Zuidelijke stadsrand in de lift Zorg rekent af met stoffig imago PZC Binnendijkse kweek oesters lijkt mogelijk 7 Draven voor de keurmeester Herdenkingstocht in West-Zeeuws-Vlaanderen Nog dit jaar reconstructie Terneuzense Axelsedam en Herengracht Belgen met softdrugs aangehouden Auto uitgebrand Dertig bonnen op uitgaansavond Man in duim gestoken Tilburger beledigt agenten Muizen gestolen uit tuinhuisje Duizenden euro's parkeergeld weg Jongen vernielt lantaarnpalen Meisjes lastiggevallen in Vlissingen zeeuwse almanak Kaas PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 4 maart 2002 door René van Stee OOSTBURG - Oud-Terneuze- naar Marcel van der Lugt loopt samen met drie vrienden van za terdag 9 tot en met maandag 11 maart een ruim negentig kilo meter lange oorlogsherden kingstocht door West-Zeeuws- Vlaanderen. Ze willen hiermee een eerbe toon brengen aan de geallieerde militairen die zich hebben inge- zet voor de bevrijding van dit gebied in 1944. Via de oorspron kelijke opmarsroute treden zij letterlijk in de voetsporen van de bevrijders. Van der Lugt hoopt verder dat de huidige bewoners van West- Zeeuws-Vlaanderen hun herin neringen, verhalen, foto's, dag boeken of andere overblijfselen uit deze roerige periode be schikbaar willen stellen aan een serieuze vei'zamelaar of hem zelf. Met name vanuit historisch perspectief acht Van der Lugt het van het hoogste belang dat dergelijke overblijfselen voor het nageslacht bewaard blijven. „Op een klein museum in Oost- burg na, wordt er op dit vlak in West-Zeeuws-Vlaanderen nau welijks iets gedaan. Ik wil met mijn initiatief de eerste aanzet geven tot wat wellicht kan uit groeien tot een fraaie collectie aan historisch oorlogsmateri aal. Mijn ideaal is uiteindelijk een collectie samen te stellen die in een West-Zeeuws-Vlaams museum zou kunnen worden ge plaatst", legt de tegenwoordig in Etten-Leur woonachtige Van der Lugt uit. In de laatste maanden van 1944 woedde in West-Zeeuws- Vlaanderen een zware veldslag, beter bekend onder Operation Switchband, om de bevrijding van het gebied. De strijd kostte uiteindelijk 779 overwegend Canadese geallieerde militai ren, 1305 Duitse manschappen en 696 burgers het leven. Dit al les maakt het volgens Van der Lugt en zijn companen zeer de moeite waard om een herden kingstocht te lopen. In navolging van de jaarlijkse herdenkingstocht naar aanlei ding van de slag om Arnhem in 1944, hopen zij er ook in Zeeuws-Vlaand eren een jaar lijks terugkerend evenement van te maken. De tocht zou moeten plaatsvin den in oktober, de maand waar in West Zeeuws-Vlaanderen werd bevrijd. door Wout Bareman TERNEUZEN - De herinrich ting van de zuidelijke stadsrand van Terneuzen komt in een stroomversnelling. De belang stelling van bedrijven om zich aan de zuidzijde van het stads centrum te vestigen, trekt, na een dalperiode van enkele jaren, plotseling weer aan. De ge meente haakt daar gretig op in. Nog dit jaar wordt de recon structie van de Axelsedam en de Herengracht uitgevoerd en ook de plannen voor de Kop van de Noordstraat zijn in een verge vorderd stadium. Wethouder K. van der Hoofd i (centrummanagement) hoopt dat ook de herinrichting van het Schuttershofgebied nog voor het eind van het jaar gestalte krijgt. Ook voor de braaklig gende terreinen aan de Kenne- dylaan (De Hoop) hebben zich inmiddels verschillende be langstellenden gemeld. Alleen het plan voor invulling van de Beurtvaartkade (ooit werd ge dacht aan een appartementen complex in combinatie met een nieuwe jachthaven) sluimert nog. De recente ontwikkelingen zijn door de adviseurs van B en W vervat in een concept-master- plan. Daarin wordt aangegeven welke marsroute moet worden gevolgd bij de invulling van het gebied van zo'n 15.000 vierkan te meter. Volgende maand krijgt de gemeenteraad