Hoeren wassen drugsgeld wit Marine wil dolgraag enteren PZC PZC Vaccinatie kan leiden tot Golfoorlogsyndroom Overheid heeft moeite met bestrijden Zuid-Amerikaanse bendes Politietop pleit voor beveiligen door fabrikant Felle afscheidsrede van Kamerlid Rabbae Man gooit vrouw van IJsselbrug Steun voor actie proefapen Huizenprijs nauwelijks omhoog Kleine toenadering Marokko Fusie verzekeraars dichterbij 4 maart 1952 maandag 4 maart 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ouders die hun kinderen de komende dagen in alle haast laten inenten tegen hersenvliesontsteking nemen grote risico's. Het gebruikte vaccin is volgens de bijsluiter niet geschikt om het uitbreken van een infectie tegen te gaanBovendien zijn de mogelijke bijwerkingen net zo gevaarlijk als de ziekte zelf. In Groot-Brittannië zijn al dui zenden bijwerkingen vastge steld. Dat stelt de Nederlandse Ver eniging voor Kritisch Prikken (NVKP) in een reactie op de aan gekondigde spoedvaccinaties tegen meningokokken in Ros malen, de Bommelei-waard en Soerendonk. De NVKP vindt dit overhaast en gevaarlijk. De noodzaak ontbreekt. „Van een epidemie die massale vaccinatie zou rechtvaardigen is geen sprake geweest", aldus Ellen van Kanten van de vereniging. De kans op ernstige complica ties zou bij vier op de 100.000 mensen kunnen voorkomen, net zo vaak als iemand complicaties kan krijgen van meningitis. „Het verband tussen vaccins en bijwerkingen wordt echter stel selmatig ontkend en daarmee ontstaat er een vals beeld van een vreselijke ziekte tegenover een onschuldig vaccin", meent Van Kanten. De NVKP waarschuwt ook voor aantasting van het immuunsys teem als kinderen in korte tijd veel vaccins achter elkaar krij gen. Nu krijgen baby's in de eer ste maanden van hun leven al vijf vaccins, tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio en HIB (haemophilus influenza B). De NVKP vreest dat een zesde vac cin bij baby's kan leiden tot een soort 'Golfoorlogsyndroom'. Dat is de verzamelnaam voor aandoeningen waaraan Ameri kaanse militairen bleken te lei den na terugkeer uit de Golfoor log begin jaren negentig. Een van de theorieën is dat de oorzaak ligt bij de vele vaccina ties die de militairen voor ver trek in korte tijd kregen. De vac cins moesten bescherming bieden tegen mogelijke ziektes en aandoeningen als gevolg van chemische en biologische oor logsvoering. GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Een groot aantal Zuid-Amerikaanse drugsben des die in Nederland opereren, kan relatief ongemoeid mis daadwinsten terugsluizen naar hun thuisbasis. Ze zetten vooral prostituees uit eigen land in om controles op witwassen te om zeilen. Ook werken ze met on dergrondse bankiers, speciaal geprepareerde smokkelkoffers en simpele betalingen met che ques en internationale over schrijvingen. Dat blijkt uit onderzoek van het Prisma-team van de politiere gio's Haaglanden en Hollands- Midden. Volgens het kernteam is er bij de Nederlandse opspo ringsautoriteiten te weinig ken nis voorhanden over de metho den die Zuid-Amerikaanse drugscriminelen gebruiken om hun in Nederland vei'diende misdaadwinsten het land uit te smokkelen. Colombiaanse, Surinaamse en Antilliaanse drugsbendes scha kelen graag landgenoten in bij het witwassen. Vooral prostitu ees uit Zuid-Amerika die hun moederland willen bezoeken nemen niet zelden bedragen tot 45.000 euro aan Amerikaanse dollarbiljetten mee. Zelfs al worden ze betrapt door de douane, dan nog kan die weinig doen. Als de prostituée zegt dat ze het geld zelf heeft verdiend, dat moet ze er hooguit belasting over betalen. Smurfen De prostituees worden