Pas op de plaats met 30-kilometer-zones PZC Vlissingse lijsttrekkers kunnen erg moeilijk prioriteiten stellen 7 Gemeente vindt dat taalcursus Turkse vrouwen zinvol is Expositie Kunstuitleen Laatste ronde voor de Post Ondernemers halen jeugd naar stembus sa Middelburg wil herinrichting faseren vanwege rijksgeld Vlissinger mishandeld Man opgepakt na poging tot doodslag in Vlissingen <jemee, o a GroenLinks in actie voor transferium Meisjes lastiggevallen in Vlissingen Winkelinbraak in Veere Hardtop gestolen van cabriolet Belgen met drugs aangehouden Muizen weg uit tuinhuisje Duizenden euro's parkeergeld weg SP* M Rs>,,. VF.ERC fa.. zeeuwse almanak Kaas PZC MIDDEN maandag 4 maart 2002 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De kunstuit leen in Middelburg is verhuisd. De eerste expositie van de kunstuitleen nieuwe stijl is za terdag geopend in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Door de huurbare kunst onder te brengen in de winkel, hoopt de Stichting Beeldende Kunst Middelburg een zeer breed pu bliek te trekken. „De kunstuitleen had een imag oprobleem", zei R. Wolfson, di recteur van de SB KM. „We zaten op een achteraflocatie. Terwijl De Drukkerij vorig jaar 600.000 bezoekers telde. Vanaf deze plek kunnen we een betere service verlenen. We zijn veel langer open en de werken kun nen thuis bezorgd of gehaald door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal noemt de cursus Nederlands die enkele Turkse vrouwen uit Krabben- dijke hebben gevolgd, zinvol. Dit ondanks enkele knelpunten en het feit dat lang niet alle uit genodigde vrouwen deelnamen. Voor degenen die dat wel deden, moet er een vervolgcursus ko men. Dertien vrouwen in Krabben- dijke werden door de gemeente uitgenodigd voor de cursus, die in Krabbendijke werd gegeven. Enkelen daarvan kwamen zeer onregelmatig opdraven, omdat ze bijvoorbeeld in ploegendien sten werken. Anderen kwamen niet wegens problemen met kin deropvang of omdat ze niet of nauwelijks konden lezen of schrijven. De zes vrouwen die zeer regel matig kwamen, bleken qua ni veau zoveel met elkaar te ver schillen, dat het voor de docente niet mogelijk was een afgerond programma aan te bieden. Kin- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W wil de helft van de wijken pas tussen 2004 en 2008 inrichten als dertig kilometerzone. Drie jaar gele den besloot de gemeenteraad dat alle wijken vóór 2003 voor zien moesten zijn van borden met daarop 'zone dertig'. Het college vraagt nu de helft pas tussen 2004 en 2008 te doen. De gemeente komt dan misschien opnieuw in aanmerking voor rijkssubsidie. Het terugdringen van de snel heid binnen de bebouwde kom maakt deel uit van het landelij ke project Duurzaam Veilig Ver keer. Dit project zou eind 2002 worden afgerond. Inmiddels is besloten het veiligheidsproject in twee fasen op te splitsen. Een gemeente mag zelf beslissen of ze daaraan meedoet. De ge meente die alles voor 2003 klaar heeft, komt niet in aanmerking voor mogelijke subsidie voor de tweede fase, stelt het Middel burgse gemeentebestuur. De gemeente is verplicht voor eind 2002 de helft van haar we gennet aan te duiden en in te richten als een zone waar niet harder gereden mag worden dan dertig kilometer per uur. Tot nu toe is alleen de wijk Breewijk/'t Zand voorzien van zoneborden bij de ingangen van de wijk. De invoering heeft een jaar stilge legen omdat het Wegenstruc tuurplan vernieuwd moest wor den. In dit plan staat welke functie een bepaalde weg heeft. Aan de hand daarvan wordt be paald hoe hard het verkeer mag rijden op welke wegen. Inmid dels is het Wegenstructuurplan afgerond. Het college belooft de overige wijken uit de eerste fase, in de tweede helft van dit jaar voortvarend aan te pakken. Dit jaar nog worden de wijken Stromen