Snelle terugkeer VdB uitgesloten Ko Kasse moet nog wennen Roda JC thuis onderuit tegen Vitesse Arbiter Dick Jol erkent fout in klassieker Werder heeft last van kwaad geweten Australië bereikt als eerste halve finales Rechtbank beslist over lot van Bernard Sainz Internationale Wielerunie moet beslissen over nieuwe licentie voor Belg Oud-Ajacied Vasovic overleden Langer rust PSV en Feyenoord Melchers wint eerste etappe NS en KNVB stellen convenant op Geen lagere straf voor Jaap Stam Zware schorsing Mare Minnaert Blijlevens niet in Parijs-Nice Knieklachten Jan Ullrich Hewitt blijft Agassi de baas Liverpool blijft beste ploeg Patrick Appels volgt geboorte dinsdag 5 maart 2002 van onze sportredactie DENDERMONDE - Bernard Sainz (58), alias dokter Mabuse, weet vandaag of hij nog langer in voorarrest blijft of dat hij weer een vrij man is. De raadka mer van Dendermonde neemt daarover vandaag een beslis sing. Komt Sainz vrij dan heeft het parket de mogelijkheid om in beroep te gaan. De zaak ver huist dan naar de kamer van in beschuldigingstelling in Gent, waar binnen de twee weken een arrest moet vallen. De Franse wonderdokter van wielrenner Frank Vanden- broucke werd vorige week op gepakt nadat bij een verkeers controle verdachte producten in zijn wagen werden aangetrof fen. Meer en meer lijkt het er op dat het om onschuldige midde len ging. Volgens de Dender- mondse procureur Christian Du Four moet er tot vandaag ge wacht worden op de resultaten van de analyses. „Blijkbaar ne men dergelijke onderzoeken veel tijd in beslag. We hadden de resultaten graag gekend, zeker met het oog op de zitting.' Over het gerechtelijk onderzoek tegen Frank Vandenbroucke werden gisteren geen nieuwe mededelingen gedaan. Voor zo ver bekend is VdB niet meer on dervraagd. Ook voor hem is het wachten op de resultaten van de bloed- en urinetesten, alsook op de monsters van de producten die bij hem thuis werden gevon den naast Epo, morfine en clen- buterol. GPD BELGRADO - Velibor Vasovic, voormalig aanvoerder van Ajax, is maandag op 63-jarige leeftijd overleden aan de gevol gen van een hartaanval. De Joegoslaaf won in 1971 met de Amsterdammers de Europa Cup I door het Griekse Panathi- naikos te verslaan. Vasovic stond in de periode 1966-1971 bij Ajax onder contract. Hij was mede verantwoordelijk voor de doorbraak van het befaamde Nederlandse 'totaalvoetbal.' Onder leiding van Rinus Michels speelde de centrale verdedi ger, die hardheid combineerde met een gave lange pass en groot leiderschap, samen met onder anderen Wim Suurbier, Ruud Krol, Johan Cruijff, Gerrie Mühren, Johan Neeskens, Piet Keizer en Sjaak Swart. ANP/SID TUMBARUMBA - Mirjam Melchers heeft de eerste etappe van de Tour de Snowy gewonnen. De renster van Farm Frites Hartol versloeg na een rit over 77 kilometer van Khancoban naar Tumbarumba de Zwitserse Priska Doppmann en de Au stralische Margaret Hemsley in de sprint. ANP ZEIST - De directies van de KNVB en Nederlands Spoorwe gen hebben besloten een convenant op te stellen waarin het georganiseerde vervoer van voetbalsupporters met de trein wordt geregeld. Uitgangspunt van de NS is dat op de doordeweekse avonden in principe geen treinen beschikbaar zijn voor zogenaamde combi-reizen. Alleen in uitzonderlijke gevallen overweegt de NS supporters te vervoeren in de avondspits. De NS wil dat zoveel mogelijk beperken, omdat daarvoor treinen uit de vas te dienstregeling moeten worden gehaald. In het overleg van gisteren is ook besloten een bijeenkomst te organiseren voor alle burgemeesters met betaald voetbal in hun gemeente waarbij zal worden gesproken over de combiregeling. De KNVB zal in overleg met de betrokken clubs en NS zoeken naar een nieuwe datum voor de halve finale van de Amstel Cup tussen Ajax en PSV, oorspronkelijk gepland voor 6 maart. ZEIST - De KNVB gunt PSV en Feyenoord een dag langer rust in verband met hun optreden tegen elkaar in de kwartfinale van het toernooi om de Uefa Cup. Die duels