Schotse splinter stuurt gifpakjes nauw Sharon in het PZC Ruimteveer Columbia vangt Hubble-telescoop Moegabe noemt handreiking aan blanken grote vergissing Echtgenote premier Blair en politici doelwit groepje extreme nationalisten Geen mkz in Engeland Haaienplaag in Australië Jackpot uit geldautomaat Agenda koningin naar McDonald's Timor-processen starten in maart Dossier Dutroux op cd-rom Verbod vredesmarsen Ambon-Stad na rellen Macedonische politie schiet zeven verdachten van terrorisme dood maandag 4 maart 2002 dcorHarm Harkema LONDEN - Scotland Yard heeft Britse politici opgeroepen alert tt zijn op gifbrieven, nadat vrij- (fag twee pakjes zijn ontdekt die varen verstuurd aan Cherie flair, de echtgenote van de pre- nier, en aan een assistent van Vlike Rumble, een lid van het schotse parlement. De pakjes bevatten flesjes met volgens de verpakking eucalyp- tusolie voor op de huid. Ze ble ken echter gevuld met sodium- clioride, een bijtende stof die enstige verwondingen kan ver oorzaken. Het gif werd onder schept voor er ongelukken ge beurden. In een telefoontje aan de zon dagskrant News of the World werd de verantwoordelijkheid voor cb gifbrieven opgeëist door het Schotse Nationale Bevrij dingsleger (SLNA), een splin tergroepering die ijvert voor de onafhankelijkheid van Schot land. Cherit Blair was in Australië, toen wijdag het pakje werd be zorgd bij 10 Downingstreet. Rumüe, het andere doelwit, zei dat hj waarschijnlijk was uit gekozen vanwege zijn Engelse achtergrond. Er zouden nog veertien gifpakjes zijn ver stuurt aan politici. Volgens News of the World hadden ook staatssecretaris Tessa Jo well en een mder Lagerhuislid een pakje ontvangen, maar dat werd door Scotland Yard niet bevesigd. Prir.s Het SLNA heeft begin jaren tachtg een paar bombrieven verstuurd aan onder anderen toennalig premier Margaret Thaüher en hield zich vervol gens een tijd koest. Sinds een paarjaar grossiert het SLNA in valse bommeldingen en bedrei- gingn. Zo is prins William (de zoor van kroonprins Charles en wijlui prinses Diana) door het SLkA bedreigd met de dood, omcat hij in Schotland kwam stuceren. Ook stuurde de splin tergroep een paar maanden geitden een (overigens onschul dige) poederbrief naar de uni versiteit van de prins. Het SL NA dat vermoedelijk uit slechts LONDEN - De vrees voor een nieuwe uitbraak van mond- en klauwzeer (mkz) in het Engelse graafschap Yorkshire is onte recht gebleken. De definitieve uitslag van de test op weefsel van twee scha pen is negatief, deelde de rege ringgistermiddag mee. Het ver- voersverbod voor vee kan nu worden opgeheven. De paniek ontstond door de ont dekking, vorige week dinsdag, van '.wee schapen met verdach te wondjes in hun bek op een boerderij in de plaats Hawnby in Yorkshire. Er werd direct een vervoersverbod voor dieren in een straal van acht kilometer- rond de getroffen boerderij af gekondigd. Groot-Brittannië is pasenkele weken officieel mkz- vrij. Sinds vorig jaar een epide mie begon, zijn vier miljoen die ren afgemaakt. RTR Nog geen twee weken ge leden besloot de regering van de Israëlische premier Ariel Sharon dat Jasser Arafat tot nader order in Ramallah zou moeten blij - ven. Weliswaar had de Pa lestijnse leider voldaan aan de belangrijkste voor waarden voor het ophef fen van zijn huisarrest, maar oorlog is oorlog, vond de premier, en in zo'n situatie kan het geen kwaad de druk op het Pa lestijnse bestuur te hand haven. door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Mocht Sharon de hoop hebben gekoesterd dat de Palestijnen zouden zwichten voor vergeldingsacties, dan west hij nu beter. Na het