PZC Actie voor behoud uitgever ADZ Zoals het was wordt het nooit meer 11 Broomchemie vecht voor vlamvertrager Veere heeft snel spijt van weghalen borden met oproep kiezers p m cr1 w Bewoners vragen om parkeerplaatsen Muziekavond voor hulp aan Molukken Inbraak in schuurtje Politie pakt verdachte brandstichting Fietsenzwendel opgelost v°°r rigtuur! fjfr •SC Bezoekers horecabeurs bekeurd Schrijver is bang dat Zeeuwse boeken niet meer zullen verschijnen zeeuwse almanak Spaarlamp I MIDDEN dinsdag 5 maart 2002 j door René van Stee TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen gaat naar de rech ter om een productieverbod van minister Pronk (milieu) aan te vechten. Ook wil het bedrijf de inmiddels geleden schade ver halen. De minister verbood vo rige week de productie van de omstreden vlamvertrager FR- 720. De broomhoudende vlam vertrager zou mogelijk gevaar opleveren voor mens en milieu. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het aanbod van Zeeuwse boeken verschraalt ernstig als uitgeverij ADZ in Vlissingen verdwijnt. Dat vindt auteur Eric Jan Weterings uit Amsterdam, die een handteke ningenactie op touw heeft gezet. Hij wil de handtekeningen bin nenkort overhandigen aan de directie van ADZ. In november vorig jaar werd be kend dat de drukkerij van het Administratief Dienstencen trum Zeeland over vijf of tien jaar niet meer zelfstandig kan werken. Tegen die tijd is er een gebrek aan gekwalificeerd per soneel. Door het aanscherpen, een paar jaar geleden, van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) wordt gewerkt met per soneel dat meer beperkingen heeft dan voorheen. De mede werkers zijn ook niet meer zo technisch onderlegd. Volgens de directie zijn er twee opties voor de toekomst: sluiting van de af deling of samenwerking met een andere drukkerij Titels „Voor ons waren de berichten over de dreigende sluiting van de uitgeverij onverwacht en on aangenaam nieuws", zegt Wete rings. „Niet omdat wij mogelijk inkomsten mislopen. De inkom sten van titels die uitgebracht worden bij een kleine uitgeverij zijn namelijk bescheiden. Wat ons het meest stoort, is dat een heleboel titels straks niet meer kunnen verschijnen. Tot twee OOST-SOUBURG - Uit een schuurtje achter een woning aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg zijn in de nacht van zondag op maandag een boor machine en een decoupeerzaag gestolen. De dader heeft ook geprobeerd in de woning binnen te dringen, maar is daar niet in geslaagd. De waarde van het gereedschap en de hoogte van de braakschade zijn niet bekend. (Advertentie) OPEN HUIS ("D> mannequins £7? tonen de mode (Z) van 4 Zm 9 mrt mode design Vlissingen door Ab van derSluis MIDDELBURG - Wie tegen woordig door Middelburg wan delt, schrijft Willy Leijnse in het voorwoord van Middelburg, zo was het zal zich op veel plaatsen nauwelijks meer een voorstel ling kunnen maken van de voor oorlogse schoonheid van de stad. Een allesverwoestend bombardement op 17 mei 1940 vernielde een groot deel van de Middelburgse binnenstad. Tientallen monumenten veran derden in ruïnes. Leijnse stelde een fotoboekje samen voor Mid delburgers met hart voor hun stad. Fotoboekjes over Middelburg moeten bij veel oudere Middel burgers pijnlijke herinneringen boven brengen. Het huidige Middelburgse centrum, met zijn aan de moderne tijd aangepaste winkels met glazen etalages en strak vormgegeven uitstraling, valt in het niet bij het stadsbeeld van voor de oorlog. Complete straten zijn verdwenen, hele huizenblokken vielen in 1940 ten prooi aan de Duitse bom men, Bij de wederopbouw en la tere restauraties is geprobeerd Middelburg een beetje van de oude schoonheid terug te geven, maar zoals het