ook in gezet bij internationale over schrijvingen. Dit heet 'smurfen': het verdelen van de wit te was- DEN HAAG - Fabrikanten van misdaadgevoelige producten moeten door nieuwe wetgeving verplicht kunnen worden hun producten (beter) te beveiligen. Aannemers die toch nieuwe wo ningen zonder verplicht hang en sluitwerk opleveren, of fabri kanten die laptopcomputers en mobiele telefoons zonder anti- diefstalchip leveren, moeten op basis van die nieuwe regels hard worden aangepakt. Dat bepleiten het Korpsbeheer dersberaad (Kbb), de Raad van Hoofdcommissarissen (RvH) en het Nederlands Politie Instituut (NPI) in een brief aan de lijst trekkers van de partijen in de Tweede Kamer. Het betreft een aanvulling op het vorig jaar ge lanceerde veiligheidsplan van de politietop om 1 miljard euro extra uit te trekken voor onder meer 8000 extra dienders. In het ergste geval moeten volgens de briefschrijvers fabrikanten en leveranciers van misdaadge voelige producten gedwongen kunnen worden om hun waren uit de handel te nemen. De beveiliging van producten moet volgens de politietop hoe dan ook minder vrijblijvend zijn. „Nu werken bedrijven mee als het ze uitkomt. Het is dan vaak reclame, die ze net zo mak kelijk weer de nek omdraaien als het te veel geld gaat kosten", zegt woordvoerder C. den Bak ker van NPI en RvH. „Neem de succesvolle gsm-bombarde- menten, waarbij eigenaren van gestolen mobieltjes waarschu wende sms'jes krijgen van de politie. Zo'n plan loopt makke lijk spaak als de telefoonmaat schappijen opeens niet meer mee willen werken. In zo'n geval moet dwang mogelijk zijn." Sloten Een goed voorbeeld is volgens de politie de regel dat sinds ok tober 1998 nieuwe auto's stan daard dienen te zijn uitgerust met een startonderbreker. Voor huizen zou in de bouwverorde ning moeten staan welke in braakwerende maatregelen moeten worden getroffen. Over treding moet strafbaar worden gesteld. „Nu hebben maar 75.000 wo ningen in Nederland hang- en sluitwerk volgens het politie keurmerk Veilig Wonen. Maar we kunnen aannemers en pro jectontwikkelaars nog comple te nieuwbouwwijken opleveren die qua inbraakrisico zo lek zijn als een mandje." De politietop beseft dat strenge regels voor fabrikanten produc ten duurder zullen maken. GPD sen bedragen over een aantal tussenpersonen. Die doen dan net of ze via een internationale banktransactie geld overmaken naar hun familie. In werkelijk heid maken ze zo misdaadwin sten over naar handlangers van de drugscriminelen in Neder land. De overschrijvingen, die volgens het kernteam veel wor den gebruikt bij het witwassen, worden vaak niet opgemerkt. Bendes verdelen hun winsten over tal van smurfers, die elk per transactie niet meer dan 2000 euro overmaken. Zo blijven ze onder de grens waarbij er een belletje gaat rinkelen bij ban ken. Bovendien wordt het geld overgemaakt naar verschillen de ontvangers, waardoor al snel een reeks transacties ontstaat die op het eerste gezicht niks met elkaar te maken hebben. Bewerkelijk Soms is de inzet van landgeno ten echter te bewerkelijk om snel veel geld naar het moeder land weg te sluizen. In dat geval maken Zuid-Amerikaanse drugscriminelen nog wel eens gebruik van speciaal geprepa reerde koffers, die tot wel één miljoen dollar kunnen bevat ten. Om zoveel mogelijk geld mee te kunnen smokkelen ma ken de witwassers verborgen ruimtes in de randen van de kof fers. Die stoppen ze vol met liefst grote coupures van 100 dollar, die van tevoren nog even gewassen en geperst zijn. Daar na worden ze in carbonpapier verpakt om ongemerkt de rönt- gencontrole te kunnen passe ren. Om snel veel geld wit te wassen