wij k/'t Zand/Bree- wijk, de binnenstad, Nieuw Middelburg en Arnemuiden in gericht als dertig-kilometerge- bied. In mei wordt de gemeente raad gevraagd hiervoor geld uit te trekken. Het college kiest voor deze vier wijken op basis van de ongevallencijfers. In de binnenstad gebeuren veel onge lukken en Arnemuiden is de grootste kern waar ten opzichte van andere Middelburgse ker nen de meeste verkeersongeval len plaatsvinden. De wijk Nieuw Middelburg is al inge richt als dertig kilometerge- bied. Er moet alleen nog ge werkt worden aan de poorten: de zoneborden bij de ingangen van de wijk. Voor de wijk Stro men wij k/Breewijk/'t Zand ligt al een raadsbesluit klaar. Als de gemeenteraad in mei geld uit trekt, kan snel daarna begonnen worden aan het terugbrengen van de snelheid. Veel snelheidsremmende maat regelen zoals drempels komen er waarschijnlijk niet. Drie jaar geleden besloot de gemeente raad ook al daar zuinig mee om te springen. Alleen op plaatsen waar veel ongevallen gebeuren, is een aanpassi ng van de weg ge wenst. Dit uitgangspunt wil het college nog steeds aanhouden. De dienst stadsontwikkeling onderzoekt momenteel voor de vier wijken waar deze infra structurele snelheidsremmers moeten komen. B en W willen vragen aan de korpsbeheerder van de Regiopolitie Zeeland - dat is de Middelburgse burge meester - of de politie kort na het invoeren van de maatregel extra alert wil zijn op snelheids overtredingen in de wijken. Flater Tejater gaf een optreden ter gelegenheid van deze eerste ex positie op de nieuwe locatie. foto Lex de Meester worden zodat mensen niet heel de stad door hoeven met een kunstwerk onder de arm." Ook kan op de nieuwe plek de pre sentatie beter uit de verf komen. „Eens in de twee weken komt er een nieuwe expositie. De sa menhang tussen de werken die dan ophangen zal de ene keer duidelijk zijn dan de andere. Maar we proberen er wel sa menhang in te brengen. Het the ma van de eerste tentoonstelling is liefdeDat sluit weer mooi aan bij het thema van de kinderboe kenweek." De opening werd, zo als dat een goede tentoonstel ling betaamd, verricht door een lid van het koninklijk huis. 'Bea en Klaus' van Flater Tejater maakten de naam van de nieu we kunstuitleen bekend: 'Reso lutie'. Daarna onthulden ze een van de 21 kunstwerken. deropvang is volgens de ge meente een ander knelpunt. Zo werden er verzoeken tot kinder opvang ingediend bij de ge meente voor tijden waarop de man gewoon thuis was, maar de zorg voor de kinderen niet op zich wilde nemen. Volgens de gemeente gaat het om een cul tuurverschil, waar begrip voor kan worden getoond, maar waarvoor geen vergoeding kan worden verstrekt. In een evaluatierapport stelt de ROC-docente dat de absolute noodzaak voor Turkse vrouwen om Nederlands te leren vaak ontbreekt, omdat de Turkse ge meenschap in Krabbendijke vooral met elkaar omgaat, waarbij Turks wordt gesproken. Verder vormt een geringe kennis van de Nederlandse taal geen belemmering om werk in een fa briek te vinden en verzorgt de man de correspondentie met de gemeente en andere instanties. Toch wil de gemeente dat de vrouwen die het willen, een ver volgcursus kunnen volgen. De gemeente zal vervolgoverleg voeren met de Turks Kulturele Vereniging, het ROC en het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio. VLISSINGEN - Wegens poging tot doodslag heeft de politie gis termiddag een negentienjarige man uit de gemeente Vlissingen aangehouden. De man had om twee uur met zijn auto een twintigjarige man op skeelers en een achttienjari ge fietsster aangereden in de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen. Beiden kwamen daardoor ten val. De verdachte stapte ver volgens uit zijn auto en begon de twintigjarige te slaan en te schoopen. Het slachtoffer liep kneuzingen op en zijn gebit werd beschadigd Ook de fiets ster hield aan de val enkele kneuzingen en blauwe plekken o,-er Na de mishandeling reed de dader in zijn auto weg. De po litie hield de dader in Oost-Sou burg aan. Hij is vastgezet. Vol gens de politie was de man een vage bekende van beide slacht offers. