Oesters gedijen ook binnendijks KOFFIE? alert PZC FAMILIE BERICHTEN Christelijke jonagolds, liberale mandarijntjes en leefbare elstars 10 RIVO ziet mogelijkheden in Yerseke Bea en Klaus openen eerste expositie o Q Zeeuws Tijdschrift geheel gewijd aan Schouwen-Duiveland 6 maart 6 maart Wees alert, stem alert! Lijst 7 6 maart 6 maart maandag 4 maart 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - Binnendijkse kweek van platte oesters lijkt mogelijk in de Olzendepolder in Yerseke. Dat stelt onderzoeker P. Karremans van het RIVO (Rijksinstituut voor Visserij On derzoek) in zijn rapport. De Olzendepolder is aangeslo ten op de verswaterleiding en daarom vonden burgemeester en wethouders van Reimers- waal het zinvol onderzoek te doen naar de mogelijkheden voor de kweek van Zeeuwse platte oesters. De platte oester wordt al een aantal jaren geteisterd door de ziekte Bonamia, waardoor er weinig van op de markt zijn, ter wijl de consument ze nog altijd liever eet dan de Japanse creu- ses. Studie Volgens het RIVO moet binnen dijkse oesterkweek in de Olzen depolder mogelijk zijn. Het gaat om een verkennende studie, waarin het onderzoeksinstituut enkele mogelijkheden aan draagt. De nadruk ligt daarbij op het voorkomen van Bona mia. Zo zouden met behulp van reeds besmette oesters 'Bona- mia-resistente oesters' kunnen worden geproduceerd. Volgens onderzoeker P. Karremans is dat echter een lang proces. Een tweede mogelijkheid is het gebruik van de zogeheten snel groeiende triploïde oesters. De ze hebben het consumptiefor maat bereikt vóór ze gevoelig zijn voor BonamiaDe derde op tie is het kweken van Bonamia- vrije oesters, die bijvoorbeeld uit Engeland kunnen worden gehaald. Ze moeten hier worden opgekweekt in water waarvan vaststaat dat het vrij is van Bon amia. Vermoedelijk is dat het geval op de Yerseke Bank. En kele platte oesters die daar de laatste jaren werden aangetrof fen, bleken kerngezond te zijn. Opkweek in de Olzendepolder zou volgens het RIVO ook moge- lijk zijn, maar dan moet het wa ter worden vrijgehouden van Bonamia door middel van een behandeling met zandfilters, UV of ozon. Een nadeel is dat al le algen, voedsel voor de oesters, uit het water verdwijnen. Dat betekent dat ze opnieuw moeten worden gekweekt. Het is nu aan de oesterbranche zelf of, en zo ja hoe, ze platte oester gaat kweken. De gemeen te heeft de kosten voor het ver kennende RIVO-onderzoek, ruim 12.000 euro, op zich geno men, maar laat de branche de volgende stap zetten. Er zal wel overleg gevoerd worden over eventuele vervolgstappen, maar het initiatief zal vooral van de oesterkwekers zelf moeten ko men. Als er meer onderzoeken volgen, zullen zij vermoedelijk ook in de buidel moeten tasten. Bonamia In Zeeland was de platte oester altijd gelocaliseerd op twee plaatsen: de Yerseke Bank en in de Grevelingen. De Yerseke Bank werd in 1980 geïnfecteerd met Bonamia door import van besmette oesters uit Frankrijk. Grote sterfte veroorzaakte daardoor het einde van de com merciële mogelijkheden voor de platte oester op deze plaats. De Grevelingen werd in 1988 geïn fecteerd, maar hier vindt, op zeer kleine schaal, nog wel cul tuur van platte oesters plaats. MIDDELBURG - De kunstuit leen in Middelburg is verhuisd. De eerste expositie van de kunstuitleen nieuwe stijl is za terdag geopend in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Door de huurbare kunst onder te brengen in de winkel, hoopt