worden ook 'katvangers' inge zet. Zij ontvangen grote som men contant geld van crimine len - tot soms 90.000 euro - die ze op hun bankrekening storten. Vervolgens maken ze dat geld over naar een van tevoren opge geven rekening in het buiten land. Daar wordt het geld meestal prompt via allerlei boe kingen kriskras verder ver stuurd over de hele wereld, met Zuid-Amerika als eindbestem ming. Binnen onder meer de Suri naamse gemeenschap wordt ook gebruik gemaakt van on dergrondse bankiers. Tegen provisie maken deze schimmige bedrijfjes, vaak verweven met legale bedrijfsactiviteiten in de detailhandel en de reisbranche, misdaadgeld over naar het bui tenland. Zij weten in korte tijd een bedrag van 45.000 euro weg te toveren, om het vervolgens uit te betalen in Suriname. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - „Niet stemmen is steun voor rechts." Scheidend GroenLinks-Tweede-Ka- merlid Mohammed Rabbae riep gisteren tijdens een afscheidsbijeenkomst in Rot terdam zijn achterban op om toch vooral naar de stembus te gaan. Rabbae verdween tegen zijn zin van de kandidatenlijst van GroenLinks voor de komende verkiezingen. De Marokkaanse gemeenschap organiseerde voor hem een afscheidsbijeenkomst. Rabbae zei, 'ondanks de woede en teleur stelling' over zijn onvrijwillige vertrek uit de Kamer te hopen dat zijn achterban niet uit protest thuis blijft bij de verkie zingen. Hij adviseerde hen te stemmen op een partij die staat voor vrijheid en on derlinge solidariteit, zonder GroenLinks te noemen. Rabbae haalde uit naar de 'rechtse' poli tici die op het moment aan een opmars lijken bezig te zijn. Hij hekelde CDA- lijsttrekker Balkenende, die volgens Rabbae te veel hamert op het belang van doorHenkvan de Poll ABU DHABI - Het verbod om schepen te mogen enteren, zit de bemanning van de twee Neder landse fregatten in de Arabische Golfregio dwars. De Almonde en de Van Amstel ondersteunen de Amerikaanse strijdkrachten bij hun strijd tegen het terroris me, maar de Nederlanders moe ten lijdzaam toezien hoe het scheepsvolk van de Arabische handelsschepen de draak met hen steekt. „Ze nemen ons niet serieus", klaagt een matroos van het standaardfregat de Almonde. Als wij contact met hun zoeken roepen ze dat ze Bin Laden aan boord hebben, lachen ons ver volgens uit en sluiten de conver satie af met fuck you." Minister De Grave van Defensie bracht gisteren een bezoek aan de twee schepen die lagen afge meerd in de haven van Abu Dhabi. Hij vroeg begrip voor de situatie. De regering wil voor komen dat de bemanning in een juridisch niemandsland terecht komt als Nederlandse militai ren onderzoek doen aan boord van een vreemd schip, stelde hij Voordat de regering het sein op groen kan zetten voor enteren moet er eerst een juridische op lossing gevonden worden voor de problemen die Nederland heeft met het uitleveren van eventuele verdachten aan de VS. Het gaat dan om het risico dat deze mensen de doodstraf kunnen krijgen en de wijze waarop de Amerikanen gevan genen behandelen in de gevan genis op Guantanamo Bay. De commandant van de Almon de, kapitein-luitenant-ter-zee John Weyne, zou liever zien dat de marine wat krachtdadiger kon optreden. Het zou de missie spannender maken. „De opera tie is niet gigantisch enerve rend", aldus de commandanten. Het enige wat mag is handels schepen aanroepen en proberen te weten te komen wat hun la ding is en waar zij naar toe gaan Als de kapitein van zo'n schip een lange neus trekt, dan blijft er niets anders over dan het schip te volgen en de weigering door te geven aan de Ameri kaanse leiding van de operatie, aldus de commandant van de