Je bent gevangen in je eigen huis Creutzfeldt en Jakob wel verenigd, maar nooit samen PZC Zaden van boom Ignatia helpen bij hysterische patiënt Slaapwandelaar moetje vooral niet wakker maken 10 Weekendopvang autistische kinderen ontlast ouders Paddencellen tonen doping aan Vitamine C tegen krijgen van staar Afwijkingen baby van oude vader Aspirine helpt ook bij virussen Afvallen beter met eiwitrijk dieet Medicijn verkleint kans miskraam homeopathie opvoeding dinsdag 5 maart 2002 door Loes van der Heijden EINDHOVEN - De Nederland se Vereniging voor Autisme, de Sociaal Pedagogische Dienst en Pleegzorg zijn op zoek naar lo- geerouders voor kinderen met autisme. Kinderen met deze problematiek kunnen dan één keer in de maand een weekend elders logeren. Ouders kunnen dan zelf tot rust komen of ande re kinderen meer aandacht ge ven. Anneke Sleutjes heeft twee autistische pleegkinderen. Voor haar is het ook heel belangrijk dat haar kinderen af en toe een weekend gaan logeren. Anneke Sleutjes (55) zit aan een tafel waar een kindertekening op ligt. Althans, dat doet de te kening vermoeden. Maar de te kening is gemaakt door haar 15- jarige pleegzoon Joeri. „Joeri is vijftien jaar, maar functioneert op sociaal-emotioneel niveau als een kind van zes, zeven jaar. Hij is een klassieke autist. Wat begaafdheid betreft, zit hij on der het gemiddelde en hij is heel erg in zichzelf gekeerd. In zijn hoofd is hij met van alles bezig, in zijn eigen wereldje. Zomaar even iets aan hem vragen kan niet. Hij kan maar met één ding tegelijk bezig zijn. Het beste kun je het opschrijven, gespro ken taal neemt Joeri heel letter lijk." Haar tweede pleegkind Bait (14) heeft ook een vorm van au tisme. „Zijn intelligentie zit op havo-niveau. Bart is een zwart - witdenker. Hij moetaltijdgelijk hebben. Hij zal nooit toegeven." Anneke Sleutjes heeft ook nog drie dochters van 31, 29 en 26 jaar oud. Toen de jongste doch ter elf jaar was, is Joeri (toen ze ven maanden) bij de familie komen wonen. „Toen onze dochters wat ouder waren, wil den we eigenlijk nog een kind. We dachten eerst aan adoptie, maar we zijn uiteindelijk naar Pleegzorg gegaan. Toen Joeri bij ons was, vonden we het niet leuk als hij geen broertje of zusje van zijn leeftijd zou hebben. Een jaar later is Bart gekomen. Hij was toen ook zeven maanden." Dat beide kinderen autistisch zouden zijn, had het echtpaar niet voorzien. „We wisten wel dat ze emotionele problemen Anneke Sleutjes met haar pleegkinderen Joep (links) en Bart. konden hebben. Ze zijn niet voor niks weg bij de biologische ouders." Bij Joeri merkte zijn pleegmoeder rond zijn tweede jaar dat hij zich anders gedroeg. „Hij was heel erg in zichzelf ge keerd. Luisterde ook niet. We hebben zijn oren nog laten tes ten. Toen we naar een tv-pro- gramma keken dat over autisme ging, wisten we wat er aan scheelde. We herkenden Joeri daarin. Bart was heel druk, hy peractief. Ik dacht: hij heeft het zelfde als Joeri. Het is heel moei lijk. Mensen in de omgeving zien niks aan Joeri en Bart. Nu zeg gen de mensen: voed ze beter op. Dat is het probleem, ze ogen normaal, maar sociaal-emotio neel hebben ze problemen. Men sen snappen niet wat het bete kent. Je zit op een eilandje." Structuur De kinderen hebben veel struc tuur nodig. Er kan bijvoorbeeld paniek ontstaan bij spontane acties. Aanwezigheid van ie mand is ook noodzakelijk. „Mijn man werkte overdag. Als hij thuis kwam, pakte ik mijn jas en ging een eind fietsen. Even weg." In 1995 is de man van An neke Sleutjes overleden. „Mijn jongste dochter hielp af en toe, maar toen ze het huis uitging stond ik er écht