het recon structieplan voor de Axelsedam en de Herengracht voorgelegd. KRUININGEN - Op de A58, ter hoogte van Kruiningen, heeft de politie vrijdagmiddag drie Bel gische mannen aangehouden die in het bezit van softdrugs bleken te zijn. De mannen, 19, 18 en 16 jaar oud, werden in eer ste instantie aangehouden voor een snelheidsovertreding, maar bij nadere inspectie vond de po litie twee pakketten met soft drugs en een weegschaaltje. De Belgen zijn aangehouden en in verzekering gesteld. SAS VAN GENT - Aan het Bol werk in Sas van Gent is zater dagavond omstreeks half twaalf een personenauto uitge brand. De vrijwillige brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de auto verloren ging. De brand is vermoedelijk ontstaan onder de motorkap. De auto moest worden weggeta- keld. De bestuurder en mogelij ke mede-inzittenden waren op het moment dat de brand werd gesignaleerd nergens te beken nen. De kentekenplaten van de auto waren verdwijderd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De herinrichting houdt nauw verband met het gereedkomen van het Poortgebouw (Abab)op de dam. Het verkeer van de Ax- elsestraat richting binnenstad wordt ontmoedigd en zoveel mogelijk afgeleid naar de rond weg. Er komt een speciale laad- en losplaats voor bevoorrading van de winkels aan de Noord- straatpromenade, de fietsen stalling verhuist van de Rose- gracht naar de Herengracht, die ook wordt aangepakt en het fietspad ï'ichting sluizencom- plex wordt aangepast. Ook de invulling van de Kop van de Noordstraat (Vlooswijk- straat/Schoolweg) krijgt nog dit jaar gestalte. De overeen komst die de gemeente daartoe had gesloten met aannemings bedrijf Gebr. Van der Poel is ontbonden. De planontwikke ling is nu in handen van Bouw bedrijf Delta in Middelburg. De herinrichting voorziet in de bouw van een bioscoopcomplex met vijf zalen (Merral Theaters), vier of vijf winkels met daarbo ven appartementen én de aanleg van een plein. Wethouder Van der Hoofd krijgt waarschijnlijk nog deze maand de kant en klare plannen voorgeschoteld, waar na snel knopen zullen worden doorgehakt. Ook voor het Schuttershofgebied, die aan een grondige opknapbeurt toe is, bestaat concrete belangstelling. De gemeente praat nog steeds met Kwantumhallen, maar ook Ben de Graaff en Dees Interieur (Zaamslag) hebben plannen. Supermarkt C1000 wil meewer ken aan verplaatsing, maar heeft geen haast. Van der Hoofd: „Dat middenge bied zouden we willen benutten voor de aanleg van een parkeer voorziening, een garage of een parkeerdek. Je kunt het Schut tershof beschouwen als een lo gische voortzetting van de meubelboulevard aan de Ken- nedylaan." De Hoop-terrein Het braakliggende De Hoop- terrein aan die laan blijkt ook in trek. Ooit reserveerde de ge meente het voor een factory out- letcenter, maar toen die plan nen werden doorkruist door de provincie, ebde de belangstel ling weg. Van der Hoofd: „Je moet nu denken aan een invul ling met zaken voor 'in en om het huis'." De wethouder stelt vast dat veel bedrijven de afgelopen jaren de kat uit de boom hebben geke ken. „Iedereen wachtte eigen lijk op iedereen. Ze wilden eerst zien wat er in die verschillende gebieden stond te gebeuren. Nu de Kop van de Noordstraat in een stroomversnelling komt, heeft dat een gunstige uitwer king op de andere gebieden." Een paard wordt gekeurd op de drukbezochte jaarmarkt in Sint-Jansteen. door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Traditio neel knielen de leden van het jaarmarktcomité op de dag van de veemarkt om zes uur 's mor gens even voor de kerk. „Een kort gebedje voor goed weer en het welslagen van de jaar markt", zegt voorzitter Fons Dobbelaer. Zaterdag werd het gebed zonder meer verhoord. De 118e editie bracht veel volk op de been. En dat terwijl Dob belaer en zijn medeorganisato