In vijf jaar nieuw Borrendamme Nuttige oefening voor redders 7 PZC Visserskoor ligt op koers Theatergroep Zierik koestert aarde van weleer in stuk Böll Nieuwbouw moet zorgcentrum in Zierikzee vervangen Man vast na poging tot doodslag in Vlissingen Meisjes lastiggevallen in Vlissingen Jongen vernielt lantaarnpalen Bromfietser gewond in Goes Belgen met drugs aangehouden Alcoholcontrole op Schouwen Vlissinger mishandeld Duizenden euro's parkeergeld weg Taalcursus voor Turkse vrouwen blijkt zinvol zeeuwse almanak Kaas PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 4 maart 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zit schot in de realisatie van een geheel nieuw complex ter vervanging van het zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. Koepelorganisatie Arcus, het gemeentebestuur en Woonzorg Nederland zijn het op hoofdlijnen eens over het nieu we plan dat voorziet in verschil lende woonvormen voor oude ren op de huidige locatie aan de Scheldestraat. Locatiemanager D. Deceuninck verwacht dat het nieuwe complex er over vijf jaar staat. Hij zei dat zaterdag tijdens de landelijke open dag in de zorg instellingen waar ook alle Arcuslocaties op Schouwen- Duiveland en zorgcentrum De Wieken in Zierikzee aan deelna men. Scheiden van wonen en zorg en zorgverlening op basis van de vraag van consumenten liggen ten grondslag aan de wens de verouderde zorgcentra dras tisch te wijzigen. Tevens zullen de zorgcomplexen nieuwe stijl zich veel meer gaan richten op de zorgverlening in de omlig gende kernen en woonwijken. Voor de Arcuslocaties Duinoord in Burgh-Haamstede, In 't Op- i per in Bruinisse en Borrendam- j me in Zierikzee liggen daartoe concrete plannen gereed. Huurwoningen De traditionele vorm van zorg centrum verdwijnt grotendeels. Op de locatie Borrendamme verrijzen zeventig huurwonin gen in de goedkopere sector voor senioren.'Ze zijn te verge lijken met de huidige aanleun - woningen. Daarnaast komen er drieëndertig huurwoningen in een duurdere prijsklasse plus vierendertig koopwoningen voor ouderen. Verder komt er .een wooncentrum met vieren twintig appartementen voor 1 mensen die behoefte hebben aan beperkte verpleeghuiszorg. De zorgverlening voor de direct omwonenden en voor de oude ren in verderaf gelegen wijken en kernen wordt geconcen- VLISSINGEN - Wegens poging tot doodslag heeft de politie gis termiddag een negentienjarige man uit de gemeente Vlissingen aangehouden. De man had om twee uur met zijn auto een twintigjarige man op skeelers en een achttienjari ge fietsster aangereden in de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen. Beiden kwamen daardoor ten val. De verdachte stapte vervolgens uit zijn auto en begon de twin tigjarige te slaan en te schop pen. Het slachtoffer liep kneu zingen op en zijn gebit werd beschadigd. Ook de fietsster hield aan de val enkele kneuzingen en blauwe plekken over. Na de mishandeling reed de da der in zijn auto weg, De politie hield de dader in Oost-Souburg aan. Bekende Hij is vastgezet. Volgens de poli tie was de man een vage beken de van beide slachtoffers. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl treerd in een centrale vestiging. Hiermee onstaat een heden daags alternatief voor de huidi ge 68 aanleunwoningen en 95 kamers in het zorgcentrum. De basis voor het project Nieuw Duinoord is vergelijkbaar. Lo catiemanager T. den Ouden licht toe dat het oude Duinoord verdwijnt. Er komen apparte menten rondom een diensten centrum voor in de plaats. Van daaruit kunnen verschillende zorgproducten geleverd worden aan thuiswonende ouderen zo als open tafel en dagverzorging, maar ook tijdelijke opname wanneer het thuis even niet gaat. Ook in Burgh-Haamstede komt extramurale verpleeg huiszorgvoor cliënten die lijden aan een dementie. Er wordt ge dacht aan kleinschalige woon vormen waar groepen van zes tot acht ouderen bij elkaar kun nen wonen en waar 24 uur per dag direct zorg en begeleiding aanwezig zijn. Geloofwaardig Locatiemanager F. Postma in zorgcentrum In 't Opper in Brui nisse weet inmiddels dat tussen het maken en uitvoeren van plannen heel veel tij d kan verlo pen. ,,Ik vraag me weieens af hoe geloofwaardig kun je nog