alleen voor." Twee jaar na de dood van haar man is Joeri intern gegaan, Bart een jaar later. Toen ze na drie jaar terugkwamen, moest An neke Sleutjes haar vrijheid weer inleveren. Bart en Joeri kunnen niet goed met elkaar opschieten. Bart is in zijn ontwikkeling verder dan Joeri. Hij confronteert Joeri daarmee. „Er zijn heel wat ga ten in de deuren getrapt. Ze zijn soms heel agressief. Bart wil al tijd winnen en claimt Joeri. Maar die heeft tijd voor zichzelf nodig. Ze begrijpen elkaar niet. Na een ruzie hoef je ze niks uit te leggen. Iemand met maar één been vraag je ook niet over een sloot te springen. Je kunt van autistische kinderen piet ver wachten dat ze sociaal worden Anneke Sleutjes vervolgt: „Joe ri leert nu pas om zelf zijn brood te smeren. Zijn kleren moeten klaar gelegd wordenJe moet al- tijd in de buurt zijn. Familie en kennissen inschakelen, gaat niet meer. Ze hebben hun eigen leven. Voor Bart heb ik twee weekend-pleeggezinnen gehad. Het eerste gezin stopte er na tien maanden mee omdat ze niks te rug kregen. Het tweede gezin heeft het lang volgehouden, maar kreeg andere verplichtin gen." Volgens Sleutjes zet een autis tisch kind heel het gezin onder druk. „Ik was helemaal ge fixeerd op Joeri en Bart. De an dere kinderen kregen minder foto Clemens Ie Blanc/GPD aandacht. Mijn dochters zeiden wel eens: je hebt alleen maar aandacht voor hen. Pas na zeven uur, als Joeri en Bart in bed la gen, was ik er voor de anderen." Anneke Sleutjes beschikt over een persoonsgebonden budget. Daarmee kun je zorg inkopen, bijvoorbeeld een verzorger die in huis op de kinderen let. „Maar je moet dan zelf het huis uit. Thuis ontspannen gaat niet. Je bent een gevangene in je ei gen huis. Ik wil voorkomen dat ze te jong in de psychiatrie moe ten. Daarom is het zo belangrijk dat de kinderen een weekend weg kunnenJe hebt tijd voor je zelf nodig om het vol te hou den." GPD LINKOPING - Huidcellen waarmee padden hun kleur aan de omgeving aan kunnen passen, zijn bruikbaar om doping mee op te sporen. A. Karlsson (universiteit Linköping) beschrijft in het vakblad Biosensors and Bioelectronics hoe deze cellen, gevoelig gemaakt voor opiaten, zichtbaar van kleur verschie ten door er zeer kleine hoeveelheden van een opiaat aan toe te voegen. Dit principe kan ook gebruikt worden om andere ver boden stoffen op te sporen, meent Karlsson.GPD BOSTON - Dagelijks voldoende vitamine C naar binnen wer ken, beschermt tegen het krijgen van staar, schrijft A. Taylor (Tufts University, Boston) in het vakblad Journal of Clinical Nutrition. In een onderzoek onder 492 vrouwen (van 53 tot 73 jaar) bleek staar bijna de helft minder vaak voor te komen on der personen die ruim tien jaar lang dagelijks ongeveer 350 mg vitamine C (even veel als in zes sinaasappelen) via hun eten binnen kregen. GPD BARCELONA - Niet alleen de leeftijd van de moeder, ook de leeftijd van de vader draagt bij aan het risico op aangeboren afwijkingen bij een baby, stelt J. Egozcue (University Auto- noma, Barcelona) in het wetenschappelijk tijdschrift New- Scientist. Onderzoek van sperma toonde aan dat bij mannen het aantal spermacellen met een chromosoom te veel iedere tien levensjaren toeneemt met 17 procent. Een extra chromo soom in de bevruchte eicel leidt vaak tot een miskraam of tot aandoeningen als het syndroom van Down.GPD PRINCETON - Het houdt niet op met aspirine: behalve een pijnstillende, bloedverdunnende en darmkankerbestrijden- de werking blij kt het ruim honderd jaar oude middel nu ook te kunnen worden ingezet tegen virussen. Toevoegen van aspiri- ne aan gekweekte cellen die besmet