zijn op donderdag 14 en 21 maart. De competitiewedstrijd Vitesse - PSV, die voor zaterdag 16 maart op het programma stond, is daarom verschoven naar zondag, aanvang 14.30 uur. Een week later treedt Feyenoord ook op zondag aan bij stadgenoot Sparta in plaats van op zaterdagavond. Overigens heeft de Europese voetbalbond Feyenoorder Pa trick Paauwe voor een wedstrijd geschorst naar aanleiding van zijn rode kaart in de wedstrijd tegen Glasgow Rangers. De speler van Feyenoord mist hierdoor het eerste duel in de kwartfinales van de Uefa beker tegen PSV. ANP Yannis Anastasiou (midden) van Roda JC worstelt zich langs Ruud Knol (nummer 4) van Vitesse. foto Dries Linssen/ANP van onze sportredactie KERKRADE - Roda JC heeft gisteren weer een tegenslag te verwer ken gekregen. Vier dagen nadat de Limburgers door AC Milan uit de Uefa-beker werden gestoten, gingen ze in de competitie onderuit tegen Vitesse, 0-2. Mbamba maakte vlak voor rust het openingsdoelpunt. De 19-jarige speler werd in de 68e minuut uit het veld gestuurd, nadat hij een tegenstander ?ou hebben geslagen. Tien minuten voor tijd scoorde Vitesse, met tien man, voor de tweede keer. Amoah trof doel. Roda JC - Vitesse 0-2 (0-1). 43. Mbamba 0-1, 79. Amoah 0-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Rode kaart: 69. Mbamba (Vitesse). Gele kaart: Rudge, Zafarin (Roda JC), Sikora (Vitesse). Aantal toeschouwers: 12.500. ANP ROME - De geschillencommissie van het Italiaanse olym pisch comité CONI heeft een verzoek tot strafvermindering voor Jaap Stam afgewezen. Zijn club Lazio Roma hoopte de verdediger zondag te kunnen opstellen in de derby tegen AS Roma. De commissie heeft echter besloten de schorsing van vier maanden te handhaven. Stam is op 17 maart weer speel gerechtigd. De voetballer kreeg vorig jaar een schorsing van vijf maanden opgelegd nadat hij in oktober postiief reageerde bij een dopingtest. De Italiaanse Federale Appelcommissie verminderde de straf in februari met een maand. ANP van onze sportredactie ANTWERPEN - De zaak-Van- denbroucke, de Belgische wiel renner bij wie thuis een aantal verboden stoffen werden gevon den, gaat zeker weken zo niet maanden duren. Dit heeft mr. Philippe Verbiest, advocaat van de internationale wielerunie UCI, gezegd. De UCI zal, volgens Verbiest, eerst de juridische procedure in België rond Vandenbroucke af- 1 wachten voor ze zich zelf be raadt over de zaak en eventueel een straf aan de renner oplegt. Gezien de normale rechtsgang i in België kan de zaak echter ook wel eens jaren gaan duren. Mevrouw Lut Wille, procureur bij de Belgische Wielrijders- bond (de organisatie van wiel renners): ,,In dat geval lijkt het me opportuun dat wij aan het werk gaan zodra Frank bij de BWB een vergunning aan- vraagt. Maar ik zal niet tussen beide komen. Mijn man is ploeg- dokter van Domo, ik wil geen indruk van betrokkenheid wek ken en zal me dus laten vervan gen." Uiteindelijk is het echter niet de BWB maar de UCI in Zwitser land die over het wederoptreden van Frank Vandenbroucke zal beslissen. Verbiest: „De renner moet bij zijn federatie een licen tie aanvragen op naam van een nieuwe werkgever. De BWB speelt die aanvraag door aan de UCI die toestemming moet ge ven over de aansluiting van elke prof. Dat is meestal een financi ële en administratieve controle. In dit geval zijn er natuurlijk heel wat bijkomende aspecten." „Momenteel is er bij de UCI geen dossier VdB. Maar ik ken de zaak natuurlijk wel uit de media. Op grond daarvan durf ik te zeggen dat de UCI een n ieu- we licentie langs alle mogelijke kanten zal afwegen en bespre ken. Het gaat over de doping- wet, maar ook over eventuele schade aan de wielersport. In een internationale organisatie is het niet altijd gemakkelijk om iedereen snel rond een tafel te krijgen. Daar zal dus wel wat tijcï overheen gaan. Bovendien zullen wij VdB zelf willen horen, als wij willen dat hij ons open heid van zaken geeft." Mevrouw Wille heeft wel de no dige