Minder ammoniak per schip Leren schrijven in acht lessen Twee jaar onderzoek voor verdieping 15 Nederland en Vlaanderen gaan risico's samen beperken Extra geld provincie Conferentie voor Schelde-havens Politiehond ingezet bij opstootje VVD'er Te Veldhuis: Gekozen burgemeester past niet in Nederland Motorrijder onder invloed Bunkerboot botst op zeeschip WAO-platform houdt belactie over terugkeer op werk na ziekte dinsdag 5 maart 2002 door Ben Jansen enl en VLISSINGEN - Nederland en ng Vlaanderen willen het vervoer mt van ammoniak over de Wester- lat schelde fors verminderen. Com missaris van de koningin W. van jft Gelder en gouverneur C. Paulus de van de provincie Antwerpen ►or gaan daarvoor onder meer met w de ammoniak producerende en V| verwerkende bedrijven Hydro .ról Agri in Sluiskil en BASF in Ant- U' werpen overleggen. ir-| it- Een bij een aanvaring lek ge- dei raakte ammoniaktanker geldt d- als ernstigste calamiteit die zich agj op de Westerschelde kan voor doen. De risico's beperken thans de bouwmogelijkheden in Vlis- e- singen, Breskens, Temeuzen en en Hans weert. Minister T.Netelen- et bos van Verkeer en Waterstaat, j minister S. Stevaert van Mobili- j teit, Openbare Werken en Ener gie in Vlaanderen, Van Gelder en Paulus ondertekenden gis teravond in Vlissingen een sa menwerkingsovereenkomst om de risico's van het transport van j gevaarlijke stoffen te beperken, rs' Van Gelder kenmerkte de Wes- ig terschelde als 'mooi maar ge in.. vaarlijk'. Hij zei erover ver- id heugd te zijn dat Vlaanderen de risico's van het vervoer van am moniak, lpg en andere gevaar- it lijke stoffen nu ook erkent als in' een probleem dat gezamenlijk I moet worden aangepakt. Tot i- voor kort leefde in Vlaanderen 1- de opvatting dat de gevaren van i-ammoniaktransporten vooral r- een Nederlandse aangelegen- C-| door Ben Jansen VLISSINGEN - Uiterlijk de- cember 2004 moet een beslis sing worden genomen over een l eventuele verdere verdieping van de Westerschelde. Een Ne il derlands-Vlaamse ambtelijke ft projectgroep heeft precies twee is jaar de tijd voor een milieuef fectrapport en een maatschap pelijke kosten-batenanalyse. Ui Daarna is het woord aan de poli- n tiek. ij Bij de behandeling van de lange n termijnvisie voor het Schelde- T- estuarium, eind vorig jaar, i- sprak de Tweede Kamer uit dat het onderzoek naar een volgen door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het provincie bestuur is bereid om wat extra geld uit te trekken voor een klei ne campagne om Zeeuws-Vla mingen op 20 november van dit jaar bij de gemeenteraads verkiezingen aan te moedigen de stembusgang te maken. Zeeuws-Vlaanderen mist de mogelijkheid om op de huidige landelijke campagnes mee te liften. Gedeputeerde A. Poppelaars, verantwoordelij k voor de herin delingsoperatie in Zeeuws- Vlaanderen, vindt het meer dan redelijk dat in de loop van no vember wat acties op het touw worden gezet om de Zeeuws- Vlamingen te bewegen om voor al hun stem uit te brengen bij de gemeentelijke en waterschaps verkiezingen. Als provinciebe stuur zijn we al geruime tijd be zig mensen te stimuleren om ge bruik te maken van hun demo cratisch recht. Die campagne is gericht op het terugbrengen van VLISSINGEN - De havens in het Scheldegebied moeten eens in het half jaar een ronde-tafel conferentie houden over samen werking en afstemming van be leid. Nederland en Vlaanderen zul len de besturen van de havens daartoe aansporen. In discus sies over de toekomst van de Westerschelde is zo'n samen werking vaak als alternatief voor een eventuele verdere ver dieping aangeduid. De suggestie voor zo'n ronde tafelconferentie staat in de overeenkomst die minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat en haar Vlaamse ambtgenoot S. Stevaert gister avond in Vlissingen sloten. Ne derland en Vlaanderen veron derstellen dat afspraken