ren er vooraf een zwaar hoofd in hadden. Door alle perikelen rond mond en klauwzeer moch ten er immers geen evenhoevige dieren worden aangevoerd. Met ruim tachtig paarden en pony's, een dertigtal kraampjes van de plaatselijke middenstanders, verenigingen en marktkramers en omlijstende attracties was de jaarmarkt een waar dorpsfeest. De keurmeesters bekeken de al gemene indruk en het stap- en draafwerk van de edele viervoe ters in de keuringsring aan de Hoofdstraat. Nabij de kerk stond een landbouwmechanisa- tieshow opgesteld en op het Mart je van Wardje konden kin deren kameelrijden. Deze rond- ritjes en ook het ringsteken met paard en koets wai'en trekpleis ters. Voor de kleintjes draaide er een molentje. In een tent op het Martje stond omi'ingd met ont- smettingsmatten en met toe stemming van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) koe Ber- tus. De bezoekei's konden het gewicht raden van het beest en daarnaast een poging wagen om wat melk uit de uiers af te tap pen. Wethouder B. Picavet van Hulst i'eikte de prijzen aan de kampioenen uit. Sch utters vei'- eniging St.Jan opende het sei zoen met een schieting op de staande wip. Uitslagen paarden: Algemeen kam pioen M. VinkTurkeye (België); Kampioen ruinen 3 jaar en ouder Arabieren: C. de Bruin (Graauw); Kampioen merries 3 jaar en ouder HaflingerFam. De Keijzer (Kapelle- brug); Kampioen merries 3 jaar en ouder Bolonais A. Burm (Hulst) Kampioen merries 3 jaar en ouder Welsh: E.d'Eer(Tielrode Kampioen hengsten 3 jaaren ouder Welsh :Th. Misseghers(Moerbeke); Kampioen merries 3 jaar en ouder New Forest pony A.Kusee (Nieuw- kerken); Kampioen ruinen 3 jaar en ouder Dartmoor: E. d'Eer Tielrode); Kampioen hengsten 2 jaar Friezen T. van Tiggelen (Biervliet); foto Peter Nicolai Kampioen merries 3 jaar en ouder Belgisch trekpaard: M. Vink (Tur- keye); Kampioen ruinen 3 jaar en ouder Gelderse tuigpaarden: W.Roelans (St.Jansteen) Kampioen merries 3 jaar en ouder Mini Shetland.E. d'Eer (Tielrode); Kampioen hengsten 3jaaren ouder Quarter horse: S. Thijssen (Heikant); Kampioen merries 2 jaar en ouder Tinkers: I. van de Meer (Hulst); Kampioen merries 3 jaar en ouder NRPS pony'sA. van Geijsel (St.Gil- lis-Waas). Kampioen ruinen 2 jaar Rijpaarden: A. van Geijsel (St. Gillis Waas); Kampioen ruinen 3 jaar en ouder Haflo Arabieren: A. Bogaert (Kieldrecht); door Wout Bareman TERNEUZEN - Honderden Zeeuws-Vlanxingen namen za- tei'dag een kijkje in de 'keuken van de zorg'. Ze werden rondge leid in de operatiekamer van het ziekenhuis, wierpen een blik in de ambulance, waren even 'pis kijker' in het laboratorium, rammelden in de keuken met de pannen en probeerden de toe stellen op de afdeling fysiothe rapie uit. Het mocht allemaal, waixt de zorg rekent af met het stoffige imago van weleer. In november hielden de zorgin stellingen in de i'egio al een gro te gezamenlijke manifestatie in De Vlaandex'en in Sas van Gent. Toen stond de positieve beeld- vox'ming centraal, zaterdag lag het accent meer op de werving. En dus hadden de instellingen niets te verbergen en tovei'den de gidsen en de mensen achter de infox-matiestands een blije lach op het gezicht en werd gul met kleine presentjes gestrooid. De zorgsector kampt immers met een groeiend personeelste kort en daarin moet snel vei'an- dering komen. In het kader van 'de landelijke open dag Zorg Welzijn gooi den tal van instellingen de deu ren open. De Thuiszoi'g deed dat in De Tijman in Temeuzen, het streekziekenhuis op de locatie Op de landelijke open dag Zorg&Welzijn wordt in verzorgingshuis Ter Schorre in Terneuzen een passie ve tillift gedemonstx-eerd. De Honte, de stichting Curamus in De Blaauwe Hoeve in Hulst, de stichting Woonzorg in De Stelle in Oostbux-g, verzorgings huis Ter Schelde in Breskens en Rozenoord in Sluis