bedenkingen bij de hele zaak-VdB. „Het is niet heel eer lijk en nog minder consequent dat een verdachte zwijgplicht opgelegd krijgt terwijl de ande re partij persconferenties orga niseert. Zo hoort de buitenwe reld slechts één verhaal. De verdachte staat bovendien met de rug tegen de muur: als hij spreekt, dreigt een nieuwe aan houding. Ik vraag me af op wel ke juridische gronden dit ge beurt. Ik zie geen wettekst die een in verdenking gestelde per soon verbiedt om eender welke verklaring af te leggen." Ook het feit dat VdB geboeid op tele visie en foto's te zien was, heeft verontwaardiging opgeroepen. Wille: „Frank is geen misdadi ger en dus hadden de agenten kunnen vragen dat er geen foto's of opnamen werden gemaakt. Dit tekent een mens en zijn fa milie voor hun leven." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De penalty die scheidrechter Dick Jol zondag in het duel Ajax-Feyenoord aan de Amsterdammers gaf waardoor zij uiteindelijk op 1-1 kwamen, was geen straf schop. „Ik ben misleid", aldus Jol. De arbiter zei tot die conclusie te zijn gekomen nadat hij thuis de tv-beelden van de wedstrijd en de situatie rond de penalty had gezien, ook in slow mo tion, beeldje voor beeldje. Jol: „Machlas ging al voordat ex- contact was." Jol gaf de straf schop nadat Feyeiioord-kee- per Zoetebier een schot weg- stompte en de bal voor de voeten van Ajax-spits Machlas kwam. Op dat mo ment maakte Zoetebier een sliding richting de benen van Machlas die gewillig naar het gras ging. Jol: „Mijn waax-neming was: Zoetebier maakt een sliding, hij speelt de bal niet, Machlas gaat over zijxx veen dus er was contact en daarmee straf schop." De scheidsrechter er kende bij het zien vaix de tv- opnanxen dat de situatie an ders was. „Maar let op: het wa ren beelden van achter de goal. Vanuit eexx andere positie." Jol zei de boosheid van Zoetebier en Feyenoord-trainer Van Marwijk na afloop te begrij pen net als de tevredenheid van Ajax-coach Koeman. „Maar ik moest in een split se- coxxd beslissexx. Het is enorm zuur maar all in the game." GPD foto Henk de Winter Ko Kasse in actie met zijxx ixiextwe Opel Astra (rechts). Autocoureur stapt over in nieuw model Opel HOEK - Hoek-spelerMarcMin- naex-t is door de voetbalbond zwaar gestraft voor zijxx gedrag in de wedstrijd tegen Spijkenis- se. De middenvelder is voor zes wedstrijden geschorst. De straf is uitgesproken voor een al te hevig protest bij de grensi-echter na een afgekeurd doelpunt. Het rapport van de scheidsrechter maakt melding van duwen of trekken. Minnaex-t scoox-de in de tweede helft van de wedsti-ijd in Spijke- nisse, maar de treffer werd afge keurd voor buitenspel. Dat werd in Hoek-kringen betwij feld. Minnaert rende in blinde woede op de grensrechter af om verhaal te halen. Hij heeft altijd beweerd de vlagger niet te heb ben gex-aakt. Hoek gaat tegen de schorsing in beroep. MEERLE - Jeroen Blijlevens zal volgende week niet aaix Parijs- Nice deelnemen. De Brabantse sprinter was aan vankelijk wel door Domo ploegbaas Lefevere geselec teerd voor de Franse ritten koers, maar heeft een conditio nele achterstand. Blijlevens werd vorige week vierde in een rit van de Ronde van Valencia. Een dag later stapte hij af. ANP HAMBURG - Jan Ullrich en Lance Armstrong hebben zich gisteren afgemeld voor de Ron de van Murcia, die morgeix be gint. De renner van Telekom heeft last vaix een knieblessure, Armstrong wordt door maag klachten gekweld. Ullrich klaagde vorige maand tijdens een tx-ainingskamp in Zuid-Afrika na zware trai- ningsarbeid al eens over zijn knie. Daarop zegde hij zijn deel name aan de Ronde van Valen cia af. De coureur vloog direct naar Fi-eiburg, waar hij zich liet onderzoeken. De medici tasten over de oorzaak van de nieuwe klachten echter in het duister. Telekom-woordvoerder Olaf Ludwig spreekt van een 'flinke terugslag' in de voorbereiding op het - inmiddels al begonnen - nieuwe seizoen. De blessure betekent een flinke domper voor Ullrich, want