vroeger was, wordt het nooit meer. Het boekje van Willy Leijnse lijkt overbodig na eerder ver schenen fotoboekjes van onder anderen Jacky Nijssen en de re- Volgens technisch manager J. van der Wal van Broomche mie slaat Pronk met het verbod een slag in de lucht, omdat we tenschappelijk onderzoek van het bureau Notax aantoont dat dergelijke gevaren niet te ver wachten zijn. Het RIVM conclu deerde dat op basis van de aan geleverde informatie geen jaar terug was De Koperen Tuin in Goes heel actief, maar die uit geverij ligt inmiddels vrijwel stil. Als ook ADZ verdwijnt, verschijnen er bijna geen Zeeuwse boeken meer." Weterings meent dat slechts een paar titels zullen worden uitge- cente Middelburgse geschied schrijving van Tobias van Gent en oud-stadsarchivaris Peter Sijnke. Lijkt, want Leijnse is bij de samenstelling van Middel burg, zo was het niet over één nacht ijs gegaan. Ook zij neemt de lezer mee naar het Middel burg van voor de verwoesting, maar Leijnse koos nadrukkelijk voor foto's vanaf de eeuwwisse ling tot in de late jaren dertig. Het resultaat mag op z'n minst verrassend genoemd worden. Hotel Het fotoboekje van Leijnse be gint bij de abdij en eindigt in de Zandstraat. De beroemde abdij is ongetwijfeld ettelijke malen gefotografeerd. Minder bekend is dat in de oostelijke vleugel van ongeveer 1836 tot het bom bardement een groot hotel was gevestigdHet etablissement telde maar liefst zestig kamers. Een kamer met ontbijt kostte twee gulden en een kwartje. Het huidige Balkengat, tegen woordig in gebruik als jachtha ven, is op een foto uit 1910 on herkenbaar. Honderden bomen liggen in het water te wachten om verwerkt te worden. Ook het water van de Beenhouwers-, Pottenbakkers- en Schoor- steenvegerssingel werd aan het begin van de vorige eeuw ge bruikt voor de opslag van boomstammen. Op een handjevol foto's lijkt het stadsbeeld op het eerste gezicht nauwelijks gewijzigd. Bijvoor uitsluitsel kan worden gegeven over de aard en de omvang van de risico's en verdere informatie of testen noodzakelijk zijn. „Het is onbegrijpelijk dat der gelijke gelegenheidswetgeving tot stand is gekomen, die ook nog eens in strijd is met de Wet Milieugevaarlijke Stoffen. Er is nu in Nederland een verbod af geven bij een landelijke uitge verij. „Doorgaans zijn dat on dernemingen die de Zeeuwse markt onvoldoende kennen en waar de auteurs maar moeten afwachten of zij de deskundige begeleiding krijgen die zij bij ADZ gewend zijn", schrijft We- beeld op een ansichtkaart van de Breestraat uit 1930. Leijnse schrijft in het onderschrift dat de herkenning vooral te danken is aan de geslaagde wederop bouw. Grote schepen waren in het be gin van de vorige eeuw een ver trouwd beeld in het Middel burgse stadsgezicht. Op de Blauwedijk meerde een 'barge gekondigd voor een product, dat in andere Europese landen en in de rest van de wereld door de concurrentie vrijelijk gepro duceerd en verhandeld kan worden", aldus Van der Wal. Van der Wal heeft voorts met verbazing geconstateerd dat staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat en de terings in de actiebrief die naar andere ADZ-auteurs is gegaan en die binnenkort aan de direc tie wordt overhandigd. „In Zeeland zijn er, voor zover ik weet, verder geen uitgeverij en zoals deze", zegt Weterings. „Ik geloof niet dat soortgelijke boot' af, die een passagiers- dienst onderhield tussen Mid delburg en Vlissingen. Maar ook scheepswerf De Schelde was ac tief in de Zeeuwse hoofdstad. Tot een aantal jaren voor de oor log had de werf een dok voor kleiner reparatie- en onder houdswerk in het Prins Hen drikdok aan de Dam. In 1928 lag daar bijvoorbeeld de torpedo provincie Zeeland enige maan