blijven als het allemaal zo lang duurt. Anderzijds wil ik toch in alle openheid blijven vertellen dat de veranderingen er wel de gelijk aankomen", zegt Postma. Hij durft nauwelijks nog termij nen te noemen. Toch heeft hij nu goede hoop dat in het vierde kwartaal van dit jaar de eerste vervangende woonunits in de tuin van In 't Opper geplaatst gaan worden. De nieuwbouw van het Bruse zorgcentrum ge beurt in fasen. Hier blijft een deel van de traditionele zorg be houden. Het nieuwe centrum voorziet straks in vijfendertig ruime kamers en dertig woon eenheden voor mensen die be perkte verpleeghuiszorg nodig hebben. Verder zal ook hier de extramurale zorgverlening nog aanzienlijk worden uitgebreid. Open dag in zorgcentrum In 't Opper foto PieterHonhoff Het Bruinisser Visserskoor vierde zaterdag het tienjarig jubileum. door Ali Pankow BRUINISSE - Er is een derde cd met nieuw repertoire in voorbereiding en er staan heel wat optredens in de agenda, waaronder een concert tijdens de vie ring van 400 jaar VOC in Middelburg deze zomer. Volgens voorzitter P. Neele ligt het Bruinisser Visserskoor goed op koers bij de viering van het tienjarig be staan. Die mijlpaal werd zaterdagavond ge vierd met een drukbezocht concert in herberg De Stoofpolder in Bruinisse. Er gebeurden in dat afgelopen decenni um ook dingen die minder leuk waren voor het koor, zoals de afsplitsing van een groep leden, erkent de voorzittter. Maar daar wil hij liever geen aandacht meer aan besteden. Het gaat goed nu met het Bruinisser Visserskoor en dat wil hij graag zo houden. De nieuwe koers werd ruim een half jaar geleden al ingezet met de nieuwe outfit en een uitgebreider repertoire. Zo werden de boerenkiel, de timmermans broek, de klompen en de rode zakdoek vervangen door een wat luxere combi natie: donker blauwe pantalon, licht blauw overhemd, zwarte schoenen en donker blauwe choker. Voorproefje Zo presenteerden de ruim veertig leden zich dan ook zaterdagavond onder lei ding van dirigent Jaap Knuist. Zij ga ven de talrijke toehoorders onder meer een voorproef je van enkele nieuwe lied jes die in het najaar ook op de derde cd foto Pieter Honhoff worden opgenomen. Voor de muzikale begeleiding tekenden als vanouds Len- nard Hoekman (toetsenist) en Ton Ge braad (accordeonist). Een belangrijk aandeel aan het jubile umprogramma leverde ook het Shan- tykoor De Hoekse Waard onder leiding van dirigent Jaap van Wensveen. Be kende nummers als 'Ketelbinkie'. 'Wij gaan aan boord' en 'Zuiderzee ballade' werden afgewisseld door wat minder bekende en krachtig uitgevoerde shan ties. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er was een chao tische situatie in scène gezet za terdagochtend langs het haven kanaal in Zierikzee. Wat een feestelijke bijeenkomst moest worden bij het bedrijf Nemag ontaardde in een dramatische gebeurtenis, zo was te lezen in het script van de oefening. Er moest een nieuwe kraan wor den ingewijd, maar voordat de plechtigheid kon plaatsvinden, kapseisde het gevaarte en raak te een groot aantal mensen ge wond. De plek des onheils was alleen over water te bereiken. Dat was het gegeven voor een grootscheepse, gezamenlijke oefening van de Reddingsbriga de Zierikzee/Duiveland en de EHBO Duiveland. Hoe nuttig zo'n training in de praktijk kan zijn, bleek direct bij de start van de oefening. „Het had licht ge vroren. Daardoor waren de stei gers en de trapjes vrij glad. Bo vendien was het water in de haven veel lager dan we hadden verwacht. Dat maakte het alle maal wat moeilijker om snel uit te rukken", zegt Taco Meles van de Reddingsbrigade. Ziin "ader Dick Meles voert als voorzitter van deze vereniging de coördinatie van de oefening. „We wachten nog op de EHBO'ers", antwoordt hij op de vaag waarom de oefening later begint dan gepland. „Die men sen zitten rustig in het dorps huis in Nieuwerkerk in de ver onderstelling dat deze ochtend hun kennis van de EHBO-her- halingslessen wordt getoetst en dan worden ze ineens opgeroe- Het 'slachtoffer' dat tijdens de oefening onder de kraan terecht was gekomen. foto PieterHonhoff pen naar hier te komen", legt Meles uit. Het verzamelen blijkt dus iets langer te duren dan gepland. Even later staan er