de Duitser leek voor het eerst sinds jaren goed te hebben overwin terd. DPA door Henk de Winter MAASMECHELEN - Of de Nieuwdorpse autocoureur Ko Kasse met zijxx Opel Astra een winnaar in huis heeft gehaald, valt nog even af te wachten. Iix de eerste wedstrijd van het sei zoen bleef Kasse nog steken op een zevende plaats. In de ope ningsrace van het Belgisch kampioenschap ixx Maasnxeche- len eindigde Wolphaartsdijke- naar Jos Krijger ixx een andere raceklasse net iets hoger daxx Kasse. Hij reed naar een vijfde plaats in de Euroklasse. Kasse staat na elf jaar met het merk Citroën te hebben gereden aan de start met een Opel: een speciaal voor de motorsport ontwikkeld model van de Astra. Met een voor driekwart opge bouwde raceauto verscheen Kasse op het Duivelsberg cir cuit in Maasmechelen, „Ik ben er nog lang niet met de afstel ling", liet de Nieuwdorper voor af weten. Kasse opende het Belgisch kam pioenschap wel met de snelste ti-ainingstijd in de Groep N klasse, een klasse voor bijna standaard raceauto's. „Het zijn 'de eerste meters die ik-rijd met de Astra", keek de Nieuwdorper tevreden terug op zijn snelle trainingstijd, „Het is wennen, maar de wegligging voelt goed aan. Een speciale uitlaat en een motormanagament systeem is in bestelling. Dat zou voor de volgende race een paar pk's meer moeten opbrengen." Een speciale versnellingsbak staat nog op het verlanglijstje van de Nieuwdorper en ook nog een paar andere technische za ken. Het benodigde budget van een dikke twintigduizend euro ontbreekt echter nog. Kasse begon redelijk voorzich tig aan de wedstrijd, wat hem een op de dei-de startlijn in de A- f inale bracht. Van een vierde po sitie viel Kasse in deze race te rug naar een zevende plaats. „Halverwege kreeg ik proble men met het koelingssysteem en de elektronica. Kinderziektes zullen we maar denken", gaf Kasse als uitleg. De beste Zeeuw op de Duivels berg was de uit Wolphaartsdijk afkomstige Jos Krijger. Krijger hing na afloop van wedstrijd breed lachend en zwaaiend uit zijn Opel Corsa. ..Meer dan een vijfde plaats zat er niet. Ik ben dan ook meer dan tevreden"liet Krijger junior weten. Krijger reed een goede race en werd een paar keer verrast door het gebruik van een nieuw type en merk band. „Ik rijd voor het eerst met een ander merk race band, dat is even wennen. Deze banden hebben duidelijk meer opwarmtijd nodig", zei hij. SAN JOSE - Lleyton Hewitt heeft ten koste van Andre Agas si het tennistoernooi van San Jose gewonneix. De 21-jarige Australiër overleefde tegen zijn tien jaar oudere Amerikaanse opponent twee wedstrijdpun- ten en besliste de partij niet 4-6 7-6 7-6. Beide tennissers speelden hun eerste toernooi sinds begin ja nuari. Agassi had zich op het laatste moment met een pols blessure afgemeld voor de Au stralian Open, waar hij zijn titel zou verdedigen. Hewitt kwam wel in actie in Melbourne, maar ondervond te veel hinder van de waterpokken. Beiden kampten met een gebrek aan ritme, maar desondanks werd het in San Jose een partij yan hoog niveau tussen de 'ou de' en 'nieuwe' generatie met lange en spannende rally's. He witt sprak na afloop over een van zijn beste wedstrijden uit zijn loopbaan. Agassi kreeg zijn eerste wed- strijdpunt op 6-5 in de tweede set. Maar Hewitt pepte zichzelf op en sleepte er uiteindelijk toch een derde set uit. Op 5-4 in deze set volgde voor Agassi de twee de kans om de partij af te ma ken, maar Hewitt werkte deze weg met een ace. Twee afzwaai ers van Agassi in de beslissende tiebreak bezorgden Hewitt de zege. „Hij verdient zijn plaats tussen de besten", complimenteerde Agassi zijn tegenstander. „Hij is een vechter. Zijn spel is constant en hij kan agressief spelen op de beslissende momenten. Hij neemt controle over het punt als hij onder druk staat. Dit laat zien dat hij het grote werk aan kan." De Ameidkaan baalde van zijn gemiste kansen. „Maar de afgelopen vijf maanden heb ik slechts een paar wedstrijden gespeeld. Het is dan