de Stichting Beeldende Kunst Middelburg een zeer breed pu bliek te trekken. ,,De kunstuitleen had een ima goprobleem", zei R. Wolfson, di recteur van de SB KM. „We zaten op een achteraflocatie. Terwijl De Drukkerij vorig jaar 600.000 bezoekers telde. Vanaf deze plek kunnen we een betere service verlenen. We zijn veel langer open en de werken kun nen thuis bezorgd of gehaald worden zodat mensen niet heel de stad door hoeven op weg naar hun auto met een kunstwerk on der de arm." Ook kan er op de nieuwe plek meer zorg worden gegeven aan de presentatie. De opening werd, zoals dat een goede tentoonstelling betaamd, verricht door een lid van het ko ninklijk huis. 'Bea en Klaus'van Flater Tejater maakten de naam van de nieuwe kunstuitleen 'Re solutie' bekend. Daarna onthul den ze een van de eenentwintig getoonde kunstwerken. Flater Tejater gaf een optreden ter gelegenheid van de opening. foto Lex de Meester door Ali Pankow Als we het goed organiseren zodat de bloemenman een plekje houdt en de toegang tot het kerkcentrum vrij blijft, kunnen we er net met negen par tijen staan", stelt SGP-lijsttrekker Gil les Houtekamer zaterdag met voldoe ning vast bij de politieke markt onder De Beuze in Zierikzee. De SGP deelt appels uit, jonagolds en Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) doet dat ook, rnaar die partij kiest voor elstars. Verschil moet er zijn tenslotte. De markt oogt levendig en hier en daar ontstaan zelfs inhoudelijke discussies. Volgens lijsttrekker Aad van der Wou den van de PvdA komen er behoorlijk wat zwevende kiezers langs die hier bewust hun licht willen opsteken voor ze woensdag hun stem gaan uitbren gen. De man in de stand van de Christen- Unie (CU) meent dat de meeste mensen hun keuze inmiddels wel bepaald heb ben. „Zwevende kiezers zijn niet geïn teresseerd in zo'n markt als deze. De CU deelt witte ballonnen uit en presen teert zich op een ferme vlag tegen de Beuzemuur. Ceriserood D66 zegt het met bloemen, gele tulpen en later op de middag zijn ze cerise rood. „Dat is alleen maar omdat de gele op zijn", haast Alex Hijgenaar zich te zeg gen. Hij is tevreden over deze markt. „Ik heb jongeren gezien die zich hier echt lopen te oriënteren en partijpro gramma's met elkaar vergelijken. Zo'n gezamenlijke presentatie is goed voor a het imago van de politiek", vindt de D66-lijsttrekker. PR-functionaris bij de WD Carla de Paepe heeft het zelfs over 'politieke oecumene'. Haar fractie is initiatiefneemster van deze geza menlijke infomarkt en ze is blij met de respons en het prachtige weer. In de stand van de liberalen worden oranje mandarijntjes, gewikkeld in een blauw servetje uitgereikt. Debat André Lafeber van Alert! ziet niet zo veel effect van deze markt. Volgens hem zullen de mensen hier geen inhoudelij ke discussies aangaan. Hij moppert nog wat na over het lijsttrekkersdebat de vorige avond. „Iedereen heeft het maar over de Structuurvisie Schouwen-Dui veland, maar hoeveel inwoners zijn daarvan nou op de hoogte?", vraagt hij zich af. „Mensen zijn echt geïnteresseerd van daag", laat lijsttrekker Lenny Geluk van het CDA blij lachend weten. „Ze snappen niet allemaal ons groene bril letje, maar dat biedt dan weer de gele genheid uit te leggen dat het CDA graag alles door een nieuwe bril wil be kijken." Fractielid Frits Pfeiffer van Groen- Links heeft het ook best naar zijn zin. Hij heeft diverse leuke gesprekjes ge voerd met