zijn met CMV, een virus dat bij baby's en mensen met een verzwakte afweer ernstige problemen kan veroorzaken, remt de vermenigvuldiging van het virus met een factor honderd, schrijft T. Shenk (Princeton University) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS. GPD MESA - Afvallen gaat beter met behulp van een dieet dat rijk is aan eiwit en arm aan vet dan met een dieet rijk aan koolhy draten en arm aan vet. In het eerste geval is de verbranding in het lichaam tweemaal zo groot als in het tweede geval, consta- teert C. Johnston (Arizona State University, Mesa) in het vak blad Journal of the American College of Nutrition op basis van een vergelijkend onderzoek onder tien gezonde vrouwen zonder overgewicht. GPD CARACAS - Metformine, een medicijn dat gegeven wordt bij suikerziekte, blijkt ook nuttig voor vrouwen met het poly- cysteus-ovarium syndroom, een aandoening waarbij de kans op zwangerschap zeer laag is en de sporadisch voorkomende zwangerschappen meestal eindigen in een miskraam. Behan deling met metformine vergroot bij deze vrouwen niet alleen de kans op een zwangerschap, maar verkleint bovendien de kans op een miskraam met ongeveer 75 procent, concludeert D. Jakubowicz (universiteit Venezuela, Caracas) in het vak blad Journal óf Clinical Endocrinology and Metabo lism. GPD door Jacques van Dam Voor de bereiding van het ho meopathische geneesmid del Ignatia worden de zaden van de gelijknamige boom gebruikt. De zaden bevatten onder andere strychnine. Hoewel Ignatia wordt voorgeschreven bij hyste rie, is het zeker niet het enige bruikbare medicijn bij deze aandoening. Als Ignatia aan een patiënt wordt voorgeschreven, hoeft er zelfs geen sprake te zijn van hysterie. Ignatia heeft een veel groter werkingsgebied. Zo werd het ook met succes voorgeschre ven bij een pestepidemie in In dia. Er zijn momenten in ieders le ven waarbij Ignatia een passen de remedie is. Een plotseling diep verdriet kan hiervoor de aanleiding zijn. Ook ergernis en frustratie in een werksituatie kunnen een oorzaak zijn. De pa tiënt lijdt onder een hevig ver driet, moet vaak en diep zuchten en soms huilen. Maar het is ook mogelijk dat de patiënt niet kan huilen. Meestal zijn er slaappro blemen, voelt de patiënt zich hulpeloos en kan hij hysterisch reageren. Hij heeft een grote be hoefte om alleen te zijn. Hij ver toont krampen op alle niveaus, kan mentaal blokkeren, emotio neel sprakeloos zijn, beven en trillen, kramp voelen in de plexus Solaris, op het borstbeen, in de maagstreek en in de keel. Meestal voelt hij zich slechter door troost. Shock Het bovenstaande verhaal gaat over een patiënt die deze reac ties kan vertonen na een shock, zoals het overlijden van een ge liefde of na een verbroken rela tie. Er is dus min of meer sprake van een acute situatie en de re acties hierop. Als u deze rubriek vaker leest, weet u inmiddels dat lichamelijke klachten voor een klassiek homeopaat zel den of nooit op zichzelf staan. Hij zal de mentale en emotio nele kenmerken van de pa tiënt zwaar meewegen om tot een juiste medicijnkeuze te ko men. Waar kunnen we aan denken, wil Ignatia een passende reme die zijn? Hoe ziet deze vrouw er uit, wat kenmerkt haar? Ik ge bruik bewust de vrouwelijke vorm omdat de meeste Ignatia- voorschriften vrouwen betreft. Mannen moeten geenszins worden uitgesloten, maar het percentage is aanmerkelijk la ger. Er is altijd sprake van een con flict tussen romantiek en reali teit. De vrouw is romantisch, fijngevoelig en investeert veel in zorg, aandacht en liefde. De we reld is echter verre van ideaal, de dagelijkse realiteit is hard en