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. Vrouwenpolder nam zaterdag afscheid van postbode Rinus Verhage, met een ritje in een rijtuig en muziek. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Vrouwenpolder moet het vanaf vandaag zonder 'de Post' doen. Na vijfendertig jaar postbode op het dorp te zijn geweest, stopt Rinus Verhage met zijn dagelijkse rondes. Ter afscheid werd hij zaterdag in een rijtuig en verge zeld van muziek door het dorp gereden. De gang van zaken is zaterdag net iets an ders dan anders. Omstreeks half tien gaat 'de Post', zoals hij sinds jaar en dag door iedereen genoemd wordt, net als altijd even naar huis voor een kopje koffie. Zo dra hij daar aankomt, wordt het gezel schap dat zich op een andere plek in het dorp verzameld heeft, gebeld. Als de mu ziek begint te spelen en spandoeken ont vouwen zijn komt 'de Post' op z'n sokken en met een mok koffie in de hand verbaasd naar buiten. Hij wordt toegesproken door Erik Joziasse van de dorpsraad. „We heb ben al die tijd mogen ervaren dat je steeds in weer en wind, de post op een goede en zorgvuldige wijze hebt rondgebracht. Want, wie heeft er ooit de post van een an der in de bus gekregen? Niemand toch?", zegt hij met een knipoog. Als de postbode in de gaten krijgt dat hij met het rijtuig mee moet, slikt hij. „Hé jongens, het was leuk. Op 2 april vier ik mijn echte afscheidsfeest. Jullie mogen allemaal komen." Hij komt er echter niet onder uit. „Moet ik met de koets mee? Ik moet de post nog bezorgen." Daar weet de dorpsraad een oplossing voor Rinus, zijn echtgenote en hun kleinkinderen gaan de koets in en de mensen om hen heen bezor gen de post. Toch kost het Rinus moeite de bezorging uit handen te geven. Vanuit het rijtuig maakt hij kleine pakketjes en deelt die uit. „Dit is voor mijn buurman. Dat moet naar de bakker. En deze stapel moet in die groe ne brievenbus", zegt hij. Ondanks de aan wijzingen gaat het gelijk mis. „Zie je wel", zegt hij„het is nog niet makkelijk hoor." door Miriam van den Broek Het valt de Vlissingse lijst trekkers zwaar het belang rijkste punt uit hun verkie zingsprogramma te noemen. Tij dens het lij sttrekkersdebat in het Arsenaaltheater in Vlissin gen, probeerden de nummers één van de politieke partijen za terdag hun programma in een enkel onderwerp samen te vat ten. Dit resulteerde in een grap pige en tegelijkertijd pittige dis- De Lokale Partij Vlissingen wil de veiligheid in de woonwijken terugbrengen via een grotere so ciale controle en eventueel met camera's. Daarnaast zegt W. Hirdes verkeer hoog te heb ben staan De discussieleider, journalist T. Richel, wil van elke partij één punt horen en vraagt Hirdes een keuze te maken. „Dit is geen bingo", reageert Hirdes geïrriteerd „We hebben nu een maal meerdere prioriteiten." Dat de Lokale Partij Vlissingen aan de haal gaat met de tweede ontsluitingsweg van de binnen stad, stuit het CDA tegen de borst „Dat is al sinds jaar en dag ons item", zegt L. Poppe-de Looff. „In 1990 hebben wij hier voor de eerste concrete plannen op tafel gelegd. Dat u het nu aanvoert als iets van uw partij, is pure volksverlakkerij." De Partij Souburg Ritthem zegt dat Vlissingen meer geld moet pompen in Souburg en Ritthem. „Wij staan voor evenwichtige verhoudingen tussen alle Vlis singse wijken", onderbreekt het CDA. Maar daar wringt volgens L Waterman de schoen. Sou burg en Ritthem zijn geen wijken. Het zijn dorpen." GroenLinks wil de relatie tussen het college en