en ook ver pleeghuis Ter SchoiTe in Ter- neuzen deed wexwend mee. Niet overal liep het storm, maar de instellingen ontvingen sa men zeker vijfhonderd belang stellenden. Vooral De Stelle, De Honte, Ter Schoi're en de Blaau we Hoeve kx'egen vele tientallen mensen over de vloei'. Coöi'dina- tor opleidingen Ingi'id Groene- foto Peter Nicolai veld van Ter SchoiTe: „Er waren natuurlijk mensen bij, die het gewoon interessant vonden een keertje achter de schermen te kijken, maar opvallend was het grote aantal belangstellenden voor een baan. Daarbij waren mensen, die nu al in de zorg KLOOSTERZANDE - De politie hield in de nacht van zater- dag op zondag een controle in de Cloosterstraat in Klooster- zande, in het kader van de strijd tegen de ovei'last van uit gaanspubliek. Er werden een kleine dertig bekeuringen uitgedeeld. In veertien gevallen werd een bon uitgeschi'even voor ondeugdelijke verlichting. Elf bekeuringen beti'offen snelheidsovertredingen. De politie nam de auto in beslag van een man, die voor de derde keer achter het stuur zat zonder rij bewijs. Ook werden twee bi-omfietsen meegenomen voor on derzoek. Tenslotte kreeg de berijder van een bi'omfiets een bon omdat hij zonder helm reed. TERNEUZEN - Een 33-jai'ige Terneuzenaar is vrijdagavond in een horecagelegenheid in zijn woonplaats met een mes in zijn duim gestoken. De dader was een bekende van hem. De mannen hadden volgens de politie al langer i-uzie met elkaar. TERNEUZEN - Een zeventienjarige Tilburger is zondagmor gen om kwart over vier aangehouden wegens belediging. In de Nieuwstraat in Terneuzen liep hij op enkele agenten te schel den. Hij kreeg daarvoor een bekeuring. VLISSINGEN - Een kooi met twee muizen is tussen donder dag en zaterdag gestolen uit een tuinhuisje achter een woning aan de Puccinilaan in Vlissingen. De dieven hadden ook wat voer en een spa meegenomen. VLISSINGEN - Uit vijf parkeerautomaten zijn zondagmor gen in Vlissingen enkele duizenden euro's gestolen. De open gebroken automaten staan in de Schutterij straat, de Spui straat en het Zeemanserve. De geldlades wai'en uit de automaten weggenomen. KAPELLE - Een veertienjarige jongen uit Kapelle heeft te genover de politie bekend dat hij de afgelopen weken vijftien lantax-anpalen in zijn woonplaats heeft vernield. Bij al deze palen werden de zekeringen vernield of beschadigd. VLISSINGEN - Op twee plaatsen zijn in Vlissingen het afge lopen weekeinde meisjes lastiggevallen. Twee meisjes wai'en zaterdagavond omstreeks zeven uur in het speeltuintje in Westerzicht toen een onbekende man met zijn broek op zijn knieën uit de bosjes kwam en een van de twee meisjes aan sprak. Toen de beide meisjes op hun skates ieder een andere richting uiti'eden, liep de man het veeitienjai'ige meisje nog een stukje achterna, maar hij vei'dween vexwolgens weer in de bosjes. Zondagmox'gen werd omstreeks half vier op het Weye- vlietpad een zeventienjarige Vlissingense door een onbeken de man, die haar al een poosje achterma fietste, van haar fiets getx'okken en op de gi'ond gegooid. De man sloeg op de vlucht toen er even later twee fietsers aankwamen. werkzaam zijn, maar ook aan komende verzorgers, die nu nog een opleiding volgen. We heb ben al die mensen uitgebreid ge ïnformeerd en ze ook lijfelijk kennis laten maken met alle mo gelijke onderdelen van ons wei'k. We hebben er echt een ac tieve open dag van gemaakt en dat sloeg aan." Vragen Zo was het ook in ziekenhuis De Honte, Margai'et Lafort: „De mensen waren erg geïnteres seerd en stelden ook heel gerich te vragen. We hebben er alles aan gedaan om de mensen dui delijk te maken dat wei'ken in de zorg best dynamisch is. Onze boodschap dat de zorg zeker niet stoffig is, is zeker overgeko men." Frank Neve van De Blaauwe Hoeve in Hulst: „De mensen wilden alles weten