koud. Het beeld dat ze van zich zelf heeft is aardig moeten zijn, zorgzaam en goed voor anderen en daar hard voor werken. Dit vraagt om teleurstellingen. Onlogische klachten Typerend zijn tegenstrijdige, onlogische klachten en gedrag. Voorbeelden hiervan zijn oor suizingen die verbeteren door muziek, keelpijn die verbetert door slikken van vast voedsel, een leeg gevoel in de maag dat verslechtert door te eten. Ze is dorstig als ze rilt van de koorts, slaperig door slecht nieuws en huilen en lachen wisselen elkaar af. Menstruatie kan plotseling optreden na een shock, maar de menstruatie kan ook ineens wegblijven. De menstruatie kan zo pijnlijk zijn dat de heftigheid lijkt op ontsluitingsweeën. Er is een drukkende pijn in de onder buik die verbetert door druk en door te gaan liggen. Meestal is de menstruatie overvloedig en donker van kleur. Ontgoocheling Elke shock kan verdriet en ont goocheling teweegbrengen. Ze kan hatelijkheid afwisselen met vriendelijkheid. Haar stem mingswisselingen zijn buiten proporties. Ze heeft de neiging de schuld buiten zichzelf te zoe ken mijn man is koud en hard en geeft mij geen aandacht: mijn collega's houden geen rekening met mij en maken misbruik van hun macht. Het uiteindelijke re sultaat kan zijn dat deze vrouw zich steeds meer in zichzelf te rugtrekt, geen beslissingen meer kan nemen en zich ernstig zorgen gaat maken over haar gezondheid, waardoor ze soms dagenlang alleen maar in bed wil liggen. Ignatia kan zowel de weerbaar heid als het evenwicht herstel len, Jacques van Dam is klassiek ho meopaat. door Marten Dooper BREDA - Veel medische aan doeningen dragen de naam van hun 'ontdekker'. Maar wie waren zij, en hoe werd hun naam onsterfelijk? Neem bij voorbeeld Hans-Gerhard Creutzfeldt en Alfons Jakob. Het had niet veel gescheeld of hun namen waren niet veel verder gekomen dan het verre uithoekje van de medische we tenschap, waar de zeer zeldza me aandoeningen liggen te verstoffen. Immers, het aantal mensen dat wereldwijd lijdt aan de naar Hans-Gerhard Creutzfeldt en Alfons Jakob genoemde her- senaandoening is met een lampje te zoeken. Toen echter enkele jaren geleden de ver wante dierziekte Bovine Spongiforme Encephalitis (BSE), beter bekend als de 'gekke-koeienziekte', in ver band werd gebracht met de ziekte van Creutzfeldt-Jakob bij mensen, lagen de namen van beide heren plots op ieders lippen. Parallel Ofschoon Creutzfeldt en Ja kob al zo'n tachtig jaar in één aandoening verenigd zijn, hebben zij nooit met elkaar sa mengewerkt. Het had wel ge kund; zij waren nagenoeg even oud en hun wetenschappelijke interesses en carrières liepen vrijwel parallel. Zo werkten beiden enige tijd bij Alois Alz heimer. Hun paden kruisten zich slechts éénmaal toen bei den, onafhankelijk van elkaar, artikelen publiceerden over de hersenaandoening die hun na men voor eeuwig met elkaar zou verbinden. Alfons Maria Jakob wordt op 2 juli 1884 geboren in Aschaf- fenburg-am-Main als telg in een familie van winkeliers. Nog geen jaar later, op 2 juni 1885, ziet in Harburg. een plaatsje vlak bij Hamburg, Hans-Gerhard Creutzfeldt het levenslicht, Zijn vader is arts. Beiden studeren geneeskunde aan diverse universiteiten. Creutzfeldt bezoekt Jena, Ros tock en Kiel, waar hij in 1908 afstudeert. Jakobs route naar de artsenbul loopt via Mün- chen, Berlijn en Straatsburg, waar hij in 1909 het fel begeer de papiertje behaalt. Hans-Gerhard Creutzfeldt (1885-1964) Alfons Jakob (1884-1931) In München heeft Jakob ken nis gemaakt met Alois Alzhei mer en diens collega Franz Nissl en na zijn afstuderen voegt Jakob zich voor twee jaar bij