de burgers verbe teren. „De machthebbers ple gen veel overleg in kleine groep jes maar er wordt te weinig ge daan. Ze laten dingen verslof fen", zegt A. Soplantila. „Dat is niet waar", reageert Poppe-de Looff verhit. „Dit is puur kie zersbedrog. Sorry dat ik geïrri teerd raak, maar dit is echt niet waar." C. Kapaan van de RPCU wil vrijheid en leefbaarheid terug halen aan de hand van normen en waarden. Vanuit de zaal wordt gevraagd of hij de nor men en waarden van zijn eigen partij bedoeld. Als Kapaan niet op de vraag in gaat, vraagt de discussieleider of de RPCU-voor- manmet tegenzin aan de discussie meedoet. „Nee hoor, maar jullie proberen mij een antwoord te ontlokken", zegt hij. „Juist,en daarzitten we hier niet voor", antwoordt Richel cy nisch. Dan is de beurt aan D66. Die wil de invloed van de burger vergro ten door sneller als gemeente naar de betrokken burgers toe te stappen. En de Socialistische Partij gaat zich inzetten om dak- en thuislozen te helpen. „Wat doet u voor de 44.000 an- Q GroenLinks trok zaterdag met twee oude brandweer wagens door Goes om aandacht te vragen voor het transferium. De partij vindt het transferium bij de Zeelandhallen, vanwaar •mensen met een bus naar de stad worden gebracht, als een groot succes. Om te weten te komen of de 'gewone Goesenaar' daar net zo over denkt, hielden de partij leden zaterdag een enquête on der het winkelend publiek. De uitslag is voor GroenLinks aan- VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissinger is zondagmorgen zonder reden mishandeld op een parkeerterrein aan de Gilde- weg. De man kreeg enkele vuistslagen en werd in zijn gezicht gekrauwd. Even later kon de dader, een 42-jarige man uit Vlissingen, aangehouden. VLISSINGEN - Op twee plaatsen zijn in Vlissingen het afge lopen weekeinde meisjes lastiggevallen. Twee meisjes waren zaterdagavond omstreeks zeven uur in het speeltuintje in Westerzicht toen een onbekende man met zijn broek op zijn knieën uit de bosjes kwam en een van de twee meisjes aan sprak. Toen de beide meisjes op hun skates ieder een andere richting uitreden, liep de man het veertienjarige meisje nog een stukje achterna, maar hij verdween vervolgens weer in de bosjes. Zondagmorgen werd omstreeks half vier op het Weye- vlietpad een zeventienjarige Vlissingense door een onbeken de man, die haar al een poosje achterna fietste, van haar fiets getrokken en op de grond gegooid. De man sloeg op de vlucht toen er even later twee fietsers aankwamen. VEERE - In een winkel op de Markt in Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Er werd een lege stalen la- denkast met behulp van een steekwagentje meegenomen. Zo wel de kast als het wagentje werden later teruggevonden. Er zijn ook twee dozen rookwaren en flesjes bier gestolen. De ge stolen goederen en de braakschade kosten enkele duizenden euro's. VLISSINGEN - Van een cabriolet in de Van Dishoeckstraat in Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag de hardtop kap gestolen. De waarde van de kap bedraagt enkele duizen den euro's. KRUININGEN - Op de A58, ter hoogte van Kruiningenheeft de politie vrijdagmiddag drie Belgische mannen aangehou den die in het bezit van softdrugs bleken te zijn. De mannen, 19,18 en 16 jaar oud, werden in eerste instantie aangehouden voor een snelheidsovertreding, maar bij nadere inspectie vond de politie twee pakketten met softdrugs en een weeg schaaltje. De Belgen zijn aangehouden en in verzekering ge steld. VLISSINGEN - Een kooi met twee muizen is tussen donder dag en zaterdag gestolen uit een tuinhuisje achter een woning aan de Puccinilaan in Vlissingen. De dieven hadden ook wat voer en een spa meegenomen. VLISSINGEN - Uit vijf parkeerautomaten zijn zondagmor gen in Vlissingen enkele duizenden euro's gestolen. Doel wa ren