over de op leiding, het soort werk en hoe de toekomstige ontwikkelingen eruit zien. We hebben duidelijk gemaakt dat werken in de zorg echt toekomstperspectief biedt. We hebben aan iedereen ruim aandacht kunnen besteden en het heeft bovendien nog tast baar resultaat opgelevei'd ook. Ik denk dat we een paar vacatu res kunnen wegwei'ken. Er heb ben zich vier potentiële sollici tanten gemeld, waaronder mensen uit Belgi door Rob Paardekam YERSEKE - Binnendijkse kweek van platte oesters lijkt mogelijk in de Olzendepolder in Yerseke. Dat stelt onderzoeker P. Karremans van het RIVO (Rijksinstituut voor Visserij On derzoek) in zijn rapport. De Olzendepolder is aangeslo ten op de verswaterleiding en daarom vonden burgemeester en wethouders van Reimers- waal het zinvol ondereoek te doen naar de mogelijkheden voor de kweek van Zeeuwse platte oesters. De platte oester wordt al een aantal jaren geteis terd door de ziekte Bonamia, waai'door er weinig van op de markt zijn, terwijl de consu ment ze nog altijd liever eet dan de Japanse creuses. Volgens het RIVO moet binnen dijkse oesterkweek in de Olzen depolder mogel ij k zijnHet gaat om een verkennende studie, waarin het onderzoeksinstituut enkele mogelijkheden aan draagt. De nadruk ligt daarbij op het vooi'komen van Bona mia. Zo zouden met behulp van reeds besmette oesters 'Bona- mia-resistente oesters' kunnen woi'den gepi'oduceerd. Volgens onderzoeker R Karremans is dat echter een lang proces. Een tweede mogelijkheid is het gebruik van de zogeheten snel groeiende triploïde oesters. De ze hebben bet consumptiefor maat bereikt vóór ze gevoelig zijn voor Bonamia. De derde op tie is het kweken van gezonde oesters, die bijvoox'beeld uit En geland kunnen worden gehaald. Ze moeten hier worden opge kweekt in water waarvan vast staat dat het vrij is van Bona mia. Vermoedelijk is dat het geval op de Yerseke Bank. En kele platte oesters die daar de laatste jaren werden aangeti'of- fen, bleken kei-ngezond te zijn. Opkweek in de Olzendepolder zou volgens het RIVO ook moge- lijk zijn, maar dan moet het wa ter woi'den vrijgehouden van Bonamia door middel van een behandeling met zandfilters, UV of ozon. Een nadeel van deze methode is dat alle algen, die als voedsel voor de oesters dienen, uit het water verdwijnen. Dat betekent dat ze opnieuw moeten worden gekweekt. Buidel Het is nu aan de oesterbranche zelf of, en zo ja hoe, ze platte oester gaat kweken. De gemeen te heeft de kosten voor het ver kennende RIVO-ondex'zoek, i'uim 12.000 euro, op zich geno men, maar laat de branche de volgende stap zetten. Er zal wel overleg gevoei'd worden over eventuele vervolgstappen, maar het initiatief zal vooral van de oesterkwekers zelf moeten ko men. Als er meer onderzoeken volgen, zullen zij vermoedelijk ook in de buidel moeten tasten. In Zeeland was de platte oester op de Yerseke Bank en in de Gre- velingen aanwezig. De Yei'seke Bank werd in 1980 geïnfecteerd met Bonamia door import van besmette oesters. Grote sterfte vei'oorzaakte daardoor het ein de van de commerciële moge lijkheden voor de platte oester op deze plaats. De Grevelingen werd in 1988 geïnfecteei'dmaar hier vindt, op kleine schaal, nog wel kweek van platte oesters plaats. Vlissingse Eva van acht mag graag kaas eten. Ook als dat van andere bronnen dan koeienmelk gefabriceerd is. Al keek ze tijdens de laatste veemarkt in de Zeelandhal len wat vreemd naar de paar- denmelkse variant die daar te vinden was. Geïntrigeerd snuffelde ze aan het onbeken de kaasje dat ze nu aantrof op de ontbijttafel. Er zaten rare pitjes in. „Wat is dat?" wilde ze weten van haar vader. Komijnekaasantwoord de die gedienstig. „Konijnenkaas!", verstond het meisje hoofdschuddend. „Melken ze die tegenwoordig ook al..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35