toch vijftien gemotiveerde EHBO'ers met brandcards en verzorgingskof fertjes gereed omzich in te sche pen. Eén van hen is vooruit ge gaan en meldt via de mobilifoon voorlopig vier slachtoffers. Het blijken er later acht te zijn, vari ërend van beenbreuken tot zwa re shocksituaties. De leden van de reddingsbriga de beschikken zelf ook over EHBO-diploma's. Maar uit het oogpunt van goede taakverde ling beperken zij zich nu tot het zo snel mogelijk per boot over brengen van de hulpverleners. Staartje De oefening blijkt later nog een gemeen staartje te hebben. Als de slachtoffers na eerste hulp verlening naar de ambulances aan de Engelse kade worden ge bracht, blijken daar ook nog- eens drie onderkoelde zwem mers in het water te liggen. De mensen zijn overvaren door een bootje. Aan de EHBO'ers de taak de slachtoffers zo snel mo gelijk uit het water te krijgen en hen weer enigszins bij hun posi tieven te brengen. Later in het dorpshuis in Nieu werkerk wordt geëvalueerd over wat beter zou moeten. Al len zijn het erover eens dat zo'n gezamenlijke oefening in een praktijksituatie vooral stimu leert op cruciale momenten dui delijke beslissingen te nemen VLISSINGEN - Op twee plaatsen zijn in Vlissingen het afge lopen weekeinde meisjes lastiggevallen. Twee meisjes waren zaterdagavond omstreeks zeven uur in het speeltuintje in Westerzicht toen een onbekende man met zijn broek op zijn knieën uit de bosjes kwam en een van de twee meisjes aan sprak. Toen de beide meisjes op hun skates ieder een andere richting uitreden, liep de man het veertienjarige meisje nog een stukje achterna, maar hij verdween vervolgens weer in de bosjes. Zondagmorgen werd omstreeks half vier op het Weye- vlietpad een zeventienjarige Vlissingense door een onbeken de man, die haar al een poosje achterna fietste, van haar fiets getrokken en op de grond gegooid. De man sloeg op de vlucht toen er even later twee fietsers aankwamen.De politie is op zoek naar eventuele getuigen van een van beide voor-vallen. KAPELLE - Een 14-jarige jongen uit Kapelle heeft tegenover de politie bekend dat hij de afgelopen weken vijftien lanta- ranpalen in zijn woonplaats heeft vernield. Bij al deze palen, onder meer in de Ooststraat, de Bellefleurstraat en de Elstar- straat, werden de verzekeringen vernield of beschadigd. GOES - Een onoplettende bromfietser is zaterdagmiddag ge wond geraakt op de Oostwal in Goes. De 27-jarige Goesenaar reed daar met hoge snelheid tegen een paaltje en moest met beenletsel worden overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn brommer raakte beschadigd. KRUININGEN - Op de A58 bij Kruiningen heeft de politie vrijdagmiddag drie Belgische mannen aangehouden die in het bezit van softdrugs bleken te zijn. De mannen, 19,18 en 16 jaar oud, werden in eerste instantie aangehouden voor een snelheidsovertreding, maar bij nadere inspectie vond de poli tie twee pakketten met softdrugs en een weegschaaltje. ZIERIKZEE - Bij een alcoholcontrole op Schouwen-Duive- land is een aantal mensen betrapt. Op de Kooiweg in Zierik zee en de Stoofweg in Renesse vielen twee automobilisten door de mand. Op de Lange Blokweg in Zierikzee en op de Roelandsweg in Renesse bleken twee bromfietsers te veel te hebben gedronken. VLISSINGEN - Een 41-jarige Vlissinger is zondagmorgen zonder reden mishandeld op een parkeerterrein aan de Gilde- weg. De man kreeg enkele vuistslagen en werd in zijn gezicht gekrauwd. Even later kon de dader, een 42-jarige man uit Vlissingen, worden aangehouden. VLISSINGEN - Uit vijf parkeerautomaten zijn zondagmor gen in Vlissingen enkele duizenden euro's gestolen. De open gebroken automaten staan in de Schutterijstraat, de Spui straat en het Zeemanserve. KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal noemt de cursus Nederlands die enkele Turkse vrouwen uit Krabben dijke hebben gevolgd, zinvol. Dit ondanks enkele knelpunten en het feit dat lang niet alle uit genodigde vrouwen deelnamen. Voor degenen die dat wel deden, moet er een vervolgcursus ko men. Dertien vrouwen uit de Turkse gemeenschap in Krabbendijke werden door de gemeente uitge nodigd voor de cursus, die in Krabbendijke werd gegeven. Enkelen daarvan kwamen zeer