Van Amstel, Hans Loderer. Het personeel op de twee fregat ten baalt ondertussen stevig van de situatie. Onder de 160 be manningsleden op de Van Am stel zijn er 100 die straks van de vijftien maanden twaalf maan den op zee hebben gezeten; eerst een half jaar in het Caribisch ge bied en, na een kort verlof, nu een half jaar in de Golfregio. Als je al zo lang van huis bent dan wil je in ieder geval serieus bezig zijn, knort een korporaal. ,Nu is het de blik op oneindig, drie bier, de gedachte aan meer en slapen." De chef defensiestaf admiraal Kroon is zich ook bewust van de frustraties. Hij denkt dat De fensie er goed aan doet het per soneel beter uit te leggen waar om zij bepaalde dingen nu niet mogen doen. Piraten De commandanten van de Al monde en Van Amstel proberen ondertussen het beste van hun missie te maken. De Van Amstel heeft sinds half februari bijna 300 schepen ondervraagd Of hun informatie aan het Ameri kaanse commandocentrum in Bahrein nog tot het onderschep pen van terroristen of wapens heeft geleid, weten zij niet. Wel hebben ze gemerkt dat de aan wezigheid van zeventig tot (Advertentie) Nee hoor, iedere verdeling is mogelijk. In het nieuwe stelsel betaalt iedereen zo veel mogelijk individueel belasting. Dat betekent dat u belasting betaalt over uw eigen inkomsten en gebruik maakt van uw eigen aftrekposten. Voor mensen die voor het gehele jaar als partner kunnen worden aangemerkt, zijn sommige inkomsten en aftrekposten echter gemeen schappelijk. Hieronder vallen onder andere giften, ziektekosten, en bezittingen en schulden in box 3. U kunt dan zelf bepalen wie wat opgeeft of wie wat aftrekt. Als het in totaal maar 100% is. Kijk voor meer informatie op www.belastinadienst.nl. Heeft u vragen, bel dan de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. KAMPEN - Bij een ruzie tussen een paar uit Kampen is een 24-jarige vrouw uit Kampen door haar 37-jarige vriend in de nacht van zaterdag op zondag over de reling van de Kampen IJsselbrug gegooid. Ze kon zich nog net met één hand aan de reling vasthouden. Haar partner was op de brug zo boos geworden, dat hij haar met een brede zwaai in de IJssel wilde gooien. Het tweetal was uitgeweest aan de IJsselmuider kant van de rivier en was op weg naar huis. Een voorbijganger wist te voorkomen dat de vrouw in het snelstromende IJssel water viel: hij wist de ruzie te sussen en de vrouw aan de goede kant van de brugleuning te krijgen. De 37-jarige man zit nu vast op het politiebureau. De vrouw diende een aangifte wegens mishandeling in. GPD DEN HAAG - De Dierenbescherming heeft in ruim een week tijd 13.500 protest-emails doorgestuurd aan minister Her mans (Wetenschappen). De emails zijn afkomstig van Neder landers die verontrust zijn over de leefomstandigheden van de apen in het proefdiercentrum BPRC in Rijswijk. De Dierenbescherming voert sinds de derde week van februa ri een publieksactie. Daarin wordt Hermans opgeroepen om zich aan zijn beloftes te houden als het gaat om het BPRC. Derhalve moet hij garanderen dat de chimpansees verzekerd zijn van een goede oude dag. Ook moet hij vaart zetten achter sluiting van het centrum, aldus de Dierenbescherming. ANP APELDOORN - De gemiddelde huizenprijs steeg in de eerste maand van dit jaar amper. In januari ging een woning voor ge middeld 193.000 euro van de hand, een stijging van 0,4 pro cent in vergelijking met december vorig jaar. De prijs voor een woning lijkt te stabiliseren. De toename in januari is net zo groot als in het vierde kwartaal van 2001zo blijkt uit cijfers van het Kadaster. ANP DEN HAAG - Nederland kan in het kadaster in Marokko drie