geweld van de afgelopen dagen staat hij nu zelf onder grotere druk dan Arafat. Sharon en zijn regering moeten zich er vooral bezorgd over ma ken dat steeds meer van het Pa lestijnse geweld voor rekening komt van milities die zijn ver bonden met Arafats Fatah-be- weging. De oorzaak daarvan is niet alleen de doorlopende ver een zeer klein groepje extremis tische nationalisten bestaat, be weert dat het over een behoor lijke voorraad wapens beschikt en de capaciteit heeft om een lid van de koninklijke familie te kunnen doden. Terreurexperts van onze redactie buitenland HOUSTON - De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Columbia is er gisteren in ge slaagd de ruimtetelescoop Hub ble te pakken te krijgen. De Hubble moet nu nog in het vrachtruim van de Columbia worden gemanoeuvreerd ten einde reparaties te kunnen uit voeren en verbeteringen aan te brengen. Om dat mogelijk te maken moeten de ruimtevaar ders de reusachtige door de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA gebouwde zonnepanelen oprollen. Dat is een moeilijke en delicate operatie. De Hubble werd om 10.31 uur (Nederlandse tijd) 'gevangen' door de astronaute Nancy Cur- rie. Dat gebeurde op een hoogte van 563 kilometer boven Au stralië, zo deelde de vluchtlei- ding in Houston mee. Currie be- nedering door Israël van de Pa lestijnse president en diens bestuur, maar ook oplopende ri valiteit onder Palestijnse mili ties. De successen van de laatste dagen in de gewapende opstand zullen die ontwikkeling in de richting van meer geweld alleen maar versterken. Een zorgwek kende trend daarbij is dat de Aksa-brigade, de gewelddadig ste van Fatah's milities, de meeste zelfmoordmissies van de laatste weken heeft laten uit voeren. Dergelijke acties waren tot voor kort het exclusieve do- analyse mein van radicale islamitische groepen als de Harnas en de Isla mitische Jihad. Het huisarrest van Arafat heeft in de Palestijnse gebieden de politieke rivaliteit vooralsnog aanzienlijk verminderd en ook dat kan Sharon niet hebben be doeld. Terwijl Arafat in zekere zin vrijer adem kan halen, raakt Sharon steeds meer in het nauw. Volgens de uitslag van een vrij dag door het dagblad Ma'ariv gepubliceerde opiniepeiling is voor het eerst meer dan de helft (53 procent) van de Israëlische bevolking ontevreden over zijn prestaties. t wij f elen daaraan en hebben het SLNA nooit serieus genomen. De groepering is eind jaren ze ventig opgericht door oud-mili tair Adam Busby. Die vluchtte na zijn bombrieven begin jaren tachtig naar Ierland, waar hij in diende de vijftien meter lange robotarm van de Columbia om de telescoop te pakken. „Uitzonderlijk goed werk", was het commentaar van Houston. Daarna moest Currie de 12,5 ton zware Hubble zo manoeuvreren dat hij de Columbia binnen kon. Commandant Scott Altman had hef ruimteveer tot vlak bij de te lescoop gemanoeuvreerd. Dat gebeurde met een snelheid van 27.000 kilometer per uur. Na de reparaties en aanpassingen zal de ruimtetelescoop tien keer be ter presteren, zo verwacht de NASA. Het heeft er nog even naar uit gezien dat de missie van de Co lumbia afgebroken zou moeten worden, toen bleek dat er iets mis was met het koelsysteem. Maar na onderzoek besloot de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA zaterdag dat de vrijdag gelanceerde Columbia haar missie mag afmaken. AFP Van links en rechts krijgt de pre mier het zwaar te verduren, maar vooral van rechts, zijn na tuurlijke aanhang. Gistermid dag verscheen een delegatie van de Kach-beweging bij zijn resi dentie. De ultra-rechtse activis ten droegen een strop met zich mee, die blijkens