deze twee vermaarde neuropathologen. Nissl om schrijft hem later als een 'nauwgezette, gemotiveerde, getalenteerde, aardige en opti mistische wetenschapper'. Ook Hans-Gerhard Creutz feldt verdiept zich na zijn af studeren verder in de patholo gie. Het avontuur lonkt echter en hij vaart twee jaar lang als scheepsarts de wereld rond. Een levenslange interesse voor tropische ziekten, talen en exotische kunst zijn hiervan het gevolg. In 1912 pakt Creutzfeldt de wetenschap weer op en vervoegt zich bij Alzheimer, die dan net is aan gesteld als hoogleraar in Breslau. De Eerste Wereldoorlog bete kent voor Creutzfeldt en Ja kob een onderbreking van hun wetenschappel ij k werk. J akob brengt als veldarts drie jaar door in de loopgraven van Vlaanderen. Creutzfeldt be vaart als marineofficier de Noordzee. Vlak daarvoor, in 1913, bestudeert Creutzfeldt in Breslau een 'nieuwe en ei genaardige neurologische aandoening'. De jonge vrouw om wie het gaat, lijdt aan coör dinatiestoornissen en al snel wordt zij dement. Binnen een jaar sterft zij aan een epilepti sche aanval. Creutzfeldt schrijft, met in stemming van Alzheimer, een artikel waarin hij de afwijkin gen vermeldt die hij na de dood van de patiënte waarneemt in haar hersenen. Door het uit breken van de Eerste Wereld oorlog en de dood van Alzhei mer in 1915 blijft het artikel echter op de plank liggen tot 1920. Creutzfeldt werkt dan inmiddels in München. Jakob, die na de oorlog zijn aanstelling aan het universi teitsziekenhuis in Hamburg weer heeft opgenomen, heeft inmiddels ook een aantal soortgelijke patiënten onder ogen gehad. Hij beschrijft ze in 1921. Hij kent dan de publica tie van Creutzfeldt en noemt deze in zijn eigen artikel. Onsterfelijk Later zullen Creutzfeldt en Ja - kob microscopische coupes van het hersenweefsel van hun patiënten uitwisselen, waar uit zij concluderen dat het om dezelfde, fatale ziekte gaat. Walther Spiel meyer, Creutz- feldts baas, maakt in 1922 hun beider naam onsterfelijk als hij rept van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob. Creutz feldt is dan inmiddels werk zaam in het Charité Zieken huis in Berlijn. Van 1938 tot 1953 staat hij aan het hoofd van de afdelingen neurologie en psychiatrie van de universi teit in Kiel. Tijdens de Tweede Wereldoorlog weigert hij lid te worden van de Nazi-partij Zijn vrouw wordt vanwege kritiek op het regime enige tijd gevangengezet; zijn zoon Ha- rald deserteert uit de Duitse marine en sluit zich aan bij een Nederlandse verzetsgroep. Creutzfeldt zelf probeert zich zo goed en kwaad als het kan staande te houden in Kiel. Hij weet mensen te redden van de vernietigingskampen door hen te laten onderduiken in zijn kliniek. Alfons Jakob blijft dit alles be spaard: hij sterft al in 1931, op 47-jarige leeftijd, aan de late gevolgen van een beenmerg ontsteking die in 1924 zijn rechterbeen aantast. Hans-Gerhard Creutzfeldt wordt, onder Brits gezag, de eerste naoorlogse rector van de universiteit van Kiel. Na zijn dood, op 30 december 1964 (hij werd 79 jaar) eert de universiteit hem door het in stituut voor Neurologie en Psychiatrie naar hem te ver noemen. GPD door Annie de Vreugd In gedachten zien we oom Da- gobert lopen in de strip Do nald Duck. Met de armen voor zich uitgestrekt loopt hij al sla pend over de nok van het dak en weet feilloos de regenpijp te vinden om naar beneden te klauteren. AI slaapwandelend draait hij het slot van de voor deur open en weet hij blinde lings de kluis te openen. Slaapwandelen spreekt tot de verbeelding en het is een dank baar onderwerp voor stripteke naars. De werkelijkheid wordt daarbij