voorbijgangers. Zijn hond Joeki ligt tevreden met een gróen-rood partijlint om zijnnek te slapen onder de schragen. Burgemeester Asselbergs be kijkt het tafereel onder de Beuze met een welwillende glimlach. De kandida ten doen er veel voor om straks met hem aan de leiding de bestuurlijke koers voor Schouwen-Duiveland te mogen bepalen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Zeeuws Tijdschrift dat op 7 maart uitkomt, is geheel gewijd aan Schouwen-Duiveland. Vol gens hoofdredacteur Paul van der Velde zou deze ge meente weieens de voorbode kunnen zijn van Zeeland stad-Noord. In zijn optiek is dat een lo gisch vervolg op de golf van gemeentelijke herindelingen in Zeeland. Burgemeester Asselbergs van Schouwen- Duiveland toont zich nog niet zo overtuigd. Asselbergs vindt het woord Zeelandstad op zich al een paradox. „Zeeland is groen, landelijk met hier en daar wat stedelijke knooppunten. Maar de provincie heeft in het geheel geen stedelijke uitstraling", zegt hij tegen verslaggever Oscar Steens in dit blad. Verder wordt in dit interview teruggeblikt op Asselbergs ervaringen als burgemeester van Sluis en Zierikzee en op de ontwikke lingen na de herindeling. Gemeentearchivaris Huib Uil biedt als gastauteur van het Zeeuws Tijdschrift een overzicht van de indikking van bestuurseenheden in dit gebied in acht eeuwen tijd. Ooit was er een wirwar van kleine en grote ambachts heerlijkheden. Ze waren de voorlopers van de gemeente besturen. De achttien bestu ren in deze regio werden in 1981 teruggebracht tot zes, om zestien jaar later uitein delijk tot die ene gemeente Schouwen-Duiveland te worden samengevoegd. Veel aandacht biedt deze special verder aan het nieu we gemeentehuis. Peter van Houte maakt met de Zeeuw se architect Guus van Bebber een inspectietocht door het omstreden gebouw. Van Beb ber is enthousiast over de wijze waarop ontwerper Thomas Rau het ge- meenthuis in het bestaande silhouet van Zierikzee heeft ingepast. „Het is een mooie mix tussen stoere wulpsheid en strengheid", zegt Van Bebber. Teleurgesteld is hij echter over de publieksruim te. De grote belofte die het gebouw aan de buitenkant wekt, wordt hier wat hem be treft niet direct ingelost. Hij vindt de hal laag en de balies zouden in een» postkantoor ook niet misstaan. Toch is Van Bebbers eindoordeel on verdeeld positief. Hij roemt de vorm, het materiaalge bruik, de doelmatige inrich ting en de technische en ener giezuinige snufjes. Boven dien verwacht hij dat het ge bouw snel zal inburgeren. Tapijt Peter van Houte sprak ook met kunstenaar Marcel Kro nenburg die na veel discus sies uiteindelijk zijn kunst tapijt voor het nieuwe ge meentehuis mocht uitvoeren. Kronenburg heeft een mooi evenwicht gevonden tussen een beeldbepalend element in het interieur en een 'gewoon' gebruiksartikel waar jaren op gewerkt, gelo pen en geleefd moet worden. Toen verslaggeefster Karen Kroese een gesprek had met glaskunstenaar Bert Frijns uit Burghsluis was nog niet bekend dat uit diens indruk wekkende collectie voor de hal van dat nieuwe gemeen tehuis een glasobject wordt gekozen. Die relatie wordt dus niet gelegd. Frijns vertelt wel boeiend over zijn werk en over de inspiratie die hij op doet op zijn eigen plekje daar achter de dijk. De special bevat verder arti kelen van Kees Slager over de vrijdenker Anton Levien Constandse uit Brouwers haven, van Dick van der Wouw over de sociale struc tuurschets van Schouwen- Duiveland, van