus McColl. ANP van onze redactie buitenland PRISTINA - Het parlement van Kosovo heeft gisteren de gematigde leider Ibrahim Rugova van de Democratische Liga voor Kosovo (LDK) tot president van de Servi sche provincie gekozen. Rugova was de eni ge kandidaat voor het presidentschap. De eveneens gematigde Bajram Rexhepi werd tot premier verkozen. Hij vertegen woordigt de uit het Kosovo Bevrijdingsle ger U£K voortgekomen Democratische Partij van Kosovo (PDK). Ook de Alliantie voor de Toekomst van Kosovo (AAK) neemt deel aan de regering die bestaat uit tien mi nisters. Volgens resolutie 1244 van de Vex-enigde Na ties krijgt Kosovo binnen Joegoslavië zelf bestuur. De VN zien toe op het werk van de regering en houden de controle over de vei ligheid, buitenlandse betrekkiixgen en de justitie in Kosovo. AFP/DPA/RTR pagina 2: van boeddha tot president Supermarkt verkoopt meer biologische producten UTRECHT - Supermark ten hebben in 2001 voor het eerst meer biologische producten verkocht dan de reguliere natuurvoe dingswinkels. Dit staat in het EKO-mo- nitor jaarrapport, dat Platform Biologica van daag op een congres presenteert. Uit het onderzoek blijkt dat de marktomvang van biologische producten vo rig jaar is gestegen met ruim drieëntwintig pro cent. Volgens Biologica is het opvallend dat een van de meest succesvolle biologi sche producten, halfvolle melk van AH Biologisch, veertig procent duurder is dan gewone melk. Vol gens andere onderzoeken zou de consument niet meer dan vijfentwintig procent extra willen beta len voor biologische pro ducten. Begin dit jaar bleek dat de groei van de biologische landbouw juist afneemt. De eko-landbou w gx'oeide in 2001 maar acht pro cent, tegen veertien en vijfentwintig procent in voorgaande jax-en. Biologica wijt de tegen vallende groei aan ondui delijke regels en de alge mene teruggang van de landbouw. ANP De afgelopen tien jaar steeg het aantal vijftigers van 1,5 naar 2,1 miljoen. Van alle mensen die ouder zijn dan 50 jaar werkt nog maar 30 procent. En dat moet de komende decennia naar 50 procent, vindt het kabinet. Daarom wil het kabi net een nieuwe sollicitatieplicht invoeren voor 57,5 A jaar en ouder. Onzin, vindt de FNV. Het wordt steeds gekker in Zimbabwe naarmate de verkiezingen dichter bij komen. Gistei-en werd een bijeenkomst van oppositieleider Morgan Tsvangirai met bui tenlandse diplomaten door de politie opgebro ken. Niettemin weiger de het Blitse Gemene best stappen te nemen te gen het land van dictator Moega- be. Er moet minder ammoniak per schip over de Westerschelde vervoerd worden. Dat zijn Nederland en België overeengeko men. Het ammoniakvervoer geldt als heel gevaarlijk en een groot risico voor het milieu. De overeenkomst is een doorbraak. Tot nu toe beschouwde België het ammo- A r rxiakvervoer als een Nederlands probleem. De kans dat Frank Van- denbroucke op korte ter mijn zijn rentree maakt bij een andere ploeg is klein. De Belgische wiel renner die in opspraak is geraakt door de vondst van verboden stoffen bij hem thuis, wacht een rechtszaak die zeker we ken zo niet maanden gaat duren. Dit heeft mr. Phi lippe Verbiest, advocaat van de a Q UCI, gezegd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; gezondheid: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. door Ivo van der Hoeven DEN HAAG - Het KNMI heeft een nieuw weermodel ontwik keld waarmee de verwachtin gen op korte termijn veel nauw keuriger berekend kunnen wor den. Dit is met name voor het voorspellen van extreme weer- situaties zoals storm, hevige buien en zware windstoten een belangrijke vooruitgang. Staatssecretaris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat geeft vandaag het startsein voor het nieuwe systeem. Het weermodel maakt, net als zijn voorganger, gebruik van waarnemingen in de atmosfeer1. Het grote voordeel is echter dat dit model veel meer gegevens kan verwerken, waar door de voorspellingen be trouwbaarder en preciezer zijn. Dat bleek vorige week dinsdag al toen het KNMI tijdens een stevige storm beide weermodel len naast elkaar liet dx-aaien. „Het nieuwe model gaf veel nauwkeuriger informatie over tijdsduur en precieze locatie van de storm", vextelt H. Geurts van het KNMI. „We kunnen nu de lucht- en scheepvaart, de wa terschappen en Rijkswaterstaat veel beter waarschuwen voor extreem weer." Maar ook de normale weersver- wachtingen van het KNMI pro fiteren van het nieuwe model. Geurts: „Dit rxieuwe systeem behoort echt tot het neusje van de zalm. Het nieuwe model ver eist zoveel rekencapaciteit, dat er een nieuwe computer aaxx te pas moest komen om het model te laten draaien." In totaal is er drie jaar gewerkt aan de verbe terde versie. Geurts sluit niet uit dat er over erxkele jaren weer een andere versie wordt ontwikkeld. „Er is altijd nog ruimte voor verbete ringen." GPD (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van mN I weken voor 15.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: p handtekening: 8 713214 '000002 n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r: per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1