tussen de havens van Antwerpen, Vlis singen, Gent, Terneuzenen Zee- brugge de positie van het Schel degebied verder kan versterken de kloof tussen burger en be stuur. Tot nu toe is de aandacht vooral uitgegaan naar jongeren. Mogelijk kunnen we later in dit jaar nog iets voor Zeeuws- Vlaanderen verzinnen. De mid delen zijn voor handen", zei Poppelaars. De gedeputeerde vindt overi gens wel dat ook de gemeenten en het waterschap Zeeuws- Vlaanderen nadrukkelijk aan dacht moeten besteden aan de stembusgang op 20 november. „Daarnaast kunnen ook depoli- tieke partijen in Zeeland tegen die tijd beginnen met hun cam pagnes voor de statenverkie zing in maart 2003. Zeeuws- Vlaanderen mag dan nu versto ken zijn gebleven van bezoekjes van landelijke kopstukken. In november kunnen de provincia le kopstukjes wellicht iets goed maken", aldus Poppelaars. TERNEUZEN - De politie van Temeuzen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een politie hond ingezet om een opstootje bij een café in de Nieuwstraat in Temeuzen te sussen. Bij de politieactie raakten twee personen gewond. Zij werden gebeten door de hond. Vier per sonen zijn aangehouden. De politiehond werd volgens politiewoordvoerder J. van Mourick ingezet omdat 'betrok ken personen beledigende taal uitsloegen richting de agenten en niet weg wilden gaan'. Een van de betrokkenen, de 42- jarige kunstenaar Sager Al Qa- til uit Temeuzen, wil het er niet bij laten zitten. Hij voelt zich slachtoffer van onnodig politiegeweld en heeft inmiddels brieven geschreven aan de ombudsman en de burge meester. Volgens politiewoordvoerder Van Mourick wordt van de ge beurtenis een rapport opge maakt. Dan wordt ook getoetst of het inzetten van de politie hond rechtvaardig was. de verdieping langer kan duren als gedegen studie meer tijd vergt. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat wilde daar gisteravond bij de ondertekening van een overeen komst over samenwerking tus sen Nederland en Vlaanderen in het Scheldegebied niets van we ten. Hetmilieu-effectrapport en de maatschappelijke kosten- batenanalyse moeten binnen twee jaar Maar zijn, ook al zou den wetenschappers meer tijd wenselijk achten. En de uit spraak van de Tweede Kamer dan? Netelenbos: ,,Ik ben de Tweede Kamer niet." In haar toespraak voorafgaand aan de ondertekening van het akkoord vermeed Netelenbos zorgvuldig het woord verdie ping te gebruiken. Ze sprak over 'strategisch onderzoek om de fy sieke kenmerken van het Schel degebied in stand te houden' en gewaagde over veiligheid, be scherming tegen overstroming en erkenning van de natuur waarden van het estuarium. Gouverneur C. Paulus van de provincie Antwerpen maakte evenwel duidelijk waar het Vlaanderen vooral om te doen is: „Een volgende verdieping is voor ons van levensbelang. "Dat geldt evenzeer voor een spoedi ge heringebruikname van de IJzeren Rijn. Varianten Het onderzoek dat Nederland en Vlaanderen zijn overeenge komen zal zich in elk geval rich ten op twee verdiepingsvarian ten: aanpassing van de vaargeul zodat schepen met een diepgang van 12,50 meter, respectievelijk 12,80 meter Antwerpen onaf hankelijk van het getij kunnen bereiken. Ook de nuloptie, de huidige diepgang van 11,60 me ter handhaven, wordt bekeken. Onderwerp van studie zijn voorts een verbinding tussen Ooster- en Westerschelde door de staart van Reimerswaal en een natuurontwikkelingsplan voor het estuarium. Als schakel tussen de Neder lands-Vlaamse projectgroep en de politiek gaan twee onaf hankelijke gezaghebbende per sonen fungeren. Hiervoor is ge kozen omdat deze manier van werken ook bij het Project Mainportontwikkeling Rotter dam succesvol bleek. Aan Vlaamse zijde zal oud-minister E. Baldewijn worden benoemd. Netelenbos wilde niet zeggen wie zijn Nederlandse tegenvoe ter zal zijn. J. Leemhuis-Stout wordt het in elk geval niet. Op