een toelichting was bedoeld voor 'de verrader'. Het riep herinneringen op aan de weken voorafgaand aan de moord op Jitschak Rabin, in 1995, toen rechtse betogers de premier openlijk beschuldigden van verraad. Kolonisten in Hebron, van wie velen sympathiseren met Kach, droegen onlangs een van een strop voorziene beeltenis rond van minister van Buitenlandse Zaken Simon Peres. Kach is een marginale groep, maar ook gro tere extreem-rechtse organisa ties hebben Peres tot een verra der verklaard. Sharon geldt in die kring als iemand die van het rechte pad is afgedwaald en is gecapituleerd voor 'links'. Rechts eist niets minder dan een onmiddellijke herovering van al het Palestijnse gebied en een 'ontmanteling' van Arafats re gering. „We moeten het Pales tijnse Bestuur bestrijden en tot uw verrassing zal daarna de zon gewoon opgaan", zei gisteren minister van Toerisme Benny Elon van de extreem-rechtse Nationale Unie. Over wat er na zonsopkomst gebeurt, was hij minder duidelijk. GPD 1997 uiteindelijk alsnog werd veroordeeld. Busby zegt nu niets meer met het SLNA van doen te hebben. Een woordvoerder van de Schotse Nationale Partij - na Labour de grootste partij in Schotland - veroordeelde het versturen van de gifflesjes en noemde de actie 'zielig'. Schotland heeft sinds 1999 een eigen parlement, met vrij veel bevoegdheden. Het nationalis me is sinds de jaren zestig sterk toegenomen Volgens het Ver bond van Werkgevers in de Brit se Industrie is de anti-Engelse houding op straat zodanig dat Engelse werknemers niet naar Schotland willen verhuizen. GPD door Theo Haerkens AMBON - Moslims en christe nen mogen geen verbroede ringsmarsen meer houden in de stad Ambon. De Indonesische gouverneur van de Molukken verbood massabijeenkomsten nadat zaterdag een vredesmars werd verstoord. Daarbij raak ten drie mensen gewond. Afgelopen week werden in de verscheurde stad tot drie keer toe optochten gehouden om het vredesakkoord te vieren dat de strijdende partijen eerder deze maand sloten. De marsen, die spontaan begonnen, riepen veel emoties op. Mensen zagen fami lie en vrienden die ze sinds j anu- ari 1999 niet meer konden ont moeten. De burgeroorlog van de afgelopen tweeënhalf jaar kost te zeker 7000 mensen het leven. Terwijl duizenden moslims en christenen zaterdag bij de derde verbroederingstocht door de straten paradeerden, bekogel den jongeren bij de grote Al Fa- tah-moskee hen met stenen. Drie mensen werden met steek wonden afgevoerd naar het zie- door Cees van Zweeden SKOPJE - De Macedonische politie heeft zaterdag zeven ver meende terroristen doodge schoten. Minister Boskovski van Binnenlandse Zaken zei aanvankelijk dat de mannen het vuur hadden geopend op een po litiepatrouille, die vervolgens terugschoot. Later erkende een woordvoerder van het ministe rie dat de politie het zevental had opgewacht. De schietpartij vond plaats op de weg van de hoofdstad Skopje naar Ljuboten, een dorp dat vo rig jaar het toneel was van hevi ge gevechten tussen politie en etnische Albanezen. De zeven gedode mannen waren volgens minister Boskovski 'waar schijnlijk Pakistanen' Allen hadden een donkere huidskleur, zo zei hij. Twee van hen hadden paspoorten met de namen Omer Farooq en Bilal Hussain. Ze wa ren in het bezit van AK-47 auto matische geweren, handgrana ten en munitie. kenhuis. Eén was er ernstig aan toe, twee anderen konden na be handeling naar huis. Enkele motorfietsen gingen in vlam men op. De politie vuurde waarschu wingsschoten af om de situatie onder controle te krijgen en moest een groep christelijke vrouwen die zich in een winkel centrum in de moslimwijk