flink geweld aange daan. Een slaapwandelaar kan helemaal geen complexe fijn- motorische handelingen ver richten waarbij de hersenen ex tra moeten draaien. Een kluis openen, is in deze droomtoe stand onmogelijk, alleen de gro ve motoriek functioneert. Bo vendien slaapwandelen volwassenen bijna nooit, het zijn kinderen die al slapend aan de wandel gaan. Ongeveer vijftien procent van de kinderen tussen de zes en twaalf jaar slaapwandelt. Dit percentage doet hoog aan, dat komt omdat hieronder ook kin deren worden gerekend die even rechtop in bed gaan zitten en dan weer gaan liggen om verder te slapen. Dit onttrekt zich veel al aan de aandacht van de ou ders, die er dan ook geen weet van hebben. Erzijn kinderen die maar een keer in hun leven slaapwandelen, er zijn er die ja renlang lopen te spoken door het huis. Jongens gaan vaker een wandelingetje maken dan meisjes, na het twintigste le vensjaar is het fenomeen nage noeg verdwenen. Daar slaapwandelen in het me rendeel van de gevallen voor komt bij kinderen, menen des kundigen dat de oorzaak ligt in onrijpheid van de hersenen. Er zou een erfelijke component in het spel zijn. Slaapwandelen is een bijzondere soort slaap- waaktoestand die meestal op treedt als het kind nog maar net slaapt. Het ziet de wereld als in een droom, maar weet tegelij kertijd precies waar het zich be vindt. Vaak gaat een slaapwan delaar heel gewone dagelijkse dingen doen zoals aankleden of televisie kijken. De slaapwan delaar wordt meestal vanzelf wakker of kruipt na verloop van tijd weer onder de dekens. De volgende dag kan hij zich niets van het voorval herinneren. Heel sporadisch heeft een kind net als in een nachtmerrie het gevoel dat het achterna wordt gezeten en slaat op de vlucht. Dan kan het voorkomen dat hij naar buiten gaat, maar dit laat ste is een scenario dat meestal door fantasten wordt bedacht. Slaapwandelen op zich is niet ernstig en ouders hoeven niet ongerust te zijn. Wel kunnen ze ongelukken voorkomen door ervoor te zorgen dat hun kleine nachtbraker veilig kan slaap wandelen. Een traphekje om te voorkomen dat het kind de trap af valt en de ramen sluiten. De deuren op slot doen, want sloten openen is te complex voor een slaapwandelaar. Obstakels op het looppad naar de slaapka merdeur verwijderen om te voorkomen dat het kind zich be zeert. En natuurlijk geen hoog slaper voor kinderen die regel matig aan de wandel gaan. Schrikken Gelukkig voor ouders komt slaapwandelen meestal in de avonduren voor wanneer zij zelf nog op zijn. Terwijl ze met een glaasje wijn de dag afsluiten, gaat de kamerdeur open en komt zoonlief of dochterlief wa zig binnen lopen en begint aan een kastdeurtje te rommelen. Op de vraag wat het komt doen, blijft het kind het antwoord schuldig of mompelt iets onver staanbaars. Het is beter een slaapwandelaar niet te wekken, hij kan volledig gedesoriënteerd raken en daar hevig van schrikken. Meestal wordt het kind vanzelf wakker, ook dan kan het gedesoriën teerd zijn. Als het angstig is, kan het voorzichtig gewekt worden door het iets simpels te vragen waarover het even moet naden ken. Een kind datslaapwandelt, kun je bijvoorbeeld op een heel rustige toon vragen hoe laat het is of de kleur van een voorwerp laten benoemen. Het zal dan enige minuten naar de klok of het voorwerp staren terwijl het langzaam ontwaakt. Laat een kind dat slaapwandelt vooral niet schrikken of schudt het niet in de hoop dat het wakker wordt. Blijf op gepaste afstand tot het weer vanzelf wakker wordt of naar bed gaat. Dat kan hooguit een uurtje duren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10