haar optreden als consultant bij de behandeling van de langeter- mijnvisie voor het Scheldege bied bestond in Zeeland veel kritiek. Het was aanvankelijk de bedoeling dat Netelenbos en haar Vlaamse collega S. Ste vaert de overeenkomst een maand geleden al zouden heb ben ondertekend. heid zijn. Twee derde van de hoeveelheden ammoniak die worden vervoerd, komt immers van Hydro Agri en een derde gaat naar de BASF-vestiging in Antwerpen. Paulus sprak van een 'delicate missie'. ,,We hebben niet alleen te maken met de risico's die het transport van ammoniak per schip oplevert, maar we hebben ook rekening te houden met de economische levensvatbaar heid van de bedrijven die am moniak produceren en verwer ken en met de werkgelegenheid bij deze ondernemingen." De Antwerpse gouverneur meende dat er voor moet worden ge waakt dat maatregelen om het vervoer van ammoniak over de Westerschelde terug te dringen, niet leiden tot een toename van risico's bij bijvoorbeeld het ver voer over de weg. Nautisch In een tweede overeenkomst spraken Nederland en Vlaande ren af het nautisch beheer in het Scheldegebied vanaf 1 januari 2003 gemeenschappelijk uit te oefenen. Dat gebeurt vooruitlo pend op een formele regeling. Met ingang van volgend jaar zullen de loodsgeldtarieven voor de Scheldevaart en die voor de vaart op Rotterdam stapsgewijs worden ontkop peld. In 2008 moeten ze volledig losstaan van elkaar. De samen werking tussen de Nederlandse en de Vlaamse loodsdiensten in het Scheldegebied wordt verder uitgebouwd. Minister Netelenbos en haar Vlaamse collega Stevaert toasten op de ondertekening van de overeenkomst Westerschelde. foto Lex de Meester Waterschapsverkiezingen 6 maart 2002. De natuurorganisaties (Natuurmonumenten, Zeeuws Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie) adviseren u te stemmen op: Walcheren/N. Bev.- ingezetenen: Bert van de Hoef Herman Haas Ferry Kramer Walcheren/N.-Bev.-gebouwd: Willy Oorthuizen Zuid-Beveland- ingezeten: Saskia Verhey Rob Lambeck Schouwen-Duiveland-ingezeten: Ted Sluijter Schouwen-Duiveland-gebouwd: Gert-Jan Buth Tholen/St.L.-ingezeten: Matjo van Liere Tholen/St.L.-gebouwd: Paul van der Wal door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Over de geko zen burgemeester wordt veel te gemakkelijk gepraat, vindt het Middelburgse VVD-Kamerlid A. te Veldhuis, woordvoerder Binnenlandse Zaken. „Laten we het eerst eens over de inhoud van het burgemeesterschap hebben", roept hij op, „en dan pas over de verpakking. En niet, zoals nu vaak gebeurt, precies andersom." Het lijkt in de WD te rommelen óver de toekomst van het burge meesterschap. Prominent lid en burgemeester van Rotterdam, I. Opstelten, sprak zich onlangs vierkant voor een direct geko zen burgemeester uit. Teiwijl de WD altijd pal achter het aloude systeem van door de Kroon be noemde burgemeesters heeft gestaan. „Opstelten is niet de enige die er zo over denkt binnen de WD", weet Te Veldhuis, „maar wij zijn er nog niet uit". Met 'wij' be doelt Te Veldhuis een werk groepje van twee Eerste en twee Tweede Kamerleden. In het werkgroepje liggen drie model len op tafel: de benoemde bur gemeester, de burgemeester ge kozen door de gemeenteraad én de direct door de kiezers geko zen burgemeester. Over twee weken verwacht Te Veldhuis dat het werk af is. Eén ding is duide lijk: Te Veldhuis was niet ge charmeerd van de rechtstreeks gekozen burgemeester en hij is dat nog niet. „Want het klinkt wel lekker po pulair, en het zal ook wel het no dige spektakel geven, de verkie zingen voor een burgemeester", VLISSINGEN - De marechaus see heeft gisterochtend op de Prins Hendrikweg in Vlissingen een 55-jaiïge motorrijder aan gehouden wegen rijden onder invloed. De man kwam de pa trouille tegemoet rijden zonder helm. Daarvoor werd hij aange houden. Bij controle bleek hij bijna vier keer meer te hebben