be vond, in veiligheid brengen. Dronken De stenengooiers zouden dron ken geweest zijn en zijn aange houden. Volgens gouverneur S. Latuconsina behoorde de leider tot een groep die 'geen vrede wil op de Molukken'. Hij kondigde tot; nader order een drankver bod af en verbood nieuwe mar sen om verdere incidenten te voorkomen. Eerder op de dag maakten christenen en moslims al een begin' met het inleveren van wapens. De jongste ontwikkelingen zijn voor velen een teleurstelling. Menig inwoner van Ambon meent echter dat de massale verbroederingspoging te snel is gegaan. GPD De politie wist naar eigen zeg gen van het bestaan van de ter reurgroep, nadat zij tien dagen geleden vier andere mannen had gearresteerd en verhoord. Computerdiskettes die deze groep bij zich had, bevatten een plan voor een aanval op de am bassades van Amerika. Groot- Brittannië en Duitsland in Skopje. Een westerse diplomaat, die anoniem wilde blijven, reageer de verbaasd op de mededeling van de regering. „Als er een dreiging bestond, waarom wa ren wij daar dan niet over inge licht?", zo vroeg hij. Volgens minister Boskovski werden in de bestelbus van de terroristen ook uniformen aan getroffen van het NLA, het Al banese rebellenleger dat na het vredesakkoord van Ohrid (au gustus 2001) werd ontbonden. Indien het NLA betrokken was bij operaties van een terreur groep, zou dat de ernstigste schending zijn van het verdrag tot nu toe. GPD Een camera in het laadruim van de Columbia maakte deze opname van de ruimtetelescoop Hubble hoog boven de Aarde. foto NASA/AP BRISBANE - Duizenden haaien zwemmen rond in een popu lair watersportgebied in het binnenland van Australië We tenschappers van de universiteit van Queensland schatten dat ongeveer drieduizend bull sharks (Carcharinus Leucas) honderd kilometer landinwaarts in de Brisbane River in het oosten van het land rondzwemmen. Het gebied is erg populair bij watersporters en badgasten. Bull sharks behoren met de witte haai en de tijgerhaai tot de haaiensoorten die voor de mens het gevaarlijkst zijn. Biolo gen vertelden aan de krant News Limited dat de haaien in de rivier relatief onschuldig zijn, omdat het vooral gaat om jon gere exemplaren. ANP GÜTERSLOH - Een scholier in de Duitse stad Gütersloh heeft gisteren de 'jackpot' gekregen uit een geldwisselauto- maat. De jongen wilde in de automaat eurocenten en andere kleine muntjes ter waarde van ongeveer vijf euro wisselen voor muntstukken van een en twee euro. Tot zijn verrassing braakte het apparaat in totaal 170 euro uit. Het geweten van de jongen won het van zijn wens om het geld te houden en daarom meldde hij het incident netjes bij depoli- tie. Die lichtte de bank in. ANP COOLUM - Een tachtig pagina's tellende fax met daarin de tails over het lopende bezoek van de Britse koningin Eliza beth aan Australië is per ongeluk naar een McDonald's res taurant in Brisbane gefaxt. Dit heeft een woordvoerster van Buckingham Palace zater dag bekendgemaakt. In de fax staan zaken die betrekking hebben op de media en details over het reisplan van de konin gin, maar geen bijzonderheden over de bewaking. De Britse koningin brengt een bezoek van vijf dagen aan het continent. RTR JAKARTA - De eerste processen inzake het geweld in Oost- Timor in het najaar van 1999 beginnen half maart in de Indo nesische hoofdstad Jakarta. Dat maakte een woordvoerder van het speciale ad hoe mensenrechtentribunaal voor Oost- Timor zaterdag bekend. „De zaken tegen de voormalige gouverneur, Abilio Soares, en de voormalige politiechef van Oost-Timor, Timbul Silean, zullen beginnen op 14 maart", aldus de zegsman. Beiden