onregelmatig, omdat ze bij voorbeeld in ploegendiensten werken. Anderen kwamen niet wegens problemen met kinder opvang of omdat ze niet konden lezen. De zes vrouwen die zeer regel matig kwamen, bleken qua ni veau zoveel met elkaar te ver schillen, dat het voor de docente niet mogelijk was een afgerond programma aan te bieden. Kin deropvang is volgens de ge meente een ander knelpunt. In een evaluatierapport stelt de ROC-docente dat de absolute noodzaak voor Turkse vrouwen om Nederlandste leren vaak ontbreekt, omdat de Turkse ge meenschap vooral met elkaar omgaat, waarbij Turks wordt gesprokenVerder vormt een ge ringe kennis van de Nederland se taal geen belemmering om werk in een fabriek te vinden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De aarde is ver gaan door een nucleaire ramp en vervolgens overspoeld door een nieuwe zondvloed. Honderden jaren later leven er nog slechts enkele nakomelingen van de weinige overlevenden. Ze hou den zich in leven op een kunst matig eiland. Hun kleine gemeenschap wordt door de leiders onderworpen aan strenge eisen en wetten. Dat is het gegeven van het toneel stuk 'Een slok aarde' van Hein- rich Böll dat zaterdag bij Thea tergroep Zierik in première ging. Regisseur Lies Hanse legt de na druk op de strijd tussen liefde en macht. Zij biedt aan het einde van het stuk de toeschouwer een brokje hoopje dat liefde uitein delijk overwint. Al wordt de pessimisten nog genoeg ruimte voor zwartgalliger gedachten geboden. 'Een slok aarde' is geen hapklare brok, maar ook zeker geen loodzware kost. Het verhaal boeit van begin tot het einde. Opletten De informatie komt mondjes maat. Wie zijn die mensen in die kleine macabere ruimte? Wat is een Kresten en waarom zit die vrouw in een kooi? Wat zijn het kleine en het grote mogen, het verbinden en het plezier? En waarom gaan bij woorden als 'honger' en 'vis' de handen af werend de hoogte in? Het blijft voortdurend opletten geblazen voor de toeschouwer. Zierik dompelt het publiek in een science fiction-achtige sfeer. Wie erin meegaat beleeft meer dan degene die zich kri tisch afvraagt of de melk in die fles na zo'n lange tijd nog wel te drinken is. Ruimte aan de fanta sie blijkt een vereiste. Bij de to neelmakers van Zierik blijkt die fantasie met bakken beschik baar. Regieconcept, spelinvul- ling, kleding, grime, decor, be lichting en geluid dragen alle bij aan een succesvolle voorstel- ling. Niet dat alles vlekkeloos verliep tijdens de première, maar de in tentie deugt. De voorstelling biedt naast een pleidooi voor medemenselijkheid, een cyni sche kijk op de gevolgen van bi zar machtsmisbruik. Knettergek Juist dat cynisme geeft volop ruimte voor de lach. Knettergek immers zijn die regelgevers met hun rangen en standen, maar ook aandoenlijk want in hun la boratorium filteren ze kleine beetjes aarde uit het alles om ringende water. Die aarde im mers herinnert aan vroeger toen hun voorouders daar gewoon op konden lopen en er hun doden in konden begraven. „Dat is nogeens troost bieden", vindt Barlat, die alleen maar kent dat je wordt 'geplompt' als je dood bent. Die rol wordt ver tolkt door Jora Möhlmann. Sa men met Miranda van Welt als Droes laat hij mooi evenwichtig spel zien. Een boeiende ontwikkeling van gevoelloosheid naar hunkering toont Gabri de Groot in zijn rol van Simon. Nelleke Tamerus kwijt zich goed van de moeilijke taak het personage Schemer neer te zetten. Wat meer variatie in stemge bruik zou deze rol nog ten goede komen. 'Een slok aarde' wordt nog opge voerd op zaterdag 9, zondag 10, vrij dag 15 en zaterdag 16 maart in het MFC in Zierikzee. Vlissingse Eva van acht mag graag Icaas eten. Ook als dat van andere bronnen dan koeienmelk gefabriceerd is. Al keek ze tijdens de laatste veemarkt in de Zeelandhal len wat vreemd naar de paar- denmelkse variant die daar te vinden was. Geïntrigeerd snuffelde ze aan het onbeken de kaasje dat ze nu aantrof op de ontbijttafel. Er zaten rare pitjes in. „Wat is dat?" wilde ze roeten van haar vader. „Komijnekaas", antwoord de die gedienstig. „Konijnenkaas!", verstond het meisje hoofdschuddend. Melken ze die tegenwoordig ook al..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27