gedronken dan is toegestaan. Ook had hij geen motorrijbe wijs. Hij kreeg een rijverbod van tien uur en moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Zijn rijbewijs is ingevorderd. verwacht Te Veldhuis, „maar of het gemeentebestuur ook zal verbeteren? Ik betwijfel het ten zeerste. Want welke bevoegdhe den moet zo'n burgemeester krijgen? Zoals in Frankrijk, waar hij rfiet veel meer dan een ceremoniële functie heeft. Of zoals in de Verenigde Staten, waar een burgemeester een soort president is met grote be voegdheden, die zijn eigen wet houders en ambtenaren mee neemt." Te Veldhuis voorspelt dat het Amerikaanse systeem in Neder land zeker niet zal werken. „De burgemeester is nu de onafhan kelijke voorzitter van de raad en staat boven de partijen. Stel je voor dat er straks een linkse burgemeester wordt gekozen en die moet met een vrij rechtse raad samenwerken. Dat gaat zoveel conflicten geven. En om één persoon zoveel macht te ge ven, dat past absoluut niet in een veelpartijenland als Neder land. Wij zijn zo gericht op con sensus, op het bereiken over overeenstemming. Dogma's Kortom, Te Veldhuis ziet voor alsnog meer nadelen dan voor delen aan een direct gekozen burgemeester. Hij wil een dis cussie, zonder dogma's. Waarbij Te Veldhuis een voorkeur houdt voor de benoemde burgemees ter. „Want dat werkt door de band genomen toch goed.Ach teraf lijkt hij dan ook spijt te hebben van de wet, waarbij is geregeld dat de bevolking bij re ferendum mag 'kiezen' uit twee kandidaten voor het burge meesterschap. Zoals in Best en Vlaardingen voor het eerst gaat gebeuren. Te Veldhuis is daarvan ge schrokken. „Het gaat helemaal nergens over. De kandidaten mogen zich alleen als persoon profileren, niet op de inhoud." Wat de uitslag van een referen dum overigens ook mag zijn, de Kroon (de minister van Binnen landse Zaken) beslist over de definitieve benoeming. Dat het in Best en Vlaardingen 'nergens over gaat', komt feite lijk door de compromis-wet van de regeringspartijen VVD, PvdA en D66. De meningen tus sen die drie waren zo verdeeld, dat er geen duidelijke keuze is gemaakt. Te Veldhuis erkent dat manco. Hij wil er dan ook bij de formatie van een nieuw kabinet weer over praten. „Met argu menten." VLISSINGEN - Een bunkerboot is zondagavond in de Everingen ter hoogte van Borssele tegen een zeeschip gebotst. De bunkerboot ging het zeeschip voorzien van brandstof maar bij die manoeuvre ging het mis. Volgens de verkeersleider van het Schelde Coördinatiecentrum is onduidelijk of daarbij ruwe olie in het water terecht is gekomen. „De olie was wel te ruiken en er lag olie op het dek van de bunkerboot. De patrouilleboot van het Korps Landelijke Politie Diensten heeft metingen uitgevoerd en daaruit blijkt dat er nauwelijks olie verloren is gegaan. Mocht er toch olie gelekt zijn, dan gaat het om een zeer kleine hoeveelheid." Als de si tuatie volledig mis was gegaan, was er nog geen sprake geweest van een enorme olieramp. Hooguit één tank van het binnenschip had stuk kunnen gaan. gen uit Zaamslag. Zij heeft inte resse in literatuur en meent dat ze puur per ongeluk bij de groep gekomen is. „Ik wil verhalen le ren schrijven en met taal bezig zijn. Ik schrijf gedichten. Het zal nog wel even duren voor ik goede verhalen schrijf. Maar ik wil graag in die stroom zitten van schri j ven en nog eens schri j - ven." Docent Sarneel stelt dat acht lessen te weinig zijn. „Het is eigenlijk een uitgebreide in troductie waarin ik de belang rijkste dingen behandel. Mijn opdrachten zijn er op gericht dat de cursisten bewuster om zich heen gaan kijken en zor werk te krijgen. Over die ge deelde verantwoordelijkheid hebben we veel vragen gehad. Houdt een werknemer zich niet aan die inspanningsverplich ting, dan leidt dat in het uiterste geval tot ontslag." In de praktijk hebben de erva ringen van zieke werknemers weinig overeenkomsten met de overheidsmaatregelen om de in stroom van nieuwe WAO'ers te beperken, vindt Groen. Vooral de bepaling van de mate van ar beidsgeschiktheid en eventuele uitkering kost maanden tijd door verwerkingsachterstan den bij de uitvoeringsinstellin gen en was vorig jaar in Zeeland al goed voor 55 bezwaarschrif ten. Met de meldweek willen WAO- Platform en LVA antwoord op vragen als 'hoe wordt u met uw beperkingen en mogelijkheden geholpen bij werkhervatting?', 'Staat u er alleen voor?' en „Pro beert men u in een richting te duwen?'