zijn onder meer aangeklaagd op beschuldiging van volkeren moord. Indien schuldig bevonden, hangt hen de doodstraf bo ven het hoofd. De voormalige opperbevelhebber van de Indonesische strijd krachten generaal Wiranto zal optreden als getuige, zo teken de het Japanse persbureau Kyodo op uit de mond van de woordvoerder van het tribunaal. ANP/RTR BRUSSEL - Justitie in Luik heeft voor een Belgische primeur gezorgd. Het volledige dossier in de zaak van Mare Dutroux, de beruchtste gevangene van België, zal voor de verschillende betrokkenen beschikbaar zijn op een cd-rom. Procureur-generaal Anne Thily van het parket van Luik heeft dat zaterdag bevestigd. De bedoeling is dat betrokken advo caten, magistraten en burgerlijke partijen in het proces het dossier zo kunnen raadplegen. De afgelopen twee maanden hebben twee medewerkers de bundel van 750.000 bladzijden gescand en op schijf gezet. ANP/Belga Een aanhanger van de MDC heeft zich versierd met partijvlaggetjes tijdens een verkiezingsbij eenkomst. foto Howard Burditt/RTR door Eelco van der Linden BULAWAYO - In wat de laat ste grote bijeenkomsten wa ren voor de verkiezingen van komend weekeinde in Zim babwe, heeft president Robert Moegabe. de verbroedering met de blanken na de onaf hankelijkheid in 1980 zijn grootste vergissing genoemd. Zijn uitdager, Morgan Tsvan- girai, stelde daarentegen voor na de verkiezingen te verbroe deren. De 78-jarige Moegabe deed zaterdag in Bulawayo, Zim babwe's tweede stad, de tot nu hardste aanval op de blanke boeren. „We vergisten ons door mededogen te tonen voor de blanken. Nu stemmen ze tegen ons; ze bijten de hand die hen heeft gevoed", zei hij tijdens de matig bezochte bij eenkomst. De man die nu 22 jaar het land regeert, ziet de oppositionele Beweging van Democratische Verandering (MDC) als een schepping van de blanken om 'Zimbabwe opnieuw te kolo niseren'. De landonteigenin- gen, waar de meesten van de 5000 blanke boeren inmiddels mee te maken hebben, zijn zijn antwoord op een 'histo risch onrecht'. Op een paar kilometer afstand liet de leider van de MDC we ten niet op wraak uit te zijn. Hij stelde mensen en gemeen schappen die hebben geleden onder het geweld van Moega- be's regime financiële com pensatie in het vooruitzicht. „Een commissie zal worden ingesteld om de waarheid te laten klinken en de natie te la ten helen", aldus Tsvangirai. Asiel De woorden van Tsvangirai zouden Moegabe moeten overtuigen bij een verlies niet te vluchten of naar de wapens te grijpen. Bewijs voor voor bereidingen voor een vlucht zouden de forse geldbedragen zijn die volgens de MDC de laatste weken via de Kanaal eilanden naar Maleisië zijn gesluisd. Dit Aziatische land is Moegabe goedgezind en zou hem in geval van nood asiel willen verlenen. Het idee om naar de wapens grijpen - iets wat de legerlei ding een aantal weken terug suggereerde zal volgens de Zuid-Afrikaanse minister van Defensie, Terror Lekota, niet worden getolereerd. „Elk soort couppoging na de ver kiezingen zal reactie opleve ren van SADC (de regionale ontwikkelingsorganisatie red.)", zei Lekota dit weekein de. Hij stelde wel dat Zuid- Afrika niet de 'Afrikaanse po litieagent is' en alleen op uit nodiging van de SADC zal in terveniëren. In die organisatie is overigens nog steeds genoeg solidariteit met Moegabe en hetzelfde is het geval in het Gemenebest, dat dezer dagen in het Austra lische Coolum bijeen is. De pogingen van premier Blair van Groot-Brittannië om Zimbabwe tijdelijk uit de or ganisatie van voormalige Britse kolonies te stoten, is tot nu misluktGPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5