bijstandsdossiers controleren op fraude. Daarmee geeft de Marokkaanse overheid voorlopig gevolg aan eerdere toezeg gingen om mee te werken aan het opsporen van fraude. Dat meldde zaterdag een woordvoerster van het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. Zij benadrukt dat het contro leren van enkele dossiers nog niet voldoende is. „We houden vast aan de eis dat er een verdrag komt dat vastlegt dat Neder land in het Marokkaanse kadaster kan controleren op bij standsfraude." In Marokko wil Nederland kunnen nagaan of hier verblijven de Marokkanen in hun vaderland bezittingen hebben van meer dan 9000 euro. Als dat zo is, dan hebben zij geen recht op een bijstandsuitkering. ANP NIJMEGEN - De voorgenomen fusie tussen verzekeraars Univé, VGZ en IZA is een stap dichterbij gekomen. Alle par tijen zijn het eens geworden over een intentieverklaring die donderdag zal worden ondertekend, zo hebben de drie be kendgemaakt. Als de besprekingen uitmonden in een fusie, dan ontstaat de grootste zorgverzekeraar van Nederland. Het fusiebedrijfdat onder de naam Univé-VGZ-IZA verder zal gaan, krijgt in totaal een klantenbestand van 3,6 miljoen verzekerden en een omzet van 5,3 miljard. In totaal zullen 3900 mensen daar er een baan krijgen. Het wordt een coöperatie met de ledenraad als hoogste or gaan. ANP Terwijl Mohammed Rabbae spreekt met bezoekers wijdt een man zich bij de muur aan zijn gebed. De Marokkaanse gemeenschap in Nederland bood het scheidende Kamerlid gisteren een afscheidsreceptie aan. foto Juan Vrijdag/ANP een monocultuur en allochtonen daar mee te kort doet. Ook nam Rabbae Pim Fortuyn op de korrel. „Moeten wij bang zijn voor zo'n vent?", hield hij zijn gehoor voor. „Als hij de strijd met ons aan wil, dan zijn we daar klaar voor." Hij vindt dat allochto nen zich niet door 'deze clown' moeten laten intimideren. ANP Record pijproken Opa Klijzing uit Purmerend, wereldpijproker nummer 2, doet een aanval op het wereld record dat nu nog op naam staat van de Amerikaan Paul Spaniola. Deze rookte 3,3 gram tabak in 88 minuten en 2 seconden op Opa Klijzings pijp bleef 84 minuten en 29 se conden roken. Vertier Zeeland telt nog maar zes ech te speeltuinen en die zijn nota bene ook nog allemaal uit de tijd. Ook kegelbanen zijn schaars geworden, er is er nog één in Zierikzee. Biljarters ko men in de provincie wel aan hun trekken: er zijn 513 bil jarts. Nieuwe takken van horeca duiken slechts mondjesmaat op. Zeeland heeft het niet ver der gebracht dan vijf cafeta ria's en vijf dancings. Maar daarentegen zijn er 33 pata tes-fritesbedrij ven en daarin mag wel een Zuidnederlandse vorm van cafetaria worden ge zien. Duitse schuld Half maart beginnen in Brus sel de besprekingen over een schadeloosstelling van Duits land aan de joden. Israel claimt 1500 miljoen dollar. De eisen van de niet in Israel wo nende joden zijn niet bekend. Verwacht wordt dat West- Duitsland de schuld in goede ren wil terugbetalen. tachtig oorlogsschepen in de re gio tot een forse daling van de piraterij heeft geleid. ANP Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail- redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingfen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand: 1Q,25 per kwartaal. 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties' ABN AMFtO 47 70 65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel'0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemenien)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de hteis en oe werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden AJs u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3