moeilijk de juiste beslissingen te ne men." Ook Serena Williams bekroon de haar terugkeer met een eind zege. De Amerikaanse, hersteld van een enkelblessure, versloeg in de finale van Scottsdale haar landgenote Jennifer Caprati met 6-2 4-6 6-4. Door haar zege voorkwam zij dat Capriati haar zus Venus Williams weer zou verdrijven van de eerste plaats van de wereldranglijst. Carlos Moya won het toernooi in Acapulco. In het hete Mexico was hij in de finale te sterk voor de Braziliaan Fernando Melige- ni: 7-6 7-6. Voor de winnaar van Roland Garros in 1998 was het zijn achtste titel in zijn loopbaan. RTR/ANP van onze sportredactie BREMEN - De spelers van Wer der Bi-emen hebben, na de ont hutsend zwakke vertoning te gen Borussia Mönchengladbach (0-1), last van een kwaad gewe ten. Om dat te sussen hebben ze besloten voor de eerstvolgende uitwedstrijd tegen VfL Wolfs burg op 24 maart het vervoer te regelen voor de supporters. Uit de elftalpot worden vier bussen betaald. „Onze fans die ons zo vaak in groten getale begeleiden, moe ten erop kunnen rekenen dat we elke wedstrijd knokken. Dat was tegen Gladbach niet het ge val", zei aanvoerder Frank Bau- mann maandag. Het vrije ver voer naar Wolf sburg is daarvoor een goedmakertje. In Italië schamen de voetballers van Genoa, voor aanvang van het seizoen een van de favorie ten voor het kampioenschap in de Serie B maar' slechts dertien de op de ranglijst, zich ook voor hun verrichtingen van afgelo pen weken. Na overleg met hun achterban besloten ze, na weer een nederlaag (2-1 tegen Anco- na), hun weekloon over te ma ken op rekening van een kinder- van onze sportredactie KUALA LUMPUR - Australië heeft bij het WK hockey als eer ste ploeg de halve finales be reikt. Het elftal van Barry Dancer won gisteren ook zijn zesde wedstrijd. Tegen Zuid- Korea, tot gisteren nog ongesla gen, werd het 4-2. De Nederlandse bondscoach Joost Bellaart, aandachtig toe schouwer bij het duel, was niet verrast door die score. „De Ko- reanen deden er niet veel aan en het kostte Australië ook weinig moeite. Deze poule was twee wedstrijden voor het einde fei telijk al beslist. Australië en Ko rea hebben een makkie gehad." De Zuid-Koreanen zijn ook na genoeg zeker van een plaats in de halve finales. De ploeg kan bij verlies vandaag tegen Enge land in punten nog wel achter haald worden door Maleisië, maar dat moet dan ook nog een behoorlijke kloof in het doelsal do dichten. Getuige de magere ziekenhuis in de stad. „Ook al zijn de slechte resultaten niet te wijten aan de inzet van de spe lers", was de verklaring. Coach Edoardo Reja kreeg de schuld. Hij werd maandag ontslagen. DPA WIESBADEN - Liverpool, de houder van Uefa beker, blijft de beste club van de wereld. Dat berekende de internationale fe deratie van voetbalhistorie en - statistiek (EFFHS). Liverpool (346 punten) bleef in 2001 Bayern München (321 punten), winnaar van de Cham pions League, en Real Madrid (307 punten) voor. Volgens het IFFHS is PSV de beste Neder landse club. De Eindhovenaren kregen 182,5 punten en staan daarmee als 31e geklasseerd. Ajax (55e/151 punten) blijft aartsrivaal Feyenoord (57e/149,5 punten) net voor. Ro da JC (87e) en FC Utrecht (96) komen dankzij hun deelname aan de Uefa beker ook in de top- 100 voor.AFP 4-2-overwinning op Cuba giste ren is dat niet aannemelijk. En geland kan door het bescha mende verlies tegen Japan (1-2) zelfs nog de strijd om de plaat sen vijf tot en met acht mislo pen. GPD KUALA LUMPUR - Via de tele foon en de intercom in het zie kenhuis was Patrick Appels, manager van Oranje, op afstand getuige van de geboorte van zijn tweede zoon. Appels echtgenote was pas op 18 maart uitgerekend, negen dagen na afloop van het WK in Kuala Lumpur, maar twee da gen geleden kondigde Remt plotseling zijn komst aan. Via een telefoonverbinding kon Ap pels toch 'live' getuige zijn van de bevalling. „En dat was ook een bijzonder ervaring." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19