. De belactie duurt twee weken om mensen de kans te ge ven na te denken over hun reac tie. Het WAO-platform is tot en met vrijdag 15 maart bereikbaar op telefoonnummer 0113 - 249315 en via e-mail bij www.klaver- bladzeeland.nl. door Claudia Sondervan GOES - Hoe groot is het succes als langdurig zieke werknemers weer aan de slag gaan vóór ze in de WAO belanden? Op die vraag wil de Landelijke Vereniging van Arbeidsongeschikten ant woord van de werknemers zelf. Deze en volgende week kunnen zij bun ervaringen doorbellen tijdens de meldweek 'Ervarin gen in het eerste ziektejaar: terug van weggeweest'. In Zee land wordt de landelijke belac tie uitgevoerd door het WAO- Platform bij het Klaverblad in Goes. Deelnemers aan de cursus verhalen schrijven. Rechts docente Marjon Saneel. door Jeanette Vergouwen BIERVLIET - Verhalen leren schrijven in acht lessen van drie uur. Twaalf cursisten gaan deze uitdaging aan. De cursus wordt gegeven in Biervliet 'lekker cen traal want we komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen' en docent is Marjon Saneel uit Temeuzen. „De cursus is een vervolg op de cursus vertelkunst. We hadden ineens een heleboel vertellers, maar dan is het ook nodig om verhalen te hebben. En die zelf schrijven, liefst in het dialect, is voor ons de uitdaging", vertelt George Sponselee die samen met Rinus Willemsen de cursus sen opzette en zorgde dat de Zeeuwse Vereniging voor Dia lectonderzoek met subsidie over de brug kwam. Harold Baert uit Koewacht is één van de deelnemers. Hij ging luisteren naar de vertelavond in Koewacht en verraste daar ie dereen met een eigen verhaal. „Deze cursus is een goede start, maar volgend jaar wil ik wel een vervolg. Ik wil het dialect van Koewacht vastleggen in verha len. Ik wil later het podium op en dan mijn eigen verhalen voorlezen." Het podium lonkt niet naar alle deelnemers. De meesten willen gewoon alles weten en leren over het schrij ven van verhalen. Bijna alle maal' willen ze een vervolgcur sus. „We hebben in korte tijd veel geleerd. Het tempo ligt hoog en dat is prima, anders vervaagt de concentratie. Het is een goede ploeg en we zijn aan elkaar gewaagd", vertelt Anita Bos. Ria Verpalen uit Hoek en Thea de Bruine uit SluisMl puf fen even uit bij een kop koffie. „We schrijven al verhalen, maar in de eerste lessen hadden we toch moeite om ons vrij te voelen en onze eigen mening te etale ren. We hebben al veel opgesto ken en nieuwe ideeën opgedaan. Je leert net zoveel van je eigen fouten als van de fouten van de anderen." Iemand die niet uit de dialect- hoek komt is Suzanne Verhae- foto Peter Nicolai doende allerlei dingen opmer ken die ze voor hun schrijven kunnen gebruiken." Op de eerste beldag, gisteren, ging de telefoon maar één keer, vertelt consulente Elly Groen. Maar dat wordt anders, ver wacht ze. Elke verkiezingskreet en elk debat over langdurig zie ke werknemers en WAO-ver- nieuwing levert het WAO-plat- form een piek aan telefoontjes op, is haar ervaring. „Zeker nu per 1 april het nieuwe Poort wachtersmodel van kracht wordt. Daarbij moet er voor el ke zieke werknemer vanaf de zesde ziekteweek een plan zijn waarin werkgever en werkne mer zich verplichten om de zie ke werknemer terug aan het Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15