automaten in de Schutterijstraat, de Spuistraat en het Zeemanserve. De dieven namen de geldlades weg uit de par keerautomaten. door Miriam van den Broek DOMBURG - De Veerse jeugd moet 6 maart naar de stembus. Dat vindt de Ondernemersver eniging Badplaats Domburg. Het gaat de vereniging aan het hart dat achttienplussers bij de vorige gemeenteraadsverkie zingen hun stem niet lieten gel den. Daarom heeft ze afgelopen weekeinde een actie op touw ge zet om jongeren alsnog uit de stoel te krijgen. „Het maakt ons niet uit op wel ke partij ze stemmen", zeggen Frits Biesen en Egon Brassem van de ondernemersvereniging. »»Wij geven geen stemadvies. De keuze moeten ze zelf maken. Maar we wijzen ze wel op de ge volgen als ze hun stem niet ge bruiken." Jongeren interesseren zich heel weinig voor politiek. Toch heeft het voor hen consequenties, leg gen Biesen en Brassem uit „Wij confronteren ze met punten die hen aangaan We vragen ze: wat zou je er van vinden als de cafés voortaan om twaalf uur dicht gaan, of pas later? Het gaat ons - als ondernemers - niet alleen om die cafés. We vragen jongeren ook hoe ze het zouden vinden als ze voortaan niet meer op zondag mogen sporten." Biesen vroeg onlangs aan jonge ren die in zijn café waren of ze gaan stemmen. „Ze keken gelijk vragend naar elkaar. Ze vroegen hun vrienden wat zij gaan doen en op wie ze stemmen. Dat is wat wij willen bereiken. De sport verenigingen hebben ons toege zegd dat ze het onderwerp zul len aansnijden in de kantine Om hun actie kracht bij te zet ten, verstuuren de ondernemers flyers. Mensen worden langs die weg niet alleen opgeroepen te gaan stemmen. Er wordt ze ook gevraagd andere mensen te mo tiveren om naar de stembus te gaan. Als ludieke actie heeft de vereniging zondag tweehon derd palen met bordjes, ver spreid over heel Veere, de grond in getimmerd. Op elk bordje staat een andere tekst zoals: stemmen is cool, stemmen is vet. stemmen is toekomst en stem men is belangrijk. „Als de men sen maandagochtend naar hun werk rijden, zien ze overal deze bordjes staan. We hopen dat ze erover praten." dere Vlissingers?", vraagt ie mand uit de zaalMaar lijsttrek ker C. de Roos brengt in herinnering dat er één punt ge noemd mag worden. Het CDA vindt dat de gemeente de burger tegemoet moet komen door diensten via internet aan te bie den. „Daar willen wede komen de vier jaar hard aan werken", zegt Poppe-de Looff. Samenwerking Ook de WD wil dat de tweede ontsluitingsweg er snel komt. „Dat is goed voor de veiligheid en de economische ontwikke ling. Daarnaast willen we de veiligheid vergroten via een be tere samenwerking tussen de politie, stadstoezicht, woning corporaties en ouders." Als laatste komt de PvdA aan de beurt. Die wil de komende vier jaar werken aan de woning voorraad. „Er moeten voldoen de goede, betaalbare woningen komen, ook in de huursector", sluit C. de Keijzer de rij Vlnr René de Jong, Egon Brassem en Frits Biesen van de Onderne mersvereniging Badplaats Domburg. foto Lex de Meester leiding om een brief naar het college te sturen waarin wordt gevraagd om een onderzoek naar de invloed van het gebruik van het transferium op het auto- parkeerbeleid in de Goese bin nenstad. Vlissingse Eva van acht mag graag kaas eten. Ook als dat van andere bronnen dan koeienmelk gefabriceerd is. Al keek ze tijdens de laatste veemarkt in de Zeelandhal len wat vreemd naar de paar- denmelkse variant die daar te vinden was. Geïntrigeerd snuffelde ze aan het onbeken de kaasje dat ze nu aantrof op de ontbijttafel. Er zaten rare pitjes in „Wat is dat?" wilde ze weten van haarvader. „Komijnekaas", antwoord de die gedienstig. „Konijnenkaas!", verstond het meisje hoofdschuddend. „Melken ze die tegenwoordig ook al..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7