André van der Veeke die met enig dé dain in de voetsporen treedt van Victor Hugo toen die op 21 augustus 1867 een bezoek bracht aan Zierikzee en van de Leidse historicus Wim van der Doel over de eerste twee maanden van zijn leven in het Zierikzeese Rode Kruis Ziekenhuis. Romeinen 5:1-11 De Heere heeft, tot onze diepe droefheid, na een zeer ernstige ziekte uit ons midden weggenomen, in de hope des eeuwigen levens, mijn geliefde man, onze zorgzame vader, schoonvader, grootvader en overgrootvader LEENDERT VAN DEN BOS in de leeftijd van 73 jaar. Bruinisse: E. van den Bos-Kik Bruinisse: J. van den Bos C. C. van den Bos-Dooge Bruinisse: T. de Waal-van den Bos L. de Waal Oosterland: W. E. Biemond-van den Bos L. W. Biemond Sirjansland: A. C. Bolier-van den Bos M. C. Bolier Bruinisse: C. W. van den Bos M. C. B. van den Bos-Bolle Bruinisse: W. L. van den Bos S. van den Bos-Bouwman Nieuwerkerk: J. J. van den Bos E. W. van den Bos-Braam Kleinkinderen en achterkleinkind 1 maart 2002. Molenstraat 40, 4311 ED Bruinisse. Gelegenheid tot condoleren dagelijks aan huis. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. woensdag 6 maart in de kerkzaal van de Ger. Gem. in Nederland, School straat 13 te Bruinisse, aanvang 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene be graafplaats te Bruinisse, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot condo leren in bovengenoemde zaal. - Geen bloemen - Toch nog onveiwacht nam de Heere van ons weg onze lieve zorgzame opa LEENDERT VAN DEN BOS We wensen oma voor nu en de toekomende tijd heel veel sterkte. Leendert-Jan en Heieen Marcel en Karianne, Julian Jacqueline Liseth Anja Marian en Johannis Liselore en Leendert William en Angeline Leonard en Nathasja Linda john en Petra Louise Marije Daan Met intens verdriet delen wij u mede dat is overle den mijn lieve man, onze vader, schoonvader, opa, overgrootopa en broer ADRIAAN PIETER VERSLUIJS echtgenoot van Cornelia Maria Faas in de leeftijd van 79 jaar. Terneuzen: C. M. Versluijs-Faas Biervliet: J. Versluijs M. Versluijs-van Deursen Valkenswaard: A. Versluijs S. Versluijs-Wolfert Biervliet: J. Faas-Versluijs Klein- en achterkleinkinderen 3 maart 2002. Stuvezande 122, 4532 MJ Terneuzen. Er zal een samenkomst worden gehouden op woensdag 6 maart om 11.00 uur in de aula van cre matorium Terneuzen', Bellamystraat 28c te Terneu zen, waarna aansluitend de crematie zal volgen. Na de samenkomst zal er gelegenheid zijn de familie te condoleren in de zaal van de serviceflat 'Residen tie' Stuvezande 80 te Terneuzen. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief ont vangen. verzoeken wij deze advertentie als zodanig te beschouwen. Wij hebben je mogen begeleiden in je laatste levensdagen. Het was een grote vreugde dit in saamhorigheid voor je te mogen doen. We konden altijd op je rekenen. We zullen je missen. Na een leven van zorg en aandacht voor allen die hem dierbaar waren, is tot onze grote droefheid onverwachts van ons heengegaan, na de zalving der zieken. Mijn dierbare vader, schoonvader en opa JULIEN PETRUS FRANCISCUS MUSSON weduwnaar van Maria Louisa Rosalie Louwagie Geboren te Aardenburg op 16 februari 1912 en overleden te Terneuzen op 2 maart 2002 Terneuzen: Tonny en Elly Musson-Oonincx Sluis: Marijke Hilversum: Willy Familie Musson Sluis, 2 maart 2002. Correspondentieadres: T, Musson Celsiusstraat 22, 4532 KW Terneuzen. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatsvinden op donderdag 7 maart a.s. om 10.00 uur in de Parochiekerk van Sint Johannes De Doper te Sluis. Waarna de begrafenis op 't kerkhof aldaar. Samenkomst voor de familie aan de kerk. Liever geen bezoek aan huis. Mochten wij u vergeten zijn een rouwbrief te sturen, dan hopen wij u toch te bereiken met deze advertentie. De Heer is mijn Herder Ps. 25 De Heere nam tot Zich, mijn lieve man en onze zorgzame vader, grootvader en overgrootvader, op de hoge leeftijd van 90 jaar ABRAHAM WATTEL echtgenote van Leintje van Tatenhove drager van de zilveren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau 11 februari 1912 t 2 maart 2002 Middelburg: L. Watfel-van Tatenhove Vrouwenpolder: J. Wattel E. Wattel-Ton Breda: W. Wattel H. C. Zeijlemaker Vrouwenpolder: A. Wattel C. Wattel-Mesu J. Wattel M. E. Wattel-van Bendegem klein- en achterkleinkinderen Onze dank gaat uit naar het personeel van zorgcentrum Roggeveen voor de goede verzorging. Zorgcentrum Roggeveen, kamer 401 Noordsingel 106, 4333 AD Middelburg Gelegenheid tot afscheid nemen op donderdag 7 maart a.s. vanaf 12.30 uur in de Geref. Kerk (vrijg.) aan de Schoolstraat 9 te Vrouwenpolder, waarna de samenkomst zal worden gehouden om 13.00 uur. Aansluitend zal de begrafenis om 14.00 uur plaats vinden op de algemene begraafplaats aan de Zoek weg te Vrouwenpolder. Na de begrafenisplechtigheid is er gelegenheid de familie te condoleren in bovengenoemd kerkge bouw. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Met droefheid geven wij u kennis van het overlijden van onze geliefde zwager en oom ABRAHAM WATTEL in de ouderdom van 90 jaar. Borssele: M. C. van Westen-van Tatenhove M. van Westen Neven en nichten GOA GROEN grote groep bedrijven en gemeenten in de GROENVOORZIENING en BOOMTEELT zoekt jonge mensen voor werk prima vakopleiding Info: 0164-255605/687487 of 0167-567505 of kijk op: www.goagroen.nl Voor 22 jaar en ouder bijzonder programma beloning. Kaarten en cadeaus van Unicef zorgen Voor blije gezichten1 Vraag onze nieuwe catalogus aan, bel (070) 333 93 00 (tijdens kantoorui Comfortcamping Scheldeoord zoekt vakantiehulpen Voor de komende zomer zoeken wij nog enkele vakantiehulpen, die weten van aanpakken. De minimum leeftijd is 16 jaar en je moet in de week enden en minimaal 4 weken in de zomervakantie beschikbaar zijn. We zijn op zoek naar vakantiehulpen voor: Terrein Horeca Zwembad Animatieteam Winkel Als je interesse hebt, laat dit dan weten door het sturen van een brief ter attentie van dhr. Northolt voor 16 maart 2002. Comfortcamping Scheldeoord Landingsweg 1 4435 NR BAARLAND www.Scheldeoord.nl - info@Scheldeoord.nl In veel ontwikkelingslanden ontbreken goede medische opleidingen. Een ziekenhuis bouwen of alleen medicijnen sturen helpt dan niet. VSO geeft strukturele hulp in ont wikkelingslanden. In Afrika zijn geschoolde medische mensen de beste pijnstillers.. Daarom leiden medische VSO-deskundigen ginds loka le medici, verloskundigen en verpleegkundigen op. Steun VSO. Stort 35,= op giro 92 en u bent zelf één jaar lang 'pijnstiller' voor meer dan dertig ontwikkelingslanden. VSO Nederland, Hooghiemstraplein I42, 3SI4 AZ UTRECHT 030 - 276 92 37 E-mail: info@vso.nl of bezoek onze homepage www.vso.nl VSO STUURT KENNIS DE WERELD IN WIJ BEZORGEN BIJ U THUIS EN OP HET WERK: BEL 0900-VLAAIEN(8522436) OF SURF NAAR WWW.MULTI-VLAAI.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30