den geleden wel een tijdelijke vergunning voor de productie van F(lame)R(etardant)-720 hebben verleend. Deze beslis sing wordt door Pronk terugge draaid. Het verlenen van de genoemde vergunning wordt overigens op dinsdag 12 maart bij de rechter aangevochten uitgeverijen in bijvoorbeeld Noord-Brabant geïnteresseerd zijn in titels over Zeeland. Ze zullen zeggen: leuk boek, maar wat moeten wij er mee?" De Amsterdammer heeft dertig ADZ-schrijvers opgeroepen mee te doen aan de actie. Hij bootjager Hr. Ms. De Ruyter voor een onderhoudsbeurt. Het schip ging in februari 1942 ver loren. Leijnse heeft haar boekje opge dragen aan haar vader Izak Leijnse, die haar de liefde voor haar geboortestad bijbracht. Middelburg, zo loas het, ISBN 9059000471; uitgeverij Slingenberg Boekproducties-Hoogeveen door milieuorganisatie Green peace en het ministerie van VROM op basis van de Wet Mi lieubeheer. Het blijkt verder dat de verbodsmaatregel in strijd is met Europese wetgeving. De Europese Commissie heeft op 12 februari laten weten het verbod niet gerechtvaardigd te achten in het licht van dringende rede nen als de menselijke gezond heid. De Tweede Kamer voelt Pronk donderdag over dit on derwerp aan de tand. stuurde ze de brief die straks naar de directie gaat. Tweeën twintig mensen hebben hun handtekening onder de brief ge zet en die teruggestuurd. „Ik weet nog niet wanneer, maar binnenkort ga ik de handteke ningen overhandigen." BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft een 37-jarige man aangehouden op verdenking van brandstichting, begin no vember, in een stacaravan op camping Blomshoeve in Burgh- Haamstede. De inwoner van de Noord-Bra bantse gemeente Halderberge was eigenaar van de caravan waar de brand begon. Het vuur trof in totaal elf vakantiever blijven, waarvan er negen wer den verwoest. De verdachte heeft volgens politiewoord voerder J. van Mourick niets losgelaten over een mogelijk motief. Of hij zijn daad heeft be kend, wilde Van Mourick giste ren niet zeggen. Op het moment van de daad wa ren alle caravans onbewoond, waardoor persoonlijke onge lukken uitbleven. Ook de Bra bander zelf verbleef niet in zijn caravan. Op de Blomshoeve staan in totaal 125 caravans. De brand ontstond in de vroege ochtend van 5 november. Omdat het vuur snel om zich heen greep, werd groot alarm gesla gen bij de omliggende brand weerposten, Direct na het blus sen sprak de brandweer het vermoeden uit dat er sprake was van brandstichting. De uitslag van het technisch onderzoek, die vorige week kwam, was doorslaggevend. Op basis daar van werd besloten de verdachte aan te houden. door Miriam van den Broek DOMBURG - De tweehonderd bordjes die de Ondernemersver eniging Badplaats Domburg zondag in de gemeente Veere plaatste om mensen op te roepen naar de stembus te gaan, zijn gisterochtend door de gemeente en de provincie verwijderd. De borden zijn weggehaald om dat er geen vergunning voor was aangevraagd. „Het is zo klein zielig", zegt Frits Biesen van de ondernemersvereniging. „Je zou bijna denken dat de ge meente niet gebaat is bij een ho gere opkomst. Het is droevig. We hebben bij het plaatsen van de borden geen schade aangericht en we zouden ze op woensdag avond om zeven uur allemaal weer keurig netjes weghalen." De gemeente Veere zegt het te betreuren dat de regels in dit ge val zo strikt gehanteerd zijn. „We hebben het beleid dat alle borden die geplaatst worden en waar geen vergunning voor is verleend, moeten worden weg gehaald", zegt woordvoerster L. van denHeuvel. „Dieregelingis vooral bedoeld om te voorko men dat er - vooral in de zomer - veel reclameborden en aankon digingsborden worden neerge zet." Onveilig Volgens de woordvoerster heeft de provincie gisterochtend de borden weggehaald die langs de provinciale wegen stonden. „Medewerkers van onze afde ling Beheer en Onderhoud heb ben dat gezien en besloten ook de borden op Veers grondgebied weg te halen. Een paar bordjes stonden een beetje onveilig, om dat automobilisten ze wilden le zen terwijl ze een kruising na derden. De anderen hadden best kunnen blijven staan. We zijn niet gelukkig met de gang van Zaken. Daarom bieden we de ondernemersvereniging de mo gelijkheid hun posters alsnog op te hangen op de gebruikelijke verkiezingsborden in de ker nen." De ondernemers hadden bord- door Gerrit van Loon VLISSINGEN - De Stichting Zeeland Steunt Maluku ver zorgt zaterdag 16 maart een mu ziekavond. In het kader van de humanitaire hulpverlening aan de Molukken treden onder meer dj Bruze en dj Joel op. De op brengst van de avond is be stemd voor de vluchtelingen op het eiland Buru en Wai Pia en een onderwijsproject in Am- bon. Enkele dagen na de muziek avond brengt een bestuurslid van de Stichting een bezoek aan Ambon om de balans op te ma ken van de bestaande projecten daar. Tijdens het verblijf wordt nagegaan in hoeverre een sa menwerkingsverband tussen de technische school in Ambon en het ROC Zeeland tot de moge lijkheden behoort. Eind maart brengt de directeur van de Molukse onderwijsin stelling in het gezelschap van een bestuurslid van de Stichting Zeeland een bezoek aan Vlissin gen. Het project is onderdeel van de samenwerking op onder wijsgebied in de stedenband overeenkomst 'Vlissingen-Am- bon'. Volgens de Stichting blijft (Advertentie) BODE P BASLER CD-, JOBIS mode HAUBER design Vlissingen Het komt nogal eens voor dat een mooi gebaar, zo goed be doeld, niet begrepen wordt. Het nutsbedrijf Delta dat de zer dagen gratis spaarlam pen aan haar cliëntèle ver strekt weet daar van mee te pralen. Dat bleek wel uit de reactie van die inwoonsters van Zaamslagveer toen de post bode met de gratis spaarlamp jes gemaakt met opschriften als: 'stemmen is cool', 'stemmen is vet', 'stemmen is toekomst' en 'stemmen is belangrijk'. Ze wil den daarmee bereiken dat men sen met elkaar in gesprek zou den gaan over de verkiezingen en dat jongeren in tegenstelling tot vijf jaar geleden, deze keer wel naar de stembus gaan. MIDDELBURG - De politie in Middelburg heeft een grote zwendel met gestolen fietsen opgelost. Na een uitgebreide controle van honderveertig fietsen die in een pand aan de Stromenweg in Middelburg waren aangetrof fen, bleken er twintig van dief stal afkomstig te zijn. Negen inwoners van Middel burg tussen zestien en zeventien jaar die de fietsen hadden ge kocht, zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Zij kochten de fietsen van een op 5 februari aangehouden Vlissinger. De man bekende meer dan 100 fiet sen te hebben gestolen. Hij nam de fietsen vooral weg bij de sta tions in Vlissingen, Oost-Sou burg en Middelburg en verkocht de fietsen door voor bedragen van vijftien tot vijfentwintig euro. De fietsen zijn door de po litie in beslag genomen. (Advertentie) Waterschap 6 maart 2002 humanitaire en materiële hulp aan de Molukse islamieten en christenen onverminderd van kracht, ondanks het bereikte vredesakkoord van 11 en 12 fe bruari dit jaar in Malino (Zuid- Sulawesi) na een gewelddadig conflict in januari 1999. Nehalennia Het publiek wordt reeds om half vier 's middags verwacht in de aula van de Nehalenniaschool aan de Kruisweg 2 in Middel burg. De avond duurt tot half één 's nachts. Naast de Molukse jongerenfor- matie uit Zeeland Third Gene ration verleent muziekgroep Memrox Aletife een bijdrage. Verder treden de muziekgroe pen FOCO, Bad Habit en de twee dj's Joël en Bruze op. GOES - Op deNobelwegin Goes zijn gisteren achttien bezoekers van de horecabeurs in de Zee landhallen bekeurd. Zij hadden hun voertuig in de berm geparkeerd. Een 46-jarige vrachtwagenchauffeur uit Mid delburg is gistermiddag rond zes uur met zijn vrachtwagen met aanhanger tegen een lan taarnpaal op de Amundsenweg in Goes gereden. Doordat de hele straat vol stond met geparkeerde auto's als ge volg van de beurs, kon de vrachtwagen er niet doorheen. Toen de chauffeur probeerde achteruit te draaien, reed hij te gen een lantaarnpaal. Deze kwam scheef te staan. in de hand bij haar aanbelde. Ik hoef die lamp van Delta niet, was haar reactie. Waar om niet, wilde de postbode weten. „Wel", antwoordde ze, „ik heb van de week al zeven keer gebeld dat de lantaarnpaal in de straat niet brandt. En nu komen ze eindelijk met een lamp, moet ik hem zelf nog indraaien ook." M. Rozemond (rechts) overhandigde wethouder L. Luitwieler gisteren de petitie waarin 164 omwonenden van het Middelburgse Sas-terrein om parkeergelegenheid vragen. foto Lex de Meester. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Omwonenden van het Sas-terrein in Middelburg vinden dat de gemeente een alternatief moet bieden voor het verdwijnen van de par keerplaatsen in de buurt. M. Rozemond overhandigde gisteren namens 164 buurtgenoten een petitie met die strek king aan wethouder L. Luitwieler. De gemeente maakte twee weken gele den plannen bekend voor de ontwikke ling van het Sas-terrein. Het tijdelijke parkeerterrein aan de Nieuwe Haven verdwijnt. „De bewoners bij ons in cle buurt zijn hartstikke boos", zei Rozem ond. „Het gemeentebestuur zou toch de belangen van de bewoners van de bin nenstad moeten behartigen." Volgens haar is het gemeentelijk beleid niet consistent. Aan de ene kant vindt de gemeente dat de binnenstad autoluw moet worden, aan de andere kant wordt in de hele stad betaald parkeren inge voerd. „U geeft iedereen die betaalt een plek. Bezoekers rijden toch de stad in." Ze pleitte voor het instellen van specia le parkeerzones voor bewoners. Binnenstadbewoners worden de dupe van het nieuwe beleid, zei Rozemond. „De gemeente is aan een aantal basis voorwaarden voorbijgegaan, toen het parkeerbeleid vorig jaar werd inge voerd. U had eerst voor voldoende alternatieven moeten zorgen. Er zijn in de binnenstad veel gi-oepjes actief te gen het parkeerbeleid. Het gemeente bestuur zou zich dat aan moeten trek ken." De nood is hoog, volgens Rozemond. „Als dit doorgaat, moet ik verhuizen. Ik heb een auto nodig voor mijnwerk." Goede weg Volgens Luitwieler is er niets mis met het parkeerbeleid. „We zijn op de goede weg"zei h ijHet oude systeemmet ge reserveerde plaatsen voor vergunning houders, was onduidelijk, vindt hij. Bo vendien werd een groot aantal plaatsen niet gebruikt. Hij gaf aan wel te willen luisteren naar klachten „Als blijkt dat er knelpunten zijn, moet er iets aan worden gedaan." Op de vraag of het Sas-terrein zo'n knelpunt is, ant woordde hij dat de ontwikkeling van het terrein nog lang niet aan de orde is. „Wij zullen in de tussentijd kijken naar vervangende ruimte." De partijen kwamen in het gesprek nauwelijks nader tot elkaar. „U denkt dat ik niet luister", zei Luitwieler. „Maar dat doe ik wel." Rozemond was niet overtuigd: „Ik wou dat u er ook iets mee deed." Rozemond heeft inmiddels contact gelegd met andere actiegroep- j es in de stad. Na de verkiezingen willen de groepen gezamelijk een gesprek met het nieuwe gemeentebestuur. De torpedobootjager Ilr. Ms. De Ruyter lag in 1928 voor onderhoud in het Prins Hendrikdok aan de Dam in Middelburg; foto uit Middelburg, zo was het.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11